środa, 16 lipca 2014

"Preludium brzasku" - Tracie Peterson

Lydia wychodzi za Floyda, podstarzałego wdowca. Czyni to nie z własnej woli, ale w ramach umowy biznesowej zawartej przez jej ojca ze wspólnikiem. Małżonek okazuje się jednak okrutnym tyranem. Jego nagła śmierć staje się dla upokarzanej przez męża i jego dzieci Lydii szansą na wyzwolenie z udręk. Wdowa nieoczekiwanie otrzymuje w spadku cały majątek, czego nie akceptują bezwzględni pasierbowie. Lydia potajemnie wyrusza na Alaskę. Bolesne wspomnienia odbierają jej nadzieję na to, że zazna jeszcze spokoju, szczęścia i prawdziwej miłości. Nie spodziewa się, że życie zgotuje jej jeszcze wiele niespodzianek...

Akcja powieści Preludium brzasku, pierwszej części trylogii Pieśń Alaski, toczy się w latach siedemdziesiątych XIX wieku - fascynującym okresie w dziejach Stanów Zjednoczonych.


Swego czasu w internetach ;] roiło się od recenzji trylogii „Pieśń Alaski”, akurat miałam wtedy szlaban na zakupy, ale zachęcona pozytywnymi recenzjami, będącymi bardziej laudacjami, niż „tylko” zachwytami, obiecałam sobie, że zapoznam się z tą serią. Bogu dziękuję, że kupiłam li i jedynie pierwszy tom. W tym roku chyba żadna z książek tak mnie nie rozczarowała.  Nie wiem jak to się stało, ze osoby z którymi mam podobny gust, tak wysoko oceniły powieść, której ja nie byłam w stanie dokończyć. Sporo za połową, przestałam czytać, a zaczęłam kartkować. Zresztą, już w ¼ tej powieści wiadomo było jak się skończy.

Fabuła zapowiadała się interesująco. Lata 70 XIX wieku, USA.  Lydia jest tuż przed trzydziestką, dwanaście lat wcześniej ojciec zmusił ją do wyjścia za kanalię, który poprzednią żonę doprowadził do samobójstwa. Teraz Kanalia i Ojczulek właśnie zginęli. Lydia ma dosyć miasta, nie wierzy w to, że Bóg jej pomoże, toteż planuje wyjechać na Alaskę do siostry ojca nieboszczyka, której nie widziała ohoho, ale korespondowały ze sobą. Traf chce, że Lydia dziedziczy fortunę, a potomstwo męża-kanali z pierwszego małżeństwa jej nie toleruje i nie jest szczęśliwe, że macoszka wysiudała ich z hajsu. No więc Lydia jedzie na Alaske z pomocą prawnika, który wierzy w Boga i modli się za nią, w co Lydia nie wierzy. Na miejscy, od razu wpada w ramiona mężczyzny, przystojnego ogromne(mieszanka krwi rosyjskiej i szwedzkiej), też wierzącego, ciotka też wierzy, wszyscy dobrzy wierzą, wiec Lydię oprócz odpoczynku po koszmarze małżeństwa, czeka jeszcze solidna religijna indoktrynacja. Wyniku zapewne się domyślacie, bo… dokładnie!! Wszyscy dobrzy wierzą. Jak ktoś w Boga nie wierzy, automatycznie jest kanalią. Lydia jest sceptyczna, ale jest po przejściach. Chwilowo jej to wybaczamy. Aha,  cała gromada pasierbów knuje jak odzyskać pieniądze i to jest wątek sensacyjno-dramatyczny.
Taram!! Właśnie wiecie o czym jest książka – mniej więcej.

Nie cierpię zaczynać serii i jej nie kończyć, ale na rozum by mi padło gdybym wydała chociaż złotówkę na kolejny tom. No 5-10 PLN odżałuję. Ta książka to chodzący dramat. Takie opowiastki pisałam w szkole podstawowej. Mam wrażenie, że autorka czuła misję ureligijnienia czytelników, dlatego wybrała sobie dowolny okres historyczny i napisała co chciała.

Nie mam nic przeciwko książką o wyraźnym religijnym przesłaniu. Ba! Lubię takie. Zresztą w tym roku kilka recenzowałam i to pozytywnie. Sama jestem wierzącą katoliczką i uważam, że ten aspekt życia jest zbyt często pomijany, a religia jest ważnym czynnikiem, chociażby przy dokonywaniu wyborów. Ale to czy autorka pisze naturalnie, to inna sprawa. Czytałam już wiele książek, w których religia była płynnie wpleciona w akcję, a nie stanowiła uderzenie młota indoktrynacji. Moim zdaniem było bardzo nachalnie.

Akcja dzieje się w latach 70, XIX wieku, nie chcę się czepiać, bo jednak to historia kraju autorki, ale na oko realia historyczne są tak zachowane, że aż zęby bolą. Lata 70, tuż po akcji „Przeminęło z wiatrem”, ten sam kraj, a pamiętacie jak Scarlett obrywało się za nienoszenie żałoby? Wdowa i córki po nieboszczykach mają to w nosie i w sumie nic. Lydia przyjeżdża na Alaskę i ludzie wyprawiają na jej cześć bal!! Kwestie przyzwoitości są niemalże nieobecne. A to purytańskie Stany Zjednoczone, końca XIX wieku!! Mam wrażenie, że autorka wybrała sobie okres w którym możliwe było wydanie córki za mąż bez jej zgody i brak samodzielności kobiet. No i jakiś pół-dziki kraj. Żeby pokazać, że dobrzy ludzie są zaangażowani społecznie i nie uważają rdzennej ludności za gorszą. Moim zdaniem autorka w ogóle nie stworzyła klimatu epoki. Nic!

Kolejny zarzut, bohaterowie tak płascy, że płaskorzeźby przy nich to full HD i 3D. Nie ma żadnego realizmu, albo ktoś jest tak dobry, że zaraz wyrosną mu skrzydła, a nad czaszką buja się aureola, albo ktoś jest taką kanalią, że aż dziw, że po mieście nie chadza z widłami. Nie znoszę takich zabiegów. Jakby autor odmawiał nam umiejętności używania rozumu i dokonywania trafnych osądów. Musi tak skonstruować bohaterów, żeby nie było wątpliwości. To jest sztuczne.  W bajkach dla dzieci jest więcej realizmu i różnych charakterów. W „Preludium blasku” Ci dobrzy są cierpiący, ale znoszą to z pokorą i cierpliwością, więc nie trzeba być Nostradamusem, żeby wiedzieć, ze spotka ich zasłużona nagroda.  Normalnie w nagrodę nawet byk im się ocieli.

Książka płaska,  nijaka, bez zachowania realiów historycznych. Jest powierzchowna i nijaka.

Nie czytałam w tym roku tak złej książki. Dramat. Nie wiem co mi na mózg siadło, że kupiłam. Gorzej jak się Mamie spodoba i trzeba będzie następne tomy kupić.  
Nie polecam!

24 komentarze:

 1. To na pewno nie przeczytam, bo nie lubię takich książek. Jak na razie zapasów ze swoich półeczek nie przeczytam, bo moja przyjaciółka ma staż w bibliotece i mi mnóstwo wspaniałych książeczek przynosi :>

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzadko coś odradzam, ale tej nikomu nie polecę

   Usuń
 2. Takie książki trzeba po prostu lubić. Jest to SAGA RODZINNA. Uczuciowa i pełna realiów. Nie każdy do niej podchodzi miło i uczuciowo.Mnie osobiście urzekła. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam wiele lepszych sag rodzinnych. I nie zgadzam się, że jest pełna realiów. Realiów tam nie ma za grosz.
   Podchodziłam do niej z najlepszymi uczuciami, niestety.

   Usuń
 3. Zapowiedź brzmiała zachęcająco (zwłaszcza ta Alaska!!!), ale chyba jednak się nie skuszę...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Klimatu ALaski też nie znalazłam. Strasznie się zawiodłam

   Usuń
 4. XIX wiek mnie bardzo ciekawi, bez względu na miejsce akcji. Szkoda, że w tym wypadku wyszło nieciekawie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety klimatu swojej epoki ta książka nie ma. ida

   Usuń
 5. Mnie nawet okładka odpycha...

  OdpowiedzUsuń
 6. Okładka, wiadomo - rzecz gustu, mnie też kusiła. Ale niestety

  OdpowiedzUsuń
 7. Tak się złożyło, że przeczytałam jedynie 3 część. Ten tytuł mam już na półce, mam nadzieję, że poziomem będzie porównywalny z trzecim.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To poczekam aż opiszesz pierwszy tom i zobaczę czy mam się za co brać :)

   Usuń
 8. O matulu, a chciałam sobie ją wypożyczyć z biblioteki, ale w takim razie podziękuję. Trafiają do mnie Twoje argumenty, więc nie będę na nią tracić czasu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz co, ja się cieszę. Bo dla mnie to po prostu zła ksiażka i strata czasu.

   Usuń
 9. Patrz, a mnie książka się podobała, nie super zachwyciła, ale była ok, czytałam gorsze. Czyli Kasiek o drugą część nie pobijemy się:) Padnę jak Twojej Mamie się spodoba:):) Czasami tak jest.
  Ja i moja przyjaciółka mamy praktycznie identyczne książkowe gusta, ale ona wręcz wielbi książki Kasi Michalak, które mnie przyprawiają o ból zębów:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mama na razie czyta coś innego ;) a z innymi naszymi gustami czasami się zdarza ;)

   Usuń
 10. Mnie widocznie szał na książkę ominął, bo nie słyszałam o niej wcześniej i jak widzę nic nie straciłam. Będę omijać z daleka.

  OdpowiedzUsuń
 11. Oj szkoda, bo mam książkę na liście do przeczytania. Nie lubię "płaskich" bohaterów, ale jak spotkam dam jej szansę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spróbuj :)) jak widać, niektórym się podobało :)

   Usuń
 12. A ja mam książkę na stosiku koło łóżka i miałam ją zacząć prędko czytać - całe szczęście, że z biblioteki :)

  OdpowiedzUsuń
 13. O nie, taka zła książka z taką miłą okładką? W takim razie zapominam o niej od razu, zanim tytuł mi zapadnie w pamięć ;)

  OdpowiedzUsuń

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.


Według Wydawnictw

Czarna Owca (12) Dom Wydawniczy Rebis (4) Replika (2) Wydawnictwo Psychoskok (2) Wydawnictwo Agora (10) Wydawnictwo Aktywa (2) Wydawnictwo Albatros (12) Wydawnictwo Bellona (5) Wydawnictwo Bukowy Las (3) Wydawnictwo Czarna Owca (17) Wydawnictwo Czarne (25) Wydawnictwo Czerwone i Czarne (1) Wydawnictwo Czwarta Strona (20) Wydawnictwo Czytelnik (3) Wydawnictwo Dobra Literatura (1) Wydawnictwo Dolnośląskie (8) Wydawnictwo Dowody na Istnienie (3) Wydawnictwo Dragon (3) Wydawnictwo Edipresse Książki (16) Wydawnictwo Erica (1) Wydawnictwo Esprit (2) Wydawnictwo Feeria (1) Wydawnictwo Filia (17) Wydawnictwo Franciszkanów "Bratni Zew" (1) Wydawnictwo Hachette (2) Wydawnictwo Harper Collins (7) Wydawnictwo Insignis (9) Wydawnictwo Iskry (8) Wydawnictwo J. Przeworskiego (1) Wydawnictwo Jaguar (3) Wydawnictwo JanKa (2) Wydawnictwo Kobiece (42) Wydawnictwo Książnica (10) Wydawnictwo Kwiaty Orientu (1) Wydawnictwo Lira (5) Wydawnictwo Literackie (42) Wydawnictwo MAG (1) Wydawnictwo Manufaktura Tekstów (1) Wydawnictwo Marginesy (46) Wydawnictwo Media Rodzina (9) Wydawnictwo Mg (26) Wydawnictwo Młodzieżówka (1) Wydawnictwo Muza (32) Wydawnictwo Nasza Księgarnia (3) Wydawnictwo Noir Sur Blanc (7) Wydawnictwo Nova Res (6) Wydawnictwo Nowa Proza (1) Wydawnictwo Otwarte (32) Wydawnictwo Pascal (16) Wydawnictwo Planeta (1) Wydawnictwo Poradnia K (4) Wydawnictwo Poznańskie (20) Wydawnictwo Prozami (1) Wydawnictwo Prószyński (59) Wydawnictwo PWN (3) Wydawnictwo Replika (34) Wydawnictwo Sic! (2) Wydawnictwo Smak Słowa (3) Wydawnictwo Sonia Draga (3) Wydawnictwo SQN (9) wydawnictwo Stara Szkoła (2) Wydawnictwo superNOWA (1) Wydawnictwo Szara Godzina (3) Wydawnictwo Szelest (1) Wydawnictwo Szósty Zmysł (6) Wydawnictwo Świat Książki (15) Wydawnictwo Święty Wojciech (1) Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (9) Wydawnictwo Uroboros (2) Wydawnictwo Vesper (1) Wydawnictwo W.A.B (35) Wydawnictwo WAM (3) Wydawnictwo WasPos (1) Wydawnictwo Wielka litera (5) Wydawnictwo WM (1) Wydawnictwo YA (3) Wydawnictwo Young (5) Wydawnictwo Znak (84) Wydawnictwo Zwierciadło (1) Wydawnictwo Zysk i s-ka (42)

Categories

2016 przeczytane (259) 2019 czytam (263) 2020 (129) 30 dni z książkami (23) 52 filmy w 2014 (22) 52 filmy w 2015 (6) akcje (27) amor vincit omnia (10) Angielski ogród (8) audiobook (16) autobiografia (5) biografia (75) bolly (9) candy (2) Cmentarz Zapomnianych Książek (2) czytam przeleżałe trupy z półek (62) czytane 2018 (244) dzienniki (4) Euro 2012 (4) fantastyka (12) felietony (3) historia (48) kkd (4) klasyka (35) klasyka literatury popularnej (21) kolorowe czytanie (4) komedia (1) koty (5) kryminał (93) kucharzę (53) listy (1) literatura na peryferiach (4) łańcuszek (20) Mundial RPA (1) muzycznie (47) naturalnie (2) nie samą książką (141) oglądnęłam (189) ogrodowo (5) oscarowe wyzwanie (2) pachnące (129) planowanie i zagospodarowanie(niekoniecznie przestrzenne) (8) plany (7) podaj cegłę (14) podróże (8) podróże w czasie (14) podsumowanie (96) podsumowanie 2015 (12) podsumowanie 2016 (11) podsumowanie 2017 (14) podsumowanie 2018 (12) poezja (8) prawdziwe historie (33) projekt - nobliści (5) prywatne (75) prywatnie (9) przeczytałam (2195) przeczytałam 2015 (243) przeczytane w 2010 (1) przeczytane w 2011 (1) Real Madryt (3) recenzja książki (1169) recenzyjne (1364) religia i duchowość (12) reportaż (53) retro (4) robótki (24) roczne podsumowanie (7) romans (122) saga rodzinna (19) seriale (33) sportowo (27) stosik (102) test (1) top10 (12) turystycznie (1) village candle (12) w 2017 przeczytałam (226) woski (126) wymiana (8) wyzwanie - Agatha Christie (54) wyzwanie czytelnicze (69) wyzwanie filmowe (31) wyzwanie Picoult/Sparks (2) wyzwanie w centymetrach (1) yankee candle (94) z półki 2015 (3) zakupy (1) zapowiedź (11)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wg. Autorów ( w trakcie tworzenia)

Agata Christie (51) Agata Pruchniewska (1) Agatha Christie (16) Agnieszka Kaluga (1) Agnieszka Krakowiak-Kondracka (2) Agnieszka Lingas-Łoniewska (12) Agnieszka Wojdowicz (3) Aleksander Jażwiński (1) Aleksander Makowski (1) Aleksandra Szarłat (2) Alex Bellos (1) Alice Hoffman (1) Alina Białowąs (2) Aly Cha (1) Alyson Richman (1) Ałbena Grabowska (4) Ałbena Grabowska-Grzyb (5) Amy Hatvany (2) Andrzej Andrusiewicz (2) Andrzej Chwalba (1) Andrzej Grembowicz (1) Andrzej Kępiński (1) Andrzej Markowski (2) Angele Lieby (1) Angelika Kuźniak (2) Ann Brashares (1) Ann Wroe (1) Anna Bikont (1) Anna Fincer-Ogonowska (1) Anna Gavalda (1) Anna Herbich (4) Anna J. Szepielak (3) Anna Jean Mayhew (1) Anna Moczulska (1) Anna Nejman (1) Annabel Pitcher (1) Anne Brontë (2) Anne O'Brien (1) Anne Tyler (2) Antoni Słonimski (1) Antonina Kozłowska (3) Arael Zurli (1) Arthur Conan Doyle (1) Astrid Lindgren (4) Barbara Mutch (1) Barbara O`Neal (4) Barbara Sęk (3) Barbara Wachowicz (1) Becky Wade (1) Bill Bryson (2) Bolesław Prus (2) Bożena Keff (1) Brenda Reid (1) Brigitte Hamann (1) Brygida Grysiak (1) Carla Montero (1) Carlos Ruiz Zafón (3) Carrie Snyder (1) Cat Patrick (1) Cecelia Ahern (4) Cecilia Samartin (1) Cesarina Vighy (1) Chandra Hoffman (1) Charles Dickens (5) Charles Frazier (1) Charlotte Brontë (5) Cheryl Strayed (1) Chesley McLaren (1) Chris Columbus (1) Chris Fabry (1) Chris Grabenstein (1) Christian Jacq (1) Christina Baker-Kline (2) Chufo Llorens (1) Claire North (1) Clara Sanchez (1) Claude Quétel (1) Clive Staples Lewis (2) Colin Campbell (1) Colleen Hoover (14) Colleen McCullough (1) Conor Grennan (1) Consilia Maria Lakotta (2) Dan Brown (2) Daniel Silva (2) Danielle Steel (1) Danuta Awolusi (1) Danuta Pytlak (1) Dario Fo (1) Debbie Macomber (2) Denis Brian (1) Denis Diderot (1) Denise Hildreth Jones (1) Dennis Lehane (1) Diana Gabaldon (7) Diane Chamberlain (15) Doda Około-Kułak (1) Dodie Smith (1) Donald Spoto (2) Dorota Combrzyńska-Nogala (1) Dorota Gąsiorowska (4) Dorota Golińska (1) Dorota Ponińska (1) Dorota Terakowska (2) Dorothea Johnson (1) Dorothy Rowe (1) Dörthe Binkert (1) Douglas Smith (1) E. Lockhart (1) Edward Rutherfurd (4) Eileen Goudge (1) Eliza Orzeszkowa (3) Elizabeth Cooke (3) Elizabeth Gaskell (7) Elizabeth Haran (3) Elżbieta Cherezińska (5) Emilia Sokolik (1) Emily Jane Brontë (1) Emma Donoghue (1) Eowyn Ivey (1) Eric Lomax (1) Erin Morgenstern (1) Eugen Ruge (1) Eva Weaver (1) Ewa Bauer (2) Ewa Stachniak (2) Ewa Wróbel (1) Federico Moccia (4) Fern Britton (1) Fern Michaels (1) Florian Illies (1) Francine Rivers (3) Francis Hackett (1) Francis Scott Fitzgerald (1) Francoise Giroud (1) Gardner Raymond Dozois (1) Gavin Extence (2) George Orwell (1) George R.R. Martin (7) Georgia Bockoven (1) Gigi Buffon (1) Giovannino Guareschi (5) Glenys Carl (1) Grażyna Jeromin-Gałuszka (1) Greg King (1) Gregg Olsen (1) Grzegorz Sokołowski (1) Grzegorz Strzelczyk (1) Håkan Nesser (1) Hanna Cygler (3) Harper Lee (1) Helen Fielding (2) Helen Rappaport (1) Helena Mniszkówna (1) Helga Hoškova-Weissowá (1) Hellmut Andics (1) Henning Mankell (2) Henryk Sienkiewicz (1) Holly Peterson (1) Horacio Verbitsky (1) Ibn Warraq (1) Igor Sokołowski (4) Ismet Prcić (1) Iwona J. Walczak (3) Izabela Jung (1) Izabela Sowa (1) Izabella Frączyk (1) J.J. Renert (1) Jacek Dehnel (3) Jacek Hugo-Bader (2) Jacek Lusiński (1) Jadwiga Czajkowska (1) Jakub Puchalski (1) Jan Łoziński (1) Jan Miodek (2) Jan Paweł II (1) Jan Wróbel (1) Jane Austen (8) Janina Fedorowicz (1) Jaroslav Hašek (1) Jaume Cabré (2) Jaume Collel (1) Jean des Cars (2) Jean-Christophe Brisard (1) Jean-Jacques Sempé (3) Jean-Paul Roux (1) Jeannette Kalyta (1) Jennifer Kaufman (1) Jennifer Teege (1) Jennifer Worth (1) Jerzy Bralczyk (4) Jerzy Niemczuk (2) Jerzy Sosnowski (1) Jewgienij Wodołazkin (1) Jill Barnett (1) Jill Mansell (1) Joanna Konopińska (1) Joanna Marat (1) Joanna Szczęsna (1) Joanne Harris (1) Joanne Kathleen Rowling (15) Jodi Picoult (23) John Borrell (1) John Boyne (3) John Carlin (1) John Curran (1) John Green (1) John Grogan (1) John Ronald Reuel Tolkien (11) John Seeney (1) Jojo Moyes (10) Jolanta Król (1) Jolanta Kwiatkowska (1) Jon Ronson (1) Jonathan Littell (1) Jordi Pons Salas (1) Joyce Maynard (1) Józef Witko (2) Julia Alvarez (1) Julia Child (1) Julia P. Gelardi (1) Julian Tuwim (2) Julie Lawson Timmer (1) Julie Orringer (1) Jürgen Thorwald (6) Justin Go (1) Justin Peacock (1) Justyna Wydra (2) Ka Hancock (1) Kamil Janicki (2) Kard. Jorge Mario Bergolio (2) Karen Dionne (1) Karen Karbo (1) Karen Mack (1) Karolina Frankowska (1) Karolina Lanckorońska (1) Katarina Mazetti (2) Katarzyna Archimowicz (4) Katarzyna Bonda (8) Katarzyna Kołczewska (2) Katarzyna Kwiatkowska (5) Katarzyna Michalak (15) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (5) Kate Lord Brown (1) Katherine Webb (3) Kathryn Taylor (1) Keith Lowe (1) Kerstin Ekman (1) Kiera Cass (5) Kristina Sabaliauskaitė (2) Krzysztof Sadło (1) Krzysztof Ziemiec (2) ks. Jan Twardowski (1) Laila El Omari (1) Laurens van der Post (1) Leah Fleming (1) Lena Najdecka (1) Leslie Carroll (1) Levi Henriksen (1) Lily Koppel (1) Linda Green (2) Lisa Genova (3) Lisa Kleypas (1) Lisa Scottoline (1) Liv Tyler (1) Louisa May Alcott (2) Louise Walters (1) Lucy Ferriss (1) Lucy Maud Montgomery (10) Lucyna Olejniczak (1) Ludwig Winder (1) Ludwik Stomma (1) Łukasz Maciejewski (1) Łukasz Orbitowski (1) M.L. Stedman (1) Maciej Karpiński (1) Maciej Stuhr (1) Magda Gessler (1) Magdalena Grzebałkowska (3) Mag­da­lena Knedler (1) Magdalena Kordel (4) Magdalena Kulus (1) Magdalena Tulli (1) Maja Łozińska (1) Małgorzata Gutowska - Adamczyk (6) Małgorzata Halber (1) Małgorzata Hayles (2) Małgorzata Łukowiak (1) Małgorzata Maj (1) Małgorzata Musierowicz (16) Małgorzata Szejnert (1) Małgorzata Tusk (1) Małgorzata Warda (3) Mandy Hale (1) Marc Llewellyn (1) Marcin Górka (1) Marcin Mastalerz (2) Marcin Prokop (2) Marcin Wilk (2) Marcin Zaremba (1) Marek Aureliusz (1) Marek Grechuta (1) Marek Ławrynowicz (1) Marek Rybarczyk (2) Margaret Dilloway (1) Margaret Mitchell (1) Maria Dąbrowska (2) Maria Kruger (2) Maria Krüger (1) Maria Sveland (1) Maria Ulatowska (3) Marilyn Brant (1) Marina Stepnova (1) Mariola Pryzwan (1) Marion Zimmer Bradley (1) Mariusz Szczygieł (4) Mariusz Urbanek (7) Mariusz Wilka (1) Mariusz Ziomecki (1) Marta Kisiel (3) Martha Grimes (1) Martin Sixsmith (1) Matthew Quick (1) Melchior Wańkowicz (1) Melissa Hill (1) Meredith Goldstein (1) Mhairi McFarlane (2) Michał Heller (1) Mieczysław Mokrzycki (1) Mike Carson (1) Mira Suchodolska (1) Miriam Karmel (1) Mitch Albom (3) Monika A. Oleksa (7) Monika Szwaja (10) Nadine Gordimer (1) Natasha Walker (1) Ned Vizzini (1) Olle Lönnaeus (1) Papież Franciszek (2) Patrick Ness (1) Patrick Pesnot (1) Paul Arden (1) Paullina Simons (3) Penny Jordan (1) Peter Heller (1) Peter Kreeft (1) Platon (1) Pola Kinski (1) Priscille Sibley (1) Rachel Hauck (2) Rebecca Johns (1) Regina Brett (7) René Goscinny (3) Richard Paul Evans (6) Richard Phillips Feynman (3) Robert Galbraith (4) Robert J. Woźniak (1) Roma Ligocka (3) Ryszard Legutko (1) Sally Bedell Smith (1) Sam Pivnik (1) Samantha Hayes (1) Samantha van Leer (1) Sarita Mandanna (1) Seré Prince Halverson (1) Shelley Emling (1) Stanisław Zakościelny (1) Stephanie Evanovich (1) Stephenie Meyer (2) Sue Eckstein (1) Sue Woolmans (1) Sylwia Chutnik (1) Szymon Hołownia (14) Szymon Sokolik (1) Terry Pratchett (2) Trygve Gulbranssen (4) Tullio Avoledo (1) Victoria Twead (2) Walter R. Brooks (2) Wiesław Myśliwski (4) Wilkie Collins (3) Yrsa Sigurdardóttir (5) Zośka Papużanka (1)

Pogoda w mojej okolicy