W TEJ WITRYNIE SĄ WYKORZYSTYWANE PLIKI COOKIE, KTÓRYCH GOOGLE UŻYWA DO ŚWIADCZENIA SWOICH USŁUG I ANALIZOWANIA RUCHU. TWÓJ ADRES IP I NAZWA KLIENTA UŻYTKOWNIKA ORAZ DANE DOTYCZĄCE WYDAJNOŚCI I BEZPIECZEŃSTWA SĄ UDOSTĘPNIANE GOOGLE, BY ZAPEWNIĆ ODPOWIEDNIĄ JAKOŚĆ USŁUG, GENEROWAĆ STATYSTYKI UŻYTKOWANIA ORAZ WYKRYWAĆ NADUŻYCIA I NA NIE REAGOWAĆ.
REAGOWAĆ.

czwartek, 8 stycznia 2015

"W Twoich rękach" - Glenys Carl

Glenys Carl, matka trzech dorastających synów, dowiaduje się, że najmłodszy z nich, Scott, uległ poważnemu wypadkowi i w stanie śpiączki przebywa w szpitalu w Sydney, w Australii. Glenys opuszcza zimną Europę, by na drugim końcu świata zmierzyć się z budzącą lęk rzeczywistością, która na zawsze odmieni jej życie.Leżący w szpitalnym łóżku Scott, na skutek doznanego urazu mózgu, pogrążony jest w sztucznym, głębokim śnie. Szanse na to, że się obudzi, są znikome. Choć rokowania są tak niepomyślne, matka podejmuje rozpaczliwą walkę o odzyskanie syna; o jego przebudzenie, a potem przywrócenie mu sprawności. Odzyskanie świadomości oznacza dla chłopca rozpoczęcie długiej, wymagającej ogromnego nakładu sił i środków rehabilitacji. Niespodziewanie, cenną pomoc oferują obcy ludzie, wolontariusze, którzy w Australii, a potem w Anglii zjawiają się tłumnie, oferując swój czas, najlepsze chęci i umiejętności. Przez otwarty, pełen serdecznego ciepła, dom Scotta i jego dzielnej matki przewijają się niezliczeni ochotnicy. Każdy z nich coś po sobie zostawia i każdy dostaje w zamian odrobinę z tej niezwykłej, niewidocznej aury otaczającej Scotta i Glenys.W twoich rękach, to prawdziwa, wzruszająca opowieść matki o zmaganiach z chorobą i niespodziewanym kalectwem ukochanego syna. Opowieść o tym, jak błyskawicznie i nieodwracalnie odmienia się los i jak trudne wyzwania stawia przed nami życie. Przede wszystkim jednak, jest to historia o wielkiej miłości, niesłabnącej nadziei i wierze w ludzi i w siłę niesionej przez nich bezinteresownej pomocy.


Matris superbum est nomen et nimium potens. Dumne i przepotężne jest miano matki, napisał ongi Seneka młodszy.  Niewiele się zmieniło w tym temacie, bo chyba zagadnienia tak biologicznie uwarunkowane nie przemijają. Macierzyństwo, troska o własne potomstwo jest uwarunkowana biologicznie, dla świata liczą się młode, dlatego tak często matka poświęca się dla potomstwa. Ocala przyszłość gatunku. A jednak są przypadki patologiczne i ta patologia pokazuje, że macierzyńska niezłomność nie jest czymś oczywistym. Czasami zaś wybucha na niebie supernova oddanej, kochającej matki, która robi wszystko co w jej mocy by uratować swoje dziecko. Zwykle w jej cieniu chowają się tysiące matek robiących to samo, samotnie, zmagając się z problemami finansowymi. Walczą o to, co my uważamy za normę: uśmiech, uścisk dłoni, przełknięcie.


Nie o wszystkich się dowiemy. Od czasu do czasu pojawiają się świadectwa matek, rzadziej ojców o walce z chorobą dziecka. Zwykle dotyczy to dzieci małych, a rodzice od narodzenia toczą śmiertelną walkę. Tak często przegrywają…
Po tę książkę sięgnęłam na skutek recenzji Oleńki, mam zaufanie do Jej gustu i w chwili kryzysu przypomniałam sobie o niej. Zaczęłam czytać. Płakałam, czytałam, znowu płakałam i myślałam. Głównie o tym jaki świat jest niesprawiedliwy. Ola dostrzega w tej książce ciepło i wiarę: w świat i ludzi. Ja prócz tego widzę niesprawiedliwość. Niesprawiedliwość na którą nic nie można poradzić, więc w sumie po co się buntować?

Życie Glennys nie było łatwe, upływało pod znakiem poszukiwania miłości i własnego miejsca. Zapełniło się, gdy pojawiły się dzieci. Trzech synów, którym dała swoją całą miłość i mądrość. Jej świat się wali, gdy dostaje telefon, że jej najmłodszy syn, Scott, o którego stoczyła już walkę, tuż po urodzeniu, przeżył w Australii ciężki wypadek. Jest umierający, lekarze chcą tylko by zdążyła się pożegnać z dzieckiem. Glennys przebywa w Niemczech, już samo dostanie się do Australii nie jest proste, ale czy istnieje jakaś siła która zatrzyma matkę zdążającą do swojego dziecka? Nie ma, cała ta książka jest właśnie opowieścią o sile i cudzie macierzyństwa w innym ujęciu. Zwykle o wspaniałości i cudach macierzyństwa czytamy w kontekście ciąży, ruchów dziecka, maleństwa śpiącego przy matczynej piersi… tymczasem, ta książka opowiada o prawdziwym cudzie macierzyństwa, o sile matki która pokona system, która się nie podda i zarazi swoją wiarą całe tłumy.

Pomimo ogromnego cierpienia chorego mężczyzny, który musiał czuć się strasznie upokorzony(umówmy się – każdy z Nas czułby się odarty z człowieczeństwa, gdyby nie mógł nawet podrapać się za uchem, nie mówiąc już o bardziej zaawansowanych, intymnych czynnościach), ta książka emanuje ciepłem i miłością, uczuciami, które rozpalają serce i wzruszają. Nie zliczę ile razy targał mną szloch.
Okazuje się, że nie tylko w Polsce służba zdrowia jest na bardzo dyskusyjnym poziomie. Glennys opowiada o lekarzach, dla których ratowanie jest treścią żywota, ale i o tych, którym powinno dać się zakaz zbliżania do żywych istot. Przerażające jest, że nie każdy ma taką matkę jak Glennys, więc niektórych poddaje się zabiegom, które mają tylko ułatwić życie lekarzom. Smutne to… Hipokrates pewnie by się zdziwił.

topimy emocje w kawie
Glennys na skrzydłach nadziei i lęku gna do syna. Rozpocznie heroiczną walkę, zaangażuje w to setki osób. Stworzy genialny system, który ma pomóc synowi stanąć na nogi, wbrew przewidywaniom lekarzy… chociaż pełno jest sytuacji kryzysowych ona nie traci nadziei, walczy, z uśmiechem, pociesza innych:
„Życie jest namalowane grubszą kreską, niż nam się zdaje, możemy więc tylko starać się postępować jak najlepiej.”


Ta książka jest jak katharsis jak przypomnienie o tym co w życiu jest ważne… Od czasu do czasu lubię po takie książki sięgać, na dłuższą metę one masakrują moje wnętrze.zima, ale książka grzeje, mimo wszystko

11 komentarzy:

 1. Miło mi ;) Polecam się zawsze i wciąż!

  Też dostrzegłam tą niesprawiedliwość, nieludzkich lekarzy, chory system, który autorka demaskuje... Tylko nie pisałam o nich, są oczywiste. Natomiast rzeczywiście bardziej nasyciły mnie te dobre - mimo wszystko - emocje. Ta kobieta jest niesamowita, ta matka jest niezwykła. Udzielił mi się jej zapał, jej siła, jej nadzieja. I dlatego to jedna z najważniejszych dla mnie książek minionego roku.

  Cieszę się, że tak mocno ją przeżyłaś, że poruszyła Ci serce.
  ;*

  PS: Masz dwa razy ten sam fragment powtórzony w poście. Coś się skopiowało niechcący.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Komputer chyba złapał zawiechę, większą niż ja.
   Z Twoich polecanek korzystam wciąż i wciąż :)

   Nie dziwię się, że dla Ciebie była inspiracją roku, dla mnie będzie po prostu poruszającą książką. AŻ takiego wrażenia nie zrobiła, ale wiadomo czytałyśmy w "innym stanie" :)

   Usuń
 2. Nie rozumiem, dlaczego takie książki nie są nagłaśniane, bo powinno wiedzieć o nich znacznie więcejosób, Dobrze, że trafiają sie takie osoby jak Ty i Oleńka, które jeszcze pokazujecie wartościowe książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To proste, one zmuszają do myślenia. Cierpienie zaś jest niemodne... zmusza człowieka do myślenia o czymś innym niż pogoń za pieniądzem. I człowiek jeszcze zmądrzeje...

   Usuń
 3. Strasznie mnie zaciekawiła ta książka. Bardzo podziwiam wszystkich rodziców, którzy toczą walkę o zdrowie i życie swoich dzieci i potrafią się przy tym nie załamać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też. Od czytania o tych tragediach macierzyństwa mi się odechciewa. Po prostu

   Usuń
  2. Ale z drugiej strony, spójrz na chociażby matki - blogerki na instagramie. Jak dziewczyny się cieszą z ciąży, jak czekają na poród, a później jak bardzo są szczęśliwe. Jednak jestem zdania, że macierzyństwo to fajny dar :)

   Usuń
  3. a wiesz ile w realu znam dziewczyn które cieszą się na pokaz, pojawia się dziecko i nadal jest na pokaz, a w rzeczywistości dziewczyna zostawia dziecko babciom, ciotkom wszystkim.

   Usuń
  4. Dlatego szkoda, że macierzyństwo jest praktycznie dla każdej kobiety.

   Usuń
 4. Muszę poszukać tej książki, bo bardzo mnie zainteresowałaś:)

  OdpowiedzUsuń

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.


Categories

2016 przeczytane (259) 30 dni z książkami (23) 52 filmy w 2014 (22) 52 filmy w 2015 (6) akcje (27) amor vincit omnia (10) Angielski ogród (6) audiobook (16) autobiografia (2) biografia (57) bolly (9) candy (2) Cmentarz Zapomnianych Książek (2) czytam przeleżałe trupy z półek (30) czytane 2018 (125) dzienniki (2) Euro 2012 (4) fantastyka (4) felietony (2) historia (28) kkd (4) klasyka (25) klasyka literatury popularnej (19) kolorowe czytanie (4) komedia (1) koty (5) kryminał (77) kucharzę (53) listy (1) literatura na peryferiach (4) łańcuszek (20) Mundial RPA (1) muzycznie (47) naturalnie (2) nie samą książką (141) oglądnęłam (189) ogrodowo (5) oscarowe wyzwanie (2) pachnące (129) planowanie i zagospodarowanie(niekoniecznie przestrzenne) (8) plany (7) podaj cegłę (13) podróże (4) podróże w czasie (13) podsumowanie (90) podsumowanie 2015 (12) podsumowanie 2016 (11) podsumowanie 2017 (14) podsumowanie 2018 (6) poezja (6) prawdziwe historie (15) projekt - nobliści (5) prywatne (74) prywatnie (9) przeczytałam (1687) przeczytałam 2015 (243) przeczytane w 2010 (1) przeczytane w 2011 (1) Real Madryt (3) recenzja książki (653) recenzyjne (956) religia i duchowość (4) reportaż (21) retro (3) robótki (24) roczne podsumowanie (7) romans (70) saga rodzinna (10) seriale (32) sportowo (26) stosik (102) test (1) top10 (12) turystycznie (1) village candle (12) w 2017 przeczytałam (226) woski (126) wymiana (8) wyzwanie - Agatha Christie (54) wyzwanie czytelnicze (69) wyzwanie filmowe (31) wyzwanie Picoult/Sparks (2) wyzwanie w centymetrach (1) yankee candle (94) z półki 2015 (3) zakupy (1) zapowiedź (11)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wg. Autorów ( w trakcie tworzenia)

Agata Christie (51) Agata Pruchniewska (1) Agatha Christie (16) Agnieszka Kaluga (1) Agnieszka Krakowiak-Kondracka (1) Agnieszka Lingas-Łoniewska (10) Agnieszka Wojdowicz (3) Aleksander Jażwiński (1) Aleksander Makowski (1) Aleksandra Szarłat (2) Alex Bellos (1) Alice Hoffman (1) Alina Białowąs (2) Aly Cha (1) Alyson Richman (1) Ałbena Grabowska (3) Ałbena Grabowska-Grzyb (4) Amy Hatvany (2) Andrzej Andrusiewicz (2) Andrzej Chwalba (1) Andrzej Grembowicz (1) Andrzej Kępiński (1) Andrzej Markowski (2) Angele Lieby (1) Angelika Kuźniak (2) Ann Brashares (1) Ann Wroe (1) Anna Bikont (1) Anna Fincer-Ogonowska (1) Anna Gavalda (1) Anna Herbich (3) Anna J. Szepielak (3) Anna Jean Mayhew (1) Anna Moczulska (1) Anna Nejman (1) Annabel Pitcher (1) Anne Brontë (2) Anne O'Brien (1) Anne Tyler (2) Antoni Słonimski (1) Antonina Kozłowska (2) Arael Zurli (1) Arthur Conan Doyle (1) Astrid Lindgren (4) Barbara Mutch (1) Barbara O`Neal (4) Barbara Sęk (2) Barbara Wachowicz (1) Becky Wade (1) Bill Bryson (2) Bolesław Prus (2) Bożena Keff (1) Brenda Reid (1) Brigitte Hamann (1) Brygida Grysiak (1) Carla Montero (1) Carlos Ruiz Zafón (3) Carrie Snyder (1) Cat Patrick (1) Cecelia Ahern (1) Cecilia Samartin (1) Cesarina Vighy (1) Chandra Hoffman (1) Charles Dickens (5) Charles Frazier (1) Charlotte Brontë (5) Cheryl Strayed (1) Chesley McLaren (1) Chris Columbus (1) Chris Fabry (1) Chris Grabenstein (1) Christian Jacq (1) Christina Baker-Kline (2) Chufo Llorens (1) Claire North (1) Clara Sanchez (1) Claude Quétel (1) Clive Staples Lewis (2) Colin Campbell (1) Colleen Hoover (9) Colleen McCullough (1) Conor Grennan (1) Consilia Maria Lakotta (2) Dan Brown (2) Daniel Silva (2) Danielle Steel (1) Danuta Awolusi (1) Danuta Pytlak (1) Dario Fo (1) Debbie Macomber (2) Denis Brian (1) Denis Diderot (1) Denise Hildreth Jones (1) Dennis Lehane (1) Diana Gabaldon (7) Diane Chamberlain (12) Doda Około-Kułak (1) Dodie Smith (1) Donald Spoto (2) Dorota Combrzyńska-Nogala (1) Dorota Gąsiorowska (3) Dorota Golińska (1) Dorota Ponińska (1) Dorota Terakowska (2) Dorothea Johnson (1) Dorothy Rowe (1) Dörthe Binkert (1) Douglas Smith (1) E. Lockhart (1) Edward Rutherfurd (2) Eileen Goudge (1) Eliza Orzeszkowa (2) Elizabeth Cooke (3) Elizabeth Gaskell (5) Elizabeth Haran (3) Elżbieta Cherezińska (5) Emilia Sokolik (1) Emily Jane Brontë (1) Emma Donoghue (1) Eowyn Ivey (1) Eric Lomax (1) Erin Morgenstern (1) Eugen Ruge (1) Eva Weaver (1) Ewa Bauer (2) Ewa Stachniak (2) Ewa Wróbel (1) Federico Moccia (4) Fern Britton (1) Fern Michaels (1) Florian Illies (1) Francine Rivers (3) Francis Hackett (1) Francis Scott Fitzgerald (1) Francoise Giroud (1) Gardner Raymond Dozois (1) Gavin Extence (2) George Orwell (1) George R.R. Martin (7) Georgia Bockoven (1) Gigi Buffon (1) Giovannino Guareschi (5) Glenys Carl (1) Grażyna Jeromin-Gałuszka (1) Greg King (1) Gregg Olsen (1) Grzegorz Sokołowski (1) Grzegorz Strzelczyk (1) Håkan Nesser (1) Hanna Cygler (3) Harper Lee (1) Helen Fielding (2) Helen Rappaport (1) Helena Mniszkówna (1) Helga Hoškova-Weissowá (1) Hellmut Andics (1) Henning Mankell (2) Henryk Sienkiewicz (1) Holly Peterson (1) Horacio Verbitsky (1) Ibn Warraq (1) Igor Sokołowski (3) Ismet Prcić (1) Iwona J. Walczak (3) Izabela Jung (1) Izabela Sowa (1) Izabella Frączyk (1) J.J. Renert (1) Jacek Dehnel (3) Jacek Hugo-Bader (1) Jacek Lusiński (1) Jadwiga Czajkowska (1) Jakub Puchalski (1) Jan Łoziński (1) Jan Miodek (2) Jan Paweł II (1) Jan Wróbel (1) Jane Austen (7) Janina Fedorowicz (1) Jaroslav Hašek (1) Jaume Cabré (2) Jaume Collel (1) Jean des Cars (2) Jean-Christophe Brisard (1) Jean-Jacques Sempé (1) Jean-Paul Roux (1) Jeannette Kalyta (1) Jennifer Kaufman (1) Jennifer Teege (1) Jennifer Worth (1) Jerzy Bralczyk (4) Jerzy Niemczuk (2) Jerzy Sosnowski (1) Jewgienij Wodołazkin (1) Jill Barnett (1) Jill Mansell (1) Joanna Konopińska (1) Joanna Marat (1) Joanna Szczęsna (1) Joanne Harris (1) Joanne Kathleen Rowling (13) Jodi Picoult (22) John Borrell (1) John Boyne (3) John Carlin (1) John Curran (1) John Green (1) John Grogan (1) John Ronald Reuel Tolkien (8) John Seeney (1) Jojo Moyes (8) Jolanta Król (1) Jolanta Kwiatkowska (1) Jon Ronson (1) Jonathan Littell (1) Jordi Pons Salas (1) Joyce Maynard (1) Józef Witko (2) Julia Alvarez (1) Julia Child (1) Julia P. Gelardi (1) Julian Tuwim (2) Julie Lawson Timmer (1) Julie Orringer (1) Jürgen Thorwald (6) Justin Go (1) Justin Peacock (1) Justyna Wydra (2) Ka Hancock (1) Kamil Janicki (2) Kard. Jorge Mario Bergolio (2) Karen Dionne (1) Karen Karbo (1) Karen Mack (1) Karolina Frankowska (1) Karolina Lanckorońska (1) Katarina Mazetti (2) Katarzyna Archimowicz (3) Katarzyna Bonda (7) Katarzyna Kołczewska (2) Katarzyna Kwiatkowska (5) Katarzyna Michalak (14) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (5) Kate Lord Brown (1) Katherine Webb (3) Kathryn Taylor (1) Keith Lowe (1) Kerstin Ekman (1) Kiera Cass (5) Kristina Sabaliauskaitė (1) Krzysztof Sadło (1) Krzysztof Ziemiec (2) ks. Jan Twardowski (1) Laila El Omari (1) Laurens van der Post (1) Leah Fleming (1) Lena Najdecka (1) Leslie Carroll (1) Levi Henriksen (1) Lily Koppel (1) Linda Green (2) Lisa Genova (3) Lisa Kleypas (1) Lisa Scottoline (1) Liv Tyler (1) Louisa May Alcott (1) Louise Walters (1) Lucy Ferriss (1) Lucy Maud Montgomery (8) Lucyna Olejniczak (1) Ludwig Winder (1) Ludwik Stomma (1) Łukasz Maciejewski (1) Łukasz Orbitowski (1) M.L. Stedman (1) Maciej Karpiński (1) Maciej Stuhr (1) Magda Gessler (1) Magdalena Grzebałkowska (3) Mag­da­lena Knedler (1) Magdalena Kordel (4) Magdalena Kulus (1) Magdalena Tulli (1) Maja Łozińska (1) Małgorzata Gutowska - Adamczyk (4) Małgorzata Halber (1) Małgorzata Hayles (1) Małgorzata Łukowiak (1) Małgorzata Maj (1) Małgorzata Musierowicz (16) Małgorzata Szejnert (1) Małgorzata Tusk (1) Małgorzata Warda (2) Mandy Hale (1) Marc Llewellyn (1) Marcin Górka (1) Marcin Mastalerz (2) Marcin Prokop (2) Marcin Wilk (1) Marcin Zaremba (1) Marek Aureliusz (1) Marek Grechuta (1) Marek Ławrynowicz (1) Marek Rybarczyk (2) Margaret Dilloway (1) Margaret Mitchell (1) Maria Dąbrowska (2) Maria Kruger (2) Maria Krüger (1) Maria Sveland (1) Maria Ulatowska (3) Marilyn Brant (1) Marina Stepnova (1) Mariola Pryzwan (1) Marion Zimmer Bradley (1) Mariusz Szczygieł (4) Mariusz Urbanek (6) Mariusz Wilka (1) Mariusz Ziomecki (1) Marta Kisiel (3) Martha Grimes (1) Martin Sixsmith (1) Matthew Quick (1) Melchior Wańkowicz (1) Melissa Hill (1) Meredith Goldstein (1) Mhairi McFarlane (2) Michał Heller (1) Mieczysław Mokrzycki (1) Mike Carson (1) Mira Suchodolska (1) Miriam Karmel (1) Mitch Albom (3) Monika A. Oleksa (6) Monika Szwaja (10) Nadine Gordimer (1) Natasha Walker (1) Ned Vizzini (1) Olle Lönnaeus (1) Papież Franciszek (2) Patrick Ness (1) Patrick Pesnot (1) Paul Arden (1) Paullina Simons (3) Penny Jordan (1) Peter Heller (1) Peter Kreeft (1) Platon (1) Pola Kinski (1) Priscille Sibley (1) Rachel Hauck (2) Rebecca Johns (1) Regina Brett (6) René Goscinny (1) Richard Paul Evans (6) Richard Phillips Feynman (3) Robert Galbraith (3) Robert J. Woźniak (1) Roma Ligocka (3) Ryszard Legutko (1) Sally Bedell Smith (1) Sam Pivnik (1) Samantha Hayes (1) Samantha van Leer (1) Sarita Mandanna (1) Seré Prince Halverson (1) Shelley Emling (1) Stanisław Zakościelny (1) Stephanie Evanovich (1) Stephenie Meyer (2) Sue Eckstein (1) Sue Woolmans (1) Sylwia Chutnik (1) Szymon Hołownia (12) Szymon Sokolik (1) Terry Pratchett (2) Trygve Gulbranssen (4) Tullio Avoledo (1) Victoria Twead (2) Walter R. Brooks (2) Wiesław Myśliwski (2) Wilkie Collins (2) Yrsa Sigurdardóttir (5) Zośka Papużanka (1)

Pogoda w mojej okolicy