Strony

sobota, 31 grudnia 2022

"Wygnana królowa. Opowieść o władczyni Hiszpanii" - Mercedes Salisachs


 Ostatni trup w 2022 roku to książka, którą kupiłam naprawdę lata temu. Pięć na pewno… leży na półce od tak dawna, że praktycznie się z nią stopiła w jedno. Wydana została w 2016 i pewnie gdzieś tak ją kupiłam. Bardzo chciałam ją mieć i czytać, bo w końcu to była książka o zmierzchu europejskiej monarchii. Nie wiem dlaczego ta książka musiała tyle odczekać. Nieważne. Na pewno mam nauczkę, warto pamiętać, ile czeka ksiażka na półce – nawet gdy tak bardzo chcę ją przeczytać. Zapraszam Was do poznania jednej z wnuczek królowej Wiktorii, która została królową Hiszpanii. Wiktoria Eugenia ma teraz głos.

 

czwartek, 29 grudnia 2022

"Umrzeć na swoich zasadach. Cała prawda o medycznie wspomaganej śmierci" - dr Stefanie Green

 


U schyłku starego roku przeglądałam nowości księgarni TaniaKsiazka.pl i pośród różnych, naprawdę zacnych tytułów, znalazłam jeden może niezbyt oczywisty wybór, ale z drugiej strony w końcu, właśnie teraz widać jak wszystko przemija. Książka Umrzeć na swoich zasadach. Cała prawda o medycznie wspomaganej śmierci. Temat trochę abstrakcyjny w Polsce, gdzie wątek in vitro jest tematem tabu i przez wiele środowisk krytykowanym do oporu. Wątek aborcji podzielił kraj. Gdyby do debaty publicznej wprowadzić zagadnienie wspomaganej śmierci – nie wiem czy kraj by to wytrzymał. A mnie ta tematyka bardzo ciekawi.

 

wtorek, 27 grudnia 2022

"Podpalacz" - Wojciech Chmielarz [Jakub Mortka - początek perypetii]


 Uznałam, że Święta to czas, kiedy mogę zaznać lekkiego rozprężenia czytelniczego i będę czytała to co chcę, a nie to co muszę. Onegdaj nabyłam, kilka pierwszych tomów o Jakubie Mortce, bo na spotkaniu było o tym sporo i to w taki sposób, że naprawdę miałam ochotę się zapoznać. Pani prowadząca spotkanie mówiła o nim w taki sposób, że uznałam, że to wyznający pruski ordnung, skrajny legalista, melepeta i życiowy pechowiec. Może ciamajda? No byłam ciekawa, tym bardziej, że do tej pory książki Chmielarza jakie czytałam, nie były takimi typowymi kryminałami. O Podpalaczu słyszałam już naprawdę legendy. I cóż, przeczytałam w mniej niż dobę, zaliczyłam pobudkę w nocy i strach przed podpaleniem. Autor sięga po najbardziej przerażający żywioł i scenariusz zbrodni, którego nie można się nie bać. Czy może po przeczytaniu można?

 

poniedziałek, 26 grudnia 2022

"Dziewczyna z kamienicy. Czas nadziei" - Dagmara Leszkowicz-Zaluska[saga rodzinna dobra w święta?]


 W całym tym przedświątecznym szumie i zamęcie wstąpiłam niczym Dante w piekielne otchłanie. Czymże innym bowiem jest centrum handlowe, nawet na takiej prowincji. Szukałam rzeczy niepotrzebnych, ale i niezbędnych, a przy okazji wstąpiłam do księgarni bo chciałam nabyć coś pod choinkę(ode mnie dla mnie) co nie było łatwe – dlatego tak podziwiam osoby, które porywają się na kupno mi książki w prezencie – tak w ciemno. Mnie zajęło to dobry kwadrans – w KAŻDEJ księgarni. Tak dowiedziałam się, że wyszedł drugi tom książki Dziewczyna z kamienicy a ja od lata miałam pierwszą część w domu i uznałam, że leniwy świąteczny wieczór będzie doskonały dla sagi historycznej. Czy to był trafny wybór, czy też zakup kontynuacji był pochopny.

 

niedziela, 25 grudnia 2022

"Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu" - Piotr M. Majewski

 


Oto przedostatni trup z półki. Gdy rok temu, kiełkował mi w głowie ten pomysł, obawiałam się, mojego słomianego zapału. Bałam się, że braknie mi czasu, że zapomnę. Cieszę się, że prawie wytrwałam. Tym razem, na tapet wzięłam książkę, którą kupiłam przy okazji Nike 2020. Zbierałam się do pracy, w telewizji omawiano książki nominowane do tej nagrody. Oj, 2020 był owocny jeśli chodzi o zakupy, ten darmowy smart. Książka przyszła, pogłaskałam okładkę i skazałam na zapomnienie(btw, korzystając ze świąt zamówiłam trylion książek z Krytyki Politycznej – czy się nie pospieszyłam?

 

piątek, 23 grudnia 2022

"Ślubny skandal" - Julia Quinn [ finał Bridgertonów]


 Pamiętam doskonale jak zaczęła się moja przygoda z serią o rodzinie Bridgertonów. Był styczeń, 2021 rok, jedyna troską była pandemia, która – wydawało się nam, że dobiega końca, dzień był taki jak dziś, była odwilż, zewsząd kapała woda, a na Netflixie pewien serial zaczynał robić furrorę. Ja byłam u siostrzenicy, gdy listonosz przyniósł mi książkę, której się nie spodziewałam, a którą pochłonęłam w kilka godzin. Odtąd to miał być standard, jeśli chodzi o tę serię. Dziś skończyłam ostatni tom i będę polecała tę serię każdemu, chociaż nadal utzymuję, że to literacki fastfood, ale czasami zamiast zdrowej i wyrafinowanej sałatki, tak chce się zjeść ordynarne frytki. To jedna z moich ulubionych serii i wiem, że będę do tych książek wracać regularnie.  Czy ostatni – ósmy tom, utrzymuje poziom?

 

czwartek, 22 grudnia 2022

"Dash i Lily. Czy to się uda?" - Rachel Cohn, David Levithan


 Już święta praktycznie za rogiem, miasta upstrzone są urokliwymi światełkami, a ja uznałam, że czas najwyższy na coś w świątecznym klimacie. Rok temu, sięgnęłam po książkę Dash i Lily, bo miałam ciąg do książek o tematyce świątecznej, mgliście pamiętam, że książka mi się podobała, natomiast serialu nie dałam rady oglądnąć, a później skończył się okres świąteczny i uznałam, że poczekam rok. Okładka nowej książki o perypetiach Dasha i Lily jest piękna, aż się chce ją czytać w otoczeniu sezonowych iluminacji, a ja byłam ciekawa, jak ułożą się losy dwójki młodych ludzi, którzy znaleźli się pośród pełnych regałów.

 

niedziela, 18 grudnia 2022

"Nielekarz, czyli jak wyleczyłem się z medycyny" - Adam Kay [ co było po, Będzie Bolało?]

 


Jakiś czas temu wielkie wrażenie zrobiła na mnie książką Będzie bolało lubię książki o tematyce medycznej, ale nie lubię książek zabawnych. Ciekawość medyczna wygrała a książka – zwłaszcza na końcu okazała się tak rozdzierająca, że do dziś robi mi się o tym zimno. Autor w tej części odwoła się do historii z Będzie bolało  bo to sprawiło, że zrzucił fartuch. TaniaKsiazka.pl wśród nowości ma właśnie książkę Nielekarz, czyli jak wyleczyłem się z medycyny i chociaż teraz ewidentnie wszędzie rządzi klimat świąteczny, to jednak coś mnie do tej książki ciągnęło.

 

wtorek, 13 grudnia 2022

"Gambit orangutana. Opowieść o polskich szachach" - Kasper Bajon

 


Gra w szachy towarzyszyła mi od dzieciństwa, od zawsze po domu plątała się jakaś szachownica. Wprawdzie nigdy nie stałam się bardzo biegła w tej królewskiej grze, a jednak zawsze mnie fascynowały. Lubi rozmawiać z szachistami, lubię oglądać grę. Jakieś książki z motywem szachów i zawsze dodatkowo wzmagało to moje zainteresowania. Gdy ukazała się książka z Wydawnictwa Czarne mająca opowiadać o wybitnych polskich szachistach. Przewrotny tytuł i obietnica wspaniałej treści.

 

poniedziałek, 12 grudnia 2022

"Małe ogniska" - Celeste Ng [bo na niektóre książki warto poczekać]


 Tym razem padło na trupa z półki, ale poza losowaniem. Małe ogniska miałam na półce od lat, pamiętam czasy, gdy ta książka była wszędzie. O ile mnie pamięć nie myli to ludzie ją chwalili. Wtedy chciałam odpocząć od tych oczekiwań jakie będę miała, no i tak odpoczęłam, że jak przyszło do czytania  w Klubie, to nie wiedziałam gdzie jej szukać. W końcu się udało, książka się znalazła, zaczęłam czytać i jakoś nie było miłości od pierwszego wejrzenia. Czy w końcu się udało wgryźć?

 

niedziela, 11 grudnia 2022

"Rana" - Wojciech Chmielarz [ trzecia książka, jaką czytam - będą kolejne]


 Na mojej prowincji niewiele się dzieje, do tego stopnia niewiele, że gdy przyjeżdża pisarz, którego tylko dwie książki czytałam, rzucam wszystko i lecę jak na skrzydłach. Finalnie to jest wielki plus, bowiem gdybym mogła przebierać w takich wydarzeniach, jak w ulęgałkach, to pewnie bym nie poszła, wybrałabym jakiegoś autora, którego jestem psychofanką i dużo bym straciła. Szłam pełna ciekawości, chwyciłam na szybko Wyrwę bo miałam w pokoju, a Żmijowiska nie chciało mi się szukać. Spotkanie autorskie było sukcesem, a ja skusiłam się na zakup Rany, kilka słów jakie powiedział o tej książce Wojciech Chmielarz – wystarczyło… Korzystając z tego, że rozkładała mnie infekcja, obłożyłam się antybiotykiem, litrami herbaty(zamówiłam mnóstwo kolejnych książek autora) i oddałam się lekturze.

 

środa, 7 grudnia 2022

"Królowa Wiktoria" - Lytton Giles Strachey


Pod wpływem serialu The Crowm wróciła moda na brytyjską rodzinę królewską, a dodatkowo najnowszy sezon pokazał życie przodków Elżbiety II. Oczywiście serial nie sięgał aż do czasów królowej Wiktorii, ale życie tej władczyni było żywe w pamięci Brytyjczyków, gdy Elżbieta II wstępowała na tron, wszak do epoki wiktoriańskiej odwołuje się Churchill w porywającej mowie po śmierci króla. Polecam serial o Wiktorii na HBO, a jak ma się do życia monarchini niniejsza biografia?

 

wtorek, 6 grudnia 2022

"Bóg nigdy nie mruga 2. 50 nowych lekcji na nasze czasy" - Regina Brett [ czy warto tworzyć sequelle?]


 Pierwsza książka Reginy Brett ukazała się już lata temu i odniosła niebywały sukces, do tego stopnia, że mój Tata o nią wypytywał, sięgnął i zaczął pochłaniać każdą. Zaczytywałam się ja – sceptyczna wobec poradników i takich couchingowych tekstów, ba czytała nawet moja Siostrzenica. Do dziś, gdy pyta mnie ktoś o moją filozofię życiową, jak mniej się martwić przytaczam słowa właśnie Brett. Byłam ciekawa co da nam po miesiącach pandemii, po wybuchu wojny, jak wlać otuchę. Okazuje się, że książka ukazuje się u nas, ale nie w Stanach, Stany nie uwielbiają Brett jak my, ale Regina Brett niesamowicie pisze o Polsce i o Polakach, może trochę to pochlebstwa, ale byłam wzruszona.

 

niedziela, 4 grudnia 2022

"Rodzina Monet. Skarb" - Weronika Anna Marczak

 


Kiedyś było prościej żyć w niekupowaniu książek, teraz nowości atakują nas z każdego zakątka internetu. Tak właśnie zobaczyłam książkę Rodzina Monet. Skarb. W pewnym momencie miałam wrażenie, że widze ją wszędzie. Czarę mojej cierpliwości przelało kolejne przeglądanie zakładki nowości w księgarni TaniaKsiąazka.pl uznałam to za znak. Nie mogłam się oprzeć tej delikatnej, jakby akwarelowej okładce. Miałam też ochotę na coś lżejszego, właśnie w klimacie jakiejś młodzieżówki. Oczekiwałam lekkiego romansu, klimatu amerykańskiej high school, czy książka spełniła moje oczekiwania? Czy sięgnę po kolejne tomy?

 

sobota, 3 grudnia 2022

"Wymyślone miasto Lwów" - Ziemowit Szczerek [ bo gdybym się kiedyś urodzić miał znów - tylko we Lwowi]


Jednym z moich największych powodów do dumy jest to, że ja ludziom kojarzę się z Lwowem i z Galicją. Faktycznie na punkcie tego miasta mam obsesję, ba miałam ongi plan by się tam przeprowadzić, bo wydawanie taniej jak barszcz hrywny, a zarabianie w złotówce było moim pomysłem na życie jak caryca, ale później wybuchła wojna. Wiem, że dalej jeżdżą ludzie turystycznie na Ukrainę, ale dla mnie jest to równie groteskowe jak karuzela pod murami płonącego getta, każe pytać o empatię i o nasze człowieczeństwo. Wybuch wojny sprawił, że ogólnie pojawiło się sporo książek o tematyce ukraińskiej, jednak to reportaż Ziemowita Szczerka wpadła mi w oko – w końcu w tytule był Lwów!!

 

poniedziałek, 28 listopada 2022

"Broniewski. Miłość, wódka, polityka " - Mariusz Urbanek [trup z półki 2022]

 


Dobiega końca powoli akcja wyczytywania trupów z mojej półki. Długie lata na półce, zakopana pod wieloma woluminami dogorywała biografia Broniewskiego. Kiedyś kupiłam hurtem biografie Tuwima, Brzechwy i właśnie Broniewskiego – polecała koleżanka z pracy – sądzę że z osiem lat temu… Trzy pierwsze przeczytałam prędko, a Broniewski był wyrzutem sumienia. Z czym się kojarzy Broniewski, o dziwo mniej z bagnetem, bardziej z wierszem o Stalinie. Czy powinno się pisać o poecie komuniście?

 

sobota, 26 listopada 2022

"Życie to za mało. Reportaże o stracie i poszukiwaniu nadziei" - Iza Michalewicz


 Przeglądałam nowości księgarni TaniaKsiążka.pl i w oko wpadł mi tytuł. Życie to za mało. Reportaże o stracie i poszukiwaniu nadziei, te słowa mnie wołały, chociaż nie wiedziałam czego się spodziewać. Zaczęłam czytać tę książkę w niedzielę i towarzyszyła mi tydzień. To zbiór felietonów Izy Michalewicz. Autorka wybrała najważniejsze, według siebie, artykuły i podaje nam je w zbiorczej formie. Dla mnie to świetna opcja bo nie praktykuję prenumerowania papierowych gazet. Przypadkiem wybrałam najlepszy patent na czytanie tej książki, absolutnie nie jednym tchem, bo wszystko nam się pomiesza, a każda z tych historii zasługuje na uwagę.

czwartek, 24 listopada 2022

"Elżbieta i Małgorzata. Prywatny świat sióstr Windsor" - Andrew Morton

 


Wydawnictwo Marginesy, doskonale wpisało się w czas. Nowa książka o rodzinie Windsorów, niedługo po tym jak zmarła królowa, dodatkowo wtedy gdy wychodzi nowy sezon, bardzo popularnego serialu, czyli The Crown. Nie można lepiej planować. Nie zarzucam, że ktokolwiek przewidział śmierć monarchini, absolutnie nie – książka była napisana dwa lata wcześniej, a jej premiera miała się zbiec z serialem. Byłam bardzo napalona na ten tytuł, jak tylko dowiedziałam się, że książka do mnie dotarła, od razu wskoczyła na listę najwyższych priorytetów czytelniczych. Warto zaznaczyć, że autorem jest Morton, czyli ten który pisał ową znaną na całym świecie (auto)biografię Diany.

środa, 16 listopada 2022

"Amerykańska księżniczka. Prawdziwa historia Kopciuszka" - Annejet van der Zijl


 Koniec długiego weekendu postawił mnie przed dylematem, co teraz czytać. Wylosowałam sobie nowego trupa z półki. Swoją drogą, okazało się że lwia część tych moich truposzy to literatura non-fiction, reportaże, biografie, może w przyszłym roku bardziej to wyważyć? Jeśli chodzi o tę książkę ona trafiła do mnie na fali zainteresowania serialem Downton Abbey, gdzie hrabina jest właśnie Amerykanką z pochodzenia, którą swoją fortuną ratuje stary angielski ród. I chyba na coś w tym stylu miałam ochotę, a dostaję opowieść o kobiecie, która miała pięciu mężów i jest chrzestną poprzedniej królowej Holandii(Niderlandów).

 

sobota, 12 listopada 2022

"Dzieci wojny. Mali polacy, którzy ocaleli" - Monika Odrobińska [ dziecko i nazizm]


 Listopad jest dla mnie miesiącem o bardzo historycznym charakterze, sądzę że w tym miesiącu – bardziej niż w innych myśli nasze biegną ku historii. Oglądałam książki biografie w księgarni TaniaKsiążka.pl właśnie pod tym kątem. W oko wpadła mi pozycja Dzieci wojny. Mali Polacy, którzy ocaleli. Jest to książka z serii Prawdziwe historie, którą bardzo cenię. Trochę się bałam tej tematyki, bo dotyka niezwykle trudnych spraw. Dzieci wojny to jakby oksymoron, zestawienie skrajnie sprzecznych pojęć. A przecież naziści je zetknęli.

 

wtorek, 8 listopada 2022

"Co powiesz na spotkanie" - Rachel Winters

 


Wyczytuję dalej te moje trupy z półki i już niewiele mi zostało z tego roku, chociaż wiadomo – na półkach leży tych zwłok mnóstwo. Zostało mi cztery tytuły, bo dzisiejsza książka jest jeszcze z października, ale męczyłam ją okropelnie. Kupiłam tę książkę z drugiej ręki, gdzieś w środku pandemii, będzie dwa lata temu. Miałam ochotę na tę serię z Albatrosa, była ona ongi popularna, a ja potrzebowałam wówczas książek właśnie takich przyjemnych w odbiorze. Tym razem cieszę się, że z nią zwlekałam. Nie powinnam jej kupować i niniejszym ślubuję, że dziś nie kupię tych czterech książek co do koszyka wrzuciłam.

 

niedziela, 6 listopada 2022

"Dzikowska. Pierwsza biografia legendarnej podróżniczki" - Roman Warszewski

 


Nieodwołalnie zbliża się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w moim mieście, a co za tym idzie musiałam przysiąść do czegoś nowego. Książka o Elżbiecie Dzikowskiej budziła mój sceptycyzm. Jej programy to nie mój czas, wprawdzie przy okazji lektury tej książki wyguglowałam jej filmiki i coś mi jakby świta, bo ten klimat nie jest mi obcy. Pewnie jako dziecko musiałam mieć styczność, ale ja byłam zawsze mniej geograficzna, chyba od dziecka nie miałam ciągot do podróży i wolałam programy o zwierzętach(Gucwińscy – też są archiwalne filmy), lub programy językowe(profesor Miodek – moja miłość). W sumie książkę mieliśmy czytać na spotkanie miesiąc temu, ale akurat przełożyliśmy. Jednak, co ma być to będzie i musiałam czytać. Podchodziłam jak pies do jeża… książki nie wyjmowałam z auta tygodniami, no ale w końcu przyszła kryska…

 

piątek, 4 listopada 2022

"Wilczy lord" - Melisa Bel

 


Minął długi weekend – sama nie wiem kiedy, przeczytałam pięćdziesiąt książek mniej niż zakładałam. Kończyło się wolne a ja chciałam poczytać coś co mnie wciągnie i to konkretnie. Oczywiście pobieżne spojrzenie na półki doprowadziło mnie do jednoznacznej konstatacji, że nie mam co czytać. Jednak pogrzebałam trochę w stosach i padło na książkę autorki, którą bardzo lubię, bo sprawdza mi się idealnie właśnie w takich chwilach, gdy jestem pewna, że mam kryzys, że już żadna książka nigdy nie przypadnie mi do gustu i że to dramat.

 

środa, 2 listopada 2022

"Serce jak smoła" - Robert Galbraith [Cormoran Strike szósty raz w akcji]

 


Miałam wielkie plany jeśli chodzi o czytanie książek na od piątku do dzisiaj. Obok łózka piętrzył się stos pokaźny i chociaż nie łudziłam się że przeczytam z kilkanaście powieści, to chociaż na kilka liczyłam. Jednak wyszedł nowy Cormoran Strike i od piątku cieszyłam się na długie chwile z książką. Serce jak smoła jest ponad tysiącstronicową cegłą o stronach cieniutkich jak w Biblii i wymaga maksymalnego skupienia. Nie czyta się szybko(inna sprawa, że też miałam pracy w domu sporo, więc nie czytałam tyle ile chciałam), ale w moim odczuciu jest jedną z lepszych części.

 

piątek, 28 października 2022

"Jak stracić hrabiego w dziesięć tygodni" - Jenni Fletcher


 Ostatnio mam strasznie mało czasu na czytanie. Niewiele książek jest mnie w stanie skłonić do rezygnacji ze snu na rzecz lektury. Kiedy dowiedziałam się, że ta książka czeka na mnie w domu – nie mogłam się doczekać powrotu. Zrezygnowałam nawet z siłowni – chciałam po prostu poczytać. Powieść reklamowana chwytliwą ostatnio serią o Bridgertonach… to może się udać, ale może wyjść totalna klapa. Opis intrygował, ale też nie dawał gwarancji sukcesu.

 

wtorek, 25 października 2022

"Cesarzowa. Pierwsze lata Sisi na wiedeńskim dworze" - Martina Winkelhofer[czytać o tym, co się kocha]

 


Jest stosunkowo niewiele tematów co do których kupuję wszystko, w ciemno i bez dyskusji. Dobrze – u mnie w domu, że takich tematów jest mnóstwo i że przesadzam. Będąc szczerą sama ze sobą powiem, że tematów takich naprawdę stosunkowo jest niewiele(zwłaszcza w kontekście ile tematów mnie interesuje), ale właśnie Elżbieta Bawarska – Sisi, ostatni Habsburgowie, o panie – ja to kupuję. Czytam, pochłaniam. Do tego stopnia, że śledzę tylko nowości, bo większość rzeczy w tym temacie mam i/lub czytałam. Tej książki najnowszej, wypatrywałam z ciekawością, ba gratulowałam Marginesom wyboru czasu na premierę, bo premiera równo z serialem na Netflixie o Sisi(drugi serial w ciągu 12 miesięcy – oba tak złe, że szkoda słów), powinien zagwarantować sukces. Byłam bardzo ciekawa czy ta biografia – chociaż fragmentaryczna – przebije biografię pióra Brigitte Hamann.

 

niedziela, 23 października 2022

"Mr Darcy. Randka w ciemno z milionerem" - Monika Magoska-Suchar[ romans na weekend]


 Ostatnio bardzo zaangażowałam się w ciężkie, prawdziwe historie, dlatego przeglądałam nowości Księgarni Tania Książka pod katem jakiejś lektury, dawno nie czytałam jakiegoś porywającego romansu, a wiem że Niegrzeczne Książki to taka gwarancja dobrej i lekkiej zabawy, dlatego tak chętnie skusiłam się na Mr. Darcy. Randka w ciemno z milionerem nawiązanie do jednej z najbardziej klasycznych powieści literatury kobiecej była dodatkowym atutem. Gdy odpakowałam książkę byłam mega ucieszona bo ten holo deseń na okładce super się prezentuje, jestem trochę bardzo sroką, i co chwilę wracałam do okładki, żeby popatrzeć jak błyszczy. Jednak nie wszystko złoto co się błyszczy – jak to mówią. Jak było tym razem?

 

wtorek, 18 października 2022

"Nomadland. W drodze za pracą" - Jessica Bruder


 Temat trupów z półki ciągle u mnie na tapecie – konsekwentnie losuję i czytam, chociaż już nie tak z zegarkiem w ręku. I tak Nomadland to książka na pierwszą połowę października, więc i tak opóźnienie nie jest wielkie… niemniej… nieważne, grunt że do przodu. Książka do mnie trafiła bo lubię tę amerykańską serię z Czarnego, później film o tym tytule dostał Oskara i było głośno wszędzie, zatem książka trafiła na półkę pod biurkiem, co jest takim kufrem zapomnienia, nie zliczę ile razy książka leżała tam, a ja byłam pewna, że zginęła.

 

środa, 12 października 2022

"Błoto" - Hillary Jordan


 W 2018 roku, gdy powieść Błoto święciło tryumfy, kupiłam – skuszona fantastycznymi recenzjami. Uznałam, że odczekam chwilę, aż emocje ucichną. Było tyle głosów, że taki głęboki, genialny utwór. No wow. Tak bardzo chciałam odczekać od czytania, aż zapomnę o tak rewelacyjnych recenzjach, że o książce zapomniałam, ale na szczęście chodzę na najlepszy Dyskusyjny Klub Książki na świecie i akurat mieliśmy ją przerabiać. Nie miałam pojęcia o czym jest ta powieść, ale przygotowałam sobie wiele zakładek indeksujących, na te ważne fragmenty, fragmenty które zmienią moje życie i… nie użyłam żadnego.

 

poniedziałek, 10 października 2022

"Przygody matematyka. Autobiografia" - Stanisław Ulam


 Wielokrotnie powtarzałam, że gdyby w moich czasach matura z matematyki była obowiązkowa, to nie byłabym abiturientką a i wykształcenie wyższe byłoby poza moim zasięgiem. Czasami myślę, że moją matematyczną wiedzę pogrzebałam wybierając profil humanistyczny, nie lubię zwalać niedostatków w moim wykształceniu na złych nauczycieli, ale po wspaniałej nauczycielce z podstawówki i gimnazjum – trafiłam w ważnym momencie bardzo źle. No trudno, nie będę profesorem matematyki, ale wciąż mogę darzyć matematykę szacunkiem. Od kiedy wiele lat temu stanęłam przy grobie Stefana Banacha, darzę wielką atencją Lwowską Szkołę Matematyczną…  A tutaj proszę, jeden z przedstawicieli tej szkoły – Ulam pracował w słynnym Los Alamos i napisał autobiografię. Oj kwitła ta książka u mnie na półce, stała na niej kołyska Newtona, a ja miałam wyrzuty sumienia… aż przyszedł jej czas. Warto było, czy niezbyt?

 

niedziela, 9 października 2022

"Magia pocałunku" - Julia Quinn [ Bridgertonowie - część siódma]


 Drugi rok mija mi pod znakiem Bridgertonów. Uwielbiam tę serię, towarzyszyła mi przez te kilkanaście miesięcy w naprawdę ważnych momentach, była mentalną ucieczką, czystym relaksem. Premiera każdego tomu budzi we mnie ekscytację, jestem ciekawa tego, co słychać u kolejnego Bridgertona(ciągle też nie rozumiem, dlaczego tak zepsuto drugi sezon serialu) i rezerwuję sobie weekend na czytanie, żeby nikt mi nie przeszkadzał, żebym mogła czytać do oporu, a rano nie wstawała z piaskiem pod oczami do pracy… Nienawidzę jeździć autem po zarwanej nocy, nienawidzę też po zarwanej nocy iść na czytanie, w tym wieku… Wydawnictwo oddaje do naszych rąk, przedostatni tom opowieści o kasztanowłosym rodzeństwie, które szuka swojego miejsca.

 

piątek, 7 października 2022

"Wyobraź to sobie!" - Łukasz Jach [sięgaj - gdzie wzrok nie sięga]


 Przeglądam często nowości Księgarni Tania Książka, szczególną uwagę zwracając na to jakie książki z serii Zrozum, lubię sięgać po te książki i mam już sporą kolekcję, moim zdaniem – obecnie to najlepsza seria z takich w stylu popularno-naukowym. Tym razem dostajemy książkę Wyobraź to sobie. Psychologiczna opowieść o bujaniu w obłokach, książka wymarzona dla ludzi rozmiłowanych w czytaniu książek, bo przecież kochamy czytać właśnie ze względu na to co sobie wyobrażamy. Bez tworzenia projekcji w głowie nie byłoby radości czytania. Co jest największym dramatem ekranizacji?. To że nasze wyobrażenie jest lepsze niż to, co ktoś przedstawił na ekranie.

 

czwartek, 6 października 2022

"Minuty. Reportaże o starości" - Iza Klementowska [ starość się Panu Bogu nie udała]

 


Gdy tylko zobaczyłam zapowiedź książki Minuty. Reportaże o starości czułam, że to będzie lektura trudna. Kto jednak powiedział, że życie, a zwłaszcza starość są proste. Nie wiem jak w innych krajach, ale mam wrażenie że Polska przy całym rozdmuchanym szacunku dla rodziny, tradycji, nie mówi się i nie wspiera starości za bardzo. Politykom się to nie opłaca, bo w końcu nie ma gwarancji, że elektorat dożyje do kolejnych wyborów. Zapominamy o tych, którzy tworzyli ten świat, tak jak my teraz, nie chcemy pamiętać, że na nas też kiedyś przyjdzie pora na nas, żeby pogrążyć się w słabości, starości, by zacząć odchodzić w cień.

 

niedziela, 2 października 2022

"Spalona ziemia" - Ida Żmiejewska [ na co poluję w dniu premiery]

 


Od pewnego czasu jestem uzależniona od prozy Idy Żmiejewskiej. To piąta powieść jej autorstwa którą czytam i nie wiem jak wytrzymam do premiery następnego tomu. To co autorka funduje w tym tomie przyprawia o szybsze bicie serca. Zamówiłam jeszcze w przedpremierze, ale okazało się, że empik zawalił dostawę, ale inny sklep wysyłkowy stanął na wysokości zadania i jak tylko skończyłam weekendowe imprezowanie mogłam się oddać lekturze. Ech, pewnie teraz kilka miesięcy będę myślała co dalej. Uwielbiam takie poranki z kawą i bohaterami dobrej powieści.

 

poniedziałek, 26 września 2022

"W ogrodzie pamięci" - Joanna Olczak-Ronikier


 W tym miesiącu mój plan wyczytywania trupów z półki nieco się posypał. Wciągnęły mnie inne książki, a czas znacząco się mi skurczył. Może to też kwestia tego, że się starzeję i wieczorami padam jak kawka. Jednak zawzięłam się i z trzytygodniowym opóźnieniem wzięłam się za książkę, którą kupiłam, bo lubię wspomnienia, sagi rodzinne pisane właśnie przez członków tych rodzin. Opowieści o ludziach, którym przyszło żyć, w przeklętych ciekawy czasach. W ogrodzie pamięci mnie zaintrygowała bo obserwuję kobietę z tej rodziny na Instagramie i lubię jej profil, lubię to co mówi, ile ja się uczę. Prowadzi profil o judaizmie i po lekturze tej książki mam spory dysonans poznawczy. Nie spodziewałam się, że z tak zasymilowanej rodziny, wyjdzie osoba o tak mocnych religijnych przekonaniach. Dałam się zwieść pozorom.

 

sobota, 24 września 2022

"Nie ma tego złego" - Lauren Weisberger [ Diabeł ubiera się u Prady, a gdzie Intryga?]


 Pamiętam jak popularną była książka Diabeł ubiera się u Prady, akurat powieści nie czytałam, ale film oglądałam niezliczoną ilość razy, bo chociaż takiej szefowej nie chciałabym mieć tak film lubię ogromnie. Słyszałam, że książka miała kontynuację, a dodatkowo teraz ukazał się trzeci tom, właśnie: Nie ma tego złego. Możecie być spokojni, można czytać bez znajomości akcji z wcześniejszych książek. Chodziła za mną jakaś lekka książka a na pewno ta seria powieści dla kobiet z Wydawnictwa Albatros. Dużo dobrego o tej serii słyszałam i byłam ciekawa czy ta opinia jest zasłużona. Cieszę się, że przeglądając nowości Księgarni Tania Książka wpadła mi w oczy. A Wam, która nowość ostatnio chodzi po głowie? 

 

środa, 21 września 2022

"W środku jesteśmy baśnią. Mowy i rozmowy" - Wiesław Myśliwski [Mój Mistrz przemawia]


Na wiadomość o tym, że wychodzi nowa książka sygnowana nazwiskiem Wiesława Myśliwskiego, straciłam rozum. Byłam pewna, że to nowa (nie)powieść i rzuciłam się od razu. Okazało się, że to zbiór tekstów, wywiadów, w którym głos zabiera Mistrz. Finalnie się ucieszyłam, bo nie było mi dane dotrzeć na żadne spotkanie autorskie (wielu osobom wciąż to wypominam) i dzięki temu mogłam zobaczyć ukochanego autora w innym świetle. Dużo się dowiedziałam, ale też nie czytałam tej książki tak szybko, jak zakładałam. Robiłam długie przerwy i nie mogłam czytać więcej niż dwa (co do zasady) teksty dziennie. A i zużyłam paczkę zakładek indeksujących.

poniedziałek, 19 września 2022

"Amerykańskie księżniczki. Jej Królewska Mość" - Katharine McGee


 Jakiś czas temu czytałam pierwszy tom serii Amerykańskie księżniczki, wtedy ujęła mnie ta konwencja, skrzyżowanie The Crown z serią Rywalki byłam oczarowana tym pierwszym tomie i powiem Wam, że finał pozostawił mnie w stanie ciekawości oraz oczekiwaniu na ciąg dalszy. Gdy już myślałam, że się nie doczekam, bach – mamy drugi tom i to w takim momencie. Drugi tom zaczyna się od dni po śmierci króla, a wszyscy żyliśmy w realu śmiercią Elżbiety drugiej, niezwykle ciekawe doznanie… Wpasowała się czasowo ta książka idealnie! Ech to czekanie na kolejny tom bywa tak trudne…

 

piątek, 16 września 2022

"Przeklęty kontrakt" - Melanie Moreland


 Plusem mojej pracy, jest to, że jest tam sporo osób, które też lubią czytać i wspólnie możemy dyskutować i polecać sobie dobre pozycje. Ostatnio koleżanka zachwalała mi pewien romans, bardzo szybko go zdobyłam i chociaż rzadko biorę się za ebooki, a zwłaszcza gdy mam do przeczytania na cito inną książkę, to tutaj coś do mnie przemówiło. Jak tylko zaczęłam czytać, nie mogłam się oderwać, zarwałam nockę, za co płacę do dziś. Och, takie książki kocham, lekkie, wzruszające. Bajka!

 

środa, 14 września 2022

"Wszystkie kwiaty Alice Hart" - Holly Ringland [ mroczna opowieść w sercu Australii]

 


Ostatnio na DKK mam szczęście do książek o tematyce przemocy domowej. Ostatnio była Wielkasamotność a tym razem padło na Wszystkie kwiaty Alice Hart. Nie wiedziałam całkowicie czego się po tej powieści spodziewać. Nie mam obsesji na punkcie kwiatów, nigdy jakoś nie siedziałam w temacie języka kwiatów, ale czytałam kilka książek w którym ten wątek był ważny. Podeszłam z bardzo pozytywnym nastawieniem, zwłaszcza że po opiniach Pań z Klubu, wiele sobie obiecywałam. A Wy jak sądzicie, z jakim podejściem najlepiej zaczynać czytanie? Dobre nastawienie, czy raczej może nie oczekiwać cudów?

 

sobota, 10 września 2022

"Byłam katolickim księdzem. Historia Ludmiły Javorovej, kobiety wyświęconej w Czechach" - Tomasz Maćkowiak [ czy tytuł powinien pasować do treści?]


 Pewne rzeczy mam zakodowane w głowie, gdy słyszę pielęgniarka widzę kobietę w białym fartuchu, z pasiastym czepcem na głowie(chociaż od lat nie widziałam tego czepca w użyciu, w szpitalu), słyszę górnik widzę mężczyznę, ubranego na czarno, z śladami węgla na twarzy, gdy słyszę katolicki ksiądz widzę mężczyznę, w koloratce i w sutannie. Dlatego, gdy zobaczyłam tytuł tej książki umknęła mi końcówka czasownika, wskazująca rodzaj żeński. Byłam pewna, że to będzie kolejna książka napisana na fali krytyki Kościoła, książka o alkoholu, nadużyciach. Gdy ten rodzaj żeński do mnie dotarł, byłam pewna, że to książka o transseksualiście, który będzie jechał po Kościele. Tymczasem to zupełnie inna historia, a tytuł może być mylący. Swoją drogą, czy tytuł powinien korespondować z treścią? I jestem ciekawa, jakie jeszcze książki o Kościele, warte są uwagi?

 

 

czwartek, 8 września 2022

"Tweet cute" - Emma Lord [ są jeszcze ciepłe, dobre książki]

 


Bezlitośnie, acz powoli zbliża się jesień a co za tym idzie więcej czasu w domu z ciepłą herbatą, kocem i dobrą książką. W celu wybrania zacnego tytułu przeglądając nowości  Księgarni Tania Książka, w oko wpadła mi kolorowa okładka. Takie pastelowe barwy, idealne na pożegnanie lata i początek jesieni. Nie wiem jak Wy, ale mnie zawsze najbardziej kuszą okładki. Niby nie jestem powierzchowna, ale latami pamiętam piękne okładki i nawet gdy zwalczę pokusę kupna jakiejś książki, to później latami to za mną chodzi. Tweet cute to książka, która rzuca się w oko, ale czy treść koresponduje z miłą oku otoczką?

 

poniedziałek, 5 września 2022

"Królewska buntowniczka. Powieść o księżniczce Małgorzacie Windsor" - Georgie Blalock


 Uwielbiam królewskie klimaty. Prawdopodobnie maluczkich od zawsze ciągnęło w stronę monarchii, nimb jakim się otaczają, emanujące z dworu sacrum, intryguje i przyciąga. W Zjednoczonym Królestwie doskonale przekuli to zainteresowanie w biznes i Windsorowie sprzedają się sami, serial The Crown święci tryumfy, a wszystkie książki, które chociaż mgliście traktują o członkach tej rodzinie osiągają doskonałe wyniki sprzedażowe.

Nie wiem jak Wy, ale ja daję się łapać na takie haczyki i tej książce też uległam. Powieść o księżniczce Małgorzacie, tej która tak kochała skandale… Czy powieść jest tak skandalizująca, czy może znowu ktoś nabija nas w butelkę.

 

piątek, 2 września 2022

"Pozdrowienia z Wrocławia" - Monika Kowalska [finał lwowskiej tułaczki]

 


Moja przygoda z serią Dwa miasta trwa już jakiś czas. Kupiłam pierwszy tom, bo w tytule miał przymiotnik lwowski a wiadomo, ze to działa na mnie lepiej niż etat w spółce skarbu państwa dla krewnego polityka. No nie ma, że nie. Nim się obejrzałam, to kończę już tę serię. Zamówiłam trzeci tom, jak tylko poznałam datę premiery, a zaczęłam czytać w sumie, jak tylko odebrałam od kuriera, dobra – tylko wróciłam z pracy i zrobiłam obiad emerytom. Przenosimy się więc do Wrocławia w niełatwe – powojenne czasy.

 

niedziela, 28 sierpnia 2022

"Przezroczyste" - Edyta Świętek [ o konsekwencji naszych wyborów]


 Uwielbiam powieści Edyty Świętek. Jest to autorka, która niezwykle się rozwija. Zaczęła od motylkowych romansów, by przez sagi rodzinne przejść do powieści, które poruszają poważne tematy, ważne dla kobiet. Każdą książkę, którą wydaje ja muszę natychmiast przeczytać. Może i nie każda mnie zachwyciła, bo nikt nie jest doskonały, ale jest we mnie wielka ciekawość, a tym razem dodatkowo niecierpliwość, bo wyczytałam, że autorka będzie w okolicy.

A Wy macie autorów, których plany wydawnicze śledzicie z zapartym tchem i odliczacie dni do premiery?

 

sobota, 27 sierpnia 2022

"Kochając syna" - Lisa Genova [ jak to życie się plecie]

 


Akcja z trupami z półki nabiera rozpędu, jestem już zdecydowanie za połową i sięgnęłam po książkę, która z osiem lat u mnie przeleżała. Lisa Genova pisze ważne i dobre książki, dlatego jak tylko widzę jakąś jej książkę w zapowiedziach, czy w nowościach od razu zdobywam, co niestety nie oznacza, jak widać na załączonym obrazku, że od razu czytam. Wiem, że kiedyś była ta książka czytana na DKK, ale akurat nie było mnie. Ta książka różni się bardzo od Motyla który jak dla mnie wciąż jest najlepszą książką autorki.

 

wtorek, 23 sierpnia 2022

"Anne z Redmondu" - Lucy Maud Montgomery [Anne dorasta]


 Zdecydowanie opadły emocje wokół nowego tłumaczenia, klasycznej powieści dla młodych panien. Anne z Zielonych Szczytów stała się faktem, jest obecna na półkach i podbija serca. Po szumie wokół premiery pierwszego tomu, nie ma już śladu. Może dlatego też, że trzeci tom jest mniej znany, trzeba było być fanką by się sięgać tak daleko. Ongi Ania na uniwersytecie, co było mało trafnym tytułem, bo książka nie opowiada o studiach Ani, nie spotkamy tam jej na zajęciach, ale zobaczymy jej życie w uniwersyteckim mieście, to jak spędza czas gdy się nie uczy. Nowy tytuł jest zdecydowanie bardziej trafny.