wtorek, 2 kwietnia 2013

"Dzieci z Bullerbyn" - Astrid Lindgren

W tej książce, która podbiła cały świat, każdy najzwyczajniejszy dzień sześciorga dzieci z małej szwedzkiej wioski przedstawiony jest jak najciekawsza przygoda. Łowienie raków i chodzenie do szkoły, pielenie rzepy i Gwiazdka wszystko staje się okazją do zabawy i umocnienia przyjaźni


Jak wieść gminna głosi dziś dzień książki dziecięcej, więc uznałam, że to dobry moment, aby napisać o książce do której niedawno wróciłam. Napiszę o „Dzieciach z Bullerbyn”.

Mam swój egzemplarz od wielu lat. Wydaje mi się, że już dwie dekady, ponad towarzyszą mi te historyjki. Nie pamiętam dokładnie od kiedy… tak jak nie pamiętam czasów gdy nie umiałam czytać. Jestem z tej patologicznej rodziny, w której nie czytano dziecku, a dziecko czytało sobie samo ; ) żartuję po trosze, czasami Mama mi czytała. Częściej to ja sama zaszywałam się z książkami i gazetami, lub kontemplowałam domową biblioteczkę, zupełnie, jakby ktoś uchylił mi drzwi do skarbca, mogłam podpatrywać przez szparę i miałam obietnicę i nadzieję, że kiedyś będę mogła tam wejść i dotknąć tych skarbów, czerpać garściami z wielkich szkatuł.

Teraz już mogę czerpać  i tarzać się w tym bogactwie, ale wciąż wracam do starych przyjaciół. Takimi są „Dzieci z Bullerbyn”.
Pamiętam, jak Mama kupiła mi mój egzemplarz tych opowieści. Nie rozstawałam się z nim, połknąwszy go błyskawicznie. Później z Siostrą kolorowałyśmy obrazki ilustrujące opowieści. Wprawdzie moja koślawa ręka, raczej ubrzydziła, niż upiększyła, ale dzięki temu książka nabrała indywidualnych sznytów.

Ostatnio miałam okazję przekonać się, że te opowiastki wciąż są mi bliskie i wciąż czytam je z przyjemnością. Przygody Lisy, Anny, Britty, Lassego, Bossego i Ollego. Wciąż mnie bawią, dostrzegam wyraźniej ich dydaktyzm, morały z opowiastek. Zachwyca mnie i wzrusza szewc Grzeczny, śmieszą Tatusiowie zjeżdżający na sankach. Porusza mnie Dziadziuś.  Nie mogę zdecydować się na ulubioną historię. Bardzo dobrze mi się czytało, gdy za oknem szalała śnieżyca, historię o ostatnim dniu w szkole i o Gwiazdce, a z racji na porę roku o Wielkanocy.
Zastanawiałam się jakie były losy tych dzieci, czy spełniły się ich marzenia, plany. Czy faktycznie ich małżeństwa wyglądały tak jak w dziecinnych planach, a więc Britta z Lasse`m, Lisa z Ollem itd.? Nie mówcie mi, że to głupota i marnotrawstwo czasu myśleć o dalszych losach fikcyjnych postaci. Dla mnie to byty realne. Przyjaciele z mojego dzieciństwa : ).
Mam nadzieję, że nigdy nie zestarzeję się tak, że będę uważała, że czytanie tej książki jest niedopuszczalne, w moim wieku.
Chyba teraz czas na powrót do Ani Shirley.

22 komentarze:

 1. I Anię i Dzieci z Bullerbyn uwielbiam od zawsze

  OdpowiedzUsuń

 2. Pierwszy raz czytałam dawno temu...Dwa lata temu miałam przyjemność powtórnie zetknąć się z tą książką, bo czytaliśmy ją razem z synkiem. Jestem mile zaskoczona, że po tylu latach jest to nadal lektura szkolna.

  OdpowiedzUsuń
 3. To moja pierwsza książka jaką sama przeczytałam. Do dzisiaj pamiętam jak dosłownie tarzałam się ze śmiechu po przeczytaniu kilku stron. Pamiętam jak dziewczynki wzięły do szkoły baranka Pontusa albo jak szły na zakupy śpiewając o kiełbasie, którą potem zapomniały kupić. Powinno ją przeczytać każde dziecko i dorośli też ^^

  OdpowiedzUsuń
 4. "Dzieci z Bullerbyn" to moja ulubiona książka z dziecięcych lat - czytałam ją kilka razy. Wspominam ją bardzo dobrze, aż narobiłaś mi ochoty na odświeżenie sobie ich przygód. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kocham tę książkę, i niech to wystarczy z mój komentarz ;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie będę oryginalny - to też i moja ulubiona książka z lat dziecięcych :) Ciągle do niej wracałem. W końcu się rozpadła ;-) Ale wspomnień z nią związanych nikt mi nie zabierze :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Moja ulubiona książka z dzieciństwa :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Również jedna z moich ukochanych (o ile nie naj) książek z dzieciństwa :-) czytałam z milion razy i kradłam dzieciakom pomysły na zabawy. Do Bullerbyn będę wracać chyba do końca życia i nigdy nie będę miała dość!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wszystkie się mogły przyjąć. :D niestety

   Usuń
 9. O matko, kiedy ja ostatni raz czytałam tę książkę?... Będzie gdzieś w podstawówce, dobre 15-20 lat temu. Chyba sobie przypomnę tę lekturę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ojej, moja ukochana książka z dzieciństwa! Już dawno jej nie czytałam, muszę w końcu się zebrać i przeczytać ją ponownie :-)

  Pozdrawiam

  im-bookworm.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Do dziś uwielbiam i wesołe Bullerbyn i Anię,a mój egzemplarz ma prawie 20 lat. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 12. Tak, "Dzieci z Bullerbyn" to książka wyjątkowa pod każdym względem. Też mam swój egzemplarz, jeszcze ze szkoły podstawowej, tylko jest u mojej mamy w domu. Muszę go zabrać, bo za chwilę moje dzieci będą gotowe na "Dzieci" :) Ale ten czas leci...

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja ciągle wracam do Dzieci z Bullerbyn, przynajmniej raz w roku, najchętniej w święta którekolwiek, ale czasem też jak jestem chora. Zwyczajnie poprawiają mi humor. To była jest i zapewne będzie moja naukochańsza książka na świecie. Do tego stopnia, że posiadam egzemplarz z 1988 roku z ilustracjami Hanny Czajkowskiej, przepiękny, lecz już zniszczony i po wizycie u introligatora, a więc w twardej okładce, gdzie niestety niektóre rysunki zostały zakryte, tak więc w ubiegłym roku kupiłam sobie nowy identyczny egzemplarz, bo jak się okazało to wydanie cieszyło się taką popularnością, że NK postanowiło je wznowić:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Miło jest tak czasem powspominać. Ja też wczoraj urządziłam taką notkę wspomnieniową. "Dzieci z Bullerbyn" to już chyba klasyka. Ja często wracam również do innych książek Astrid Lindgren - moją faworytką, oprócz wyżej wymienionego tytułu, jest "Madika z Czerwcowego Wzgórza". W ogóle wszystkie powieści tej autorki cenię - za ciepło i za to, że nie trzeba być dzieckiem, by je czytać, bo nadają się również dla starszych.

  Hmm, właściwie to nigdy nie zastanawiałam nad dalszym życiem dzieci z Bullerbyn. Nawet nie pamiętam już, kto miał się z kim żenić, haha :D Dobrze, że przypomniałaś, może jak znajdę chwilkę czasu, to podumam nad dalszym życiem bohaterów literackich - kto wie? :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie rozmyślania to moja specjalność. Lubię nadinterpretować :D

   Usuń
 15. Przywołałaś swoim postem moje najpiękniejsze literackie wspomnienia z dzieciństwa. Uwielbiałam „Dzieci z Bullerbyn” i wielokrotnie wracałam do tej historii. Nawet ekranizacje obejrzałam chyba ze 4 razy. To chyba jedna z niewielu książek, którą będę wspominać z sentymentem mimo upływu lat.

  OdpowiedzUsuń
 16. Uwielbiam. Zawładnęła sporą częścią mojego dzieciństwa.

  OdpowiedzUsuń

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.


Według Wydawnictw

Czarna Owca (12) Dom Wydawniczy Rebis (4) Replika (2) Wydawnictwo Psychoskok (2) Wydawnictwo Agora (10) Wydawnictwo Aktywa (2) Wydawnictwo Albatros (12) Wydawnictwo Bellona (5) Wydawnictwo Bukowy Las (3) Wydawnictwo Czarna Owca (17) Wydawnictwo Czarne (25) Wydawnictwo Czerwone i Czarne (1) Wydawnictwo Czwarta Strona (19) Wydawnictwo Czytelnik (3) Wydawnictwo Dobra Literatura (1) Wydawnictwo Dolnośląskie (8) Wydawnictwo Dowody na Istnienie (3) Wydawnictwo Dragon (2) Wydawnictwo Edipresse Książki (16) Wydawnictwo Erica (1) Wydawnictwo Esprit (2) Wydawnictwo Feeria (1) Wydawnictwo Filia (17) Wydawnictwo Franciszkanów "Bratni Zew" (1) Wydawnictwo Hachette (2) Wydawnictwo Harper Collins (7) Wydawnictwo Insignis (9) Wydawnictwo Iskry (8) Wydawnictwo J. Przeworskiego (1) Wydawnictwo Jaguar (3) Wydawnictwo JanKa (2) Wydawnictwo Kobiece (40) Wydawnictwo Książnica (9) Wydawnictwo Kwiaty Orientu (1) Wydawnictwo Lira (5) Wydawnictwo Literackie (42) Wydawnictwo MAG (1) Wydawnictwo Manufaktura Tekstów (1) Wydawnictwo Marginesy (45) Wydawnictwo Media Rodzina (8) Wydawnictwo Mg (25) Wydawnictwo Młodzieżówka (1) Wydawnictwo Muza (31) Wydawnictwo Nasza Księgarnia (3) Wydawnictwo Noir Sur Blanc (7) Wydawnictwo Nova Res (6) Wydawnictwo Nowa Proza (1) Wydawnictwo Otwarte (32) Wydawnictwo Pascal (15) Wydawnictwo Planeta (1) Wydawnictwo Poradnia K (4) Wydawnictwo Poznańskie (20) Wydawnictwo Prozami (1) Wydawnictwo Prószyński (58) Wydawnictwo PWN (3) Wydawnictwo Replika (34) Wydawnictwo Sic! (2) Wydawnictwo Smak Słowa (3) Wydawnictwo Sonia Draga (3) Wydawnictwo SQN (9) wydawnictwo Stara Szkoła (2) Wydawnictwo superNOWA (1) Wydawnictwo Szara Godzina (3) Wydawnictwo Szelest (1) Wydawnictwo Szósty Zmysł (6) Wydawnictwo Świat Książki (15) Wydawnictwo Święty Wojciech (1) Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (9) Wydawnictwo Uroboros (2) Wydawnictwo Vesper (1) Wydawnictwo W.A.B (35) Wydawnictwo WAM (2) Wydawnictwo WasPos (1) Wydawnictwo Wielka litera (5) Wydawnictwo WM (1) Wydawnictwo YA (3) Wydawnictwo Young (5) Wydawnictwo Znak (80) Wydawnictwo Zwierciadło (1) Wydawnictwo Zysk i s-ka (39)

Categories

2016 przeczytane (259) 2019 czytam (263) 2020 (107) 30 dni z książkami (23) 52 filmy w 2014 (22) 52 filmy w 2015 (6) akcje (27) amor vincit omnia (10) Angielski ogród (8) audiobook (16) autobiografia (5) biografia (75) bolly (9) candy (2) Cmentarz Zapomnianych Książek (2) czytam przeleżałe trupy z półek (62) czytane 2018 (244) dzienniki (4) Euro 2012 (4) fantastyka (10) felietony (3) historia (47) kkd (4) klasyka (35) klasyka literatury popularnej (21) kolorowe czytanie (4) komedia (1) koty (5) kryminał (93) kucharzę (53) listy (1) literatura na peryferiach (4) łańcuszek (20) Mundial RPA (1) muzycznie (47) naturalnie (2) nie samą książką (141) oglądnęłam (189) ogrodowo (5) oscarowe wyzwanie (2) pachnące (129) planowanie i zagospodarowanie(niekoniecznie przestrzenne) (8) plany (7) podaj cegłę (14) podróże (8) podróże w czasie (14) podsumowanie (96) podsumowanie 2015 (12) podsumowanie 2016 (11) podsumowanie 2017 (14) podsumowanie 2018 (12) poezja (8) prawdziwe historie (33) projekt - nobliści (5) prywatne (75) prywatnie (9) przeczytałam (2173) przeczytałam 2015 (243) przeczytane w 2010 (1) przeczytane w 2011 (1) Real Madryt (3) recenzja książki (1146) recenzyjne (1346) religia i duchowość (12) reportaż (52) retro (4) robótki (24) roczne podsumowanie (7) romans (120) saga rodzinna (19) seriale (33) sportowo (27) stosik (102) test (1) top10 (12) turystycznie (1) village candle (12) w 2017 przeczytałam (226) woski (126) wymiana (8) wyzwanie - Agatha Christie (54) wyzwanie czytelnicze (69) wyzwanie filmowe (31) wyzwanie Picoult/Sparks (2) wyzwanie w centymetrach (1) yankee candle (94) z półki 2015 (3) zakupy (1) zapowiedź (11)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wg. Autorów ( w trakcie tworzenia)

Agata Christie (51) Agata Pruchniewska (1) Agatha Christie (16) Agnieszka Kaluga (1) Agnieszka Krakowiak-Kondracka (2) Agnieszka Lingas-Łoniewska (12) Agnieszka Wojdowicz (3) Aleksander Jażwiński (1) Aleksander Makowski (1) Aleksandra Szarłat (2) Alex Bellos (1) Alice Hoffman (1) Alina Białowąs (2) Aly Cha (1) Alyson Richman (1) Ałbena Grabowska (4) Ałbena Grabowska-Grzyb (5) Amy Hatvany (2) Andrzej Andrusiewicz (2) Andrzej Chwalba (1) Andrzej Grembowicz (1) Andrzej Kępiński (1) Andrzej Markowski (2) Angele Lieby (1) Angelika Kuźniak (2) Ann Brashares (1) Ann Wroe (1) Anna Bikont (1) Anna Fincer-Ogonowska (1) Anna Gavalda (1) Anna Herbich (4) Anna J. Szepielak (3) Anna Jean Mayhew (1) Anna Moczulska (1) Anna Nejman (1) Annabel Pitcher (1) Anne Brontë (2) Anne O'Brien (1) Anne Tyler (2) Antoni Słonimski (1) Antonina Kozłowska (3) Arael Zurli (1) Arthur Conan Doyle (1) Astrid Lindgren (4) Barbara Mutch (1) Barbara O`Neal (4) Barbara Sęk (3) Barbara Wachowicz (1) Becky Wade (1) Bill Bryson (2) Bolesław Prus (2) Bożena Keff (1) Brenda Reid (1) Brigitte Hamann (1) Brygida Grysiak (1) Carla Montero (1) Carlos Ruiz Zafón (3) Carrie Snyder (1) Cat Patrick (1) Cecelia Ahern (4) Cecilia Samartin (1) Cesarina Vighy (1) Chandra Hoffman (1) Charles Dickens (5) Charles Frazier (1) Charlotte Brontë (5) Cheryl Strayed (1) Chesley McLaren (1) Chris Columbus (1) Chris Fabry (1) Chris Grabenstein (1) Christian Jacq (1) Christina Baker-Kline (2) Chufo Llorens (1) Claire North (1) Clara Sanchez (1) Claude Quétel (1) Clive Staples Lewis (2) Colin Campbell (1) Colleen Hoover (14) Colleen McCullough (1) Conor Grennan (1) Consilia Maria Lakotta (2) Dan Brown (2) Daniel Silva (2) Danielle Steel (1) Danuta Awolusi (1) Danuta Pytlak (1) Dario Fo (1) Debbie Macomber (2) Denis Brian (1) Denis Diderot (1) Denise Hildreth Jones (1) Dennis Lehane (1) Diana Gabaldon (7) Diane Chamberlain (15) Doda Około-Kułak (1) Dodie Smith (1) Donald Spoto (2) Dorota Combrzyńska-Nogala (1) Dorota Gąsiorowska (4) Dorota Golińska (1) Dorota Ponińska (1) Dorota Terakowska (2) Dorothea Johnson (1) Dorothy Rowe (1) Dörthe Binkert (1) Douglas Smith (1) E. Lockhart (1) Edward Rutherfurd (4) Eileen Goudge (1) Eliza Orzeszkowa (3) Elizabeth Cooke (3) Elizabeth Gaskell (7) Elizabeth Haran (3) Elżbieta Cherezińska (5) Emilia Sokolik (1) Emily Jane Brontë (1) Emma Donoghue (1) Eowyn Ivey (1) Eric Lomax (1) Erin Morgenstern (1) Eugen Ruge (1) Eva Weaver (1) Ewa Bauer (2) Ewa Stachniak (2) Ewa Wróbel (1) Federico Moccia (4) Fern Britton (1) Fern Michaels (1) Florian Illies (1) Francine Rivers (3) Francis Hackett (1) Francis Scott Fitzgerald (1) Francoise Giroud (1) Gardner Raymond Dozois (1) Gavin Extence (2) George Orwell (1) George R.R. Martin (7) Georgia Bockoven (1) Gigi Buffon (1) Giovannino Guareschi (5) Glenys Carl (1) Grażyna Jeromin-Gałuszka (1) Greg King (1) Gregg Olsen (1) Grzegorz Sokołowski (1) Grzegorz Strzelczyk (1) Håkan Nesser (1) Hanna Cygler (3) Harper Lee (1) Helen Fielding (2) Helen Rappaport (1) Helena Mniszkówna (1) Helga Hoškova-Weissowá (1) Hellmut Andics (1) Henning Mankell (2) Henryk Sienkiewicz (1) Holly Peterson (1) Horacio Verbitsky (1) Ibn Warraq (1) Igor Sokołowski (4) Ismet Prcić (1) Iwona J. Walczak (3) Izabela Jung (1) Izabela Sowa (1) Izabella Frączyk (1) J.J. Renert (1) Jacek Dehnel (3) Jacek Hugo-Bader (2) Jacek Lusiński (1) Jadwiga Czajkowska (1) Jakub Puchalski (1) Jan Łoziński (1) Jan Miodek (2) Jan Paweł II (1) Jan Wróbel (1) Jane Austen (8) Janina Fedorowicz (1) Jaroslav Hašek (1) Jaume Cabré (2) Jaume Collel (1) Jean des Cars (2) Jean-Christophe Brisard (1) Jean-Jacques Sempé (3) Jean-Paul Roux (1) Jeannette Kalyta (1) Jennifer Kaufman (1) Jennifer Teege (1) Jennifer Worth (1) Jerzy Bralczyk (4) Jerzy Niemczuk (2) Jerzy Sosnowski (1) Jewgienij Wodołazkin (1) Jill Barnett (1) Jill Mansell (1) Joanna Konopińska (1) Joanna Marat (1) Joanna Szczęsna (1) Joanne Harris (1) Joanne Kathleen Rowling (15) Jodi Picoult (23) John Borrell (1) John Boyne (3) John Carlin (1) John Curran (1) John Green (1) John Grogan (1) John Ronald Reuel Tolkien (11) John Seeney (1) Jojo Moyes (9) Jolanta Król (1) Jolanta Kwiatkowska (1) Jon Ronson (1) Jonathan Littell (1) Jordi Pons Salas (1) Joyce Maynard (1) Józef Witko (2) Julia Alvarez (1) Julia Child (1) Julia P. Gelardi (1) Julian Tuwim (2) Julie Lawson Timmer (1) Julie Orringer (1) Jürgen Thorwald (6) Justin Go (1) Justin Peacock (1) Justyna Wydra (2) Ka Hancock (1) Kamil Janicki (2) Kard. Jorge Mario Bergolio (2) Karen Dionne (1) Karen Karbo (1) Karen Mack (1) Karolina Frankowska (1) Karolina Lanckorońska (1) Katarina Mazetti (2) Katarzyna Archimowicz (4) Katarzyna Bonda (8) Katarzyna Kołczewska (2) Katarzyna Kwiatkowska (5) Katarzyna Michalak (15) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (5) Kate Lord Brown (1) Katherine Webb (3) Kathryn Taylor (1) Keith Lowe (1) Kerstin Ekman (1) Kiera Cass (5) Kristina Sabaliauskaitė (2) Krzysztof Sadło (1) Krzysztof Ziemiec (2) ks. Jan Twardowski (1) Laila El Omari (1) Laurens van der Post (1) Leah Fleming (1) Lena Najdecka (1) Leslie Carroll (1) Levi Henriksen (1) Lily Koppel (1) Linda Green (2) Lisa Genova (3) Lisa Kleypas (1) Lisa Scottoline (1) Liv Tyler (1) Louisa May Alcott (2) Louise Walters (1) Lucy Ferriss (1) Lucy Maud Montgomery (10) Lucyna Olejniczak (1) Ludwig Winder (1) Ludwik Stomma (1) Łukasz Maciejewski (1) Łukasz Orbitowski (1) M.L. Stedman (1) Maciej Karpiński (1) Maciej Stuhr (1) Magda Gessler (1) Magdalena Grzebałkowska (3) Mag­da­lena Knedler (1) Magdalena Kordel (4) Magdalena Kulus (1) Magdalena Tulli (1) Maja Łozińska (1) Małgorzata Gutowska - Adamczyk (6) Małgorzata Halber (1) Małgorzata Hayles (2) Małgorzata Łukowiak (1) Małgorzata Maj (1) Małgorzata Musierowicz (16) Małgorzata Szejnert (1) Małgorzata Tusk (1) Małgorzata Warda (3) Mandy Hale (1) Marc Llewellyn (1) Marcin Górka (1) Marcin Mastalerz (2) Marcin Prokop (2) Marcin Wilk (2) Marcin Zaremba (1) Marek Aureliusz (1) Marek Grechuta (1) Marek Ławrynowicz (1) Marek Rybarczyk (2) Margaret Dilloway (1) Margaret Mitchell (1) Maria Dąbrowska (2) Maria Kruger (2) Maria Krüger (1) Maria Sveland (1) Maria Ulatowska (3) Marilyn Brant (1) Marina Stepnova (1) Mariola Pryzwan (1) Marion Zimmer Bradley (1) Mariusz Szczygieł (4) Mariusz Urbanek (7) Mariusz Wilka (1) Mariusz Ziomecki (1) Marta Kisiel (3) Martha Grimes (1) Martin Sixsmith (1) Matthew Quick (1) Melchior Wańkowicz (1) Melissa Hill (1) Meredith Goldstein (1) Mhairi McFarlane (2) Michał Heller (1) Mieczysław Mokrzycki (1) Mike Carson (1) Mira Suchodolska (1) Miriam Karmel (1) Mitch Albom (3) Monika A. Oleksa (7) Monika Szwaja (10) Nadine Gordimer (1) Natasha Walker (1) Ned Vizzini (1) Olle Lönnaeus (1) Papież Franciszek (2) Patrick Ness (1) Patrick Pesnot (1) Paul Arden (1) Paullina Simons (3) Penny Jordan (1) Peter Heller (1) Peter Kreeft (1) Platon (1) Pola Kinski (1) Priscille Sibley (1) Rachel Hauck (2) Rebecca Johns (1) Regina Brett (7) René Goscinny (3) Richard Paul Evans (6) Richard Phillips Feynman (3) Robert Galbraith (4) Robert J. Woźniak (1) Roma Ligocka (3) Ryszard Legutko (1) Sally Bedell Smith (1) Sam Pivnik (1) Samantha Hayes (1) Samantha van Leer (1) Sarita Mandanna (1) Seré Prince Halverson (1) Shelley Emling (1) Stanisław Zakościelny (1) Stephanie Evanovich (1) Stephenie Meyer (2) Sue Eckstein (1) Sue Woolmans (1) Sylwia Chutnik (1) Szymon Hołownia (14) Szymon Sokolik (1) Terry Pratchett (2) Trygve Gulbranssen (4) Tullio Avoledo (1) Victoria Twead (2) Walter R. Brooks (2) Wiesław Myśliwski (4) Wilkie Collins (3) Yrsa Sigurdardóttir (5) Zośka Papużanka (1)

Pogoda w mojej okolicy