Strony

niedziela, 26 lutego 2017

"Opowieść o dwóch miastach" - Charles Dickens [ wysmakowana opowieść o ostatnich przedrewolucyjnych dniach ]

Karola Dickensa darzę ogromnym szacunkiem. Nie, nie miejcie mnie za snoba, ja bardzo niewiele jego książek przeczytałam, ale te z którymi miałam kontakt mnie zachwyciły. Opowieść o dwóch miastach chciałam przeczytać po odcinku serialu Friends w którym jest mowa o tej powieści, a konkretnie jeden z bohaterów ma wystąpić w musicalu na podstawie powieści, a że Joey jest lotny jak worek cementu to nie kuma, że to Dickens napisał, ale chłopak uważał, że Jo Stalin to fajny pseudonim sceniczny. Nie miałam tej książki w domu, ani nie widziałam w bibliotece, chociaż stosunkowo mało znany w Polsce Nasz wspólny przyjaciel gości i w mej domowej biblioteczce i w tej publicznej, o ile ktoś nie gwizdnął, bo swego czasu na aukcjach chodził za straszne pieniądze. Podobają mi się te książki wydawane przez wyd. Zysk, mają piękne ryciny i pasują do innych powieści Dickensa, które mam w domu. Trochę się bałam, bo opis sugeruje powieść ciężką, a nie byłam pewna, czy to odpowiedni moment.







Jedna z najlepiej sprzedających się książek wszech czasów - ponad 200 milionów sprzedanych egzemplarzy!"Była to najlepsza i najgorsza z epok, wiek rozumu i wiek szaleństwa, czas wiary i czas zwątpienia, okres światła i okres mroków, wiosna pięknych nadziei i zima rozpaczy" - tak rozpoczyna swą niezwykłą Opowieść o dwóch miastach Charles Dickens.Paryż i Londyn w przededniu Wielkiej Rewolucji Francuskiej. W tym burzliwym okresie splatają się losy młodego francuskiego arystokraty, starego lekarza więzionego niesprawiedliwie przez osiemnaście lat w Bastylii, jego córki i angielskiego prawnika. Dramatyczna, przejmująca historia.Znakomita powieść Charlesa Dickensa, najwybitniejszego przedstawiciela angielskiej powieści społeczno-obyczajowej drugiej połowy XIX wieku.


Początek tej powieści jest tak zapadający w pamięć jak ogary poszły w las, Rok 1647 był to dziwny rok, w którym rozmaite znaki na niebie i ziemi zwiastowały jakoweś klęski i nadzwyczajne zdarzenia. Albo to moi znajomi są tak dziwni i mówią cytatami. Niemniej początek tej powieści, jest zbudowany na genialnych przeciwieństwach i właśnie początek obiecuje nam ucztę słowną. Dostajemy obraz Londynu i Paryża w przededniu Wielkiej Rewolucji, która zburzy pewien ład. Poznajemy grupę osób, pan Lorry i Lucie Manett przybywają do Francji, aby uwolnić z Bastyli ojca Lucie, który został niesłusznie oskarżony w skutek intrygi. Przesiedział osiemnaście lat w tym cieszącym się złą sławą więzieniu, którego zdobycie stanie się symbolem wybuchu rewolucji(zdobycie, nie zburzenie, bardzo zależy mi na tym rozróżnieniu). Udaje się uwolnić starego doktora, któremu w skutek uwięzienia i związanych z tym okoliczności pomieszało się w głowie. Wracają do Anglii i tam splotą się losy tej trójki, ale również Karola Darnaya, który zbiegł z Francji, jak również adwokata – Cartona, ta ostatnia dwójka będzie rywalizować o względy Lucie, ale pomylicie się, jeżeli uznacie, że Dickens napisał romansidło. Oj nie… ta książka to o wiele, wiele więcej.



Naprawdę ta powieść jest warta ozłocenia. Podobno jest jedną z najlepiej sprzedających się książek wszechczasów. I nic dziwnego, styl Dickensa jest tak genialny, że powieść czyta się fantastycznie, jest tam i ironia i pełne dramatyzmu uczucia. Ujawnia się doskonała kwerenda jaką dokonał Dickens pisząc tę książkę. Czuje się klimat i Londynu i Paryża, czuć mroczną atmosferę, grozę, która zwiastuje nadejście terroru, a wśród tych wichrów historii jest zwykłe życie. Ta książka czyta się jak marzenie.


Ta powieść to wspaniale opisane społeczeństwo, obłuda, hipokryzja, ale także miłość, oddanie i heroizm. Naprawdę bardzo gorąco polecam. I dodatkowo pięknie wydane!!

Książka w promocyjnej cenie do kupienia w księgarni:

10 komentarzy:

  1. Dostałam kiedyś angielski audiobook tej książki jeszcze na 4 kasetach , więc pewnie skrócony. Nawet zaczęłam go słuchać, jak jeszcze miałam na czym, ale potem doszłam do wniosku, że muszę przeczytać całość w języku zrozumiałym. Ale z kolei bałam się, że będzie za ciężkie emocjonalnie. Trochę mi te obawy rozwiałaś. Może MG wyda. Zobaczymy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj w oryginale bym się bała ;)

      Zysk wydał ślicznie.

      Usuń
  2. Charles Dickens pisał w sposób, który nawet po wielu latach wciąż nie pozwala byc obojętnym.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. On naprawdę człowiekiem potrząsa, rusza sumienie.

      Usuń
  3. Kusi mnie bardzo ta książka i mam nadzieję, że kiedyś wpadnie w moje łapki :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Genialna, jak zawsze u Dickensa. Byłam książką zachwycona.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bzdury wypisujesz, jak zwykle. I proszę, daruj już sobie

      Usuń

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.