Powieść otwierająca monumentalną epicką trylogię, najnowsze dzieło autora „Filarów ziemi” i „Świata bez końca”, rozgrywająca się na tle burzliwych, kształtujących XX wiek wydarzeń, pełna napięcia opowieść o losach pięciu rodzin – amerykańskiej, niemieckiej, rosyjskiej, angielskiej i walijskiej. Wydarzenia opisane w „Upadku gigantów” przybliżają okres pierwszej wojny światowej, rewolucji październikowej i obrazują powstanie ruchu sufrażystek.
Wybuch pierwszego ogólnoświatowego konfliktu zbrojnego na zawsze zmienia życie bohaterów. Gdy trzynastoletni Billy Williams uczy się, jak być mężczyzną, w brutalnym świecie wojennych okopów, jego siostra trafia do domu arystokratki, Maud Fitzherbert, kobiety uwikłanej w niebezpieczny romans z niemieckim szpiegiem. Nieszczęśliwie zakochany Gus Devar, młody student prawa, otrzymuje szansę na wspaniałą karierę w Białym Domu. Inaczej potoczą się losy Grigorija i Lva Peshkovów, osieroconych bliźniaków, których planu emigracji do mitycznej Ameryki przekreśla wojna. „Upadek gigantów” to historia o miłości, nienawiści, poczuciu obowiązku i zdradzie. Pełna napięcia i zwrotów akcja przenosi się z Waszyngtonu do Petersburga, z korytarzy najważniejszych światowych instytucji, do zacienionych buduarów, gdzie możni świata knują kolejne intrygi. Napisana w oparciu o rzetelne badania, pełna zapadających w pamięć bohaterów, najnowsza powieść Folletta to nie tylko znakomita książka obyczajowo-przygotowa, ale również swoisty przewodnik po historii XX wieku.
Gdy tylko zobaczyłam zapowiedź najnowszej książki Folleta(mającej być pierwszym tomem trylogii) zapaliłam się strasznie. Autor przypadł mi do gustu przy okazji czytania „Filarów ziemi”. Wiedziałam więc czego się spodziewać. Oczywiście starałam się powstrzymać nieco przed zakupem. Nie udało się. Nabyłam i stosunkowo krótko odczekałam, po czym zabrałam się do czytania.
Po przeczytaniu „Filarów ziemi” mniej więcej wiedziałam czego spodziewać się po autorze. Nie zawiodłam się. Książka jest dosyć pokaźnych rozmiarów i wzbudzała, ogromne zdziwienie(bo kto normalny czyta takie tomiska z własnej woli?!). Ja lubię tak apetycznie wyglądające książki.
Losy bohaterów(a jest ich wielu) toczą się wokół I wojny światowej, jako rzekłam bohaterów jest kilku, jedni wzbudzają sympatię, inny irytację czy wręcz złość. Jedne wątki bardziej wciągają inne nieco nudzą.
Książka ma swój rytm, jeśli się w niego wpadnie ciężko ją odłożyć. Czytania wbrew pozorom nie ma tak dużo, jakoś mi przez palce przeleciał ten tom… szkoda bo bardzo był interesujący, lubię takie klimatyczne opowieści o początku wieku ubiegłego, teraz zaś w dwóch kolejnych(zapowiedzianych) czeka nas bliższa nam historia, aczkolwiek, zapewne będzie równie interesująca.
Dla tych, którzy lubią styl Folleta pozycja obowiązkowa. Dla tych co lubią sagi historyczne, z wyraźnie zarysowaną historią, oraz przemianami społecznymi w tle również :P
Inni mogą spróbować. Może akurat przypadnie książeczka do gustu
Chętnie spróbuję, choć za książkami historycznymi nie przepadam ;) Może się to zmieni właśnie po tej lekturze. Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńKena Folletta poznałem dobrych kilka lat temu. Przeczytałem sporo jego książek i uważam go za jednego z najlepszych współczesnych pisarzy świata.
OdpowiedzUsuńJego najnowszą książkę "Upadek gigantów" uważam za bardzo dobrą powieść z gatunku obyczajowo - historycznych. Przeczytałem tę książkę dwukrotnie i za każdym razem dostrzegałem w niej kolejne walory.
Z dużą niecierpliwością czekam na kolejny tom "Zima świata". Ukaże się ona w tym roku. Jak zapowiedział Follett na swym profilu na facebooku - kolejny tom trylogii będzie opowiadał o losach dzieci bohaterów, których poznaliśmy w tomie pierwszym.
Ze wszech miar polecam!!!!!!
O ja również czekam na kontynuację. Bardzo niecierpliwie :)
OdpowiedzUsuńTeż przeczytałem z zapartym tchem. Czekam na kolejny tom, premiera: październik 2012 r.
OdpowiedzUsuńczyli można już zacząć liczyć dni
UsuńPrzeczytałem właśnie Zimę Świata i czekam na trzeci tom... Ciekawi mnie jaki okres ubiegłego wieku będzie w niej ujęty? Ktoś mi może podpowie?
OdpowiedzUsuńZazdroszczę przeczytania, ja jeszcze dojrzewam do zakupu II tomu, więc nie pomogę z terminem i ramami czasowymi kolejnego. Na II tom czekaliśmy dwa lata...
Usuń