sobota, 15 września 2012

"Jeździec miedziany" - Paullina Simons

Epopeja chwytająca za serce jak „Doktor Żywago” Leningrad, rok 1941. 17-letnia Tania Mietanowa poznaje młodego oficera mówiącego z obcym akcentem. Zakochuje się w nim ku swemu przerażeniu, gdyż Aleksander jest już obiektem uczuć jej siostry Darii. Miłość jednak nie wybiera - Aleksander odwzajemnia uczucia Tani, ale by nie ranić Darii, bohaterowie przysięgają nigdy nie ujawnić swej miłości.



 O tej książce bym pewnie nie słyszała gdyby nie to, że gdzieś rok temu czytałam  „Białą wilczycę”, która porównywana była między innymi do nieznanego mi „Miedzianego jeźdźca”, lubię książki z wielką historią w tle. I tak ciągle miałam w pamięci  żeby nabyć, bo w mojej bibliotece nie było. I tak zawsze coś, zawsze coś, inna książka z listy, lub coś niespodziewanego. Aż  w czwartek nie było żadnej książki którą chciałam kupić, a dzień był tak niepomyślny, że musiałam coś nabyć. I wzrok padł na książkę której tytuł wciąż błąkał mi się w pamięci. Impuls i bach!! Zaczęłam czytać już na przystanku… zarwana noc…. Chwile wzruszeń, wielkich emocji i  łez.

Motyw wielkiej miłości Rosjanki i obcokrajowca jest popularnym motywem literackim. Zwykle wydarzenia te rozgrywają się na tle rewolucji, schyłku caratu. Bohaterką zwykle jest piękna, młodziutka, naiwna arystokratka, której świat z dnia na dzień pęka jak bajka mydlana, ona z narażeniem życia ucieka, najczęściej do Paryża, tam spotyka będącego na przepustce Amerykańskiego żołnierza, kochają się do szaleństwa, ale on musi wracać na front. Są rozstania, łzy. Później jest niepokój, no bo wojna, ona umiera z niepokoju i  z głodu, bo przecież rodowe majątki zostały we wzburzonej Rosji. Na nią naciskają, swatają z jakimś pobratymcem, który również uciekł z Rosji, jest do szaleństwa w dziewczynie zakochany i może ją utrzymać. Ona już prawie traci nadzieje, sądzi, że była tylko igraszką i już prawie się zgadza, kiedy chwila moment jedno spotkanie… on wraca, przeprasza itp.

Tak bywa zwykle… obawiałam się, że znowu dostanę powieść  jakich wiele już czytałam.  Ale dostałam naprawdę wyjątkową . Pod wieloma względami.

Poznajemy Tatianę,  jest rok 1941, czerwiec. Niemcy zaczynają realizować plan Barbarossa. Napadają na Związek Radziecki. Swojego sojusznika. Na początku wszyscy wierzą w błyskawiczne pokonanie Hitlera. Matka Rosja jest potężnym krajem, zgniecie w proch nazistów. W mgnieniu oka… Tatiana jest taką… sierotką Marysią. Jej starsza o siedem lat siostra Dasza, jest gwiazdą, dorosła, łamie serca i non stop się zakochuje. Bliźniaczy brat Tani – Pasza jest ukochanym, jedynym synem. Pupilkiem rodziców. Drobna i malutka Tania uchodzi za niezaradne dziecko. Wysłana po zakupy poznaje przystojnego oficera Armii Czerwonej – Aleksandra. Dziewczyna nie ma pojęcia, że oto nadeszła chwila która zmieni jej życie. Oficer ma nieodparty urok, ratuje ją z opresji i jako pierwszy dostrzega w niej piękną kobietę. Niestety, jak to w życiu bywa wszystko się komplikuje. Okazuje się że niewiele wcześniej Aleksander poznał Daszę. Dasza uważa, że jest zakochana w Aleksandrze. Na litość boską, która normalna kobieta nie zakochałaby się w takim facecie. A Tania ostatnia w hierarchii rodzinnej nie wyobraża sobie złamać serca Siostrze. Spotyka się potajemnie z Aleksandrem oddaje mu serce i duszę z każdym dniem coraz bardziej, a On dzieli się z nią swą przeszłością, z pozoru lekkomyślnie bo oboje naraża na straszny los. Oboje oszukują Daszę, oszukują  „przyjaciela”” Aleksandra Dimę, którego zżera zazdrość i chce koledze odebrać wszystko co jest mu drogie i ma na Aleksandra porządnego haka.  Tania i Aleksander odgrywają farsę nieustannie. Ona nie chce ranić Siostry i chce oddać jej mężczyznę którego kocha, On zrobi wszystko co Tania mu każe, byle nie stracić z nią kontaktu

Wszystkie te wydarzenia rozgrywają się na tle Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Oblegany Leningrad. Problemy z aprowizacją, ludzie gotowi zabić na ulicy, w biały dzień za kawałek chleba. Wojna, która nie jest chlubą, wojna która upadla, zmienia człowieka, wydobywa z niego najgorsze cechy.

Dobra, bo streszczę całą fabułę… Od razu uprzedzę, nie jest to literatura najwyższych lotów, wprawdzie znajdziemy tam cytaty z Puszkina(tytuł powieści nawiązuje do dzieła Puszkina, którego nie znam w związku z tym nie wypowiem się co do trafności tytułu), ale to babskie czytadło. Faceta pewnie znudzą i zniechęcą. Wiele kobiet pewnie też.

Moja dziwna reumatyczna czytelnicza dusza potrzebowała takiej powieści, tak motylkowej. Bo motylki fruwają. Spotkałam się z zarzutami, że autorka emanuje pornografią. Moim zdaniem zarzut na wyrost, owszem w książce jest relatywnie sporo wiadomych opisów, ale nie można nazwać ich wulgarnymi, moim zdaniem nie ma co się bulwersować. On i Ona się kochają, nie ma co oszukiwać, że się pożądają i fizyczność odgrywa ważną rolę w ich życiu. Nawet taka purytańska ja mogę to zaakceptować.

Bardzo poruszały mnie rozmowy bohaterów, Autorka z niesamowitym wyczuciem opisuje relacje między Tatianą i Aleksandrem, relację skomplikowaną. Nie zawsze jest różowo, padają mocne słowa, ale to wszystko jest przepięknie opisane, że czyta się z motylkami w brzuchu, czasami jedno zdanie potrafi niesamowicie rozrzewnić.

Nie ukrywam, że główny bohater jest ogromnym plusem tej powieści… nie oszukujmy się takich facetów nie ma… tzn. są ale w jakimś niedostępnym dla mnie Wszechświecie, nie zmienia to faktu, że o takim facecie miło się czyta. Dobrze poobserwować takiego chociaż w świecie fantazji, zwłaszcza jak się jest taką beznadziejną idealistką wychowaną na męskich postaciach idealnych.

Kurczę!! Zauroczyła mnie ta książka, te cztery dyszki wydane za solidną(siedemset ponad stron) książkę, w twardej oprawie, szytą okazało się dobrą inwestycją. Czas spędzony na lekturze tej książki był naprawdę dobrze przeżytym.

56 komentarzy:

  1. Popatrz, jaki ciekawy zbieg okoliczności, tydzień temu wytargałam ją z biblioteki, wiedziona tą samą ciekawością :) Niestety, utknęłam w powieści Singera i nijak nie mogę się z niej wygrzebać.. Póki co ;) ale jak już się wygrzebię... :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pokrewieństwo dusz, a nie przypadek. Zazdroszczę dobrze wyposażonej biblioteki i trzymam kciuki za szybka lekturę "Jeźdźca" będę czekała na Twoją opinię :)

      Usuń
    2. Kasiu, tak miło napisałaś, że jest mi głupio i przykro, ale moja recenzja raczej nie będzie..pozytywna.. Co nie zmienia faktu, że Ciebie i Twoje recenzje bardzo lubię :) Po prostu inaczej odbieramy pewne rzeczy i tyle :) :*

      Usuń
    3. Nie wygłupiaj się tak nawet, nikt nie zgadza się ze sobą w stu procentach, dziękuję za wyrazy sympatii, są one absolutnie odwzajemnione. Negatywną recenzję i tak przeczytam, przyda mi się odmienny punkt widzenia :)

      Ściskam :*

      Usuń
    4. uff :) wiesz, już tak po cichu się przyznam, że zaglądam tu od 3 lat i w sumie to dzięki Tobie nabrałam trochę odwagi do pisania własnego bloga ;)

      odwzajemniam :*

      Usuń
    5. Nawet nie wiesz jak bardzo miło czyta mi się coś takiego.

      Cieszę się, że mam "swój" udział w Twoim pisaniu. Z tego mogę być dumna :D

      Usuń
  2. Ja "Jeźdźcem miedzianym" ogromnie się rozczarowałam. Zdecydowanie mi się nie podobała.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może to dziwne, biorąc pod uwagę mój zachwyt, ale rozumiem to nie jest książka dla każdego i na każdy czas, ja potrzebowałam takiego czytadła, osadzonego w ciekawych czasach, dostarczyła mi wielu emocji oderwała od rzeczywistości, a to mi było potrzebne.

      Usuń
  3. U mnie cała trylogia stoi na półce od ponad roku i czeka na swoją kolej... Musze się w końcu zmobilizować!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. po prostu zazdroszczę!!
      Mam nadzieję, że Ci się też tak spodobają jak mnie

      Usuń
  4. Kasiek, śpieszę donieść, że cała trylogia jest w promocji na empik.com, po około 27 zł/ szt, tyle, że miękkie oprawy ;) Zastanawiam się czy nie brać, ale chyba chwilowo mnie nie stać:/, a po tym co tu powypisywałaś mam większą ochotę tylko :P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I dzięki Tobie dowiedziałam się, że jest w miękkiej oprawie. Na szczęście w mojej księgarni mam zniżkę :P
      Jak dopadnę w empiku w miękkiej oprawie to zanabędę. Bo empik mam na drugim końcu miasta a nie mam auta

      Usuń
    2. Ale Ty jesteś wredna :P przez Ciebie byłam wczoraj w jempiku, nabyłam II tom oraz polecanego "Niemego świadka"

      Usuń
    3. wredota to moje piąte imię :D
      A w jakiej oprawie wzięłaś?

      Usuń
    4. w miękkiej była. I dzięki temu mogłam sobie jeszcze Christie skubnąć :D

      Usuń
  5. Ta książka zrobiła na mnie mega wrażenia, druga część również. To jedne z nielicznych (jeśli nie jedyne) powieści, przy których wręcz ryczłam ;) Trzeciego tomu nie czytalam, bo stwierdziłam, że nie wytrzymam psychicznie (a słyszałam, że ostatnia część jest najsłabsza). Nie wiem, co w tych książkach jest takiego wyjątkowego, że na mnie tak podziałały. Może postać Aleksandra, albo samo uczucie, które autorka genialnie zarysowała między bohaterami. Książkę czytałam dawno temu, a do dziś pamiętam, jak ja przeżywałam ;) Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podniosłaś mnie na duchu. Bo ja już się boję brać za drugi tom, że mnie zawiedzie, ale jak I Ci się podobał i drugi Cię nie zawiódł to się wezmę :D

      Usuń
    2. Witam, właśnie przeczytałam oba tomy. Dosłownie je pochłonęłam. Faktycznie nie jest to literatura najwyższych lotów (mam tu na myśli sposób pisania autorki). Sama historia powaliła mnie. ..jestem tak oszolomiona i cala w emocjach, że budzilam się w nocy i myślałam o głównych bohaterach. Rzadko przeżywam książki aż do tego stopnia.
      Historia piękna, choć zarazem tragiczna. Takich historii w czasach wojny z pewnością było wiele. Niestety.
      Aleksander. ...ah Aleksander. Jest w nim to coś. Natomiast Tatiana z jednej strony jest pozytywna postacią, a z drugiej w moim odczuciu zbyt infantylna. O ile w nim się zakochałam, tak z nią ciężko było mi się utożsamiać...jestem inna i po prostu niektóre jej decyzje mnie wręcz irytowaly.
      Przeżywam to niemal osobiście...to jak jedna chwila wpływa na nasze życie. ..jak on w jednej chwili zatracil się w niej, a ona w nim. Tragiczne jest jak musieli walczyć o siebie. W obecnych czasach beztroski to wręcz niepojęte.
      Aż mi głupio narzekać na moje życie, codzienność gdy czytam takie historie. ...
      Sceny erotyczne dla mnie są atutem. Akurat w tej książce tego oczekiwałam. Przecież tak wielka miłość potrzebuje namiętności. Nie było to moim zdaniem ordynarnie napisane. Mi się podobała erotyka.

      Niestety 3 tomu chyba nie przeczytam. Na końcu 2 tomu w kilku zdaniach opisana jest ich przyszłość.
      Ja chyba nie chce czytać jak się powtarzali, mają wnuki itp.
      Dla mnie 1 Tom był najlepszy, najbardziej emocjonalnie do niego podeszłam. Ja wolę wspominać ich uczucie z pierwszego dnia kiedy się poznali, Łazariewo kiedy spędzili najpiękniejsze dni życia i wzięli ślub. Tak chce zapamiętać tę powieść i tak ich sobie wyobrażać, nawet kosztem tego, że nie poznam ich dalszych losów.

      Chyba, że ktoś mnie przekona ?

      Pozdrawiam
      Karolina

      Usuń
  6. to jedna z moich ulubionych książek, poleciła mi ją koleżanka jakiś czas temu, pamiętam, że jak ją czytałam w drodze od niej to przejechałam przystanek autobusowy, wysiadłam na innym i siadłam i czytałam, no normalnie nie mogłam się oderwać! teraz przede mną "Tatiana i Aleksander"- ale jakoś sobie odsuwam tę lekturę w czasie, jakoś chcę ją przeczytać, ale boję się trochę, że może być np. gorzej..., albo wręcz odwrotnie, że znowu się w niej zatracę.
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wcale Ci się nie dziwię, ja bym utłukła każdego kto mi lekturę przerywał. Mam już II tom więc relacja niebawem, mam nadzieję że się nie zawiodę. Tak bardzo chciałabym wpaść w to jeszcze raz. Tak samo

      Usuń
  7. Super recenzja. Lubię takie tematy, więc do kolejki książkę wrzucę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :)

      Mam nadzieję, że jak już dopadniesz to się nie zawiedziesz

      Usuń
  8. Też należę do wielkiego klubu fanek tej książki. Podczas lektury byłam w szoku, że jeszcze ktoś pisze tak, że czytam do rana, do końca, byle dowiedzieć się, co będzie dalej. Czytam i nie wkurzam się nawet na jakieś potknięcia i błędy autorki. Dzięki pani Simons spędziłam wiele przyjemnych godzin. Szukałam potem podobnej lektury i tak natrafiłam na "Pokonanych" Iriny Gołowkiny (jeszcze bardziej wciska w fotel oraz łzy wyciska) i "Moskiewską sagę" Aksjonowa.
    Aaa, dodam jeszcze, bo mało osób to wie, że Simons to nie Amerykanka, tylko prawdziwa Rosjanka z Leningradu, która dzieckiem będąc wyemigrowała z rodzicami-opozycjonistami do Ameryki. Jej ojciec to radziecki Żyd, współpracownik Radia Swoboda Jurij Handler.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To przybijmy piątke. Dzięki za te podobne tytuły, niestety "Pokonanych" nie ma nawet na allegro. Coś czuję że po biblitekach się przejdę. Rosyjskie Przeminęło z wiatrem?? Muszę to przeczytać.

      Wiedziałam, że autorka jest Rosjanką bo czytam życiorysy z okładek :)

      Dziękuję

      Usuń
    2. Ja kiedyś "Pokonanych" namierzyłam na Allegro, ale cena była zaporowa strasznie. Czytałam egzemplarz biblioteczny, w którym kartki latały na wszystkie strony. Ta Gołowkina to wnuczka kompozytora Rimskiego-Korsakowa i napisała tę powieść na bazie przeżyć i wspomnień rodzinnych, pisała do szuflady w latach 50., podobno tekst najpierw krążył w odpisach rękopiśmiennych, potem ktoś go przeszmuglował do Francji i wydał. A ostatnio w Rosji wyszło zupełnie nowe wydanie, uzupełnione. "Pokonani" to właściwie jest skrzyżowanie "Przeminęło z wiatrem" z "Doktorem Żywago". Mam nadzieję, że w końcu ktoś u nas to wyda jeszcze raz.

      Usuń
  9. Książka mnie pochłonęła i nie pozwalała po lekturze, przez kilka dni myśleć o niczym innym...Czytałam "Jeźdźca" jeszcze kilka razy...Kolejne tomy już tak nie zachwycają...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wydaje mi się, że też będę do niej wracać. Nie strasz mnie kupiłam II tom ze skąpstwa w miekkiej okładce :P Oby jeszcze to mnie porwało :P

      Usuń
  10. Czytałam tę książkę ze trzy lata temu i ogromnie mnie wciągnęła. Polecam też drugą część, która również mi się podobała. Trzecia jest już moim zdaniem przekombinowana ( a seksu tam co niemiara :P). Może to nie jest literatura najwyższych lotów, ale opowieść o miłości piękna :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O za taką opinię stokrotnie dziękuję, trzeci tom odsłucham, albo przeebokuję. Mam nadzieję teraz w drugi się zapaść

      Usuń
    2. Nie ma za co :) Jak dla mnie na drugim tomie ta historia mogłaby się zakończyć. W trzecim w niektórych momentach nie poznawałam Aleksandra :/

      Usuń
    3. Aleksander się zmienia?? No nie tak to się bawić nie będę!! Przecie jedną z ogromnych zalet tej książki jest On facet, który istnieje tylko w świecie fikcji i można sobie poczytać i pomarzyć, jakby się zrobił z niego cham, brutal, albo po prostu zwykły facet to jak to tak? Oj srodze bym się zawiodła.

      Usuń
    4. No niestety się zmienia. Happy end jest, ale przez to, że Aleksander robi rzeczy do niego niepodobne to straciłam część uwielbienia dla tego bohatera.

      Usuń
    5. Mi już troszkę podpadł w II tomie... oj nie jest On tak idealny... Ach te chłopy, no od innej maupy

      Usuń
  11. Co tu dużo mówić, kocham tę książkę... :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mi szybko przyszło, ale to była miłość błyskawiczna. :D

      Usuń
  12. pamiętam, jak kilka ładnych lat temu polowałam na tę książkę, potem tego zaniechałam, bo nie mogłam dostać jej w bibliotece
    ale może znów zapoluję :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Przeczytałam, drugą część też, ale zupełnie, zupełnie nie moje klimaty. Rozumiem jednak fenomen :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Często niestety bywa, że kontynuacja to marna namiastka

      Usuń
  14. Uwielbiam - książka poruszająca i zapadająca w pamięć. Ogromnym rozczarowaniem okazały się dalsze losy bohaterów ("Tatiana i Aleksander" jeszcze w porządku, ale "Ogród Letni" to męka i udręka).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Porusza, mnie poruszyła bardzo bardzo. Oby faktycznie jeszcze z II tomem było ok :)

      Usuń
  15. Całą trylogię dostałm kilka lat temu pod choinkę od wujka. Byłam niż zachwycona. Zwłaszcza dwoma pierwszymi tomami. Seria ma super klimat i jest tak napisna że jak się zacznie czytać to cięzko się od niej oderwać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No mi łatwiej od II tomu się oderwać, ale może dlatego że w podróży, stresującej czytałam :P

      Zazdroszczę prezentu i wujka :)

      Usuń
  16. Czytałam już chyba 5 razy, jedna z ukochanych...

    OdpowiedzUsuń
  17. Czytałam I i II tom, przymierzam się do zakupu III. Uważam, że książki są wyjątkowe, wzruszające i poruszające najczulsze struny duszy:).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To teraz mogę się podipisac, bo skończyłam tom II :P i rozważam zakup trzeciego ino funduszów brak :/

      Usuń
    2. Ten sam powód sprawił, ze nie mam jeszcze tomu III w kolekcji (dodatkowo postanowiłam, ze całą serię będę miała w twardej oprawie - więc sama rozumiesz;)).

      Usuń
  18. Czytałam wszystkie trzy i dwie pierwsze bardzooooo mi się podobały, trzecia niestety była już średnia, Aleksander mnie wkurzał, był bardzo zaborczy. Ale całą trylogie bardzo dobrze wspominam !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No ma skłonność ku temu co jest hipokryzją biorąc pod uwagę jakim swego czasu był dziwkarzem

      Usuń
  19. Oj tak, mnie też "Jeździec Miedziany" zachwycił, momentami wzruszył, bardzo żałuję, że nie kupiłam tej trylogii. Mam nadzieję, że kiedyś jeszcze mi się uda, bo z chęcią wrócę do tej historii. :)

    OdpowiedzUsuń
  20. Witam . Już chyba wszędzie szukałam ...Czy ktoś mi pomoże znaleźć książkę (Jezdziec miedziany ) w twardej okładce ?

    OdpowiedzUsuń
  21. Ostatnio widziałam nowe wydanie całej trylogii w twardej okładce w empiku

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wyszło śliczne wydanie, ale już nie kupię :(

      Usuń
  22. Witam! Właśnie skończyłam czytać Jeźdźca i szukając w internecie informacji jakie są następne części, natrafiłam na tego bloga. Zacznę od lektury. Pochłonęła mnie bez reszty! Mój ograniczony czas na czytanie sprawił, że zarywałam noce. Po prostu nie mogłam się oderwać, a w czasie gdy wykonywałam swoje zwyczajowe obowiązki myślałam o Tatianie i Aleksandrze i ich dalszych losach. Baaardzo dawno żadna książka mną tak nie wstrząsnęła. Ostatnio Jojo Moyes Zanim się pojawiłeś. Co do bloga. Zaglądałam już do różnych, a to jest pierwszy mój jakikolwiek komentarz. Bardzo mi przypadł do gustu Pani blog. Chyba dlatego, że zgadzam się ze wszystkimi Pani opiniami książek, które do tej pory przeczytałam. A pozostałe opinie zachęcają mnie do przeczytania kolejnych pozycji. Pozdrawia równie wielka miłośniczka książek :)))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O kurczę, bardzo się cieszę. Losy Tatiany i Aleksandra są kurcze poruszające, niby romans, niby takie oczywiste, ale nie chcą wyjść z głowy!

      Rozumiem to uczucie ;)


      Polecam sie na przyszłość :)

      Usuń
  23. Witam, czytam "Ogród Letni", nie powiem że z zapartym tchem jak poprzednie tomy, jednakże ciągle mam nadzieję na to "coś" co mnie wciągnie. Lubię literaturę z tłem historycznym, a losy Tatiany i Aleksandra przedstawione w tej powieści są tak bardzo dramatyczne, bo sytuacja historyczna była też taka. Czytając pierwszy tom, początkowo miałam wątpliwości co do szlachetnej postawy Aleksandra (mam tu na myśli romans z Daszą i "relacje" miedzy nim a Tanią). Dopiero, gdy Tatiana z umierającą siostrą przeprawia się przez rzekę, uciekając z od śmierci głodowej, wyjaśnia, a raczej, przekonuje mnie o wielkiej i prawdziwej miłości, uczciwosci i człowieczeństwie, którego obydwoje nie zatracili mimo nieludzkich warunkow w jakich im żyć przyszło. Piekna opowieść o trudnych ludzkich losach, mam wrażenie, że oparta mocno na konkretnym zyciorysie... Tak jak i ta którą czytałam niedawno pt. "Czekałam na Ciebie"

    OdpowiedzUsuń

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.


Według Wydawnictw

Czarna Owca (14) Dom Wydawniczy Rebis (11) Replika (2) Wydawnictwo Psychoskok (2) Wydawnictwo Agora (23) Wydawnictwo Aktywa (2) Wydawnictwo Albatros (22) Wydawnictwo Bellona (5) Wydawnictwo Bukowy Las (5) Wydawnictwo Czarna Owca (22) Wydawnictwo Czarne (51) Wydawnictwo Czerwone i Czarne (1) Wydawnictwo Czwarta Strona (27) Wydawnictwo Czytelnik (3) Wydawnictwo Dobra Literatura (1) Wydawnictwo Dolnośląskie (12) Wydawnictwo Dowody na Istnienie (5) Wydawnictwo Dragon (4) Wydawnictwo Edipresse Książki (16) Wydawnictwo Erica (1) Wydawnictwo Esprit (2) Wydawnictwo Feeria (1) Wydawnictwo Filia (24) Wydawnictwo Franciszkanów "Bratni Zew" (1) Wydawnictwo Hachette (2) Wydawnictwo Harper Collins (16) Wydawnictwo Insignis (17) Wydawnictwo Iskry (12) Wydawnictwo J. Przeworskiego (1) Wydawnictwo Jaguar (15) Wydawnictwo JanKa (2) Wydawnictwo Kobiece (84) Wydawnictwo Książnica (17) Wydawnictwo Kwiaty Orientu (2) Wydawnictwo Lira (13) Wydawnictwo Literackie (52) Wydawnictwo MAG (1) Wydawnictwo Manufaktura Tekstów (1) Wydawnictwo Marginesy (91) Wydawnictwo Media Rodzina (16) Wydawnictwo Mg (30) Wydawnictwo Młodzieżówka (1) Wydawnictwo Muza (63) Wydawnictwo Nasza Księgarnia (4) Wydawnictwo Noir Sur Blanc (9) Wydawnictwo Nova Res (9) Wydawnictwo Nowa Proza (1) Wydawnictwo Otwarte (42) Wydawnictwo Pascal (30) Wydawnictwo Planeta (1) Wydawnictwo Poradnia K (6) Wydawnictwo Poznańskie (39) Wydawnictwo Prozami (1) Wydawnictwo Prószyński (87) Wydawnictwo PWN (3) Wydawnictwo Replika (41) Wydawnictwo Sic! (3) Wydawnictwo Smak Słowa (3) Wydawnictwo Sonia Draga (5) Wydawnictwo SQN (14) wydawnictwo Stara Szkoła (3) Wydawnictwo superNOWA (3) Wydawnictwo Szara Godzina (9) Wydawnictwo Szelest (1) Wydawnictwo Szósty Zmysł (7) Wydawnictwo Świat Książki (27) Wydawnictwo Święty Wojciech (2) Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (10) Wydawnictwo Uroboros (6) Wydawnictwo Vesper (1) Wydawnictwo W.A.B (57) Wydawnictwo WAM (5) Wydawnictwo WasPos (2) Wydawnictwo Wielka litera (5) Wydawnictwo WM (1) Wydawnictwo YA (3) Wydawnictwo Young (8) Wydawnictwo Znak (152) Wydawnictwo Zwierciadło (3) Wydawnictwo Zysk i s-ka (79)

Categories

2016 przeczytane (259) 2019 czytam (263) 2020 (216) 2020 trup (6) 2021 (155) 2021trup (21) 2022 lektury (137) 2023 czytam (137) 2023 trup (31) 52 filmy w 2014 (22) 52 filmy w 2015 (6) akcje (27) amor vincit omnia (10) Angielski ogród (8) audiobook (16) autobiografia (14) biografia (113) bolly (9) candy (2) Cmentarz Zapomnianych Książek (2) czytam przeleżałe trupy z półek (197) czytane 2018 (244) dzienniki (4) Euro 2012 (4) fantastyka (19) felietony (5) historia (73) kkd (4) klasyka (43) klasyka literatury popularnej (23) kolorowe czytanie (4) komedia (1) koty (5) kryminał (133) kucharzę (53) listy (1) literatura na peryferiach (4) łańcuszek (20) Mundial RPA (1) muzycznie (47) naturalnie (2) nie samą książką (141) oglądnęłam (189) ogrodowo (5) oscarowe wyzwanie (2) pachnące (129) planowanie i zagospodarowanie(niekoniecznie przestrzenne) (8) plany (7) podaj cegłę (14) podróże (10) podróże w czasie (15) podsumowanie (96) podsumowanie 2015 (12) podsumowanie 2016 (11) podsumowanie 2017 (14) podsumowanie 2018 (12) poezja (8) prawdziwe historie (44) projekt - nobliści (5) prywatne (75) prywatnie (9) przeczytałam (2787) przeczytałam 2015 (243) przeczytane w 2010 (1) przeczytane w 2011 (1) Real Madryt (3) recenzja książki (1760) recenzyjne (1666) religia i duchowość (27) reportaż (82) retro (6) robótki (24) roczne podsumowanie (7) romans (250) saga rodzinna (39) seriale (33) sportowo (27) stosik (102) test (1) top10 (12) turystycznie (1) village candle (12) w 2017 przeczytałam (226) woski (126) wymiana (8) wyzwanie - Agatha Christie (54) wyzwanie czytelnicze (69) wyzwanie filmowe (31) wyzwanie Picoult/Sparks (2) wyzwanie w centymetrach (1) yankee candle (94) z półki 2015 (3) zakupy (1) zapowiedź (11)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wg. Autorów ( w trakcie tworzenia)

Agata Christie (51) Edyta Świętek (29) Jodi Picoult (24) Lucy Maud Montgomery (19) Joanne Kathleen Rowling (18) Małgorzata Musierowicz (18) Colleen Hoover (17) Agatha Christie (16) Szymon Hołownia (16) Agnieszka Lingas-Łoniewska (15) Diane Chamberlain (15) Katarzyna Michalak (15) John Ronald Reuel Tolkien (12) Jojo Moyes (11) Katarzyna Bonda (11) Agata Czykierda-Grabowska (10) Bernard Cornwell (10) Camilla Läckberg (10) Emily Giffin (10) Monika Szwaja (10) Regina Brett (9) Amy Harmon (8) Ałbena Grabowska (8) Ałbena Grabowska-Grzyb (8) George R.R. Martin (8) Jane Austen (8) Mariusz Urbanek (8) Monika A. Oleksa (8) Diana Gabaldon (7) Elizabeth Gaskell (7) Elżbieta Cherezińska (7) Elżbieta Rodzeń (7) Małgorzata Gutowska - Adamczyk (7) Robert Galbraith (7) Ada Tulińska (6) Jerzy Bralczyk (6) Jürgen Thorwald (6) Katarzyna Kwiatkowska (6) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (6) Richard Paul Evans (6) Abby Jimenez (5) Beata Majewska (5) Charles Dickens (5) Charlotte Brontë (5) Giovannino Guareschi (5) Jacek Dehnel (5) Katarzyna Archimowicz (5) Kiera Cass (5) Lisa Genova (5) Wiesław Myśliwski (5) Yrsa Sigurdardóttir (5) Ali Hazelwood (4) Anna Herbich (4) Anna Kańtoch (4) Astrid Lindgren (4) Barbara O`Neal (4) Cecelia Ahern (4) Corinne Michaels (4) Dorota Gąsiorowska (4) Edward Rutherfurd (4) Elisabet Benavent (4) Evžen Boček (4) Federico Moccia (4) Gabriela Gargaś (4) Igor Sokołowski (4) Magdalena Grzebałkowska (4) Magdalena Kordel (4) Marek Rybarczyk (4) Mariusz Szczygieł (4) Marta Kisiel (4) Mhairi McFarlane (4) Trygve Gulbranssen (4) Adam Kay (3) Agata Sawicka (3) Agnieszka Wojdowicz (3) Alina Białowąs (3) Andrzej Sapkowski (3) Aneta Jadowska (3) Anna J. Szepielak (3) Anna Kamińska (3) Anna Sakowicz (3) Antonina Kozłowska (3) Barbara Sęk (3) Carlos Ruiz Zafón (3) Charlotte Link (3) Daisy Goodwin (3) Demet Altınyeleklioğlu (3) Denise Grover Swank (3) Dominika Smoleń (3) Elisabeth Herrmann (3) Eliza Orzeszkowa (3) Elizabeth Cooke (3) Elizabeth Haran (3) Francine Rivers (3) Gard Sveen (3) Hanna Cygler (3) Iwona J. Walczak (3) Jean-Jacques Sempé (3) John Boyne (3) Katherine Webb (3) Maria Ulatowska (3) Małgorzata Warda (3) Mitch Albom (3) Paullina Simons (3) René Goscinny (3) Richard Phillips Feynman (3) Roma Ligocka (3) Stephenie Meyer (3) Wilkie Collins (3) Adrianna Michalewska (2) Agata Puścikowska (2) Agnieszka Krakowiak-Kondracka (2) Alek Rogoziński (2) Aleksander Dumas(ojciec) (2) Aleksandra Szarłat (2) Aleksandra Zaprutko-Janicka (2) Alexa Lavenda (2) Amy Hatvany (2) Andrew Morton (2) Andrzej Andrusiewicz (2) Andrzej Markowski (2) Angelika Kuźniak (2) Anna Fincer-Ogonowska (2) Anna Langer (2) Anna Rohóczanka (2) Anna Wolf (2) Anne Brontë (2) Anne Jacobs (2) Anne Tyler (2) Anthony McCarten (2) Beata Pawlikowska (2) Beth Reekles (2) Bianca Iosivoni (2) Bill Bryson (2) Bogdan Lach (2) Bogna Ziembicka (2) Bolesław Prus (2) Carrie Elks (2) Cezary Łazarewicz (2) Christina Baker-Kline (2) Clive Staples Lewis (2) Colin Campbell (2) Consilia Maria Lakotta (2) Dan Brown (2) Daniel Silva (2) Danuta Awolusi (2) David Levithan (2) Debbie Macomber (2) Diana Palmer (2) Dinah Jefferies (2) Donald Spoto (2) Dorota Terakowska (2) Elena Armas (2) Emilia Kiereś (2) Erin Morgenstern (2) Eva García Sáenz de Urturi (2) Ewa Bauer (2) Ewa Stachniak (2) Ewa Winnicka (2) Ewelina Dobosz (2) Ewelina Dyda (2) Gavin Extence (2) Grzegorz Strzelczyk (2) Helen Fielding (2) Henning Mankell (2) Jacek Hugo-Bader (2) Jan Miodek (2) Jaume Cabré (2) Jean des Cars (2) Jerzy Niemczuk (2) Julian Tuwim (2) Justyna Wydra (2) Józef Witko (2) Kamil Janicki (2) Kard. Jorge Mario Bergolio (2) Katarina Mazetti (2) Katarzyna Kołczewska (2) Kristina Sabaliauskaitė (2) Krzysztof Ziemiec (2) Linda Green (2) Louisa May Alcott (2) Marcin Mastalerz (2) Marcin Prokop (2) Marcin Wilk (2) Margaret Mitchell (2) Maria Dąbrowska (2) Maria Kruger (2) Małgorzata Hayles (2) Michał Heller (2) Papież Franciszek (2) Rachel Hauck (2) Terry Pratchett (2) Victoria Twead (2) Walter R. Brooks (2) A. Scott Berg (1) Abby Johnson (1) Adam Higginbotham (1) Adam Leszczyński (1) Adam Mickiewicz (1) Adam Szustak OP (1) Adam Węgłowski (1) Adam Zamoyski (1) Adriana Rak (1) Adrianna Trzepiota (1) Agata Jakóbczak (1) Agata Napiórska (1) Agata Passen (1) Agata Polte (1) Agata Pruchniewska (1) Agata Suchocka (1) Agnieszka Dydycz (1) Agnieszka Kaluga (1) Agnieszka Krawczyk (1) Agnieszka Litorowicz-Siegert (1) Agnieszka Markowska (1) Agnieszka Meyer (1) Agnieszka Nabrdalik (1) Agnieszka Olejnik (1) Agnieszka Pajączkowska (1) Agnieszka Przybysz (1) Agnieszka Siepielska (1) Agnieszka Wolny-Hamkało (1) Aileen Orr (1) Alberto S. Santos (1) Aleksander Jażwiński (1) Aleksander Makowski (1) Aleksandra Borowiec (1) Aleksandra Julia Kotela (1) Aleksandra Kardaś (1) Aleksandra Klich (1) Aleksandra Skrzypietz (1) Aleksandra Tyl (1) Aleksandra Wójcik (1) Aleksandra Zbroja (1) Alessio Puleo (1) Alex Bellos (1) Alex North (1) Alfredo Relaño (1) Alice Hoffman (1) Alice Lugen (1) Allison Pataki (1) Aly Cha (1) Alyson Richman (1) Amor Towles (1) Amy Medling (1) Andrea Wulf (1) Andreas Baumgarten (1) Andrzej Chwalba (1) Andrzej Fedorowicz (1) Andrzej Grembowicz (1) Andrzej Kępiński (1) Andrzej Pilipiuk (1) Andrzej Rzepliński (1) Andrzej Zając (1) Andrzej Zawistowski (1) Andrzej Zoll (1) Andrzej Łapiński (1) André Aciman (1) Andrés Ibáñez (1) Andy Jones (1) Angele Lieby (1) Angie Thomas (1) Anika Stelmasik (1) Ann Brashares (1) Ann Wroe (1) Anna Arno (1) Anna Bailey (1) Anna Bellon (1) Anna Bikont (1) Anna Brzezińska (1) Anna Dan (1) Anna Dembowska (1) Anna Dutkiewicz (1) Anna Dymna (1) Anna Gavalda (1) Anna Janko (1) Anna Jean Mayhew (1) Anna Kaszuba-Dębska (1) Anna Klara Majewska (1) Anna Klejzerowicz (1) Anna Kołodziejska (1) Anna Krystyna Bikont (1) Anna Laura Rucińska (1) Anna Lewicka (1) Anna Mateja (1) Anna Mieszkowska (1) Anna Moczulska (1) Anna Nejman (1) Anna Piwkowska (1) Anna Przedpełska-Trzeciakowska (1) Anna Płowiec (1) Anna Sulińska (1) Anna Szafrańska (1) Anna Szczęsna (1) Anna Todd (1) Anna Tomiak (1) Anna Trojanowska (1) Anna Wolff-Powęska (1) Anna Zamojska (1) Anna Śnieżka (1) Annabel Pitcher (1) Anne B. Ragde (1) Anne O'Brien (1) Anne-France Dautheville (1) Annejet van der Zijl (1) Annette Christie (1) Annette Hess (1) Annie Barrows (1) Annie Proulx (1) Anton Czechow (1) Antoni Słonimski (1) Antonina Żabińska (1) Arael Zurli (1) Arkadiusz Stempin (1) Arkadiusz Szaraniec (1) Arne Lynch (1) Arrowood Brothers (1) Arthur Conan Doyle (1) Artur Rolak (1) Atul Gawande (1) Audrey Carlan (1) Augusta Docher (1) Ava Dellaira (1) Ayaan Hirsi Ali (1) Banana Yoshimoto (1) Barack Obama (1) Barbara Gaweł (1) Barbara Mutch (1) Barbara Seidler (1) Barbara Taylor Bradford (1) Barbara Wachowicz (1) Barbara Wysoczańska (1) Barry Gifford (1) Bartek Dobroch (1) Bartosz Brożek (1) Beata Biały (1) Beata Kost (1) Becky Wade (1) Bellamy Creek (1) Ben Judah (1) Benjamin Balin (1) Bernadette McDonald (1) Biblioteka Słów (1) Bill Clinton (1) Blaža Popović (1) Boel Westin (1) Bożena Fabiani (1) Bożena Gałczyńska - Szurek (1) Bożena Keff (1) Bratni Zew (1) Brenda Reid (1) Brigitte Hamann (1) Brooke McAlary (1) Bryan Cairns (1) Brygida Grysiak (1) Camilla En (1) Camille Perri (1) Carla Montero (1) Carlo Maria Martini (1) Carmen Santos (1) Carole Matthews (1) Carolyn V. Murray (1) Carrie Snyder (1) Casey McQuiston (1) Cat Patrick (1) Catherine Banner (1) Catherine Isaac (1) Catherine Lowell (1) Catherine Mayer (1) Catherine Whitlock (1) Cecil Scott Forester (1) Cecilia Samartin (1) Celeste Ng (1) Cesarina Vighy (1) Chandra Hoffman (1) Charles Belfoure (1) Charles Bock (1) Charles Frazier (1) Charlotte Browne (1) Charlotte Gordon (1) Charlotte Lucas (1) Cheryl Strayed (1) Chesley McLaren (1) Chris Cander (1) Chris Columbus (1) Chris Fabry (1) Chris Grabenstein (1) Chris Niedenthal (1) Christer Mjåset (1) Christian Jacq (1) Christine Breen (1) Christopher Kelly (1) Christopher W. Gortner (1) Chufo Llorens (1) Claire Guest (1) Claire North (1) Clara Sanchez (1) Claude Quétel (1) Colin O`Brien (1) Colleen Faulkner (1) Colleen McCullough (1) Colson Whitehead (1) Conor Grennan (1) Consolation Duet (1) Corban Addison (1) Craig Storti (1) Cristina Caboni (1) Cristina Morato (1) Cristina Sánchez-Andrade (1) Cyceron (1) Dagmara Leszkowicz-Zaluska (1) Damian K. Markowski (1) Dan Abnett (1) Daniel Defoe (1) Daniela Lamas (1) Danielle Steel (1) Danuta Pytlak (1) Daphne du Maurier (1) Dario Fo (1) Dariusz Janiszewski (1) Darynda Jones (1) David Ebershoff (1) David Hunter (1) David Icke (1) David Mccullough (1) David Mitchell (1) Davis Bunn (1) Dawid Krawczyk (1) Dawid Ratajczak (1) Dawn Barker (1) Debora MacKenzie (1) Deborah Feldman (1) Delia Owens (1) Denis Brian (1) Denis Diderot (1) Denise Hildreth Jones (1) Dennis Lehane (1) Dhonielle Clayton (1) Dianne Freeman (1) Doda Około-Kułak (1) Dodie Smith (1) Dominik Dán (1) Dominik Szczepański (1) Dominika Buczak (1) Dorota Combrzyńska-Nogala (1) Dorota Golińska (1) Dorota Masłowska (1) Dorota Ponińska (1) Dorota Sumińska (1) Dorota Świątkowska (1) Dorothea Johnson (1) Dorothy Rowe (1) Douglas Adams (1) Douglas Smith (1) Dörthe Binkert (1) E. Lockhart (1) E. O. Chirovici (1) E.T.A. Hoffman (1) Eco Redonum (1) Ed Young (1) Edith Wharton (1) Edward Brooke-Hitching (1) Edward Carey (1) Egon Caesar Conte Corti (1) Eileen Goudge (1) Elena Ferrante (1) Elizabeth Adler (1) Elizabeth Chadwick (1) Elizabeth Craft (1) Elizabeth Kolbert (1) Elizabeth Letts (1) Elizabeth O'Roark (1) Elizabeth O`Roark (1) Elizabeth von Arnim (1) Ella Maise (1) Ellen Alpsten (1) Ellis Peters (1) Elvira Baryakina (1) Elyse Douglas (1) Elżbieta Jodko-Kula (1) Elżbieta Wichrowska (1) Emil Zola (1) Emilia Sokolik (1) Emilia Szelest (1) Emily Jane Brontë (1) Emma Dmochowska (1) Emma Donoghue (1) Emma Lord (1) Emmanuel Macron (1) Enola Holme (1) Eowyn Ivey (1) Eric Lomax (1) Esther Singer Kreitman (1) Eugen Ruge (1) Eugène Ionesco (1) Eva Weaver (1) Evie Dunmore (1) Ewa Bagłaj (1) Ewa Curie (1) Ewa K. Czaczkowska (1) Ewa Madeyska (1) Ewa Pirce (1) Ewa Popławska (1) Ewa Wolkanowska-Kołodziej (1) Ewa Wróbel (1) Ewa Zdunek (1) Ewa Żarska (1) Ewald Arenz (1) Ewelina Karpacz-Oboładze (1) Fabien Grolleau (1) Fern Britton (1) Fern Michaels (1) Florian Illies (1) Francis Hackett (1) Francis Scott Fitzgerald (1) Francoise Giroud (1) Gabriella Contestabile (1) Gabrielle Zevin (1) Gail Honeyman (1) Gardner Raymond Dozois (1) Garrard Conley (1) Garri Kasparow (1) Gary Susman (1) Gary W. Small (1) Gena Showalter (1) Genevieve von Petzinger (1) George Orwell (1) Georgia Bockoven (1) Gigi Buffon (1) Glenys Carl (1) Grażyna Jeromin-Gałuszka (1) Greg King (1) Gregg Olsen (1) Grzegorz Sokołowski (1) Harper Lee (1) Helen Rappaport (1) Helena Mniszkówna (1) Helga Hoškova-Weissowá (1) Hellmut Andics (1) Henryk Sienkiewicz (1) Holly Peterson (1) Horacio Verbitsky (1) Håkan Nesser (1) Ibn Warraq (1) Ismet Prcić (1) Izabela Jung (1) Izabela Sowa (1) Izabella Frączyk (1) J.J. Renert (1) Jacek Lusiński (1) Jadwiga Czajkowska (1) Jakub Puchalski (1) Jan Paweł II (1) Jan Wróbel (1) Jan Łoziński (1) Janina Fedorowicz (1) Jaroslav Hašek (1) Jaume Collel (1) Jean-Christophe Brisard (1) Jean-Paul Roux (1) Jeannette Kalyta (1) Jennifer Kaufman (1) Jennifer Teege (1) Jennifer Worth (1) Jerzy Sosnowski (1) Jewgienij Wodołazkin (1) Jill Barnett (1) Jill Mansell (1) Joanna Konopińska (1) Joanna Marat (1) Joanna Szczęsna (1) Joanne Harris (1) John Borrell (1) John Carlin (1) John Curran (1) John Green (1) John Grogan (1) John Seeney (1) Jolanta Król (1) Jolanta Kwiatkowska (1) Jon Ronson (1) Jonathan Littell (1) Jordi Pons Salas (1) Joyce Maynard (1) Julia Alvarez (1) Julia Child (1) Julia P. Gelardi (1) Julie Lawson Timmer (1) Julie Orringer (1) Justin Go (1) Justin Peacock (1) Ka Hancock (1) Karen Dionne (1) Karen Karbo (1) Karen Mack (1) Karolina Frankowska (1) Karolina Lanckorońska (1) Kate Lord Brown (1) Kathryn Taylor (1) Keith Lowe (1) Kerstin Ekman (1) Krzysztof Sadło (1) Laila El Omari (1) Laurens van der Post (1) Leah Fleming (1) Lena Najdecka (1) Leslie Carroll (1) Levi Henriksen (1) Lily Koppel (1) Lisa Kleypas (1) Lisa Scottoline (1) Liv Tyler (1) Louise Walters (1) Lucy Ferriss (1) Lucyna Olejniczak (1) Ludwig Winder (1) Ludwik Stomma (1) M.L. Stedman (1) Maciej Karpiński (1) Maciej Stuhr (1) Magda Gessler (1) Magdalena Kulus (1) Magdalena Tulli (1) Mag­da­lena Knedler (1) Maja Łozińska (1) Mandy Hale (1) Marc Llewellyn (1) Marcin Górka (1) Marcin Zaremba (1) Marek Aureliusz (1) Marek Grechuta (1) Marek Ławrynowicz (1) Margaret Dilloway (1) Maria Krüger (1) Maria Sveland (1) Marilyn Brant (1) Marina Stepnova (1) Mariola Pryzwan (1) Marion Zimmer Bradley (1) Mariusz Wilka (1) Mariusz Ziomecki (1) Martha Grimes (1) Martin Sixsmith (1) Matthew Quick (1) Małgorzata Halber (1) Małgorzata Maj (1) Małgorzata Szejnert (1) Małgorzata Tusk (1) Małgorzata Łukowiak (1) Melchior Wańkowicz (1) Melissa Hill (1) Meredith Goldstein (1) Mieczysław Mokrzycki (1) Mike Carson (1) Mira Suchodolska (1) Miriam Karmel (1) Nadine Gordimer (1) Natasha Walker (1) Ned Vizzini (1) Olle Lönnaeus (1) Patrick Ness (1) Patrick Pesnot (1) Paul Arden (1) Penny Jordan (1) Peter Heller (1) Peter Kreeft (1) Platon (1) Pola Kinski (1) Priscille Sibley (1) Rebecca Johns (1) Robert J. Woźniak (1) Ryszard Legutko (1) Sally Bedell Smith (1) Sam Pivnik (1) Samantha Hayes (1) Samantha van Leer (1) Sarita Mandanna (1) Seré Prince Halverson (1) Shelley Emling (1) Stanisław Zakościelny (1) Stephanie Evanovich (1) Sue Eckstein (1) Sue Woolmans (1) Sylwia Chutnik (1) Szymon Sokolik (1) Tullio Avoledo (1) Zośka Papużanka (1) dr Stefanie Green (1) ks. Jan Twardowski (1) Éric-Emmanuel Schmitt (1) Łukasz Maciejewski (1) Łukasz Orbitowski (1)

Pogoda w mojej okolicy