Książka Między imperium a świętą Rosją poświęcona jest genezie narodzin imperialnej doktryny rosyjskiej. Zawarte w niej wyniki badań, których okres obejmuje wieki od XI do XIX, wykazują związki rosyjskiej doktryny imperialnej z prawosławiem, mistyką caratu, staroobrzędostwem. Ukazują korzenie imperializmu rosyjskiego w doktrynie politycznej Bizancjum oraz wpływ na jej kształtowanie słowianofilstwa. Na bazie poczynionych ustaleń wyjaśniona zostaje specyfika tzw. „suwerennej demokracji”, funkcjonującej w Rosji współczesnej.
Obok czytelnika po prostu zainteresowanego problematyką rosyjską, po książkę siegnąć powinni studenci nauk społecznych, filozofii, religioznawstwa, kulturoznawstwa, pracownicy naukowi. Jak twierdzi w swojej recenzji dr hab. Lilianna Kiejzik, prof. UZ, „niewątpliwą zaletą omawianej pracy jest rzetelność w przedstawianiu problematyki i samodzielność w interpretacji źródeł”. O wyjątkowości publikacji świadczy fakt, że łączy ona ze sobą obszar rozwoju idei politycznych, filozoficznych i kulturowych w Rosji. Największą wartością książki jest to, że ukazuje ona nowe źródła imperializmu rosyjskiego i tym samym wyjaśnia specyfikę Rosji współczesnej.
Na wstępie uprzedzam, że obok Hiszpanii historia Rosji to mój konik wychowałam się na biblii Bazylowa i wszystko co poświęcone rosyjskiej historii mnie ciągnie.
Po drugie spodziewałam się czegoś innego. Czego? Więcej historii. Książka przedstawia historię, ale rosyjskiej imperialnej ideologii. Autor zaczynając od wpływów Bizancjum prowadzi nas przez cały proces kształtowania się rosyjskiej imperialnej myśli politycznej.
Dla kogoś kto nie lubi tego typu książek, lub nie jest zainteresowany tematyką książka będzie nie do przełknięcia. Kednak fani tematyki znajdą w niej wiele ciekawych informacji podanych w przystępny, zrozumiały sposób.
Już poleciłam książkę kilku fanatykom tematu rosyjskiego.
I tutaj też to czynię. Nie spotkałam się dotychczas z takim ujęciem tematu. Książka bardzo mnie zaciekawiła, ale zdaję sobie sprawę, że nie jest to pozycja dla wszystkich.
Dziękuję. Autor.
OdpowiedzUsuń