Strony

sobota, 26 listopada 2022

"Życie to za mało. Reportaże o stracie i poszukiwaniu nadziei" - Iza Michalewicz


 Przeglądałam nowości księgarni TaniaKsiążka.pl i w oko wpadł mi tytuł. Życie to za mało. Reportaże o stracie i poszukiwaniu nadziei, te słowa mnie wołały, chociaż nie wiedziałam czego się spodziewać. Zaczęłam czytać tę książkę w niedzielę i towarzyszyła mi tydzień. To zbiór felietonów Izy Michalewicz. Autorka wybrała najważniejsze, według siebie, artykuły i podaje nam je w zbiorczej formie. Dla mnie to świetna opcja bo nie praktykuję prenumerowania papierowych gazet. Przypadkiem wybrałam najlepszy patent na czytanie tej książki, absolutnie nie jednym tchem, bo wszystko nam się pomiesza, a każda z tych historii zasługuje na uwagę.





Najważniejsze reportaże finalistki Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Rok 2005. Polacy masowo emigrują do Irlandii, ale często zamiast znaleźć się w raju, trafiają do piekła wyobcowania. O spektrum autyzmu niewiele się mówi, rodzice takich dzieci muszą sobie radzić sami, stale mierząc się z niezrozumieniem.

Rok 2022. Na Katarzynie, chirurżce plastycznej, nie ciąży nareszcie zarzut doprowadzenia do śmierci pacjentki, ale straconych lat i zaprzepaszczonej kariery nikt jej nie zwróci. Basię i Martę dużo kosztowało ujawnienie tego, co jako dziewczynki przeżyły w zespole muzycznym Tęcza, a i tak nadal wielu je o to wszystko obwinia.

Polska ostatnich lat odbita w poruszających i wstrząsających tekstach Izy Michalewicz. Niemal dwie dekady historii ludzi, których los wystawił na niewyobrażalne próby, utrwalone przez znakomitą reporterkę. Opowieści składające się na Życie to za mało to najważniejsze reportaże laureatki wielu nagród, pisane z niezgody na rzeczywistość, ale i chęci, by ten walący się świat oswoić.

O książce

Iza Michalewicz jest reporterką z krwi i kości. Kiedy słyszy o dobrym temacie, natychmiast zmienia się jej twarz. Oczy z łagodnych stają się czujne, zaczyna mówić głośniej i oddychać szybciej. Prostuje się. Mam wrażenie, że szykuje się do lotu. Jakby jej ciało – żeby jak najszybciej dopaść temat – miało zamienić się w kosmiczną rakietę. Znam wielu reporterów, większość jest w tym zawodzie zakochana, ale mało kto ma tak emocjonalne podejście do tematów. Pod jednym warunkiem: tematy muszą mieć w sobie tajemnicę i być jak z powieści Kafki.

Mariusz Szczygieł o I wydaniu książki

W książce mamy kilkadziesiąt reportaży o naprawdę dużej mocy, to są często sprawy głośne, ale swego czas, bo świat działa tak, że żyje sensacją krótko. Między wierszami zobaczymy, jaką cenę płacą za to ofiary, bo w książce mamy historię kobiety chorej na HIV, o której mówi telewizja, ten wspaniały pro-prawa człowieka TVN, ale tak, że sąsiedzi dowiadują się kto to jest i robią tej kobiecie piekło, wyrzucenie z domu, obrzucenie okna fekaliami. Rodzina musi uciekać, bo to jest cena za chwilę oglądalności temat dnia. Pierwszy reportaż to historia molestowanych dziewczynek w środowisku muzycznym. Dwie dziewczynki, jeden oprawca, ale dwa mechanizmy, jeden finał – dorosłe życie poranione i pełne traumy. Wiem, że autorka napisała książkę o niewyjaśnionych zbrodniach i wydaje mi się, że w tym czuje się najlepiej. Owszem, porusza kwestie społeczne, te wątki są ważnym kontekstem, ale niewyjaśnione morderstwa, to coś o czym Iza Michalewicz chce pisać.

 

Gdybym miała wybrać najlepsze reportaże z tej książki to historia chirurg plastycznej ze zrujnowaną reputacją, walczącą o dobre imię. Ogólnie cała ta historia zabójstwa Marii/Basi jest intrygująca i nie dziwię się, że autorka poświęca tyle miejsca. Podobały mi się też historie o mieszkaniach komunalnych i już mniej słyszalny wątek, czyli odzyskiwanie kamienic przez przedwojennych właścicieli. Świetnie pisze o tym Springer, ale ogólnie to ten temat pokazuje jak bardzo wciąż wpływa na nas historia. Pokłosie II wojny światowej, dekret Bieruta  rujnuje ludziom życie. I tak mamy złych kamieniczników, ale z drugiej strony ludzie walczą o swoją własność, a w Polsce wstyd mieć majątek, bo to synonim nieuczciwości więc wszyscy, którzy odzyskali majątek są z automatu złoczyńcami. Intrygujący jest wątek zamordowanych przedstawicieli Providenta – dramat! Naprawdę polecam, czytać powoli, bo trzeba to na spokojnie wszystko przemyśleć. Mam tę książkę autorki o zbrodniach, muszę znaleźć i poczytać.


Książka do kupienia w księgarni TaniaKsiążka.pl












1 komentarz:

  1. Jestem bardzo ciekawa tego reportażu. Porusza sprawy i problemy ludzkie, o których trzeba mówić głośno.

    OdpowiedzUsuń

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.