Strony

czwartek, 26 grudnia 2019

"Dwóch papieży" - Anthony McCarten

Jestem z pokolenia które żyło za czasów Jana Pawła II, gdy dochodziliśmy do pełnoletności wielki Polak umarł, a nasze pokolenie zaczęto nazywać pokoleniem JPII, śpiewaliśmy Barkę, byliśmy motywowani do pobożnego życia bo w końcu papież-Polak. Gdy Jan Paweł II umarł dotarła do mnie cała prawda, my Polacy szczyciliśmy się papieżem, byliśmy dumni, ale wiedzieliśmy o Nim że lubił kremówki po maturze i kochał góry. Gdy czytałam encykliki miałam poczucie wyobcowania, nasza wiara była jarmarczna, pełna spektakularnych gestów, machania chorągiewkami, ale bez doktrynalnego podbudowania i nagle po papieżu z Polski na tronie piotrowym zasiadł Niemiec, nie dość że Niemiec to jeszcze surowy starszy pan z zasadniczymi poglądami no rozmiłowany w teologii to nie mogło do Polaków przemówić. Później papież abdykował i pojawił się nieznany kardynał z końca świata. I o tym jest ta książka o dwóch papieżach, których rozbieżne poglądy, style życia usunęły w cień pontyfikat Polaka. Już wiem, że film oglądnę przed końcem tego roku!! 


Kulisy najbardziej dramatycznego dojścia do władzy ostatnich dwóch tysiącleci. Teraz sfilmowane! Tylko w Netflix.

11 lutego 2013 roku po raz pierwszy od sześciuset lat została złamana tradycja: papież Benedykt XVI, obrońca doktryn Kościoła, obwieścił światu swoją rezygnację ze stanowiska. Wkrótce za zamkniętymi drzwiami Kaplicy Sykstyńskiej zgromadzili się kardynałowie, by wybrać nowego przywódcę dla ponad miliarda wiernych: nowym papieżem został charyzmatyczny Argentyńczyk, Jorge Bergoglio, znany odtąd jako Franciszek. Za murami Watykanu rozpoczęła się walka między tradycją a postępem, poczuciem winy a wybaczeniem, gdy ci tak różni ludzie musieli skonfrontować się ze swoją przeszłością i znaleźć porozumienie.

Kiedy sześćset lat temu Celestyn V postanowił ustąpić ze stanowiska, chciał powrócić do pustelniczego życia. Dlaczego jednak Benedykt XVI, najbardziej konserwatywny papież we współczesnym Kościele, podjął tak szokującą decyzję? I dlaczego ów strażnik wiary w ogóle rozważał ten krok – domyślał się, kto zajmie jego miejsce na tronie Piotrowym: postępowy Jorge Bergoglio, którego charakter i poglądy były mu całkowicie obce?

Dwóch papieży to bezkompromisowa, poruszająca i zarazem zabawna opowieść o dwóch diametralnie różnych mężczyznach. A także zarazem doskonały pojedynek gry aktorskiej. Benedykta XVI gra laureat Oscara Anthony Hopkins, Franciszka – laureat Złotej Palmy Jonathan Pryce. Za kamerą stanął Fernando Meirelles (Miasto Boga, Wierny ogrodnik), a scenariusz napisał Anthony McCarten.


Benedykt XVI to papież którego zapamiętam z trudnych tekstów, barokowego ubioru – jako papież wrócił do tradycyjnych szat, które współcześnie raczej bawią, niż wzbudzają nabożny szacunek. Nie jest pierwszym papieżem który zrezygnował, ale umówmy się, decyzja o abdykacji zszokowała świat, nie ze względu na doktrynalne konsekwencje, ale po prostu nikt z nas tego nie przeżył. Mam szacunek dla Papieża Emeryta,  za jego wiedzę, wierność poglądom, ale to Franciszek trafił do mnie i do wielu z moich znajomych. Uczciwie wspomnę, że równie sporo ludzi uważa Franciszka za antypapieża etc., etc. O czym jest ta książka to szerokie nakreślenie Kościoła w przededniu objęcia Stolicy Apostolskiej przez Ratzingera i opisanie tego jak to wygląda dziś. Później autor skupia się na bohaterach, czyli kim jest i skąd pochodzi Franciszek i kim był Benedykt XVI. Okazuje się, że obaj papieże mają bardzo podobne doświadczenia, które jednak uczyniły z nich dwójkę skrajnie różnych ludzi. Jak te dwie skrajnie różne postawy mają się do dogmatu o nieomylności? 

Bardzo mnie ta książka zaciekawiła, po pierwsze dała mi poznać bliżej Benedykta XVI, bo wydaje mi się, że jego majestat, intelektualizm stanowiły dla ludzi barierę. Tymczasem warto poznać jego życie, kim był zanim stał się głową Kościoła, dlaczego Jan Paweł II tak go cenił. Okazuje się, że mają z papieżem Franciszkiem dużo wspólnego, obaj wyrastali w małych rodzinach pełnych miłości, oboje za młodu doświadczyli zła na własne oczy, obaj zetknęli się z terrorem, widzieli niszczycielską moc polityki. Do dziś bywają krytykowani za swoją postawę, przy czym o ile Benedykt poszedł w świat ksiąg i niespiesznej kontemplacji prawd wiary, Franciszek zaś wytrwale oręduje za najsłabszymi. Jak do tego doszło, że w dziejach Kościoła doszło do takiej rewolucji. Poczytajcie i sprawdźcie, będzie zaciekawieni! 

7 komentarzy:

  1. Jestem bardzo ciekawa tej książki i chciałabym, aby trafiła w moje ręce. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Planuję tą książkę przeczytać, ponieważ mnie ciekawi, a i recenzja zachęca.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. idealne połączenie - książka później film

      Usuń
  3. Bardzo chciałam wybrać się na seans... Może jeszcze zdążę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. na Netflixie jest więc wystarczy zarezerwować dwie godziny

      Usuń
  4. Trzeba przeczytać. Zapowiada się bardzo ciekawie

    OdpowiedzUsuń

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.