Strony

wtorek, 11 sierpnia 2020

"COVID-19. Pandemia, która nie powinna była się zdarzyć, i jak nie dopuścić do następnej" - Debora MacKenzie

Rok 2020 miał być rokiem pozytywnych zmian, wiele osób w tym ja, obiecywaliśmy sobie, że naprawdę będzie inaczej, że w końcu kino i podróże i spotkania ze znajomymi i jakieś fajne imprezy. Pamiętam, że w styczniu Mama wspomniała, że fajnie gdybym kupiła żele do dezynfekcji, a ja chociaż lubię mieć tubkę w torebce, trochę się śmiałam, że daje się panice. W końcu jakaś tam choroba była groźna w Chinach, a wiadomo, gdzie Rzym, a gdzie Krym a gdzie dopiero Wuhan. Później ja wyjeżdżałam do Lwowa i na stronach MSZtu nie było słowa, no jak wróciłam to szaleństwo na całego, był koniec lutego. Groźna i tajemnicza choroba, gdzieś na Antypodach, w kilka tygodni wdarła się w centrum naszego życia i nas sparaliżowała. Skutki będziemy odczuwać zapewne dłuugo. Czy można to było przewidzieć i czy coś mogło pójść gorzej. 

 


Jak doszło do wybuchu pandemii COVID-19 i jakie wnioski powinniśmy wyciągnąć z obecnego kryzysu na przyszłość?

Internet jest pełen teorii na temat pandemii koronawirusa, a każdy dzień przynosi dziesiątki kolejnych, często sprzecznych ze sobą opinii, w których łatwo się pogubić nawet specjaliście. Książka wybitnej dziennikarki naukowej Debory MacKenzie jest pierwszą rzetelną, a jednocześnie przystępnie napisaną analizą pandemii COVID-19.

MacKenzie zajmuje się epidemiami od trzydziestu lat. Teraz wykorzystuje to doświadczenie, by wyjaśnić, w jaki sposób COVID-19 zdołał w błyskawicznym tempie rozprzestrzenić się po całym świecie, przyczyniając się do wybuchu największej od dekad pandemii.

Jej książka jest krótkim kursem epidemiologii dla każdego: pokazuje mechanizmy rozprzestrzeniania się wirusów i rozwoju pandemii; przedstawia historię innych groźnych epidemii (MERS, SARS, H1N1, Zika i Eboli), które powinny były nas przygotować do obecnego kryzysu; oraz ukazuje dramatyczne błędy w służbie zdrowia, które utorowały drogę dla rozwoju COVID-19. Pokazuje również, jakie globalne działania powinniśmy rozpocząć, by nie doprowadzić do wybuchu kolejnych pandemii w przyszłości.
 

O ironio mogło. Autorka jest dziennikarką, która w temacie chorób i wirusów siedzi od lat, zna to środowisko i ma ogromną wiedzę. Co ważne potrafi te specjalistyczne informacje przekazywać w przystępnej formie. Obecnie panoszący koronawirus ma wiele wspólnego ze słynnym SARS, który grasował i siał popłoch kilkanaście lat temu, tyle że okazał się o wiele mniej zaraźliwy drogą człowiek od człowieka. Jednak wówczas Chiny bardzo długo milczały i zakazywały jakichś komentarzy ostrzegawczych, w przypadku COVID-19 zareagowały w miarę szybko, chociaż pewnie ktoś powie, że można szybciej. Jakie popełniono błędy? Ano jesteśmy za wolni. Czy można było się spodziewać pandemii, tak naukowcy od dawna ostrzegali, że kwestią czasu jest pandemia, ale państwa zamiast inwestować w służbę zdrowia, inwestują w zbrojenia, przyznacie, że bardzo nam przydają się czołgi, pojazdy opancerzone i myśliwce.  

Szalenie interesująca jest ta książka, nie chodzi może o wiedzę jak ustrzec się przed zachorowaniem, ale pokazuje w którą stronę zmierza świat. Najgroźniejsze wirusy to te pochodzące od zwierząt, dowiemy się od czego pochodzi odra i HIV  i że najgroźniejszą grupą zwierząt są nietoperze a wirus w stronę, którego naukowcy patrzą z przerażeniem, też pochodzi od tych latających ssaków. Autorka bardzo mnie zaciekawiła, pisze w sposób bardzo wyważony, bez zbędnej paniki, racjonalnie. Moim zdaniem warto!! 

 

6 komentarzy:

  1. Ostatnio dużo tego typu książek pojawia się na tynku polskim i nie tylko. Pierwszy raz o tek książce czytam u ciebie, aczkolwiek jest jedną z nielicznych, które mnie zaciekawiły. W sumie dzięki temu też, że wspomniałaś o zawodzie autorki i jej wiedzy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ja sięgnęłam po jedną i tyle, tutaj właśnie zawód autorki jest rękojmią rzetelności

      Usuń
  2. Ja tam cały czas uważam, że cała ta pandemia została celowo wywołana i nie jest to kwestia przypadku. Niemniej nie neguję oczywiście istnienia samego wirusa jako takiego i faktu, że jest on groźny. Nie wiem czy mam ochotę czytać dodatkowo o tym całym cyrku. Ostatnio wszędzie i we wszystkich możliwych formach pojawia się wirusowa tematyka, co mnie już męczy chyba bardziej niż same obostrzenia. Jednak jeśli rzeczywiście jest taka rzetelna jak się zapowiada, to może zerknę...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. mnie zaciekawiłą ta wirusowa teoria, nie lubię teorii spiskowych

      Usuń
  3. Właśnie się dowiedziałam, że do końca roku nie wrócę do pracy (mam home office od marca), więc jestem mocno wkurzona na tego covida. Tak po dziecinnemu trochę, ale co poradzić. W każdym razie książkę o wirusie chętnie zgłębię, licząc, że autorka rozjaśni mi temat.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. no to domyślam się jak jesteś zła, ja się powoli przyzwyczajam, że Lwowa w tym roku nie odwiedzę, anie nigdzie nie pojadę

      Usuń

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.