W TEJ WITRYNIE SĄ WYKORZYSTYWANE PLIKI COOKIE, KTÓRYCH GOOGLE UŻYWA DO ŚWIADCZENIA SWOICH USŁUG I ANALIZOWANIA RUCHU. TWÓJ ADRES IP I NAZWA KLIENTA UŻYTKOWNIKA ORAZ DANE DOTYCZĄCE WYDAJNOŚCI I BEZPIECZEŃSTWA SĄ UDOSTĘPNIANE GOOGLE, BY ZAPEWNIĆ ODPOWIEDNIĄ JAKOŚĆ USŁUG, GENEROWAĆ STATYSTYKI UŻYTKOWANIA ORAZ WYKRYWAĆ NADUŻYCIA I NA NIE REAGOWAĆ.
REAGOWAĆ.

sobota, 2 listopada 2013

"Chłopiec w pasiastej piżamie" - The Boy in the Striped Pyjamas (2008)

Historia syna niemieckiego oficera SS- Bruna, który wraz z rodziną przenosi się do Po-świecia. Tam właśnie zaciekawiony i samotny chłopiec zaprzyjaźnia się z Szmulem - żydowskim chłopcem, który wraz z ojcem przebywa w obozie. Świat "za drutami" jest czymś niezwykle interesującym i tajemniczym dla niemieckiego chłopca, a rozmowy i potajemne spotkania dzieci, dają początek niezwykłej przyjaźni.
Jakieś cztery lata temu, cudem zdobyłam książkę „Chłopiec w pasiastej piżamie”, przeczytała Mama, przeczytałam ja, obie byłyśmy wstrząśnięte. Ja na tyle, że chociaż mniej więcej wtedy na ekrany kin wchodziła ekranizacja tej książki, nie byłam w stanie przemóc się i oglądnąć. Później dostałam ten film na płycie, przeleżał swoje wśród innych filmów. Nawet gdy ostatnio puszczali go w TV, zdezerterowałam. W końcu zabrałam go do Lublina, ale u koleżanki nie chciał się otworzyć. Pomyślałam – znak. Ale gdy we Wszystkich Świętych TVP znowu go puściła, nie wytrzymałam. Wprawdzie nie dokończyłam seansu bo poszłam na cmentarz, ale cały wieczór myślałam, że chyba już czas. Jestem w końcu dużą dziewczynką, mogę być nawet wójtem i posłem i nie ma co bać się filmu prawda?
Jack Scanlon jako Szmul


W roli Brona - Asa Butterfield
Zaczęłam oglądać.  Pozwólcie, że nakreślę Wam fabułę.  Ojciec małego Bruna, niemiecki żołnierz dostaje awans, z nową posadą wiąże się niestety przymus przeprowadzki. Matka, Ojciec i siostra Bruna – Gretel wyjeżdżają z Berlina i udają się do nowego miejsca. Po przybyciu do nowego domu, okazuje się, że w sąsiedztwie znajduje się farma, której nadzorowanie jest obowiązkiem ojca Bruna. Z okna w pokoju chłopca widać fragment tej „farmy” i jej mieszkańców, zdaniem chłopca bardzo dziwnych, bowiem cały dzień chodzących w pasiastych piżamach.  Ponieważ w nowym miejscu Bruno nie ma żadnych kolegów, a rodzice są zajęci, szybko zaczyna się nudzić. Łaknie kontaktu z rówieśnikami. Niespodziewanie spotyka chłopca w swoim wieku, tylko oddzielonego od niego kolczastym drutem, jednak dzieli ich więcej, właściwie drut powinien być symbolem przepaści nie do pokonania, Szmul jest Żydem, a jak uczy Bruna nowy nauczyciel, Żydzi to najwięksi wrogowie, nosiciele zła. Pomimo tego Bruno spędza z żydowskim chłopcem coraz więcej czasu…

David Thewlis - Ojciec Bruna
Tak jak przypuszczałam, film był mocny… chociaż nie emanuje
Matka Bruna - Vera Farmiga
przemocą, opiera się na niedomówieniach, na tym o czym widz wie. Siłą tego filmu jest uczynienie dzieci bohaterem. I z jednej strony drutu mamy Szmula, który jest więźniem obozu, widział dużo okrucieństwa, ale mimo wszystko jest dzieckiem, ośmioletnim chłopcem, którego rodzice starają się ochronić, chłopcem, którego umysł pewne rzeczy wypiera. Po drugiej stronie drutu mamy Bruna, syna komendanta obozu – świetna rola Lupina, to jest Davida Thewlisa, który każe nam kolejny raz zastanowić się na problemem zbrodniarzy nazistowskich. Mamy zwykłego człowieka, kochającego męża, syna, troskliwego ojca, oddanego patriotę, który gdy wychodzi do pracy staje się potworem, katem tysięcy ludzi. Do pewnego momentu może być reklama nazizmu z ludzką twarzą, ale gdy matka Bruna – bardzo śliczna – Vera Farmiga, dowiaduje się o tym co z ludźmi robi się w „farmie” jej męża, ojciec Bruna przestaje być ludzki. Jakbyśmy najpierw patrzyli na niego oczami rodziny, która nie wie jaka hekatomba ma miejsce za płotem, bo rodzina nie wie, gdy żona komendanta się dowiaduje, pogrąża się w katatonii. Bruna jest jednak wciąż nieświadomy, ciągle jest dzieckiem, który świat postrzega jako pole do eksperymentów i fascynujących odkryć, na którym zło jest pojęciem abstrakcyjnym.
Radość z awansu na komendanta obozu...


Film, nie tylko przez wzgląd na zakończenie, porusza. Dosłownie mrozi widza… skłania do refleksji, kolejny raz. Może dlatego, że nie jest przeładowany obrazem, nie jest przegadany, musimy uruchomić wyobraźnię, aby dopowiedzieć, to co dzieje się poza kadrem.  Dzięki temu ten film jest tak mocny. Poruszający. Po końcowym kadrze, nie sposób się otrząsnąć, pozbierać. Siedzi się po prostu i wpatruje w migające napisy.

Bardzo polecam! Aż żałuję, że tyle zwlekałam, a może, właśnie to dobrze? Może dojrzałam do tego filmu? Bo on jest wielowymiarowy, nie opowiada tylko o wojnie, holocauście, opowiada o relacji między ludźmi, ach!! To naprawdę wielowątkowy film, który jest naprawdę uniwersalnym!Zdjęcia i  plakat pochodzą ze strony filmu 

20 komentarzy:

 1. Zdążyłam tylko na końcówkę i przyznam, iż faktycznie niedomówienia są mocną stroną filmu, niestety wstyd przyznać książka jeszcze przede mną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nadrób koniecznie. Cały film jest wart uwagi.

   Usuń
 2. Także wczoraj oglądałam i byłam wstrząśnięta!! Wiem, że jest książka i mimo że oglądałam już film, książkę muszę przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja przez wcześniejszą lekturę tak długo z filmem zwlekałam. książka jest - naturalnie - jeszcze lepsza.

   Usuń
 3. zwrócę uwagę bo chyba coś musiało Ci się pomylić, zamiast imienia chłopca Bronona, wiele razy użyłaś Oskar :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację! Już pisząc widziałam, że mi uparcie ten Oskar się pcha, niewiem dlaczego, tyle razy poprawiałam, a i tak tyle pomyłek przeoczyłam. Wstyd!!
   Dziękuję!!

   Usuń
 4. Film oglądałem kilka lat temu, bardzo mi się podobał, mocno emocjonalny. Strasznie chciałbym przeczytać książkę, mam nadzieję, że kiedyś jakoś wpadnie mi w łaska :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, że któreś wydawnictwo ją wznawiało, bo już pare lat temu ledwo ją kupiłam z końcówki nakładu.

   Usuń
 5. Książka ŚWIETNA! Film też rewelacyjny, popieram.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No prosze jakie zgodne jesteśmy :))

   Usuń
 6. Zarówno książka, jak też i film przejmują opowiedzianą w nich historią, która nigdy się nie wydarzyła, ale mogła się zdarzyć.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak dla mnie film lepszy od książki - chociaż... może dlatego, że ekranizację poznałam najpierw? Tak czy inaczej, historia Brunona i tak zasługuje na uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Najpierw obejrzałam film, później przeczytałam książkę i znowu obejrzałam film. Bez wątpienia warto zapoznać się z tą pozycją. Myślę, że największe wrażenie wywołały na mnie te niedomówienia, czułam się ze swoją wiedzą o jeden krok przed bohaterami i czułam się z tą wiedzą źle. Mamy przedstawioną jedną rodzinę niemiecką, trzy pokolenia i każdy bohater jest inny i daje w pewien sposób o sobie znać. Zarówno książka jak i film, ukazują, że nie trzeba szokować, żeby poruszyć widza.

  OdpowiedzUsuń
 9. Od dawna mam ochotę na ten film, tym mile czyta się więc te słowa pochwały dla niego ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Film oglądałam i muszę przyznać, że wstrząsnął mną!

  OdpowiedzUsuń
 11. Widziałam film. Do głębi poruszający.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo dobry film, książka również, ale kiedy główni bohaterowie zaczynają mówić o przejściu na drugą stronę drutu, dalszy ciąg można przewidzieć, właściwie on był dla mnie oczywisty, kiedy czytałam książkę.

  OdpowiedzUsuń
 13. Już wiele razy czytałam o tym filmie, choć wstyd przyznać, nie wiedziałam, że nakręcono go na podstawie książki. Po Twoim wpisie myślę jednak, że czas nadrobić obydwa braki i poznać całą tę historię.

  OdpowiedzUsuń
 14. To ja znów w tyle, bo ekranizacja i książka przede mną, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Film obejrzałam, bardzo go przeżyłam, nie obyło się bez łez... Książki nie było mi dane przeczytać, ale mam nadzieję, że kiedyś wpadnie w moje ręce...

  OdpowiedzUsuń

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.


Categories

2016 przeczytane (259) 30 dni z książkami (23) 52 filmy w 2014 (22) 52 filmy w 2015 (6) akcje (27) amor vincit omnia (10) Angielski ogród (6) audiobook (16) autobiografia (2) biografia (57) bolly (9) candy (2) Cmentarz Zapomnianych Książek (2) czytam przeleżałe trupy z półek (30) czytane 2018 (125) dzienniki (2) Euro 2012 (4) fantastyka (4) felietony (2) historia (28) kkd (4) klasyka (25) klasyka literatury popularnej (19) kolorowe czytanie (4) komedia (1) koty (5) kryminał (77) kucharzę (53) listy (1) literatura na peryferiach (4) łańcuszek (20) Mundial RPA (1) muzycznie (47) naturalnie (2) nie samą książką (141) oglądnęłam (189) ogrodowo (5) oscarowe wyzwanie (2) pachnące (129) planowanie i zagospodarowanie(niekoniecznie przestrzenne) (8) plany (7) podaj cegłę (13) podróże (4) podróże w czasie (13) podsumowanie (90) podsumowanie 2015 (12) podsumowanie 2016 (11) podsumowanie 2017 (14) podsumowanie 2018 (6) poezja (6) prawdziwe historie (15) projekt - nobliści (5) prywatne (74) prywatnie (9) przeczytałam (1687) przeczytałam 2015 (243) przeczytane w 2010 (1) przeczytane w 2011 (1) Real Madryt (3) recenzja książki (653) recenzyjne (956) religia i duchowość (4) reportaż (21) retro (3) robótki (24) roczne podsumowanie (7) romans (70) saga rodzinna (10) seriale (32) sportowo (26) stosik (102) test (1) top10 (12) turystycznie (1) village candle (12) w 2017 przeczytałam (226) woski (126) wymiana (8) wyzwanie - Agatha Christie (54) wyzwanie czytelnicze (69) wyzwanie filmowe (31) wyzwanie Picoult/Sparks (2) wyzwanie w centymetrach (1) yankee candle (94) z półki 2015 (3) zakupy (1) zapowiedź (11)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wg. Autorów ( w trakcie tworzenia)

Agata Christie (51) Agata Pruchniewska (1) Agatha Christie (16) Agnieszka Kaluga (1) Agnieszka Krakowiak-Kondracka (1) Agnieszka Lingas-Łoniewska (10) Agnieszka Wojdowicz (3) Aleksander Jażwiński (1) Aleksander Makowski (1) Aleksandra Szarłat (2) Alex Bellos (1) Alice Hoffman (1) Alina Białowąs (2) Aly Cha (1) Alyson Richman (1) Ałbena Grabowska (3) Ałbena Grabowska-Grzyb (4) Amy Hatvany (2) Andrzej Andrusiewicz (2) Andrzej Chwalba (1) Andrzej Grembowicz (1) Andrzej Kępiński (1) Andrzej Markowski (2) Angele Lieby (1) Angelika Kuźniak (2) Ann Brashares (1) Ann Wroe (1) Anna Bikont (1) Anna Fincer-Ogonowska (1) Anna Gavalda (1) Anna Herbich (3) Anna J. Szepielak (3) Anna Jean Mayhew (1) Anna Moczulska (1) Anna Nejman (1) Annabel Pitcher (1) Anne Brontë (2) Anne O'Brien (1) Anne Tyler (2) Antoni Słonimski (1) Antonina Kozłowska (2) Arael Zurli (1) Arthur Conan Doyle (1) Astrid Lindgren (4) Barbara Mutch (1) Barbara O`Neal (4) Barbara Sęk (2) Barbara Wachowicz (1) Becky Wade (1) Bill Bryson (2) Bolesław Prus (2) Bożena Keff (1) Brenda Reid (1) Brigitte Hamann (1) Brygida Grysiak (1) Carla Montero (1) Carlos Ruiz Zafón (3) Carrie Snyder (1) Cat Patrick (1) Cecelia Ahern (1) Cecilia Samartin (1) Cesarina Vighy (1) Chandra Hoffman (1) Charles Dickens (5) Charles Frazier (1) Charlotte Brontë (5) Cheryl Strayed (1) Chesley McLaren (1) Chris Columbus (1) Chris Fabry (1) Chris Grabenstein (1) Christian Jacq (1) Christina Baker-Kline (2) Chufo Llorens (1) Claire North (1) Clara Sanchez (1) Claude Quétel (1) Clive Staples Lewis (2) Colin Campbell (1) Colleen Hoover (9) Colleen McCullough (1) Conor Grennan (1) Consilia Maria Lakotta (2) Dan Brown (2) Daniel Silva (2) Danielle Steel (1) Danuta Awolusi (1) Danuta Pytlak (1) Dario Fo (1) Debbie Macomber (2) Denis Brian (1) Denis Diderot (1) Denise Hildreth Jones (1) Dennis Lehane (1) Diana Gabaldon (7) Diane Chamberlain (12) Doda Około-Kułak (1) Dodie Smith (1) Donald Spoto (2) Dorota Combrzyńska-Nogala (1) Dorota Gąsiorowska (3) Dorota Golińska (1) Dorota Ponińska (1) Dorota Terakowska (2) Dorothea Johnson (1) Dorothy Rowe (1) Dörthe Binkert (1) Douglas Smith (1) E. Lockhart (1) Edward Rutherfurd (2) Eileen Goudge (1) Eliza Orzeszkowa (2) Elizabeth Cooke (3) Elizabeth Gaskell (5) Elizabeth Haran (3) Elżbieta Cherezińska (5) Emilia Sokolik (1) Emily Jane Brontë (1) Emma Donoghue (1) Eowyn Ivey (1) Eric Lomax (1) Erin Morgenstern (1) Eugen Ruge (1) Eva Weaver (1) Ewa Bauer (2) Ewa Stachniak (2) Ewa Wróbel (1) Federico Moccia (4) Fern Britton (1) Fern Michaels (1) Florian Illies (1) Francine Rivers (3) Francis Hackett (1) Francis Scott Fitzgerald (1) Francoise Giroud (1) Gardner Raymond Dozois (1) Gavin Extence (2) George Orwell (1) George R.R. Martin (7) Georgia Bockoven (1) Gigi Buffon (1) Giovannino Guareschi (5) Glenys Carl (1) Grażyna Jeromin-Gałuszka (1) Greg King (1) Gregg Olsen (1) Grzegorz Sokołowski (1) Grzegorz Strzelczyk (1) Håkan Nesser (1) Hanna Cygler (3) Harper Lee (1) Helen Fielding (2) Helen Rappaport (1) Helena Mniszkówna (1) Helga Hoškova-Weissowá (1) Hellmut Andics (1) Henning Mankell (2) Henryk Sienkiewicz (1) Holly Peterson (1) Horacio Verbitsky (1) Ibn Warraq (1) Igor Sokołowski (3) Ismet Prcić (1) Iwona J. Walczak (3) Izabela Jung (1) Izabela Sowa (1) Izabella Frączyk (1) J.J. Renert (1) Jacek Dehnel (3) Jacek Hugo-Bader (1) Jacek Lusiński (1) Jadwiga Czajkowska (1) Jakub Puchalski (1) Jan Łoziński (1) Jan Miodek (2) Jan Paweł II (1) Jan Wróbel (1) Jane Austen (7) Janina Fedorowicz (1) Jaroslav Hašek (1) Jaume Cabré (2) Jaume Collel (1) Jean des Cars (2) Jean-Christophe Brisard (1) Jean-Jacques Sempé (1) Jean-Paul Roux (1) Jeannette Kalyta (1) Jennifer Kaufman (1) Jennifer Teege (1) Jennifer Worth (1) Jerzy Bralczyk (4) Jerzy Niemczuk (2) Jerzy Sosnowski (1) Jewgienij Wodołazkin (1) Jill Barnett (1) Jill Mansell (1) Joanna Konopińska (1) Joanna Marat (1) Joanna Szczęsna (1) Joanne Harris (1) Joanne Kathleen Rowling (13) Jodi Picoult (22) John Borrell (1) John Boyne (3) John Carlin (1) John Curran (1) John Green (1) John Grogan (1) John Ronald Reuel Tolkien (8) John Seeney (1) Jojo Moyes (8) Jolanta Król (1) Jolanta Kwiatkowska (1) Jon Ronson (1) Jonathan Littell (1) Jordi Pons Salas (1) Joyce Maynard (1) Józef Witko (2) Julia Alvarez (1) Julia Child (1) Julia P. Gelardi (1) Julian Tuwim (2) Julie Lawson Timmer (1) Julie Orringer (1) Jürgen Thorwald (6) Justin Go (1) Justin Peacock (1) Justyna Wydra (2) Ka Hancock (1) Kamil Janicki (2) Kard. Jorge Mario Bergolio (2) Karen Dionne (1) Karen Karbo (1) Karen Mack (1) Karolina Frankowska (1) Karolina Lanckorońska (1) Katarina Mazetti (2) Katarzyna Archimowicz (3) Katarzyna Bonda (7) Katarzyna Kołczewska (2) Katarzyna Kwiatkowska (5) Katarzyna Michalak (14) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (5) Kate Lord Brown (1) Katherine Webb (3) Kathryn Taylor (1) Keith Lowe (1) Kerstin Ekman (1) Kiera Cass (5) Kristina Sabaliauskaitė (1) Krzysztof Sadło (1) Krzysztof Ziemiec (2) ks. Jan Twardowski (1) Laila El Omari (1) Laurens van der Post (1) Leah Fleming (1) Lena Najdecka (1) Leslie Carroll (1) Levi Henriksen (1) Lily Koppel (1) Linda Green (2) Lisa Genova (3) Lisa Kleypas (1) Lisa Scottoline (1) Liv Tyler (1) Louisa May Alcott (1) Louise Walters (1) Lucy Ferriss (1) Lucy Maud Montgomery (8) Lucyna Olejniczak (1) Ludwig Winder (1) Ludwik Stomma (1) Łukasz Maciejewski (1) Łukasz Orbitowski (1) M.L. Stedman (1) Maciej Karpiński (1) Maciej Stuhr (1) Magda Gessler (1) Magdalena Grzebałkowska (3) Mag­da­lena Knedler (1) Magdalena Kordel (4) Magdalena Kulus (1) Magdalena Tulli (1) Maja Łozińska (1) Małgorzata Gutowska - Adamczyk (4) Małgorzata Halber (1) Małgorzata Hayles (1) Małgorzata Łukowiak (1) Małgorzata Maj (1) Małgorzata Musierowicz (16) Małgorzata Szejnert (1) Małgorzata Tusk (1) Małgorzata Warda (2) Mandy Hale (1) Marc Llewellyn (1) Marcin Górka (1) Marcin Mastalerz (2) Marcin Prokop (2) Marcin Wilk (1) Marcin Zaremba (1) Marek Aureliusz (1) Marek Grechuta (1) Marek Ławrynowicz (1) Marek Rybarczyk (2) Margaret Dilloway (1) Margaret Mitchell (1) Maria Dąbrowska (2) Maria Kruger (2) Maria Krüger (1) Maria Sveland (1) Maria Ulatowska (3) Marilyn Brant (1) Marina Stepnova (1) Mariola Pryzwan (1) Marion Zimmer Bradley (1) Mariusz Szczygieł (4) Mariusz Urbanek (6) Mariusz Wilka (1) Mariusz Ziomecki (1) Marta Kisiel (3) Martha Grimes (1) Martin Sixsmith (1) Matthew Quick (1) Melchior Wańkowicz (1) Melissa Hill (1) Meredith Goldstein (1) Mhairi McFarlane (2) Michał Heller (1) Mieczysław Mokrzycki (1) Mike Carson (1) Mira Suchodolska (1) Miriam Karmel (1) Mitch Albom (3) Monika A. Oleksa (6) Monika Szwaja (10) Nadine Gordimer (1) Natasha Walker (1) Ned Vizzini (1) Olle Lönnaeus (1) Papież Franciszek (2) Patrick Ness (1) Patrick Pesnot (1) Paul Arden (1) Paullina Simons (3) Penny Jordan (1) Peter Heller (1) Peter Kreeft (1) Platon (1) Pola Kinski (1) Priscille Sibley (1) Rachel Hauck (2) Rebecca Johns (1) Regina Brett (6) René Goscinny (1) Richard Paul Evans (6) Richard Phillips Feynman (3) Robert Galbraith (3) Robert J. Woźniak (1) Roma Ligocka (3) Ryszard Legutko (1) Sally Bedell Smith (1) Sam Pivnik (1) Samantha Hayes (1) Samantha van Leer (1) Sarita Mandanna (1) Seré Prince Halverson (1) Shelley Emling (1) Stanisław Zakościelny (1) Stephanie Evanovich (1) Stephenie Meyer (2) Sue Eckstein (1) Sue Woolmans (1) Sylwia Chutnik (1) Szymon Hołownia (12) Szymon Sokolik (1) Terry Pratchett (2) Trygve Gulbranssen (4) Tullio Avoledo (1) Victoria Twead (2) Walter R. Brooks (2) Wiesław Myśliwski (2) Wilkie Collins (2) Yrsa Sigurdardóttir (5) Zośka Papużanka (1)

Pogoda w mojej okolicy