niedziela, 22 lutego 2015

"Bez mojej zgody" - Jodi Picoult

Annie nic nie dolega, a mimo to żyje tak, jakby była obłożnie chora. W wieku trzynastu lat ma już za sobą niejedną operację, wielokrotnie oddawała krew, żeby utrzymać przy życiu swoją starszą siostrę Kate, która we wczesnym dzieciństwie zapadła na białaczkę. Annie została poczęta w sztuczny sposób, tak aby jej tkanki wykazywały pełną zgodność z tkankami siostry. Choć przez całe życie postrzegano ją wyłącznie przez pryzmat siostry i tego, co dla niej robi, aż do tej pory Annie akceptowała tę swoją życiową rolę. Teraz jednak, wzorem większości nastolatków, zadaje sobie pytania dotyczące tego, kim jest naprawdę. Wreszcie Annie dojrzewa do podjęcia decyzji, która dla wielu osób byłaby nie do pomyślenia, decyzji, która podzieli jej rodzinę, a dla ukochanej siostry będzie wyrokiem śmierci.


Książka „Bez mojej zgody” była moim pierwszym kontaktem z twórczością Jodi Picoult. Wiem, że nie jestem osamotniona w takim podejściu do prozy Picoult. Wiele osób słyszało o filmie i sięgnęło po książkę, ja powieść przeczytałam sporo wcześniej, pamiętam, że tak mnie ruszyła, że od tej chwili zaczął się mój długi romans z Jodi i polowanie na każdą jej książkę. „Bez mojej zgody” zajmowało w moim sercu miejsce szczególne, dostałam je od przyjaciółki i dzieliłam się książką często. W końcu jakaś obraza człowieczeństwa nie oddała mojej książki a ja musiałam załatwić sobie następny egzemplarz… no mam nauczkę i miałam pretekst do powtórki powieści.


Trzynastoletnia Anna, właściwie Andromeda Fitzgerald w normalnych warunkach raczej by się nie urodziła. Jej rodzice mieli dwójkę dzieci, byli zadowoleni z tego stanu rzeczy, dopóki Kate nie zachorowała na złośliwą, ostrą odmianę białaczki, z taką chorobą trzeba walczyć wszelkimi sposobami. Rodzice zdecydowali się zaangażować wszystkie siły genetyki i wyprodukować taki embrion, który będzie genetycznie idealnie zgodny z Kate. Tak powstała Anna. Miała kilka chwil gdy zabrano jej krew pępowinową dla siostry, miała kilka lat gdy okazało się, że krew ta nie dała rady i u Kate nastąpił nawrót. Anna staje się szrotem, do niej przychodzą gdy Kate potrzebuje nowej części. W końcu dziewczynka ma dosyć, idzie do adwokata i chce złożyć pozew o usamodzielnienie się w kwestiach medycznych, oddanie nerki siostrze przelewa czarę goryczy. Ale… jeżeli Anna nie odda nerki Kate umrze. Sprawa w sądzie nabiera pikanterii, gdy matka Kate i Anny postanawia występować jako adwokat strony pozwanej.  Właściwie problematyka jest tak złożona. Że słów brakuje by to opisać…

Jodi używa tutaj swojego ulubionego chwytu, przedstawia sytuację z wielu perspektyw, co sprawia, że mamy jeszcze większy mętlik w głowie. Dzięki tej sztuczce poznajemy stanowisko każdej ze stron i próbujemy, bijąc się z myślami, odpowiedzieć na pytanie kto ma rację. Czy matka która ratuje swoje dziecko. Ze wszystkich sił, walczy bo jej córeczka jest tak wypalona toczącym ją rakiem, chemią, arszenikiem wtłaczanym do żył, że nie ma siły na walkę. Czy może rację ma dziewczynka, której jedynym powodem pojawienia się na świecie była pomoc siostrze. Wiek nastoletni to czas gdy szukamy swojej tożsamości, gdy szukamy odpowiedzi, Anna nie musi pytać po co się urodziłam? Ona wie. Miała oddać krew pępowinową. Czy ma prawo zastanawiać się co będzie jak umrze jej siostra, czy wtedy jej istnienie nie straci sensu? Jak najbardziej ma prawo. Dorosły by oszalał, a co dopiero trzynastolatka. Czy macie odwagę potępić brata dziewczynek? A może krzywo spojrzycie na ich ojca, który woli zostać w pracy, bo w domu nie może odpocząć.

Nie ma takiej opcji, że krew się nie zagotuje, gdy czytamy jak matka Anny i Kate zawsze wybiera chorą córkę, nawet gdy młodsza cierpi bo właśnie oddała szpik i piekielnie bolą ją kości. Matka czuwa przy Kate, wiecie… ciężko mi sobie wyobrazić poczucie osamotnienia, jakiego doświadczać musiało to dziecko. Każdy wie, że obecność Mamusi leczy wszystko… i wystarczy że Mama pocałuje. A z drugiej strony… czy gdyby osobie którą kochamy zagrażało niebezpieczeństwo, a my mielibyśmy cień szansy, czy nie wykorzystalibyśmy jej? Matki potrafią zarwać wiele nocy z rzędu, byle czuwać przy dziecku, które ma grypę, a białaczka jest przecież cięższa.

W prawie polskim ustawodawca pozwala nam naruszyć prawo, oczywiście w pewnych granicach, jeżeli ma to służyć ocaleniu ludzkiego życia, zapobieżeniu katastrofie… dopuszczalne jest to również gdy chodzi o ochronę rzeczy, również pod pewnymi warunkami. Za każdym razem, gdy ustawodawca dopuszcza taką możliwość, każe nam oszacować, czy środki, które chcemy podjąć są współmierne do efektu jaki chcemy poświęcić. Dobro poświęcone musi być oczywiście niższe niż życie ludzkie. W przypadku ludzkiego życia nie ma już u nas tak jasnej sytuacji. Nikt nie zmusza matki do donoszenia ciąży, która zagraża jej życiu, chociaż biologia i nasza natura już ułożyły to po swojemu. Jesteśmy genetycznie zaprogramowani, aby promować młode pokolenie, bo naszym zadaniem jest przedłużenie gatunku. Nowe pokolenie jest ważniejsze. Tak to ułożyła natura… tak jest u zwierząt, ale! Samice potrafią bezlitośnie skazać na śmierć swoje młode, jeżeli za jego sprawą reszta potomstwa ma mniejsze szanse na przeżycie. My jesteśmy ludźmi, dumnie brzmiącymi homo sapiens sapiens. My używamy serca, rozumu…To każe matkom całego świata zmieniać życie swoje i swojej rodziny by ratować chore dziecko. To każe donaszać ciąże nawet gdy lekarze powtarzają że to nas zabije… Matki to dziwne i potężne istoty. Nie da się jednak tak łatwo przyklasnąć temu co robi matka Anny i Kate, tym bardziej, że na zakończenie wychodzą na jaw nowe okoliczności…A i tak finał książki wgniata w glebę… pamiętam gdy czytałam tę książkę pierwszy raz, byłam chyba na III roku studiów… tak eon temu, była Wigilia, bo oczywiście się zaczytałam i siedziałam jak sparaliżowana, jakby mi ktoś dał w twarz(tzn. zakładam, że tak bym się czuła). Mocna książka… dająca do myślenia. Niestety ode mnie jej już nie pożyczycie, chyba że osobę która mi ją gwizdnęła – ruszy sumienie.
Chyba teraz zrobię powtórkę wybranych książek Picoult… bo lubię, jak zmusza mnie do myślenia, sprawia że moje emocje walczą, buzują jak wstrząśnięta cola.

Zawsze polecam tę książkę do rozpoczęcia przygody z Picoult!

19 komentarzy:

 1. Na pewno przeczytam, dawno temu widziałam tylko film na podstawie tej książki, ale chyba czas na odświeżenie pamięci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no właśnie ja powtarzałam film i zapragnęłam też powtórki powieści.

   Usuń
 2. Jodi Picoult jest jedną z moich ulubionych, o ile nie ulubioną autorką. Ale tej książki jeszcze nie przeczytałam...w sumie sama nie wiem dlaczego. Kiedyś widziałam film i skoro znam już całą historię to może nie zrobiłaby już na mnie takiego wrażenia? Sama nie wiem.

  Za to dla mnie najlepsza jest "Krucha jak lód" - żadna książka dotąd tak nie wcisnęła mnie w fotel i nie spowodowała wylania tylu łez...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No proszę!! Sięgnij po nią! Jest wspaniała. Skoro kochasz Picoult to nie zawiedziesz się na niej. Ma wiele cech wspólnych z "Kruchą"

   Usuń
 3. Uwielbiam Jodi. "Bez mojej zgody" to jedna z moich ulubionych powieści, jeśli chodzi o jej dzieła (obok "To, co zostało"). Przeżywałam ją strasznie, wraz z potokiem łez na koniec. :D
  Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. To także było moje pierwsze spotkanie z Picoult i zakończenie wgniotło mnie w fotel. Zupełnie się tego nie spodziewałam. Na początku byłam zła, bo jak to tak, zakończyć w ten sposób? Tyle emocji i nagle trach. Ale później doszłam do wniosku, że to dobre zakończenie, pokazujące przewrotność losu. Odczułam też pewien rodzaj satysfakcji, bo matka zawsze koncentrowała się na chorej córce, a tymczasem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda? Koniec jest bardzo mocny. I tak jak piszesz, byłam wściekła, ale później jest smutek - bo takie jest życie.

   Usuń
  2. Właśnie, to jest dobre podsumowanie. Takie jest po prostu życie, często okrutne i przewrotne.

   Usuń
 5. Właśnie od tej książki zaczynałam poznawać twórczość Picoult i wsiąkłam na dobre.

  OdpowiedzUsuń
 6. Oglądałam ekranizację, ale średnio oceniam ten film.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bo film jest jak zwykle słabszy. Sięgnij po książkę. Zakońćzenie jest zupełnie inne

   Usuń
 7. Jeszcze nie czytalam nic tej autorki, za to sporo o niej i jej twórczosci. Lektura jej ksiazek wymaga odpowiedniego swojego momento, mysle.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam Cię!! Bardzo - miewa słabsze książki, ale one są po prostu w większości cudowne

   Usuń
 8. Ja też zaczęłam "znajomość" z Jodi Picoult od tej książki i cały czas uwielbiam jej twórczość. Ta książka jest naprawdę niesamowita, zresztą film również, co nieczęsto się zdarza:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chociaż ja uważam, że film jest słabszy, ale dlatego, że książka jest po prostu świetna

   Usuń
 9. Kasiek, ten wpis chyba stanie się moim ulubionym u Ciebie. Taki mega emocjonalny, gdybym nie znała książki to bym już w tej chwili przeszukiwała internet w poszukiwaniu najszybciej wysyłającej księgarni.

  OdpowiedzUsuń
 10. "Bez mojej zgody" było również moim pierwszym spotkaniem z twórczością autorki - tak skradło mi serce, że ostatnio przeczytałam już bodajże dziesiątą powieść Picoult, a moja ochota na kolejne nie słabnie! :)

  OdpowiedzUsuń

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.


Według Wydawnictw

Czarna Owca (14) Dom Wydawniczy Rebis (5) Replika (2) Wydawnictwo Psychoskok (2) Wydawnictwo Agora (16) Wydawnictwo Aktywa (2) Wydawnictwo Albatros (14) Wydawnictwo Bellona (5) Wydawnictwo Bukowy Las (3) Wydawnictwo Czarna Owca (19) Wydawnictwo Czarne (30) Wydawnictwo Czerwone i Czarne (1) Wydawnictwo Czwarta Strona (23) Wydawnictwo Czytelnik (3) Wydawnictwo Dobra Literatura (1) Wydawnictwo Dolnośląskie (10) Wydawnictwo Dowody na Istnienie (4) Wydawnictwo Dragon (4) Wydawnictwo Edipresse Książki (16) Wydawnictwo Erica (1) Wydawnictwo Esprit (2) Wydawnictwo Feeria (1) Wydawnictwo Filia (18) Wydawnictwo Franciszkanów "Bratni Zew" (1) Wydawnictwo Hachette (2) Wydawnictwo Harper Collins (9) Wydawnictwo Insignis (11) Wydawnictwo Iskry (10) Wydawnictwo J. Przeworskiego (1) Wydawnictwo Jaguar (5) Wydawnictwo JanKa (2) Wydawnictwo Kobiece (54) Wydawnictwo Książnica (11) Wydawnictwo Kwiaty Orientu (1) Wydawnictwo Lira (10) Wydawnictwo Literackie (46) Wydawnictwo MAG (1) Wydawnictwo Manufaktura Tekstów (1) Wydawnictwo Marginesy (54) Wydawnictwo Media Rodzina (12) Wydawnictwo Mg (26) Wydawnictwo Młodzieżówka (1) Wydawnictwo Muza (40) Wydawnictwo Nasza Księgarnia (3) Wydawnictwo Noir Sur Blanc (9) Wydawnictwo Nova Res (7) Wydawnictwo Nowa Proza (1) Wydawnictwo Otwarte (32) Wydawnictwo Pascal (22) Wydawnictwo Planeta (1) Wydawnictwo Poradnia K (6) Wydawnictwo Poznańskie (23) Wydawnictwo Prozami (1) Wydawnictwo Prószyński (68) Wydawnictwo PWN (3) Wydawnictwo Replika (36) Wydawnictwo Sic! (2) Wydawnictwo Smak Słowa (3) Wydawnictwo Sonia Draga (4) Wydawnictwo SQN (10) wydawnictwo Stara Szkoła (2) Wydawnictwo superNOWA (1) Wydawnictwo Szara Godzina (3) Wydawnictwo Szelest (1) Wydawnictwo Szósty Zmysł (7) Wydawnictwo Świat Książki (16) Wydawnictwo Święty Wojciech (1) Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (9) Wydawnictwo Uroboros (3) Wydawnictwo Vesper (1) Wydawnictwo W.A.B (40) Wydawnictwo WAM (4) Wydawnictwo WasPos (2) Wydawnictwo Wielka litera (5) Wydawnictwo WM (1) Wydawnictwo YA (3) Wydawnictwo Young (6) Wydawnictwo Znak (107) Wydawnictwo Zwierciadło (1) Wydawnictwo Zysk i s-ka (57)

Categories

2016 przeczytane (259) 2019 czytam (263) 2020 (215) 2021 (87) 52 filmy w 2014 (22) 52 filmy w 2015 (6) akcje (27) amor vincit omnia (10) Angielski ogród (8) audiobook (16) autobiografia (9) biografia (84) bolly (9) candy (2) Cmentarz Zapomnianych Książek (2) czytam przeleżałe trupy z półek (72) czytane 2018 (244) dzienniki (4) Euro 2012 (4) fantastyka (12) felietony (3) historia (56) kkd (4) klasyka (35) klasyka literatury popularnej (21) kolorowe czytanie (4) komedia (1) koty (5) kryminał (105) kucharzę (53) listy (1) literatura na peryferiach (4) łańcuszek (20) Mundial RPA (1) muzycznie (47) naturalnie (2) nie samą książką (141) oglądnęłam (189) ogrodowo (5) oscarowe wyzwanie (2) pachnące (129) planowanie i zagospodarowanie(niekoniecznie przestrzenne) (8) plany (7) podaj cegłę (14) podróże (8) podróże w czasie (15) podsumowanie (96) podsumowanie 2015 (12) podsumowanie 2016 (11) podsumowanie 2017 (14) podsumowanie 2018 (12) poezja (8) prawdziwe historie (35) projekt - nobliści (5) prywatne (75) prywatnie (9) przeczytałam (2367) przeczytałam 2015 (243) przeczytane w 2010 (1) przeczytane w 2011 (1) Real Madryt (3) recenzja książki (1340) recenzyjne (1484) religia i duchowość (16) reportaż (59) retro (5) robótki (24) roczne podsumowanie (7) romans (150) saga rodzinna (25) seriale (33) sportowo (27) stosik (102) test (1) top10 (12) turystycznie (1) village candle (12) w 2017 przeczytałam (226) woski (126) wymiana (8) wyzwanie - Agatha Christie (54) wyzwanie czytelnicze (69) wyzwanie filmowe (31) wyzwanie Picoult/Sparks (2) wyzwanie w centymetrach (1) yankee candle (94) z półki 2015 (3) zakupy (1) zapowiedź (11)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wg. Autorów ( w trakcie tworzenia)

Agata Christie (51) Agata Pruchniewska (1) Agatha Christie (16) Agnieszka Kaluga (1) Agnieszka Krakowiak-Kondracka (2) Agnieszka Lingas-Łoniewska (14) Agnieszka Wojdowicz (3) Aleksander Jażwiński (1) Aleksander Makowski (1) Aleksandra Szarłat (2) Alex Bellos (1) Alice Hoffman (1) Alina Białowąs (2) Aly Cha (1) Alyson Richman (1) Ałbena Grabowska (5) Ałbena Grabowska-Grzyb (5) Amy Hatvany (2) Andrzej Andrusiewicz (2) Andrzej Chwalba (1) Andrzej Grembowicz (1) Andrzej Kępiński (1) Andrzej Markowski (2) Angele Lieby (1) Angelika Kuźniak (2) Ann Brashares (1) Ann Wroe (1) Anna Bikont (1) Anna Fincer-Ogonowska (2) Anna Gavalda (1) Anna Herbich (4) Anna J. Szepielak (3) Anna Jean Mayhew (1) Anna Moczulska (1) Anna Nejman (1) Annabel Pitcher (1) Anne Brontë (2) Anne O'Brien (1) Anne Tyler (2) Antoni Słonimski (1) Antonina Kozłowska (3) Arael Zurli (1) Arthur Conan Doyle (1) Astrid Lindgren (4) Barbara Mutch (1) Barbara O`Neal (4) Barbara Sęk (3) Barbara Wachowicz (1) Becky Wade (1) Bill Bryson (2) Bolesław Prus (2) Bożena Keff (1) Brenda Reid (1) Brigitte Hamann (1) Brygida Grysiak (1) Carla Montero (1) Carlos Ruiz Zafón (3) Carrie Snyder (1) Cat Patrick (1) Cecelia Ahern (4) Cecilia Samartin (1) Cesarina Vighy (1) Chandra Hoffman (1) Charles Dickens (5) Charles Frazier (1) Charlotte Brontë (5) Cheryl Strayed (1) Chesley McLaren (1) Chris Columbus (1) Chris Fabry (1) Chris Grabenstein (1) Christian Jacq (1) Christina Baker-Kline (2) Chufo Llorens (1) Claire North (1) Clara Sanchez (1) Claude Quétel (1) Clive Staples Lewis (2) Colin Campbell (1) Colleen Hoover (14) Colleen McCullough (1) Conor Grennan (1) Consilia Maria Lakotta (2) Dan Brown (2) Daniel Silva (2) Danielle Steel (1) Danuta Awolusi (2) Danuta Pytlak (1) Dario Fo (1) Debbie Macomber (2) Denis Brian (1) Denis Diderot (1) Denise Hildreth Jones (1) Dennis Lehane (1) Diana Gabaldon (7) Diane Chamberlain (15) Doda Około-Kułak (1) Dodie Smith (1) Donald Spoto (2) Dorota Combrzyńska-Nogala (1) Dorota Gąsiorowska (4) Dorota Golińska (1) Dorota Ponińska (1) Dorota Terakowska (2) Dorothea Johnson (1) Dorothy Rowe (1) Dörthe Binkert (1) Douglas Smith (1) E. Lockhart (1) Edward Rutherfurd (4) Eileen Goudge (1) Eliza Orzeszkowa (3) Elizabeth Cooke (3) Elizabeth Gaskell (7) Elizabeth Haran (3) Elżbieta Cherezińska (6) Emilia Sokolik (1) Emily Jane Brontë (1) Emma Donoghue (1) Eowyn Ivey (1) Eric Lomax (1) Erin Morgenstern (1) Eugen Ruge (1) Eva Weaver (1) Ewa Bauer (2) Ewa Stachniak (2) Ewa Wróbel (1) Federico Moccia (4) Fern Britton (1) Fern Michaels (1) Florian Illies (1) Francine Rivers (3) Francis Hackett (1) Francis Scott Fitzgerald (1) Francoise Giroud (1) Gardner Raymond Dozois (1) Gavin Extence (2) George Orwell (1) George R.R. Martin (8) Georgia Bockoven (1) Gigi Buffon (1) Giovannino Guareschi (5) Glenys Carl (1) Grażyna Jeromin-Gałuszka (1) Greg King (1) Gregg Olsen (1) Grzegorz Sokołowski (1) Grzegorz Strzelczyk (2) Håkan Nesser (1) Hanna Cygler (3) Harper Lee (1) Helen Fielding (2) Helen Rappaport (1) Helena Mniszkówna (1) Helga Hoškova-Weissowá (1) Hellmut Andics (1) Henning Mankell (2) Henryk Sienkiewicz (1) Holly Peterson (1) Horacio Verbitsky (1) Ibn Warraq (1) Igor Sokołowski (4) Ismet Prcić (1) Iwona J. Walczak (3) Izabela Jung (1) Izabela Sowa (1) Izabella Frączyk (1) J.J. Renert (1) Jacek Dehnel (4) Jacek Hugo-Bader (2) Jacek Lusiński (1) Jadwiga Czajkowska (1) Jakub Puchalski (1) Jan Łoziński (1) Jan Miodek (2) Jan Paweł II (1) Jan Wróbel (1) Jane Austen (8) Janina Fedorowicz (1) Jaroslav Hašek (1) Jaume Cabré (2) Jaume Collel (1) Jean des Cars (2) Jean-Christophe Brisard (1) Jean-Jacques Sempé (3) Jean-Paul Roux (1) Jeannette Kalyta (1) Jennifer Kaufman (1) Jennifer Teege (1) Jennifer Worth (1) Jerzy Bralczyk (5) Jerzy Niemczuk (2) Jerzy Sosnowski (1) Jewgienij Wodołazkin (1) Jill Barnett (1) Jill Mansell (1) Joanna Konopińska (1) Joanna Marat (1) Joanna Szczęsna (1) Joanne Harris (1) Joanne Kathleen Rowling (16) Jodi Picoult (23) John Borrell (1) John Boyne (3) John Carlin (1) John Curran (1) John Green (1) John Grogan (1) John Ronald Reuel Tolkien (12) John Seeney (1) Jojo Moyes (10) Jolanta Król (1) Jolanta Kwiatkowska (1) Jon Ronson (1) Jonathan Littell (1) Jordi Pons Salas (1) Joyce Maynard (1) Józef Witko (2) Julia Alvarez (1) Julia Child (1) Julia P. Gelardi (1) Julian Tuwim (2) Julie Lawson Timmer (1) Julie Orringer (1) Jürgen Thorwald (6) Justin Go (1) Justin Peacock (1) Justyna Wydra (2) Ka Hancock (1) Kamil Janicki (2) Kard. Jorge Mario Bergolio (2) Karen Dionne (1) Karen Karbo (1) Karen Mack (1) Karolina Frankowska (1) Karolina Lanckorońska (1) Katarina Mazetti (2) Katarzyna Archimowicz (5) Katarzyna Bonda (9) Katarzyna Kołczewska (2) Katarzyna Kwiatkowska (5) Katarzyna Michalak (15) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (5) Kate Lord Brown (1) Katherine Webb (3) Kathryn Taylor (1) Keith Lowe (1) Kerstin Ekman (1) Kiera Cass (5) Kristina Sabaliauskaitė (2) Krzysztof Sadło (1) Krzysztof Ziemiec (2) ks. Jan Twardowski (1) Laila El Omari (1) Laurens van der Post (1) Leah Fleming (1) Lena Najdecka (1) Leslie Carroll (1) Levi Henriksen (1) Lily Koppel (1) Linda Green (2) Lisa Genova (3) Lisa Kleypas (1) Lisa Scottoline (1) Liv Tyler (1) Louisa May Alcott (2) Louise Walters (1) Lucy Ferriss (1) Lucy Maud Montgomery (10) Lucyna Olejniczak (1) Ludwig Winder (1) Ludwik Stomma (1) Łukasz Maciejewski (1) Łukasz Orbitowski (1) M.L. Stedman (1) Maciej Karpiński (1) Maciej Stuhr (1) Magda Gessler (1) Magdalena Grzebałkowska (4) Mag­da­lena Knedler (1) Magdalena Kordel (4) Magdalena Kulus (1) Magdalena Tulli (1) Maja Łozińska (1) Małgorzata Gutowska - Adamczyk (7) Małgorzata Halber (1) Małgorzata Hayles (2) Małgorzata Łukowiak (1) Małgorzata Maj (1) Małgorzata Musierowicz (17) Małgorzata Szejnert (1) Małgorzata Tusk (1) Małgorzata Warda (3) Mandy Hale (1) Marc Llewellyn (1) Marcin Górka (1) Marcin Mastalerz (2) Marcin Prokop (2) Marcin Wilk (2) Marcin Zaremba (1) Marek Aureliusz (1) Marek Grechuta (1) Marek Ławrynowicz (1) Marek Rybarczyk (3) Margaret Dilloway (1) Margaret Mitchell (1) Maria Dąbrowska (2) Maria Kruger (2) Maria Krüger (1) Maria Sveland (1) Maria Ulatowska (3) Marilyn Brant (1) Marina Stepnova (1) Mariola Pryzwan (1) Marion Zimmer Bradley (1) Mariusz Szczygieł (4) Mariusz Urbanek (7) Mariusz Wilka (1) Mariusz Ziomecki (1) Marta Kisiel (4) Martha Grimes (1) Martin Sixsmith (1) Matthew Quick (1) Melchior Wańkowicz (1) Melissa Hill (1) Meredith Goldstein (1) Mhairi McFarlane (2) Michał Heller (2) Mieczysław Mokrzycki (1) Mike Carson (1) Mira Suchodolska (1) Miriam Karmel (1) Mitch Albom (3) Monika A. Oleksa (8) Monika Szwaja (10) Nadine Gordimer (1) Natasha Walker (1) Ned Vizzini (1) Olle Lönnaeus (1) Papież Franciszek (2) Patrick Ness (1) Patrick Pesnot (1) Paul Arden (1) Paullina Simons (3) Penny Jordan (1) Peter Heller (1) Peter Kreeft (1) Platon (1) Pola Kinski (1) Priscille Sibley (1) Rachel Hauck (2) Rebecca Johns (1) Regina Brett (8) René Goscinny (3) Richard Paul Evans (6) Richard Phillips Feynman (3) Robert Galbraith (5) Robert J. Woźniak (1) Roma Ligocka (3) Ryszard Legutko (1) Sally Bedell Smith (1) Sam Pivnik (1) Samantha Hayes (1) Samantha van Leer (1) Sarita Mandanna (1) Seré Prince Halverson (1) Shelley Emling (1) Stanisław Zakościelny (1) Stephanie Evanovich (1) Stephenie Meyer (3) Sue Eckstein (1) Sue Woolmans (1) Sylwia Chutnik (1) Szymon Hołownia (16) Szymon Sokolik (1) Terry Pratchett (2) Trygve Gulbranssen (4) Tullio Avoledo (1) Victoria Twead (2) Walter R. Brooks (2) Wiesław Myśliwski (4) Wilkie Collins (3) Yrsa Sigurdardóttir (5) Zośka Papużanka (1)

Pogoda w mojej okolicy