Strony

poniedziałek, 23 kwietnia 2018

"Mikrobiom. Najmniejsze organizmy, które rządzą światem" - Ed Young


Jak już ongi wspominałam, lubię, gdy wśród nowości pojawiają się pozycje popularnonaukowe, dla mnie to doskonała okazja by poszerzyć wiedzę i dowiedzieć się czegoś nowego. Nie tylko ja tak myślę, bo gdyby tak nie było, te książki tak prędko nie trafiałyby pośród bestsellery. Tym razem książka, która wskoczyła na tapet to była Mikrobiom. Najmniejsze organizmy, które rządzą światem. Zgadzam się z tezą autora, że przez lata pokutował stereotyp, że bakterie to zło. Kojarzą się z zarazkami, z brudem, z okropnymi chorobami, które dziesiątkują populację w mgnieniu oka. Tymczasem, są nam niezbędne by nasz organizm i cały świat, funkcjonował jak należy. Tak naprawdę bakterie odpowiedzialne za rozwój chorób to niewielki odsetek, a cała reszta utrzymują krąg życia w całości i w nieprzerwanym ruchu.



Zawieramy w sobie miliony – oto nowe spojrzenie na życie!
Ed Yong w pełen humoru i barwnych porównań sposób pozwala nam zajrzeć do niesamowitego świata mikrobiomu i udowadnia, jak wielkie jest jego znaczenie dla życia na Ziemi.
Mikroorganizmy trawią nasze jedzenie, uczą nasze układy odpornościowe, jak walczyć z infekcjami, a nawet potrafią kierować naszym zachowaniem. Nowatorskie terapie, oparte na tworzeniu „żywych leków”, mogą pomóc w walce z wieloma chorobami. Natomiast zwierzęta, dzięki symbiozie z mikrobiotą zyskują nadzwyczajne zdolności - jak płaziniec Paracatenula, który potrafi odtworzyć nawet uciętą głowę.
Autor odsłania przed nami kulisy najnowszych badań nad mikrobiomem i przywołuje korowód barwnych postaci – naukowców dawnych i współczesnych, którzy bez reszty poświecili się odkrywaniu sekretów tych najmniejszych i najstarszych mieszkańców naszej planety. Ta pasjonująca książka pokaże Wam zaskakującą prawdę – razem z zasiedlającymi nasze ciała milionami mikroskopijnych organizmów stanowimy nierozłączną całość!
Czy wiesz, że…Dzięki niezwykłej symbiozie pewien gatunek kałamarnicy nie rzuca cienia.Istnieje związek pomiędzy mikrobiomem w ludzkim przewodzie pokarmowym a chorobami psychicznymi.Bakteria Wolbachii potrafi doprowadzić do zmiany płci u niektórych owadów.
„W książce Mikrobiom. Najmniejsze organizmy, które rządzą światem Yong dokonuje syntezy setek publikacji naukowych, ale nigdy nie przytłacza czytelnika nauką. Po prostu przekazuje jedno zaskakujące i fascynujące spostrzeżenie za drugim. Mikrobiom to dziennikarstwo naukowe w najlepszym wydaniu”. Bill Gates
„Dobra narracja, ścisłość w podawaniu faktów i płynność stylu sprawiają, że Mikrobiom. Najmniejsze organizmy, które rządzą światem jest jedną z najważniejszych książek poświęconych nauce tego roku. Poczucie humoru Yonga i urocza niezdolność do przepuszczenia okazji do gry słownej to zaledwie kilka z licznych miłych niespodzianek, które sprawiają, że dodatkowo przyjemnie się ją czyta”. Philly Voice
„Od czasów klasycznych Łowców mikrobów de Kruifa ten niewidoczny świat nie był tak barwnie przedstawiany… Ciekawość i poczucie humoru Yonga sprawiło że uśmiechałam się, a nawet śmiałam na głos, ku wielkiemu zdumieniu mojego męża. Pod koniec książki poczucie zachwytu nad mikroorganizmami było, cóż, zaraźliwe”. Boston Globe
Ed Yong – brytyjski pisarz i dziennikarz naukowy, absolwent zoologii i biochemii Uniwersytetu Cambridge i Uniwersytetu Londyńskiego. Autor poczytnego bloga popularnonaukowego Not Exactly Rocket Science oraz tekstów publikowanych w takich periodykach, jak „National Geographic”, „Scientific American”, „New Scientist”, „Nature” i „The New York Times”. Laureat licznych nagród m.in. przyznawanych przez Narodową Akademię Stanów Zjednoczonych i Stowarzyszenie Brytyjskich Pisarzy Naukowych. Jego wystąpienie na konferencji TED, dotyczące pasożytów wywołujących choroby psychiczne, obejrzało ponad półtorej miliona osób.

Autor przewiduje, że gdyby udało nam się wytępić bakterie, to świat zwierząt i roślin by zginął, ludzie by przetrwali, ale zawaliłyby nas śmiecie, bo przecież za rozkład odpowiadają bakterie. Trawią nasz pokarm, tak naprawdę, bakterie obecne w organizmie naszego człowieka, osobno byłyby w stanie zapełnić galaktykę, jest ich więcej niż gwiazd. Dlatego te wszystkie demoty o tym, że na klawiaturze jest ich więcej niż na desce sedesowej, demonizują rzeczywistość. Oczywiście brud przenosi choroby, ale nie zawsze musi być utożsamiany z bakterią. Ot chociażby dużym zagrożeniem brudu jest pasożyt – glista ludzka, ale to nie bakteria :P Autor pokazuje nam w obrazowych przykładach, jak długo bakterie żyły samodzielnie na świecie, jakiemu cudownemu przypadkowi, zawdzięczamy to, że na świecie pojawiło się życie jakie znamy. Pokazuje, jakie wspaniale i straszne mechanizmy rządzą bakteriami. Ot chociażby bakteria toksoplazmozy może przejść pełny cykl rozrodczy jedynie w ciele kota, toteż zakażona mysz, traci instynkt samozachowawczy i pcha się prosto w paszczę tego domowego tygrysa. Krąg życia!


Mnie ta książka wprost zafascynowała. Czytało mi sią ją jednym tchem. Moim zdaniem jest świetnym pomysłem, dla wieku 14+, bo sądzę, że młodsze dzieciaki nie znajdą w niej aż tylu fascynujących rzeczy. Z pewnością można ją dać już licealiście, którego ciekawi biologia. A i starszy czytelnik nie będzie znudzony. Książka jest napisana tak, że nawet jeśli ktoś w liceum miał biologię na poziomie podstawowym, nie będzie miał problemów, by książkę zrozumieć i być zaciekawionym. Kawał dobrej roboty!!


ksiażkę można nabyć w księgarni TaniaKsiążka .pl



1 komentarz:

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.