poniedziałek, 3 lutego 2014

"Nie odchodź" - Lisa Scottoline

Mike Scanlon, trzydziestosześcioletni lekarz, odbywa służbę w Afganistanie, tęskniąc do pozostawionej w kraju żony Chloe i niedawno urodzonej córeczki. Wiadomość o nagłej śmierci Chloe jest dla niego wstrząsem. Równie wielkim okazują się szczegóły, które odkrywa wkrótce po powrocie, a które zmuszają go do zadania sobie pytania, na ile i czy w ogóle znał swoją żonę… i siebie. Musi też zdecydować, czy jest w stanie sam zająć się córką, dla której stał się zupełnie obcym człowiekiem. Mike uświadamia sobie, że najważniejszą bitwę swojego życia będzie musiał dopiero stoczyć, ryzykując wszystko, by ocalić to, co dla niego najdroższe.
Na ile jesteśmy w stanie poznać swoich bliskich i zrozumieć motywy ich działań? Jak bardzo samotność może mieć wpływ na autodestrukcyjne zachowania? Czy nieobecny dotąd w życiu dziecka ojciec może być równie dobrym rodzicem jak matka? Co to znaczy być bohaterem?


 Ostatnio było mi strasznie nie po drodze z ebookami. Telefon zapchałam sobie innymi aplikacjami, a Samsung ma tak beznadziejną baterię, że nie mogę sobie pozwolić, żeby na wyjazd brać go jako czytnik ebooków. Tablet leżał zapomniany na półce a ja przerzuciłam się na papierowe książki i audiobooki. Potrzebowałam pretekstu, ten zjawił się pod postacią najnowszej książki Lisy Scottoline. Do tej pory czytałam dwie powieści jej pióra i każda mnie pochłonęła, wywołała masę emocji i trzymała w napięciu. Z ciekawością wypatrywałam tej najnowszej. Jednak nie czytałam opisów, nie szukałam recenzji, więc zaczynając książkę nie miałam pojęcia jakiej tematyki będzie dotykać. Mogłam zgadywać i spekulować od początku i przez cały czas próbowałam wpaść na rozwiązanie. Nie udało mi się. Tzn. jedną rzecz, dosyć istotną odgadłam, ale reszta – była totalnym zaskoczeniem.

Mike jest lekarzem, podiatrą, zostaje powołany do wojska, na misję do Afganistanu, musi wyjechać, gdy jego ukochana, piękna żona Chloe rodzi córeczkę. Ma nadzieję, że te parę miesięcy miną szybko i wróci do żony i dziecka. Codziennie tęskni, żona wysyła mu zdjęcia rozwijającej się Emily. Dlatego jest w ciężkim szoku gdy otrzymuje telefon i dowiaduje się, że jego żona umarłą. Powraca do domu na krótką przepustkę, by pochować miłość swojego życia. Podczas tych kilku dni okazuje się, że walcząc za ojczyznę nie wiedział co się dzieje w jego domu na jaw wychodzą coraz to gorsze sekrety. Przytłoczony tym wszystkim Mike zostaje na kolejną zmianę w Afganistanie, jednak nieszczęśliwy wypadek sprawia, że zostaje odesłany do domu. Okazuje się, że wojna była tylko antraktem przed prawdziwą batalią, Mike przekonuje się, że walka się zaczyna, a on jest na linii ognia, bez broni.

Oczekiwałam powieści o ciężkiej tematyce, niejednoznacznej z punktu widzenia czytelnika, takiej, która przyprawi mnie o maraton myślowy o walkę „co jest właściwe”. Nie do końca to dostałam, ale nie znaczy to, że książka jest słaba. Przeciwnie, nie mogłam się od niej oderwać, gdyby nie potworna senność po dwóch dniach pracy non stop, pisałabym recenzję w środku nocy. Wydaję mi się, że problem z wczuciem się w sytuację wynika z Polskich realiów. Problematyka stresu pourazowego, trauma żołnierzy powracających z frontu w Polsce nie jest zjawiskiem szeroko znanym, tymczasem w Stanach często pojawia się w książkach, czy w serialach. U Nas służba wojskowa nie jest tak ceniona  jak w Stanach. Przed wojskiem się uciekało, a kilka moich koleżanek, których mężowie, czy synowie zaciągali się do wojska i wyjeżdżali na misję, byli pomstowani, nie chwaleni. Dlatego czytelnik polski nie do końca dobrze odbierze tę książkę. Sama mam znikome pojęcie o mentalności Amerykanów, wydaje mi się, że my te wszystkie podziękowania za walkę w obronie ojczyzny odbierzemy jako przesadny patos itp. Inna sprawa, że dla nas inwazja na Afganistan nie jest obroną Ojczyzny, a atakiem na inne państwo.
W dosyć fundamentalnej kwestii natrafiamy na problemy i mogłoby się wydawać, że cała książka dla mnie, pacyfisty i polskiego czytelnika będzie po prostu niestrawialna, że do mnie nie trafi, zabije mnie patosem. Ale paradoksalnie, tak nie jest. Odsunęłam od siebie uprzedzenia ideologiczne i geograficzne i zanurzyłam się w powieść. Powieść trudną. Z mojego punktu widzenia, nie wzbudzającą konfliktu etycznego, bowiem całym sercem byłam po stronie Mike`a i już w trakcie jego przepustki przejrzałam Boga i Danielle i tylko czekałam kiedy wyjdzie z nich chęć osiągnięcia własnego celu. Owszem spodziewałam się intrygi sięgającej głębiej, ale chyba Mike miał już dosyć. Na tego człowieka spada niewyobrażalny ciężar, co podnosi się po jednym ciosie, znowu zwala się na niego tonowy ciężar. Nie ma czasu odetchnąć, przystosować się, dlatego to co robi Bob z Danielle dla mnie jest nieludzkie. Egoistyczne i podłe. To, że Danielle kompensuje sobie brak własnego potomstwa jest oczywiste, to jak zazdrośnie strzeże Emily przed ojcem sprawia, że krew we mnie krzepnie. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie co czuje Mike, który stracił żonę i czuje że jego córeczka traktuje go jak obcego, czy wręcz wroga. Nie chcę uprzedzać faktów, ale gwarantuję Wam, że ruszy Was to. Tematyka jest naprawdę intrygująca. Może akurat ktoś będzie miał inne zdanie, może dla Was sytuacja nie będzie tak jednoznaczna. Ciekawa jestem Waszych opinii.

Podsumowując, uważam że książka jest bardzo dobra. Chociaż spodziewałam się czegoś innego, nie czuję się niemile rozczarowana. Dałam się wciągnąć, razem z bohaterem przeżywałam jego rozterki. Ubolewałam nad niesprawiedliwością i nieprzewidywalnością ludzkiego żywota. Bardzo warto sięgnąć po tę książkę. Ona dla Polskiego czytelnika nie będzie prosta, nic nie będzie oczywiste, ale to dobry, ciekawy sposób na poszerzenie horyzontów. Polecam. Kolejna klubowa pozycja „Kobiety to czytają”, która wciąga i angażuje!

21 komentarzy:

 1. Strasznie bym chciała poznać książki tej autorki, ale nie miałam jeszcze okazji, w bibliotece jest jedna, i ktoś sobie ją beztrosko przetrzymuje ponad rok... A swoją recenzję intrygujesz:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałam intrygować bo spojlerować nie lubię :P
   a za przetrzymywanie hultaja ubić!

   Usuń
 2. Skoro mówisz, że bardzo dobra, to wierzę na słowo - czytałam "Spójrz mi w oczy" tej autorki i byłam zachwycona. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czyli babskie czytadełko? Ok, będę pamiętać o tej książce, gdy najdzie mnie ochota na takowe. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A nie! Takie płytkie babskie czytadło to to nie jest :)

   Usuń
 4. Ależ mnie zaintrygowałaś, tym co spadnie na bohatera, co on odkryje. Zgodzę się z Tobą, że tematyka stresu pourazowego mało jest u nas poruszana w literaturze na przykładzie żołnierzy, a z chęcią bym o tym poczytała. A tej autorki czytałam "Ocal mnie" ( u mnie recenzja) o byciu matką plus wątek kryminalny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tutaj masz wątek o byciu ojcem, plus wątek kryminalny. Plus właśnie stres pourazowy oraz problem z dostosowaniem się do zmian :)

   Usuń
 5. Kiedy ja te wszystkie ciekawe książki znajdę czas?

  OdpowiedzUsuń
 6. A zaopatrzyłaś się w aplikację Prószyńskiego, dzięki której można odczytać z okładki jakieś dodatkowe elementy interaktywne ? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. niestety nie :( nawet nie wiem jak :(

   Usuń
  2. http://booklips.pl/newsy/wydawnictwo-proszynski-wprowadza-dla-swoich-czytelnikow-rzeczywistosc-rozszerzona/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=wydawnictwo-proszynski-wprowadza-dla-swoich-czytelnikow-rzeczywistosc-rozszerzona

   Usuń
  3. Dziękuję!! Teraz muszę się z tym obwąchać i wypróbować :D

   Usuń
 7. Chętnie przeczytam, bo fabuła brzmi interesująco, a poza tym przypomina mi trochę tematykę z książek Picoult. Może się mylę, ale zamierzam sie przekonać na własnej skórze! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, bardzo w stylu Picoult :) dlatego tak mi do gustu przypadła :)

   Usuń
 8. Po Twojej recenzji byłam nią już zainteresowana, a jak jeszcze doczytałam, że w stylu Picoult to już w ogóle mnie kupiłaś :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, nie zawiedzie Cię ta książka :)

   Usuń
 9. Witam ;)
  Mam prośbę.. Potrzebuję fragmentu śmiesznej książki.Tak na poziomie gimnazjalnym. Potrzebuję na konkurs recytatorski. Przepraszam jeśli sprawiam kłopot, al widzę,że bardzo dużo Pani czyta i myślę, że mogłaby mi Pani pomóc. ;)
  Z góry bardzo dziękuję za pomoc ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Napisałaś intrygującą recenzje więc wzięłam się za książkę. Okazało się że dla mnie jest to super książka która mnie poruszyła, wzruszyła. Nie mogłam się od niej oderwać. :D

  OdpowiedzUsuń

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.


Według Wydawnictw

Czarna Owca (12) Dom Wydawniczy Rebis (4) Replika (2) Wydawnictwo Psychoskok (2) Wydawnictwo Agora (10) Wydawnictwo Aktywa (2) Wydawnictwo Albatros (12) Wydawnictwo Bellona (5) Wydawnictwo Bukowy Las (3) Wydawnictwo Czarna Owca (17) Wydawnictwo Czarne (25) Wydawnictwo Czerwone i Czarne (1) Wydawnictwo Czwarta Strona (19) Wydawnictwo Czytelnik (3) Wydawnictwo Dobra Literatura (1) Wydawnictwo Dolnośląskie (8) Wydawnictwo Dowody na Istnienie (3) Wydawnictwo Dragon (2) Wydawnictwo Edipresse Książki (16) Wydawnictwo Erica (1) Wydawnictwo Esprit (2) Wydawnictwo Feeria (1) Wydawnictwo Filia (17) Wydawnictwo Franciszkanów "Bratni Zew" (1) Wydawnictwo Hachette (2) Wydawnictwo Harper Collins (7) Wydawnictwo Insignis (9) Wydawnictwo Iskry (8) Wydawnictwo J. Przeworskiego (1) Wydawnictwo Jaguar (3) Wydawnictwo JanKa (2) Wydawnictwo Kobiece (40) Wydawnictwo Książnica (9) Wydawnictwo Kwiaty Orientu (1) Wydawnictwo Lira (5) Wydawnictwo Literackie (42) Wydawnictwo MAG (1) Wydawnictwo Manufaktura Tekstów (1) Wydawnictwo Marginesy (45) Wydawnictwo Media Rodzina (8) Wydawnictwo Mg (25) Wydawnictwo Młodzieżówka (1) Wydawnictwo Muza (31) Wydawnictwo Nasza Księgarnia (3) Wydawnictwo Noir Sur Blanc (7) Wydawnictwo Nova Res (6) Wydawnictwo Nowa Proza (1) Wydawnictwo Otwarte (32) Wydawnictwo Pascal (15) Wydawnictwo Planeta (1) Wydawnictwo Poradnia K (4) Wydawnictwo Poznańskie (20) Wydawnictwo Prozami (1) Wydawnictwo Prószyński (58) Wydawnictwo PWN (3) Wydawnictwo Replika (34) Wydawnictwo Sic! (2) Wydawnictwo Smak Słowa (3) Wydawnictwo Sonia Draga (3) Wydawnictwo SQN (9) wydawnictwo Stara Szkoła (2) Wydawnictwo superNOWA (1) Wydawnictwo Szara Godzina (3) Wydawnictwo Szelest (1) Wydawnictwo Szósty Zmysł (6) Wydawnictwo Świat Książki (15) Wydawnictwo Święty Wojciech (1) Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (9) Wydawnictwo Uroboros (2) Wydawnictwo Vesper (1) Wydawnictwo W.A.B (35) Wydawnictwo WAM (2) Wydawnictwo WasPos (1) Wydawnictwo Wielka litera (5) Wydawnictwo WM (1) Wydawnictwo YA (3) Wydawnictwo Young (5) Wydawnictwo Znak (80) Wydawnictwo Zwierciadło (1) Wydawnictwo Zysk i s-ka (39)

Categories

2016 przeczytane (259) 2019 czytam (263) 2020 (107) 30 dni z książkami (23) 52 filmy w 2014 (22) 52 filmy w 2015 (6) akcje (27) amor vincit omnia (10) Angielski ogród (8) audiobook (16) autobiografia (5) biografia (75) bolly (9) candy (2) Cmentarz Zapomnianych Książek (2) czytam przeleżałe trupy z półek (62) czytane 2018 (244) dzienniki (4) Euro 2012 (4) fantastyka (10) felietony (3) historia (47) kkd (4) klasyka (35) klasyka literatury popularnej (21) kolorowe czytanie (4) komedia (1) koty (5) kryminał (93) kucharzę (53) listy (1) literatura na peryferiach (4) łańcuszek (20) Mundial RPA (1) muzycznie (47) naturalnie (2) nie samą książką (141) oglądnęłam (189) ogrodowo (5) oscarowe wyzwanie (2) pachnące (129) planowanie i zagospodarowanie(niekoniecznie przestrzenne) (8) plany (7) podaj cegłę (14) podróże (8) podróże w czasie (14) podsumowanie (96) podsumowanie 2015 (12) podsumowanie 2016 (11) podsumowanie 2017 (14) podsumowanie 2018 (12) poezja (8) prawdziwe historie (33) projekt - nobliści (5) prywatne (75) prywatnie (9) przeczytałam (2173) przeczytałam 2015 (243) przeczytane w 2010 (1) przeczytane w 2011 (1) Real Madryt (3) recenzja książki (1146) recenzyjne (1346) religia i duchowość (12) reportaż (52) retro (4) robótki (24) roczne podsumowanie (7) romans (120) saga rodzinna (19) seriale (33) sportowo (27) stosik (102) test (1) top10 (12) turystycznie (1) village candle (12) w 2017 przeczytałam (226) woski (126) wymiana (8) wyzwanie - Agatha Christie (54) wyzwanie czytelnicze (69) wyzwanie filmowe (31) wyzwanie Picoult/Sparks (2) wyzwanie w centymetrach (1) yankee candle (94) z półki 2015 (3) zakupy (1) zapowiedź (11)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wg. Autorów ( w trakcie tworzenia)

Agata Christie (51) Agata Pruchniewska (1) Agatha Christie (16) Agnieszka Kaluga (1) Agnieszka Krakowiak-Kondracka (2) Agnieszka Lingas-Łoniewska (12) Agnieszka Wojdowicz (3) Aleksander Jażwiński (1) Aleksander Makowski (1) Aleksandra Szarłat (2) Alex Bellos (1) Alice Hoffman (1) Alina Białowąs (2) Aly Cha (1) Alyson Richman (1) Ałbena Grabowska (4) Ałbena Grabowska-Grzyb (5) Amy Hatvany (2) Andrzej Andrusiewicz (2) Andrzej Chwalba (1) Andrzej Grembowicz (1) Andrzej Kępiński (1) Andrzej Markowski (2) Angele Lieby (1) Angelika Kuźniak (2) Ann Brashares (1) Ann Wroe (1) Anna Bikont (1) Anna Fincer-Ogonowska (1) Anna Gavalda (1) Anna Herbich (4) Anna J. Szepielak (3) Anna Jean Mayhew (1) Anna Moczulska (1) Anna Nejman (1) Annabel Pitcher (1) Anne Brontë (2) Anne O'Brien (1) Anne Tyler (2) Antoni Słonimski (1) Antonina Kozłowska (3) Arael Zurli (1) Arthur Conan Doyle (1) Astrid Lindgren (4) Barbara Mutch (1) Barbara O`Neal (4) Barbara Sęk (3) Barbara Wachowicz (1) Becky Wade (1) Bill Bryson (2) Bolesław Prus (2) Bożena Keff (1) Brenda Reid (1) Brigitte Hamann (1) Brygida Grysiak (1) Carla Montero (1) Carlos Ruiz Zafón (3) Carrie Snyder (1) Cat Patrick (1) Cecelia Ahern (4) Cecilia Samartin (1) Cesarina Vighy (1) Chandra Hoffman (1) Charles Dickens (5) Charles Frazier (1) Charlotte Brontë (5) Cheryl Strayed (1) Chesley McLaren (1) Chris Columbus (1) Chris Fabry (1) Chris Grabenstein (1) Christian Jacq (1) Christina Baker-Kline (2) Chufo Llorens (1) Claire North (1) Clara Sanchez (1) Claude Quétel (1) Clive Staples Lewis (2) Colin Campbell (1) Colleen Hoover (14) Colleen McCullough (1) Conor Grennan (1) Consilia Maria Lakotta (2) Dan Brown (2) Daniel Silva (2) Danielle Steel (1) Danuta Awolusi (1) Danuta Pytlak (1) Dario Fo (1) Debbie Macomber (2) Denis Brian (1) Denis Diderot (1) Denise Hildreth Jones (1) Dennis Lehane (1) Diana Gabaldon (7) Diane Chamberlain (15) Doda Około-Kułak (1) Dodie Smith (1) Donald Spoto (2) Dorota Combrzyńska-Nogala (1) Dorota Gąsiorowska (4) Dorota Golińska (1) Dorota Ponińska (1) Dorota Terakowska (2) Dorothea Johnson (1) Dorothy Rowe (1) Dörthe Binkert (1) Douglas Smith (1) E. Lockhart (1) Edward Rutherfurd (4) Eileen Goudge (1) Eliza Orzeszkowa (3) Elizabeth Cooke (3) Elizabeth Gaskell (7) Elizabeth Haran (3) Elżbieta Cherezińska (5) Emilia Sokolik (1) Emily Jane Brontë (1) Emma Donoghue (1) Eowyn Ivey (1) Eric Lomax (1) Erin Morgenstern (1) Eugen Ruge (1) Eva Weaver (1) Ewa Bauer (2) Ewa Stachniak (2) Ewa Wróbel (1) Federico Moccia (4) Fern Britton (1) Fern Michaels (1) Florian Illies (1) Francine Rivers (3) Francis Hackett (1) Francis Scott Fitzgerald (1) Francoise Giroud (1) Gardner Raymond Dozois (1) Gavin Extence (2) George Orwell (1) George R.R. Martin (7) Georgia Bockoven (1) Gigi Buffon (1) Giovannino Guareschi (5) Glenys Carl (1) Grażyna Jeromin-Gałuszka (1) Greg King (1) Gregg Olsen (1) Grzegorz Sokołowski (1) Grzegorz Strzelczyk (1) Håkan Nesser (1) Hanna Cygler (3) Harper Lee (1) Helen Fielding (2) Helen Rappaport (1) Helena Mniszkówna (1) Helga Hoškova-Weissowá (1) Hellmut Andics (1) Henning Mankell (2) Henryk Sienkiewicz (1) Holly Peterson (1) Horacio Verbitsky (1) Ibn Warraq (1) Igor Sokołowski (4) Ismet Prcić (1) Iwona J. Walczak (3) Izabela Jung (1) Izabela Sowa (1) Izabella Frączyk (1) J.J. Renert (1) Jacek Dehnel (3) Jacek Hugo-Bader (2) Jacek Lusiński (1) Jadwiga Czajkowska (1) Jakub Puchalski (1) Jan Łoziński (1) Jan Miodek (2) Jan Paweł II (1) Jan Wróbel (1) Jane Austen (8) Janina Fedorowicz (1) Jaroslav Hašek (1) Jaume Cabré (2) Jaume Collel (1) Jean des Cars (2) Jean-Christophe Brisard (1) Jean-Jacques Sempé (3) Jean-Paul Roux (1) Jeannette Kalyta (1) Jennifer Kaufman (1) Jennifer Teege (1) Jennifer Worth (1) Jerzy Bralczyk (4) Jerzy Niemczuk (2) Jerzy Sosnowski (1) Jewgienij Wodołazkin (1) Jill Barnett (1) Jill Mansell (1) Joanna Konopińska (1) Joanna Marat (1) Joanna Szczęsna (1) Joanne Harris (1) Joanne Kathleen Rowling (15) Jodi Picoult (23) John Borrell (1) John Boyne (3) John Carlin (1) John Curran (1) John Green (1) John Grogan (1) John Ronald Reuel Tolkien (11) John Seeney (1) Jojo Moyes (9) Jolanta Król (1) Jolanta Kwiatkowska (1) Jon Ronson (1) Jonathan Littell (1) Jordi Pons Salas (1) Joyce Maynard (1) Józef Witko (2) Julia Alvarez (1) Julia Child (1) Julia P. Gelardi (1) Julian Tuwim (2) Julie Lawson Timmer (1) Julie Orringer (1) Jürgen Thorwald (6) Justin Go (1) Justin Peacock (1) Justyna Wydra (2) Ka Hancock (1) Kamil Janicki (2) Kard. Jorge Mario Bergolio (2) Karen Dionne (1) Karen Karbo (1) Karen Mack (1) Karolina Frankowska (1) Karolina Lanckorońska (1) Katarina Mazetti (2) Katarzyna Archimowicz (4) Katarzyna Bonda (8) Katarzyna Kołczewska (2) Katarzyna Kwiatkowska (5) Katarzyna Michalak (15) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (5) Kate Lord Brown (1) Katherine Webb (3) Kathryn Taylor (1) Keith Lowe (1) Kerstin Ekman (1) Kiera Cass (5) Kristina Sabaliauskaitė (2) Krzysztof Sadło (1) Krzysztof Ziemiec (2) ks. Jan Twardowski (1) Laila El Omari (1) Laurens van der Post (1) Leah Fleming (1) Lena Najdecka (1) Leslie Carroll (1) Levi Henriksen (1) Lily Koppel (1) Linda Green (2) Lisa Genova (3) Lisa Kleypas (1) Lisa Scottoline (1) Liv Tyler (1) Louisa May Alcott (2) Louise Walters (1) Lucy Ferriss (1) Lucy Maud Montgomery (10) Lucyna Olejniczak (1) Ludwig Winder (1) Ludwik Stomma (1) Łukasz Maciejewski (1) Łukasz Orbitowski (1) M.L. Stedman (1) Maciej Karpiński (1) Maciej Stuhr (1) Magda Gessler (1) Magdalena Grzebałkowska (3) Mag­da­lena Knedler (1) Magdalena Kordel (4) Magdalena Kulus (1) Magdalena Tulli (1) Maja Łozińska (1) Małgorzata Gutowska - Adamczyk (6) Małgorzata Halber (1) Małgorzata Hayles (2) Małgorzata Łukowiak (1) Małgorzata Maj (1) Małgorzata Musierowicz (16) Małgorzata Szejnert (1) Małgorzata Tusk (1) Małgorzata Warda (3) Mandy Hale (1) Marc Llewellyn (1) Marcin Górka (1) Marcin Mastalerz (2) Marcin Prokop (2) Marcin Wilk (2) Marcin Zaremba (1) Marek Aureliusz (1) Marek Grechuta (1) Marek Ławrynowicz (1) Marek Rybarczyk (2) Margaret Dilloway (1) Margaret Mitchell (1) Maria Dąbrowska (2) Maria Kruger (2) Maria Krüger (1) Maria Sveland (1) Maria Ulatowska (3) Marilyn Brant (1) Marina Stepnova (1) Mariola Pryzwan (1) Marion Zimmer Bradley (1) Mariusz Szczygieł (4) Mariusz Urbanek (7) Mariusz Wilka (1) Mariusz Ziomecki (1) Marta Kisiel (3) Martha Grimes (1) Martin Sixsmith (1) Matthew Quick (1) Melchior Wańkowicz (1) Melissa Hill (1) Meredith Goldstein (1) Mhairi McFarlane (2) Michał Heller (1) Mieczysław Mokrzycki (1) Mike Carson (1) Mira Suchodolska (1) Miriam Karmel (1) Mitch Albom (3) Monika A. Oleksa (7) Monika Szwaja (10) Nadine Gordimer (1) Natasha Walker (1) Ned Vizzini (1) Olle Lönnaeus (1) Papież Franciszek (2) Patrick Ness (1) Patrick Pesnot (1) Paul Arden (1) Paullina Simons (3) Penny Jordan (1) Peter Heller (1) Peter Kreeft (1) Platon (1) Pola Kinski (1) Priscille Sibley (1) Rachel Hauck (2) Rebecca Johns (1) Regina Brett (7) René Goscinny (3) Richard Paul Evans (6) Richard Phillips Feynman (3) Robert Galbraith (4) Robert J. Woźniak (1) Roma Ligocka (3) Ryszard Legutko (1) Sally Bedell Smith (1) Sam Pivnik (1) Samantha Hayes (1) Samantha van Leer (1) Sarita Mandanna (1) Seré Prince Halverson (1) Shelley Emling (1) Stanisław Zakościelny (1) Stephanie Evanovich (1) Stephenie Meyer (2) Sue Eckstein (1) Sue Woolmans (1) Sylwia Chutnik (1) Szymon Hołownia (14) Szymon Sokolik (1) Terry Pratchett (2) Trygve Gulbranssen (4) Tullio Avoledo (1) Victoria Twead (2) Walter R. Brooks (2) Wiesław Myśliwski (4) Wilkie Collins (3) Yrsa Sigurdardóttir (5) Zośka Papużanka (1)

Pogoda w mojej okolicy