Strony

poniedziałek, 20 września 2021

"Klerycy. O życiu w polskich seminariach" - Mariusz Sepioło

 


Chyba nigdy dla Kościoła nie było tak trudnych czasów. Jeśli wcześniej duchowieństwo było ciemiężone, to ciosy spadały ze strony władzy, ale u zwykłych ludzi mieli szacunek Patrzono na nich z podziwem. Wspomnijcie chociażby fragment Chłopów, gdy parobek przynosi łup do plebana, a ten zaprasza go w swoje progi, bynajmniej nie na salony, ale do przedsionka i to jest utożsamiane z przedsionkiem nieba. Tymczasem dziś na księży spada ogromna fala krytyki, większość duchowieństwa nie poczuwa się do winy, wchodzą w ryzykowny mariaż z polityką, a polski Kościół zmaga się z kryzysem powołań i poważnymi kryzysami w swoich szeregach. Nie jest to pierwsza książka o sytuacji w Kościele, ale jako że życie za murami seminarium jest nawet dla wierzących wielką tajemnicą to poczułam się zaintrygowana. 


Cała prawda o życiu w polskim seminarium

Dla części kleryków pójście do seminarium było najlepszą decyzją w życiu, dla innych – początkiem dramatu. Są tacy, którzy uznają sens narzuconych zasad, i tacy, którzy nie wytrzymują izolacji i kontroli przełożonych. Dla jednych celibat to wartość, dla drugich – źródło hipokryzji w Kościele.

Autor bestsellerowych reportaży, który od dekady pisze o różnych obliczach polskiego Kościoła, wszedł do środowiska polskich kleryków. Odbywa przełomowe rozmowy z byłymi, obecnymi i przyszłymi księżmi. Jego rozmówcy mówią całą prawdę o codzienności za murami seminariów, choć niełatwo im było opowiadać o sprawach intymnych i bolesnych. Nie unikają tematów trudnych, jak: molestowanie, polityka, homoseksualizm, skandale obyczajowe.

Czy warto poświęcić miłość? Czy kleryk rezygnuje ze wszystkich przyjemności? Jak przyszli księża radzą sobie z mrocznymi stronami Kościoła? Czy to właśnie w seminariach rodzą się patologie związane z tą instytucją? Kto odpowiada za spadek powołań i liczne odejścia z kapłaństwa? Czego tak naprawdę uczą polskie seminaria? Czy dla niektórych są sposobem na zrobienie kariery? Jak wygląda świat, którego jesteśmy blisko, lecz kompletnie go nie znamy?

Mariusz Sepioło – autor bestsellerowych reportaży Himalaistki, Nanga Dream. Opowieść o Tomku Mackiewiczu. Publikuje w największych tytułach prasowych, m.in. „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”. Wyróżniony w I edycji Nagrody Dziennikarskiej im. Zygmunta Moszkowicza.



Nauka na księdza trwa sześć lat, młodych chłopców po maturze, chociaż czasami zdarzają się i mężczyźni, którzy już poznali życie i nie są gołowąsami z mnóstwem ideałów, albo karierowiczami, głodnymi beztroskiego i bogatego życia, zamyka się za murami seminariów, gdzie mają nauczyć się jak być księdzem. Jak głosić kazania, jak spowiadać, jak uczyć. Z tymi studiami jest… dokładnie tak jak z każdymi innymi, sporo kosztują(nie spodziewałam się, że tyle), można mieć silne pragnienie pracy w tym zawodzie, ale najsilniejsze ideały nie zawsze wytrzymują starcie z betonem. Jedni się prześlizgują, inni nie wytrzymują starcia ideałów z prozą życia. Mariusz Sepioło rozmawia z księżmi, byłymi klerykami, byłymi księżmi o codzienności za murami o oczekiwaniach, marzeniach. Czy wszystko w seminarium jest do wyrzucenia i zreformowania? Czy można jeszcze coś zrobić, żeby zmienić Kościół?






Obecnie o księżach mówi się tylko źle, bardzo niepopularne jest powiedzenie czegoś dobrego na temat duchowieństwa, a przecież jak w każdej grupie zawodowej są dobrzy i źli, jest Gulbinowicz, ale jest ks. Kaczkowski ks. Krammer. Znam wielu księży, ale głównie z południa Polski a tutaj, nawet autor w książce to zauważa są specyficzne warunki, tutaj te zasady rodem z Reymonta są ciągle żywe, może i plebana w rękę się nie całuje, ale starsze panie na chłopaszka który idzie do seminarium patrzą jak na przyszłego papieża, tutaj trzeba mieć ogromną odwagę żeby z seminarium wystąpić, naprawdę - mijają dekady a o takim mężczyźnie mówi się były ksiądz. Zdradę w małżeństwie wieś w końcu puści w niepamięć, odejście od Sancta Mater Eclesie nie zostanie zapomniane - serio, wiem co mówię, tym bardziej podziwiam ludzi, którzy chcą być w zgodzie z sobą mówią pomyliłem się, to nie jest droga dla mnie

Co znajdziecie w tej książce, zarówno smaczki o psikusach kleryków, statystyki(jak poznać kleryka z pełnej rodziny, a takiego z rozbitej), dlaczego ktoś decyduje się na seminarium, jakie są pokusy, najczęstsze słabości. Będzie też o skandalach. Czyta się szybko i dobrze. Bez taniej sensacji, co jest bardzo ważne. 


1 komentarz:

  1. Temat mnie interesuje, więc będę miała ten tytuł na uwadze w przyszłości.

    OdpowiedzUsuń

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.