W TEJ WITRYNIE SĄ WYKORZYSTYWANE PLIKI COOKIE, KTÓRYCH GOOGLE UŻYWA DO ŚWIADCZENIA SWOICH USŁUG I ANALIZOWANIA RUCHU. TWÓJ ADRES IP I NAZWA KLIENTA UŻYTKOWNIKA ORAZ DANE DOTYCZĄCE WYDAJNOŚCI I BEZPIECZEŃSTWA SĄ UDOSTĘPNIANE GOOGLE, BY ZAPEWNIĆ ODPOWIEDNIĄ JAKOŚĆ USŁUG, GENEROWAĆ STATYSTYKI UŻYTKOWANIA ORAZ WYKRYWAĆ NADUŻYCIA I NA NIE REAGOWAĆ.
REAGOWAĆ.

czwartek, 13 marca 2014

"Położna. 3550 cudów narodzin" - Jeannette Kalyta

Książka i dla rodziców, i tych, którzy chcą nimi zostać
„Położna. 3550 cudów narodzin” to autobiograficzna opowieść Jeannette Kalyty, najbardziej znanej polskiej położnej. Wzruszająca, momentami zabawna, głęboko prawdziwa historia jej życia i pracy. Niezwykły dokument cudu narodzin dziecka i mocny głos w społecznej dyskusji na temat podmiotowości kobiety w czasie porodu. Historie par i matek rodzących pod opieką Jeannette Kalyty wywołują żywe emocje i skłaniają do refleksji. To książka i dla rodziców, i tych, którzy chcą nimi zostać.
Książka „Położna” wzbudziła w internecie sporo emocji. Zewsząd atakowały mnie głosy, jeśli jeszcze nie zachwytu, to dużego zainteresowania. Ja natrafiłam na nią przypadkiem. Nie sądziłam, że będę miała okazję czytać ją tak szybko. Książkę naprawdę czyta się błyskawicznie.
Powiem Wam, tak i powtórzę to, co napisałam na Fanpejdżu. Kilka lat temu, miałam przyjemność być na praktykach w sądzie biskupim, wtedy powtarzałam, że nigdy nie wyjdę za mąż, teraz – po lekturze książki stanowczo twierdzę, na pewno nie urodzę dziecka. No way. A każda kobieta, która przez poród przeszła jest dla mnie bohaterką.

Wbrew tytułowi: „Położna. 3550 cudów narodzin”, ta książka nie jest zbeletryzowaną formą raportów z porodów jakie odbierała Jeannette Kalyta, podobno znana polska położna. Przyznam się Wam, że nie słyszałam o Niej, ale ja nie śledzę tematu, ostatnio nie oglądam śniadaniówek, nie czytam artykułów na temat położniczych, ale podobno ta Pani jest autorytetem w przyjmowaniu dzieci na ten świat.  Kobieta od ponad ćwierćwiecza pracuje jako położna, ponad trzy tysiące porodów, wielkie zaangażowanie w propagowanie ludzkiego rodzenia. Niesamowita kobieta, to o niej jest ta książka, o filozofii życia, pracy o kontakcie z rodzącymi, z ich partnerami i dziećmi. Ta książka pokazuje jak skomplikowanym a jednocześnie prostym procesem jest poród przypomina reakcję łańcuchową, niesamowite zjawisko, w pewnym miejscu w książce pada określenie: misterium.

Nie trzeba urodzić dziecka, by coś niecoś o porodach wiedzieć, kobiety, które już powiły, uwielbiają opowiadać o tym jak rodziły, jak długo, ile lekarz wziął „ponad fundusz”, oczywiście nie wszystkie, część uważa te wspomnienia za niezwykle intymne sekrety, ale czasami mam wrażenie, że jeszcze dobrze się z kimś nie poznam, a już wiem jak rodziły, które dziecko. Gdy samej się zachodzi w ciąże, te opowieści się nasilają. Wtedy to już każda kobieta czuje się w obowiązku przygotować nas na to nieznane.

Na naszych oczach dzieje się historia położnictwa, moja Mama rodziła się w domu, jak wszystkie inne dzieci Jej pokolenia. Do szpitala człowiek szedł umierać, a nie się rodzić. Swoje dzieci rodziłą w szpitalu i jak sama wspomina poglądy na opiekę nad niemowlakami tak diametralnie się zmieniły, ze wszystkie książki jakie czytała przy mojej Siostrze były bezużyteczne. Ale nadal Ojcowie mieli zakaz wstępu na porodówkę. Mój Tacik, jako człowieczek zaradny jednak obszedł zakaz.  A tysiące mężczyzn wymyślało skomplikowane systemy porozumienia się z położnicą. Zmieniało się i zmienia się nadal. O porodach, położnych, lekarzach i szpitalach można mówić i mówić. Tym razem proponuję wysłuchanie historii kobiety, której praca jest misją.
Zawód położnej, jak każdej pielęgniarki jest niedoceniany, taki zawieszony, to nie uczony lekarz, ani nie sympatyczna salowa. Pielęgniarka, piguła, zarozumiała, wredna, bezlitosna. Witanie dzieci na tym świecie to powołanie Jeannette, kobiety która nie polega tylko na wiedzy, na podręcznikach, ale ufa swoim przeczuciom, intuicji, wierzy w energię, w przeznaczenie. Ona jest kimś kim niegdyś była matka, pomaga kobiecie przejść przez ten trudny czas, za pomocą swojego doświadczenia. Coś bezcennego.

Tak jak wspomniałam, nie jest to czysty zapis przebiegu porodów w których autorka brała udział. To raczej książka o jej pracy i o niej. Znajdziemy tu zarówno relację z jej porodów – pierwszy to prawdziwa trauma, opis budzi przerażenie- jej choroby, przypadków gdy nie zaufała intuicji i… wielu, wielu aspektów jej życia. Mnie ta książka wzruszyła po trzecim razie przestałam liczyć ile razy się popłakałam.

Muszę podsunąć książkę Mamie i sprawdzić, jak Matka dzieciom odbierze tą książkę. Pomimo to, że jednak do porodów się zraziłam, uważam to za świetny pomysł, opisanie tak intymnych chwil, tak fachowo, ale nie wyłącznie technicznie. Opowieść emocjonalna, chociaż czasami autorka skupiała się zbyt na własnym życiu, co momentami było nużące, ale summa summarum te opowieści składały się na konsekwentny, obraz kobiety, która swojej pracy poświęciła życie.Niezwykła!! Polecam Waszej uwadze. 


I jutro jadę odebrać książki z biblioteki a skończyłam książkę. Zamiast iść spać będę szukała czegoś na drogę..

24 komentarze:

 1. Ja teraz nad Zorkownią popłakuję, póki co robię przerwy co kilkanaście stron. "Położną" bardzo chciałabym przeczytać, ale to w niedalekiej przyszłości :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Potrzebowałam tego popłakania. w Położnej łzy są inne niż przy Zorkowni, Zorkownia jest poważniejsza - cięższa, bardziej poważna, co ma związek z tematyką naturalnie

   Usuń
 2. Już Ci to pisałam na FB, ale powtórzę :) Nigdy nie mów nigdy :) Wierzę, że jesteś słowną osobą, ale akurat kwestia macierzyństwa jest dość nieuchwytna. Jednego dnia nie czuje się potrzeby bycia matką i można się rękoma i nogami zapierać, że się nią nie zostanie i koniec kropka. A przychodzi taki czas, że obudzi się w Tobie instynkt i kurna wszystko zrobisz, byle to dziecko mieć. Wierz mi, wiem co mówię :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Miłośniczką Książek. Ja również od najmłodszych lat dzieciństwa deklarowałam, że nigdy nie zostanę mamą, ponieważ nie lubię dzieci. I teraz choć ,,naście'' lat mam dawno za sobą, to nadal nie przepadam za maluchami, ale tak się złożyło, że jak poznałam obecnego męża, to coś we mnie się zmieniło. Poczułam tzw. instynkt macierzyński i stwierdziłam, że fajnie był było mieć owoc naszej wspólnej miłości. Niestety los chciał mnie chyba ukarać, bo przez wiele lat nie mogłam dostać tego, czego zaczęłam nagle pragnąć, czyli dziecka. Na szczęście ten koszmarny etap mam już dawno za sobą. Jestem jednak najlepszym dowodem na to, żeby nigdy nie mówić nigdy :)
   Co do powyższej publikacji, wierzę ci na słowo, że jest ciekawa, lecz ja z pewnych względów traumatycznych nie chce się z nią zmierzyć.

   Usuń
  2. I ja nie mam nic przeciwko osobom które mają dzieci, które chcą mieć dzieci, natomiast nie lubię przekonywania mnie, że zmienię zdanie. Możliwe, że tak będzie, ale tego nie wiecie. Ja nie czuję się powołana do macierzyństwa, nie sądzę, że byłabym dobrą matką. WIęc dziecko miałoby dramat :P

   Usuń
 3. mi w kwestii porodów wystarczą opowieści koleżanek z pracy, by wiedzieć jaki "horror" może się z tym wiązać. mimo to relacje od drugiej strony uważam, że warto byłoby poznać.a jak będzie ze mną jeszcze nie wiem - raz mówię, że dziecko nigdy w życiu, kiedy indziej, że może... pewnie los sam wszystko zweryfikuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Siostro!! :)) Widzę mamy podobne doświadczenia, a jak będzie. Niebo wie ;)

   Usuń
 4. Kiedyś Pani Kalyta miała swoją reklamę w radio, która non stop była puszczana, aż uszy bolały, wtedy myśleliśmy z mężem, że to jakiś żart i tak naprawdę to wcale nie ma takiej osoby ! Tym bardziej, że w radiu tak śmiesznie wymawiała swoje nazwisko, że "nie szło" zrozumieć. Jednak jakiś czas temu był z nią wywiad w pytaniu na śniadanie. Jakie było moje zaskoczenie na wieść, że ona ISTNIEJE, jest położną i napisała książkę ! Co do porodów, jestem tym przerażona, że też to właśnie my kobiety musimy to przeżywać :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Radia nie słucham, TV też w sumie nie oglądam, a później się dziwię, że nie znam celebrytów ;)

   Te porody to naprawdę nie fair

   Usuń
 5. Dziecko to ja bym chciała mieć, ale żeby jakoś obejść ten poród... To w sumie nie wiem, czy chcę czytać tę książkę. Skoro w Tobie zrodziła takie przekonanie, to mnie może przerazi jeszcze bardziej, niż to już ma miejsce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi Przyjaciółka powtarza, że będę tak wymagającą matką, która będzie dziecku na dobranoc czytałą historię filozofii a przy obiedzie rozmawiała z nim po łacinie, że dziecko będzie mnie nienawidziło, chociaż później będzie wdzięczne ;)

   Usuń
 6. Zrobiłaś mi wielką ochotę na tą pozycję. Skorzystam jak najbardziej z okazji, ponieważ moja mama ma ja na półce, i przeczytam! :3
  Pozdrawiam Natalia Z :3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i porównaj odczucia z Maminymi :D

   Usuń
 7. Marzyłam i marzę o położnictwie. Marzenia nie spełnię ale mogę poczytać o tym zawodzie :) I chętnie to uczynię :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę chciałabyś być położną. Szacuuunek

   Usuń
 8. Teraz mam mieszane uczucia z jednej strony chciałabym przeczytać, z drugiej może poczekam i przeczytam, gdy będę kiedyś tam po porodzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem bardzo słuszna postawa

   Usuń
 9. Książka na pewno ciekawa - wcześniej się chyba z taką nie spotkałam. Myślę jednak, że teraz to nie jest czas dla mnie na jej czytanie. Ale kiedyś - być może :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też sądze, że chyba lepiej przeczytać jak się już z jedno dziecko urodzi.

   Usuń
 10. Czaję się na nią już od jakiegoś czasu i jak tylko będe miała okazję, to na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. W kilku momentach popłakałam się, nie tylko ze wzruszenia, ale również ze śmiechu. Moim zdaniem książka warta uwagi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taak :) ale chyba dla kobiety która chociaż raz rodziła ;)

   Usuń
 12. Jestem matką.... położnej i to ona spowodowała, że przeczytałam tą książkę i przyznam, że chciałabym miec taka opiekę podczas porodu.Szpitale-obozy-maszynki do rodzenia z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych brrr Książkę gorąco polecam:)

  OdpowiedzUsuń

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.


Categories

2016 przeczytane (259) 30 dni z książkami (23) 52 filmy w 2014 (22) 52 filmy w 2015 (6) akcje (27) amor vincit omnia (10) Angielski ogród (6) audiobook (16) autobiografia (2) biografia (57) bolly (9) candy (2) Cmentarz Zapomnianych Książek (2) czytam przeleżałe trupy z półek (29) czytane 2018 (110) dzienniki (2) Euro 2012 (4) fantastyka (4) felietony (2) historia (28) kkd (4) klasyka (25) klasyka literatury popularnej (19) kolorowe czytanie (4) komedia (1) koty (5) kryminał (76) kucharzę (53) listy (1) literatura na peryferiach (4) łańcuszek (20) Mundial RPA (1) muzycznie (47) naturalnie (2) nie samą książką (141) oglądnęłam (189) ogrodowo (5) oscarowe wyzwanie (2) pachnące (129) planowanie i zagospodarowanie(niekoniecznie przestrzenne) (8) plany (7) podaj cegłę (13) podróże (4) podróże w czasie (13) podsumowanie (89) podsumowanie 2015 (12) podsumowanie 2016 (11) podsumowanie 2017 (14) podsumowanie 2018 (5) poezja (6) prawdziwe historie (15) projekt - nobliści (5) prywatne (73) prywatnie (9) przeczytałam (1673) przeczytałam 2015 (243) przeczytane w 2010 (1) przeczytane w 2011 (1) Real Madryt (3) recenzja książki (638) recenzyjne (944) religia i duchowość (4) reportaż (20) retro (3) robótki (24) roczne podsumowanie (7) romans (70) saga rodzinna (10) seriale (32) sportowo (26) stosik (102) test (1) top10 (12) turystycznie (1) village candle (12) w 2017 przeczytałam (226) woski (126) wymiana (8) wyzwanie - Agatha Christie (54) wyzwanie czytelnicze (69) wyzwanie filmowe (31) wyzwanie Picoult/Sparks (2) wyzwanie w centymetrach (1) yankee candle (94) z półki 2015 (3) zakupy (1) zapowiedź (11)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wg. Autorów ( w trakcie tworzenia)

Agata Christie (51) Agata Pruchniewska (1) Agatha Christie (16) Agnieszka Kaluga (1) Agnieszka Krakowiak-Kondracka (1) Agnieszka Lingas-Łoniewska (10) Agnieszka Wojdowicz (3) Aleksander Jażwiński (1) Aleksander Makowski (1) Aleksandra Szarłat (2) Alex Bellos (1) Alice Hoffman (1) Alina Białowąs (2) Aly Cha (1) Alyson Richman (1) Ałbena Grabowska (3) Ałbena Grabowska-Grzyb (4) Amy Hatvany (2) Andrzej Andrusiewicz (2) Andrzej Chwalba (1) Andrzej Grembowicz (1) Andrzej Kępiński (1) Andrzej Markowski (2) Angele Lieby (1) Angelika Kuźniak (2) Ann Brashares (1) Ann Wroe (1) Anna Bikont (1) Anna Fincer-Ogonowska (1) Anna Gavalda (1) Anna Herbich (3) Anna J. Szepielak (3) Anna Jean Mayhew (1) Anna Moczulska (1) Anna Nejman (1) Annabel Pitcher (1) Anne Brontë (2) Anne O'Brien (1) Anne Tyler (2) Antoni Słonimski (1) Antonina Kozłowska (2) Arael Zurli (1) Arthur Conan Doyle (1) Astrid Lindgren (4) Barbara Mutch (1) Barbara O`Neal (4) Barbara Sęk (1) Barbara Wachowicz (1) Becky Wade (1) Bill Bryson (2) Bolesław Prus (2) Bożena Keff (1) Brenda Reid (1) Brigitte Hamann (1) Brygida Grysiak (1) Carla Montero (1) Carlos Ruiz Zafón (3) Carrie Snyder (1) Cat Patrick (1) Cecelia Ahern (1) Cecilia Samartin (1) Cesarina Vighy (1) Chandra Hoffman (1) Charles Dickens (5) Charles Frazier (1) Charlotte Brontë (5) Cheryl Strayed (1) Chesley McLaren (1) Chris Columbus (1) Chris Fabry (1) Chris Grabenstein (1) Christian Jacq (1) Christina Baker-Kline (2) Chufo Llorens (1) Claire North (1) Clara Sanchez (1) Claude Quétel (1) Clive Staples Lewis (2) Colin Campbell (1) Colleen Hoover (8) Colleen McCullough (1) Conor Grennan (1) Consilia Maria Lakotta (2) Dan Brown (2) Daniel Silva (2) Danielle Steel (1) Danuta Awolusi (1) Danuta Pytlak (1) Dario Fo (1) Debbie Macomber (2) Denis Brian (1) Denis Diderot (1) Denise Hildreth Jones (1) Dennis Lehane (1) Diana Gabaldon (7) Diane Chamberlain (12) Doda Około-Kułak (1) Dodie Smith (1) Donald Spoto (2) Dorota Combrzyńska-Nogala (1) Dorota Gąsiorowska (3) Dorota Golińska (1) Dorota Ponińska (1) Dorota Terakowska (2) Dorothea Johnson (1) Dorothy Rowe (1) Dörthe Binkert (1) Douglas Smith (1) E. Lockhart (1) Edward Rutherfurd (2) Eileen Goudge (1) Eliza Orzeszkowa (2) Elizabeth Cooke (3) Elizabeth Gaskell (5) Elizabeth Haran (3) Elżbieta Cherezińska (5) Emilia Sokolik (1) Emily Jane Brontë (1) Emma Donoghue (1) Eowyn Ivey (1) Eric Lomax (1) Erin Morgenstern (1) Eugen Ruge (1) Eva Weaver (1) Ewa Bauer (2) Ewa Stachniak (2) Ewa Wróbel (1) Federico Moccia (4) Fern Britton (1) Fern Michaels (1) Florian Illies (1) Francine Rivers (3) Francis Hackett (1) Francis Scott Fitzgerald (1) Francoise Giroud (1) Gardner Raymond Dozois (1) Gavin Extence (2) George Orwell (1) George R.R. Martin (7) Georgia Bockoven (1) Gigi Buffon (1) Giovannino Guareschi (5) Glenys Carl (1) Grażyna Jeromin-Gałuszka (1) Greg King (1) Gregg Olsen (1) Grzegorz Sokołowski (1) Grzegorz Strzelczyk (1) Håkan Nesser (1) Hanna Cygler (3) Harper Lee (1) Helen Fielding (2) Helen Rappaport (1) Helena Mniszkówna (1) Helga Hoškova-Weissowá (1) Hellmut Andics (1) Henning Mankell (2) Henryk Sienkiewicz (1) Holly Peterson (1) Horacio Verbitsky (1) Ibn Warraq (1) Igor Sokołowski (3) Ismet Prcić (1) Iwona J. Walczak (3) Izabela Jung (1) Izabela Sowa (1) Izabella Frączyk (1) J.J. Renert (1) Jacek Dehnel (2) Jacek Hugo-Bader (1) Jacek Lusiński (1) Jadwiga Czajkowska (1) Jakub Puchalski (1) Jan Łoziński (1) Jan Miodek (2) Jan Paweł II (1) Jan Wróbel (1) Jane Austen (7) Janina Fedorowicz (1) Jaroslav Hašek (1) Jaume Cabré (2) Jaume Collel (1) Jean des Cars (2) Jean-Christophe Brisard (1) Jean-Jacques Sempé (1) Jean-Paul Roux (1) Jeannette Kalyta (1) Jennifer Kaufman (1) Jennifer Teege (1) Jennifer Worth (1) Jerzy Bralczyk (4) Jerzy Niemczuk (2) Jerzy Sosnowski (1) Jewgienij Wodołazkin (1) Jill Barnett (1) Jill Mansell (1) Joanna Konopińska (1) Joanna Marat (1) Joanna Szczęsna (1) Joanne Harris (1) Joanne Kathleen Rowling (13) Jodi Picoult (22) John Borrell (1) John Boyne (3) John Carlin (1) John Curran (1) John Green (1) John Grogan (1) John Ronald Reuel Tolkien (8) John Seeney (1) Jojo Moyes (8) Jolanta Król (1) Jolanta Kwiatkowska (1) Jon Ronson (1) Jonathan Littell (1) Jordi Pons Salas (1) Joyce Maynard (1) Józef Witko (2) Julia Alvarez (1) Julia Child (1) Julia P. Gelardi (1) Julian Tuwim (2) Julie Lawson Timmer (1) Julie Orringer (1) Jürgen Thorwald (6) Justin Go (1) Justin Peacock (1) Justyna Wydra (2) Ka Hancock (1) Kamil Janicki (2) Kard. Jorge Mario Bergolio (2) Karen Dionne (1) Karen Karbo (1) Karen Mack (1) Karolina Frankowska (1) Karolina Lanckorońska (1) Katarina Mazetti (2) Katarzyna Archimowicz (3) Katarzyna Bonda (7) Katarzyna Kołczewska (2) Katarzyna Kwiatkowska (5) Katarzyna Michalak (14) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (5) Kate Lord Brown (1) Katherine Webb (3) Kathryn Taylor (1) Keith Lowe (1) Kerstin Ekman (1) Kiera Cass (5) Kristina Sabaliauskaitė (1) Krzysztof Sadło (1) Krzysztof Ziemiec (2) ks. Jan Twardowski (1) Laila El Omari (1) Laurens van der Post (1) Leah Fleming (1) Lena Najdecka (1) Leslie Carroll (1) Levi Henriksen (1) Lily Koppel (1) Linda Green (2) Lisa Genova (3) Lisa Kleypas (1) Lisa Scottoline (1) Liv Tyler (1) Louisa May Alcott (1) Louise Walters (1) Lucy Ferriss (1) Lucy Maud Montgomery (8) Lucyna Olejniczak (1) Ludwig Winder (1) Ludwik Stomma (1) Łukasz Maciejewski (1) Łukasz Orbitowski (1) M.L. Stedman (1) Maciej Karpiński (1) Maciej Stuhr (1) Magda Gessler (1) Magdalena Grzebałkowska (3) Mag­da­lena Knedler (1) Magdalena Kordel (4) Magdalena Kulus (1) Magdalena Tulli (1) Maja Łozińska (1) Małgorzata Gutowska - Adamczyk (4) Małgorzata Halber (1) Małgorzata Hayles (1) Małgorzata Łukowiak (1) Małgorzata Maj (1) Małgorzata Musierowicz (16) Małgorzata Szejnert (1) Małgorzata Tusk (1) Małgorzata Warda (2) Mandy Hale (1) Marc Llewellyn (1) Marcin Górka (1) Marcin Mastalerz (2) Marcin Prokop (2) Marcin Wilk (1) Marcin Zaremba (1) Marek Aureliusz (1) Marek Grechuta (1) Marek Ławrynowicz (1) Marek Rybarczyk (2) Margaret Dilloway (1) Margaret Mitchell (1) Maria Dąbrowska (2) Maria Kruger (2) Maria Krüger (1) Maria Sveland (1) Maria Ulatowska (3) Marilyn Brant (1) Marina Stepnova (1) Mariola Pryzwan (1) Marion Zimmer Bradley (1) Mariusz Szczygieł (4) Mariusz Urbanek (6) Mariusz Wilka (1) Mariusz Ziomecki (1) Marta Kisiel (3) Martha Grimes (1) Martin Sixsmith (1) Matthew Quick (1) Melchior Wańkowicz (1) Melissa Hill (1) Meredith Goldstein (1) Mhairi McFarlane (2) Michał Heller (1) Mieczysław Mokrzycki (1) Mike Carson (1) Mira Suchodolska (1) Miriam Karmel (1) Mitch Albom (3) Monika A. Oleksa (6) Monika Szwaja (10) Nadine Gordimer (1) Natasha Walker (1) Ned Vizzini (1) Olle Lönnaeus (1) Papież Franciszek (2) Patrick Ness (1) Patrick Pesnot (1) Paul Arden (1) Paullina Simons (3) Penny Jordan (1) Peter Heller (1) Peter Kreeft (1) Platon (1) Pola Kinski (1) Priscille Sibley (1) Rachel Hauck (2) Rebecca Johns (1) Regina Brett (6) René Goscinny (1) Richard Paul Evans (6) Richard Phillips Feynman (3) Robert Galbraith (3) Robert J. Woźniak (1) Roma Ligocka (3) Ryszard Legutko (1) Sally Bedell Smith (1) Sam Pivnik (1) Samantha Hayes (1) Samantha van Leer (1) Sarita Mandanna (1) Seré Prince Halverson (1) Shelley Emling (1) Stanisław Zakościelny (1) Stephanie Evanovich (1) Stephenie Meyer (2) Sue Eckstein (1) Sue Woolmans (1) Sylwia Chutnik (1) Szymon Hołownia (12) Szymon Sokolik (1) Terry Pratchett (2) Trygve Gulbranssen (4) Tullio Avoledo (1) Victoria Twead (2) Walter R. Brooks (2) Wiesław Myśliwski (2) Wilkie Collins (2) Yrsa Sigurdardóttir (5) Zośka Papużanka (1)

Pogoda w mojej okolicy