wtorek, 11 sierpnia 2015

"Brzechwa nie dla dzieci" - Mariusz Urbanek

Prezentacja postaci i dorobku znanego nam wszystkim od wczesnego dzieciństwa, autora zabawnych wierszyków, bajek i pełnych humoru rymowanek. Mało kto wie, że był on także wybitnym prawnikiem walczącym o prawa autorskie twórców literackich, jednym z założycieli ZAiKS-u i jego długoletnim prezesem, namiętnym karciarzem, a o jego przygodach miłosnych można by napisać barwną powieść...Bogate tło historyczne - świat kabaretów i teatrzyków rewiowych dwudziestolecia, literaci i ich dzieła w trybach socrealizmu, nierozwiązany problem, czy autor wierszy o Stalinie może być obecnie patronem instytucji kultury - dopełnia opis losów i rozwoju osobowości twórczej pisarza doskonale rozpoznawanego przez pokolenia dziadków, rodziców i najmłodszych czytelników książek.

Mogę zacząć być nudna z tymi wyrazami uwielbienia i dla biografii i dla talentu Mariusza Urbanka, ale ja nic nie poradzę na to, że facet genialnie pisze a jest o nim tak cicho! Dlaczego? Wychwalane są chłamowate książki, które po lekturze nie zabawią ani chwili w naszej pamięci, a tu mamy kilka doskonałych biografii, napisanych pięknym językiem, ze znajomością tematu i cisza. Gdyby nie moja praca, nie słyszałabym o tych biografiach. I byłabym na siebie wściekła – nieświadomie. Wiem, wiem, że wyolbrzymiam, bo jednak docierają do mnie sygnały, że nie tylko ja kocham te biografie i autora(polecam na YT poszukać wywiadów, super się słucha).
No! Po tym panegiryku, może kilka słów wstępu, o że tak powiem przedmiocie biografii. Jan Brzechwa – zna go każde dziecko, jakby na przekór całej współczesnej wojnie o Brzechwę… Akademia Pana Kleksa, jedna z moich ukochanych lektur z podstawówki. Oczywiście wierszyki, jak na ironię bo Brzechwa chciał być poetą dla dorosłych, lirycznym, chciał być wieszczem. Niestety nawet najżyczliwsi nie mogą zaliczyć go w poczet poetów wielkich… jeśli chodzi o poezję w którą celował, zawsze był gorszą kopią kuzyna – Leśmiana.  O tym – między innymi – dowiedziałam się z książki Brzechwa nie dla dzieci, bo dla mnie przecież to autor dzieciństwa… wielkim odkryciem było wejrzenie w jego życie – bynajmniej nie dla dzieci :P.


Urodził się na Kresach, w Polsce pod carskim panowaniem. Jego ojciec był urzędnikiem kolei, co sprawiło, że co jakiś czas rodzina Lesmanów – bo tak brzmiało prawdziwe nazwisko Brzechwy, zmieniała miejsce zamieszkania. W końcu ojciec stracił pracę z powodu wyskoków rewolucyjnych i finanse rodziny zaczęły podupadać. Niestety ojciec Janka nie miał smykałki do interesów i rodzina prędko znalazła się na łasce rodziny. Na szczęście zbliżała się godzina gdy Polska miała odzyskać niepodległość, Lesmanowie wrócili do Warszawy, Janek zaczął przygody z różnymi studiami – początkowo było ciężko… w końcu osiadł na prawie, któreż to studia zdeterminowały jego karierę, bił się o niepodległą Polskę, dostał nawet za to odznaczenie i przede wszystkim; pisał wiersze oraz kochał się w kobietach. Babiarz był straszny! Żeby nie powiedzieć gorzej. Jan Brzechwa będzie łączył karierę prawnika, działacza ZAiKSu, poety, z byciem babiarzem o niekwestionowanym wdzięku. Ze wszystkich sił będzie próbował odciąć się od łatki naśladowcy swego kuzyna Leśmiana, będzie chciał wejść na Olimp Tuwima, a jego życie będzie takie, jak poetów w XX-leciu międzywojennym, sławił będzie Piłsudskiego, nie będzie mógł uciec od łatki Żyda(chociaż wyznanie miał jednakowoż inne, to pochodzenie było ważniejsze). Aż w końcu wybuchnie wojna, Brzechwa pomimo swojego pochodzenia i wybitnie nie-aryjskiego wyglądu zostanie w Polsce, najpierw będzie się ukrywał, później trafi go strzała amora i przetrwa wojnę ślepy na wszystko prócz ukochanej, ale prawdziwe kłopoty czekają go po wojnie. Jako piewca systemu, Stalina zasłużył na ogromną krytykę wtedy emigracji, dziś wszystkich prawdziwych patriotów, a jak było naprawdę – odsyłam Was do doskonałej biografii, ja streściłam tylko kilka wątków, bo lepiej opowiedzieć tego, niż autor to zrobił, po prostu się nie da!.Podtrzymuję zdanie, że Mariusz Urbanek ma talent zamieniania tematu, którego się tknie – w złoto. Czytając kolejną już biografię, pomimo upału, przenosiłam się mentalni do knajpy, by przy chłodnym piwie(na absynt za gorąco), słuchać genialnie opowiadanej historii. Bo Brzechwa nie jest postacią łatwą do opisania, owszem był genialnym twórcą dla dzieci, chociaż współcześni mu pedagodzy – tak jak i w przypadku Tuwima – zarzucali mu wszystkie zbrodnie świata, łącznie z demoralizowaniem milusińskich. Pisał również bajki, które miały od najmłodszych lat przekonać do socjalizmu… ale jego dorosłe wiersze naprawdę nie urywają niczego, te propagandowe… z perspektywy czasu – są śmieszne, ale tu pojawia się problem oceny z perspektywy czasu. To prawda, że szereg poetów wybrało emigrację, aby pisać nie dla chwały socjalistycznych morderców, a dla prawdy, Brzechwa wybrał drugą stronę barykady… Mariusz Urbanek  nie oceniał Tuwima, nie ocenia również Brzechwy, chwałą Mu za to!!

Mariusz Urbanek znowu opowiada ze swadą, gawędziarsko, opowiadały mi moje zakochane znajome, że spotkanie z Urbankiem w naszej bibliotece było wspaniałe!! Jeśli chociaż w części tak jak Jego książki, to nadal pluję sobie w brodę, że nie wiedziałam o nim.

Powtórzę się, ale POLECAM wam tę książkę ze wszystkich sił, ona nie jest tak przejmująco smutna jak o Tuwimie, ale pokazuję Brzechwę w innym świetle, nie wiecie jakim był fascynującym człowiekiem i ten wdzięk, którego nikt mu nie odmawiał, promieniuje również z tej biografii… czyta się doskonale i ma się ochotę na jeszcze więcej tak doskonałych biografii!!

 

9 komentarzy:

 1. Tak, to super książka. A ja wiem jaką następną biografię pan Urbanek pisze?! Od niego samego. Już czekam niecierpliwie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co Ty gadasz?! Błagam zdradź!!

   Usuń
  2. Ma być Makuszyński. Wiem od samego autora.

   Usuń
 2. Kusisz mnie ogromnie, żeby wreszcie się zabrać za "Brzechwę" i "Tuwima", ale muszę poczekać, aż ten cholerny upał się skończy, bo mi się żywcem mózg lasuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I ja toże' - że się tak wyrażę z rosyjska.

   Usuń
 3. Tej nie czytałam, ale czytałam Tuwima bio i cóż - zlinczuj mnie - taka sobie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jest mi bardzo ciężko zaakceptować te książki o Tuwimie i Brzechwie, chyba dlatego, że obaj mają zupełnie inne miejsce w mojej świadomości

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak miałam, ale dla prozy Urbanka zabiorę się za wszystko

   Usuń

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.


Categories

2016 przeczytane (259) 30 dni z książkami (23) 52 filmy w 2014 (22) 52 filmy w 2015 (6) akcje (27) amor vincit omnia (10) Angielski ogród (6) audiobook (16) autobiografia (2) biografia (55) bolly (9) candy (2) Cmentarz Zapomnianych Książek (2) czytam przeleżałe trupy z półek (28) czytane 2018 (93) dzienniki (2) Euro 2012 (4) fantastyka (4) felietony (2) historia (27) kkd (4) klasyka (25) klasyka literatury popularnej (19) kolorowe czytanie (4) komedia (1) koty (5) kryminał (74) kucharzę (53) listy (1) literatura na peryferiach (4) łańcuszek (20) Mundial RPA (1) muzycznie (47) naturalnie (2) nie samą książką (141) oglądnęłam (189) ogrodowo (5) oscarowe wyzwanie (2) pachnące (129) planowanie i zagospodarowanie(niekoniecznie przestrzenne) (8) plany (7) podaj cegłę (13) podróże (4) podróże w czasie (13) podsumowanie (88) podsumowanie 2015 (12) podsumowanie 2016 (11) podsumowanie 2017 (14) podsumowanie 2018 (4) poezja (6) prawdziwe historie (15) projekt - nobliści (5) prywatne (72) prywatnie (9) przeczytałam (1656) przeczytałam 2015 (243) przeczytane w 2010 (1) przeczytane w 2011 (1) Real Madryt (3) recenzja książki (621) recenzyjne (929) religia i duchowość (4) reportaż (20) retro (3) robótki (24) roczne podsumowanie (7) romans (70) saga rodzinna (10) seriale (32) sportowo (26) stosik (102) test (1) top10 (12) turystycznie (1) village candle (12) w 2017 przeczytałam (226) woski (126) wymiana (8) wyzwanie - Agatha Christie (54) wyzwanie czytelnicze (69) wyzwanie filmowe (31) wyzwanie Picoult/Sparks (2) wyzwanie w centymetrach (1) yankee candle (94) z półki 2015 (3) zakupy (1) zapowiedź (11)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wg. Autorów ( w trakcie tworzenia)

Agata Christie (51) Agata Pruchniewska (1) Agatha Christie (16) Agnieszka Kaluga (1) Agnieszka Krakowiak-Kondracka (1) Agnieszka Lingas-Łoniewska (10) Agnieszka Wojdowicz (3) Aleksander Jażwiński (1) Aleksander Makowski (1) Aleksandra Szarłat (2) Alex Bellos (1) Alice Hoffman (1) Alina Białowąs (2) Aly Cha (1) Alyson Richman (1) Ałbena Grabowska (3) Ałbena Grabowska-Grzyb (4) Amy Hatvany (2) Andrzej Andrusiewicz (2) Andrzej Chwalba (1) Andrzej Grembowicz (1) Andrzej Kępiński (1) Andrzej Markowski (2) Angele Lieby (1) Angelika Kuźniak (2) Ann Brashares (1) Ann Wroe (1) Anna Bikont (1) Anna Fincer-Ogonowska (1) Anna Gavalda (1) Anna Herbich (3) Anna J. Szepielak (3) Anna Jean Mayhew (1) Anna Moczulska (1) Anna Nejman (1) Annabel Pitcher (1) Anne Brontë (2) Anne O'Brien (1) Anne Tyler (2) Antoni Słonimski (1) Antonina Kozłowska (2) Arael Zurli (1) Arthur Conan Doyle (1) Astrid Lindgren (4) Barbara Mutch (1) Barbara O`Neal (4) Barbara Sęk (1) Barbara Wachowicz (1) Becky Wade (1) Bill Bryson (2) Bolesław Prus (2) Bożena Keff (1) Brenda Reid (1) Brigitte Hamann (1) Brygida Grysiak (1) Carla Montero (1) Carlos Ruiz Zafón (3) Carrie Snyder (1) Cat Patrick (1) Cecelia Ahern (1) Cecilia Samartin (1) Cesarina Vighy (1) Chandra Hoffman (1) Charles Dickens (5) Charles Frazier (1) Charlotte Brontë (5) Cheryl Strayed (1) Chesley McLaren (1) Chris Columbus (1) Chris Fabry (1) Chris Grabenstein (1) Christian Jacq (1) Christina Baker-Kline (2) Chufo Llorens (1) Claire North (1) Clara Sanchez (1) Claude Quétel (1) Clive Staples Lewis (2) Colin Campbell (1) Colleen Hoover (8) Colleen McCullough (1) Conor Grennan (1) Consilia Maria Lakotta (2) Dan Brown (2) Daniel Silva (2) Danielle Steel (1) Danuta Awolusi (1) Danuta Pytlak (1) Dario Fo (1) Debbie Macomber (2) Denis Brian (1) Denis Diderot (1) Denise Hildreth Jones (1) Dennis Lehane (1) Diana Gabaldon (7) Diane Chamberlain (12) Doda Około-Kułak (1) Dodie Smith (1) Donald Spoto (2) Dorota Combrzyńska-Nogala (1) Dorota Gąsiorowska (3) Dorota Golińska (1) Dorota Ponińska (1) Dorota Terakowska (2) Dorothea Johnson (1) Dorothy Rowe (1) Dörthe Binkert (1) Douglas Smith (1) E. Lockhart (1) Edward Rutherfurd (2) Eileen Goudge (1) Eliza Orzeszkowa (2) Elizabeth Cooke (3) Elizabeth Gaskell (5) Elizabeth Haran (3) Elżbieta Cherezińska (5) Emilia Sokolik (1) Emily Jane Brontë (1) Emma Donoghue (1) Eowyn Ivey (1) Eric Lomax (1) Erin Morgenstern (1) Eugen Ruge (1) Eva Weaver (1) Ewa Bauer (2) Ewa Stachniak (2) Ewa Wróbel (1) Federico Moccia (4) Fern Britton (1) Fern Michaels (1) Florian Illies (1) Francine Rivers (3) Francis Hackett (1) Francis Scott Fitzgerald (1) Francoise Giroud (1) Gardner Raymond Dozois (1) Gavin Extence (2) George Orwell (1) George R.R. Martin (7) Georgia Bockoven (1) Gigi Buffon (1) Giovannino Guareschi (5) Glenys Carl (1) Grażyna Jeromin-Gałuszka (1) Greg King (1) Gregg Olsen (1) Grzegorz Sokołowski (1) Grzegorz Strzelczyk (1) Håkan Nesser (1) Hanna Cygler (3) Harper Lee (1) Helen Fielding (2) Helen Rappaport (1) Helena Mniszkówna (1) Helga Hoškova-Weissowá (1) Hellmut Andics (1) Henning Mankell (2) Henryk Sienkiewicz (1) Holly Peterson (1) Horacio Verbitsky (1) Ibn Warraq (1) Igor Sokołowski (3) Ismet Prcić (1) Iwona J. Walczak (3) Izabela Jung (1) Izabela Sowa (1) Izabella Frączyk (1) J.J. Renert (1) Jacek Dehnel (2) Jacek Hugo-Bader (1) Jacek Lusiński (1) Jadwiga Czajkowska (1) Jakub Puchalski (1) Jan Łoziński (1) Jan Miodek (2) Jan Paweł II (1) Jan Wróbel (1) Jane Austen (7) Janina Fedorowicz (1) Jaroslav Hašek (1) Jaume Cabré (2) Jaume Collel (1) Jean des Cars (2) Jean-Christophe Brisard (1) Jean-Jacques Sempé (1) Jean-Paul Roux (1) Jeannette Kalyta (1) Jennifer Kaufman (1) Jennifer Teege (1) Jennifer Worth (1) Jerzy Bralczyk (4) Jerzy Niemczuk (2) Jerzy Sosnowski (1) Jewgienij Wodołazkin (1) Jill Barnett (1) Jill Mansell (1) Joanna Konopińska (1) Joanna Marat (1) Joanna Szczęsna (1) Joanne Harris (1) Joanne Kathleen Rowling (13) Jodi Picoult (22) John Borrell (1) John Boyne (3) John Carlin (1) John Curran (1) John Green (1) John Grogan (1) John Ronald Reuel Tolkien (8) John Seeney (1) Jojo Moyes (7) Jolanta Król (1) Jolanta Kwiatkowska (1) Jon Ronson (1) Jonathan Littell (1) Jordi Pons Salas (1) Joyce Maynard (1) Józef Witko (2) Julia Alvarez (1) Julia Child (1) Julia P. Gelardi (1) Julian Tuwim (2) Julie Lawson Timmer (1) Julie Orringer (1) Jürgen Thorwald (6) Justin Go (1) Justin Peacock (1) Justyna Wydra (2) Ka Hancock (1) Kamil Janicki (2) Kard. Jorge Mario Bergolio (2) Karen Dionne (1) Karen Karbo (1) Karen Mack (1) Karolina Frankowska (1) Karolina Lanckorońska (1) Katarina Mazetti (2) Katarzyna Archimowicz (3) Katarzyna Bonda (7) Katarzyna Kołczewska (2) Katarzyna Kwiatkowska (5) Katarzyna Michalak (14) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (5) Kate Lord Brown (1) Katherine Webb (3) Kathryn Taylor (1) Keith Lowe (1) Kerstin Ekman (1) Kiera Cass (5) Kristina Sabaliauskaitė (1) Krzysztof Sadło (1) Krzysztof Ziemiec (2) ks. Jan Twardowski (1) Laila El Omari (1) Laurens van der Post (1) Leah Fleming (1) Lena Najdecka (1) Leslie Carroll (1) Levi Henriksen (1) Lily Koppel (1) Linda Green (2) Lisa Genova (3) Lisa Kleypas (1) Lisa Scottoline (1) Liv Tyler (1) Louisa May Alcott (1) Louise Walters (1) Lucy Ferriss (1) Lucy Maud Montgomery (8) Lucyna Olejniczak (1) Ludwig Winder (1) Ludwik Stomma (1) Łukasz Maciejewski (1) Łukasz Orbitowski (1) M.L. Stedman (1) Maciej Karpiński (1) Maciej Stuhr (1) Magda Gessler (1) Magdalena Grzebałkowska (3) Mag­da­lena Knedler (1) Magdalena Kordel (4) Magdalena Kulus (1) Magdalena Tulli (1) Maja Łozińska (1) Małgorzata Gutowska - Adamczyk (4) Małgorzata Halber (1) Małgorzata Hayles (1) Małgorzata Łukowiak (1) Małgorzata Maj (1) Małgorzata Musierowicz (16) Małgorzata Szejnert (1) Małgorzata Tusk (1) Małgorzata Warda (2) Mandy Hale (1) Marc Llewellyn (1) Marcin Górka (1) Marcin Mastalerz (2) Marcin Prokop (2) Marcin Wilk (1) Marcin Zaremba (1) Marek Aureliusz (1) Marek Grechuta (1) Marek Ławrynowicz (1) Marek Rybarczyk (2) Margaret Dilloway (1) Margaret Mitchell (1) Maria Dąbrowska (2) Maria Kruger (2) Maria Krüger (1) Maria Sveland (1) Maria Ulatowska (3) Marilyn Brant (1) Marina Stepnova (1) Mariola Pryzwan (1) Marion Zimmer Bradley (1) Mariusz Szczygieł (4) Mariusz Urbanek (6) Mariusz Wilka (1) Mariusz Ziomecki (1) Marta Kisiel (3) Martha Grimes (1) Martin Sixsmith (1) Matthew Quick (1) Melchior Wańkowicz (1) Melissa Hill (1) Meredith Goldstein (1) Mhairi McFarlane (2) Michał Heller (1) Mieczysław Mokrzycki (1) Mike Carson (1) Mira Suchodolska (1) Miriam Karmel (1) Mitch Albom (3) Monika A. Oleksa (6) Monika Szwaja (10) Nadine Gordimer (1) Natasha Walker (1) Ned Vizzini (1) Olle Lönnaeus (1) Papież Franciszek (2) Patrick Ness (1) Patrick Pesnot (1) Paul Arden (1) Paullina Simons (3) Penny Jordan (1) Peter Heller (1) Peter Kreeft (1) Platon (1) Pola Kinski (1) Priscille Sibley (1) Rachel Hauck (2) Rebecca Johns (1) Regina Brett (6) René Goscinny (1) Richard Paul Evans (6) Richard Phillips Feynman (3) Robert Galbraith (3) Robert J. Woźniak (1) Roma Ligocka (3) Ryszard Legutko (1) Sally Bedell Smith (1) Sam Pivnik (1) Samantha Hayes (1) Samantha van Leer (1) Sarita Mandanna (1) Seré Prince Halverson (1) Shelley Emling (1) Stanisław Zakościelny (1) Stephanie Evanovich (1) Stephenie Meyer (2) Sue Eckstein (1) Sue Woolmans (1) Sylwia Chutnik (1) Szymon Hołownia (12) Szymon Sokolik (1) Terry Pratchett (2) Trygve Gulbranssen (4) Tullio Avoledo (1) Victoria Twead (2) Walter R. Brooks (2) Wiesław Myśliwski (2) Wilkie Collins (2) Yrsa Sigurdardóttir (5) Zośka Papużanka (1)

Pogoda w mojej okolicy