Strony

poniedziałek, 31 lipca 2023

"Maud Montgomery. Uskrzydlona" - Mary Henley Rubio [najbardziej oczekiwana biografia, pierwszej połowy tego roku]

 


Niewielu jest autorów, o których możemy powiedzieć, że ukształtowali pokolenie, jeżeli już to są autorzy w konkretnym kraju. W Polsce mogłabym wskazać Sienkiewicza, który był wspólnym mianownikiem dla ludzi czytających. Lucy Maud Montgomery to autorka, która ukształtowała literacki gust rzeszy dziewcząt. Która nie kochała się kiedyś w Gilbercie – niech pierwsza rzuci kamieniem. Ania Shirley, lub też Anne – teraz w nowym tłumaczeniu, kształtowała naszą wrażliwość. Kim była kobieta, która stworzyła Anne, ale też Emilkę, Pat tudzież Bubę? Od jakiegoś czasu dostępne są na rynku dzienniki Maud, ale dowiemy się z tej książki, jak często je przeredagowała, jak wiele napisała bardzo post factum, wiedząc, że jej sława będzie badaczy skłaniała do lektury tych pamiętników. Ta biografia, tak solidna(ponad sześćset stron), to różne wspomnienia osób, które Maud pamiętały. Oj gorzka jest ta biografia. Jak pozory mogą mylić.

 

niedziela, 30 lipca 2023

"Mroczny Eros" - Michał Rusinek [ o języku polityki - ponownie]


 Nie mogę sobie przypomnieć w jakich okolicznościach trafił do mnie pierwszy zbiór felietonów Michała Rusinka. Każdy z tych zbiorów leżał i czekał bardzo długo, aż się zlituję i przeczytam. Do lektury „Mrocznego Erosa”, skłoniła mnie premiera „Ptaka Dodo”, bo w przedmowie do tej książki wspomniany jest właśnie Eros, traf chciał, że ta część leżała u mnie przy łóżku. Sięgnęłam, zaczęłam czytać i przypomniałam sobie, jak wspaniale jest uczyć się – bawiąc. To też solidna podróż w czasie, bowiem znajdziemy tutaj felietony z roku 2020 i 2021. Niestety, refleksja nad historią, będzie mieć gorzki posmak, bowiem chociaż skończyła się pandemia i człowiek nie musi chodzić w maseczce, to rewolucja się nie dokonała, a jeszcze wybuchła wojna.

 

sobota, 29 lipca 2023

"Gdy pogoda zmienia bieg historii" - Marcus Rosenlund


Nadeszły wakacje. Ta pora, jak mało która sprawia, że prognoza pogody jest bardzo ważna. Nie znam ludzi, którzy w okresie czerwiec-sierpień nie śledzi pogody. Czy to pod względem wyjazdu, czy to pod względem środków transportu do pracy. Umówmy się, padający o poranku deszcz, zmusił mnie do porzucenia roweru na rzecz auta. Jednak uznaję to, za fanaberię, deszcz o poranku nie zmienił historii. A przecież pogoda zmieniała losy świata. Oczywiście, najbardziej naturalnymi przykładem są Hitler i Napoleon, którzy przegrali walkę z Generałem Mrozem – największym (prócz populacji) sojusznikiem Rosjan. Kiedy jeszcze pogoda rozdawała karty, dowiecie się z tej książki, bardzo nieoczywistych przykładów.

czwartek, 27 lipca 2023

"It Starts with Us" - Colleen Hoover[czy warto w kontynuacje?]


 To nie jest tak, że czytanie mi ostatnio nie idzie. Wybieram po prostu na weekend książki grubsze i konkretne, a na tygodniu czytam coś lepszego, co nie obciąża też torebki. I skończyłam ja lekki i miły romans, do weekendu jest jeszcze chwila, a w oczy mi wpadła książka Hoover, za która zamiar miałam zabrać się już od jakiegoś czasu. Pierwszą część pamiętam i wspominam bardzo dobrze, ale nie ukrywam, że bez szczegółów. Byłam ciekawa czy da się ją czytać bez znajomości na świeżo tomu pierwszego(moim zdaniem da się).

wtorek, 25 lipca 2023

"Annabelle i książę" - Evie Dunmore [ historyczny klimat]

 


Ostatnio wszędzie widzę okładkę książki Annabelle i książę książka wygląda uroczo, a ja miałam ochotę poczytać coś lekkiego i przyjemnego. Zaczęłam na weekendzie i powiem Wam, że poszła mi lektura piorunem. Cieszę się, że pojawiają się książki z takim motywem retro, historycznym. Oczywiście są to książki na historyczne stylizowane, bo te odległe czasy sprawiają, że fabuła ma sens. Historia jest zatem traktowana instrumentalnie, ale lubię takie zabiegi, oczywiście tylko wtedy, gdy napisane są tak umiejętnie jak tutaj.

 

sobota, 22 lipca 2023

"Polka ateistka kontra Polak katolik" - Tomasz P. Terlikowski, Karolina Wigura [ jak to jest, różnić się i rozmawiać]

 


Od pewnego czasu unikam sporów światopoglądowych. Nie oznacza to, że stałam się konformistką, ale doszłam do wniosku, że cenię sobie święty spokój, a święta wojna na argumenty nie przyniesie nic, a na pewno nic dobrego. Nie jestem Polką-katoliczką, ani Polką-ateistką i mój największy, prywatny problem polega na tym, że nie umiem się ślepo zgodzić z jakąkolwiek(jak do tej pory) grupą. Po lekturze „Wygasania” stwierdziłam, że chcę poczytać więcej Terlikowskiego, a takie mocne zestawienie wydało mi się ciekawym pomysłem. Bardzo byłam ciekawa, czy znajdę odpowiedzi, czy są możliwe kompromisy, dojścia do konsensusu.

 

wtorek, 18 lipca 2023

"Błękit" - Nancy Bilyeau [trup z półki i podróż do przeszłości]


 Nie mogę sobie przypomnieć dlaczego kupiłam Błękit sądzę, że mogła mnie uwieść okładka, uwielbiam błękitne wzorki na porcelanie. Ba! Uwielbiam porcelanę, przypomnijcie mi proszę to, gdy będę narzekać na konieczność mycia tejże przed świętami. Sądzę, że kupiłam ją w 2020, gdy korzystałam ze smarta pandemicznego i szalałam na allegro. Książka trafiła na hałdę pod biurko i naprawdę ciężko mi powiedzieć kiedy bym się za nią zabrała. Na szczęście wylosowałam ją. No właśnie, na szczęście? Te moje trupy, prócz miłej podróży do przeszłości, lubię wspominać czas, gdy wycieczka do paczkomatu była pretekstem do wyrwania się z domu, spacery moje i siostry były haustem normalności. Czytanie po takim czasie od premiery sprawia, że zapominam co o tej książce mówiono, chociaż nie pamiętam aby zrobiła jakieś wielkie wow. Nie było o niej głośno… Czy słusznie?

 

sobota, 15 lipca 2023

"Red, White & Royal Blue" - Casey McQuiston [coś dla mnie nowego]

 


Rok temu zobaczyłam zapowiedź książki Red White & Royal Blue widziałam kilka pozytywnych recenzji, więc nabyłam i czekała ta książka, aż będę miała jakiś kryzys. I ten dzień nadszedł. Nie ukrywam, że weekendami czytam biografię Montgomery, a na tygodniu 98% mojej uwagi, jest na kortach Wimbledonu(jestem też diabelnie niestabilna). Uznałam, że ta książka nada się do torebki i będzie wciągająca, przeczytam ją w dwa dni i będę zadowolona. Jakże się myliłam. Nadmienię, że jest to pierwsza książka skupiona na związku homoseksualnym. Mam nadzieję, że nie wyjdę na homofoba – którym nie jestem.

 

sobota, 8 lipca 2023

"Nasze dusze nocą" - Kent Haruf [ wieczory w jesieni życia]


Zbliża się druga środa miesiąca, a co za tym idzie, trzeba zabrać się za lekturę książki na Dyskusyjny Klub Książki. Tym razem padło na cienką książkę, mniej niż dwieście stron, poetycki tytuł, zagadkowy opis.  Zaczęłam czytać w sobotę rano i tak naprawdę lektura zajęłaby mi pół dnia, ale musiałam zająć się ogrodem, domem. Książka porusza tematykę życia z perspektywy starości, co samo w sobie jest trudne i pełne goryczy. Jest bardzo niewiele takich książek, bo my chyba nie chcemy ich czytać, stawać przed pytaniem co będzie, gdy jesień życia zapuka do drzwi. Jak spojrzymy wtedy w przeszłość?

 

piątek, 7 lipca 2023

"Wygasanie. Zmierzch mojego Kościoła" - Tomasz Terlikowski [ koniec Kościoła i katolicki ortodoks]


 Był czas gdy na Tomasza Terlikowskiego reagowałam alergicznie. Jego radykalizm, ortodoksja i to paradoksalnie, gdy byłam aktywna przy parafii, mnie odrzucały. Dlatego w sumie nie wiem jak to się stałam, że kilkanaście miesięcy temu włączyłam wywiad z nim. Może automatyczne propozycje YT? Słuchałam tego wywiadu i byłam w szoku. Może to inny Terlikowski? Może pomyliłam nazwiska? Myśli, które wypowiadał Tomasz Terlikowski były moimi myślami. Zawód, gorzka złość na episkopat, smutek w patrzeniu co robią z Janem Pawłem II.  Kiedy zobaczyłam książkę Wygasanie. Zmierzch mojego Kościoła od razu ją zamówiłam i bardzo za mną chodziła.

 

czwartek, 6 lipca 2023

"W sercu wroga" - Magdalena Wala [ Mazury 1944]


 Cała ta moja akcja trupów z półki to fajny pretekst do powrotów do książek, które już gniją na półce niepamięci. Mogę wtedy przypomnieć sobie, dlaczego chciałam je mieć, co się stało, że o nich zapomniałam, że nie przeczytałam od razu. Jeśli chodzi o tę książkę to sprawa jest prosta, lubię powieści autorki, chociaż nie ukrywam, że tęsknię za powieściami Wali w stylu Marianny ależ ta seria była dobra. Mam nadzieję, że jeszcze takie powieści wrócą. Nawet zaczęłam czytać tę książkę, ale rok temu miałam trudny okres w życiu, zaczynałam i przerywałam wiele książek, bo nie mogłam skupić się na fabule, zwłaszcza, że trochę mnie ten wątek rozczarował – niesprawiedliwie trochę – ale o tym może później.

 

środa, 5 lipca 2023

"Caryca" - Ellen Alpsten

 


Śmieszna sytuacja, dopiero niedawno się dowiedziałam, że nie każdy porusza się wśród meandrów genealogii Romanowów sprawnie. Są osoby, które mylą Katarzynę II z żoną Piotra I, jednego z najbardziej znanych carów. Władcę, którego kojarzymy z reformami, budową miasta na mokradłach powinniśmy kojarzyć też z życia z przytupem. Było ono synonimem rosyjskich perypetii, ale jak w takim razie określić życie Marty Skowrońskiej, jego żony, która miała nieco namieszać, nim stała się znana jako Katarzyna I.

Powieść nosi tytuł „Caryca”. Taki tytuł noszą żony carów, car to w skrócie – wschodni odpowiednik cesarza. Najczęściej słyszymy car, myślimy o Rosji, ale carów miały też inne państwa. Trochę to intryguje, bo Piotr nazywał się cesarzem, był to jeden z elementów otwierania Rosji na Zachód.

poniedziałek, 3 lipca 2023

"Przeklęty posag" - Urszula Gajdowska [Dworek nad Biebrzą t. 2]


 Od razu po skończeniu pierwszego tomu Dworku nad Biebrzą zabrałam się za drugi, nie chciałam czekać. Ta ametystowa okładka, tak spójna względem tomu pierwszego. Chciałam bardzo się zatrzymać dalej w klimacie. Urszula Gajdowska w tej serii jest nieco odważniejsza w opisach. Też utrzymuje powieść w swoim stylu. Jest zagadka, jest zagrożenie, są intrygi. Znowu doskonały pomysł na wakacyjny weekend z książką. Bardzo lubię kostiumowe romanse. Takie książki, niezbyt grube, dają okazję do ucieczki, szybkiej w świat fantazji. A czasami lubię po prostu szybko coś przeczytać. Czy szybko, znaczy dobrze?

 

niedziela, 2 lipca 2023

"Zaginione klejnoty" - Urszula Gajdowska [ Dworek nad Biebrzą tom 1]

 


Miałam chwilę przerwy w czytaniu Urszuli Gajdowskiej i wiem, że to był błąd. Pojawił się drugi tom nowej sagi. Tym razem autorka proponuje nam cykl Dworek nad Biebrzą, bardzo lubię te serie bo pełne są urokliwych klimatów oraz wyrazistych bohaterów. Miałam od kilku tygodni pierwszy tom. Dopiero premiera drugiego była katalizatorem, by po pierwszy sięgnąć. Do tej pory te części nie były tak ściśle powiązane. Ale lepiej czyta się w odpowiedniej kolejności, bo inaczej za wcześnie dowiemy się, kto wyszedł za kogo. Jeżeli ktoś lubi powieści w stylu Jane Austen w polskiej odsłonie, ale z nutką awanturniczą – będzie zachwycony. Dla mnie te książki to pomysł na niespieszną, dobrą lekturę!