Kronika trzydziestu lat historii Afganistanu i głęboko poruszająca opowieść o rodzinie, przyjaźni, nadziei i ocaleniu dzięki miłości. Bez wątpienia najwyżej oceniana, najgłośniejsza, najchętniej czytana powieść 2007 roku. Niekwestionowany bestseller nr 1 w kilkudziesięciu krajach świata, sprzedany w imponującej ilości ponad 10 milionów egzemplarzy. Autor zdobył międzynarodową sławę swoją poprzednią książką "Chłopiec z latawcem", przeniesioną ostatnio na duży ekran przez Marca Forstera.
Osią fabuły rozgrywającej się w Afganistanie w ciągu ćwierć wieku są losy dwóch kobiet, które zrządzeniem losu poślubią tego samego mężczyznę, despotycznego Pusztuna Raszida. Mariam ma zaledwie 15 lat, kiedy ojciec zmusza ją do małżeństwa z wziętym szewcem z Kabulu, człowiekiem starszym od niej o trzydzieści lat. Druga bohaterka, Lajla, urodzona krótko przed rosyjską inwazją, marzy o podróżach i zdobyciu wykształcenia. Kiedy w wyniku wybuchu bomby traci całą rodzinę, zostaje przygarnięta do domu Raszida i Miriam. Tam dochodzi do siebie po traumatycznych przejściach. Wbrew Miriam Raszid poślubia ją w nadziei, że młodsza żona da mu upragnione dziecko. Pomimo początkowej wrogości, między kobietami rodzi się trudna przyjaźń. Rządy talibów wystawiają ją na bardzo ciężką próbę...
"Hosseini jest obdarzony wyjątkowym talentem narracyjnym".
"Los Angeles Times"
"Miłość jako stan emocjonalny - podskórna, potężna, zakazana, nieskończenie cierpliwa - przenika strony powieści Hosseiniego".
"The Oprah Magazine"
"Niezwykle wzruszająca historia spisana przepiękną prozą".
"USA Today"
[Wydawnictwo Albatros, 2008]
Moje ukłony dla sieci sklepów Biedronka, która wystawiając w swoim sklepie książki za jedyne 11 złotych i umożliwiła mi zakup tej książki.
Książki wstrząsającej dla mnie kobiety wychowanej w kraju z równouprawnieniem. Gdzie kobieta sorry ale jest równa mężczyźnie, jej zeznanie jest warte słowom mężczyzny, mogą pracować i walczyć o siebie. Nasze „siostry” w Afganistanie nie mają wielu oczywistych dla nas praw. Pomijając kwestie wojny i biedy, ale tam dziecko nieślubne jest gorsze, gdzie kobietę dalej się sprzedaje i gdzie ten mąż może robić z kobietą co chce. Dosłownie traktuje ją jak skrzyżowanie szmaty z dziwką i pokojówką. Która ma nadto zdolności reprodukcyjne. Wiele razy ciarki chodziły mi po plecach a dusza krzyczała na widok tej niesprawiedliwości. Pozostaje przywołać słowa Viktora Hugo „Dopóki istnieć będzie prawo, które stwarza ludziom piekło. Dopóki mężczyźni będą poniżani, kobiety znieprawiane a dzieci wylęknione, Dopóki istnieć będzie na tej ziemi ciemnota, bieda i zło, dopóty trzeba będzie o tym opowiadać.”
Wstrząsająca opowieść o wojnie i niesprawiedliwości i cierpieniu, przyjaźni i marzeniach. Powieść utrzymana w klimacie „Chłopca z latawcem” chociaż o wiele bardziej obowiązkowa dla kobiet niż „Chłopiec”
Warto sobie uświadomić, że teraz we współczesnym świecie pełno jest niesprawiedliwości i krzywdy, która przeczy godności człowieka i powszechnej równości
Właśnie dzisiaj wróciłam przeszczęśliwa z tą książką z "Biedronki":D
OdpowiedzUsuń