czwartek, 27 grudnia 2018

"O pisaniu. Na chłodno" - Remigiusz Mróz

Nie wiem jak Wy, ale ja w święta jestem rozlazła jak glutoplazma która wylała się z pojemnika. Jestem jak budyń pozbawiony naczynia, nie pomagają spacery, walka wewnętrzna, zwykle dopada mnie kryzys czytelniczy i w nic nie mogę się wciągnąć. W sukurs przychodzą mi wówczas książki spod choinki. W tym roku padło na książkę, której nie miałam w planach, nawet uroczyście twierdziłam, że nie i już. Okazało się, że miałam rację i trzeba było dać sobie spokój, co nie zmienia faktu, że usnęłam na niej tylko raz. Czyta się szybko. Ci którzy oczekują autobiografii młodego i poczytnego autora będą zawiedzeni, ci którzy szukają wskazówek jak wydać powieść, może będą ukontentowani. Czytałam opinie, że książka inspiruje. Ludzie inspiracje czerpią zewsząd, mnie do poznania reakcji chemicznej w wyniku której powstaje cyjanek potasu, zainspirowała książka o procesie w Norymberdze.

W tej książce Remigiusz Mróz daje się poznać od dotychczas skrzętnie skrywanej strony. Opisuje swoją pisarską drogę i trzyma czytelnika w napięciu niczym w jednym ze swoich najlepszych kryminałów. Odkrywa kulisy własnego warsztatu, a ostatecznie udowadnia, że każdy z nas nosi w sobie przynajmniej jedną nienapisaną książkę.Wszystko to robi na chłodno, ale także z przymrużeniem oka - dzięki czemu pozycja ta tonie tylko wyczerpujące kompendium pisarskie dla wszystkich, którzy myślą o stworzeniu własnej powieści, ale także porywająca, zabawna i momentami poruszająca lektura.
Remigiusz Mróz, prawnik, po trzydziestce mający w dorobku kilkanaście, a może już kilkadziesiąt powieści z gatunków rozlicznych, nie ima się na razie jeno romansu i erotyków. W książce tej wprowadza nas w arkana swojego warsztatu, udziela rad jak pisać, jak redagować, czego unikać. Czasami miałam ochotę zakrzyknąć, że w niektórych punktach powinien zgłębić to co sam pisze, ale może z tymi zasadami jest tak jak to moja siostra mawia jak czegoś nie wolno, a się bardzo chce, to można. Prawie trzysta stron chaotycznej wypowiedzi, moim zdaniem o wszystkim i o niczym.  Według mnie książka jest zapychaczem czasu.

Gdy zestawimy obietnice zawarte na tylnej okładce, po skończeniu książki poczujemy się srodze oszukani. Chociaż nie powiem, wielbiciele pikatnych ploteczek czytając o młodości i wyskokach młodocianego autora będą zachwyceni, bo Remigiusz Mróz uchodzi za jednego z najbardziej ułożonych ludzi XXI wieku i czytelnik ma wrażenie, że gdy odcinano mu pępowinę, odziany był w wytworny garnitur i krawat od Armaniego. A tu takie rzeczy. Zastanawia mnie czy autor nie zmienił stanu cywilnego bo dziwnie często sięga po przykłady z życia męża i posługuje się żoną w kontekście anioła zemsty. To jednak moje żartobliwe supozycje. Jako rzekłam, nie dowiemy się kim jest Remigiusz Mróz, owszem dostaniemy kilka faktów z życia autora i sporo informacji o tym jak wygląda jego praca, o czym czytałam już mam wrażenie dziesiątki razy. Ciekawie czytało mi się fragmenty dotyczące jego pasji czytelniczej, ale jednocześnie po żadną z tych książek nie mam ochoty sięgnąć, opisane są dla mnie w drewniany sposób.
Co do rad o tym jak pisać, z kilkoma tezami się zgadzam(np. nie wolno czekać na muzę, natchnienie), inne autor opisuje bez konsekwencji, jednak czytałam to ze średnim zainteresowaniem, bo nawet jeśli noszę w sobie książkę, nie czuję potrzeby uwolnienia jej z wiecznych okowów mojego wnętrza. Autor ma językową obsesję, chociaż chce uchodzić za purystę i zżyma się na widok błędów językowych, sam je popełnia, zwykle dlatego, że lubuje się w słownictwie górnolotnym. Zdania napisane jakby ktoś połknął kilka słowników, są po przeanalizowaniu puste, jak sztuczne pieczywo, które po ściśnięciu zmieści się w dłoni. Treści w tym mało. Na kartach tej książki, nie chciało mi się liczyć, z lubością używa określenia tuzy, czy protagonista. Gdy pisze o języku, realistycznych bohaterach, mając w pamięci powieści autora doznawałam uczucia przedziwnego dysonansu.

Książka o wszystkim i o niczym, nadmuchana, chaotyczna, z mnóstwem dygresji, że gdy po x stronach wracamy do meritum, to jak z filmem na Polsacie, gdy kończą się reklamy z trudem usiłujemy się zorientować, co my oglądaliśmy. 

15 komentarzy:

 1. Jakoś mi z tym Panem nie po drodze, pozdrawiam jesiennie pogodowo :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pisarką raczej nie zostanę, więc tym razem sobie tę książkę odpuszczę. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja myślę, że nie nowi pisarze są celem tej książki, ale kampania reklamowa Mroza, a ta książka jest jej częścią. Że się mylę? Chyba nie, bo w tym czasie wyszło kilkanaście wywiadów z tym pisarzem w różnych mediach, a książka z Mrozem na okładce jest reklamą. Treść moim zdaniem jest przypadkowa. No, coś trzeba napisać, czymś wypełnić, a o pisaniu jest mniej banalne niż książka kucharska. Tak uważam, i trzeba przyznać, że strategia marketingowa się udała znakomicie.
   Pisania nie powinni uczyć ludzie słynący z wielosłowia, krasomówstwa i mówienia w wielu słowach bez treści.

   Usuń
  2. Iza chyba masz całkowitą rację.

   Usuń
 3. A ja jeszcze żadnej książki tego autora nie czytałam :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No ma grono fanów, więc może warto sprawdzić, może Tobie by się spodobało

   Usuń
 4. Nie chcę się nakręcać na anty, bo i tak jestem nakręcona. Tak jak już wielokrotnie pisałam mistrzem nauczania o pisaniu, choć skromnym, ale dobrym, jest fragment z wywiadu z Wiesławem Myśliwskim, który stwierdził, że on pisze nie więcej niż stronę dziennie. Tutaj człowiek aż chce wykrzyknąć: Lekarzu lecz się sam.... Pisarz, który słynie z wielosłowia radzi jak pisać. Książka jest fragmentem jesiennej kampanii Mrozowej i jak widać, sprzedaje się. Ale jedno mnie smuci: radzi pan autor, żeby pisać, pisać i pisać... A potem piszą ci niezliczeni autorzy do blogerów, żeby przeczytali, żeby ocenili, bo oni napisali tom ów 27 w rękopisie i niech ktoś przeczyta. A ja się pytam ludzkości, ile z tej współczesnej pisaniny kryminalnej przyniosło coś ludzkości? A papier poszedł w diabły na każdą książkę. W zasadzi jak już obywatel poczuje wolę Bożą i zapragnie pisać książkę to ma jakiś plan i takie porady nie są mu potrzebne, chyba że o kompozycji powieści . Kiedyś dawno temu byłam na spotkaniu autorskim z Sapkowskim i on wtedy mówił, że przed napisaniem Wiedźmina czytał książki o kompozycji powieści . Jak widać, skutecznie, bo jego powieści popularne to lata świetlne od chłamu współczesnego.
  Jeszcze jedno, jeśli miałabym szukać potrzebnych ludzkości książek o pisaniu, to uważam, że przydałaby się książka o pisaniu listów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę pokręciłam składnię zdań, ale ta książka mnie poprawności i tak nie nauczy. Trudno, niech zostanie tak jak jest jako znak mojego wzburzenia.
   Pozdrawiam

   Usuń
  2. Rozumiem Twoje oburzenie, im więcej czytam takiego współczesnego paplania tym chętniej sięgam po klasykę.

   Usuń
 5. Nie ciągnie mnie do tej książki. Nie lubię takich rozmówek o wszystkim i o niczym.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czyli nie czuję żalu, że skreśliłam tę książkę od razu ;)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. gratuluję Ci rozsądku i wytrwania, ja niestety uległam.

   Usuń
 7. Ja kupiłam tą książkę w prezencie Bratu i po przeczytaniu miał mieszane uczucia...

  OdpowiedzUsuń

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.


Według Wydawnictw

Czarna Owca (14) Dom Wydawniczy Rebis (5) Replika (2) Wydawnictwo Psychoskok (2) Wydawnictwo Agora (16) Wydawnictwo Aktywa (2) Wydawnictwo Albatros (14) Wydawnictwo Bellona (5) Wydawnictwo Bukowy Las (3) Wydawnictwo Czarna Owca (19) Wydawnictwo Czarne (30) Wydawnictwo Czerwone i Czarne (1) Wydawnictwo Czwarta Strona (24) Wydawnictwo Czytelnik (3) Wydawnictwo Dobra Literatura (1) Wydawnictwo Dolnośląskie (10) Wydawnictwo Dowody na Istnienie (5) Wydawnictwo Dragon (4) Wydawnictwo Edipresse Książki (16) Wydawnictwo Erica (1) Wydawnictwo Esprit (2) Wydawnictwo Feeria (1) Wydawnictwo Filia (19) Wydawnictwo Franciszkanów "Bratni Zew" (1) Wydawnictwo Hachette (2) Wydawnictwo Harper Collins (11) Wydawnictwo Insignis (11) Wydawnictwo Iskry (10) Wydawnictwo J. Przeworskiego (1) Wydawnictwo Jaguar (5) Wydawnictwo JanKa (2) Wydawnictwo Kobiece (62) Wydawnictwo Książnica (12) Wydawnictwo Kwiaty Orientu (1) Wydawnictwo Lira (10) Wydawnictwo Literackie (46) Wydawnictwo MAG (1) Wydawnictwo Manufaktura Tekstów (1) Wydawnictwo Marginesy (55) Wydawnictwo Media Rodzina (12) Wydawnictwo Mg (26) Wydawnictwo Młodzieżówka (1) Wydawnictwo Muza (42) Wydawnictwo Nasza Księgarnia (3) Wydawnictwo Noir Sur Blanc (9) Wydawnictwo Nova Res (8) Wydawnictwo Nowa Proza (1) Wydawnictwo Otwarte (32) Wydawnictwo Pascal (24) Wydawnictwo Planeta (1) Wydawnictwo Poradnia K (6) Wydawnictwo Poznańskie (23) Wydawnictwo Prozami (1) Wydawnictwo Prószyński (69) Wydawnictwo PWN (3) Wydawnictwo Replika (37) Wydawnictwo Sic! (2) Wydawnictwo Smak Słowa (3) Wydawnictwo Sonia Draga (4) Wydawnictwo SQN (10) wydawnictwo Stara Szkoła (2) Wydawnictwo superNOWA (1) Wydawnictwo Szara Godzina (3) Wydawnictwo Szelest (1) Wydawnictwo Szósty Zmysł (7) Wydawnictwo Świat Książki (16) Wydawnictwo Święty Wojciech (1) Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (9) Wydawnictwo Uroboros (3) Wydawnictwo Vesper (1) Wydawnictwo W.A.B (42) Wydawnictwo WAM (4) Wydawnictwo WasPos (2) Wydawnictwo Wielka litera (5) Wydawnictwo WM (1) Wydawnictwo YA (3) Wydawnictwo Young (6) Wydawnictwo Znak (111) Wydawnictwo Zwierciadło (1) Wydawnictwo Zysk i s-ka (57)

Categories

2016 przeczytane (259) 2019 czytam (263) 2020 (216) 2021 (117) 52 filmy w 2014 (22) 52 filmy w 2015 (6) akcje (27) amor vincit omnia (10) Angielski ogród (8) audiobook (16) autobiografia (9) biografia (84) bolly (9) candy (2) Cmentarz Zapomnianych Książek (2) czytam przeleżałe trupy z półek (76) czytane 2018 (244) dzienniki (4) Euro 2012 (4) fantastyka (12) felietony (3) historia (61) kkd (4) klasyka (35) klasyka literatury popularnej (21) kolorowe czytanie (4) komedia (1) koty (5) kryminał (109) kucharzę (53) listy (1) literatura na peryferiach (4) łańcuszek (20) Mundial RPA (1) muzycznie (47) naturalnie (2) nie samą książką (141) oglądnęłam (189) ogrodowo (5) oscarowe wyzwanie (2) pachnące (129) planowanie i zagospodarowanie(niekoniecznie przestrzenne) (8) plany (7) podaj cegłę (14) podróże (8) podróże w czasie (15) podsumowanie (96) podsumowanie 2015 (12) podsumowanie 2016 (11) podsumowanie 2017 (14) podsumowanie 2018 (12) poezja (8) prawdziwe historie (36) projekt - nobliści (5) prywatne (75) prywatnie (9) przeczytałam (2399) przeczytałam 2015 (243) przeczytane w 2010 (1) przeczytane w 2011 (1) Real Madryt (3) recenzja książki (1370) recenzyjne (1500) religia i duchowość (16) reportaż (61) retro (6) robótki (24) roczne podsumowanie (7) romans (160) saga rodzinna (25) seriale (33) sportowo (27) stosik (102) test (1) top10 (12) turystycznie (1) village candle (12) w 2017 przeczytałam (226) woski (126) wymiana (8) wyzwanie - Agatha Christie (54) wyzwanie czytelnicze (69) wyzwanie filmowe (31) wyzwanie Picoult/Sparks (2) wyzwanie w centymetrach (1) yankee candle (94) z półki 2015 (3) zakupy (1) zapowiedź (11)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wg. Autorów ( w trakcie tworzenia)

Agata Christie (51) Agata Pruchniewska (1) Agatha Christie (16) Agnieszka Kaluga (1) Agnieszka Krakowiak-Kondracka (2) Agnieszka Lingas-Łoniewska (14) Agnieszka Wojdowicz (3) Aleksander Jażwiński (1) Aleksander Makowski (1) Aleksandra Szarłat (2) Alex Bellos (1) Alice Hoffman (1) Alina Białowąs (2) Aly Cha (1) Alyson Richman (1) Ałbena Grabowska (5) Ałbena Grabowska-Grzyb (5) Amy Hatvany (2) Andrzej Andrusiewicz (2) Andrzej Chwalba (1) Andrzej Grembowicz (1) Andrzej Kępiński (1) Andrzej Markowski (2) Angele Lieby (1) Angelika Kuźniak (2) Ann Brashares (1) Ann Wroe (1) Anna Bikont (1) Anna Fincer-Ogonowska (2) Anna Gavalda (1) Anna Herbich (4) Anna J. Szepielak (3) Anna Jean Mayhew (1) Anna Moczulska (1) Anna Nejman (1) Annabel Pitcher (1) Anne Brontë (2) Anne O'Brien (1) Anne Tyler (2) Antoni Słonimski (1) Antonina Kozłowska (3) Arael Zurli (1) Arthur Conan Doyle (1) Astrid Lindgren (4) Barbara Mutch (1) Barbara O`Neal (4) Barbara Sęk (3) Barbara Wachowicz (1) Becky Wade (1) Bill Bryson (2) Bolesław Prus (2) Bożena Keff (1) Brenda Reid (1) Brigitte Hamann (1) Brygida Grysiak (1) Carla Montero (1) Carlos Ruiz Zafón (3) Carrie Snyder (1) Cat Patrick (1) Cecelia Ahern (4) Cecilia Samartin (1) Cesarina Vighy (1) Chandra Hoffman (1) Charles Dickens (5) Charles Frazier (1) Charlotte Brontë (5) Cheryl Strayed (1) Chesley McLaren (1) Chris Columbus (1) Chris Fabry (1) Chris Grabenstein (1) Christian Jacq (1) Christina Baker-Kline (2) Chufo Llorens (1) Claire North (1) Clara Sanchez (1) Claude Quétel (1) Clive Staples Lewis (2) Colin Campbell (1) Colleen Hoover (14) Colleen McCullough (1) Conor Grennan (1) Consilia Maria Lakotta (2) Dan Brown (2) Daniel Silva (2) Danielle Steel (1) Danuta Awolusi (2) Danuta Pytlak (1) Dario Fo (1) Debbie Macomber (2) Denis Brian (1) Denis Diderot (1) Denise Hildreth Jones (1) Dennis Lehane (1) Diana Gabaldon (7) Diane Chamberlain (15) Doda Około-Kułak (1) Dodie Smith (1) Donald Spoto (2) Dorota Combrzyńska-Nogala (1) Dorota Gąsiorowska (4) Dorota Golińska (1) Dorota Ponińska (1) Dorota Terakowska (2) Dorothea Johnson (1) Dorothy Rowe (1) Dörthe Binkert (1) Douglas Smith (1) E. Lockhart (1) Edward Rutherfurd (4) Eileen Goudge (1) Eliza Orzeszkowa (3) Elizabeth Cooke (3) Elizabeth Gaskell (7) Elizabeth Haran (3) Elżbieta Cherezińska (6) Emilia Sokolik (1) Emily Jane Brontë (1) Emma Donoghue (1) Eowyn Ivey (1) Eric Lomax (1) Erin Morgenstern (1) Eugen Ruge (1) Eva Weaver (1) Ewa Bauer (2) Ewa Stachniak (2) Ewa Wróbel (1) Federico Moccia (4) Fern Britton (1) Fern Michaels (1) Florian Illies (1) Francine Rivers (3) Francis Hackett (1) Francis Scott Fitzgerald (1) Francoise Giroud (1) Gardner Raymond Dozois (1) Gavin Extence (2) George Orwell (1) George R.R. Martin (8) Georgia Bockoven (1) Gigi Buffon (1) Giovannino Guareschi (5) Glenys Carl (1) Grażyna Jeromin-Gałuszka (1) Greg King (1) Gregg Olsen (1) Grzegorz Sokołowski (1) Grzegorz Strzelczyk (2) Håkan Nesser (1) Hanna Cygler (3) Harper Lee (1) Helen Fielding (2) Helen Rappaport (1) Helena Mniszkówna (1) Helga Hoškova-Weissowá (1) Hellmut Andics (1) Henning Mankell (2) Henryk Sienkiewicz (1) Holly Peterson (1) Horacio Verbitsky (1) Ibn Warraq (1) Igor Sokołowski (4) Ismet Prcić (1) Iwona J. Walczak (3) Izabela Jung (1) Izabela Sowa (1) Izabella Frączyk (1) J.J. Renert (1) Jacek Dehnel (4) Jacek Hugo-Bader (2) Jacek Lusiński (1) Jadwiga Czajkowska (1) Jakub Puchalski (1) Jan Łoziński (1) Jan Miodek (2) Jan Paweł II (1) Jan Wróbel (1) Jane Austen (8) Janina Fedorowicz (1) Jaroslav Hašek (1) Jaume Cabré (2) Jaume Collel (1) Jean des Cars (2) Jean-Christophe Brisard (1) Jean-Jacques Sempé (3) Jean-Paul Roux (1) Jeannette Kalyta (1) Jennifer Kaufman (1) Jennifer Teege (1) Jennifer Worth (1) Jerzy Bralczyk (5) Jerzy Niemczuk (2) Jerzy Sosnowski (1) Jewgienij Wodołazkin (1) Jill Barnett (1) Jill Mansell (1) Joanna Konopińska (1) Joanna Marat (1) Joanna Szczęsna (1) Joanne Harris (1) Joanne Kathleen Rowling (16) Jodi Picoult (23) John Borrell (1) John Boyne (3) John Carlin (1) John Curran (1) John Green (1) John Grogan (1) John Ronald Reuel Tolkien (12) John Seeney (1) Jojo Moyes (10) Jolanta Król (1) Jolanta Kwiatkowska (1) Jon Ronson (1) Jonathan Littell (1) Jordi Pons Salas (1) Joyce Maynard (1) Józef Witko (2) Julia Alvarez (1) Julia Child (1) Julia P. Gelardi (1) Julian Tuwim (2) Julie Lawson Timmer (1) Julie Orringer (1) Jürgen Thorwald (6) Justin Go (1) Justin Peacock (1) Justyna Wydra (2) Ka Hancock (1) Kamil Janicki (2) Kard. Jorge Mario Bergolio (2) Karen Dionne (1) Karen Karbo (1) Karen Mack (1) Karolina Frankowska (1) Karolina Lanckorońska (1) Katarina Mazetti (2) Katarzyna Archimowicz (5) Katarzyna Bonda (9) Katarzyna Kołczewska (2) Katarzyna Kwiatkowska (5) Katarzyna Michalak (15) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (5) Kate Lord Brown (1) Katherine Webb (3) Kathryn Taylor (1) Keith Lowe (1) Kerstin Ekman (1) Kiera Cass (5) Kristina Sabaliauskaitė (2) Krzysztof Sadło (1) Krzysztof Ziemiec (2) ks. Jan Twardowski (1) Laila El Omari (1) Laurens van der Post (1) Leah Fleming (1) Lena Najdecka (1) Leslie Carroll (1) Levi Henriksen (1) Lily Koppel (1) Linda Green (2) Lisa Genova (3) Lisa Kleypas (1) Lisa Scottoline (1) Liv Tyler (1) Louisa May Alcott (2) Louise Walters (1) Lucy Ferriss (1) Lucy Maud Montgomery (10) Lucyna Olejniczak (1) Ludwig Winder (1) Ludwik Stomma (1) Łukasz Maciejewski (1) Łukasz Orbitowski (1) M.L. Stedman (1) Maciej Karpiński (1) Maciej Stuhr (1) Magda Gessler (1) Magdalena Grzebałkowska (4) Mag­da­lena Knedler (1) Magdalena Kordel (4) Magdalena Kulus (1) Magdalena Tulli (1) Maja Łozińska (1) Małgorzata Gutowska - Adamczyk (7) Małgorzata Halber (1) Małgorzata Hayles (2) Małgorzata Łukowiak (1) Małgorzata Maj (1) Małgorzata Musierowicz (17) Małgorzata Szejnert (1) Małgorzata Tusk (1) Małgorzata Warda (3) Mandy Hale (1) Marc Llewellyn (1) Marcin Górka (1) Marcin Mastalerz (2) Marcin Prokop (2) Marcin Wilk (2) Marcin Zaremba (1) Marek Aureliusz (1) Marek Grechuta (1) Marek Ławrynowicz (1) Marek Rybarczyk (3) Margaret Dilloway (1) Margaret Mitchell (1) Maria Dąbrowska (2) Maria Kruger (2) Maria Krüger (1) Maria Sveland (1) Maria Ulatowska (3) Marilyn Brant (1) Marina Stepnova (1) Mariola Pryzwan (1) Marion Zimmer Bradley (1) Mariusz Szczygieł (4) Mariusz Urbanek (7) Mariusz Wilka (1) Mariusz Ziomecki (1) Marta Kisiel (4) Martha Grimes (1) Martin Sixsmith (1) Matthew Quick (1) Melchior Wańkowicz (1) Melissa Hill (1) Meredith Goldstein (1) Mhairi McFarlane (3) Michał Heller (2) Mieczysław Mokrzycki (1) Mike Carson (1) Mira Suchodolska (1) Miriam Karmel (1) Mitch Albom (3) Monika A. Oleksa (8) Monika Szwaja (10) Nadine Gordimer (1) Natasha Walker (1) Ned Vizzini (1) Olle Lönnaeus (1) Papież Franciszek (2) Patrick Ness (1) Patrick Pesnot (1) Paul Arden (1) Paullina Simons (3) Penny Jordan (1) Peter Heller (1) Peter Kreeft (1) Platon (1) Pola Kinski (1) Priscille Sibley (1) Rachel Hauck (2) Rebecca Johns (1) Regina Brett (8) René Goscinny (3) Richard Paul Evans (6) Richard Phillips Feynman (3) Robert Galbraith (5) Robert J. Woźniak (1) Roma Ligocka (3) Ryszard Legutko (1) Sally Bedell Smith (1) Sam Pivnik (1) Samantha Hayes (1) Samantha van Leer (1) Sarita Mandanna (1) Seré Prince Halverson (1) Shelley Emling (1) Stanisław Zakościelny (1) Stephanie Evanovich (1) Stephenie Meyer (3) Sue Eckstein (1) Sue Woolmans (1) Sylwia Chutnik (1) Szymon Hołownia (16) Szymon Sokolik (1) Terry Pratchett (2) Trygve Gulbranssen (4) Tullio Avoledo (1) Victoria Twead (2) Walter R. Brooks (2) Wiesław Myśliwski (4) Wilkie Collins (3) Yrsa Sigurdardóttir (5) Zośka Papużanka (1)

Pogoda w mojej okolicy