W TEJ WITRYNIE SĄ WYKORZYSTYWANE PLIKI COOKIE, KTÓRYCH GOOGLE UŻYWA DO ŚWIADCZENIA SWOICH USŁUG I ANALIZOWANIA RUCHU. TWÓJ ADRES IP I NAZWA KLIENTA UŻYTKOWNIKA ORAZ DANE DOTYCZĄCE WYDAJNOŚCI I BEZPIECZEŃSTWA SĄ UDOSTĘPNIANE GOOGLE, BY ZAPEWNIĆ ODPOWIEDNIĄ JAKOŚĆ USŁUG, GENEROWAĆ STATYSTYKI UŻYTKOWANIA ORAZ WYKRYWAĆ NADUŻYCIA I NA NIE REAGOWAĆ.
REAGOWAĆ.

sobota, 7 września 2013

"Córka kapitana" - Leah Fleming

Tragicznej kwietniowej nocy splatają się losy dwóch kobiet. Zaskakujące odkrycie i podjęta w ułamku sekundy decyzja raz na zawsze odmienią życie ich rodzin.

Dla May Smith, podróżującej z mężem i córeczką Ellen, wejście na pokład Titanica oznacza początek nowego lepszego życia. Zderzenie „niezatapialnego” statku z górą lodową przekreśla ich plany. Ratując własne życie, May traci z oczu Joe i Ellen. Ktoś wpycha ją do łodzi ratunkowej. Kilka minut później do szalupy podpływa sam kapitan Smith i wręcza May owinięte w kocyki niemowlę. Całą tę sytuację obserwuje Celeste Parkes, żona zamożnego amerykańskiego przedsiębiorcy. Obie przyglądają się katastrofie statku targane zgoła odmiennymi emocjami: May wie, że Joe nie uszedł z życiem, Celeste żałuje, że nie wybrała się w podróż ze znienawidzonym mężem. W oczekiwaniu na ratunek między kobietami nawiązuje się nić przyjaźni, lecz wtedy May odkrywa szokującą prawdę…

Wybór lektury na podróż, każdorazowo jest wielkim dylematem. Nawet gdy jadę tylko do Stalowej Woli, muszę mieć książkę, która w razie przymusowego czekania umili mi czas. A co dopiero, gdy mam siedzieć w pociągu dwie godziny, a jeszcze czekanie na pociągi. Książka nie może być ciężka i wielka, bo moja nowa aktówka, niestety nie jest przeznaczona do dźwigania wielkich ciężarów. Coś mnie tknęło i wzięłam "Córkę kapitana", chociaż na procedurę konkursową zgłosiły się jeszcze cztery książki. "Córka kapitana", pasowała mi tematycznie do podróży. 

Akcja rozpoczyna się gdy dwie kobiety z dwóch różnych sfer szykują się do wejścia na pokład Titanica. Każda jedzie do nowego świata z innym nastawieniem, z innych powodów. Celeste wraca do męża i syna, w Anglii była pochować ukochaną matkę. Gdyby nie syn pewnie jej serce tak nie rwałoby się do podróży przez ocean. Poślubiła swego czasu mężczyznę, który zwiódł ją swoim czarem, stylem bycia, jawił się pięknym kolorowym, pachnącym kwiatem, okazał się być jak pająk, czekając przyczajony na swoją ofiarę.

May`a jedzie z mężem i małą córeczką do Stanów w poszukiwaniu lepszego życia. Ona i jej mąż są sierotami, do tej pory pracowali w przędzalni, o ile May nie czuje się skrzywdzona przez los to Joe, chce dla nich czegoś więcej, a przecież Nowy Świat jest idealnym miejscem dla ludzi takich jak oni, takich którzy nie boją się pracy i nie lękają się marzyć. 

Zarówno Celeste, jak i May stawiając nogę na pokładzie Titanica, statku marzeń, mają złe przeczucia, ale kto by się przejmował babskimi histeriami. Statek jest niezatapialny.  Celeste w luksusowej I klasie czuje się jakby klatka wiozła ją ku zniewoleniu, które funduje jej mąż. May szczęśliwa z rodziną, chociaż w gorszych warunkach III klasy. Obie w miarę bezboleśnie znoszą podróż do tej tragicznej nocy, gdy pycha człowieka, ucieleśniona w Titanicu, zderza się z karcącą potęgą natury. Ewakuacja - wciąż z podziałem na klasy. Szalupy, ucieczka, przeraźliwy ziąb i krzyk tonących. Krzyk - który będzie brzmiał w uszach tych którzy przeżyli do końca ich dni. \
Celeste jako uprzywilejowana pasażerka pierwszej klasy szybko znajduje miejsce w szalupie ratunkowej. Joe i May wraz z córką są tylko pasażerami trzeciej klasy, gdy umożliwia im się ewakuację po łodziach ratunkowych nie ma śladu. Wszystkie odpłynęły. Chociaż było ich tak mało, nie zostały spuszczone na wodę pełne.  Zdesperowanym ludziom pozostaje skok do wody, która ma temperaturę bliską zeru. 
W wodzie May rozpaczliwie szuka męża i dziecka. Nie może ich znaleźć. Gdy wydaje się, że życie, wraz z nadzieją ją opuszcza jedna z łodzi zawraca i wyławia kobietę.  Wyziębiona May jest oszalała z rozpaczy po stracie córki i męża, ale nagle - cud. Kapitan Titanica jak Neptun wyłania się z fal i podaje matce zagubione dziecko, samemu - jak przystało na dżentelmena, odmawiając zajęcia miejsca w szalupie. 

Koszmarna noc w łodzi ratunkowej zbliża Celeste i May. Ale May prędko odkrywa, że dziecko które włożono w jej ramiona nie jest jej córeczką. Postanawia zataić ten fakt i cudzym dzieckiem zapełnić pustkę, po stracie własnej rodziny. Nie podejrzewa, że koszmar, który rozpoczął się wraz ze zderzeniem statku z górą lodową, nie kończy się wraz z dopłynięciem do Nowego Świata, a dopiero się zaczyna. 

Ta książka opowiada historię kobiet, którym pójście na dno Titanica zmieniło życie. Nie tylko kobiet zresztą. 

Myślałam, że ta książka będzie inna, że skupi się bardziej na statku, który zawładnął wyobraźnią tysięcy, milionów ludzi na całym świecie. Dziewiczy rejs, który wciąż budzi emocje, skłania do refleksji i zmusza do zadumania się nad mnogością istnień, które goniąc marzenia, szukając nowego życia, znalazły śmierć na dnie lodowatego oceanu. Tymczasem książka samemu rejsowy poświęca niewiele miejsca, tyle - ile to koniecznie. Myślałam, że to mnie rozczaruje, tymczasem nie! Bo jak pisać o kilku dniach podróży morskiej na ponad pięciuset stronach. Autorka zaś stworzyła sagę rodziną, pokazała wpływ jednej, jedynej podróży na życie wielu osób. Gdy świat zapomniał o Titanicu, ten koszmar wciąż trwał. 

Ciężko to sobie wyobrazić, ale dla niektórych osób był sprężyną wydarzeń, obudził odwagę, pchnął do działania, niektórych pogrążył w marazmie. Autorka skupia się na postaciach fikcyjnych, które sama wykreowała, dając im życie, każąc przezwyciężać liczne trudności.

Nie zawiodła mnie ta książka, spodziewałam się, że będzie to poruszająca historia, ale nie spodziewałam się
takiej formy. Nie jestem jednak rozczarowana. O nie! To poruszająca lektura, wyciskająca łzy z oczy, skłaniająca do refleksji. ponieważ autorka nie opuściła swoich bohaterów wraz z postawieniem stopy w Nowym Świecie, możemy zobaczyć jak układały się ich losy podczas dwóch wojen światowych i burzliwego międzywojnia. Panorama czasów, korowód ciekawych, barwnych postaci. Książka jest bardzo równa, nie ma fragmentów, które nudzą, bowiem wszystkie składają się w całość, wielobarwną, wielowątkową, świetnie naśladującą prawdziwe życie.
Lubię takie wielowątkowe historie na przestrzeni wielu lat, pokazujące ewolucję bohaterów, jak dojrzewają, jak błądzą, jak dorastają ich dzieci, dzięki temu mogę się bardziej czuć częścią ich historii. 

Jak najbardziej polecam. Paczka chusteczek może się przydać. Ja polecam czytać w bezpiecznym łóżku, okutanym w koce, z czymś dobrym do jedzenia i kotem na podołku. Sprawdzone!

11 komentarzy:

 1. Oglądałam ostatnio jakiś film dokumentalny na temat tragedii Titanica i gdybym tylko miała pod ręką film, to od razu bym go obejrzała. Tak się jednak nie stało, ale nie zmienia to faktu, że moja fascynacja tym liniowcem została na nowo rozbudzona. Książkowej wersji tej historii nie dane mi było jeszcze trzymać w swoich łapkach, więc niewątpliwie kusisz swoją recenzją ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. swego czasu byłam zafiksowana na punkcie Titanica, dużo czytałam i dużo oglądałam. Ale bałam się pływać po Wiśle w Sandomierzu, a to co przeżywałam na statku na Bałtyku czy wchodząc do wnętrza łodzi czy statków, to już masakra. nie wiem czy po zapoznaniu się z szczegółami tej katastrofy nie nabawiłam sie klaustrofobii.

   Usuń
 2. Przyciąga mnie do tej książki Twoje stwierdzenie, że to bardziej saga rodzinna, jak tragedia, ta podróż miała wpływ na życie rodzin- mam ochotę na tego typu lekturę, więc poszukam :)


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O Titanicu, samym rejsie w gruncie rzeczy jest niewiele

   Usuń
 3. Interesująca fabuła sprawia, że chętnie przeczytałabym tę książkę :) pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi super interesująco, ostatnio niemal każdą recenzowaną przez Ciebie książkę chciałabym przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o tak mam ostatnio raczej dobry okres ;)

   Usuń
 5. Ojej, uwielbiam historię Titanica. Mogłabym o niej czytać (i oglądać filmy - nie tylko ten znamienity z Kate Winslet i Leo DiCaprio, choć widziałam go chyba z 17 razy) w nieskończoność. Także i po "Córkę kapitana" z chęcią bym sięgnęła, zainteresowałaś mnie tą książką.

  Pozdrawiam i zapraszam: im-bookworm.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Hmm, książka o Titanicu... NIby historia oklepana, ale fabuła brzmi zachęcająco i na dodatek chwalisz. Może sie skuszę. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja muszę stwierdzić, że póki co (zbliżam się do połowy książki) jestem straszliwie rozczarowany. Liczyłem na dobrą, porywającą powieść historyczną, a dostałem zwykłe czytadło. Do tego źle napisane. Po pierwsze - na początku nie mamy okazji poznać bohaterek i ich życia przed przemianą, jaką była dla nich katastrofa Titanica. Po drugie książka, która jest dedykowana "Pamięci tych wszystkich, którzy zginęli 15 kwietnia 1912 roku", a potem przedstawia tragedię Titanica na dziesięciu bodaj stronach - to się kłóci. W piórze autorki widać ogromny pośpiech. May i Celeste w dalszych latach ciągle powtarzają o traumie, jaką przeżyły, a my musimy uwierzyć im na słowo - bo tragedia Titanica została opisana z karygodną powierzchownością. Ten opis nie zrobił na mnie zresztą wrażenia. Czytałem sporo książek poświęconych katastrofie Titanica (choćby w wątku pobocznym) i chyba żadna tak nie spłyciła zatonięcia statku. Tu nawet słynne postaci znajdujące się na pokładzie wymienione są tylko z nazwiska (poza Molly Brown).

  Zresztą to nie tylko o to chodzi - może współczułbym bardziej May, która [uwaga spoiler] straciła w katastrofie męża i córeczkę, gdybym wcześniej zobaczył, jak wygląda łącząca ich więź, gdybym zdołał się do Joego przywiązać. Nic z tych rzeczy. Mąż May pojawia się w 2-3 dialogach, potem przepada. Z kolei Celeste niepokoi się o swoją towarzyszkę podróży - panią Grant. Ja nie - nie znam pani Grant wymienionej tylko z imienia, mówiącej bodaj jedną kwestię.

  Grzechem autorki jest to, że opowiada zamiast opisywać, opowiada poprawnie, ale bez polotu, bardzo prosto. Portrety psychologiczne bohaterek gubią się w nadmiarze akcji. Lata mijają, Ella (przybrana córka May) rośnie, a ja jako czytelnik nadal nie widzę jej relacji z May. Dziewczynka wypowiedziała może trzy zdania.

  Czyżby Leah Fleming należała do tych autorek, które uważają, że czytelnika można kupić samą bogatą fabułą? Nie wiem. Jestem bardzo rozczarowany. Dla mnie prawdopodobnie będzie do książka do przeczytania i natychmiastowego zapomnienia.

  OdpowiedzUsuń
 8. Niestety, muszę stwierdzić, że jest to jedna z najgorszych książek, jakie czytałem w tym roku. Dużo wątków, dużo postaci, a wszystko bardzo powierzchowne. To jest tylko "relacja z". Zero stylu, bohaterowie papierowi, akcja pędzi z szybkością wyścigówki, emocje nie są prawdziwe, wszystko jest tylko streszczone, opowiedziane - aż do lukrowanego finału. Nie zabrakło też błędu rzeczowego - dla bohaterów wydarzeniem jest ekranizacja Titanica z 1958 roku, a tymczasem już pięć lat wcześniej powstał film "Titanic" (oczywiście ani się umywający do wersji z 1958 roku, ale Celeste i Ella mogły go zobaczyć).

  Cóż, ogromne rozczarowanie. Szkoda, że książkę sobie kupiłem, szkoda mi tych pieniędzy. Zła to literatura, która opiera się wyłącznie na szkielecie fabularnym. To nie wszystko. To jest nawet bardzo mało, jeśli nie idzie w parze z dobrym stylem i ciekawymi portretami postaci.

  OdpowiedzUsuń

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.


Categories

2016 przeczytane (259) 30 dni z książkami (23) 52 filmy w 2014 (22) 52 filmy w 2015 (6) akcje (27) amor vincit omnia (10) Angielski ogród (6) audiobook (16) autobiografia (2) biografia (57) bolly (9) candy (2) Cmentarz Zapomnianych Książek (2) czytam przeleżałe trupy z półek (30) czytane 2018 (125) dzienniki (2) Euro 2012 (4) fantastyka (4) felietony (2) historia (28) kkd (4) klasyka (25) klasyka literatury popularnej (19) kolorowe czytanie (4) komedia (1) koty (5) kryminał (77) kucharzę (53) listy (1) literatura na peryferiach (4) łańcuszek (20) Mundial RPA (1) muzycznie (47) naturalnie (2) nie samą książką (141) oglądnęłam (189) ogrodowo (5) oscarowe wyzwanie (2) pachnące (129) planowanie i zagospodarowanie(niekoniecznie przestrzenne) (8) plany (7) podaj cegłę (13) podróże (4) podróże w czasie (13) podsumowanie (90) podsumowanie 2015 (12) podsumowanie 2016 (11) podsumowanie 2017 (14) podsumowanie 2018 (6) poezja (6) prawdziwe historie (15) projekt - nobliści (5) prywatne (74) prywatnie (9) przeczytałam (1687) przeczytałam 2015 (243) przeczytane w 2010 (1) przeczytane w 2011 (1) Real Madryt (3) recenzja książki (653) recenzyjne (956) religia i duchowość (4) reportaż (21) retro (3) robótki (24) roczne podsumowanie (7) romans (70) saga rodzinna (10) seriale (32) sportowo (26) stosik (102) test (1) top10 (12) turystycznie (1) village candle (12) w 2017 przeczytałam (226) woski (126) wymiana (8) wyzwanie - Agatha Christie (54) wyzwanie czytelnicze (69) wyzwanie filmowe (31) wyzwanie Picoult/Sparks (2) wyzwanie w centymetrach (1) yankee candle (94) z półki 2015 (3) zakupy (1) zapowiedź (11)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wg. Autorów ( w trakcie tworzenia)

Agata Christie (51) Agata Pruchniewska (1) Agatha Christie (16) Agnieszka Kaluga (1) Agnieszka Krakowiak-Kondracka (1) Agnieszka Lingas-Łoniewska (10) Agnieszka Wojdowicz (3) Aleksander Jażwiński (1) Aleksander Makowski (1) Aleksandra Szarłat (2) Alex Bellos (1) Alice Hoffman (1) Alina Białowąs (2) Aly Cha (1) Alyson Richman (1) Ałbena Grabowska (3) Ałbena Grabowska-Grzyb (4) Amy Hatvany (2) Andrzej Andrusiewicz (2) Andrzej Chwalba (1) Andrzej Grembowicz (1) Andrzej Kępiński (1) Andrzej Markowski (2) Angele Lieby (1) Angelika Kuźniak (2) Ann Brashares (1) Ann Wroe (1) Anna Bikont (1) Anna Fincer-Ogonowska (1) Anna Gavalda (1) Anna Herbich (3) Anna J. Szepielak (3) Anna Jean Mayhew (1) Anna Moczulska (1) Anna Nejman (1) Annabel Pitcher (1) Anne Brontë (2) Anne O'Brien (1) Anne Tyler (2) Antoni Słonimski (1) Antonina Kozłowska (2) Arael Zurli (1) Arthur Conan Doyle (1) Astrid Lindgren (4) Barbara Mutch (1) Barbara O`Neal (4) Barbara Sęk (2) Barbara Wachowicz (1) Becky Wade (1) Bill Bryson (2) Bolesław Prus (2) Bożena Keff (1) Brenda Reid (1) Brigitte Hamann (1) Brygida Grysiak (1) Carla Montero (1) Carlos Ruiz Zafón (3) Carrie Snyder (1) Cat Patrick (1) Cecelia Ahern (1) Cecilia Samartin (1) Cesarina Vighy (1) Chandra Hoffman (1) Charles Dickens (5) Charles Frazier (1) Charlotte Brontë (5) Cheryl Strayed (1) Chesley McLaren (1) Chris Columbus (1) Chris Fabry (1) Chris Grabenstein (1) Christian Jacq (1) Christina Baker-Kline (2) Chufo Llorens (1) Claire North (1) Clara Sanchez (1) Claude Quétel (1) Clive Staples Lewis (2) Colin Campbell (1) Colleen Hoover (9) Colleen McCullough (1) Conor Grennan (1) Consilia Maria Lakotta (2) Dan Brown (2) Daniel Silva (2) Danielle Steel (1) Danuta Awolusi (1) Danuta Pytlak (1) Dario Fo (1) Debbie Macomber (2) Denis Brian (1) Denis Diderot (1) Denise Hildreth Jones (1) Dennis Lehane (1) Diana Gabaldon (7) Diane Chamberlain (12) Doda Około-Kułak (1) Dodie Smith (1) Donald Spoto (2) Dorota Combrzyńska-Nogala (1) Dorota Gąsiorowska (3) Dorota Golińska (1) Dorota Ponińska (1) Dorota Terakowska (2) Dorothea Johnson (1) Dorothy Rowe (1) Dörthe Binkert (1) Douglas Smith (1) E. Lockhart (1) Edward Rutherfurd (2) Eileen Goudge (1) Eliza Orzeszkowa (2) Elizabeth Cooke (3) Elizabeth Gaskell (5) Elizabeth Haran (3) Elżbieta Cherezińska (5) Emilia Sokolik (1) Emily Jane Brontë (1) Emma Donoghue (1) Eowyn Ivey (1) Eric Lomax (1) Erin Morgenstern (1) Eugen Ruge (1) Eva Weaver (1) Ewa Bauer (2) Ewa Stachniak (2) Ewa Wróbel (1) Federico Moccia (4) Fern Britton (1) Fern Michaels (1) Florian Illies (1) Francine Rivers (3) Francis Hackett (1) Francis Scott Fitzgerald (1) Francoise Giroud (1) Gardner Raymond Dozois (1) Gavin Extence (2) George Orwell (1) George R.R. Martin (7) Georgia Bockoven (1) Gigi Buffon (1) Giovannino Guareschi (5) Glenys Carl (1) Grażyna Jeromin-Gałuszka (1) Greg King (1) Gregg Olsen (1) Grzegorz Sokołowski (1) Grzegorz Strzelczyk (1) Håkan Nesser (1) Hanna Cygler (3) Harper Lee (1) Helen Fielding (2) Helen Rappaport (1) Helena Mniszkówna (1) Helga Hoškova-Weissowá (1) Hellmut Andics (1) Henning Mankell (2) Henryk Sienkiewicz (1) Holly Peterson (1) Horacio Verbitsky (1) Ibn Warraq (1) Igor Sokołowski (3) Ismet Prcić (1) Iwona J. Walczak (3) Izabela Jung (1) Izabela Sowa (1) Izabella Frączyk (1) J.J. Renert (1) Jacek Dehnel (3) Jacek Hugo-Bader (1) Jacek Lusiński (1) Jadwiga Czajkowska (1) Jakub Puchalski (1) Jan Łoziński (1) Jan Miodek (2) Jan Paweł II (1) Jan Wróbel (1) Jane Austen (7) Janina Fedorowicz (1) Jaroslav Hašek (1) Jaume Cabré (2) Jaume Collel (1) Jean des Cars (2) Jean-Christophe Brisard (1) Jean-Jacques Sempé (1) Jean-Paul Roux (1) Jeannette Kalyta (1) Jennifer Kaufman (1) Jennifer Teege (1) Jennifer Worth (1) Jerzy Bralczyk (4) Jerzy Niemczuk (2) Jerzy Sosnowski (1) Jewgienij Wodołazkin (1) Jill Barnett (1) Jill Mansell (1) Joanna Konopińska (1) Joanna Marat (1) Joanna Szczęsna (1) Joanne Harris (1) Joanne Kathleen Rowling (13) Jodi Picoult (22) John Borrell (1) John Boyne (3) John Carlin (1) John Curran (1) John Green (1) John Grogan (1) John Ronald Reuel Tolkien (8) John Seeney (1) Jojo Moyes (8) Jolanta Król (1) Jolanta Kwiatkowska (1) Jon Ronson (1) Jonathan Littell (1) Jordi Pons Salas (1) Joyce Maynard (1) Józef Witko (2) Julia Alvarez (1) Julia Child (1) Julia P. Gelardi (1) Julian Tuwim (2) Julie Lawson Timmer (1) Julie Orringer (1) Jürgen Thorwald (6) Justin Go (1) Justin Peacock (1) Justyna Wydra (2) Ka Hancock (1) Kamil Janicki (2) Kard. Jorge Mario Bergolio (2) Karen Dionne (1) Karen Karbo (1) Karen Mack (1) Karolina Frankowska (1) Karolina Lanckorońska (1) Katarina Mazetti (2) Katarzyna Archimowicz (3) Katarzyna Bonda (7) Katarzyna Kołczewska (2) Katarzyna Kwiatkowska (5) Katarzyna Michalak (14) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (5) Kate Lord Brown (1) Katherine Webb (3) Kathryn Taylor (1) Keith Lowe (1) Kerstin Ekman (1) Kiera Cass (5) Kristina Sabaliauskaitė (1) Krzysztof Sadło (1) Krzysztof Ziemiec (2) ks. Jan Twardowski (1) Laila El Omari (1) Laurens van der Post (1) Leah Fleming (1) Lena Najdecka (1) Leslie Carroll (1) Levi Henriksen (1) Lily Koppel (1) Linda Green (2) Lisa Genova (3) Lisa Kleypas (1) Lisa Scottoline (1) Liv Tyler (1) Louisa May Alcott (1) Louise Walters (1) Lucy Ferriss (1) Lucy Maud Montgomery (8) Lucyna Olejniczak (1) Ludwig Winder (1) Ludwik Stomma (1) Łukasz Maciejewski (1) Łukasz Orbitowski (1) M.L. Stedman (1) Maciej Karpiński (1) Maciej Stuhr (1) Magda Gessler (1) Magdalena Grzebałkowska (3) Mag­da­lena Knedler (1) Magdalena Kordel (4) Magdalena Kulus (1) Magdalena Tulli (1) Maja Łozińska (1) Małgorzata Gutowska - Adamczyk (4) Małgorzata Halber (1) Małgorzata Hayles (1) Małgorzata Łukowiak (1) Małgorzata Maj (1) Małgorzata Musierowicz (16) Małgorzata Szejnert (1) Małgorzata Tusk (1) Małgorzata Warda (2) Mandy Hale (1) Marc Llewellyn (1) Marcin Górka (1) Marcin Mastalerz (2) Marcin Prokop (2) Marcin Wilk (1) Marcin Zaremba (1) Marek Aureliusz (1) Marek Grechuta (1) Marek Ławrynowicz (1) Marek Rybarczyk (2) Margaret Dilloway (1) Margaret Mitchell (1) Maria Dąbrowska (2) Maria Kruger (2) Maria Krüger (1) Maria Sveland (1) Maria Ulatowska (3) Marilyn Brant (1) Marina Stepnova (1) Mariola Pryzwan (1) Marion Zimmer Bradley (1) Mariusz Szczygieł (4) Mariusz Urbanek (6) Mariusz Wilka (1) Mariusz Ziomecki (1) Marta Kisiel (3) Martha Grimes (1) Martin Sixsmith (1) Matthew Quick (1) Melchior Wańkowicz (1) Melissa Hill (1) Meredith Goldstein (1) Mhairi McFarlane (2) Michał Heller (1) Mieczysław Mokrzycki (1) Mike Carson (1) Mira Suchodolska (1) Miriam Karmel (1) Mitch Albom (3) Monika A. Oleksa (6) Monika Szwaja (10) Nadine Gordimer (1) Natasha Walker (1) Ned Vizzini (1) Olle Lönnaeus (1) Papież Franciszek (2) Patrick Ness (1) Patrick Pesnot (1) Paul Arden (1) Paullina Simons (3) Penny Jordan (1) Peter Heller (1) Peter Kreeft (1) Platon (1) Pola Kinski (1) Priscille Sibley (1) Rachel Hauck (2) Rebecca Johns (1) Regina Brett (6) René Goscinny (1) Richard Paul Evans (6) Richard Phillips Feynman (3) Robert Galbraith (3) Robert J. Woźniak (1) Roma Ligocka (3) Ryszard Legutko (1) Sally Bedell Smith (1) Sam Pivnik (1) Samantha Hayes (1) Samantha van Leer (1) Sarita Mandanna (1) Seré Prince Halverson (1) Shelley Emling (1) Stanisław Zakościelny (1) Stephanie Evanovich (1) Stephenie Meyer (2) Sue Eckstein (1) Sue Woolmans (1) Sylwia Chutnik (1) Szymon Hołownia (12) Szymon Sokolik (1) Terry Pratchett (2) Trygve Gulbranssen (4) Tullio Avoledo (1) Victoria Twead (2) Walter R. Brooks (2) Wiesław Myśliwski (2) Wilkie Collins (2) Yrsa Sigurdardóttir (5) Zośka Papużanka (1)

Pogoda w mojej okolicy