Strony

poniedziałek, 8 sierpnia 2022

"Cztery muzy" - Sophie Haydock

 


Gdy tylko zobaczyłam okładkę najnowszej powieści z Wydawnictwa Albatros, poczułam chemię, chciałam ją przeczytać, bo miała mi dać wszystko to, co uwielbiam w literaturze. Inny świat, inne perspektywy i inny czas. Oczywiście, bardzo dokładnie opisu nie czytałam, bo okazałoby się, że ta powieść po wielokroć wpasowuje się w moje gusta. Zmierzch Austor-Węgier, sztuka, bohema artystyczna i wiele kryzysów.

 


Każdy obraz opowiada jakąś historię, ale gdyby tylko kobiety z portretów mogły przemówić?


CZTERY MUZY. CZTERY NIEOPOWIEDZIANE HISTORIE.
Nowość w Serii Butikowej!


Nieznana historia czterech niezwykłych kobiet ? muz charyzmatycznego i kontrowersyjnego malarza, Egona Schielego.


Laureatka Impress Prize For New Writers w konkursie organizowanym przez wydawnictwo Impress Books.


Autorka nominowana do nagrody głównej w konkursie Penfro Book Festival?s First Chapter Competition.


Wiedeń, początek XX wieku. Miasto jest stolicą sztuki. Kwitnie w nim życie towarzyskie i artystyczne, rodzą się nowe, przełomowe idee. Wszystkie oczy zwrócone są na Gustava Klimta, bo to on wyznacza trendy w sztuce. Do czasu, gdy powszechną ciekawość wzbudza jego protegowany, skandalista Egon Schiele. Każda z czterech kobiet z jego otoczenia będzie miała do opowiedzenia własną historię ?


ADELE: pochodząca z burżuazyjnej wiedeńskiej rodziny, namiętna, gwałtowna, uparta; buntująca się przeciwko ograniczeniom swojej klasy i tęskniąca za wolnością.
GERTRUDE: siostra początkującego kontrowersyjnego artysty Egona Schielego, porywcza, zdecydowana, zaborcza, tęskniąca za ekscytującym życiem z dala od rodzinnego domu.
VALLY: zdeterminowana, niezależna, dumna modelka znanego artysty Gustava Klimta, która wydobyła się z ubóstwa i wytycza dla siebie nową, śmiałą ścieżkę.
EDITH: cicha, konwencjonalna i lojalna (czy aby na pewno?) młodsza siostra Adele, pozostająca w jej cieniu i niewiedząca jeszcze, jaką kobietą mogłaby się stać.


Cztery płomienie; cztery dzikie, rozpalone serca, które pragną, by poznał je świat. Każda z nich, na innym etapie swojego życia, stanie się muzą charyzmatycznego, choć kontrowersyjnego artysty Egona Schielego. Ale gdy Europa stanie na krawędzi wojny, jeden akt zdrady odmieni wszystko.


Osią tej powieści jest życie i twórczość Egona Schielego, żyjącego w Wiedniu, odkrywającego swój talent, rozwijającego swoje życie. To, co się dzieje u Egona jest opowiadane z perspektywy kobiet, jego muz, które są pod jego wpływem. Potrafi on niesamowicie oddziaływać na kobiety, sprawiać, że robią, co on chce, momentalnie staje się on ich centrum. Historia zaczyna się od Adele, która dostrzega mieszkającego w sąsiedztwie artystę i zakochuje się w nim, zaczyna go obserwować, gdy Egon prosi o rękę jej siostrę, jest załamana. Następnie patrzymy na tę historię z perspektywy Gertrude, która jest siostrą Egona. Dzięki jej perspektywie poznajemy rodzinę Egona, patrzymy, jak rodził się jego talent i jakie były reakcje otoczenia. Następnie patrzymy na to wszystko oczami Wally, która wprawdzie jest najbardziej związana z Gustavem Klimtem, ale jednak jej drogi krzyżują się z Egonem i dzięki niej możemy poznać ten światek, dla którego sztuka jest tak ważna. Na końcu przemawia Edith, czyli siostra Adele, którą wybiera Egon, co sprawia, że w rodzinie pojawia się silna rysa, a cicha i spokojna siostra pokazuje pazury.

 


Książka, w której przeplata się historia z teraźniejszością, bo możemy obserwować Adele wiele lat po wydarzeniach, o których czytamy. Historia Egona jest bez wątpienia fascynująca, był silną postacią, która magnetyzowała kobiety, wywierała na nie ogromny wpływ, nawet tyle lat po śmierci działa na Adele. Nie wiedziałam o tym artyście, a ta książka jest okazją, by przyjrzeć się jego twórczości inspirowanej secesją, to nie jest do końca mój styl, raczej bym nie powiesiła sobie nic w tym stylu w domu, ale za to życie Egona jest ciekawe, oczywiście przypadło na ciężkie i ciekawe czasy. Jeśli chodzi o początek dwudziestego wieku, w Wiedniu to był niesamowity czas dla twórców, jakby coś było w powietrzu, co inspirowało, napędzało twórców.

 

Gdybym miała się przenieść w czasie, chciałabym przenieść się do Paryża w czasach impresjonistów, lub do Wiednia właśnie, gdzie tak kwitła secesja. Dzięki tej książce ten Wiedeń trochę się spełnił. Polecam gorąco, bo to naprawdę wciągająca lektura!

 


Książka recenzowana dla portalu Duże Ka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.