środa, 13 lutego 2013

"Projekt Matka. Niepowieść" - Małgorzata Łukowiak

Para trzydziestolatków prowadzi życie zapracowanych żołnierzy korporacji. Dzielą czas między pracę a przyjemności, do pewnej lipcowej nocy, której kobiecie śni się dziecko. Trzyletnia dziewczynka z fazy REM niespodziewanie się staje nie cierpiącą zwłoki potrzebą. Konieczność dziecka, niemożność poczęcia dziecka, ciąża, która się dzieje w zgoła niespodziewanych kierunkach, wczesne macierzyństwo, podwójne macierzyństwo, potrójne macierzyństwo - „Zmierzch (i poranek) Supermatki" jest zapisem (r)ewolucji od bezdzietności do wielodzietności, rejestracją stanów ducha i ciała kobiety, z której wykluwa się matka. Ze wzrostem liczby dzieci w gospodarstwie rośnie nie tylko zmęczenie narratorki, ale i jej samoświadomość, ewoluuje postrzeganie świata. Monolog bywa oniryczną opowieścią o śródnocnych epifaniach i mięsistą gawędą o opętańczym biegu między pracą, szkołą, przedszkolem, niemowlęciem, praniem a zakupami. Nie ma supermatek. Książka jest sfabularyzowaną wersją bloga zimno.blog.pl, wyróżnionego tytułem „Bloga roku 2009".


 Na zimno o byciu Matką, nie tylko dla Matek, ale także dla – o zgrozo- singielek. Czy ja zadeklarowana przeciwniczka macierzyństwa w moim wydaniu mogłam się nad taką książką nie pochylić? No nie było takiej opcji!! Gdy książkę zobaczyła moja Mama, prawie apopleksji dostała, obawiała się, że oto zaczynam realizować tytułowy projekt. A ja po prostu byłam ciekawa.

Autorka książki, najpierw pisała bloga http://zimno.blog.pl/ później przeniosła się na inną platformę http://zimnoblog.blogspot.com/ . nie słyszałam o żadnym z tych blogów, bo nie interesują mnie raczej blogi macierzyńskie. Wystarczy, że gdy wychodzę do ludzi muszę wysłuchać o cudzych dzieciach, kupkach, ząbkach itp. Gwoli jasności nie uważam dzieci, macierzyństwa za zło wcielone. Po prostu miałam wiele niemiłych epizodów z młodymi matkami, które zalewały mnie biuletynem poświęconym dzieciom, że mam dosyć.  Ale to miała być książka dla wszystkich. No to może i dla mnie też. Wprawdzie nie jestem po trzydziestce, ale jak dożyję to kiedyś będę. Nie słyszę zegara biologicznego(ale możliwe, że zapomniałam go nakręcić), ale może kiedyś usłyszę. Dlaczego nie mam oświecić się wcześniej, skoro mam taką możliwość?
Żałuję, że nie wiedziałam, że jest to blog przeniesiony na papier, nie w całości of kors, ale jak wspomniałam nie przepadam za macierzyńskimi blogami. Jestem w mniejszości bo tego rodzaju dzienniki cieszą się ogromną popularnością, więc moje poczucie zawodu, będzie, jak mniemam, wyjątkiem. Nie poradzę nic na to, że jestem wyrodkiem.

Książka jest opisana jako książka dla każdego. Nie zgadzam się, sam język odstraszy sporą cześć populacji. To nie jest język zwykłego Polaka i zwykłej Polki, mam zamiar dać tą niepowieść do przeczytania mojej Mamie i wszystkim innym którzy twierdzą, że za często używam słów niezrozumiałych przez normalną część populacji. Autorka zaś gromadzi słowa długie, mądre i obce. Dla oczytanego człowieka – żaden problem, natomiast ja mam wątpliwość czy tak napisana powieść o codziennym życiu jest autentyczna. Miałam okazję oglądać autorkę, bodajże w poniedziałek w Dzień Dobry TVN nie sprawiała wrażenie tak elokwentnej budowała raczej proste, normalne zdania, dlatego autentyczność tej książki maleje mi w oczach.
Autorka drażniła mnie niektórymi zwrotami, hasłami, ale to oczywiście kwestia subiektywna. Rzeczywiście, zgodnie z okładkową obietnicą dostajemy opowieść o macierzyństwie, nie nazwałabym tej opowieści realistyczną w 100% wyżej wspomniałam dlaczego, ale moim zdaniem jest zdecydowanie bliższa realiom niż telewizyjne reklamy, które pokazują macierzyństwo jako cud polany lukrem w kolorze odpowiednim dla płci pacholęcia, a matka jest świetlistą istotą, rodem z tolkienowskiego Rivendell. Małgorzata Łukowiak, potrafi na dziecko krzyknąć, pisze o dzieciach które – o zgrozo i gdzie jest Policja – biją się i szturchają i są spuszczana Ne mgnienie powieki, z oka. Opisuje rzeczywistość, bliższą tej którą zna każdy kto miał do czynienia z małym, żywym, realnym dzieckiem. Nie brak w książce obrazów rozczulających, nie tylko matkę, nie tylko kobietę, ale po prostu każdego człowieka.
Mimo wszystko, to ciekawy zapis bycia Matką. Zresztą nie tylko, trzeba pamiętać, że autorka pisze również o podjęciu decyzji o macierzyństwie, jak również o próbach zajścia w ciąże. Można więc stwierdzić, że to kompleksowe podejście do tematu. Osobiście perypetie ciążowe czytało mi się najciekawiej.

Z tą książką nie umiem napisać, że polecam, ale nie mogę napisać odradzam, według mnie sięgniecie po „Projekt matka” to bardzo indywidualna decyzja, wynikająca z potrzeby serca, ciekawości. Mną kierowała ciekawość i wbrew pozorom nie żałuję, że po nią sięgnęłam. Mój instynkt macierzyński został skutecznie zdławiony!!  A cisza w domu i możliwość wylegiwania się w spokoju na łóżku stały się jeszcze piękniejsze.


26 komentarzy:

 1. Ja chyba podziękuję, jakoś mnie nie pociągają tego typu książki. Jeszcze by się mój tlący ledwo instynkt macierzyński do reszty zdławił :-)

  Ale sama forma książki jakoś nie kusi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oleńka Ty byś była świetną Mamą no i masz szansę w najbliższych latach, więc wiesz, to książka dla Ciebie :)


   Ale ja nie namawiam ;)

   Usuń
  2. Tak sądzisz? :-D
   Ano, nie wykluczam, nie wykluczam. Raczej biorę pod uwagę, ale... może jeszcze nie... HM :)

   Usuń
  3. Ciąża nie jest najlepszym stanem na świecie! Niech nikt Ci nie wmówi, że jest inaczej! :DDDDD

   Usuń
  4. Oj,wmówić sobie nie dam :) Parę osób już mnie uświadomiło w tej kwestii :)

   Usuń
 2. Książka stosunkowo trudna w odbiorze, ale dla mnie OBŁĘDNIE dobra. Tego typu literaturę, z TAKIM językiem dozuję sobie stopniowo i rozsmakowuję się w niej, ciężko przyjąć tak "na raz".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No Ty jesteś w specyficznej sytuacji, więc faktycznie książka dla Ciebie. Nie czytałam jej na raz. Dla mnie język był zrozumiały, aczkolwiek czułam ciężkie pióro. Dla wielu język będzie czynnikiem który odepchnie na amen

   Usuń
  2. Nie mówię absolutnie, że język niezrozumiały, miałam na myśli raczej zabawę słowem i pojawiającą się tu i ówdzie wieloznaczeniowość (chyba, że po prostu nadinterpretuję to, co autorka napisała). Przywodziło mi to na myśl książki Agnieszki Drotkiewicz. Albo się taki styl lubi, albo nie, to takie trochę: "pokażę, co potrafię i jak piszę". Na pewno nie jest to styl, który można czytać codziennie i się nim nie zmęczyć (a może są ludzie, którzy lubią tylko takie książki?). Oceniam wysoko, ale muszę zastanowić się nad moimi wrażeniami, zanim o niej napiszę :)

   Usuń
  3. Jak na książkę która ma być autentycznym przekazem, język jest beznadziejny, dla mnie ocieka sztucznością.

   Usuń
 3. To jest bardzo prawdziwy obraz macierzyństwa. Jestem w połowie książki, ale identyfikuję się z połową sytuacji i przeżyć bohaterki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba nawet z większością przeżyć. Czekam na opis życia z trzecim dzieckiem, co by porównać, czego mi brakuje ;)

   Usuń
  2. Ja się mocno identyfikuję z opisami ciąży! :DDD

   Usuń
  3. Opisy ciąży, staranie się o dziecko (u mnie w przypadku drugiego), żyje z jednym maluchem, życie z dwójką, wszystko pasuje :) Nawet różnicę wieku mam podobną, więc nic mnie nie dziwi. Od bohaterki różni mnie jedynie to, że ja się ogarniałam przed 11, ale myślę, że to kwestia wprawy :) poza tym nie pracowałam w domu, ale za to szybciej wróciłam na etat.

   Usuń
  4. I tak przypuszczała, że to ksiażka dla osób które mogą identyfikować się z przeżyciami bohaterki. Ja się zupełnie nie odnajduję w tym

   Usuń
 4. Teraz na pewno nie będę czytać. Poczekam, aż dzieci będę mieć i będę mogła porównać z własnym doświadczeniem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dzieci nie planuję, więc nawet nie mogę napisać, że pewnie sięgnę kiedyś jeszcze raz.

   Ale kto wie

   Usuń
 5. A ja się chyba skuszę, instynkt macierzyński odczuwam już od dawna, ale wolę się przygotować... na najgorsze ;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Znam blog zimno, kiedyś nawet go podczytywałam, ale przyznam szczerze nawet nie wiedziałam, że autorka wydała jakąkolwiek książkę. Tak czy siak bym po nią nie sięgnęła - po pierwsze nie jestem na takim etapie życiowym, że chcę czytać o dzieciach i urokach/syfach macierzyństwa, po drugie nie jestem typem, który lubi takie historie, więc nawet jak kiedyś mi ten instynkt wreszcie przyjdzie to zapewne będzie jednak nieco znikomy, po trzecie czytałam w miarę regularnie blog zimno (teraz jedynie mam troszkę do nadrobienia), więc nie widzę powodu sięgania po wersję papierową i wreszcie po czwarte - nie znoszę przenoszenia blogów na papier, rozumiem jeszcze drukowanie sobie własnych wypocin ku potomności, ale jednak nie podoba mi się idea kultywowana przez niektóre blogerki - pisania książek i wykorzystywania swej blogowej popularności by sprzedać nakładzik. Wydaje mi się, że to iż ktoś jest blogerem niekoniecznie oznacza, że jest pisarzem, a poza tym blogowe podczytywanie krótkich notek nijak się ma do czytania dłuższej formy. Oczywiście wszelkie wyjątki potwierdzają regułę ;)

  Także jednym słowem nie sięgnę, nie popieram, choć gdy przyjdzie czas pewnie się na nią rzucę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tym zapomniałam, miałam szerzej napisać, ze nie każdy blog przeniesiony na papier czyta się dobrze. Krótkie notki - fajne w necie, na papierze tracą urok.

   Ale ogólnie mogłabym się pod Twoim komentarzem podpisać, prawie.

   Usuń
 7. Ja jestem matką i znam blaski i cienie tego mojego wcielenia i nic mnie nie przerazi raczej. Nawet ta książka. Rodzicielstwo nie jest proste i bywa okrutną bajką , ale trzeba o tym mówić, pisać , a nie wciskać kit , jak to rodzice są idealni i heroiczni. Życie jest okrutne.

  OdpowiedzUsuń
 8. Może ktoś ją nieco podkolorował? Solidnie zredagował? Książkę znaczy się.
  Wiesz Kasiek, hmmm ja też nigdy nie czułam tykającego, warczącego zegara biologicznego, cudze dzieci lubiłam - najbardziej na odległość, ale odkąd urodziłam Małą, życie mi się nieco poprzestawiało i pomieszało, ale kurczę, jakoś tak... fajnie jest! :)

  Blogów, książek o macierzyństwie, nawet poradników nie czytam. Za dużo szczęścia. Wolę kryminał lub bezdzietną powieść. Jak mnie coś nurtuje, wygooglam sobie raz dwa :)
  Tak sobie myślę, moja koleżanka już lata stara się o dziecko, podsunęłabym jej tę książkę, tylko tak: ona zajść nie może a autorka doczekała się trójki, to pewnie czytałoby się jej dobrze tylko tekst o staraniach, reszta mogłaby nieco zdołować...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak sie uda, koleżance możesz podsunąć, Najlepiej jak Dzidzia będzie na tym swiecie.

   Ja wiem, że macierzyństwo jest tak nie do opisania dla osoby bezdzietnej, że chciałam się po prostu przekonać, ale swoje wiedziałam.
   natomiast książka nie wygląda na podkolorowaną. Autorka ma taki styl

   Usuń
 9. Nie dla mnie :-) Niektóre kobiety mają tak, że nie czują się powołane do macierzyństwa i tak jest ze mną. No i trochę mi się śmiać chcę z autorów, którzy w książkach dysponują językiem ąę i absolutnie wymuskanym, a jak przychodzi, co do czego, na gorąco to ani be, ani me, ani kukuryku. Oczywiście lekko przesadzam :-)
  Dzieci, które się biją - rodzina patologiczna, ot co!

  OdpowiedzUsuń
 10. Matką chciałabym zostać, ale na pewno jeszcze nie teraz, więc takie książki mnie raczej nie ciekawią. Może jak sama będę planować dziecko to wtedy sięgnę, chociaż skoro Ty po lekturze zaczęłaś jeszcze bardziej cenić święty spokój, to nie wiem czy to dobra decyzja :P

  OdpowiedzUsuń

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.


Według Wydawnictw

Czarna Owca (14) Dom Wydawniczy Rebis (6) Replika (2) Wydawnictwo Psychoskok (2) Wydawnictwo Agora (19) Wydawnictwo Aktywa (2) Wydawnictwo Albatros (20) Wydawnictwo Bellona (5) Wydawnictwo Bukowy Las (5) Wydawnictwo Czarna Owca (21) Wydawnictwo Czarne (39) Wydawnictwo Czerwone i Czarne (1) Wydawnictwo Czwarta Strona (24) Wydawnictwo Czytelnik (3) Wydawnictwo Dobra Literatura (1) Wydawnictwo Dolnośląskie (11) Wydawnictwo Dowody na Istnienie (5) Wydawnictwo Dragon (4) Wydawnictwo Edipresse Książki (16) Wydawnictwo Erica (1) Wydawnictwo Esprit (2) Wydawnictwo Feeria (1) Wydawnictwo Filia (23) Wydawnictwo Franciszkanów "Bratni Zew" (1) Wydawnictwo Hachette (2) Wydawnictwo Harper Collins (15) Wydawnictwo Insignis (16) Wydawnictwo Iskry (12) Wydawnictwo J. Przeworskiego (1) Wydawnictwo Jaguar (5) Wydawnictwo JanKa (2) Wydawnictwo Kobiece (83) Wydawnictwo Książnica (15) Wydawnictwo Kwiaty Orientu (2) Wydawnictwo Lira (11) Wydawnictwo Literackie (47) Wydawnictwo MAG (1) Wydawnictwo Manufaktura Tekstów (1) Wydawnictwo Marginesy (72) Wydawnictwo Media Rodzina (14) Wydawnictwo Mg (30) Wydawnictwo Młodzieżówka (1) Wydawnictwo Muza (54) Wydawnictwo Nasza Księgarnia (3) Wydawnictwo Noir Sur Blanc (9) Wydawnictwo Nova Res (9) Wydawnictwo Nowa Proza (1) Wydawnictwo Otwarte (35) Wydawnictwo Pascal (26) Wydawnictwo Planeta (1) Wydawnictwo Poradnia K (6) Wydawnictwo Poznańskie (30) Wydawnictwo Prozami (1) Wydawnictwo Prószyński (75) Wydawnictwo PWN (3) Wydawnictwo Replika (40) Wydawnictwo Sic! (3) Wydawnictwo Smak Słowa (3) Wydawnictwo Sonia Draga (4) Wydawnictwo SQN (10) wydawnictwo Stara Szkoła (2) Wydawnictwo superNOWA (2) Wydawnictwo Szara Godzina (7) Wydawnictwo Szelest (1) Wydawnictwo Szósty Zmysł (7) Wydawnictwo Świat Książki (19) Wydawnictwo Święty Wojciech (2) Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (9) Wydawnictwo Uroboros (3) Wydawnictwo Vesper (1) Wydawnictwo W.A.B (47) Wydawnictwo WAM (4) Wydawnictwo WasPos (2) Wydawnictwo Wielka litera (5) Wydawnictwo WM (1) Wydawnictwo YA (3) Wydawnictwo Young (7) Wydawnictwo Znak (128) Wydawnictwo Zwierciadło (2) Wydawnictwo Zysk i s-ka (65)

Categories

2016 przeczytane (259) 2019 czytam (263) 2020 (216) 2021 (155) 2021trup (21) 52 filmy w 2014 (22) 52 filmy w 2015 (6) akcje (27) amor vincit omnia (10) Angielski ogród (8) audiobook (16) autobiografia (12) biografia (101) bolly (9) candy (2) Cmentarz Zapomnianych Książek (2) czytam przeleżałe trupy z półek (128) czytane 2018 (244) dzienniki (4) Euro 2012 (4) fantastyka (14) felietony (4) historia (63) kkd (4) klasyka (39) klasyka literatury popularnej (22) kolorowe czytanie (4) komedia (1) koty (5) kryminał (122) kucharzę (53) listy (1) literatura na peryferiach (4) łańcuszek (20) Mundial RPA (1) muzycznie (47) naturalnie (2) nie samą książką (141) oglądnęłam (189) ogrodowo (5) oscarowe wyzwanie (2) pachnące (129) planowanie i zagospodarowanie(niekoniecznie przestrzenne) (8) plany (7) podaj cegłę (14) podróże (9) podróże w czasie (15) podsumowanie (96) podsumowanie 2015 (12) podsumowanie 2016 (11) podsumowanie 2017 (14) podsumowanie 2018 (12) poezja (8) prawdziwe historie (41) projekt - nobliści (5) prywatne (75) prywatnie (9) przeczytałam (2582) przeczytałam 2015 (243) przeczytane w 2010 (1) przeczytane w 2011 (1) Real Madryt (3) recenzja książki (1558) recenzyjne (1606) religia i duchowość (20) reportaż (73) retro (6) robótki (24) roczne podsumowanie (7) romans (205) saga rodzinna (34) seriale (33) sportowo (27) stosik (102) test (1) top10 (12) turystycznie (1) village candle (12) w 2017 przeczytałam (226) woski (126) wymiana (8) wyzwanie - Agatha Christie (54) wyzwanie czytelnicze (69) wyzwanie filmowe (31) wyzwanie Picoult/Sparks (2) wyzwanie w centymetrach (1) yankee candle (94) z półki 2015 (3) zakupy (1) zapowiedź (11)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wg. Autorów ( w trakcie tworzenia)

Agata Christie (51) Agata Pruchniewska (1) Agatha Christie (16) Agnieszka Kaluga (1) Agnieszka Krakowiak-Kondracka (2) Agnieszka Lingas-Łoniewska (15) Agnieszka Wojdowicz (3) Aleksander Jażwiński (1) Aleksander Makowski (1) Aleksandra Szarłat (2) Alex Bellos (1) Alice Hoffman (1) Alina Białowąs (3) Aly Cha (1) Alyson Richman (1) Ałbena Grabowska (7) Ałbena Grabowska-Grzyb (7) Amy Hatvany (2) Andrzej Andrusiewicz (2) Andrzej Chwalba (1) Andrzej Grembowicz (1) Andrzej Kępiński (1) Andrzej Markowski (2) Angele Lieby (1) Angelika Kuźniak (2) Ann Brashares (1) Ann Wroe (1) Anna Bikont (1) Anna Fincer-Ogonowska (2) Anna Gavalda (1) Anna Herbich (4) Anna J. Szepielak (3) Anna Jean Mayhew (1) Anna Moczulska (1) Anna Nejman (1) Annabel Pitcher (1) Anne Brontë (2) Anne O'Brien (1) Anne Tyler (2) Antoni Słonimski (1) Antonina Kozłowska (3) Arael Zurli (1) Arthur Conan Doyle (1) Astrid Lindgren (4) Barbara Mutch (1) Barbara O`Neal (4) Barbara Sęk (3) Barbara Wachowicz (1) Becky Wade (1) Bill Bryson (2) Bolesław Prus (2) Bożena Keff (1) Brenda Reid (1) Brigitte Hamann (1) Brygida Grysiak (1) Carla Montero (1) Carlos Ruiz Zafón (3) Carrie Snyder (1) Cat Patrick (1) Cecelia Ahern (4) Cecilia Samartin (1) Cesarina Vighy (1) Chandra Hoffman (1) Charles Dickens (5) Charles Frazier (1) Charlotte Brontë (5) Cheryl Strayed (1) Chesley McLaren (1) Chris Columbus (1) Chris Fabry (1) Chris Grabenstein (1) Christian Jacq (1) Christina Baker-Kline (2) Chufo Llorens (1) Claire North (1) Clara Sanchez (1) Claude Quétel (1) Clive Staples Lewis (2) Colin Campbell (2) Colleen Hoover (15) Colleen McCullough (1) Conor Grennan (1) Consilia Maria Lakotta (2) Dan Brown (2) Daniel Silva (2) Danielle Steel (1) Danuta Awolusi (2) Danuta Pytlak (1) Dario Fo (1) Debbie Macomber (2) Denis Brian (1) Denis Diderot (1) Denise Hildreth Jones (1) Dennis Lehane (1) Diana Gabaldon (7) Diane Chamberlain (15) Doda Około-Kułak (1) Dodie Smith (1) Donald Spoto (2) Dorota Combrzyńska-Nogala (1) Dorota Gąsiorowska (4) Dorota Golińska (1) Dorota Ponińska (1) Dorota Terakowska (2) Dorothea Johnson (1) Dorothy Rowe (1) Dörthe Binkert (1) Douglas Smith (1) E. Lockhart (1) Edward Rutherfurd (4) Eileen Goudge (1) Eliza Orzeszkowa (3) Elizabeth Cooke (3) Elizabeth Gaskell (7) Elizabeth Haran (3) Elżbieta Cherezińska (6) Emilia Sokolik (1) Emily Jane Brontë (1) Emma Donoghue (1) Eowyn Ivey (1) Eric Lomax (1) Erin Morgenstern (1) Eugen Ruge (1) Eva Weaver (1) Ewa Bauer (2) Ewa Stachniak (2) Ewa Wróbel (1) Federico Moccia (4) Fern Britton (1) Fern Michaels (1) Florian Illies (1) Francine Rivers (3) Francis Hackett (1) Francis Scott Fitzgerald (1) Francoise Giroud (1) Gardner Raymond Dozois (1) Gavin Extence (2) George Orwell (1) George R.R. Martin (8) Georgia Bockoven (1) Gigi Buffon (1) Giovannino Guareschi (5) Glenys Carl (1) Grażyna Jeromin-Gałuszka (1) Greg King (1) Gregg Olsen (1) Grzegorz Sokołowski (1) Grzegorz Strzelczyk (2) Håkan Nesser (1) Hanna Cygler (3) Harper Lee (1) Helen Fielding (2) Helen Rappaport (1) Helena Mniszkówna (1) Helga Hoškova-Weissowá (1) Hellmut Andics (1) Henning Mankell (2) Henryk Sienkiewicz (1) Holly Peterson (1) Horacio Verbitsky (1) Ibn Warraq (1) Igor Sokołowski (4) Ismet Prcić (1) Iwona J. Walczak (3) Izabela Jung (1) Izabela Sowa (1) Izabella Frączyk (1) J.J. Renert (1) Jacek Dehnel (4) Jacek Hugo-Bader (2) Jacek Lusiński (1) Jadwiga Czajkowska (1) Jakub Puchalski (1) Jan Łoziński (1) Jan Miodek (2) Jan Paweł II (1) Jan Wróbel (1) Jane Austen (8) Janina Fedorowicz (1) Jaroslav Hašek (1) Jaume Cabré (2) Jaume Collel (1) Jean des Cars (2) Jean-Christophe Brisard (1) Jean-Jacques Sempé (3) Jean-Paul Roux (1) Jeannette Kalyta (1) Jennifer Kaufman (1) Jennifer Teege (1) Jennifer Worth (1) Jerzy Bralczyk (6) Jerzy Niemczuk (2) Jerzy Sosnowski (1) Jewgienij Wodołazkin (1) Jill Barnett (1) Jill Mansell (1) Joanna Konopińska (1) Joanna Marat (1) Joanna Szczęsna (1) Joanne Harris (1) Joanne Kathleen Rowling (17) Jodi Picoult (23) John Borrell (1) John Boyne (3) John Carlin (1) John Curran (1) John Green (1) John Grogan (1) John Ronald Reuel Tolkien (12) John Seeney (1) Jojo Moyes (10) Jolanta Król (1) Jolanta Kwiatkowska (1) Jon Ronson (1) Jonathan Littell (1) Jordi Pons Salas (1) Joyce Maynard (1) Józef Witko (2) Julia Alvarez (1) Julia Child (1) Julia P. Gelardi (1) Julian Tuwim (2) Julie Lawson Timmer (1) Julie Orringer (1) Jürgen Thorwald (6) Justin Go (1) Justin Peacock (1) Justyna Wydra (2) Ka Hancock (1) Kamil Janicki (2) Kard. Jorge Mario Bergolio (2) Karen Dionne (1) Karen Karbo (1) Karen Mack (1) Karolina Frankowska (1) Karolina Lanckorońska (1) Katarina Mazetti (2) Katarzyna Archimowicz (5) Katarzyna Bonda (11) Katarzyna Kołczewska (2) Katarzyna Kwiatkowska (6) Katarzyna Michalak (15) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (5) Kate Lord Brown (1) Katherine Webb (3) Kathryn Taylor (1) Keith Lowe (1) Kerstin Ekman (1) Kiera Cass (5) Kristina Sabaliauskaitė (2) Krzysztof Sadło (1) Krzysztof Ziemiec (2) ks. Jan Twardowski (1) Laila El Omari (1) Laurens van der Post (1) Leah Fleming (1) Lena Najdecka (1) Leslie Carroll (1) Levi Henriksen (1) Lily Koppel (1) Linda Green (2) Lisa Genova (4) Lisa Kleypas (1) Lisa Scottoline (1) Liv Tyler (1) Louisa May Alcott (2) Louise Walters (1) Lucy Ferriss (1) Lucy Maud Montgomery (14) Lucyna Olejniczak (1) Ludwig Winder (1) Ludwik Stomma (1) Łukasz Maciejewski (1) Łukasz Orbitowski (1) M.L. Stedman (1) Maciej Karpiński (1) Maciej Stuhr (1) Magda Gessler (1) Magdalena Grzebałkowska (4) Mag­da­lena Knedler (1) Magdalena Kordel (4) Magdalena Kulus (1) Magdalena Tulli (1) Maja Łozińska (1) Małgorzata Gutowska - Adamczyk (7) Małgorzata Halber (1) Małgorzata Hayles (2) Małgorzata Łukowiak (1) Małgorzata Maj (1) Małgorzata Musierowicz (18) Małgorzata Szejnert (1) Małgorzata Tusk (1) Małgorzata Warda (3) Mandy Hale (1) Marc Llewellyn (1) Marcin Górka (1) Marcin Mastalerz (2) Marcin Prokop (2) Marcin Wilk (2) Marcin Zaremba (1) Marek Aureliusz (1) Marek Grechuta (1) Marek Ławrynowicz (1) Marek Rybarczyk (4) Margaret Dilloway (1) Margaret Mitchell (2) Maria Dąbrowska (2) Maria Kruger (2) Maria Krüger (1) Maria Sveland (1) Maria Ulatowska (3) Marilyn Brant (1) Marina Stepnova (1) Mariola Pryzwan (1) Marion Zimmer Bradley (1) Mariusz Szczygieł (4) Mariusz Urbanek (8) Mariusz Wilka (1) Mariusz Ziomecki (1) Marta Kisiel (4) Martha Grimes (1) Martin Sixsmith (1) Matthew Quick (1) Melchior Wańkowicz (1) Melissa Hill (1) Meredith Goldstein (1) Mhairi McFarlane (3) Michał Heller (2) Mieczysław Mokrzycki (1) Mike Carson (1) Mira Suchodolska (1) Miriam Karmel (1) Mitch Albom (3) Monika A. Oleksa (8) Monika Szwaja (10) Nadine Gordimer (1) Natasha Walker (1) Ned Vizzini (1) Olle Lönnaeus (1) Papież Franciszek (2) Patrick Ness (1) Patrick Pesnot (1) Paul Arden (1) Paullina Simons (3) Penny Jordan (1) Peter Heller (1) Peter Kreeft (1) Platon (1) Pola Kinski (1) Priscille Sibley (1) Rachel Hauck (2) Rebecca Johns (1) Regina Brett (9) René Goscinny (3) Richard Paul Evans (6) Richard Phillips Feynman (3) Robert Galbraith (6) Robert J. Woźniak (1) Roma Ligocka (3) Ryszard Legutko (1) Sally Bedell Smith (1) Sam Pivnik (1) Samantha Hayes (1) Samantha van Leer (1) Sarita Mandanna (1) Seré Prince Halverson (1) Shelley Emling (1) Stanisław Zakościelny (1) Stephanie Evanovich (1) Stephenie Meyer (3) Sue Eckstein (1) Sue Woolmans (1) Sylwia Chutnik (1) Szymon Hołownia (16) Szymon Sokolik (1) Terry Pratchett (2) Trygve Gulbranssen (4) Tullio Avoledo (1) Victoria Twead (2) Walter R. Brooks (2) Wiesław Myśliwski (5) Wilkie Collins (3) Yrsa Sigurdardóttir (5) Zośka Papużanka (1)

Pogoda w mojej okolicy