Ku mojej wielkiej radości na rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej książek, które tłumaczą nam świat. Oczywiście te wszystkie informacje, które znajdujemy w niniejszej książce są bardziej rozbudowane w książkach do antropologii, geologii, astronomii, umówmy się jednak, że przeciętny czytelnik, który chce wiedzieć, mieć jakieś podstawy, nie ma sił, ochoty i czasu by skończyć pięć kierunków studiów. Dlatego przeczesuje listę nowości wydawniczych i szukam książek w tym stylu, które poszerzają moje horyzonty i sprawią, że na następnym towarzyskim spotkaniu będzie spór o cykle Milankovica.
Fascynujące spojrzenie na dzieje ludzkości z perspektywy planety, na której żyjemy.Mówiąc o historii ludzkości, zazwyczaj skupiamy się na opowiadaniu o słynnych przywódcach, wielkich wojnach i masowych migracjach. Lewis Dartnell w swojej niezwykłej książce patrzy na dzieje naszego gatunku z innej perspektywy, odpowiadając na pytanie: W jaki sposób nasza kultura została ukształtowana przez samą Ziemię? Zabiera nas w fascynującą podróż, z której się dowiemy m.in. tego, jak pozostałości po starożytnym oceanie wpływają na preferencje wyborcze w Stanach Zjednoczonych; dlaczego Kolumb mógłby nigdy nie trafić do Ameryki, gdyby jego ofertę przyjął król Portugalii, a nie Hiszpanii; dlaczego Nowy Jork został ojczyzną drapaczy chmur, a pierwsze metro łatwiej było zbudować właśnie w Londynie; jak pasma oceanicznych wiatrów sprawiły, że w Afryce Południowej mówi się dziś w języku afrikaans.Ta książka pokazuje, że nasza historia jest nierozerwalnie związana z historią Ziemi ? prądy, pasma wiatrów, procesy geologiczne i wydarzenia sprzed milionów lat warunkowały ewolucję naszego gatunku, doprowadzały do powstania i upadku wielkich imperiów i szlaków handlowych i wciąż oddziałują na nasze życie, wpływając na współczesną sytuację geopolityczną, a także na to, co jemy na śniadanie, z czego budujemy nasze domy i najnowocześniejsze urządzenia.
Lewis Dartnll znany, chociaż w Polsce jak sądzę całkiem anonimowy, popularyzator nauki zabiera nas w podróż do historii naszej planety, oczywiście nawiązując do podtytułu książki skupia się do relacji historii planety a dziejów człowieka. Najnowsza epoka w dziejach Ziemi zwana antropocenem, czyli epoka panowania człowieka, wbrew naszej arogancji nie jest czasem, gdy my wyznaczamy zasady, musimy się pogodzić z tym, że jesteśmy niewolnikami temperatur jakie panują, odchyleń naszego globu. Na planecie jest wiele praw, które musimy uszanować i ugiąć się przed nimi. Niesamowicie ciekawa książka. Wprawdzie tematyka nie należy do najpopularniejszych, bo jednak jest to po prostu książka o naszej historii, ciężko znaleźć w niej wyjaśnienie najaktualniejszych problemów, nawet dotyczących losów planety. A jednak, chociaż stricte historyczna jest bardzo, bardzo ciekawą książką, która poszerza wiedzę.
Za każdym razem, gdy myślę, że mam już jakieś pojęcie o świecie to trafia w moje ręce taka książka i pokazuje, że bardzo się myliłam, że znaczenie Cieśniny Magellana, czy powody wielkiej wędrówki, kiedy do Ameryki przybyli ludzie i którędy, jaki wpływ miało udomowienie zwierząt, albo jakie relacje zachodzą pomiędzy ewolucją roślin okrytonasiennych i nagonasiennych, a zmianami klimatycznymi. Porywająca książka. Bardzo ciekawa. Napisana niezwykle przystępnym, lekkim językiem, co nie zmienia faktu, że wymaga od czytelnika skupienia i uwagi. Książka ilustrowana jest rycinami i mapkami, które mają obrazować najistotniejsze fakty, które są omawiane. Sposób w jaki autor omawia kluczowe wydarzenia dla historii człowieka jest wzorcowa, mówi do czytelnika prostym, ale nie prostackim językiem, tłumaczy wszystko bardzo jasno.
Książka recenzowana dla portalu Duże Ka
Jestem pod wrażeniem. Bardzo fajny wpis.
OdpowiedzUsuńFakt. Też zauważyłam, że w ostatnich miesiącach coraz więcej pojawia się książek popularnonaukowych z różnych dziedzin. Super sprawa. Ta akurat nie do końca mnie zainteresowała. Nie moje dziedziny. :)
OdpowiedzUsuń