Trójmiasto to ciekawy twór. Z jednej strony mamy typowo kurortowy Sopot, bogactwo, poniemieckie budownictwo, molo. Mamy Gdańsk i tutaj kojarzymy Wolne miasto, kojarzymy obronę poczty, ale myślimy o stoczni i demokracji, a ta Gdynia jest taka pomijana, słabiej znana… wiemy że jest. Ale co ona robi w grupie tych dwóch dużych i znanych miast? Gdynia była miastem odrodzonej Polski. Miastem, które miało być oknem na świat. Wiele zawdzięcza Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu, a to już mnie zainteresowało, ponieważ urodziłam się w mieście, które swoje istnienie zawdzięcza Kwiatkowskiemu.
Strony
▼
wtorek, 30 maja 2023
"Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939" - Grzegorz Piątek
Trójmiasto to ciekawy twór. Z jednej strony mamy typowo kurortowy Sopot, bogactwo, poniemieckie budownictwo, molo. Mamy Gdańsk i tutaj kojarzymy Wolne miasto, kojarzymy obronę poczty, ale myślimy o stoczni i demokracji, a ta Gdynia jest taka pomijana, słabiej znana… wiemy że jest. Ale co ona robi w grupie tych dwóch dużych i znanych miast? Gdynia była miastem odrodzonej Polski. Miastem, które miało być oknem na świat. Wiele zawdzięcza Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu, a to już mnie zainteresowało, ponieważ urodziłam się w mieście, które swoje istnienie zawdzięcza Kwiatkowskiemu.
sobota, 27 maja 2023
"Garść popiołu" - Ida Żmiejewska [ Zawierucha - tom trzeci]
Odkrycie pisarskiego talentu Idy Żmiejewskiej, to jedno z najważniejszych moich prywatnych odkryć z ostatnich lat. Cała seria Warszawianka to była literacka uczta najwyżej próby i nikt mnie nie musiał namawiać na rozpoczęcie nowej serii. Zawierucha to, podobnie jak w przypadku Warszawianki seria, która rozgrywa się w Warszawie, jeszcze pod zaborami. Tutaj też mamy rodzinę, której ojciec ginie w dziwnych okolicznościach i zostawia swoje panie bez opieki. W tamtych czasach samotna kobieta, bez względu na charakter – nie miała w życiu łatwo. Panny Kellerówny muszą walczyć o swoje szczęście i miejsce w życiu, a także zmagać się z utratą dobrego imienia.
środa, 24 maja 2023
"Lecę. Piloci mi to powiedzieli" - Jan Pelczar [ lecę bo chcę]
Kolejny trup jaki mi się trafił to reportaż o pilotach. Czy kupuję na ślepo reportaże? Nie! Czy planuję zrobić licencję pilota? Nie! Czy uważam, że znam się na lotnictwie, że mogłabym siedzieć w jakiejś komisji? A i owszem. Dodatkowo całe życie mieszkam na splunięcie od lotniska i kilka razy balon lub szybowiec prawie wleciały mi w dom. Lubię latać, lubię świat z lotu ptaka, bo lubię wysokość. Jednak nad jazdę autem przekładam rower, nie wiem co by si stało, gdybym miała wsiąść za stery samolotu. Jeszcze ten szybowiec brzmi ok, ale pięć godzin w powietrzu? A toaleta? Jednak zawód pilota wydaje się tak elitarny, że naprawdę byłam ciekawa.
poniedziałek, 22 maja 2023
"Love on the Brain" - Ali Hazelwood [ miłość w świecie nauki]
Uniwersytet to doskonałe miejsce do romansowania. Spędzając długie godziny na pracy, na przesiadywaniu w nierzeczywistym świecie, sprawiają, że uczelnia to jedyny świat, całe koryto, którym płynie całe życie człowieka. Kiedy zobaczyłam, że wychodzi druga książka Ali Hazelwood od razu zamówiłam i obiecywałam sobie, że w weekend będę czytać. Nie spodziewałam się, ze pójdę spać koło północy a wstanę około szóstej – byle czytać dalej. Dzięki tej książce znowu wróciłam myślami do pracy naukowej, do tego jak szalone bywa życie, nawet na takim nieeksperymentalnym wydziale.
niedziela, 21 maja 2023
"Zgłoba" - Katarzyna Puzyńska [ już piętnaście tomów]
Czytanie książkowych serii jest dla mnie o tyle wartościowe, że czytając kolejny tom, wracam pamięcią do chwil gdy zaczynałam. Z Lipowem mam długą przygodę. Pamiętam jak ciężko było mi się wczytać w początek Motylka ale jak później mnie porwał, jak biegłam przez pół miasta, by zdobyć brakujące tomy i jak Lublin mi się z nimi kojarzył. Ile części przeczytałam w pociągu. Pamiętam Targi w Warszawie i kolejkę do autorki, pamiętam kupno dwóch tomów i to że w mniej niż 12 godzin po każdym zakupie jechałam na pogotowie. To długa przygoda. Piętnaście tomów… kto by pomyślał. Żadanica mnie zezłościła, ale jak to w syndromie sztokholmskim bywa sięgnęłam po kolejny tom. Nie minęło pięć stron a dostałam w sam środek twarzy pięścią odzianą w rękawicę…
środa, 17 maja 2023
"Statystycznie rzecz biorąc 2. Czyli jak zmierzyć siłę tornada za pomocą gofra" - Janina Bąk
Kiedy trzy lata temu Janina wydała swoją pierwszą książkę o statystyce, tak jak rzesza innych ludzi uznałam, że pandemia to doskonały moment by dostać Nobla, a skoro można tego dokonać jedząc czekoladę – to dawaj. Ciągle czekam na moją nagrodę, ale na liście nowości Księgarni Tania Książka dostrzegłam drugą część czyli Statystycznie rzecz biorąc 2. Czyli jak zmierzyć siłę tornada za pomocą gofra, gdyby potrzeba było czegoś więcej niż zdjęcie apetycznego gofra na okładce, żebym kupiła książkę. Jednak byłam ciekawa co Janina ma więcej do powiedzenia. Prędko ją przejrzałam, oto pokazuje jak przemysł farmaceutyczny chce nas otruć i jak łatwo wprowadzić lipną szczepionkę do obrotu. Firmy farmaceutyczne nienawidzą Janiny, bo zdemaskowała ten spisek.
poniedziałek, 15 maja 2023
"Zimowy ogród" - Kristin Hannah [ nie-bajkowa opowieść z wielkim zimnem]
Poluję na książki Kristin Hannah, chociaż stos nieprzeczytanych – z jej nazwiskiem na grzbiecie rośnie. Od dawna słyszałam, że Zimowy ogród jest bardzo polecany. Słyszałam mnóstwo dobrych opinii, więc ciągle odkładałam, aby te oczekiwania wyparowały mi z głowy. W końcu jednak szukałam powieści na podróż i nie chciałam brać pięciu awaryjnych a zakładałam, że Hannah – nawet jeśli mnie nie porywa to i tak dobrze mi się spędza z nią czas. Oczywiście tytuł sugeruje rosyjską historię w tle, ale opis był tak enigmatyczny, że naprawdę mogło tam się wydarzyć. Pewnie będą spojlery, ponieważ opisać emocje, wrażenia bez zdradzania fabuły, czy sugerowania co się stało – no niepodobna.
piątek, 12 maja 2023
"To nie może się udać" - Abby Jimenez [jak wzruszyć się do łez]
Bardzo lubię książki Abby Jimenez. Do tej pory powieści były utrzymane w jednej konwencji – tym razem książka ma zupełnie inny wygląd – uroczo korespondujący z tym o czym książka opowiada. To ryzykowny krok wydawnictwa, bo książka nie wpisuje się w to do czego przywykłyśmy. Czy samo nazwisko się obroni? Zaczęłam czytać, a naprawdę potrzebowałam czegoś lekkiego i romansowego – nie mogłam w nic się wczytać, przypomniałam sobie o tej książce, że tak długo czeka.
środa, 10 maja 2023
"Korona. Fenomen najpotężniejszej monarchii" - Wioletta Wilk-Turska [Windsoromania]
Sobota oczywiście upłynęła pod znakiem koronacji. Statystyki pokazują, że na koronację czeka się długo. Większość ludzi których znam miało po raz pierwszy tego doświadczać. Wiem, że były osoby, które to zbojkotowały, a część miała to w nosie. Ja byłam ciekawa, jak Karol pokaże się na koronacji, odwiecznym rytuale, a jednocześnie chcą zostawić indywidualny ślad. Książka powinna sprzedawać sama, tytuł nawiązuje do znanego serialu, a okładka pokazuje królową i syna, który już ją zastąpił.
niedziela, 7 maja 2023
"Wedlowie. Czekoladowe imperium" - Łukasz Garbal [ skąd się wzięli czekoladowi magnaci?]
Początek miesiąca to czas na losowanie nowego trupa z półki. Padło tym razem na biografię Wedlów. Wedel to synonim czegoś dobrego. Ptasie mleczko, czekolada i bombonierki o i torciki wedlowskie. Nawet jeżeli nie jest się wielkim fanem czekolady to i tak inwestuje się w ich produkty. Skąd się wzięli, jakim cudem produkty pod marką prywatnego przedsiębiorcy były popularne w czasach PRLu, gdy jednak zwalczano prywatną własność? Co dała w prezencie Stalinowi fabryla Wedla i czy prawdą jest to, co twierdzą zwolennicy edukacji domowej, że żłobki powstały by eksploatować matki? Tym razem Wydawnictwo Czarne, zamiast reportażu daje nam, no właśnie? Biografię?
czwartek, 4 maja 2023
"Długa noc" - Wojciech Chmielarz [ Jakub Mortka - po raz szósty]
W domu oszaleliśmy na punkcie Jakuba Mortki. Zbyt długo zwlekałam z napoczęciem tej serii. A później, gdy zobaczyłam że seria mi się podoba, a tomów jest skończona ilość a autor- z jakiegoś powodu się opinkala i nie wydaje kolejnego – to wstrzymywałam sobie tę przyjemność, ale w końcu uznałam, że dosyć, raz się żyje. To był doskonały wybór kryminału na majówkę. Mało tego, ponieważ ten tom, od poprzedniego dzieli wiele lat – nie musimy być z nimi na bieżąco. Chyba jedyna część, którą można czytać bez znajomości poprzednich tomów.
wtorek, 2 maja 2023
"Empuzjon" - Olga Tokarczuk["człowiek istnieje tylko w języku?"]
Po tym jak Olga Tokarczuk dostała Nobla to oczywiście premiera książki Empuzjon nie przeszła bez echa, a ja bałam się sięgać, bo bałam się tej konfrontacji mojego ograniczonego mózgu, kulawych zmysłów z Literaturą. Ktoś powie, ze Nobel nie jest znowu takim wyznacznikiem i oczywiście, że tak jest, innych polskich noblistów znam i lubię. Byłam ciekawa jak odbiorę tę książkę, dlatego nie czytałam recenzji. Pierwszy raz, ktoś mnie zainspirował do czytania, na Klubie, Panie których zdaniu ufam – bardzo zachwalały – książkę kupiłam i pewnie czekałaby latami… ale okazało się, że będzie majową lekturą. Od razu wpisałam ją w kalendarz – właśnie na majówkę. Porównywana do Czarodziejskiej góry, do książki którą porzuciłam – gdy bohater wjeżdża na górę, bo była zbyt refleksyjna i tak niespieszna – że usnęłam.
poniedziałek, 1 maja 2023
"Samotnia" - Anna Kańtoch [brodząc w ciemnościach]
W domu mam obecnie siedem książek Anny Kańtoch – a właśnie przeczytałam czwartą. Gdy zobaczyłam, że wychodzi nowa powieść: Samotnia nie czytałam nawet opisu, ale bardzo chciałam przeczytać książkę. Wiedziałam, że to będzie moja książka na majówkę. Miała premierę na sam koniec kwietnia, więc jeszcze nie jest wszędzie, ale będzie, bo tak przewrotna powieść nie przejdzie bez echa. No i Anna Kańtoch, ma swoją markę.