W TEJ WITRYNIE SĄ WYKORZYSTYWANE PLIKI COOKIE, KTÓRYCH GOOGLE UŻYWA DO ŚWIADCZENIA SWOICH USŁUG I ANALIZOWANIA RUCHU. TWÓJ ADRES IP I NAZWA KLIENTA UŻYTKOWNIKA ORAZ DANE DOTYCZĄCE WYDAJNOŚCI I BEZPIECZEŃSTWA SĄ UDOSTĘPNIANE GOOGLE, BY ZAPEWNIĆ ODPOWIEDNIĄ JAKOŚĆ USŁUG, GENEROWAĆ STATYSTYKI UŻYTKOWANIA ORAZ WYKRYWAĆ NADUŻYCIA I NA NIE REAGOWAĆ.
REAGOWAĆ.

poniedziałek, 5 października 2015

"Cztery siostry. Utracony świat ostatnich księżniczek z rodu Romanowów" - Helen Rappaport

Cztery córki Mikołaja II dorastały niczym cudowne ptaki w złotej klatce, odizolowane od świata w zaciszu carskich rezydencji. Były ikonami stylu, gorącym tematem plotek, najbogatszymi i najbardziej pożądanymi pannami z europejskich rodzin królewskich na progu XX wieku.
Za oficjalnym wizerunkiem uroczych małych księżniczek w białych sukniach skrywały się jednak cztery silne osobowości i wyraziste temperamenty.
Prywatny świat Wielkich Księżnych Olgi, Tatiany, Marii i Anastazji wychodzi poza krąg nastoletnich miłości, dworskich intryg, dziewczęcych marzeń i aspiracji. To także historia dojrzewania czterech inteligentnych kobiet na tle nieuchronnego schyłku wielkiego imperium i całej epoki. Rewolucyjna zawierucha i dramat całej rodziny Romanowów uczyniły z nich bohaterki drugiego planu. Prawie sto lat po tragicznej śmierci ta opowieść po raz pierwszy wybrzmiewa ich własnym głosem.


Od ponad dekady interesuję się losami ostatnich Romanowów, zbieram książki, czytam, oglądam filmy, co wpadnie mi w ręce. Premierę książki o Oldze, Tatianie, Marii i Anastazji przyjęłam z ogromną radością i ciekawością. Gdy tylko książka przyszła, wiedziałam, że wszystko pójdzie w odstawkę i tak faktycznie się stało. Od razu zabrałam się do czytania i na dwa dni praktycznie zniknęłam z życia. Książka dla ludzi, którzy kochają historię, interesują się losami jednostek w burzliwych momentach historii. Wczoraj rozmawiałam z Mamą i uświadomiłyśmy sobie, że Romanowowie wydają nam się postaciami, które żyły eony temu, niemalże mitycznymi, a przecież nie minęło nawet sto lat od ich śmierci. Bolszewicy wykonali swoją pracę, sprawili, że ostatni car jawi się jako potwór, jego żona jako wariatka uwikłana w romans z Rasputinem, a ich córki to zbiorowy twór – OTMA. O Aleksym zaś pisze się w kontekście hemofilii, ta książka daje im szanse by odżyć, powiedzieć prawdę.


Ta historia zaczyna się w niemieckim, mało znaczącym księstwie Hesji w którym na świat przychodzi Alicja Heska, jej matką jest córka królowej Wiktorii a ojcem następca tronu księstwa Hesji. Ich rodzina jest prawie zwyczajna, matka wychowana na wiktoriańskim dworze dba o to, by dzieci nie uważały się za uprzywilejowane. Sama udziela się społecznie, bierze czynny udział w wychowaniu dzieci, czego nauczy również swoje córki. Niestety Alicja umiera zaraziwszy się od dzieci i kładzie się to cieniem melancholii na Alicję, której wychowanie przejmuje babka – Wiktoria, sprowadzając ją do Anglii. Tam dziewczynka chłonie umiłowanie prostoty, walory życia rodzinnego. Później jej drogi splatają się z drogami następcy rosyjskiego tronu – Mikołaja. Pomimo sprzeciwu obu rodzin młodzi jednak się zaręczają, a Alicja – jako Aleksandra Fiodorowna będzie ostatnią carycą, przybywa do kraju pogrążonego w żałobie po śmierci ojca Mikołaja. Aleksandra – chorobliwie nieśmiała, ale zakochana w mężu tworzy z nim duet idealny, rozkochanych w sobie – do ostatnich chwil ludzi, dla których największym szczęściem jest rodzina i proste przyjemności. Niestety rodzą im się cztery córki pod rząd, które dla rodziców są szczęściem, dla państwa porażką dynastyczną, gdy zaś rodzi się carewicz okazuje się, że Alix przekazała mu gen hemofilii i jego życie jest ciągle zagrożone. A Rosja wpływa na niebezpieczne wody, złe wieści docierają do rodzinnego zacisza w którym coraz bardziej zaszywa się carska rodzina. I właśnie do tego zacisza dzięki tej książce mamy dostęp. Najbardziej kompleksowy, jak do tej pory, pozbawiony maksymalnie polityki. Rodzinne życie carskiej rodziny jest lekturą porywającą i fascynującą. Na pewno chcecie to przeczytać!

Mam pewne zastrzeżenia do tytułu, najpierw pomyślałam, że to tłumacza poniosła fantazja, ale tytuł polski jest dokładnym(niemalże)tłumaczeniem tytułu angielskiego, a lektura połączona ze znajomością kultury rosyjskiej, reguł rządzących tym językiem(jakby co pod ręką byłą Mama), przyniosła wniosek, że tłumaczka – Anna Sak wykonała naprawdę dobrą robotę. Nie mam nic do zarzucenia(tak wiem, że książka jest tłumaczona z angielskiego, ale jednak pisanie o rosyjskiej rodzinie carskiej wymaga znajomości kultury rosyjskiej – naprawdę brawo!!). W przypadku tytułu fantazja poniosła autorkę, bo tytuł Cztery Siostry nijak ma się do stanu faktycznego, owszem OTMA(skrót od pierwszy liter imion, którego używały siostry) nie są głównymi bohaterkami. Książka traktuje o prywatnym życiu carskiej rodziny i jest tak proporcjonalnie o Aleksandrze, siostrach, carze, carewiczu. Muszę podkreślić, że książka w żaden sposób nie traci, na takim stanie rzeczy, ale wprowadza to w  błąd i hipotetycznie może rozczarować. Mnie nie rozczarowało, mnie zachwyciło. Tak często napalam się na biografię jakiejś postaci historycznej, która ma traktować o życiu prywatnym, a znajduję daty, nieuzasadnione politykowanie i jest po prostu zieeeew, tutaj to jest tak fantastycznie wyważone, bez gloryfikacji, książka nie jest hagiografią. Widać dużo pracę jaką musiała włożyć autorka w zdobycie niektórych informacji o których czytałam pierwszy raz, bo przecież większość świadków ostatnich dni tragicznie pożegnała się z życiem w bolszewickich katowniach.

Naprawdę chcę zachęcić do tej książki, od dziesięciu lat na przekór podręcznikom darzę sympatią Mikołaja i jego rodzinę, po przeczytaniu tej książki chciałam(najpierw pojechać do Liwadii), ich po prostu przytulić. Ciekawą sprawą jest jak różne było ich kameralne, rodzinne pełne miłości życie rodzinne od życia rodzinnego Franciszka Józefa, a dynastie upadły tak samo, ale upadek Romanowów był straszny. Pomimo tego koszmaru rewolucji ta rodzina nie przestała się kochać i wspierać. To jest piękne i warto o tym poczytać. Po prostu warto. To jak płomyk świecy, pośród bezmiaru zła i podłości.
Polecam!!

14 komentarzy:

 1. O, chętnie bym przeczytała :). Lubię takie historyczne klimaty, tym bardziej na jesień :). Lato jakoś takim lekturom u mnie nie sprzyja ;).

  OdpowiedzUsuń
 2. Będę czytać, oj będę, bo już mam chrapkę od czasu jak w zapowiedziach zobaczyłam, a jak jeszcze mówisz, że genialna, to tym bardziej:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Aktualnie czytam, a właściwie pochłaniam ją :) genialnie napisana i arcyciekawa!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja też interesuję się rodziną Romanowów, mam świadomość, że moi przodkowie byli ich poddanymi (zabór rosyjski), a mój stryjeczny czy tam wujeczny pradziadek walczył w 1905 roku w Mandżurii z Japońcami. Normalnie, 'na sopkach Mandzurii" walczył, tak jak w tym walcu :)))
  Kasiu, wierzę na słowo, że książka wspaniała i zazdraszczam lektury. Musze ją przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musisz!! Moje Przodki pod Franzem się rodzili :P

   Usuń
 5. A czytałaś Steva Berrego i jego wersję dalszych losów Romanowów?

  OdpowiedzUsuń
 6. Z wielką chęcią bym się na nią skusiła. Dzisiaj już sobie o niej troszkę poczytałam i widzę, że to lektura dla mnie :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
 7. Od dawna fascynuje mnie historia życia ostatniego cara i jego rodziny dlatego muszę mieć "Cztery siostry".

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam wielką ochotę na tę książkę. Wydaje się bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zwróciłam już uwagę wcześniej na tą książkę i jestem bardzo jej ciekawa, z chęcią po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Znowu mi to robisz. Ostatnio, gdy pisałaś o Romanowach, przez Ciebie kupiłam "Romanowowie. Imperium i familia", a teraz to. Na szczęście podobnie jak poprzednio, jesteśmy w okolicy moich urodzin, to znajdę łatwo chętnych do kupna ;) A mój komentarz pod tamtą konkretną książką, jak widać jest ciągle aktualny :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo jestem wredna. A przeczytałaś tych Romanowów?

   Usuń
 11. Właśnie ją przeczytałam i jestem pod wrażeniem, przyjemnie się czyta. Dzięki książce można poznać historię jednego z najpotężniejszych rodów Rosji, a także jej kulturę. Jeśli zastanawiacie się czy warto po nią sięgnąć to z czystym sumieniem mogę ją polecić.

  OdpowiedzUsuń

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.


Categories

2016 przeczytane (259) 30 dni z książkami (23) 52 filmy w 2014 (22) 52 filmy w 2015 (6) akcje (27) amor vincit omnia (10) Angielski ogród (6) audiobook (16) autobiografia (2) biografia (57) bolly (9) candy (2) Cmentarz Zapomnianych Książek (2) czytam przeleżałe trupy z półek (30) czytane 2018 (124) dzienniki (2) Euro 2012 (4) fantastyka (4) felietony (2) historia (28) kkd (4) klasyka (25) klasyka literatury popularnej (19) kolorowe czytanie (4) komedia (1) koty (5) kryminał (77) kucharzę (53) listy (1) literatura na peryferiach (4) łańcuszek (20) Mundial RPA (1) muzycznie (47) naturalnie (2) nie samą książką (141) oglądnęłam (189) ogrodowo (5) oscarowe wyzwanie (2) pachnące (129) planowanie i zagospodarowanie(niekoniecznie przestrzenne) (8) plany (7) podaj cegłę (13) podróże (4) podróże w czasie (13) podsumowanie (90) podsumowanie 2015 (12) podsumowanie 2016 (11) podsumowanie 2017 (14) podsumowanie 2018 (6) poezja (6) prawdziwe historie (15) projekt - nobliści (5) prywatne (74) prywatnie (9) przeczytałam (1686) przeczytałam 2015 (243) przeczytane w 2010 (1) przeczytane w 2011 (1) Real Madryt (3) recenzja książki (652) recenzyjne (955) religia i duchowość (4) reportaż (21) retro (3) robótki (24) roczne podsumowanie (7) romans (70) saga rodzinna (10) seriale (32) sportowo (26) stosik (102) test (1) top10 (12) turystycznie (1) village candle (12) w 2017 przeczytałam (226) woski (126) wymiana (8) wyzwanie - Agatha Christie (54) wyzwanie czytelnicze (69) wyzwanie filmowe (31) wyzwanie Picoult/Sparks (2) wyzwanie w centymetrach (1) yankee candle (94) z półki 2015 (3) zakupy (1) zapowiedź (11)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wg. Autorów ( w trakcie tworzenia)

Agata Christie (51) Agata Pruchniewska (1) Agatha Christie (16) Agnieszka Kaluga (1) Agnieszka Krakowiak-Kondracka (1) Agnieszka Lingas-Łoniewska (10) Agnieszka Wojdowicz (3) Aleksander Jażwiński (1) Aleksander Makowski (1) Aleksandra Szarłat (2) Alex Bellos (1) Alice Hoffman (1) Alina Białowąs (2) Aly Cha (1) Alyson Richman (1) Ałbena Grabowska (3) Ałbena Grabowska-Grzyb (4) Amy Hatvany (2) Andrzej Andrusiewicz (2) Andrzej Chwalba (1) Andrzej Grembowicz (1) Andrzej Kępiński (1) Andrzej Markowski (2) Angele Lieby (1) Angelika Kuźniak (2) Ann Brashares (1) Ann Wroe (1) Anna Bikont (1) Anna Fincer-Ogonowska (1) Anna Gavalda (1) Anna Herbich (3) Anna J. Szepielak (3) Anna Jean Mayhew (1) Anna Moczulska (1) Anna Nejman (1) Annabel Pitcher (1) Anne Brontë (2) Anne O'Brien (1) Anne Tyler (2) Antoni Słonimski (1) Antonina Kozłowska (2) Arael Zurli (1) Arthur Conan Doyle (1) Astrid Lindgren (4) Barbara Mutch (1) Barbara O`Neal (4) Barbara Sęk (2) Barbara Wachowicz (1) Becky Wade (1) Bill Bryson (2) Bolesław Prus (2) Bożena Keff (1) Brenda Reid (1) Brigitte Hamann (1) Brygida Grysiak (1) Carla Montero (1) Carlos Ruiz Zafón (3) Carrie Snyder (1) Cat Patrick (1) Cecelia Ahern (1) Cecilia Samartin (1) Cesarina Vighy (1) Chandra Hoffman (1) Charles Dickens (5) Charles Frazier (1) Charlotte Brontë (5) Cheryl Strayed (1) Chesley McLaren (1) Chris Columbus (1) Chris Fabry (1) Chris Grabenstein (1) Christian Jacq (1) Christina Baker-Kline (2) Chufo Llorens (1) Claire North (1) Clara Sanchez (1) Claude Quétel (1) Clive Staples Lewis (2) Colin Campbell (1) Colleen Hoover (9) Colleen McCullough (1) Conor Grennan (1) Consilia Maria Lakotta (2) Dan Brown (2) Daniel Silva (2) Danielle Steel (1) Danuta Awolusi (1) Danuta Pytlak (1) Dario Fo (1) Debbie Macomber (2) Denis Brian (1) Denis Diderot (1) Denise Hildreth Jones (1) Dennis Lehane (1) Diana Gabaldon (7) Diane Chamberlain (12) Doda Około-Kułak (1) Dodie Smith (1) Donald Spoto (2) Dorota Combrzyńska-Nogala (1) Dorota Gąsiorowska (3) Dorota Golińska (1) Dorota Ponińska (1) Dorota Terakowska (2) Dorothea Johnson (1) Dorothy Rowe (1) Dörthe Binkert (1) Douglas Smith (1) E. Lockhart (1) Edward Rutherfurd (2) Eileen Goudge (1) Eliza Orzeszkowa (2) Elizabeth Cooke (3) Elizabeth Gaskell (5) Elizabeth Haran (3) Elżbieta Cherezińska (5) Emilia Sokolik (1) Emily Jane Brontë (1) Emma Donoghue (1) Eowyn Ivey (1) Eric Lomax (1) Erin Morgenstern (1) Eugen Ruge (1) Eva Weaver (1) Ewa Bauer (2) Ewa Stachniak (2) Ewa Wróbel (1) Federico Moccia (4) Fern Britton (1) Fern Michaels (1) Florian Illies (1) Francine Rivers (3) Francis Hackett (1) Francis Scott Fitzgerald (1) Francoise Giroud (1) Gardner Raymond Dozois (1) Gavin Extence (2) George Orwell (1) George R.R. Martin (7) Georgia Bockoven (1) Gigi Buffon (1) Giovannino Guareschi (5) Glenys Carl (1) Grażyna Jeromin-Gałuszka (1) Greg King (1) Gregg Olsen (1) Grzegorz Sokołowski (1) Grzegorz Strzelczyk (1) Håkan Nesser (1) Hanna Cygler (3) Harper Lee (1) Helen Fielding (2) Helen Rappaport (1) Helena Mniszkówna (1) Helga Hoškova-Weissowá (1) Hellmut Andics (1) Henning Mankell (2) Henryk Sienkiewicz (1) Holly Peterson (1) Horacio Verbitsky (1) Ibn Warraq (1) Igor Sokołowski (3) Ismet Prcić (1) Iwona J. Walczak (3) Izabela Jung (1) Izabela Sowa (1) Izabella Frączyk (1) J.J. Renert (1) Jacek Dehnel (3) Jacek Hugo-Bader (1) Jacek Lusiński (1) Jadwiga Czajkowska (1) Jakub Puchalski (1) Jan Łoziński (1) Jan Miodek (2) Jan Paweł II (1) Jan Wróbel (1) Jane Austen (7) Janina Fedorowicz (1) Jaroslav Hašek (1) Jaume Cabré (2) Jaume Collel (1) Jean des Cars (2) Jean-Christophe Brisard (1) Jean-Jacques Sempé (1) Jean-Paul Roux (1) Jeannette Kalyta (1) Jennifer Kaufman (1) Jennifer Teege (1) Jennifer Worth (1) Jerzy Bralczyk (4) Jerzy Niemczuk (2) Jerzy Sosnowski (1) Jewgienij Wodołazkin (1) Jill Barnett (1) Jill Mansell (1) Joanna Konopińska (1) Joanna Marat (1) Joanna Szczęsna (1) Joanne Harris (1) Joanne Kathleen Rowling (13) Jodi Picoult (22) John Borrell (1) John Boyne (3) John Carlin (1) John Curran (1) John Green (1) John Grogan (1) John Ronald Reuel Tolkien (8) John Seeney (1) Jojo Moyes (8) Jolanta Król (1) Jolanta Kwiatkowska (1) Jon Ronson (1) Jonathan Littell (1) Jordi Pons Salas (1) Joyce Maynard (1) Józef Witko (2) Julia Alvarez (1) Julia Child (1) Julia P. Gelardi (1) Julian Tuwim (2) Julie Lawson Timmer (1) Julie Orringer (1) Jürgen Thorwald (6) Justin Go (1) Justin Peacock (1) Justyna Wydra (2) Ka Hancock (1) Kamil Janicki (2) Kard. Jorge Mario Bergolio (2) Karen Dionne (1) Karen Karbo (1) Karen Mack (1) Karolina Frankowska (1) Karolina Lanckorońska (1) Katarina Mazetti (2) Katarzyna Archimowicz (3) Katarzyna Bonda (7) Katarzyna Kołczewska (2) Katarzyna Kwiatkowska (5) Katarzyna Michalak (14) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (5) Kate Lord Brown (1) Katherine Webb (3) Kathryn Taylor (1) Keith Lowe (1) Kerstin Ekman (1) Kiera Cass (5) Kristina Sabaliauskaitė (1) Krzysztof Sadło (1) Krzysztof Ziemiec (2) ks. Jan Twardowski (1) Laila El Omari (1) Laurens van der Post (1) Leah Fleming (1) Lena Najdecka (1) Leslie Carroll (1) Levi Henriksen (1) Lily Koppel (1) Linda Green (2) Lisa Genova (3) Lisa Kleypas (1) Lisa Scottoline (1) Liv Tyler (1) Louisa May Alcott (1) Louise Walters (1) Lucy Ferriss (1) Lucy Maud Montgomery (8) Lucyna Olejniczak (1) Ludwig Winder (1) Ludwik Stomma (1) Łukasz Maciejewski (1) Łukasz Orbitowski (1) M.L. Stedman (1) Maciej Karpiński (1) Maciej Stuhr (1) Magda Gessler (1) Magdalena Grzebałkowska (3) Mag­da­lena Knedler (1) Magdalena Kordel (4) Magdalena Kulus (1) Magdalena Tulli (1) Maja Łozińska (1) Małgorzata Gutowska - Adamczyk (4) Małgorzata Halber (1) Małgorzata Hayles (1) Małgorzata Łukowiak (1) Małgorzata Maj (1) Małgorzata Musierowicz (16) Małgorzata Szejnert (1) Małgorzata Tusk (1) Małgorzata Warda (2) Mandy Hale (1) Marc Llewellyn (1) Marcin Górka (1) Marcin Mastalerz (2) Marcin Prokop (2) Marcin Wilk (1) Marcin Zaremba (1) Marek Aureliusz (1) Marek Grechuta (1) Marek Ławrynowicz (1) Marek Rybarczyk (2) Margaret Dilloway (1) Margaret Mitchell (1) Maria Dąbrowska (2) Maria Kruger (2) Maria Krüger (1) Maria Sveland (1) Maria Ulatowska (3) Marilyn Brant (1) Marina Stepnova (1) Mariola Pryzwan (1) Marion Zimmer Bradley (1) Mariusz Szczygieł (4) Mariusz Urbanek (6) Mariusz Wilka (1) Mariusz Ziomecki (1) Marta Kisiel (3) Martha Grimes (1) Martin Sixsmith (1) Matthew Quick (1) Melchior Wańkowicz (1) Melissa Hill (1) Meredith Goldstein (1) Mhairi McFarlane (2) Michał Heller (1) Mieczysław Mokrzycki (1) Mike Carson (1) Mira Suchodolska (1) Miriam Karmel (1) Mitch Albom (3) Monika A. Oleksa (6) Monika Szwaja (10) Nadine Gordimer (1) Natasha Walker (1) Ned Vizzini (1) Olle Lönnaeus (1) Papież Franciszek (2) Patrick Ness (1) Patrick Pesnot (1) Paul Arden (1) Paullina Simons (3) Penny Jordan (1) Peter Heller (1) Peter Kreeft (1) Platon (1) Pola Kinski (1) Priscille Sibley (1) Rachel Hauck (2) Rebecca Johns (1) Regina Brett (6) René Goscinny (1) Richard Paul Evans (6) Richard Phillips Feynman (3) Robert Galbraith (3) Robert J. Woźniak (1) Roma Ligocka (3) Ryszard Legutko (1) Sally Bedell Smith (1) Sam Pivnik (1) Samantha Hayes (1) Samantha van Leer (1) Sarita Mandanna (1) Seré Prince Halverson (1) Shelley Emling (1) Stanisław Zakościelny (1) Stephanie Evanovich (1) Stephenie Meyer (2) Sue Eckstein (1) Sue Woolmans (1) Sylwia Chutnik (1) Szymon Hołownia (12) Szymon Sokolik (1) Terry Pratchett (2) Trygve Gulbranssen (4) Tullio Avoledo (1) Victoria Twead (2) Walter R. Brooks (2) Wiesław Myśliwski (2) Wilkie Collins (2) Yrsa Sigurdardóttir (5) Zośka Papużanka (1)

Pogoda w mojej okolicy