czwartek, 29 stycznia 2015

"Przeminęło z wiatrem" - Margaret Mitchell

Była kiedyś kraina kawalerów i pięknych panien, kraina plantacji i pół bawełny, którą nazywano Południem; tu po raz ostatni widziano niewolników i ich panów, murzyńskie piastunki i rozkapryszone, śliczne dziewczęta. Lecz w ten świat z bajki wtargnęła wojna, niosąc śmierć, ogień i zniszczenie - i cała cywilizacja przeminęła z wiatrem, wymieciona lodowatym powiewem praktycznej, przemysłowej nowoczesności...

Nigdy nie wiemy czy dane spotkanie odmieni nasze życie… gdy zaczynamy czytać jakąś książkę, nie wiemy czy to właśnie ta będzie książką naszego życia, do której będziemy przez lata wracać, jak do domu, po otuchę, siłę do walki, natchnienie. Nie wiedziałam i ja… ile lat temu? Sama już nie wiem, kilkanaście. Chociaż treść znałam, nie umiałam jeszcze pisać, gdy Mama z Siostrą oglądały film. Od momentu pierwszej lektury przeczytałam tę książkę… najprawdopodobniej kilkadziesiąt razy, w całości, fragmentami, skacząc po rozdziałach. Byłam nastolatką i ta powieść dała mi wszystko, również wskazówkę, czego się wystrzegać. Starałam się i staram… z różnym skutkiem.

 Będzie długo i będą spojlery!

Monumentalne dzieło, jedyna książka jaką Mitchell napisała, a zapewniła jej pomnik trwalszy niż ze spiżu. Ale początek jest ciężki, opis krajobrazu Południa… nie tak obszerne jak w Nad Niemnem, ale też wystawiło na próbę cierpliwość nastolatki żądnej emocji, już, natychmiast – teraz!!

Połowa wieku XIX, Południe. Kraj sielanki, wielkie plantacje, piękne kobiety, szarmanccy panowie.  Plantacje utrzymują się dzięki niewolnictwu i o to właśnie wybucha awantura, stany północne są za zniesieniem niewolnictwa.  Stany Południa, których egzystencja zależy od niewolniczej pracy są przeciwko, tworzą Konfederację i chcą wystąpić z Unii, to oznacza wojnę. Nie chcę podejmować się streszczenia przyczyn, przebiegu i skutków wojny secesyjnych(secesja, czyli wystąpienie z Unii), bo nie jestem historykiem(tzn. tylko pasjonuję się historią), a wojna w powieści wprawdzie przeplata się z akcją, ale nieznajomość jej dokładnego przebiegu nie zaburzy Wam przyjemności czytania. W przededniu wybuchu wojny poznajemy Katie Scarlett O`Hara, córkę bogatego plantatora , który kilkadziesiąt lat wcześniej uciekł z Irlandii do Stanów i od zera dorobił się plantacji, fartem zdobył dziewczynę z arystokratycznej rodziny i z tego specyficznego mariażu urodziła się Kasia Scarlett, dziewczyna tyleż pełna uroku, co uparta i umiejąca tupnąć nogą.
 why does a girl have to be so silly to catch a husband
czyli dlaczego dziewczyny muszą udawać idiotki, żeby złapać męża ; )

Scarlett jest dziewczyną może nie uderzająco piękną, ale za sprawą uroku, potrafi rzucić urok na mężczyzn, skutkiem czego szaleje za nią męska część okolicy. Może mieć każdego, ale jak to z babami bywa ten którego chce zaręcza się ze swoją kuzynką, na nic oświadczyny zdesperowanej Scarlett, która wyznaje mu miłość, co zostaje podsłuchane przez przybyłego na przyjęcie Retta Butlera, który w ten sposób wkracza w życie Scarlett, aby zadomowić się w nim na dobre. Oboje są odmieńcami, odstają od swojej sfery. Wybucha wojna, Scarlett z bezpiecznej Tary przenosi się do Atlanty i tam pomimo wdowieństwa zaczyna żyć pełną piersią.
Przeminęło z wiatrem to historia niepokornej dziewczyny spleciona z losami walczącego i upadającego Południa. Moje wydanie liczy trzy tomy, co czyni streszczenie tej historii(znanej zapewne, chociaż w zarysie, Wam z filmu – jeśli nie z książki) niemożliwym. Oczywiście mogłabym się rozpisać, ale poprzestanę na tym, bo jest tyle wątków, że nie chciałabym żadnego pominąć, a tak ogólnie będzie sprawiedliwie.


Przesłaniem tej książki, dla mnie przynajmniej, jest by nie gonić za księżycem, gdy prawdziwe szczęście pcha się do rąk. To w sumie parafraza słów Retta, który jest jednym z wspanialszych bohaterów romantycznych jakich zna literatura. Ciężko mi wyobrazić sobie kobietę, której nie wzruszą jego wyznania. Finał książki, jest po prostu tak motylkowy, przy całym tragizmie, że za każdym razem uderza we mnie mnogość uczuć, gdybań, spekulacji. Jak wspomniałam, czytałam tę książkę wielokrotnie i za każdym razem próbowałam docieć dlaczego finał jest taki a nie inny. Głupota Scarlett, jak często upieramy się, że wiemy lepiej co dla nas najlepsze, że wbijamy sobie do głowy pewien model, szablon i dopasowujemy na siłę do niego faceta. Scarlett robi tak z Ashleyem, przycina, dodaje, pewne sprawy pomija. Ona wie, że jej ojciec miał rację, że Rett ma rację, że nie będzie z Ashleyem szczęśliwa, ale nie dopuszcza tego do głosu. Upiera się głupio i ślepo, że oto ten jeden niezdobyty da jej to za czym tęskni, rozwala sobie życie.
Rett, jego duma i strach przed odrzuceniem. O ile rozumiem go na początku, wyznanie uczucia Scarlett byłoby ryzykowne, z drugiej strony on jest naprawdę mocnym facetem nie dałby się jej wykorzystać, bo to że nie mówi o swojej miłości nie znaczy, że nie cierpi. Dlaczego w głupim uporze czeka aż Scarlett przypełznie do niego? A później ją odrzuca? Czy na zawsze? Mitchell zostawia nam swobodę interpetacyjną… zakończenie jest otwarte z czego korzystają inny autorzy – raczej niefortunnie. Oczywiście każdy wielbiciel tej powieści WIE, że oni muszą się zejść… bo taka miłość nie może przeminąć bez echa, ale czy na pewno. Rett jest stanowczy i konsekwentny. Gdyby nie brak happy endu ta książka nigdy nie przeszłaby do legendy, jest wyjątkowa, wręcz wstrząsająca. Wstrząsa nami udręka, ból Retta, z jednej stronie jesteśmy wściekli na Scarlett a z drugiej strony się nad nią litujemy, bo coś tak ważnego przeszło jej koło nosa. Właściwie jednego dnia traci dwie osoby dzięki którym istniała.
Melania – moja miłość od pierwszego wejrzenia. Chciałam być taką kobietą jak ona(spuśćmy na to zasłonę milczenia). Po niej dostała imię moja Mela( : ( ) jedna z wspanialszych postaci kobiecych w literaturze, uwielbiam o niej czytać, grzeję się w dobru które promieniuje z niej, nawet przez kartki papieru. Podziwiam ją. Szkoda, że dostała za męża największą literacką ciotę, Ashley jest tak łamagowaty i irytujący i wespół ze Scarlett konstruuje tragedię tej powieści, bo też jest wiecznie nieokreślony, miotający się i wkurzająco melancholijny. Jak można chcieć Ashleya?Od kilkunastu lat przypominam sobie tę książkę regularnie, aby pamiętać by nie gonić za księżycem, od kilkunastu lat popełniam te same błędy. A jednak… wciąż wyciągam z tej książki nowe lekcje, wciąż dostrzegam nowy detal, coś nowego skłania mnie do myślenia. Ta książka jest uniwersalna, nie jest tylko badziewnym romansem, miłosną historyjką pewnego trójkąta. To książka o upadku cywilizacji o trudach odbudowy swojego życia, która uświadamia mi, że chociaż chcę być jak Mela, jestem jak Ashley, czytam, snuję się i marzę. Rewolucja zmiecie mnie w pierwszej kolejności.


Moje wydanie ma ponad dwie dekady, ledwo dycha...

A ja będę wciąż je zaczytywała i Wam też polecam!! Cudowna, genialna książka, której żaden mój tekst nie odda tego co jej należne!!!

27 komentarzy:

 1. Ja na początku nie byłam przekonana do "Przeminęło z wiatrem". Pierwsze 100 stron było dla mnie nudne, Scarlett, która myśli tylko nad tym jak oczarować kolejnego młodzieńca by ten walczył o jej względy. Z czasem polubiłam tę bohaterkę i stała się ona moją ulubioną postacią w tej książce. To prawda, że ma w sobie wiele cech, które innych mogą denerwować i sprawiać, że czytelnik nie zapała do niej sympatią. Uważam, że od Scarlett można się wiele nauczyć. Była odważna, pewna siebie, silna i mimo przeciwności losu dążyła do spełnienia swoich celów. "Przeminęło z wiatrem" to książka do której będę powracać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie na początku pierwsze strony zmęczyły, te czerwone drogi, trawy, ble ble, teraz delektuje się tymi opisami, ale wtedy prawie poległam.

   Bo do tej książki się wraca i zawsze znajduje coś nowego :)
   Tak jak Mela, chciałabym być jak Scarlett

   Usuń
  2. Nie mam pojęcia, dlaczego wszystkich męczą pierwsze strony. Ja od pierwszych słów mówiących o "nie-pięknie Scarlet zostałam oczarowana. Opisy przyrody i życia Południa były bardzo istotne, bo wprowadzały w amerykański klimat, wyznaczały wartości, o które będzie walczyła na dalszych stronach bohaterka, a także dały możliwość przygotowania na akcję.

   Usuń
 2. Ja również co jakiś czas wracam do tej kultowej już książki. Wielopłaszczyznowa i wielowątkowa powieść. I nie wiem co główna bohaterka widziała w Ashleyu. Red był sto razy bardziej pociągający.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Ashleyu widziała jedynego faceta którego nie zdobyła, ach ten upór. Wiadomo, że Rett jest ciacho!!

   Usuń
 3. Oczywiście miał być Rhett . Mała literówka mi się wkradła.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam i film i książkę:) piękna recenzja:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Film oczywiście też powtórzyłam :) Dziekuję :))

   Usuń
 5. Mnie się podoba najbardziej ostatnie zdanie : "Pomyślę o tym jutro w Tarze"...nie pamiętam czy tak dosłownie brzmiało, ale oddawało całkowicie charakter Scarlett, która nie poddawała się nigdy....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i muszę dopisać, że to zdanie dawało również mnie jako czytelniczce, która uwielbiała w młodości happy endy, że jednak między Rhettem a Scarlett nie wszystko skończone....

   Usuń
  2. Tylko jak mogłoby się znowu zacząć. Uwielbiałam to jak Scarltt odsuwała przykre myśli.

   Usuń
 6. Mam w planach tę książkę. Do tej pory obejrzałam film i doszłam do wniosku, że Scarlett jest niebywale irytująca. Nie lubię jej...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest trudna w pożyciu, ale przeżyłam z nią tyle lat, bardziej jej współczuję.

   Usuń
 7. Nie czytałam jeszcze nad czytam ubolewam, film był piękny :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Kocham i ubóstwiam te powieść! I Rhetta. :D Zapoznałam się z nią pierwszy raz trzy lata temu, miałam wtedy 15 lat. Śmiech, żal, smutek, wściekłość - te wszystkie emocje, które się przeżywa w trakcie czytania tej książki są niesamowite. Jakbym miała taką możliwość, to napisałabym do autorki długi list z podziękowaniami za stworzenie tak barwnych postaci - a w szczególności Rhetta i Melanii. Ta historia po prostu nie może się znudzić.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I nie nudzi się nigdy. Naprawdę!!! A te emocje - tak żywe podczas czytania nie blakną nawet za którymś razem. Majstersztyk

   Usuń
 9. Wstęp.... Jakbym czytała o sobie! Nie pamiętam ile miałam lat jak przeczytałam po raz pierwszy "Przeminęło z wiatrem", ale niedużo. Od tego czasu czytałam ją kilkanaście razy. Jest niesamowita! To jedna z najważniejszych książek mojego życia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Siostro :* :))) To prawda... niesamowita książka, niesamowite emocje!!

   Usuń
 10. "Przeminęło z wiatrem" to jedna z tych powieści, które po prostu KOCHAM! Czytałam wielokrotnie, raz nawet po angielsku! Zajęło mi to miesiąc, czy dwa, ale warto było. No i - Scarlett to ja! :)))
  Uwielbiam takie mocne kobiety!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mario, każdy Twój komentarz uświadamia mi jak wiele nas łączy i jak żałuję, że nie mieszkasz w domu obok

   Usuń
 11. Zaczynałam wielokrotnie, nigdy nie skończyłam. Mam w planach przeczytanie w oryginale. :)

  http://booklovinbypas.wordpress.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę Cię!! zrób ostatnie podejście, jestem pewna, że pokochasz!!

   Usuń

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.


Według Wydawnictw

Czarna Owca (13) Dom Wydawniczy Rebis (4) Replika (2) Wydawnictwo Psychoskok (2) Wydawnictwo Agora (12) Wydawnictwo Aktywa (2) Wydawnictwo Albatros (12) Wydawnictwo Bellona (5) Wydawnictwo Bukowy Las (3) Wydawnictwo Czarna Owca (18) Wydawnictwo Czarne (25) Wydawnictwo Czerwone i Czarne (1) Wydawnictwo Czwarta Strona (20) Wydawnictwo Czytelnik (3) Wydawnictwo Dobra Literatura (1) Wydawnictwo Dolnośląskie (8) Wydawnictwo Dowody na Istnienie (3) Wydawnictwo Dragon (3) Wydawnictwo Edipresse Książki (16) Wydawnictwo Erica (1) Wydawnictwo Esprit (2) Wydawnictwo Feeria (1) Wydawnictwo Filia (18) Wydawnictwo Franciszkanów "Bratni Zew" (1) Wydawnictwo Hachette (2) Wydawnictwo Harper Collins (7) Wydawnictwo Insignis (9) Wydawnictwo Iskry (8) Wydawnictwo J. Przeworskiego (1) Wydawnictwo Jaguar (3) Wydawnictwo JanKa (2) Wydawnictwo Kobiece (42) Wydawnictwo Książnica (10) Wydawnictwo Kwiaty Orientu (1) Wydawnictwo Lira (5) Wydawnictwo Literackie (44) Wydawnictwo MAG (1) Wydawnictwo Manufaktura Tekstów (1) Wydawnictwo Marginesy (49) Wydawnictwo Media Rodzina (9) Wydawnictwo Mg (26) Wydawnictwo Młodzieżówka (1) Wydawnictwo Muza (33) Wydawnictwo Nasza Księgarnia (3) Wydawnictwo Noir Sur Blanc (7) Wydawnictwo Nova Res (6) Wydawnictwo Nowa Proza (1) Wydawnictwo Otwarte (32) Wydawnictwo Pascal (17) Wydawnictwo Planeta (1) Wydawnictwo Poradnia K (5) Wydawnictwo Poznańskie (22) Wydawnictwo Prozami (1) Wydawnictwo Prószyński (61) Wydawnictwo PWN (3) Wydawnictwo Replika (35) Wydawnictwo Sic! (2) Wydawnictwo Smak Słowa (3) Wydawnictwo Sonia Draga (3) Wydawnictwo SQN (9) wydawnictwo Stara Szkoła (2) Wydawnictwo superNOWA (1) Wydawnictwo Szara Godzina (3) Wydawnictwo Szelest (1) Wydawnictwo Szósty Zmysł (6) Wydawnictwo Świat Książki (15) Wydawnictwo Święty Wojciech (1) Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (9) Wydawnictwo Uroboros (2) Wydawnictwo Vesper (1) Wydawnictwo W.A.B (35) Wydawnictwo WAM (3) Wydawnictwo WasPos (2) Wydawnictwo Wielka litera (5) Wydawnictwo WM (1) Wydawnictwo YA (3) Wydawnictwo Young (5) Wydawnictwo Znak (86) Wydawnictwo Zwierciadło (1) Wydawnictwo Zysk i s-ka (42)

Categories

2016 przeczytane (259) 2019 czytam (263) 2020 (155) 30 dni z książkami (23) 52 filmy w 2014 (22) 52 filmy w 2015 (6) akcje (27) amor vincit omnia (10) Angielski ogród (8) audiobook (16) autobiografia (7) biografia (78) bolly (9) candy (2) Cmentarz Zapomnianych Książek (2) czytam przeleżałe trupy z półek (64) czytane 2018 (244) dzienniki (4) Euro 2012 (4) fantastyka (12) felietony (3) historia (49) kkd (4) klasyka (35) klasyka literatury popularnej (21) kolorowe czytanie (4) komedia (1) koty (5) kryminał (93) kucharzę (53) listy (1) literatura na peryferiach (4) łańcuszek (20) Mundial RPA (1) muzycznie (47) naturalnie (2) nie samą książką (141) oglądnęłam (189) ogrodowo (5) oscarowe wyzwanie (2) pachnące (129) planowanie i zagospodarowanie(niekoniecznie przestrzenne) (8) plany (7) podaj cegłę (14) podróże (8) podróże w czasie (14) podsumowanie (96) podsumowanie 2015 (12) podsumowanie 2016 (11) podsumowanie 2017 (14) podsumowanie 2018 (12) poezja (8) prawdziwe historie (33) projekt - nobliści (5) prywatne (75) prywatnie (9) przeczytałam (2217) przeczytałam 2015 (243) przeczytane w 2010 (1) przeczytane w 2011 (1) Real Madryt (3) recenzja książki (1193) recenzyjne (1382) religia i duchowość (13) reportaż (53) retro (4) robótki (24) roczne podsumowanie (7) romans (123) saga rodzinna (19) seriale (33) sportowo (27) stosik (102) test (1) top10 (12) turystycznie (1) village candle (12) w 2017 przeczytałam (226) woski (126) wymiana (8) wyzwanie - Agatha Christie (54) wyzwanie czytelnicze (69) wyzwanie filmowe (31) wyzwanie Picoult/Sparks (2) wyzwanie w centymetrach (1) yankee candle (94) z półki 2015 (3) zakupy (1) zapowiedź (11)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wg. Autorów ( w trakcie tworzenia)

Agata Christie (51) Agata Pruchniewska (1) Agatha Christie (16) Agnieszka Kaluga (1) Agnieszka Krakowiak-Kondracka (2) Agnieszka Lingas-Łoniewska (12) Agnieszka Wojdowicz (3) Aleksander Jażwiński (1) Aleksander Makowski (1) Aleksandra Szarłat (2) Alex Bellos (1) Alice Hoffman (1) Alina Białowąs (2) Aly Cha (1) Alyson Richman (1) Ałbena Grabowska (5) Ałbena Grabowska-Grzyb (5) Amy Hatvany (2) Andrzej Andrusiewicz (2) Andrzej Chwalba (1) Andrzej Grembowicz (1) Andrzej Kępiński (1) Andrzej Markowski (2) Angele Lieby (1) Angelika Kuźniak (2) Ann Brashares (1) Ann Wroe (1) Anna Bikont (1) Anna Fincer-Ogonowska (2) Anna Gavalda (1) Anna Herbich (4) Anna J. Szepielak (3) Anna Jean Mayhew (1) Anna Moczulska (1) Anna Nejman (1) Annabel Pitcher (1) Anne Brontë (2) Anne O'Brien (1) Anne Tyler (2) Antoni Słonimski (1) Antonina Kozłowska (3) Arael Zurli (1) Arthur Conan Doyle (1) Astrid Lindgren (4) Barbara Mutch (1) Barbara O`Neal (4) Barbara Sęk (3) Barbara Wachowicz (1) Becky Wade (1) Bill Bryson (2) Bolesław Prus (2) Bożena Keff (1) Brenda Reid (1) Brigitte Hamann (1) Brygida Grysiak (1) Carla Montero (1) Carlos Ruiz Zafón (3) Carrie Snyder (1) Cat Patrick (1) Cecelia Ahern (4) Cecilia Samartin (1) Cesarina Vighy (1) Chandra Hoffman (1) Charles Dickens (5) Charles Frazier (1) Charlotte Brontë (5) Cheryl Strayed (1) Chesley McLaren (1) Chris Columbus (1) Chris Fabry (1) Chris Grabenstein (1) Christian Jacq (1) Christina Baker-Kline (2) Chufo Llorens (1) Claire North (1) Clara Sanchez (1) Claude Quétel (1) Clive Staples Lewis (2) Colin Campbell (1) Colleen Hoover (14) Colleen McCullough (1) Conor Grennan (1) Consilia Maria Lakotta (2) Dan Brown (2) Daniel Silva (2) Danielle Steel (1) Danuta Awolusi (1) Danuta Pytlak (1) Dario Fo (1) Debbie Macomber (2) Denis Brian (1) Denis Diderot (1) Denise Hildreth Jones (1) Dennis Lehane (1) Diana Gabaldon (7) Diane Chamberlain (15) Doda Około-Kułak (1) Dodie Smith (1) Donald Spoto (2) Dorota Combrzyńska-Nogala (1) Dorota Gąsiorowska (4) Dorota Golińska (1) Dorota Ponińska (1) Dorota Terakowska (2) Dorothea Johnson (1) Dorothy Rowe (1) Dörthe Binkert (1) Douglas Smith (1) E. Lockhart (1) Edward Rutherfurd (4) Eileen Goudge (1) Eliza Orzeszkowa (3) Elizabeth Cooke (3) Elizabeth Gaskell (7) Elizabeth Haran (3) Elżbieta Cherezińska (5) Emilia Sokolik (1) Emily Jane Brontë (1) Emma Donoghue (1) Eowyn Ivey (1) Eric Lomax (1) Erin Morgenstern (1) Eugen Ruge (1) Eva Weaver (1) Ewa Bauer (2) Ewa Stachniak (2) Ewa Wróbel (1) Federico Moccia (4) Fern Britton (1) Fern Michaels (1) Florian Illies (1) Francine Rivers (3) Francis Hackett (1) Francis Scott Fitzgerald (1) Francoise Giroud (1) Gardner Raymond Dozois (1) Gavin Extence (2) George Orwell (1) George R.R. Martin (7) Georgia Bockoven (1) Gigi Buffon (1) Giovannino Guareschi (5) Glenys Carl (1) Grażyna Jeromin-Gałuszka (1) Greg King (1) Gregg Olsen (1) Grzegorz Sokołowski (1) Grzegorz Strzelczyk (2) Håkan Nesser (1) Hanna Cygler (3) Harper Lee (1) Helen Fielding (2) Helen Rappaport (1) Helena Mniszkówna (1) Helga Hoškova-Weissowá (1) Hellmut Andics (1) Henning Mankell (2) Henryk Sienkiewicz (1) Holly Peterson (1) Horacio Verbitsky (1) Ibn Warraq (1) Igor Sokołowski (4) Ismet Prcić (1) Iwona J. Walczak (3) Izabela Jung (1) Izabela Sowa (1) Izabella Frączyk (1) J.J. Renert (1) Jacek Dehnel (3) Jacek Hugo-Bader (2) Jacek Lusiński (1) Jadwiga Czajkowska (1) Jakub Puchalski (1) Jan Łoziński (1) Jan Miodek (2) Jan Paweł II (1) Jan Wróbel (1) Jane Austen (8) Janina Fedorowicz (1) Jaroslav Hašek (1) Jaume Cabré (2) Jaume Collel (1) Jean des Cars (2) Jean-Christophe Brisard (1) Jean-Jacques Sempé (3) Jean-Paul Roux (1) Jeannette Kalyta (1) Jennifer Kaufman (1) Jennifer Teege (1) Jennifer Worth (1) Jerzy Bralczyk (4) Jerzy Niemczuk (2) Jerzy Sosnowski (1) Jewgienij Wodołazkin (1) Jill Barnett (1) Jill Mansell (1) Joanna Konopińska (1) Joanna Marat (1) Joanna Szczęsna (1) Joanne Harris (1) Joanne Kathleen Rowling (15) Jodi Picoult (23) John Borrell (1) John Boyne (3) John Carlin (1) John Curran (1) John Green (1) John Grogan (1) John Ronald Reuel Tolkien (11) John Seeney (1) Jojo Moyes (10) Jolanta Król (1) Jolanta Kwiatkowska (1) Jon Ronson (1) Jonathan Littell (1) Jordi Pons Salas (1) Joyce Maynard (1) Józef Witko (2) Julia Alvarez (1) Julia Child (1) Julia P. Gelardi (1) Julian Tuwim (2) Julie Lawson Timmer (1) Julie Orringer (1) Jürgen Thorwald (6) Justin Go (1) Justin Peacock (1) Justyna Wydra (2) Ka Hancock (1) Kamil Janicki (2) Kard. Jorge Mario Bergolio (2) Karen Dionne (1) Karen Karbo (1) Karen Mack (1) Karolina Frankowska (1) Karolina Lanckorońska (1) Katarina Mazetti (2) Katarzyna Archimowicz (4) Katarzyna Bonda (8) Katarzyna Kołczewska (2) Katarzyna Kwiatkowska (5) Katarzyna Michalak (15) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (5) Kate Lord Brown (1) Katherine Webb (3) Kathryn Taylor (1) Keith Lowe (1) Kerstin Ekman (1) Kiera Cass (5) Kristina Sabaliauskaitė (2) Krzysztof Sadło (1) Krzysztof Ziemiec (2) ks. Jan Twardowski (1) Laila El Omari (1) Laurens van der Post (1) Leah Fleming (1) Lena Najdecka (1) Leslie Carroll (1) Levi Henriksen (1) Lily Koppel (1) Linda Green (2) Lisa Genova (3) Lisa Kleypas (1) Lisa Scottoline (1) Liv Tyler (1) Louisa May Alcott (2) Louise Walters (1) Lucy Ferriss (1) Lucy Maud Montgomery (10) Lucyna Olejniczak (1) Ludwig Winder (1) Ludwik Stomma (1) Łukasz Maciejewski (1) Łukasz Orbitowski (1) M.L. Stedman (1) Maciej Karpiński (1) Maciej Stuhr (1) Magda Gessler (1) Magdalena Grzebałkowska (3) Mag­da­lena Knedler (1) Magdalena Kordel (4) Magdalena Kulus (1) Magdalena Tulli (1) Maja Łozińska (1) Małgorzata Gutowska - Adamczyk (6) Małgorzata Halber (1) Małgorzata Hayles (2) Małgorzata Łukowiak (1) Małgorzata Maj (1) Małgorzata Musierowicz (16) Małgorzata Szejnert (1) Małgorzata Tusk (1) Małgorzata Warda (3) Mandy Hale (1) Marc Llewellyn (1) Marcin Górka (1) Marcin Mastalerz (2) Marcin Prokop (2) Marcin Wilk (2) Marcin Zaremba (1) Marek Aureliusz (1) Marek Grechuta (1) Marek Ławrynowicz (1) Marek Rybarczyk (2) Margaret Dilloway (1) Margaret Mitchell (1) Maria Dąbrowska (2) Maria Kruger (2) Maria Krüger (1) Maria Sveland (1) Maria Ulatowska (3) Marilyn Brant (1) Marina Stepnova (1) Mariola Pryzwan (1) Marion Zimmer Bradley (1) Mariusz Szczygieł (4) Mariusz Urbanek (7) Mariusz Wilka (1) Mariusz Ziomecki (1) Marta Kisiel (3) Martha Grimes (1) Martin Sixsmith (1) Matthew Quick (1) Melchior Wańkowicz (1) Melissa Hill (1) Meredith Goldstein (1) Mhairi McFarlane (2) Michał Heller (1) Mieczysław Mokrzycki (1) Mike Carson (1) Mira Suchodolska (1) Miriam Karmel (1) Mitch Albom (3) Monika A. Oleksa (8) Monika Szwaja (10) Nadine Gordimer (1) Natasha Walker (1) Ned Vizzini (1) Olle Lönnaeus (1) Papież Franciszek (2) Patrick Ness (1) Patrick Pesnot (1) Paul Arden (1) Paullina Simons (3) Penny Jordan (1) Peter Heller (1) Peter Kreeft (1) Platon (1) Pola Kinski (1) Priscille Sibley (1) Rachel Hauck (2) Rebecca Johns (1) Regina Brett (7) René Goscinny (3) Richard Paul Evans (6) Richard Phillips Feynman (3) Robert Galbraith (4) Robert J. Woźniak (1) Roma Ligocka (3) Ryszard Legutko (1) Sally Bedell Smith (1) Sam Pivnik (1) Samantha Hayes (1) Samantha van Leer (1) Sarita Mandanna (1) Seré Prince Halverson (1) Shelley Emling (1) Stanisław Zakościelny (1) Stephanie Evanovich (1) Stephenie Meyer (2) Sue Eckstein (1) Sue Woolmans (1) Sylwia Chutnik (1) Szymon Hołownia (14) Szymon Sokolik (1) Terry Pratchett (2) Trygve Gulbranssen (4) Tullio Avoledo (1) Victoria Twead (2) Walter R. Brooks (2) Wiesław Myśliwski (4) Wilkie Collins (3) Yrsa Sigurdardóttir (5) Zośka Papużanka (1)

Pogoda w mojej okolicy