Strony

poniedziałek, 27 listopada 2023

"Rey Blanco. Biały król" - Juan Gómez-Jurado [ finał serii o Antonii Scott]


 Walczyłam ze sobą by nie skusić się na pierwszy tom serii o Antonii Scott, a nie było to łatwe, bowiem swego czasu miałam wrażenie, że ta książka jest dosłownie wszędzie. W końcu, gdy znudziłam się reportażami i obyczajem, uznałam, że mam ochotę na cos w tym stylu. Ale kupiłam tylko pierwszy tom, bo już za dużo razy nacięłam się na serię, którą kupiłam hurtem a okazywała się mierna. Tom drugi i trzeci zamówiłam, będąc w połowie tomu pierwszego. Lubimy takie, o kimś upośledzonym społecznie, ale genialnym. Książki w których ten zły jest w cieniu, a my czekamy aż pokaże twarz.

 

piątek, 24 listopada 2023

"Krawcowa z Paryża" - Georgia Kaufmann [ już koniec powoli trupów z półki]


 Nie pamiętam, co mnie skłoniło do kupna Krawcowej z Paryża, zakładam, że wszechobecne reklamy. Natrafiłam na fragmenty recenzji i miałam je w głowie wyciągając tę książkę jako trupa z półki. Teraz sądzę, że ktoś kto napisał te recenzje przeczytał maks trzy pierwsze rozdziały. Niestety nie czytałam książek Lucindy Riley, zatem nie mogę się ustosunkować do tego czy jest ona idealna dla fanek tej autorki. Mogłam ją ocenić po prostu z punktu widzenia kogoś kto czyta i lubi większość wątków poruszanych w tej powieści.

 

niedziela, 19 listopada 2023

"Czerwona ziemia" - Marcin Meller [podróż do Afryki i w czasie]

 


Nie jestem wierną słuchaczką podkastów, ani nie śledzę tego co się dzieje w świecie celebrytów. Walczę w ten sposób ze stereotypem, że jak się mieszka na wsi, to wie się wszystko o wszystkich. Walczę z genami. Dlatego, gdy migała mi kiedyś książka Marcina Mellera to zupełnie to zlekceważyłam, czy te felietony, czy książka o Gruzji, wreszcie powieść. Jednak w mojej bibliotece, z ramienia mojego ukochanego Dyskusyjnego Klubu Książki, ma się odbyć spotkanie autorskie i dosłownie kilka dni po ogłoszeniu tego spotkania, widziałam w popularnym dyskoncie przecenioną tę powieść. Uznałam to za znak. Spotkanie już w środę, a ja zabrałam się za lekturę. Przenosimy się do 2020 roku, gdy jeszcze nie było pandemii, życie było proste i niegroźne… a przynajmniej takie udawało.

 

sobota, 18 listopada 2023

"Loba Negra. Czarna Wilczyca" - Juan Gómez-Jurado [ "A skoro nic nie uwolni nas od śmierci, to niech przynajmniej miłość uratuje nam życie"]

 


Kiedy Czerwona królowa wciągnęła mnie w tak ekspresowym tempie, prędko kliknęłam i zakupiłam kolejne dwa tomy. Oj trylogie mają coś w sobie. To doskonała formuła, by czytelnika uzależnić. Jeden tom zapomina się prędko, dwa – to takie ni przypiął, ni wypiął, ale trzy tomy, naprawdę mają w sobie to coś. Książki, których sercem jest genialna, niezwykle błyskotliwa, ale upośledzona społecznie Antonia, naprawdę mnie zainteresowały i niecierpliwie sięgnęłam po drugi tom. Chociaż nie ukrywam, że bałam się, że najlepsze byłow  tomie pierwszym.

wtorek, 14 listopada 2023

"The Mysterious Hunk" - Kornelia Pierz


Nie używam wattpada, raz nawet to zainstalowałam, ale ilość badziewia przez które trzeba się dokopać, by dotrzeć do czegoś zacnego mnie odstraszyło. Skutkiem czego nie znalazłam nic. Od czasu do czasu na rynku wydawniczym pojawia się, coś co reklamowane jest jako hit wattpada. Albo hit tik toka. Oba te mechanizmy, jak owy hit się rodzi, są dla mnie zagadką, zatem czasami sięgam z ciekawością. Na pewno nie mam uprzedzeń. Chociaż nie ukrywam, że bardzo nie lubię, gdy polskie autorki umieszczają akcję w Stanach… Po co? Młode autorki, znają polskie realia, polską szkołę i to byłoby walorem.

 

sobota, 11 listopada 2023

"Śmierć na Wenecji - Maryla Szymiczkowa (Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński) [ Profesorowa Szczupaczyńska, po raz piąty]

 


To nieprawdopodobne, że od lektury Złotego rogu czyli czwartego tomu serii o profesorowej Szczupaczyńskiej minęły trzy lata, a osiem od kiedy zaczęłam przygodę z tą niezwykłą serią. Kojarzy mi się ta seria z targami w Krakowie, bo na stoisku wydawnictwa był duży plakat promujący Tajemnicę Domu Helclów, muszę się w końcu się wybrać na wycieczkę po Krakowie śladami tej książki. Ten mijający tydzień naprawdę obfitował w zacne premiery, ale to na tę czekaliśmy najdłużej. Tym razem poczytamy o powodzi w Krakowie, umierającym papieżu i nieznanej, acz skandalizującej grupie – w grodzie Kraka.

 

środa, 8 listopada 2023

"Błędne ognie" - Ida Żmiejewska [ w dniu premiery 4 tom Zawieruchy]


Lubię serie. Mam wtedy złudzenie, że starcza mi tego czytania na dłużej. Jednak czekanie na kolejny tom to jest horror, jednak umówmy się, jeśli będziemy czekać na finałowy tom z zakupem i z czytaniem, to ani autor nie będzie miał motywacji, ani wydawnictwo. Więc warto kupować od pierwszego tomu, no i cierpieć. Cierpię tak przy okazji serii Zawierucha a autorka, no wystawia naszą cierpliwość na próbę(długie przerwy), no i nasze nerwy w strzępach(oj bohaterowie obrywają). Mamy w końcu, od dziś pierwszy tom. Czy warto było czekać?

 

wtorek, 7 listopada 2023

"Reina Roja. Czerwona królowa" - Juan Gómez-Jurado [ jak się wzbraniałam i nie wyszło]


 Od jakiegoś czasu widziałam wszędzie książkę Juana Gomeza-Jurado. Jednak od jakiegoś czasu nie kupuję z automatu modnych książek, chociaż ta była totalnie w moim stylu, kiedyś miałam tak silną hiszpańską obsesję, że kupowałam takie książki w ciemno. Inna sprawa, że takich powieści za wiele nie było… Perez-Reverte i długo, długo nic. Przezornie nie czytałam żadnych recenzji, trochę Bartek mnie wprawił w duże oczekiwania, bo w takim gatunku poleca tylko dobre książki. Nie wiedziałam o czym będzie ta książka, ani że łyknę ją jednym tchem, chociaż rozkręca się powoli, ale jak już pójdzie, to ohoho.

 

niedziela, 5 listopada 2023

"Czas wilka. Powojenne losy Niemców" - Harald Jähner [ jak skończyło się nazistowskie szaleństwo]

 


Trzecia Rzesza fascynuje. Chyba każdy, kto interesował się historią miał taki etap, że interesował się nazistowskimi Niemcami. Fascynacja naukowa, nie że każdy kto interesuje się historią, w pewnym momencie biega ze swastyką. Nie pamiętam, kiedy trafiła do mnie ta książka. Wydaje mi się, że dostałam ją na urodziny, bo chciałam. Mnie, od czasów 1945 Wojna i pokój fascynuje okres powojenny. Ta książka miała skupić się na Niemczech. Czytałam książki o Polsce, o Europie, ale byłam ciekawa co działo się w kraju, który rozpętał wojnę, który wybrał Adolfa i narodowy socjalizm. Czy wszyscy zapadli na zbiorową amnezję, czy może jak w Harrym Potterze byli zmuszeni zaklęciem? No i jak to się stało, że Niemcy, które przegrały wojnę po kilku dekadach były w lepszym miejscu niż Polska, która po swojej stronie miała prawo i moralność? Czy już wtedy Donald Tusk wynosił polskie dobro za Odrę?

 

czwartek, 2 listopada 2023

"Lata" - Annie Ernaux [ jak to z tym Noblem jest?]


 Czy czytacie książki nagrodzone Noblem? Kiedyś bardzo chciałam przeczytać wszystko co zostało nagrodzone, były to ambitne plany w okolicy roku 2000, więc tych książek było sto. Później, okazało się, że książki nagrodzone Noblem nie zawsze oddziałują  tak jakbym chciała i uznałam, że może nie trzeba sięgać ślepo. Annie Ernaux gdy dostała tę nagrodę, słuchałam opinii i chciałam przeczytać. Książkę kupiłam i leżała pod biurkiem kilka miesięcy. Na szczęście listopadowy Dyskusyjny Klub Książki pchnął mnie do lektury i okazało się, że to idealny początek refleksyjnego listopada.

 

środa, 1 listopada 2023

"Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz. Autobiografia" - Matthew Perry [ książkowe requiem]


 Gdy był pierwszy boom na serial Przyjaciele mnie to ominęło. Nie byłam fanką seriali i tak żyłam uważając, że znajomi oglądają coś dziwnego. Dopiero po wielu latach zaczęłam oglądać i przepadłam. Pokochałam Chandlera i wielu osobom mówiłam, że z nim się utożsamiam. Że moja ironia, sarkazm, dziwne żarty to sprawa Binga. Wielokrotnie było tak, że miałam zły dzień i włączałam ten serial ze łzami w oczach, żeby po kilku minutach zaśmiewać się do łez. Te wszystkie myśli kotłowały się we mnie, gdy w niedzielę rano dowiedziałam się, że odtwórca roli Chandlera Binga nie żyje. Autobiografię miałam od pół roku i właśnie przyszła chwila by ją przeczytać.