sobota, 20 stycznia 2018

lepiej późno niż nigdy?

Minęła już lwia część stycznia, a ja dopiero teraz zabieram się do sporządzenia podsumowania roku 2017. Dużo się działo i w tym ubiegłym roku i już na początku tego. Postanowiłam, że siądę i podsumuję. Wydawało mi się, że będzie to trudne, ale okazało się, że ja po prostu dużo dobrych książek przeczytałam. Oby tak było nadal, więc o złych książkach pomilczę. Co było, to było. Niech będzie dobrze. Rok 2017 był rokiem zmian i rokiem odkryć. Były i zawody... taka kolej rzeczy. Grunt, że przetrwaliśmy.W 2017 roku przeczytałam książek 226 nie myślałam, że było tego, aż tyle, dopóki nie zamajaczył koniec roku, a ja nie zaczęłam tego podliczać. Spotykam się często z pytaniem, JAK?! Odpowiedź jest prosta, czytam zawsze. W momentach, w których nikt się nie spodziewa, że można mieć książkę ja ją wyciągam. Uwierzcie mi, gdy jechałam na pierwszy mecz wyjazdowy Stalówki i przed wejściem do autokaru sprawdzano torebki(czy nie ma maczet, noży i innych sprzętów), ja wyjęłam solidny wolumin(Małe życie), mina policjanta była bezcenna. Za każdym razem, gdy przechodzę kontrolę u kogoś nowego przed wejściem na stadion, widok książki dziwi. A ja nie mogłam pojechać w drogę do Częstochowy(Mecz z Rakowem) bez książki, jak jechałam autokarem na Jasną Górę, to również miałam książkę(Ludzie i zwierzęta). Bo, czytanie w pociągu, na plaży, na przystanku, czy w przerwie w pracy jest normalne. W sezonie, czekając aż zjawią się znajomi na mecz(tenis) też czytam. Mam też powoli zaczątki zeza rozbieżnego, gdy oglądam mecze, tudzież filmy, jednocześnie czytając.  Przeczytanych książek byłoby więcej, ale perypetie prywatne, jak również to, że zobaczyłam, że nocna dyskoteka jest fajna i można się świetnie bawić do białego rana, tańcząc, a nie czytając, też dołożyły swoje. Jak będzie w tym roku? Zobaczymy!!

Za Stal, za ZKS!!


Wybrałam dwadzieścia cztery książki o których chciałabym przypomnieć. Jak zobaczycie jest to niezły miks gatunkowy. Nie wybierałam kryminałów, z kilku powodów, po pierwsze większość tych które wryły mi się w pamięć, są częścią cyklów o których pisałam w latach ubiegłych. A po drugie kryminały to osobliwy gatunek, lubię wracać do nich, bo skleroza i fakt, że dużo czytam, zacierają mi szczegóły, więc po latach powracam i doskonale się bawię. Znowu. Skleroza ma plusy. Ostatnio Siostra zapytała mnie: Kasiuńciu, myślisz, że kiedyś zmądrzejemy? Chociaż trochę? Odrzekłam, że jedynie wtedy, gdy dostaniemy Alzheimera i zapomnimy o głupocie. Zresztą, chyba umiejętność zapominania pozwala nam w miarę normalnie funkcjonować. Dobrze, że się starzeję, moja pamięć absolutna słabnie, albo ja uczę się spychać pewne rzeczy do szuflady zapomnienia!
Przypatrzmy się klasyce. W tym ubiegłym roku robiłam kilka powtórek, jak również udało mi się przeczytać coś nowego. Takim nowym odkryciem była książka "Róże i kapryfolium", ciekawa powieść o amerykańskiej wojnie o niepodległość.  Miała swoje wady i na początku myślałam, że nie przebrnę, a jednak, wciąż ją miło wspominam. 

Później powtórzyłam sobie "Makbeta" i tu już pełen, pełen zachwyt, arcydzieło. Ciągle aktualne. Ten rok będzie pod znakiem Szekspira. Chyba!!!Rok 2017 okazał się rokiem wspaniałych biografii!. Pozwólcie, że przypomnę kilka. Kilka, niestety nie wszystkie, ale warto kliknąć w tag biografie
Pierwszą była książka Jane Austen i jej racjonalne romanse, jedna z akcji trupów z półki, stanowczo za długo czekała na lekturę. Jest to taka biografia, którą czyta się jak powieść i od razu miałam ochotę na powtórkę powieści Austen, co też miało miejsce. Naprawdę godna uwagi.

Później zabrałam się za Ja Fronczewski jest to wywiad rzeka, rozmowa z mądrym człowiekiem, który nie wypiera się swoich błędów, nie robi z siebie jakiegoś wielkiego mędrca, bohatera, człowieka wybitnego(chociaż wybitnym aktorem jest). Piękne świadectwo skromności, pokory. Warto było kupić. Szkoda, że tak długo leżała.

Wiktoria, niby jest to beletrystyka, ale poświęcona królowej Anglii, i sięgnęłam po nią ponieważ jestem zakochana w serialu BBC o Wiktorii. Lubię ten klimat. Podobno autorka napisała także powieść o Sisi, chętnie bym sięgnęła. Może wydadzą w tym roku?

Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce. Na nową książkę Mariusza Urbanka, czekałam jak na świt po długiej nocy. Chociaż ta biografia nie zbiera tylu pochwał, to ja jestem nią oczarowana i czytało mi się ją doskonale. Jest i zabawna, i wzrusza do łez. Chyba bardzo nie trzeba reklamować. 

Ten rok był rokiem, gdy o Żabińskich mówiło się wiele. Dzięki temu pojawiła się znów na rynku wspaniała książka Ludzie i zwierzęta, przeczytana jednym tchem. Pełna wojennej grozy, ale i takiego rodzinnego ciepła, pomimo lęku i biedy! Cudowna!!
Dużo było książek z historią w tle i tutaj ciężko dokonać takiej metodycznej klasyfikacji, więc dokonam pewnego wyjaśnienia. Tutaj wspominam te książki, które dzieją się, chociaż częściowo w przeszłości i ten czasowy przeskok jest walorem, ważnym wątkiem. Jeżeli czytaliście te książki, to zrozumiecie klucz. Na pewno. 


Złota godzina, jedna z gwiazd, nawet nagrałam o niej filmik. Ja ciągle żywo pamiętam jej lekturę. Pamiętam mroźny dzień, gdy wróciłam ze spotkania z przyjaciółmi a książka na mnie czekała. Momentalnie zaczęłam czytać i niewykluczone, że zrobię powtórkę. Chętnie też, przeczytałabym kontynuację.

Słowik, nie wiem dlaczego ją kupiłam, pewnie znowu uległam modzie i dałam się skusić, trochę się bałam, zwłaszcza że na początku czytało mi się ciężko, ale finalnie zarwałam noc i miałam łzy w oczach. Może nie zasługuje na Nobla, ale dobrze się ją czytało. 

Ósme życie t.I Bartek tak agitował, że muszę w końcu zabrać się za tom drugi bo w końcu od Niego dostałam(DZIĘKUJĘ!!!!), opowieść pachnąca czekoladą, południem Europy, okołorewolucyjna Rosja. Naprawdę epicka opowieść!!!

Kolej podziemna bardzo, bardzo głośna powieść na którą zachorowałam i się udało przeczytać ją szybko. Historia tego mało znanego epizodu z czasów niewolnictwa. Obraz południa, daleki od sielskości, dający do myślenia, bawiący się konwencją!

Chłopiec na szczycie góry o chłopcu, którego znajomość z Hitlerem zmienia, odbiera niewinność i prawość. Książka która zamienia nas w zaklęty głaz, aż od środka coś nieruchomieje!

Krawcowa z Madrytu, oj długo o niej marzyłam, a gdy dostałam, długo leżała i czekała, ale jak już zaczęłam, to nie mogłam się oderwać. Oj wróciłam chora a i tak musiałam czytać, aż skończę! Egzotyczne Maroko, niby tak blisko, a jednak tak daleko i inaczej. Madryt, dyktatura Franco, nastrój grozy i walki o lepszy świat. Polecam bardzo!!!

Uśpiony głos, również wątek hiszpański, znowu trup z półki i niesamowicie mocna, bardzo dająca popalić książka. Moim zdaniem niedoceniona w Polsce, a niesłusznie!

Dziewczyna z nagietkowym szalem tutaj mamy książkę, która dzieje się w dwóch płaszczyznach czasowych. Pokochałam ją za tę część z przeszłości, za ten klimat Nowego Jorku, za poczucie straconej szansy i jednak za nową nadzieję!
Obyczajowo. Potężna grupa. Pewnie formaliści dostaną zawału, gdy zobaczą jakie książki sąsiadują ze sobą. Kaliber różny, niektóre bardziej podpadają pod czytadło, inne prezentują bardzo ambitny poziom, ambitny jak na mnie, taką kuchtę z Galicji. A nie!! Odchudziłam listę, żeby coś zostało na jutuba. O ile nagram

Małe wielkie rzeczy powieść Picoult o białej supremacji, rasizmie i prawach podstawowych, jak zwykle u Picoult jest mocno i do czytania jednym tchem. 

Taka jak ty oraz Zanim wstanie dla nas słońce dylogia Gabrieli Gargaś, która najpierw poruszyła mnie swoim realizmem, tym jak oddawała czasy, które pamiętam, a w końcu pokazała, że niczyje życie nie jest proste i by nie dać się zwieść fasadom.

Małe życie w końcu. Oj powiem Wam czekałam, aż ucichnie ten szum, aż z każdej strony przestaną mnie atakować okładki tej książki. Czytałam podczas pilnowania na maturach i ja należę do fanów tej powieści, chociaż ciężko nazywać się fanem powieści tak ciężkiej, przygnębiającej i okrywających umysł kirem...

Nic nie mów książka z jednej z moich ulubionych serii wydawniczych. Straszna książka! Mrok i ciemne zakamarki duszy. Bardzo mnie ona przygnębiła, napełniła goryczą, ale była warta uwagi!!
To tyle podsumowania. Biednie ten rok wygląda... na szczęście, na bieżąco, mogłam go pełniej przeżywać : D


8 komentarzy:

 1. Jednym słowem jesteś kibolką z książką? Oj żebyś tak zaraziła tym resztę fanów. A ja mam chorobę lokomocyjną i w podróżach czytac nie mogę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękny wynik czytelniczy! Jeśli to jest bieda, to nie wiem, czym jest bogactwo :) A historia o kibicowaniu z książką w tle świetna - ktoś powinien napisać artykuł, że kibic to nie zawsze znaczy to samo - chyba się tak utarło, że częściej skojarzenia chylą się ku negatywnym.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czyli cztery książki na tydzień? Nie do uwierzenia

  OdpowiedzUsuń
 4. Podziwiam przeczytać Kasia tyle książek? Rewelacja !!! I kliknęłam w każdy link i bardzo fajne recenzje jak i podsumowanie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Również czytam w miejscach gdzie tego nikt się nie spodziewa :) Piękny wynik :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zawsze jestem pod wrażeniem twoich wyników czytelniczych. :) Ja też w końcu muszę zabrać się za drugi tom Ósmego życia, no i Złotą godzinę, skoro jest tak fenomenalna. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawe ile książek rocznie by Cię zadowoliło :D

  OdpowiedzUsuń

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.


Według Wydawnictw

Czarna Owca (14) Dom Wydawniczy Rebis (5) Replika (2) Wydawnictwo Psychoskok (2) Wydawnictwo Agora (16) Wydawnictwo Aktywa (2) Wydawnictwo Albatros (14) Wydawnictwo Bellona (5) Wydawnictwo Bukowy Las (3) Wydawnictwo Czarna Owca (19) Wydawnictwo Czarne (30) Wydawnictwo Czerwone i Czarne (1) Wydawnictwo Czwarta Strona (24) Wydawnictwo Czytelnik (3) Wydawnictwo Dobra Literatura (1) Wydawnictwo Dolnośląskie (10) Wydawnictwo Dowody na Istnienie (5) Wydawnictwo Dragon (4) Wydawnictwo Edipresse Książki (16) Wydawnictwo Erica (1) Wydawnictwo Esprit (2) Wydawnictwo Feeria (1) Wydawnictwo Filia (19) Wydawnictwo Franciszkanów "Bratni Zew" (1) Wydawnictwo Hachette (2) Wydawnictwo Harper Collins (11) Wydawnictwo Insignis (11) Wydawnictwo Iskry (10) Wydawnictwo J. Przeworskiego (1) Wydawnictwo Jaguar (5) Wydawnictwo JanKa (2) Wydawnictwo Kobiece (62) Wydawnictwo Książnica (12) Wydawnictwo Kwiaty Orientu (1) Wydawnictwo Lira (10) Wydawnictwo Literackie (46) Wydawnictwo MAG (1) Wydawnictwo Manufaktura Tekstów (1) Wydawnictwo Marginesy (55) Wydawnictwo Media Rodzina (12) Wydawnictwo Mg (26) Wydawnictwo Młodzieżówka (1) Wydawnictwo Muza (41) Wydawnictwo Nasza Księgarnia (3) Wydawnictwo Noir Sur Blanc (9) Wydawnictwo Nova Res (8) Wydawnictwo Nowa Proza (1) Wydawnictwo Otwarte (32) Wydawnictwo Pascal (24) Wydawnictwo Planeta (1) Wydawnictwo Poradnia K (6) Wydawnictwo Poznańskie (23) Wydawnictwo Prozami (1) Wydawnictwo Prószyński (69) Wydawnictwo PWN (3) Wydawnictwo Replika (37) Wydawnictwo Sic! (2) Wydawnictwo Smak Słowa (3) Wydawnictwo Sonia Draga (4) Wydawnictwo SQN (10) wydawnictwo Stara Szkoła (2) Wydawnictwo superNOWA (1) Wydawnictwo Szara Godzina (3) Wydawnictwo Szelest (1) Wydawnictwo Szósty Zmysł (7) Wydawnictwo Świat Książki (16) Wydawnictwo Święty Wojciech (1) Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (9) Wydawnictwo Uroboros (3) Wydawnictwo Vesper (1) Wydawnictwo W.A.B (42) Wydawnictwo WAM (4) Wydawnictwo WasPos (2) Wydawnictwo Wielka litera (5) Wydawnictwo WM (1) Wydawnictwo YA (3) Wydawnictwo Young (6) Wydawnictwo Znak (110) Wydawnictwo Zwierciadło (1) Wydawnictwo Zysk i s-ka (57)

Categories

2016 przeczytane (259) 2019 czytam (263) 2020 (216) 2021 (115) 52 filmy w 2014 (22) 52 filmy w 2015 (6) akcje (27) amor vincit omnia (10) Angielski ogród (8) audiobook (16) autobiografia (9) biografia (84) bolly (9) candy (2) Cmentarz Zapomnianych Książek (2) czytam przeleżałe trupy z półek (76) czytane 2018 (244) dzienniki (4) Euro 2012 (4) fantastyka (12) felietony (3) historia (61) kkd (4) klasyka (35) klasyka literatury popularnej (21) kolorowe czytanie (4) komedia (1) koty (5) kryminał (109) kucharzę (53) listy (1) literatura na peryferiach (4) łańcuszek (20) Mundial RPA (1) muzycznie (47) naturalnie (2) nie samą książką (141) oglądnęłam (189) ogrodowo (5) oscarowe wyzwanie (2) pachnące (129) planowanie i zagospodarowanie(niekoniecznie przestrzenne) (8) plany (7) podaj cegłę (14) podróże (8) podróże w czasie (15) podsumowanie (96) podsumowanie 2015 (12) podsumowanie 2016 (11) podsumowanie 2017 (14) podsumowanie 2018 (12) poezja (8) prawdziwe historie (35) projekt - nobliści (5) prywatne (75) prywatnie (9) przeczytałam (2397) przeczytałam 2015 (243) przeczytane w 2010 (1) przeczytane w 2011 (1) Real Madryt (3) recenzja książki (1368) recenzyjne (1498) religia i duchowość (16) reportaż (60) retro (6) robótki (24) roczne podsumowanie (7) romans (159) saga rodzinna (25) seriale (33) sportowo (27) stosik (102) test (1) top10 (12) turystycznie (1) village candle (12) w 2017 przeczytałam (226) woski (126) wymiana (8) wyzwanie - Agatha Christie (54) wyzwanie czytelnicze (69) wyzwanie filmowe (31) wyzwanie Picoult/Sparks (2) wyzwanie w centymetrach (1) yankee candle (94) z półki 2015 (3) zakupy (1) zapowiedź (11)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wg. Autorów ( w trakcie tworzenia)

Agata Christie (51) Agata Pruchniewska (1) Agatha Christie (16) Agnieszka Kaluga (1) Agnieszka Krakowiak-Kondracka (2) Agnieszka Lingas-Łoniewska (14) Agnieszka Wojdowicz (3) Aleksander Jażwiński (1) Aleksander Makowski (1) Aleksandra Szarłat (2) Alex Bellos (1) Alice Hoffman (1) Alina Białowąs (2) Aly Cha (1) Alyson Richman (1) Ałbena Grabowska (5) Ałbena Grabowska-Grzyb (5) Amy Hatvany (2) Andrzej Andrusiewicz (2) Andrzej Chwalba (1) Andrzej Grembowicz (1) Andrzej Kępiński (1) Andrzej Markowski (2) Angele Lieby (1) Angelika Kuźniak (2) Ann Brashares (1) Ann Wroe (1) Anna Bikont (1) Anna Fincer-Ogonowska (2) Anna Gavalda (1) Anna Herbich (4) Anna J. Szepielak (3) Anna Jean Mayhew (1) Anna Moczulska (1) Anna Nejman (1) Annabel Pitcher (1) Anne Brontë (2) Anne O'Brien (1) Anne Tyler (2) Antoni Słonimski (1) Antonina Kozłowska (3) Arael Zurli (1) Arthur Conan Doyle (1) Astrid Lindgren (4) Barbara Mutch (1) Barbara O`Neal (4) Barbara Sęk (3) Barbara Wachowicz (1) Becky Wade (1) Bill Bryson (2) Bolesław Prus (2) Bożena Keff (1) Brenda Reid (1) Brigitte Hamann (1) Brygida Grysiak (1) Carla Montero (1) Carlos Ruiz Zafón (3) Carrie Snyder (1) Cat Patrick (1) Cecelia Ahern (4) Cecilia Samartin (1) Cesarina Vighy (1) Chandra Hoffman (1) Charles Dickens (5) Charles Frazier (1) Charlotte Brontë (5) Cheryl Strayed (1) Chesley McLaren (1) Chris Columbus (1) Chris Fabry (1) Chris Grabenstein (1) Christian Jacq (1) Christina Baker-Kline (2) Chufo Llorens (1) Claire North (1) Clara Sanchez (1) Claude Quétel (1) Clive Staples Lewis (2) Colin Campbell (1) Colleen Hoover (14) Colleen McCullough (1) Conor Grennan (1) Consilia Maria Lakotta (2) Dan Brown (2) Daniel Silva (2) Danielle Steel (1) Danuta Awolusi (2) Danuta Pytlak (1) Dario Fo (1) Debbie Macomber (2) Denis Brian (1) Denis Diderot (1) Denise Hildreth Jones (1) Dennis Lehane (1) Diana Gabaldon (7) Diane Chamberlain (15) Doda Około-Kułak (1) Dodie Smith (1) Donald Spoto (2) Dorota Combrzyńska-Nogala (1) Dorota Gąsiorowska (4) Dorota Golińska (1) Dorota Ponińska (1) Dorota Terakowska (2) Dorothea Johnson (1) Dorothy Rowe (1) Dörthe Binkert (1) Douglas Smith (1) E. Lockhart (1) Edward Rutherfurd (4) Eileen Goudge (1) Eliza Orzeszkowa (3) Elizabeth Cooke (3) Elizabeth Gaskell (7) Elizabeth Haran (3) Elżbieta Cherezińska (6) Emilia Sokolik (1) Emily Jane Brontë (1) Emma Donoghue (1) Eowyn Ivey (1) Eric Lomax (1) Erin Morgenstern (1) Eugen Ruge (1) Eva Weaver (1) Ewa Bauer (2) Ewa Stachniak (2) Ewa Wróbel (1) Federico Moccia (4) Fern Britton (1) Fern Michaels (1) Florian Illies (1) Francine Rivers (3) Francis Hackett (1) Francis Scott Fitzgerald (1) Francoise Giroud (1) Gardner Raymond Dozois (1) Gavin Extence (2) George Orwell (1) George R.R. Martin (8) Georgia Bockoven (1) Gigi Buffon (1) Giovannino Guareschi (5) Glenys Carl (1) Grażyna Jeromin-Gałuszka (1) Greg King (1) Gregg Olsen (1) Grzegorz Sokołowski (1) Grzegorz Strzelczyk (2) Håkan Nesser (1) Hanna Cygler (3) Harper Lee (1) Helen Fielding (2) Helen Rappaport (1) Helena Mniszkówna (1) Helga Hoškova-Weissowá (1) Hellmut Andics (1) Henning Mankell (2) Henryk Sienkiewicz (1) Holly Peterson (1) Horacio Verbitsky (1) Ibn Warraq (1) Igor Sokołowski (4) Ismet Prcić (1) Iwona J. Walczak (3) Izabela Jung (1) Izabela Sowa (1) Izabella Frączyk (1) J.J. Renert (1) Jacek Dehnel (4) Jacek Hugo-Bader (2) Jacek Lusiński (1) Jadwiga Czajkowska (1) Jakub Puchalski (1) Jan Łoziński (1) Jan Miodek (2) Jan Paweł II (1) Jan Wróbel (1) Jane Austen (8) Janina Fedorowicz (1) Jaroslav Hašek (1) Jaume Cabré (2) Jaume Collel (1) Jean des Cars (2) Jean-Christophe Brisard (1) Jean-Jacques Sempé (3) Jean-Paul Roux (1) Jeannette Kalyta (1) Jennifer Kaufman (1) Jennifer Teege (1) Jennifer Worth (1) Jerzy Bralczyk (5) Jerzy Niemczuk (2) Jerzy Sosnowski (1) Jewgienij Wodołazkin (1) Jill Barnett (1) Jill Mansell (1) Joanna Konopińska (1) Joanna Marat (1) Joanna Szczęsna (1) Joanne Harris (1) Joanne Kathleen Rowling (16) Jodi Picoult (23) John Borrell (1) John Boyne (3) John Carlin (1) John Curran (1) John Green (1) John Grogan (1) John Ronald Reuel Tolkien (12) John Seeney (1) Jojo Moyes (10) Jolanta Król (1) Jolanta Kwiatkowska (1) Jon Ronson (1) Jonathan Littell (1) Jordi Pons Salas (1) Joyce Maynard (1) Józef Witko (2) Julia Alvarez (1) Julia Child (1) Julia P. Gelardi (1) Julian Tuwim (2) Julie Lawson Timmer (1) Julie Orringer (1) Jürgen Thorwald (6) Justin Go (1) Justin Peacock (1) Justyna Wydra (2) Ka Hancock (1) Kamil Janicki (2) Kard. Jorge Mario Bergolio (2) Karen Dionne (1) Karen Karbo (1) Karen Mack (1) Karolina Frankowska (1) Karolina Lanckorońska (1) Katarina Mazetti (2) Katarzyna Archimowicz (5) Katarzyna Bonda (9) Katarzyna Kołczewska (2) Katarzyna Kwiatkowska (5) Katarzyna Michalak (15) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (5) Kate Lord Brown (1) Katherine Webb (3) Kathryn Taylor (1) Keith Lowe (1) Kerstin Ekman (1) Kiera Cass (5) Kristina Sabaliauskaitė (2) Krzysztof Sadło (1) Krzysztof Ziemiec (2) ks. Jan Twardowski (1) Laila El Omari (1) Laurens van der Post (1) Leah Fleming (1) Lena Najdecka (1) Leslie Carroll (1) Levi Henriksen (1) Lily Koppel (1) Linda Green (2) Lisa Genova (3) Lisa Kleypas (1) Lisa Scottoline (1) Liv Tyler (1) Louisa May Alcott (2) Louise Walters (1) Lucy Ferriss (1) Lucy Maud Montgomery (10) Lucyna Olejniczak (1) Ludwig Winder (1) Ludwik Stomma (1) Łukasz Maciejewski (1) Łukasz Orbitowski (1) M.L. Stedman (1) Maciej Karpiński (1) Maciej Stuhr (1) Magda Gessler (1) Magdalena Grzebałkowska (4) Mag­da­lena Knedler (1) Magdalena Kordel (4) Magdalena Kulus (1) Magdalena Tulli (1) Maja Łozińska (1) Małgorzata Gutowska - Adamczyk (7) Małgorzata Halber (1) Małgorzata Hayles (2) Małgorzata Łukowiak (1) Małgorzata Maj (1) Małgorzata Musierowicz (17) Małgorzata Szejnert (1) Małgorzata Tusk (1) Małgorzata Warda (3) Mandy Hale (1) Marc Llewellyn (1) Marcin Górka (1) Marcin Mastalerz (2) Marcin Prokop (2) Marcin Wilk (2) Marcin Zaremba (1) Marek Aureliusz (1) Marek Grechuta (1) Marek Ławrynowicz (1) Marek Rybarczyk (3) Margaret Dilloway (1) Margaret Mitchell (1) Maria Dąbrowska (2) Maria Kruger (2) Maria Krüger (1) Maria Sveland (1) Maria Ulatowska (3) Marilyn Brant (1) Marina Stepnova (1) Mariola Pryzwan (1) Marion Zimmer Bradley (1) Mariusz Szczygieł (4) Mariusz Urbanek (7) Mariusz Wilka (1) Mariusz Ziomecki (1) Marta Kisiel (4) Martha Grimes (1) Martin Sixsmith (1) Matthew Quick (1) Melchior Wańkowicz (1) Melissa Hill (1) Meredith Goldstein (1) Mhairi McFarlane (2) Michał Heller (2) Mieczysław Mokrzycki (1) Mike Carson (1) Mira Suchodolska (1) Miriam Karmel (1) Mitch Albom (3) Monika A. Oleksa (8) Monika Szwaja (10) Nadine Gordimer (1) Natasha Walker (1) Ned Vizzini (1) Olle Lönnaeus (1) Papież Franciszek (2) Patrick Ness (1) Patrick Pesnot (1) Paul Arden (1) Paullina Simons (3) Penny Jordan (1) Peter Heller (1) Peter Kreeft (1) Platon (1) Pola Kinski (1) Priscille Sibley (1) Rachel Hauck (2) Rebecca Johns (1) Regina Brett (8) René Goscinny (3) Richard Paul Evans (6) Richard Phillips Feynman (3) Robert Galbraith (5) Robert J. Woźniak (1) Roma Ligocka (3) Ryszard Legutko (1) Sally Bedell Smith (1) Sam Pivnik (1) Samantha Hayes (1) Samantha van Leer (1) Sarita Mandanna (1) Seré Prince Halverson (1) Shelley Emling (1) Stanisław Zakościelny (1) Stephanie Evanovich (1) Stephenie Meyer (3) Sue Eckstein (1) Sue Woolmans (1) Sylwia Chutnik (1) Szymon Hołownia (16) Szymon Sokolik (1) Terry Pratchett (2) Trygve Gulbranssen (4) Tullio Avoledo (1) Victoria Twead (2) Walter R. Brooks (2) Wiesław Myśliwski (4) Wilkie Collins (3) Yrsa Sigurdardóttir (5) Zośka Papużanka (1)

Pogoda w mojej okolicy