czwartek, 17 września 2015

"Ekspozycja" - Remigiusz Mróz


Termin "ekspozycja" ma przynajmniej pięć znaczeń. Podobnie wieloznaczny jest każdy krok mordercy.
Pewnego ranka turyści odkrywają na Giewoncie makabryczny widok – na ramionach krzyża powieszono nagiego mężczyznę. Wszystko wskazuje na to, że zabójca nie zostawił żadnych śladów.
Sprawę prowadzi niecieszący się dobrą opinią komisarz Wiktor Forst. Zanim tamtego ranka stanął na Giewoncie, wydawało mu się, że widział w życiu wszystko. Tropy, jakie odkryje wraz z dziennikarką Olgą Szrebską, doprowadzą go do dawno zapomnianych tajemnic… Winy z przeszłości nie dadzą o sobie zapomnieć. Okrutne zbrodnie muszą zostać odkupione.


O Remigiuszu Mrozie nie sposób nie słyszeć. O jego książkach głośno jest ciągle. A przy okazji premiery Ekspozycji, mrozofilstwo osiągnęło jakieś apogeum. Książka zniknęła z półek szybciej niż papier toaletowy w czasach Matki PRL-u, a ja nasłuchałam się i naczytałam tyle panegiryków, że Horacy ze swoją Melpomeną, może się schować przy Mrozie i jego pomniku. Nie przeczytałam żadnej złej recenzji o tej książce. Wszyscy chwalili, klaskali, zachwycali się, jak członkowie partii na zjeździe. Byłam ciekawa, ale i sceptyczna. Nie da się napisać książki, która zachwyci każdego. No nie da się i już.  Czytałam o zarwanych nocach, o zjawisku przyssania się do książki oraz o ogromnych pustkach po zakończeniu. No, ale ja – niewierna Katarzyna… zaczęłam czytać dopiero dnia drugiego – wybrałam pracę i Pottera, czytając – usnęłam. Rano wstałam, żeby poczytać – usnęłam. No coś było nie tak…


Pewnie już każdy wie, na Giewoncie znaleziono trupa. Trup ów dyndał sobie na krzyży a na miejsce przybył między innymi Frost, policjant cieszący się raczej brakiem sympatii, mającym specyficzny charakter, kupę nałogów i byłą kochankę w osobie ukochanej córki szefa. Nic fajnego. Nim Frost z szefem zdążą zejść z góry, zwierzchnicy odsuwają Frosta od sprawy, ten zaś uważając, że oto chce się zatuszować jakiś grubszy przekręt, nie chce odpuścić. Werbuje dziennikarkę, na którą ma ochotę – o czym stale będzie jej przypominał i chcą rozwikłać sprawę, zwłaszcza że okazuje się, że nie jest to odosobniony przypadek, gdy przy denacie znajduje się antyczną monetę, bo takowa została wetknięta w gardło nieboszczyka. Prędko wsiada im na ogon połowa polskiej policji. Ktoś ewidentnie nie chce, aby rozwiązanie ujrzało światło dzienne. A tropy są poplątane, prowadzą na Wschód, gdzie naszą parę śmiałków czekają przygody jak z Indiany Jonesa, Jamesa Bonda w Arcgipelagu GUŁAG. Na brak akcji w sumie nie można narzekać. Będą duże emocje, tajemnice, a zakończenie… jedno zdanie zakończenia wbiło mnie w fotel bardziej niż cała książka.
Książki nie czytało mi się tak szybko jak myślałam, że będzie, irytowały mnie jakieś tam merytoryczne potknięcia autora, które wyostrzają się w zetknięciu z wyszukaną polszczyzną. Wie każdy mieszkający w Krakowie, lub studiujący na UJ, a także jak pokazuje przykład piszącej, że nikt z ww grupy nie określi Najstarszej Uczelni(w Polsce) mianem Jagiellonki. Jagiellonka to biblioteka tegoż, więc tym bardziej nie użyłby tego określenia syn profesora wykładającego na tej uczelni. Znowu mam tak, że drobny błąd na początku psuje mi fun z lektury. Miałam coś tam wynotowane, ale najwyraźniej aż tak mnie reszta nie kuła, jak ta nieszczęsna Jagiellonka. Jednak nie pada to w tekście tak ciężko, abym dostała wylewu krwi do resztek mózgu, lub żeby szlag mnie trafił – to kolokwialnie, lub bym doznała rozległego zawału mięśnia sercowego. Książkę skończyłam, pierwszego tomu Parabellum, wciąż jeszcze nie.

Ekspozycja to i kryminał i powieść sensacyjna, z tajemnicą tkwiącą gdzieś w otchłaniach dziejów, może nawet antyku. Autor sprytnie wodzi nas za nos, rzuca swoimi bohaterami po świecie, bo i Stany i Białoruś i Moskwa i rosyjskie rubieże i Kazachstan. Dzieje się wiele. Wszystko to opisane jest naprawdę piękną wyszukaną polszczyzną i dobrze. Tyle się mówi, że czytanie rozwija słownictwo, może takich książek jak ta autorstwa p. Mroza, bo jednak sporo polskiej literatury napisane jest językiem, który każdy posiadł w piątej klasie, a w stylu trzecioklasisty. Wśród takich niewysokich lotów, Ekspozycja jawi się jak miła jutrzenka swobody. No tak… tylko czy czytamy dla słów, stylu? No takie książki czytamy jednakowoż dla akcji, aby poczuć dreszczyk emocji, dać się wciągnąć w intrygę. I tutaj ciężko się zawieść, bo autor misternie tka swoją diabelską zagadkę, myli tropy, pakuje bohaterów w najróżniejsze tarapaty, tak że czytelnik raz po raz myśli: nie no to już koniec, ale nie dajcie się zwieść, autorowi nie wolno ufać, a zaskoczy was, gdy już będziecie myśleli, że nic już nie może się stać. Książka jest ciekawa, byłam żywo zainteresowana jak autor to rozwiąże i cóż, oczywiście oczekuję kolejnego tomu…

Nie mogę powiedzieć, żebym zakochała się bezkrytycznie w tej książce, bo widzę, że pewne rzeczy będą musiały być wyjaśnione w następnych tomach, a to mnie frapuje. Nie ukrywam, że pewnie gdyby nie to, co zrobiło ze mną zakończenie, to zaskoczenie, szok, ocena ostateczna byłaby niższa, chociaż hej tu na pewno by nie było. Bo książka po prostu wciąga, może nie jak bagno, ale jak dobrze rozmiękła po deszczu gliniana miedza. Ciężko się odczepić… Oczywiście po tej fali panegiryku spodziewałam się cudów na kiju, ale i tak nie jestem zawiedziona. Chcę więcej!!


Jeszcze kilka egzemplarzy zostało do nabycia


16 komentarzy:

 1. Rany Boskie ta Jagiellonka mnie dobiła! Zaczęłam czytać i fajnie ten trup na Giewoncie no ja bym na to nie wpadła, żeby tam akcję umiejscowić, ale doszłam do tej Jagiellonka i padłam (wiesz, ja rodowita krakowianka jestem, a na dodatek studiowałam edytorstwo). Nawet dwa razy jest napisane, że ojciec wykładał na Jagiellonce, a potem ten profesor, że wykłada na Jagiellonce, koszmar językowy jak dla mnie. A najgorsze jest to, że prawie wszyscy spoza Krakowa mianem Jagiellonka określają właśnie UJ-ot.

  Jestem po 170 stronach, na razie mi się podoba, ten błąd nie skreślił książki w moich oczach, ale zadra w sercu i umyśle pozostała, zobaczymy czy dalszy ciąg lektury mi to wynagrodzi:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spoko ;) nie jestem z Krakowa, ale wiem, że to nie to samo :P No

   Usuń
 2. Odrobinę przejechałam się na Kasacji, więc nie wiem czy po Ekspozycję sięgnę, strasznie mnie nie ciągnie do Mroza, ale może po prostu nie będę się nastawiać na ochanie i achanie, ale na średnią powieść czytaną dla rozrywki?

  http://kwejk.pl/obrazek/2436419/zemsta-zazdrosnego-kota.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jestem mimo wszystko daleka od ochów i achów, ale zoo będzie dalej.

   Usuń
 3. Właśnie ją wypożyczyłam i mam nadzieję na dobrą zabawę:) Ochy i achy już nie raz mnie wpuściły w maliny, także podejdę do lektury z pewną rezerwą.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przeczytałam - ogromnie mi się podobała. Wciągnęła mnie w całości:) Czekam na kolejne części.

  OdpowiedzUsuń
 5. Do tej pory czytałam jedną książkę autora "Kasacja" - podobała mi się, na tę tez mam wielką ochotę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam Mroza bezapelacyjnie! Z "Ekspozycją" nie mogło być inaczej. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czekałam na Twoją opinię;) ja Mroza wielbię miłością absolutną a Twoja opinia pokrywa się ze zdaniem mojego taty - fajne było ale o co tyle szumu;)

  Ale zasnąć? Przy "Ekspozycji"? Hm...;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio bywam tak padnięta, że usypiam na wszystkim :P

   Usuń
 8. Choć nie przepadam za takimi książkami, to jednak mam ochotę na sięgnięcie po powieści tego autora. Dużo osób poleca Parabellum, więc przygodę z panem Mrozem rozpocznę od tego właśnie dzieła :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Muszę wreszcie wziąć się za książki tego autora :) Nie wiem czy akurat tę ksiażkę wybiore na początek :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem ciekawa prozy tego pisarza.

  OdpowiedzUsuń
 11. Właśnie skończyłam ją czytać i jestem zachwycona <3

  OdpowiedzUsuń
 12. "No, ale ja – niewierna Katarzyna… zaczęłam czytać dopiero dnia drugiego – wybrałam pracę i Pottera, czytając – usnęłam. Rano wstałam, żeby poczytać – usnęłam. No coś było nie tak…"

  Mistrzostwo Kasiek :D Że też ja prędzej nie czytałam Twojej recenzji :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na "Przewieszeniu" to non i stop kimałam. Dobrze, że jechałam do ostatniej stacji pociągiem, bo miałabym problem ;)

   Usuń

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.


Według Wydawnictw

Czarna Owca (14) Dom Wydawniczy Rebis (5) Replika (2) Wydawnictwo Psychoskok (2) Wydawnictwo Agora (18) Wydawnictwo Aktywa (2) Wydawnictwo Albatros (15) Wydawnictwo Bellona (5) Wydawnictwo Bukowy Las (4) Wydawnictwo Czarna Owca (19) Wydawnictwo Czarne (32) Wydawnictwo Czerwone i Czarne (1) Wydawnictwo Czwarta Strona (24) Wydawnictwo Czytelnik (3) Wydawnictwo Dobra Literatura (1) Wydawnictwo Dolnośląskie (10) Wydawnictwo Dowody na Istnienie (5) Wydawnictwo Dragon (4) Wydawnictwo Edipresse Książki (16) Wydawnictwo Erica (1) Wydawnictwo Esprit (2) Wydawnictwo Feeria (1) Wydawnictwo Filia (19) Wydawnictwo Franciszkanów "Bratni Zew" (1) Wydawnictwo Hachette (2) Wydawnictwo Harper Collins (13) Wydawnictwo Insignis (11) Wydawnictwo Iskry (11) Wydawnictwo J. Przeworskiego (1) Wydawnictwo Jaguar (5) Wydawnictwo JanKa (2) Wydawnictwo Kobiece (67) Wydawnictwo Książnica (13) Wydawnictwo Kwiaty Orientu (1) Wydawnictwo Lira (11) Wydawnictwo Literackie (46) Wydawnictwo MAG (1) Wydawnictwo Manufaktura Tekstów (1) Wydawnictwo Marginesy (57) Wydawnictwo Media Rodzina (12) Wydawnictwo Mg (28) Wydawnictwo Młodzieżówka (1) Wydawnictwo Muza (46) Wydawnictwo Nasza Księgarnia (3) Wydawnictwo Noir Sur Blanc (9) Wydawnictwo Nova Res (8) Wydawnictwo Nowa Proza (1) Wydawnictwo Otwarte (33) Wydawnictwo Pascal (25) Wydawnictwo Planeta (1) Wydawnictwo Poradnia K (6) Wydawnictwo Poznańskie (24) Wydawnictwo Prozami (1) Wydawnictwo Prószyński (72) Wydawnictwo PWN (3) Wydawnictwo Replika (39) Wydawnictwo Sic! (2) Wydawnictwo Smak Słowa (3) Wydawnictwo Sonia Draga (4) Wydawnictwo SQN (10) wydawnictwo Stara Szkoła (2) Wydawnictwo superNOWA (1) Wydawnictwo Szara Godzina (3) Wydawnictwo Szelest (1) Wydawnictwo Szósty Zmysł (7) Wydawnictwo Świat Książki (19) Wydawnictwo Święty Wojciech (1) Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (9) Wydawnictwo Uroboros (3) Wydawnictwo Vesper (1) Wydawnictwo W.A.B (42) Wydawnictwo WAM (4) Wydawnictwo WasPos (2) Wydawnictwo Wielka litera (5) Wydawnictwo WM (1) Wydawnictwo YA (3) Wydawnictwo Young (6) Wydawnictwo Znak (114) Wydawnictwo Zwierciadło (2) Wydawnictwo Zysk i s-ka (58)

Categories

2016 przeczytane (259) 2019 czytam (263) 2020 (216) 2021 (155) 2021trup (21) 52 filmy w 2014 (22) 52 filmy w 2015 (6) akcje (27) amor vincit omnia (10) Angielski ogród (8) audiobook (16) autobiografia (10) biografia (89) bolly (9) candy (2) Cmentarz Zapomnianych Książek (2) czytam przeleżałe trupy z półek (89) czytane 2018 (244) dzienniki (4) Euro 2012 (4) fantastyka (12) felietony (3) historia (61) kkd (4) klasyka (36) klasyka literatury popularnej (21) kolorowe czytanie (4) komedia (1) koty (5) kryminał (110) kucharzę (53) listy (1) literatura na peryferiach (4) łańcuszek (20) Mundial RPA (1) muzycznie (47) naturalnie (2) nie samą książką (141) oglądnęłam (189) ogrodowo (5) oscarowe wyzwanie (2) pachnące (129) planowanie i zagospodarowanie(niekoniecznie przestrzenne) (8) plany (7) podaj cegłę (14) podróże (9) podróże w czasie (15) podsumowanie (96) podsumowanie 2015 (12) podsumowanie 2016 (11) podsumowanie 2017 (14) podsumowanie 2018 (12) poezja (8) prawdziwe historie (38) projekt - nobliści (5) prywatne (75) prywatnie (9) przeczytałam (2444) przeczytałam 2015 (243) przeczytane w 2010 (1) przeczytane w 2011 (1) Real Madryt (3) recenzja książki (1417) recenzyjne (1522) religia i duchowość (16) reportaż (64) retro (6) robótki (24) roczne podsumowanie (7) romans (170) saga rodzinna (28) seriale (33) sportowo (27) stosik (102) test (1) top10 (12) turystycznie (1) village candle (12) w 2017 przeczytałam (226) woski (126) wymiana (8) wyzwanie - Agatha Christie (54) wyzwanie czytelnicze (69) wyzwanie filmowe (31) wyzwanie Picoult/Sparks (2) wyzwanie w centymetrach (1) yankee candle (94) z półki 2015 (3) zakupy (1) zapowiedź (11)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wg. Autorów ( w trakcie tworzenia)

Agata Christie (51) Agata Pruchniewska (1) Agatha Christie (16) Agnieszka Kaluga (1) Agnieszka Krakowiak-Kondracka (2) Agnieszka Lingas-Łoniewska (14) Agnieszka Wojdowicz (3) Aleksander Jażwiński (1) Aleksander Makowski (1) Aleksandra Szarłat (2) Alex Bellos (1) Alice Hoffman (1) Alina Białowąs (2) Aly Cha (1) Alyson Richman (1) Ałbena Grabowska (7) Ałbena Grabowska-Grzyb (7) Amy Hatvany (2) Andrzej Andrusiewicz (2) Andrzej Chwalba (1) Andrzej Grembowicz (1) Andrzej Kępiński (1) Andrzej Markowski (2) Angele Lieby (1) Angelika Kuźniak (2) Ann Brashares (1) Ann Wroe (1) Anna Bikont (1) Anna Fincer-Ogonowska (2) Anna Gavalda (1) Anna Herbich (4) Anna J. Szepielak (3) Anna Jean Mayhew (1) Anna Moczulska (1) Anna Nejman (1) Annabel Pitcher (1) Anne Brontë (2) Anne O'Brien (1) Anne Tyler (2) Antoni Słonimski (1) Antonina Kozłowska (3) Arael Zurli (1) Arthur Conan Doyle (1) Astrid Lindgren (4) Barbara Mutch (1) Barbara O`Neal (4) Barbara Sęk (3) Barbara Wachowicz (1) Becky Wade (1) Bill Bryson (2) Bolesław Prus (2) Bożena Keff (1) Brenda Reid (1) Brigitte Hamann (1) Brygida Grysiak (1) Carla Montero (1) Carlos Ruiz Zafón (3) Carrie Snyder (1) Cat Patrick (1) Cecelia Ahern (4) Cecilia Samartin (1) Cesarina Vighy (1) Chandra Hoffman (1) Charles Dickens (5) Charles Frazier (1) Charlotte Brontë (5) Cheryl Strayed (1) Chesley McLaren (1) Chris Columbus (1) Chris Fabry (1) Chris Grabenstein (1) Christian Jacq (1) Christina Baker-Kline (2) Chufo Llorens (1) Claire North (1) Clara Sanchez (1) Claude Quétel (1) Clive Staples Lewis (2) Colin Campbell (2) Colleen Hoover (15) Colleen McCullough (1) Conor Grennan (1) Consilia Maria Lakotta (2) Dan Brown (2) Daniel Silva (2) Danielle Steel (1) Danuta Awolusi (2) Danuta Pytlak (1) Dario Fo (1) Debbie Macomber (2) Denis Brian (1) Denis Diderot (1) Denise Hildreth Jones (1) Dennis Lehane (1) Diana Gabaldon (7) Diane Chamberlain (15) Doda Około-Kułak (1) Dodie Smith (1) Donald Spoto (2) Dorota Combrzyńska-Nogala (1) Dorota Gąsiorowska (4) Dorota Golińska (1) Dorota Ponińska (1) Dorota Terakowska (2) Dorothea Johnson (1) Dorothy Rowe (1) Dörthe Binkert (1) Douglas Smith (1) E. Lockhart (1) Edward Rutherfurd (4) Eileen Goudge (1) Eliza Orzeszkowa (3) Elizabeth Cooke (3) Elizabeth Gaskell (7) Elizabeth Haran (3) Elżbieta Cherezińska (6) Emilia Sokolik (1) Emily Jane Brontë (1) Emma Donoghue (1) Eowyn Ivey (1) Eric Lomax (1) Erin Morgenstern (1) Eugen Ruge (1) Eva Weaver (1) Ewa Bauer (2) Ewa Stachniak (2) Ewa Wróbel (1) Federico Moccia (4) Fern Britton (1) Fern Michaels (1) Florian Illies (1) Francine Rivers (3) Francis Hackett (1) Francis Scott Fitzgerald (1) Francoise Giroud (1) Gardner Raymond Dozois (1) Gavin Extence (2) George Orwell (1) George R.R. Martin (8) Georgia Bockoven (1) Gigi Buffon (1) Giovannino Guareschi (5) Glenys Carl (1) Grażyna Jeromin-Gałuszka (1) Greg King (1) Gregg Olsen (1) Grzegorz Sokołowski (1) Grzegorz Strzelczyk (2) Håkan Nesser (1) Hanna Cygler (3) Harper Lee (1) Helen Fielding (2) Helen Rappaport (1) Helena Mniszkówna (1) Helga Hoškova-Weissowá (1) Hellmut Andics (1) Henning Mankell (2) Henryk Sienkiewicz (1) Holly Peterson (1) Horacio Verbitsky (1) Ibn Warraq (1) Igor Sokołowski (4) Ismet Prcić (1) Iwona J. Walczak (3) Izabela Jung (1) Izabela Sowa (1) Izabella Frączyk (1) J.J. Renert (1) Jacek Dehnel (4) Jacek Hugo-Bader (2) Jacek Lusiński (1) Jadwiga Czajkowska (1) Jakub Puchalski (1) Jan Łoziński (1) Jan Miodek (2) Jan Paweł II (1) Jan Wróbel (1) Jane Austen (8) Janina Fedorowicz (1) Jaroslav Hašek (1) Jaume Cabré (2) Jaume Collel (1) Jean des Cars (2) Jean-Christophe Brisard (1) Jean-Jacques Sempé (3) Jean-Paul Roux (1) Jeannette Kalyta (1) Jennifer Kaufman (1) Jennifer Teege (1) Jennifer Worth (1) Jerzy Bralczyk (6) Jerzy Niemczuk (2) Jerzy Sosnowski (1) Jewgienij Wodołazkin (1) Jill Barnett (1) Jill Mansell (1) Joanna Konopińska (1) Joanna Marat (1) Joanna Szczęsna (1) Joanne Harris (1) Joanne Kathleen Rowling (16) Jodi Picoult (23) John Borrell (1) John Boyne (3) John Carlin (1) John Curran (1) John Green (1) John Grogan (1) John Ronald Reuel Tolkien (12) John Seeney (1) Jojo Moyes (10) Jolanta Król (1) Jolanta Kwiatkowska (1) Jon Ronson (1) Jonathan Littell (1) Jordi Pons Salas (1) Joyce Maynard (1) Józef Witko (2) Julia Alvarez (1) Julia Child (1) Julia P. Gelardi (1) Julian Tuwim (2) Julie Lawson Timmer (1) Julie Orringer (1) Jürgen Thorwald (6) Justin Go (1) Justin Peacock (1) Justyna Wydra (2) Ka Hancock (1) Kamil Janicki (2) Kard. Jorge Mario Bergolio (2) Karen Dionne (1) Karen Karbo (1) Karen Mack (1) Karolina Frankowska (1) Karolina Lanckorońska (1) Katarina Mazetti (2) Katarzyna Archimowicz (5) Katarzyna Bonda (9) Katarzyna Kołczewska (2) Katarzyna Kwiatkowska (5) Katarzyna Michalak (15) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (5) Kate Lord Brown (1) Katherine Webb (3) Kathryn Taylor (1) Keith Lowe (1) Kerstin Ekman (1) Kiera Cass (5) Kristina Sabaliauskaitė (2) Krzysztof Sadło (1) Krzysztof Ziemiec (2) ks. Jan Twardowski (1) Laila El Omari (1) Laurens van der Post (1) Leah Fleming (1) Lena Najdecka (1) Leslie Carroll (1) Levi Henriksen (1) Lily Koppel (1) Linda Green (2) Lisa Genova (3) Lisa Kleypas (1) Lisa Scottoline (1) Liv Tyler (1) Louisa May Alcott (2) Louise Walters (1) Lucy Ferriss (1) Lucy Maud Montgomery (10) Lucyna Olejniczak (1) Ludwig Winder (1) Ludwik Stomma (1) Łukasz Maciejewski (1) Łukasz Orbitowski (1) M.L. Stedman (1) Maciej Karpiński (1) Maciej Stuhr (1) Magda Gessler (1) Magdalena Grzebałkowska (4) Mag­da­lena Knedler (1) Magdalena Kordel (4) Magdalena Kulus (1) Magdalena Tulli (1) Maja Łozińska (1) Małgorzata Gutowska - Adamczyk (7) Małgorzata Halber (1) Małgorzata Hayles (2) Małgorzata Łukowiak (1) Małgorzata Maj (1) Małgorzata Musierowicz (18) Małgorzata Szejnert (1) Małgorzata Tusk (1) Małgorzata Warda (3) Mandy Hale (1) Marc Llewellyn (1) Marcin Górka (1) Marcin Mastalerz (2) Marcin Prokop (2) Marcin Wilk (2) Marcin Zaremba (1) Marek Aureliusz (1) Marek Grechuta (1) Marek Ławrynowicz (1) Marek Rybarczyk (3) Margaret Dilloway (1) Margaret Mitchell (2) Maria Dąbrowska (2) Maria Kruger (2) Maria Krüger (1) Maria Sveland (1) Maria Ulatowska (3) Marilyn Brant (1) Marina Stepnova (1) Mariola Pryzwan (1) Marion Zimmer Bradley (1) Mariusz Szczygieł (4) Mariusz Urbanek (7) Mariusz Wilka (1) Mariusz Ziomecki (1) Marta Kisiel (4) Martha Grimes (1) Martin Sixsmith (1) Matthew Quick (1) Melchior Wańkowicz (1) Melissa Hill (1) Meredith Goldstein (1) Mhairi McFarlane (3) Michał Heller (2) Mieczysław Mokrzycki (1) Mike Carson (1) Mira Suchodolska (1) Miriam Karmel (1) Mitch Albom (3) Monika A. Oleksa (8) Monika Szwaja (10) Nadine Gordimer (1) Natasha Walker (1) Ned Vizzini (1) Olle Lönnaeus (1) Papież Franciszek (2) Patrick Ness (1) Patrick Pesnot (1) Paul Arden (1) Paullina Simons (3) Penny Jordan (1) Peter Heller (1) Peter Kreeft (1) Platon (1) Pola Kinski (1) Priscille Sibley (1) Rachel Hauck (2) Rebecca Johns (1) Regina Brett (8) René Goscinny (3) Richard Paul Evans (6) Richard Phillips Feynman (3) Robert Galbraith (5) Robert J. Woźniak (1) Roma Ligocka (3) Ryszard Legutko (1) Sally Bedell Smith (1) Sam Pivnik (1) Samantha Hayes (1) Samantha van Leer (1) Sarita Mandanna (1) Seré Prince Halverson (1) Shelley Emling (1) Stanisław Zakościelny (1) Stephanie Evanovich (1) Stephenie Meyer (3) Sue Eckstein (1) Sue Woolmans (1) Sylwia Chutnik (1) Szymon Hołownia (16) Szymon Sokolik (1) Terry Pratchett (2) Trygve Gulbranssen (4) Tullio Avoledo (1) Victoria Twead (2) Walter R. Brooks (2) Wiesław Myśliwski (4) Wilkie Collins (3) Yrsa Sigurdardóttir (5) Zośka Papużanka (1)

Pogoda w mojej okolicy