W TEJ WITRYNIE SĄ WYKORZYSTYWANE PLIKI COOKIE, KTÓRYCH GOOGLE UŻYWA DO ŚWIADCZENIA SWOICH USŁUG I ANALIZOWANIA RUCHU. TWÓJ ADRES IP I NAZWA KLIENTA UŻYTKOWNIKA ORAZ DANE DOTYCZĄCE WYDAJNOŚCI I BEZPIECZEŃSTWA SĄ UDOSTĘPNIANE GOOGLE, BY ZAPEWNIĆ ODPOWIEDNIĄ JAKOŚĆ USŁUG, GENEROWAĆ STATYSTYKI UŻYTKOWANIA ORAZ WYKRYWAĆ NADUŻYCIA I NA NIE REAGOWAĆ.
REAGOWAĆ.

wtorek, 25 lutego 2014

"Zorkownia" - Agnieszka KalugaZapis chwil, kilkanaście zdjęć z życia, z umierania, z pokory, cierpienia i nadziei oraz miłości

W hospicjum życie przecina się ze śmiercią. To miejsce rządzi się swoimi prawami i ma jasno określone zasady. Wchodzi się tu tylko raz. Zazwyczaj.

Agnieszka wchodzi tam od czterech lat. Jest wolontariuszką. Spędza czas z tymi, którzy potrzebują kilku ciepłych słów, pomocy przy jedzeniu, napisaniu ostatniego listu, spojrzenia, uśmiechu.

Niewiele, zaledwie bycie z drugim człowiekiem tu i teraz.

Być może dlatego to właśnie tutaj dając siebie, zyskuje się znacznie więcej.

"Zorkownia" to zapis chwil, kilkanaście zdjęć z życia, z umierania, z pokory, cierpienia i nadziei, z miłości tak wielkiej, że nie da się jej zamknąć w słowie.
To przepiękna, wzruszająca opowieść o życiu.

Agnieszka Kaluga bloga zaczęła pisać w roku 2010, żeby zrzucić z siebie ciężar życiowych doświadczeń w hospicjum, gdzie jest wolontariuszką.

Jej jest przede wszystkim zapisem nieustającej walki o życie, o jego sens i najważniejsze wartości.
Znowu bym to zrobiła. Gdyby nie Aga, znowu bym oceniła książkę po okładce. Byłam przekonana,  że „Zorkownia” to kolejna radosna i świetlista książka dla bab, na gorszy dzień. Gdy pół świata i cała Polska zachwyca się „Oskarem i Panią Różą”, jest ryzyko, że polska perełka, książka prawdziwa jak codzienność może przejść niezauważona.
Miłość i śmierć są nierozerwalnie związanie z życiem. Każdy kocha i każdy musi umrzeć. W obliczu śmierci ta miłość nabiera wyrazu, okazuje się, że „pozostanie po nas wszystko to, co uczyniliśmy z miłości”.
Agnieszka Kaluga pisze bloga. Nie słitaśniego blogaska, pisze – jak sama tytułuje – hospicyjną myśloodsiewnię. Autorka w swoim życiu przeżyła wiele, przeżyła to co kobiety załamuje, wpycha je w katatonię, Ona obiecała swojej umierającej córeczce, że się nie podda. Swoje siły poświęciła pomocy innym. Rozpoczęła pracę w hospicjum i opowiada o ludziach, których tam spotyka, o uczuciach, które nią targają.

Opowieść prawdziwa i piękna w swej normalności. Tak o śmierci i umieraniu potrafią pisać ludzie mądrzy. Agnieszka Kaluga nie popada w patos, nie kłóci się z Bogiem, nie dyskutuje o zasadności śmierci, nie szuka też w niej sztucznego sensu na siłę. Opisuje spotkania, rozmowy, gesty, drobne, ale jednocześnie takie, które zatykają gardło i wyciskają łzy.

Każda notatka napisana przez trzy lata(Autorka zaczęła pisać w 2010 roku) to osobna historia. To nie wirtualne byty, to realni ludzie, Marek, Ola, Gosia, Kazimierz… z szacunku dla Ich pamięci powinnam wymienić wszystkich, ale może lepiej gdy poznacie ich osobiście. Nie mogłam zostawić tej książki, a jednocześnie lektura była tak ciężka… tak ciężko było czytać przez łzy…

Do hospicjum trafiają młodzi i starzy, dzieci i dorośli, samotni i tacy, którzy mają zorganizowane życie rodzinne. Tyle ich dzieli, łączy jedno… nie wiem czy to dotyczy tylko mnie, ale po lekturze tej książki poczułam taki lęk o tych, których kocham a jednocześnie ogromną wdzięczność że ich mam.
Ta książka jest tak mądra, mądrością życiową, bo pokazuje realizm,  owszem sączy się z niej smutek, ale to chyba od nas zależy czy damy się mu pokonać, a może powinna zatryumfować miłość i nadzieja.
Polecam!  Trzeba przeczytać!

 To książka z gatunku tych, które nie tylko trzeba przeczytać, ale również z tych po lekturze których ma się książkowego kaca, problem z wyborem kolejnej lektury. Ten natłok myśli... ale to dobre myślenie

24 komentarze:

 1. Nie dziwię się, że o mały włos oceniłabyś tę książkę po okładce, bo ona od razu krzyczy: jestem zwykłym, babskim czytadłem. Dobrze, że o niej piszesz - mniej osób popełni taki błąd. :) W tym ja. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I ja żyłam w przekonaniu, że o mamo kolejne czytadło, ile można. Teraz mam misję :)

   Usuń
 2. Koniecznie muszę przeczytać, ale nie wiem, czy w tym momencie jestem na to gotowa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno lektura jest trudną, ale warto! Zobaczysz!

   Usuń
 3. Okładka wygląda na lekką obyczajówkę, ale już wiedziałam, że "Zorkownia" to coś więcej, bo ostatnio głośno o tej książce. Z racji, że to Znak to z pewnością przy najbliższym zamówieniu ją kupię i mam nadzieję, że tak jak Ty zachwycę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja omijałam recenzje bo nie wiedziałam, czy przeczytam i bałam się spojlerów. Enga mi dała do myślenia

   Usuń
 4. Ostatnio zastanawiałam się nad tym czy sobie zapodać tą książkę ( niestety w przyszłym miesiącu dopiero bo w tym zaszalałam niestety :( )...chociaż boję się tych emocji,które wywoła pewnikiem - to gdzieś tam w głębi duszy ciągnie mnie aby ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też nie kupuję książek w lutym, więc solidaryzuję się. Nie masz co bać się emocji, to dobre emocje w gruncie rzeczy, jesteśmy ludźmi :)

   Usuń
 5. Okładka jest myląca, ale treść zdecydowanie mnie zachęca do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zachęca, ale Cię zmasakruje - zobaczysz

   Usuń
 6. Okładka co prawda jest śliczna, ale tak samo jak ty, przed przeczytaniem opisu myślałam, że to ,,radosna książka dla bab na gorszy dzień". Dobrze było się pomylić ;) Jeśli będzie okazja, to zdecydowanie po ,,Zorkownie" sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sięgnij to na pewno nie jest lekka książka, a okładka jeszcze zaklina wiosnę!

   Usuń
 7. Muszę przeczytać, faktycznie okładka może być myląca ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a tyle razy się mówi... "nie oceniaj po okładce"

   Usuń
 8. Chętnie zajrzałabym do tej książki. Od wielu lat zmagam się z decyzją, czy zostać wolontariuszką hospicjum i wciąż czegoś się boję. Może taka opowieść byłaby dla mnie motorem, bo wiem, że gdy raz przekroczę ten próg, nie cofnę się.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem czy dałabym radę... ja się bardzo angażuję... nie wiem czy dałabym radę z tym wszystkim. Autorka na pewno Cię zachęci, ale nie da jednoznacznej odpowiedzi, bo to indywidualna sprawa

   Usuń
 9. O kurcze, a miałam ochotę na tę książkę! Prawie ją kupiłam, ale zrezygnowałam w ostatnim momencie, ponieważ miałam wrażenie, że będzie zbyt banalna. A tutaj proszę, okazuje się, że popełniłam błąd. Kupię na bank!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Błąd da się naprawić! Też czasami muszę sobie tak w brodę popluć.

   Usuń
 10. Początkowo sama myślałam, że to coś lekkiego, optymistycznego, w sam raz na wiosnę - potem przeczytałam opis i... resztę znasz. Chodzę rozbita i staram się lepiej przeżywać każdy dzień. Jeśli taki był jej cel - został spełniony.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I jeszcze te żonkile, no wiosenna lekka powieść, okładka nie przygotowuje na ten huragan

   Usuń
 11. Okładka w ogóle nie przygotowuje na tak emocjonujący środek. To musi być szalenie poruszająca lektura.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I jest, nie da się na te emocje przygotwać, opadają na Ciebie niespodziewanie jak śnieg z dachy

   Usuń
 12. Zapowiada się reweacynie! Pierwszy raaz o niej slyszę, ale zapowiada się bardzo fajnie i ciekawie :) Lubię książki o takiej tematyce

  OdpowiedzUsuń
 13. Zaglądałam na bloga i faktycznie - notki są mądre i wzruszające. Wiele tam cierpienia i smutku, dlatego nie wiem, czy w tej chwili jestem gotowa na taką lekturę. Ale na pewno kiedyś się skuszę. :)

  OdpowiedzUsuń

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.


Categories

2016 przeczytane (259) 30 dni z książkami (23) 52 filmy w 2014 (22) 52 filmy w 2015 (6) akcje (27) amor vincit omnia (10) Angielski ogród (6) audiobook (16) autobiografia (2) biografia (57) bolly (9) candy (2) Cmentarz Zapomnianych Książek (2) czytam przeleżałe trupy z półek (30) czytane 2018 (124) dzienniki (2) Euro 2012 (4) fantastyka (4) felietony (2) historia (28) kkd (4) klasyka (25) klasyka literatury popularnej (19) kolorowe czytanie (4) komedia (1) koty (5) kryminał (77) kucharzę (53) listy (1) literatura na peryferiach (4) łańcuszek (20) Mundial RPA (1) muzycznie (47) naturalnie (2) nie samą książką (141) oglądnęłam (189) ogrodowo (5) oscarowe wyzwanie (2) pachnące (129) planowanie i zagospodarowanie(niekoniecznie przestrzenne) (8) plany (7) podaj cegłę (13) podróże (4) podróże w czasie (13) podsumowanie (90) podsumowanie 2015 (12) podsumowanie 2016 (11) podsumowanie 2017 (14) podsumowanie 2018 (6) poezja (6) prawdziwe historie (15) projekt - nobliści (5) prywatne (74) prywatnie (9) przeczytałam (1686) przeczytałam 2015 (243) przeczytane w 2010 (1) przeczytane w 2011 (1) Real Madryt (3) recenzja książki (652) recenzyjne (955) religia i duchowość (4) reportaż (21) retro (3) robótki (24) roczne podsumowanie (7) romans (70) saga rodzinna (10) seriale (32) sportowo (26) stosik (102) test (1) top10 (12) turystycznie (1) village candle (12) w 2017 przeczytałam (226) woski (126) wymiana (8) wyzwanie - Agatha Christie (54) wyzwanie czytelnicze (69) wyzwanie filmowe (31) wyzwanie Picoult/Sparks (2) wyzwanie w centymetrach (1) yankee candle (94) z półki 2015 (3) zakupy (1) zapowiedź (11)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wg. Autorów ( w trakcie tworzenia)

Agata Christie (51) Agata Pruchniewska (1) Agatha Christie (16) Agnieszka Kaluga (1) Agnieszka Krakowiak-Kondracka (1) Agnieszka Lingas-Łoniewska (10) Agnieszka Wojdowicz (3) Aleksander Jażwiński (1) Aleksander Makowski (1) Aleksandra Szarłat (2) Alex Bellos (1) Alice Hoffman (1) Alina Białowąs (2) Aly Cha (1) Alyson Richman (1) Ałbena Grabowska (3) Ałbena Grabowska-Grzyb (4) Amy Hatvany (2) Andrzej Andrusiewicz (2) Andrzej Chwalba (1) Andrzej Grembowicz (1) Andrzej Kępiński (1) Andrzej Markowski (2) Angele Lieby (1) Angelika Kuźniak (2) Ann Brashares (1) Ann Wroe (1) Anna Bikont (1) Anna Fincer-Ogonowska (1) Anna Gavalda (1) Anna Herbich (3) Anna J. Szepielak (3) Anna Jean Mayhew (1) Anna Moczulska (1) Anna Nejman (1) Annabel Pitcher (1) Anne Brontë (2) Anne O'Brien (1) Anne Tyler (2) Antoni Słonimski (1) Antonina Kozłowska (2) Arael Zurli (1) Arthur Conan Doyle (1) Astrid Lindgren (4) Barbara Mutch (1) Barbara O`Neal (4) Barbara Sęk (2) Barbara Wachowicz (1) Becky Wade (1) Bill Bryson (2) Bolesław Prus (2) Bożena Keff (1) Brenda Reid (1) Brigitte Hamann (1) Brygida Grysiak (1) Carla Montero (1) Carlos Ruiz Zafón (3) Carrie Snyder (1) Cat Patrick (1) Cecelia Ahern (1) Cecilia Samartin (1) Cesarina Vighy (1) Chandra Hoffman (1) Charles Dickens (5) Charles Frazier (1) Charlotte Brontë (5) Cheryl Strayed (1) Chesley McLaren (1) Chris Columbus (1) Chris Fabry (1) Chris Grabenstein (1) Christian Jacq (1) Christina Baker-Kline (2) Chufo Llorens (1) Claire North (1) Clara Sanchez (1) Claude Quétel (1) Clive Staples Lewis (2) Colin Campbell (1) Colleen Hoover (9) Colleen McCullough (1) Conor Grennan (1) Consilia Maria Lakotta (2) Dan Brown (2) Daniel Silva (2) Danielle Steel (1) Danuta Awolusi (1) Danuta Pytlak (1) Dario Fo (1) Debbie Macomber (2) Denis Brian (1) Denis Diderot (1) Denise Hildreth Jones (1) Dennis Lehane (1) Diana Gabaldon (7) Diane Chamberlain (12) Doda Około-Kułak (1) Dodie Smith (1) Donald Spoto (2) Dorota Combrzyńska-Nogala (1) Dorota Gąsiorowska (3) Dorota Golińska (1) Dorota Ponińska (1) Dorota Terakowska (2) Dorothea Johnson (1) Dorothy Rowe (1) Dörthe Binkert (1) Douglas Smith (1) E. Lockhart (1) Edward Rutherfurd (2) Eileen Goudge (1) Eliza Orzeszkowa (2) Elizabeth Cooke (3) Elizabeth Gaskell (5) Elizabeth Haran (3) Elżbieta Cherezińska (5) Emilia Sokolik (1) Emily Jane Brontë (1) Emma Donoghue (1) Eowyn Ivey (1) Eric Lomax (1) Erin Morgenstern (1) Eugen Ruge (1) Eva Weaver (1) Ewa Bauer (2) Ewa Stachniak (2) Ewa Wróbel (1) Federico Moccia (4) Fern Britton (1) Fern Michaels (1) Florian Illies (1) Francine Rivers (3) Francis Hackett (1) Francis Scott Fitzgerald (1) Francoise Giroud (1) Gardner Raymond Dozois (1) Gavin Extence (2) George Orwell (1) George R.R. Martin (7) Georgia Bockoven (1) Gigi Buffon (1) Giovannino Guareschi (5) Glenys Carl (1) Grażyna Jeromin-Gałuszka (1) Greg King (1) Gregg Olsen (1) Grzegorz Sokołowski (1) Grzegorz Strzelczyk (1) Håkan Nesser (1) Hanna Cygler (3) Harper Lee (1) Helen Fielding (2) Helen Rappaport (1) Helena Mniszkówna (1) Helga Hoškova-Weissowá (1) Hellmut Andics (1) Henning Mankell (2) Henryk Sienkiewicz (1) Holly Peterson (1) Horacio Verbitsky (1) Ibn Warraq (1) Igor Sokołowski (3) Ismet Prcić (1) Iwona J. Walczak (3) Izabela Jung (1) Izabela Sowa (1) Izabella Frączyk (1) J.J. Renert (1) Jacek Dehnel (3) Jacek Hugo-Bader (1) Jacek Lusiński (1) Jadwiga Czajkowska (1) Jakub Puchalski (1) Jan Łoziński (1) Jan Miodek (2) Jan Paweł II (1) Jan Wróbel (1) Jane Austen (7) Janina Fedorowicz (1) Jaroslav Hašek (1) Jaume Cabré (2) Jaume Collel (1) Jean des Cars (2) Jean-Christophe Brisard (1) Jean-Jacques Sempé (1) Jean-Paul Roux (1) Jeannette Kalyta (1) Jennifer Kaufman (1) Jennifer Teege (1) Jennifer Worth (1) Jerzy Bralczyk (4) Jerzy Niemczuk (2) Jerzy Sosnowski (1) Jewgienij Wodołazkin (1) Jill Barnett (1) Jill Mansell (1) Joanna Konopińska (1) Joanna Marat (1) Joanna Szczęsna (1) Joanne Harris (1) Joanne Kathleen Rowling (13) Jodi Picoult (22) John Borrell (1) John Boyne (3) John Carlin (1) John Curran (1) John Green (1) John Grogan (1) John Ronald Reuel Tolkien (8) John Seeney (1) Jojo Moyes (8) Jolanta Król (1) Jolanta Kwiatkowska (1) Jon Ronson (1) Jonathan Littell (1) Jordi Pons Salas (1) Joyce Maynard (1) Józef Witko (2) Julia Alvarez (1) Julia Child (1) Julia P. Gelardi (1) Julian Tuwim (2) Julie Lawson Timmer (1) Julie Orringer (1) Jürgen Thorwald (6) Justin Go (1) Justin Peacock (1) Justyna Wydra (2) Ka Hancock (1) Kamil Janicki (2) Kard. Jorge Mario Bergolio (2) Karen Dionne (1) Karen Karbo (1) Karen Mack (1) Karolina Frankowska (1) Karolina Lanckorońska (1) Katarina Mazetti (2) Katarzyna Archimowicz (3) Katarzyna Bonda (7) Katarzyna Kołczewska (2) Katarzyna Kwiatkowska (5) Katarzyna Michalak (14) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (5) Kate Lord Brown (1) Katherine Webb (3) Kathryn Taylor (1) Keith Lowe (1) Kerstin Ekman (1) Kiera Cass (5) Kristina Sabaliauskaitė (1) Krzysztof Sadło (1) Krzysztof Ziemiec (2) ks. Jan Twardowski (1) Laila El Omari (1) Laurens van der Post (1) Leah Fleming (1) Lena Najdecka (1) Leslie Carroll (1) Levi Henriksen (1) Lily Koppel (1) Linda Green (2) Lisa Genova (3) Lisa Kleypas (1) Lisa Scottoline (1) Liv Tyler (1) Louisa May Alcott (1) Louise Walters (1) Lucy Ferriss (1) Lucy Maud Montgomery (8) Lucyna Olejniczak (1) Ludwig Winder (1) Ludwik Stomma (1) Łukasz Maciejewski (1) Łukasz Orbitowski (1) M.L. Stedman (1) Maciej Karpiński (1) Maciej Stuhr (1) Magda Gessler (1) Magdalena Grzebałkowska (3) Mag­da­lena Knedler (1) Magdalena Kordel (4) Magdalena Kulus (1) Magdalena Tulli (1) Maja Łozińska (1) Małgorzata Gutowska - Adamczyk (4) Małgorzata Halber (1) Małgorzata Hayles (1) Małgorzata Łukowiak (1) Małgorzata Maj (1) Małgorzata Musierowicz (16) Małgorzata Szejnert (1) Małgorzata Tusk (1) Małgorzata Warda (2) Mandy Hale (1) Marc Llewellyn (1) Marcin Górka (1) Marcin Mastalerz (2) Marcin Prokop (2) Marcin Wilk (1) Marcin Zaremba (1) Marek Aureliusz (1) Marek Grechuta (1) Marek Ławrynowicz (1) Marek Rybarczyk (2) Margaret Dilloway (1) Margaret Mitchell (1) Maria Dąbrowska (2) Maria Kruger (2) Maria Krüger (1) Maria Sveland (1) Maria Ulatowska (3) Marilyn Brant (1) Marina Stepnova (1) Mariola Pryzwan (1) Marion Zimmer Bradley (1) Mariusz Szczygieł (4) Mariusz Urbanek (6) Mariusz Wilka (1) Mariusz Ziomecki (1) Marta Kisiel (3) Martha Grimes (1) Martin Sixsmith (1) Matthew Quick (1) Melchior Wańkowicz (1) Melissa Hill (1) Meredith Goldstein (1) Mhairi McFarlane (2) Michał Heller (1) Mieczysław Mokrzycki (1) Mike Carson (1) Mira Suchodolska (1) Miriam Karmel (1) Mitch Albom (3) Monika A. Oleksa (6) Monika Szwaja (10) Nadine Gordimer (1) Natasha Walker (1) Ned Vizzini (1) Olle Lönnaeus (1) Papież Franciszek (2) Patrick Ness (1) Patrick Pesnot (1) Paul Arden (1) Paullina Simons (3) Penny Jordan (1) Peter Heller (1) Peter Kreeft (1) Platon (1) Pola Kinski (1) Priscille Sibley (1) Rachel Hauck (2) Rebecca Johns (1) Regina Brett (6) René Goscinny (1) Richard Paul Evans (6) Richard Phillips Feynman (3) Robert Galbraith (3) Robert J. Woźniak (1) Roma Ligocka (3) Ryszard Legutko (1) Sally Bedell Smith (1) Sam Pivnik (1) Samantha Hayes (1) Samantha van Leer (1) Sarita Mandanna (1) Seré Prince Halverson (1) Shelley Emling (1) Stanisław Zakościelny (1) Stephanie Evanovich (1) Stephenie Meyer (2) Sue Eckstein (1) Sue Woolmans (1) Sylwia Chutnik (1) Szymon Hołownia (12) Szymon Sokolik (1) Terry Pratchett (2) Trygve Gulbranssen (4) Tullio Avoledo (1) Victoria Twead (2) Walter R. Brooks (2) Wiesław Myśliwski (2) Wilkie Collins (2) Yrsa Sigurdardóttir (5) Zośka Papużanka (1)

Pogoda w mojej okolicy