wtorek, 9 października 2012

"Monsunowe dni" - Laila El Omari

Egotyczny romans z wyższych sfer, z plantacjami herbaty w tle. Rok 1875, urzekające bujnym pięknem południe Indii. Po rozwodzie i głośnym skandalu Katrina mieszka pod dachem swego brata, z dala od cywilizacji i uciech życia towarzyskiego. Jedynym wybawieniem od monotonii wydaje się małżeństwo z rozsądku, zawarte z tajemniczym Aidanem. Wniesiony przez Katrinę posag pozwala Aidanowi nabyć plantację herbaty w żyznym regionie masywu górskiego Nilgiri. Ale to przede wszystkim Katrina zajmuje się plantacją, bowiem Aidan ustawicznie znika z domu, każdorazowo wyszukując jakiś pretekst dla uzasadnienia wyjazdu. Co tak naprawdę robi? Katrina uświadamia sobie coraz mocniej, że nie wie niemal nic o swoim mężu, choć zaczyna ją łączyć z nim coś więcej niż tylko głos rozsądku… Nowa książka autorki "Zapachu drzewa sandałowego".


 Fejsbukowicze mający pecha posiadać mnie w znajomych wiedzą, że wyjazdy do Lublina to niestety test dla mojej silnej woli niekupowania książek. W sobotę byłam twarda. Wczoraj uległam. Udało mi się załatwić super ważną sprawę związaną ze studiami i pojechałam gdzieś na dziewicze dla mnie tereny miasta, aby nabyć dla Mamy mulinę(kupiłam przy okazji duży tamborek :D ) niestety w owym miejscu był sklep z książkami również(mulinę kupiłam i później zgubiłam) i Mama mnie podjudziła, że powinnam sobie kupić coś a conto studiów, pomyślnego załatwienia etc. No i łaziłam po tej biednie zaopatrzonej księgarni. Tak samo w Empiku w Stalowej Woli, bolą mnie księgarnie w których jest mniej książek niż u mnie w pokoju. Ale wypatrzyłam „Monsunowe dni”. „Zapach drzewa sandałowego” swego czasu bardzo  mi się podobał i miałam „Monsunowe dni” na liście „muszę mieć”. I psia jego kość nabyłam. Zaczęłam czytać gdy  jeżdżąc po całym Lublinie i sądząc po długości trasy pół województwa lubelskiego, dotarłam na Dworzec.  Jak wspomniałam „Zapach drzewa sandałowego” urzekł mnie klimatem, ale nie spodziewałam się że książka tej autorki mnie zachwyci do tego stopnia, że zarwę noc po wyczerpującym wyjeździe.


Indie – wiek XIX Katrina po upokarzającym rozwodzie(mąż zarzucił jej zdradę, wielokrotną oraz oskarżył ją, że nie jest ojcem jej syna), wraca w hańbie do brata. Jest pariaską, drzwi dobrych domów są dla niej zamknięte. Uznana została za ladacznicę, traktuje się ją jak skażone powietrze. Ale każdy jej ruch jest śledzony, musi być świętsza od papieża, ale i tak będzie na językach. Jest obciążeniemm dla brata i jego rodziny, dodatkowo jej były mąż, który wyrzekł się syna, jako rzekomo owoców zdrady, ożeniwszy się powtórnie nie ma dziedzica, jego żona nie może dać mu dziecka, spadkobiercy, chce odebrać jej syna. Wszystko wskazuje na to, że sąd przychyli się do jego żądania, przecież dziecka nie może wychowywać dziwka, a za taką uznano przecież Katrinę.
Aidan, drugi syna barona, pochodzi z doskonałej rodziny, ale jest tylko młodszym synem, gorszą partią, jak wielu młodszych synów wybiera karierę w wojsku, niestety taki jej rodzaj, że w oczach ojca uchodzi za próżniaka. Marzeniem Aidana jest plantacja herbaty, niestety jego żołd nie wystarczają na realizację tego marzenia, a ojciec odmawia sfinansowania tej zachcianki. Jedynym sposobem wydaje się poślubienie panny z dużym posagiem. A brat Katriny, zdesperowany, podstawiony pod ścianą przez sytuację siostry skłonny jest dużo zapłacić, aby ktoś pomógł jej odzyskać reputację.

Mamy do czynienia z umową każda ze stron coś zyskuje, ale też każda coś ryzykuje. Nie jest to bardzo oklepany temat w literaturze, ale na pewno bardzo dobrze poprowadzony i świetnie napisany.

Bohaterowie są żywi, mają wady i zalety, chociaż nie ukrywam, że Katrina bywa irytująca, wstępuje w związek małżeński z rozsądku, nie łudzi się że mąż ją kocha, ona także mimo wszystko, po tych wszystkich świństwach ze strony byłego męża hołduje w skrytości serca tej pierwszej miłości, a z drugiej strony wielokrotnie i niesprawiedliwie napada na Aidana czyniąc mu awantury niewiadomo o co. Czytelnik sam czasami nie wie o co ona się AŻ tak oburza, a co dopiero Bogu ducha winien Aidan. Aidan zaś moje panie jest mężczyzną idealnym. Idealnym, czyli nieistniejącym, ba! Niemającym prawa bytu, bo który facet pozna o czym kobieta myśli w każdej chwili. Aidan czyta w myślach najwyraźniej, ale nie wykorzystuje tego przeciwko żonie.

Właśnie czy takie małżeństwo ma prawo istnieć. Teoretycznie tak, żadna ze stron nie zakładała zaangażowania się uczuciowego, tylko wymiana, Katrina miała dzięki tej transakcji zachować synka i  zyskać wolność której pragnęła, oczywiście wszystko w granicach rozsądku, Aidan chociaż idealny kochanek, czuły postępowy facet wielu rzeczy żonie zabrania i odmawia, ją to rani a on wymawia się umową jaką zawarli przed ślubem. Nie byłoby zapewne żadnych spięć gdyby w sercu każdego z nich nie pojawiło się pragnienie czegoś więcej…

Gdy pisałam o Aidanie jako bohaterze idealnym przypomniał mi się „Jeździec miedziany”, jak pamiętacie, może, uznałam że jest świetny. Ta książka jest jeszcze lepsza, nie ma tych wad jakie często wymienia się przy okazji „Jeźdźca” chodzi mi o nadmiar erotyki, tutaj autorka zaledwie w kliku niezwykle subtelnych słowach napomyka, ale ma tak dobre pióro, większość rozmów Aidana i Katriny jest niesamowicie motylkowa, cud miód. Tak ładnie napisanego romansu dawno nie czytałam, polecam każdemu wielbicielowi tego gatunku. Tylko zaopatrzcie się w herbatę, gdyż akcja powieści rozgrywa się wśród plantatorów herbaty i gdy opisywane są gatunki odczuwa się potrzebę wychylenia filiżanki, albo dwóch, albo pięciu :P

To piękna ksiażka o miłości, nie tylko o spełnionej bo będą tam losy różnych par, miłość nieszczęśliwa, niezrozumienie w małżeństwie, kłamstwa i tajemnice. Także historia pierwszoplanowa Katriny i Aidana nie jest taka różowa i słodka, wydaje mi się, że mimo – stosunkowo – lekkiej formy można wiele wyczytać między wersami.
Dodatkowo książka jest ciekawym studium nad losem kobiet w Imperium Brytyjskim, zobaczcie mamy kobietę, która oskarżana nie ma jak się bronić, płaci za zachowanie ojca który nie chce dać jej mężowi wiecej pieniędzy, zostaje nazwana dziwką i każdy może jej rzucić w twarz taka obelgę, ona nie może się bronić, nawet rodzina jej męża nie będzie dla niej łaskawsza, wśród wszystkich ludzi, przyjaciół, jedynie jej mąż znajduje odwagę by bronić jej czci. Nieco lepszą pozycję mam wdowa, ale ta także musi walczyć z teściami o dziecko. Kobieta musi być zwiewna, eteryczna, ale powinna mieć hart ducha i siłę aby żyć na tym świecie w którym wymagano od niej by godnie reprezentowała męża była idealną kochanką, wspaniałą matką, ale nawet wypełnianie swoich obowiązków nie gwarantowało jej niczego, w każdej chwili mogła się znudzić mężowi, który mógł ją odesłać łatwiej niż psa, obrzucając uprzednio błotem i nie mogła się w żaden sposób bronić, kobieta była łatwą ofiarą, jej słowo nie znaczyło nic, słowo mężczyzny było prawem. W książce jest jedna sytuacja gdy mężczyzna zaleca się do kobiety, namawia ją aby została jego kochanką, chociaż na jedną noc, ta odmawia, on ją obłapia, ta się wyrywa. Ta kobieta nie może pójść do swojego męża poskarżyć się, bo mężczyzna zagroził jej, że w takiej sytuacji opowie, że z własnej woli była jego kochanką i to jemu uwierzą. Ona będzie zrujnowana i nawet jeśli mąż da wiarę jej słowom, jej reputacja i kariera jej męża legną w gruzach.

Drogie Panie nie żyjemy w łatwych czasach, ale mimo wszystko nie jest źle.

Powtórzę się, ale polecam bardzo,  bardzo : )


Tej autorki czytałam:
"Zapach drzewa sandałowego" 

25 komentarzy:

 1. Nie obraziłabym się, gdyby w "Monsunowych dniach" było sporo erotyki, ale chyba przeżyję i to, bo ta powieść wydaje się interesującą pozycją, więc rozejrzę się za nią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też bym sie nie obraziła, ale jest subtelnie ze smakiem i motylkowo. Doskonale :D

   Usuń
 2. Taką literaturę to ja uwielbiam! I tą książkę mam juz od jakiegoś czasu w planach, podobnie jak Zapach drzewa sandałowego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta jest lepsza od "Zapachu" ale ten też jest świetnym przykładem literatury którą lubimy :)

   Usuń
 3. Teraz zaczynam żałować, że nie poprosiłam tej książki do recenzji, kiedy miałam ku temu okazję..

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja tak ostrzyłam pazurki na te książke, ale zamierzam kupić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja długo się nosiłam, aż dojrzałam do decyzji o zakupie ;) I nie żałuję :D

   Usuń
 5. Brzmi pięknie. Niesłychanie romantycznie i delikatnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Skoro ta książka jest lepsza od "Jeźdźca miedzianego" to w te pędy powinnam biec do księgarni, niestety na razie nie mogę sobie na to pozwolić, ale powieść już trafiła na listę i przy najbliższych zakupach pewnie ją nabędę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko przez głupie pieniądze, ale trzymam kciuki, zobaczysz, prędzej czy później zdobędziesz "Monsunowe dni" i się zachwycisz.... ja też prawie pół roku na nią czekałam

   Usuń
  2. No niestety, bez kasy daleko się nie zajedzie. Nawet najlepsza książka czasem przegrywa z brakiem finansów.

   Usuń
 7. Kurcze tez choruję na tę ksiażkę, a twoja recenzja upewniła mnie, że muszę ją mieć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Choroba na "Monsunowe dni" bywa przekliwa, a jej nawroty są ostre i częste :D

   Usuń
 8. Po tej recenzji nie mam wyjścia - muszę przeczytać tę książkę! Będzie idealna na kolejny jesienny wieczór z deszczem za oknem :D Potrafisz Ty Kasiek zachęcić, oj potrafisz! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło to mi słyszeć, zwłaszcza gdy ksiażka naprawdę jest warta uwagi

   Usuń
 9. Z chęcią książki poszukam i przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Takie sytuacje, jakie opisujesz, nadal mają miejsce, we współczesnym świecie - chociażby w krajach islamskich. Wypisz wymaluj, to samo opisuje Witold Szabłowski w swoich reportażach z Turcji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bez względu na epokę, kraj i kulturę takie traktowanie kobiety powinno oburzać i budzić sprzeciw. Podwójna moralność inne standardy jeśli chodzi o kobiety inne dla mężczyzn są co do zasady złe.

   Usuń
 11. Śliczną okładkę ma ta książka, treść z tego co piszesz warta przeczytania. Tytuł zapisany i będzie czekał na swoją kolej.:) Kasiu, nie wiem czy już to pisałam, jeśli tak to powtórzę - ślicznego masz kota:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kot to moje ukochane dziecię, więc dziękuje. Bardzo mi miło :)


   Mam nadzieję, że książka będzie Ci się podobała :)

   Usuń
 12. Brzmi trochę jak lekka, przyjemna lekturka miłosna na jesienny wieczór - baaardzo chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no nie jest to obciążająca psychikę książka. Czyta się bardzo dobrze. A historia miłosna... znasz mnie - uwielbiam

   Usuń

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.


Według Wydawnictw

Czarna Owca (14) Dom Wydawniczy Rebis (5) Replika (2) Wydawnictwo Psychoskok (2) Wydawnictwo Agora (16) Wydawnictwo Aktywa (2) Wydawnictwo Albatros (14) Wydawnictwo Bellona (5) Wydawnictwo Bukowy Las (3) Wydawnictwo Czarna Owca (19) Wydawnictwo Czarne (30) Wydawnictwo Czerwone i Czarne (1) Wydawnictwo Czwarta Strona (24) Wydawnictwo Czytelnik (3) Wydawnictwo Dobra Literatura (1) Wydawnictwo Dolnośląskie (10) Wydawnictwo Dowody na Istnienie (5) Wydawnictwo Dragon (4) Wydawnictwo Edipresse Książki (16) Wydawnictwo Erica (1) Wydawnictwo Esprit (2) Wydawnictwo Feeria (1) Wydawnictwo Filia (19) Wydawnictwo Franciszkanów "Bratni Zew" (1) Wydawnictwo Hachette (2) Wydawnictwo Harper Collins (11) Wydawnictwo Insignis (11) Wydawnictwo Iskry (10) Wydawnictwo J. Przeworskiego (1) Wydawnictwo Jaguar (5) Wydawnictwo JanKa (2) Wydawnictwo Kobiece (62) Wydawnictwo Książnica (12) Wydawnictwo Kwiaty Orientu (1) Wydawnictwo Lira (10) Wydawnictwo Literackie (46) Wydawnictwo MAG (1) Wydawnictwo Manufaktura Tekstów (1) Wydawnictwo Marginesy (55) Wydawnictwo Media Rodzina (12) Wydawnictwo Mg (26) Wydawnictwo Młodzieżówka (1) Wydawnictwo Muza (41) Wydawnictwo Nasza Księgarnia (3) Wydawnictwo Noir Sur Blanc (9) Wydawnictwo Nova Res (8) Wydawnictwo Nowa Proza (1) Wydawnictwo Otwarte (32) Wydawnictwo Pascal (24) Wydawnictwo Planeta (1) Wydawnictwo Poradnia K (6) Wydawnictwo Poznańskie (23) Wydawnictwo Prozami (1) Wydawnictwo Prószyński (69) Wydawnictwo PWN (3) Wydawnictwo Replika (37) Wydawnictwo Sic! (2) Wydawnictwo Smak Słowa (3) Wydawnictwo Sonia Draga (4) Wydawnictwo SQN (10) wydawnictwo Stara Szkoła (2) Wydawnictwo superNOWA (1) Wydawnictwo Szara Godzina (3) Wydawnictwo Szelest (1) Wydawnictwo Szósty Zmysł (7) Wydawnictwo Świat Książki (16) Wydawnictwo Święty Wojciech (1) Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (9) Wydawnictwo Uroboros (3) Wydawnictwo Vesper (1) Wydawnictwo W.A.B (42) Wydawnictwo WAM (4) Wydawnictwo WasPos (2) Wydawnictwo Wielka litera (5) Wydawnictwo WM (1) Wydawnictwo YA (3) Wydawnictwo Young (6) Wydawnictwo Znak (110) Wydawnictwo Zwierciadło (1) Wydawnictwo Zysk i s-ka (57)

Categories

2016 przeczytane (259) 2019 czytam (263) 2020 (216) 2021 (115) 52 filmy w 2014 (22) 52 filmy w 2015 (6) akcje (27) amor vincit omnia (10) Angielski ogród (8) audiobook (16) autobiografia (9) biografia (84) bolly (9) candy (2) Cmentarz Zapomnianych Książek (2) czytam przeleżałe trupy z półek (76) czytane 2018 (244) dzienniki (4) Euro 2012 (4) fantastyka (12) felietony (3) historia (61) kkd (4) klasyka (35) klasyka literatury popularnej (21) kolorowe czytanie (4) komedia (1) koty (5) kryminał (109) kucharzę (53) listy (1) literatura na peryferiach (4) łańcuszek (20) Mundial RPA (1) muzycznie (47) naturalnie (2) nie samą książką (141) oglądnęłam (189) ogrodowo (5) oscarowe wyzwanie (2) pachnące (129) planowanie i zagospodarowanie(niekoniecznie przestrzenne) (8) plany (7) podaj cegłę (14) podróże (8) podróże w czasie (15) podsumowanie (96) podsumowanie 2015 (12) podsumowanie 2016 (11) podsumowanie 2017 (14) podsumowanie 2018 (12) poezja (8) prawdziwe historie (35) projekt - nobliści (5) prywatne (75) prywatnie (9) przeczytałam (2397) przeczytałam 2015 (243) przeczytane w 2010 (1) przeczytane w 2011 (1) Real Madryt (3) recenzja książki (1368) recenzyjne (1498) religia i duchowość (16) reportaż (60) retro (6) robótki (24) roczne podsumowanie (7) romans (159) saga rodzinna (25) seriale (33) sportowo (27) stosik (102) test (1) top10 (12) turystycznie (1) village candle (12) w 2017 przeczytałam (226) woski (126) wymiana (8) wyzwanie - Agatha Christie (54) wyzwanie czytelnicze (69) wyzwanie filmowe (31) wyzwanie Picoult/Sparks (2) wyzwanie w centymetrach (1) yankee candle (94) z półki 2015 (3) zakupy (1) zapowiedź (11)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wg. Autorów ( w trakcie tworzenia)

Agata Christie (51) Agata Pruchniewska (1) Agatha Christie (16) Agnieszka Kaluga (1) Agnieszka Krakowiak-Kondracka (2) Agnieszka Lingas-Łoniewska (14) Agnieszka Wojdowicz (3) Aleksander Jażwiński (1) Aleksander Makowski (1) Aleksandra Szarłat (2) Alex Bellos (1) Alice Hoffman (1) Alina Białowąs (2) Aly Cha (1) Alyson Richman (1) Ałbena Grabowska (5) Ałbena Grabowska-Grzyb (5) Amy Hatvany (2) Andrzej Andrusiewicz (2) Andrzej Chwalba (1) Andrzej Grembowicz (1) Andrzej Kępiński (1) Andrzej Markowski (2) Angele Lieby (1) Angelika Kuźniak (2) Ann Brashares (1) Ann Wroe (1) Anna Bikont (1) Anna Fincer-Ogonowska (2) Anna Gavalda (1) Anna Herbich (4) Anna J. Szepielak (3) Anna Jean Mayhew (1) Anna Moczulska (1) Anna Nejman (1) Annabel Pitcher (1) Anne Brontë (2) Anne O'Brien (1) Anne Tyler (2) Antoni Słonimski (1) Antonina Kozłowska (3) Arael Zurli (1) Arthur Conan Doyle (1) Astrid Lindgren (4) Barbara Mutch (1) Barbara O`Neal (4) Barbara Sęk (3) Barbara Wachowicz (1) Becky Wade (1) Bill Bryson (2) Bolesław Prus (2) Bożena Keff (1) Brenda Reid (1) Brigitte Hamann (1) Brygida Grysiak (1) Carla Montero (1) Carlos Ruiz Zafón (3) Carrie Snyder (1) Cat Patrick (1) Cecelia Ahern (4) Cecilia Samartin (1) Cesarina Vighy (1) Chandra Hoffman (1) Charles Dickens (5) Charles Frazier (1) Charlotte Brontë (5) Cheryl Strayed (1) Chesley McLaren (1) Chris Columbus (1) Chris Fabry (1) Chris Grabenstein (1) Christian Jacq (1) Christina Baker-Kline (2) Chufo Llorens (1) Claire North (1) Clara Sanchez (1) Claude Quétel (1) Clive Staples Lewis (2) Colin Campbell (1) Colleen Hoover (14) Colleen McCullough (1) Conor Grennan (1) Consilia Maria Lakotta (2) Dan Brown (2) Daniel Silva (2) Danielle Steel (1) Danuta Awolusi (2) Danuta Pytlak (1) Dario Fo (1) Debbie Macomber (2) Denis Brian (1) Denis Diderot (1) Denise Hildreth Jones (1) Dennis Lehane (1) Diana Gabaldon (7) Diane Chamberlain (15) Doda Około-Kułak (1) Dodie Smith (1) Donald Spoto (2) Dorota Combrzyńska-Nogala (1) Dorota Gąsiorowska (4) Dorota Golińska (1) Dorota Ponińska (1) Dorota Terakowska (2) Dorothea Johnson (1) Dorothy Rowe (1) Dörthe Binkert (1) Douglas Smith (1) E. Lockhart (1) Edward Rutherfurd (4) Eileen Goudge (1) Eliza Orzeszkowa (3) Elizabeth Cooke (3) Elizabeth Gaskell (7) Elizabeth Haran (3) Elżbieta Cherezińska (6) Emilia Sokolik (1) Emily Jane Brontë (1) Emma Donoghue (1) Eowyn Ivey (1) Eric Lomax (1) Erin Morgenstern (1) Eugen Ruge (1) Eva Weaver (1) Ewa Bauer (2) Ewa Stachniak (2) Ewa Wróbel (1) Federico Moccia (4) Fern Britton (1) Fern Michaels (1) Florian Illies (1) Francine Rivers (3) Francis Hackett (1) Francis Scott Fitzgerald (1) Francoise Giroud (1) Gardner Raymond Dozois (1) Gavin Extence (2) George Orwell (1) George R.R. Martin (8) Georgia Bockoven (1) Gigi Buffon (1) Giovannino Guareschi (5) Glenys Carl (1) Grażyna Jeromin-Gałuszka (1) Greg King (1) Gregg Olsen (1) Grzegorz Sokołowski (1) Grzegorz Strzelczyk (2) Håkan Nesser (1) Hanna Cygler (3) Harper Lee (1) Helen Fielding (2) Helen Rappaport (1) Helena Mniszkówna (1) Helga Hoškova-Weissowá (1) Hellmut Andics (1) Henning Mankell (2) Henryk Sienkiewicz (1) Holly Peterson (1) Horacio Verbitsky (1) Ibn Warraq (1) Igor Sokołowski (4) Ismet Prcić (1) Iwona J. Walczak (3) Izabela Jung (1) Izabela Sowa (1) Izabella Frączyk (1) J.J. Renert (1) Jacek Dehnel (4) Jacek Hugo-Bader (2) Jacek Lusiński (1) Jadwiga Czajkowska (1) Jakub Puchalski (1) Jan Łoziński (1) Jan Miodek (2) Jan Paweł II (1) Jan Wróbel (1) Jane Austen (8) Janina Fedorowicz (1) Jaroslav Hašek (1) Jaume Cabré (2) Jaume Collel (1) Jean des Cars (2) Jean-Christophe Brisard (1) Jean-Jacques Sempé (3) Jean-Paul Roux (1) Jeannette Kalyta (1) Jennifer Kaufman (1) Jennifer Teege (1) Jennifer Worth (1) Jerzy Bralczyk (5) Jerzy Niemczuk (2) Jerzy Sosnowski (1) Jewgienij Wodołazkin (1) Jill Barnett (1) Jill Mansell (1) Joanna Konopińska (1) Joanna Marat (1) Joanna Szczęsna (1) Joanne Harris (1) Joanne Kathleen Rowling (16) Jodi Picoult (23) John Borrell (1) John Boyne (3) John Carlin (1) John Curran (1) John Green (1) John Grogan (1) John Ronald Reuel Tolkien (12) John Seeney (1) Jojo Moyes (10) Jolanta Król (1) Jolanta Kwiatkowska (1) Jon Ronson (1) Jonathan Littell (1) Jordi Pons Salas (1) Joyce Maynard (1) Józef Witko (2) Julia Alvarez (1) Julia Child (1) Julia P. Gelardi (1) Julian Tuwim (2) Julie Lawson Timmer (1) Julie Orringer (1) Jürgen Thorwald (6) Justin Go (1) Justin Peacock (1) Justyna Wydra (2) Ka Hancock (1) Kamil Janicki (2) Kard. Jorge Mario Bergolio (2) Karen Dionne (1) Karen Karbo (1) Karen Mack (1) Karolina Frankowska (1) Karolina Lanckorońska (1) Katarina Mazetti (2) Katarzyna Archimowicz (5) Katarzyna Bonda (9) Katarzyna Kołczewska (2) Katarzyna Kwiatkowska (5) Katarzyna Michalak (15) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (5) Kate Lord Brown (1) Katherine Webb (3) Kathryn Taylor (1) Keith Lowe (1) Kerstin Ekman (1) Kiera Cass (5) Kristina Sabaliauskaitė (2) Krzysztof Sadło (1) Krzysztof Ziemiec (2) ks. Jan Twardowski (1) Laila El Omari (1) Laurens van der Post (1) Leah Fleming (1) Lena Najdecka (1) Leslie Carroll (1) Levi Henriksen (1) Lily Koppel (1) Linda Green (2) Lisa Genova (3) Lisa Kleypas (1) Lisa Scottoline (1) Liv Tyler (1) Louisa May Alcott (2) Louise Walters (1) Lucy Ferriss (1) Lucy Maud Montgomery (10) Lucyna Olejniczak (1) Ludwig Winder (1) Ludwik Stomma (1) Łukasz Maciejewski (1) Łukasz Orbitowski (1) M.L. Stedman (1) Maciej Karpiński (1) Maciej Stuhr (1) Magda Gessler (1) Magdalena Grzebałkowska (4) Mag­da­lena Knedler (1) Magdalena Kordel (4) Magdalena Kulus (1) Magdalena Tulli (1) Maja Łozińska (1) Małgorzata Gutowska - Adamczyk (7) Małgorzata Halber (1) Małgorzata Hayles (2) Małgorzata Łukowiak (1) Małgorzata Maj (1) Małgorzata Musierowicz (17) Małgorzata Szejnert (1) Małgorzata Tusk (1) Małgorzata Warda (3) Mandy Hale (1) Marc Llewellyn (1) Marcin Górka (1) Marcin Mastalerz (2) Marcin Prokop (2) Marcin Wilk (2) Marcin Zaremba (1) Marek Aureliusz (1) Marek Grechuta (1) Marek Ławrynowicz (1) Marek Rybarczyk (3) Margaret Dilloway (1) Margaret Mitchell (1) Maria Dąbrowska (2) Maria Kruger (2) Maria Krüger (1) Maria Sveland (1) Maria Ulatowska (3) Marilyn Brant (1) Marina Stepnova (1) Mariola Pryzwan (1) Marion Zimmer Bradley (1) Mariusz Szczygieł (4) Mariusz Urbanek (7) Mariusz Wilka (1) Mariusz Ziomecki (1) Marta Kisiel (4) Martha Grimes (1) Martin Sixsmith (1) Matthew Quick (1) Melchior Wańkowicz (1) Melissa Hill (1) Meredith Goldstein (1) Mhairi McFarlane (2) Michał Heller (2) Mieczysław Mokrzycki (1) Mike Carson (1) Mira Suchodolska (1) Miriam Karmel (1) Mitch Albom (3) Monika A. Oleksa (8) Monika Szwaja (10) Nadine Gordimer (1) Natasha Walker (1) Ned Vizzini (1) Olle Lönnaeus (1) Papież Franciszek (2) Patrick Ness (1) Patrick Pesnot (1) Paul Arden (1) Paullina Simons (3) Penny Jordan (1) Peter Heller (1) Peter Kreeft (1) Platon (1) Pola Kinski (1) Priscille Sibley (1) Rachel Hauck (2) Rebecca Johns (1) Regina Brett (8) René Goscinny (3) Richard Paul Evans (6) Richard Phillips Feynman (3) Robert Galbraith (5) Robert J. Woźniak (1) Roma Ligocka (3) Ryszard Legutko (1) Sally Bedell Smith (1) Sam Pivnik (1) Samantha Hayes (1) Samantha van Leer (1) Sarita Mandanna (1) Seré Prince Halverson (1) Shelley Emling (1) Stanisław Zakościelny (1) Stephanie Evanovich (1) Stephenie Meyer (3) Sue Eckstein (1) Sue Woolmans (1) Sylwia Chutnik (1) Szymon Hołownia (16) Szymon Sokolik (1) Terry Pratchett (2) Trygve Gulbranssen (4) Tullio Avoledo (1) Victoria Twead (2) Walter R. Brooks (2) Wiesław Myśliwski (4) Wilkie Collins (3) Yrsa Sigurdardóttir (5) Zośka Papużanka (1)

Pogoda w mojej okolicy