Strony

piątek, 25 lutego 2022

"Ostatni bastion umysłu - Garri Kasparow


Gdy byłam dzieckiem, szachy były sportem starszych panów. Mój tata regularnie wychodził do sąsiada i grywali w szachy, a pod tylną szybą w aucie zawsze była magnetyczna szachownica. To nie była gra dla kobiet, dzieci grały w warcaby. Szachy to była ambitna gra, której dane było przeżyć renesans za sprawą serialu na Netflixie, nawet mnie na chwilę złapała obsesja szachów. Na tej fali właśnie książka Kasparowa trafiła do mojego domu. Nie trzeba być fanem szachów by znać to nazwisko. Mistrz z czasów schyłku Związku Radzieckiego, stający w szranki ze sztuczną inteligencją. W tej książce wprowadzi nas w kulisy szachów i gry z komputerami.

Jeśli spodobała ci się powieść ?Gambit królowej? Waltera Tevisa lub oparty na niej serial Netfliksa, to powinieneś koniecznie sięgnąć po "Ostatni bastion umysłu" arcymistrza szachowego Garriego Kasparowa, specjalnego konsultanta wspomnianego serialu! To pasjonująca opowieść o szachach i apoteoza postępu technologii, napisana przez człowieka, któremu technologia zagroziła końcem kariery. Przeczytaj o grze mistrzów, psychologii szachowych zmagań, inteligencji (ludzkiej i sztucznej), a także o niesamowitych kulisach najsłynniejszych pojedynków człowieka z maszyną: dwóch meczach szachowych Kasparow - IBM Deep Blue.


Mecz szachowy, który w 1997 roku Garri Kasparow rozegrał z superkomputerem IBM Deep Blue, był przełomowym momentem w historii technologii. Wyznaczył początek nowej ery ? ery sztucznej inteligencji. Oto maszyna pokonała człowieka - i to aktualnego mistrza świata w dyscyplinie wymagającej największej sprawności intelektualnej! Dotarcie do tego etapu zajęło ludzkości ponad sto lat.


W swojej wyjątkowej książce Kasparow po raz pierwszy ujawnia własną ? zaskakującą, a może nawet szokującą - wersję tamtych wydarzeń. Opisuje, jak się czuł, obmyślając strategię przeciw nieustępliwemu, niezmordowanemu przeciwnikowi w sytuacji, gdy oczy całego świata śledziły jego poczynania. Opowiada o historii sztucznej inteligencji z perspektywy mikrokosmosu szachów - gry uważanej przez pokolenia naukowców za klucz do zrozumienia mechanizmów poznania ludzkiego i maszynowego. Kasparow, korzystając ze swoich wyjątkowych doświadczeń, wybiega w przyszłość i przedstawia sztuczną inteligencję jako wspaniałą szansę rozwoju człowieka. Podczas gdy wielu wciąż widzi w niej zagrożenie, w szczególności jeśli chodzi o wpływ na rynek pracy, Kasparow pokazuje, jak ludzkość zamiast obawiać się swoich najbardziej wyrafinowanych wytworów intelektu, może przy ich pomocy wznieść się na nieosiągalne dotąd wyżyny.

Punktem wyjścia jest symultaniczna partia, jaką Kasparow rozgrywał z 32 komputerami u schyłku lat osiemdziesiątych. Znamienne było, że wygrał, z każdym komputerem, później już wraz z rozwojem technologii poniósł porażkę, o której długo nie mógł mówić spokojnie. Posłuchamy opowieści o szachach, dlaczego Związek Radziecki tak hołdował grę dla intelektualistów. Dlaczego Kasparow nie zgadza się z szachowymi stereotypami oraz czym się różni gra komputera od gry człowieka? Jakie są cechy dobrego szachisty, czy rozwój technologii zawsze jest dobry? Ludzie od lat marzyli o sztucznej inteligencji, o tych maszynach do szachów, o algorytmach, robotyce i odkryciach nauki w służbie szachom. Nie spodziewałam się, że radziecki mistrz ma tak szerokie horyzonty.


W sumie nie rozumiem siebie, skąd moje zdziwienie, w końcu szachy są grą dla inteligentnych, może po prostu przeniosłam ten stereotyp sportowca odnoszącego sukcesy, który jest raczej pusty, a Kasparow absolutnie taki nie jest. Elokwentnie wypowiada się o robotyce, filozofii, czyni niesamowicie trafne spostrzeżenia dotyczące mechanizmów szachowych, ale także tych dotyczących innych gier. Książka jest bardzo ciekawa, ale przy tym również mocno techniczna, wymaga od nas dużego skupienia i uwagi, bo też skacze po tematach, tutaj mówimy o historii Związku Radzieckiego, a to przeskakujemy do wyścigu programistów. Jednak dzięki temu książka jest po prostu ciekawa, chociaż miałabym problem ze wskazaniem komu ja polecić, sądzę, że ludzi skusi nazwisko mistrza i odniesienie się do serialu "Gambit Królowej". Zakładam, że czytelnik zainteresowany zarówno szachami, jak i pracami nad sztuczną inteligencją będzie usatysfakcjonowany - jeden i drugi temat jest szeroko omawiany!


Książka recenzowana dla portalu Duże Ka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.