środa, 18 września 2013

"Mali książęta" - Conor Grennan

„Mali książęta” to niezwykła i prawdziwa opowieść o przebudzeniu, wielkich życiowych zmianach i małych gestach, które zmieniają świat...
29-letni Conor Grennan daleki jest od pomysłu ustatkowania się i założenia rodziny. Pragnie przeżyć przygodę życia. Rzuca więc pracę i wyrusza w podróż dookoła świata. Chcąc zaimponować znajomym, zwłaszcza kobietom, rozpoczyna swoją wyprawę od trzymiesięcznej pracy w charakterze wolontariusza w nepalskim domu dziecka. Nie ma pojęcia o opiece nad dziećmi, a informacje o trwającej w Nepalu wojnie domowej traktuje z przymrużeniem oka – jak się szybko przekonuje – niesłusznie. Trzy miesiące spędzone z najmłodszymi jej ofiarami wywierają na Conorze ogromne wrażenie i zaczynają zmieniać jego spojrzenie na życie...
Po zakończeniu swojej wyprawy dookoła świata wraca do Nepalu, by raz jeszcze odwiedzić swoich byłych podopiecznych. Przypadkiem odkrywa, że większość z nich nie jest sierotami, ale padła ofiarą handlu, a ich rodziny żyją w odciętych od świata himalajskich wioskach. Odnajduje też grupę dzieci, którymi nie zaopiekowała się dotychczas żadna instytucja. Próbuje zorganizować dla nich tymczasowy dom, lecz zmuszony do ucieczki wraca do Stanów Zjednoczonych, gdzie zamierza rozpocząć normalne życie i cieszyć się dobrobytem zachodniej cywilizacji. Dostaje jednak wiadomość, która przewraca jego świat do góry nogami...
„Mali książęta” – mimo wagi poruszanych w niej problemów – to książka pełną optymizmu, humoru i nadziei. Nie jest ckliwą historią o ludzkiej dobroczynności, a prostą i szczerą opowieścią człowieka, który nie pozostał obojętnym...


Czytam setkę książek rocznie, dziesiątki tysięcy stron, miliony zdań, miliardy zdań i biliony wyrazów, a gdy przeczytam świetna książkę, brakuje mi języka w gębie. Co kierowało mną w wyborze tej książki? Nie wiem, ale słuszniejszym pytaniem wydaje się: „co u licha sprawiło, że tyle czasu ta książka leżała obok mojego łóżka nieczytana.”

Conor, w gruncie rzeczy beztroski młody mężczyzna, mieszkający w USA chce objechać świat dookoła,

aby zobaczyć, co tam ciekawego jest na niebieskiej planecie. Tylko, że taka zachcianka sprawia, że nawet najbardziej „lajtowi” znajomi uważać go zaczynają za egoistę. Conor postanawia więc zostać wolontariuszem w domu dziecka w Nepalu. Gdy poświęci swój czas wolny na pomoc sierotom nikt nie posądzi go przecież o egocentryzm. To, że nie miewał do czynienia z dziećmi, nie rozumie ich nie przeszkadza. Idzie „nieść dobro” a inni niech podziwiają, nie trzeba wspominać, że będzie mógł wyrywać panienki na haczyk „pomagałem w sierocińcu”. Krótkie szkolenie, adaptacja na  miejscu i Conor zostaje wrzucony na głęboką wodę. Dom „Małego księcia” założony przez Francuzkę, sprawuje opiekę nad sierotami. Nieokiełznanymi dziećmi, pełnymi szaleńczej radości życia,, pomimo tego co przeszły. Nepal, bowiem nie jest wymarzonym miejscem do zwiedzania, do życia. Górzysty, ocieniany pełnymi groźnej potęgi Himalajami, w chwili gdy nasz bohater do niego przybywa, niszczony jest przez wojnę domową. Konflikt pomiędzy królem a maoistami przybiera na sile, strajki, pobicia, terror.  Na prowincji jest jeszcze gorzej. Do kraju o kiepskim poziomie urbanizacji trafia współczesny, przyzwyczajony do zbytku i wygód Amerykanin.  Gdy pojawia się w sierocińcu zostaje dosłownie powalony… przez gromadę tryskających energią dzieci. Conor musi stopniowo przełamywać swoje uprzedzenia, opory, aby oddać serce tym dzieciom, odpowiedzieć przyjaźnią na przyjaźń, dać im siebie. Chyba nigdy nie przypuszczał, że zaleje go taka fala uczucia do obcych dzieci, że zacznie ich traktować jak własną rodzinę. Pewnego dnia na drodze prowadzącej do sierocińca pojawia się kobiet, okazuje się iż jest ona matka chłopców przebywających w sierocińcu. Conor jest skonsternowany, jak to? Przecież to sierociniec. Dzieci mieszkające tutaj nie mają rodziców. Prawda okazuje się o wiele bardziej skomplikowana, ponura, dramatyczna. Okazuje się, że dzieci te zostały oddane handlarzowi, który wykorzystał fakt iż zdesperowani rodzice zrobią wszystko, aby dzieci nie padły ofiarą poboru do armii rebeliantów. Handlarz obiecywał rodzicom lepsze życie dla dzieci, żądał astronomicznych sum, rodzicie się zapożyczali, wysupływali ostatnie grosze i oddawali wraz z dziećmi człowiekowi, który gdy tylko dorośli zniknęli za zakrętem uczynił z dzieci niewolników. Zmuszał ich do żebrania, żerował na litości turystów z Zachodu i z USA, którzy wzruszeni losem dzieci dawali jałmużnę. Tymczasem handlarz – Golkka przywłaszczał pieniądze a dzieci głodził i przetrzymywał w nieludzkich warunkach. Niestety, Nepal jest państwem bezprawia, dodatkowo wtedy trwała wojna domowa, a ów człowiek miał wysoko postawionych krewnych. Nie jemu coś groziło, ale każdemu kto wszedł mu w paradę.


Conor, dla którego ten sierociniec miał być rozgrzeszeniem za pragnienie objechania świata, niespodziewania przywiązuje się do tych dzieci, pragnie zmienić ich życie, pomóc odnaleźć im krewnych… zresztą, MUSICIE przeczytać tę książkę, dlatego fabuły nie będę Wam opowiadała, ale zapewniam Was, że jest to książka emocjonująca jak najlepsza powieść sensacyjna. Dramaty, zwroty akcji, czarne charaktery.  Ale chyba nie za to ją pokochałam.
Czytałam ją w pociągu, przypadek, a raczej prognoza pogody zapowiadająca ulewy sprawiła, że nie miałam makijażu, na szczęście, bo inaczej już do Lublina bym przyjechała, ze śladami czarnych łez.

Stosunkowo często zdarza mi się płakać podczas czytania książki, ale czytając „Małych książąt” czułam ból
czytanie w pociągu
serca, z wzruszenia dławiło mnie w gardle i brakowało mi tchu. Przerywałam lekturę i przez okno oglądałam pagórki i nierówności terenu, sercem będąc w kotlinie, pomiędzy najwyższymi szczytami świata. Potęga przyrody i marność ludzkiego życia, bogactwo przestrzeni i ubóstwo ludzi. Nepal to kraj pełen skrajności i od kontrastów roi się w tej książce, mamy niewątpliwie ludzi którzy są czarnymi charakterami, ale mamy też tych którzy rzucają wszystko i bezinteresownie niosą pomoc. Mamy podłość, ale widzimy, że dopóki są ludzie którzy walczą o sprawiedliwość, ten mrok nigdy nie ogarnie ziemi. Tak, ta książka jest zmienna, jak pogoda w górach, czasami chichotałam w kułak, po to   aby po przeczytaniu następnego zdania odwracać twarz do okna i kryć łzy.

Ta książka jest tak prawdziwa i intensywna, wywołuje kaca książkowego i takiego… życiowego. W porównaniu z tym co przeszły te dzieci moje problemy skarlały. „Mali książęta” pokazuje do jakich czynów może być zdolny człowiek, który pokocha, który zrezygnuje z obojętności.  Nie ma wtedy przeszkód, których nie zdoła pokonać. To nie jest książka o życzeniach, które się spełniają, na końcu nie ma słodkiego happy endu, adopcji przez bogatych Amerykanów i Disneylandu który się zmaterializował. Nie! To zwykła, niezwykła opowieść o sile człowieka, miłości, pięknie i dobru które gdy damy mu na to szanse – zwycięża.

Tak! Śmiałam się i płakałam na tej książce, wiem że czeka mnie wiele godzin poświęconych myśleniu o ludziach, których poznałam za sprawą tej opowieści. Conor Grennan zapewne dzięki prostemu językowi, opowiada historię, która zmieniła jego życie. Bez patosu, szczerze, prostymi zdaniami uderza w sedno i porusza serca.

„Ostatni raz byłem w kościele mając dziesięć lat, a nawet wtedy strasznie mi się w nim nudziło. Lecz tej wilgotnej wrześniowej nocy, leżałem w łóżku i modliłem się na głos. Prosiłem Boga, by zwrócił uwagę na ten daleki kraj, a zwłaszcza na siedmioro dzieci zagubionych gdzieś w nim – siedem małych ludzkich punkcików na tle ogromnego świata. Prosiłem, by choć ochraniał je, dopóki ich nie odnajdę. Przyznałem po cichu i to tylko dlatego, że podejrzewałem, że On i tak wie, że robiłem to w równej mierze dla dzieci, jak i dla samego siebie. Chciałem zadośćuczynić im za to, że je zawiodłem i ukoić swoje poczucie winy.”

Szczerze i poruszająco. Naprawdę! Sięgnijcie po tę książkę, zapłaczcie, zawstydźcie się, wybuchnijcie śmiechem. Poznajcie tę historię!! Warto! Będziecie żałować, że tak późno ją poznaliście!

Strona Autora na FB
Strona Fundacji Next Generation Nepal 11 komentarzy:

 1. "Intensywna" to idealne określenie tej książki. Na mnie również zrobiła kolosalne wrażenie, w lipcu uznałam ją nawet swoją książką miesiąca i już dzisiaj wiem, że w swoim czasie znajdzie się ona na liście najlepszych książek tego roku. Cudowna, wzruszająca i poruszająca, oby więcej takich książek! Cieszę się, że wreszcie po nią sięgnęłaś.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też tak nieraz mam, leży książka nieraz i rok, przekładam ją, obchodzę, już biorę do ręki,z a chwilę odkładam, a niech jeszcze poczeka,a pózniej szok (pozytywny ) w trakcie lektur.
  Po tę pozycję muszę sięgnąć świetnie ją opisałaś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziekuję, ale zobaczysz, że moje słowa to marna namiastka. Znam już nieco Twoją wrażliwość i wiem, że Ci się spodoba :))

   Usuń
 3. Mam zamiar ją kupić, teraz wiem, że nie powinnam zwlekać ani chwili :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Toż to książka idealna dla mnie! Uwielbiam tak, jak to napisałaś: "dramaty, zwroty akcji, czarne charaktery". Takie książki są potrzebne, własnie po to, aby wzruszać, śmieszyć i dawać do myślenia.
  Na pewno po nią sięgnę!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kolejna książka na "listę do przeczytania":)
  Tylko kiedy ja je wszystkie przeczytam ?:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawie, czasami siła tkwi w prostocie i prostymi słowami można przekazać tyle emocji ): Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Sporo wody w Wiśle upłynęło, odkąd usłyszałam o tej książce, lecz Twoja recenzja jest pierwszą, jaką mam okazję czytam! Po tylu pozytywnych słowach aż grzech się nie skusić! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, cieszę się, że Cię zainteresowałam. Bo ta ksiązka warta jest tego :)

   Usuń
 8. No dobra - jak muszę to muszę i nie ma co się kłócić :D "Małych książąt" mam w planach już od jakiegoś czasu, jeśli dobrze pamiętam to czytałam o nich u Ann RK i od razu się zainteresowałam :))

  OdpowiedzUsuń

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.


Według Wydawnictw

Czarna Owca (14) Dom Wydawniczy Rebis (5) Replika (2) Wydawnictwo Psychoskok (2) Wydawnictwo Agora (16) Wydawnictwo Aktywa (2) Wydawnictwo Albatros (14) Wydawnictwo Bellona (5) Wydawnictwo Bukowy Las (3) Wydawnictwo Czarna Owca (19) Wydawnictwo Czarne (30) Wydawnictwo Czerwone i Czarne (1) Wydawnictwo Czwarta Strona (24) Wydawnictwo Czytelnik (3) Wydawnictwo Dobra Literatura (1) Wydawnictwo Dolnośląskie (10) Wydawnictwo Dowody na Istnienie (5) Wydawnictwo Dragon (4) Wydawnictwo Edipresse Książki (16) Wydawnictwo Erica (1) Wydawnictwo Esprit (2) Wydawnictwo Feeria (1) Wydawnictwo Filia (19) Wydawnictwo Franciszkanów "Bratni Zew" (1) Wydawnictwo Hachette (2) Wydawnictwo Harper Collins (11) Wydawnictwo Insignis (11) Wydawnictwo Iskry (10) Wydawnictwo J. Przeworskiego (1) Wydawnictwo Jaguar (5) Wydawnictwo JanKa (2) Wydawnictwo Kobiece (62) Wydawnictwo Książnica (12) Wydawnictwo Kwiaty Orientu (1) Wydawnictwo Lira (10) Wydawnictwo Literackie (46) Wydawnictwo MAG (1) Wydawnictwo Manufaktura Tekstów (1) Wydawnictwo Marginesy (55) Wydawnictwo Media Rodzina (12) Wydawnictwo Mg (26) Wydawnictwo Młodzieżówka (1) Wydawnictwo Muza (42) Wydawnictwo Nasza Księgarnia (3) Wydawnictwo Noir Sur Blanc (9) Wydawnictwo Nova Res (8) Wydawnictwo Nowa Proza (1) Wydawnictwo Otwarte (32) Wydawnictwo Pascal (24) Wydawnictwo Planeta (1) Wydawnictwo Poradnia K (6) Wydawnictwo Poznańskie (23) Wydawnictwo Prozami (1) Wydawnictwo Prószyński (69) Wydawnictwo PWN (3) Wydawnictwo Replika (37) Wydawnictwo Sic! (2) Wydawnictwo Smak Słowa (3) Wydawnictwo Sonia Draga (4) Wydawnictwo SQN (10) wydawnictwo Stara Szkoła (2) Wydawnictwo superNOWA (1) Wydawnictwo Szara Godzina (3) Wydawnictwo Szelest (1) Wydawnictwo Szósty Zmysł (7) Wydawnictwo Świat Książki (16) Wydawnictwo Święty Wojciech (1) Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (9) Wydawnictwo Uroboros (3) Wydawnictwo Vesper (1) Wydawnictwo W.A.B (42) Wydawnictwo WAM (4) Wydawnictwo WasPos (2) Wydawnictwo Wielka litera (5) Wydawnictwo WM (1) Wydawnictwo YA (3) Wydawnictwo Young (6) Wydawnictwo Znak (111) Wydawnictwo Zwierciadło (1) Wydawnictwo Zysk i s-ka (57)

Categories

2016 przeczytane (259) 2019 czytam (263) 2020 (216) 2021 (117) 52 filmy w 2014 (22) 52 filmy w 2015 (6) akcje (27) amor vincit omnia (10) Angielski ogród (8) audiobook (16) autobiografia (9) biografia (84) bolly (9) candy (2) Cmentarz Zapomnianych Książek (2) czytam przeleżałe trupy z półek (76) czytane 2018 (244) dzienniki (4) Euro 2012 (4) fantastyka (12) felietony (3) historia (61) kkd (4) klasyka (35) klasyka literatury popularnej (21) kolorowe czytanie (4) komedia (1) koty (5) kryminał (109) kucharzę (53) listy (1) literatura na peryferiach (4) łańcuszek (20) Mundial RPA (1) muzycznie (47) naturalnie (2) nie samą książką (141) oglądnęłam (189) ogrodowo (5) oscarowe wyzwanie (2) pachnące (129) planowanie i zagospodarowanie(niekoniecznie przestrzenne) (8) plany (7) podaj cegłę (14) podróże (8) podróże w czasie (15) podsumowanie (96) podsumowanie 2015 (12) podsumowanie 2016 (11) podsumowanie 2017 (14) podsumowanie 2018 (12) poezja (8) prawdziwe historie (36) projekt - nobliści (5) prywatne (75) prywatnie (9) przeczytałam (2399) przeczytałam 2015 (243) przeczytane w 2010 (1) przeczytane w 2011 (1) Real Madryt (3) recenzja książki (1370) recenzyjne (1500) religia i duchowość (16) reportaż (61) retro (6) robótki (24) roczne podsumowanie (7) romans (160) saga rodzinna (25) seriale (33) sportowo (27) stosik (102) test (1) top10 (12) turystycznie (1) village candle (12) w 2017 przeczytałam (226) woski (126) wymiana (8) wyzwanie - Agatha Christie (54) wyzwanie czytelnicze (69) wyzwanie filmowe (31) wyzwanie Picoult/Sparks (2) wyzwanie w centymetrach (1) yankee candle (94) z półki 2015 (3) zakupy (1) zapowiedź (11)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wg. Autorów ( w trakcie tworzenia)

Agata Christie (51) Agata Pruchniewska (1) Agatha Christie (16) Agnieszka Kaluga (1) Agnieszka Krakowiak-Kondracka (2) Agnieszka Lingas-Łoniewska (14) Agnieszka Wojdowicz (3) Aleksander Jażwiński (1) Aleksander Makowski (1) Aleksandra Szarłat (2) Alex Bellos (1) Alice Hoffman (1) Alina Białowąs (2) Aly Cha (1) Alyson Richman (1) Ałbena Grabowska (5) Ałbena Grabowska-Grzyb (5) Amy Hatvany (2) Andrzej Andrusiewicz (2) Andrzej Chwalba (1) Andrzej Grembowicz (1) Andrzej Kępiński (1) Andrzej Markowski (2) Angele Lieby (1) Angelika Kuźniak (2) Ann Brashares (1) Ann Wroe (1) Anna Bikont (1) Anna Fincer-Ogonowska (2) Anna Gavalda (1) Anna Herbich (4) Anna J. Szepielak (3) Anna Jean Mayhew (1) Anna Moczulska (1) Anna Nejman (1) Annabel Pitcher (1) Anne Brontë (2) Anne O'Brien (1) Anne Tyler (2) Antoni Słonimski (1) Antonina Kozłowska (3) Arael Zurli (1) Arthur Conan Doyle (1) Astrid Lindgren (4) Barbara Mutch (1) Barbara O`Neal (4) Barbara Sęk (3) Barbara Wachowicz (1) Becky Wade (1) Bill Bryson (2) Bolesław Prus (2) Bożena Keff (1) Brenda Reid (1) Brigitte Hamann (1) Brygida Grysiak (1) Carla Montero (1) Carlos Ruiz Zafón (3) Carrie Snyder (1) Cat Patrick (1) Cecelia Ahern (4) Cecilia Samartin (1) Cesarina Vighy (1) Chandra Hoffman (1) Charles Dickens (5) Charles Frazier (1) Charlotte Brontë (5) Cheryl Strayed (1) Chesley McLaren (1) Chris Columbus (1) Chris Fabry (1) Chris Grabenstein (1) Christian Jacq (1) Christina Baker-Kline (2) Chufo Llorens (1) Claire North (1) Clara Sanchez (1) Claude Quétel (1) Clive Staples Lewis (2) Colin Campbell (1) Colleen Hoover (14) Colleen McCullough (1) Conor Grennan (1) Consilia Maria Lakotta (2) Dan Brown (2) Daniel Silva (2) Danielle Steel (1) Danuta Awolusi (2) Danuta Pytlak (1) Dario Fo (1) Debbie Macomber (2) Denis Brian (1) Denis Diderot (1) Denise Hildreth Jones (1) Dennis Lehane (1) Diana Gabaldon (7) Diane Chamberlain (15) Doda Około-Kułak (1) Dodie Smith (1) Donald Spoto (2) Dorota Combrzyńska-Nogala (1) Dorota Gąsiorowska (4) Dorota Golińska (1) Dorota Ponińska (1) Dorota Terakowska (2) Dorothea Johnson (1) Dorothy Rowe (1) Dörthe Binkert (1) Douglas Smith (1) E. Lockhart (1) Edward Rutherfurd (4) Eileen Goudge (1) Eliza Orzeszkowa (3) Elizabeth Cooke (3) Elizabeth Gaskell (7) Elizabeth Haran (3) Elżbieta Cherezińska (6) Emilia Sokolik (1) Emily Jane Brontë (1) Emma Donoghue (1) Eowyn Ivey (1) Eric Lomax (1) Erin Morgenstern (1) Eugen Ruge (1) Eva Weaver (1) Ewa Bauer (2) Ewa Stachniak (2) Ewa Wróbel (1) Federico Moccia (4) Fern Britton (1) Fern Michaels (1) Florian Illies (1) Francine Rivers (3) Francis Hackett (1) Francis Scott Fitzgerald (1) Francoise Giroud (1) Gardner Raymond Dozois (1) Gavin Extence (2) George Orwell (1) George R.R. Martin (8) Georgia Bockoven (1) Gigi Buffon (1) Giovannino Guareschi (5) Glenys Carl (1) Grażyna Jeromin-Gałuszka (1) Greg King (1) Gregg Olsen (1) Grzegorz Sokołowski (1) Grzegorz Strzelczyk (2) Håkan Nesser (1) Hanna Cygler (3) Harper Lee (1) Helen Fielding (2) Helen Rappaport (1) Helena Mniszkówna (1) Helga Hoškova-Weissowá (1) Hellmut Andics (1) Henning Mankell (2) Henryk Sienkiewicz (1) Holly Peterson (1) Horacio Verbitsky (1) Ibn Warraq (1) Igor Sokołowski (4) Ismet Prcić (1) Iwona J. Walczak (3) Izabela Jung (1) Izabela Sowa (1) Izabella Frączyk (1) J.J. Renert (1) Jacek Dehnel (4) Jacek Hugo-Bader (2) Jacek Lusiński (1) Jadwiga Czajkowska (1) Jakub Puchalski (1) Jan Łoziński (1) Jan Miodek (2) Jan Paweł II (1) Jan Wróbel (1) Jane Austen (8) Janina Fedorowicz (1) Jaroslav Hašek (1) Jaume Cabré (2) Jaume Collel (1) Jean des Cars (2) Jean-Christophe Brisard (1) Jean-Jacques Sempé (3) Jean-Paul Roux (1) Jeannette Kalyta (1) Jennifer Kaufman (1) Jennifer Teege (1) Jennifer Worth (1) Jerzy Bralczyk (5) Jerzy Niemczuk (2) Jerzy Sosnowski (1) Jewgienij Wodołazkin (1) Jill Barnett (1) Jill Mansell (1) Joanna Konopińska (1) Joanna Marat (1) Joanna Szczęsna (1) Joanne Harris (1) Joanne Kathleen Rowling (16) Jodi Picoult (23) John Borrell (1) John Boyne (3) John Carlin (1) John Curran (1) John Green (1) John Grogan (1) John Ronald Reuel Tolkien (12) John Seeney (1) Jojo Moyes (10) Jolanta Król (1) Jolanta Kwiatkowska (1) Jon Ronson (1) Jonathan Littell (1) Jordi Pons Salas (1) Joyce Maynard (1) Józef Witko (2) Julia Alvarez (1) Julia Child (1) Julia P. Gelardi (1) Julian Tuwim (2) Julie Lawson Timmer (1) Julie Orringer (1) Jürgen Thorwald (6) Justin Go (1) Justin Peacock (1) Justyna Wydra (2) Ka Hancock (1) Kamil Janicki (2) Kard. Jorge Mario Bergolio (2) Karen Dionne (1) Karen Karbo (1) Karen Mack (1) Karolina Frankowska (1) Karolina Lanckorońska (1) Katarina Mazetti (2) Katarzyna Archimowicz (5) Katarzyna Bonda (9) Katarzyna Kołczewska (2) Katarzyna Kwiatkowska (5) Katarzyna Michalak (15) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (5) Kate Lord Brown (1) Katherine Webb (3) Kathryn Taylor (1) Keith Lowe (1) Kerstin Ekman (1) Kiera Cass (5) Kristina Sabaliauskaitė (2) Krzysztof Sadło (1) Krzysztof Ziemiec (2) ks. Jan Twardowski (1) Laila El Omari (1) Laurens van der Post (1) Leah Fleming (1) Lena Najdecka (1) Leslie Carroll (1) Levi Henriksen (1) Lily Koppel (1) Linda Green (2) Lisa Genova (3) Lisa Kleypas (1) Lisa Scottoline (1) Liv Tyler (1) Louisa May Alcott (2) Louise Walters (1) Lucy Ferriss (1) Lucy Maud Montgomery (10) Lucyna Olejniczak (1) Ludwig Winder (1) Ludwik Stomma (1) Łukasz Maciejewski (1) Łukasz Orbitowski (1) M.L. Stedman (1) Maciej Karpiński (1) Maciej Stuhr (1) Magda Gessler (1) Magdalena Grzebałkowska (4) Mag­da­lena Knedler (1) Magdalena Kordel (4) Magdalena Kulus (1) Magdalena Tulli (1) Maja Łozińska (1) Małgorzata Gutowska - Adamczyk (7) Małgorzata Halber (1) Małgorzata Hayles (2) Małgorzata Łukowiak (1) Małgorzata Maj (1) Małgorzata Musierowicz (17) Małgorzata Szejnert (1) Małgorzata Tusk (1) Małgorzata Warda (3) Mandy Hale (1) Marc Llewellyn (1) Marcin Górka (1) Marcin Mastalerz (2) Marcin Prokop (2) Marcin Wilk (2) Marcin Zaremba (1) Marek Aureliusz (1) Marek Grechuta (1) Marek Ławrynowicz (1) Marek Rybarczyk (3) Margaret Dilloway (1) Margaret Mitchell (1) Maria Dąbrowska (2) Maria Kruger (2) Maria Krüger (1) Maria Sveland (1) Maria Ulatowska (3) Marilyn Brant (1) Marina Stepnova (1) Mariola Pryzwan (1) Marion Zimmer Bradley (1) Mariusz Szczygieł (4) Mariusz Urbanek (7) Mariusz Wilka (1) Mariusz Ziomecki (1) Marta Kisiel (4) Martha Grimes (1) Martin Sixsmith (1) Matthew Quick (1) Melchior Wańkowicz (1) Melissa Hill (1) Meredith Goldstein (1) Mhairi McFarlane (3) Michał Heller (2) Mieczysław Mokrzycki (1) Mike Carson (1) Mira Suchodolska (1) Miriam Karmel (1) Mitch Albom (3) Monika A. Oleksa (8) Monika Szwaja (10) Nadine Gordimer (1) Natasha Walker (1) Ned Vizzini (1) Olle Lönnaeus (1) Papież Franciszek (2) Patrick Ness (1) Patrick Pesnot (1) Paul Arden (1) Paullina Simons (3) Penny Jordan (1) Peter Heller (1) Peter Kreeft (1) Platon (1) Pola Kinski (1) Priscille Sibley (1) Rachel Hauck (2) Rebecca Johns (1) Regina Brett (8) René Goscinny (3) Richard Paul Evans (6) Richard Phillips Feynman (3) Robert Galbraith (5) Robert J. Woźniak (1) Roma Ligocka (3) Ryszard Legutko (1) Sally Bedell Smith (1) Sam Pivnik (1) Samantha Hayes (1) Samantha van Leer (1) Sarita Mandanna (1) Seré Prince Halverson (1) Shelley Emling (1) Stanisław Zakościelny (1) Stephanie Evanovich (1) Stephenie Meyer (3) Sue Eckstein (1) Sue Woolmans (1) Sylwia Chutnik (1) Szymon Hołownia (16) Szymon Sokolik (1) Terry Pratchett (2) Trygve Gulbranssen (4) Tullio Avoledo (1) Victoria Twead (2) Walter R. Brooks (2) Wiesław Myśliwski (4) Wilkie Collins (3) Yrsa Sigurdardóttir (5) Zośka Papużanka (1)

Pogoda w mojej okolicy