środa, 26 lutego 2014

"Malownicze. Wymarzony dom" - Magdalena KordelKażdy ma swój Wymarzony Dom. Miejsce, w którym może znaleźć ukojenie, szczęście i miłość. Kiedy Magda podejmuje szaloną decyzję i kupuje stary dom w Malowniczem, miasteczku u podnóża Sudetów, nie wie jeszcze, jak bardzo zmieni się jej życie. W pierwszym odruchu chce się go pozbyć, ale dom nie chce wcale pozbyć się jej. Siła kryjąca się w jego wnętrzu pozwala Magdzie odnaleźć swoje miejsce i pomóc innym:

Małej Marcysi, która potrzebuje mamy.

Krysi, która leczy złamane serca kawą migdałową, a wieczorami piecze „kłopotki”, by zapomnieć o przeszłości.

Michałowi, który uczy się walczyć o miłość Magdy.

"Malownicze. Wymarzony dom" to wzruszająca i pełna humoru opowieść o spełnianiu marzeń, a przede wszystkim o miłości, która zmienia życie i nadaje mu sens. Jeśli wyciągniesz rękę do innych i nauczysz się marzyć, los uśmiechnie się do ciebie.
Kasiek zrobił sobie krzywdę, wprawdzie nikt jej nie przykleił do tej książki, ale jednak chciał dokończyć to co zaczął. Pisze do Was w trzeciej osobie, bo boli go głowa, odczuwa silny ból i stanowczo obiecuje, nigdy już nie przeczyta polskiej książce o ucieczce na wieś. Zanim przeczytacie moje refleksje z lektury tej konkretnej książki Kasiek wygłosi Wam referat, nadający się na ustną maturę z polskiego „różne? Oblicza wsi w polskiej literaturze współczesnej”. Jeśli ciekawi Was jakie kompetencje ma do płodzenia takich elaboratów, już wyjaśniam: Kasiek od ponad dwudziestu pięciu lat mieszka na wsi, dosyć specyficznej(pokażcie mi inną wieś gdzie stado circa dwudziestu krów spaceruje luzem i tamuje ruch na drodze krajowej, numer ileś-tam.

Kasiek, najwyraźniej jest masochistką i czytuje, modne ostatnio opowiastki o ucieczce na wieś. Według autorek tych wiekopomnych dzieł, godnych następczyć Reymonta, pretendentek do Nobla etc. Polska wieś tożsama jest z zaściankiem, totalnym końcem świata, na którym dopiero co zagościła elektryczność a wraz z nią, niczym ongiś biały w Nowym Świecie pojawia się Człowiek z Miasta, który niesie cywilizację i postęp. Gdy pojawia się CzM musowo cała wieś zlatuje się do jej chudoby i zawiera przyjaźń. Oczywiście wśród życzliwego pospólstwa znajdują się następujące elementy, większość wsi – ciemna jak tabaka w rogu, nadużywająca etanolu – także własnej produkcji, jakiś menelik z romantyczną przeszłością, będący komikiem i rozbawiający czytelnika, jedyną jasną stroną  jest oświecona jednostka, wykształcona i/lub z miasta. Ta jednostka razem z przybyłą bohaterką postanawiają nieść kaganek oświaty i bawić się w Siłaczki, wieś oddycha z ulgą, wszyscy są zachwyceni i doceniają trudy oraz nie wyobrażają sobie życia bez bohaterki i zastanawiają się jak żyli wcześniej.
Mogę argument, po argumencie obalać ten sielski wiejski obrazek, ale lektura książki mnie wypłukała. Napiszę Wam – ludzie na wsi nie dostają zawału z ekscytacji na widok nowego przybysza, nie chleją na umór całą wsią, potrafią mówić tak samo gramatycznie jak ludzie z miasta. Prawda w sklepach się plotkuje, ale podczas moich wizyt w Lublinie odkryłam, że tak samo dzieje się w miejskich sklepach, no chyba, że Lublin uznamy za wieś – to ok.

Jak wiecie z tytułu notki czytałam „Wymarzony dom”, jakiżby inny miałby dom na wsi. Tu jeszcze wtrącę, ludzie nie wyobrażam sobie mieszkania w innym miejscu niż moja wieś, ale brnięcie do sklepu w błocie po kolana, albo w śniegu po uda, który sprawia, że auto z napędem na cztery koła się zakopuje to nie jest sielanka. Dodatkowo nawet najmniejszy dom trzeba ogrzać, naprawdę wrzucanie kilku ton węgla do piwnicy to zarąbiście odprężające zajęcie, ale morduje krzyż.  Tylko o tym się nie pisze, wieś to ptaszki, pieski, zachody słońca i trawa. Koniec z wywodem oświeconego Kaśka. Więc! Mamy Madeleine, której matka w zależności od narodowej pasji chrzci dzieci, lekceważąc wytyczne w sprawie nadawania imion, ale to drobiazg. Otóż ta Magda, bo tak też można do niej mówić, po pijaku kupuje od matki swej przyjaciółki dom, gdzieś w Sudetach, traf chce, że tego samego dnia rzuca pracę i faceta(jej faceta zresztą). Magda kasy ma jak lodu, bo tajemniczy wuj robi jej regularne prezenty, więc jedzie do nowego domu obejrzeć nabytek. Oczywiście umowa zawarta po pijaku, na formularzu, bez notariusza, bez podatku jest ważna… nie – nie czepiam się, wiem że o takich prozaicznych bzdurach się nie piszę. Po przyjeździe do Malowniczego  Magda prędko nawiązuje wiele przyjaźni.  Przyczepia się do niej Marcysia, osierocone dziecko pozbawione rodziców, które jak każde niekochane dziecko szuka sobie zastępczej matki. Magda ma w nosie psychikę dziecka, jest tak poruszona jej historią, że z miejsca organizuje jej pokój u siebie, zasypuje ją prezentami i niemalże usynawia.  Zresztą, dom Magdy staje się czymś na kształt schroniska, pod jej dach trafia Julia, która wcześnie straciła matkę, ojciec jest wagabundą i gdy którymś razem rusza w trasę Julia postanawia odnaleźć wspomnianą w matczynym liście panią Krysię i dowiedzieć się prawdy. Na miejscu okazuje się, że jej ojciec jest lokalną sława, po latach wciąż pamiętają go wszyscy a w Julii każdy rozpoznaje jego córkę bo ta ma… jego oczy. Gdy Julia nawiązuje znajomość z niejakim Tymoteuszem, cała wieś jakby gromem porażona została… na ustach gości ta mityczna tajemnica, którą poznamy pod koniec a co do której cała para jak zwykle poszła w gwizdek.  Jeśli czytelniku spodziewasz się Sodomy  i Gomory gdzieś w Sudetach – nie nastawiaj się.  Jest jeszcze ta Krysia, nieszczęśliwa i wykorzystywana, ale poczciwa niewiasta. Są zwierzęta, różne patologie i miłość życia bohaterki która pojawia się jakieś sto stron przed końcem.

W recenzjach które do tej pory czytałam powieść tę określano jako: ciepła, sympatyczna itp. I taka jest, ja dodałabym jeden przymiotnik – nijaka. Serio, nie wymęczyłam się na tym gatunku od czasów „Młynu nad Czarnym Potokiem”. „Wymarzony dom” to właściwie zbiór historii ludzi, które mają stworzyć jakąś historię. Ja tego nie widzę, nie czuję. To kolejna powieść pozytywistyczna. A Magda wkurzyła mnie tylko swoją hipokryzją, nie popieram zachowania dziadków Marcysi, ale skoro Magda jest taka praworządna powinna na policję zapodać też siostrę i jej znajomków od wesołej imprezki.

Wiem, że ta książka dla wielbicieli gatunków będzie gratką i świetnym pomysłem na kilka wieczorów, ja zaś szukam odpowiedzi na pytanie „o czym jest ta książka”. Co nowego wnosi. Ja nie mam zielonego pojęcia. I idę odpocząć przy czymś wyrazistym. I przygotować się do smażenia pączków… i naprawdę, koniec książek o wyprowadzce na wieś. To ponad moje siły.
 

30 komentarzy:

 1. Lubię czytać Twoje wrażenia po lekturze, bo za każdym razem nie wiem, czego mogę się po nich spodziewać :P Sama należę do tej grupy, która uznała książkę Magdy Kordel za tę ciepłą i sympatyczną :) Nie sprzeczam się w żadnej mierze z Twoimi argumentami, bo masz rację. Jednak sama biorąc książkę do ręki nie czepiałam się szczegółów. Chciałam poczytać coś lekkiego, niezobowiązującego, co pozwoli mi się na jakiś czas oderwać od rzeczywistości i pod tym względem książka się sprawdziła. Więcej nie oczekiwałam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem :D widziałam Twoją recenzję na LC. I ja nie uważam, że Ty napisałaś nieszczerze. Ot miałyśmy inne opinie, ja też lubię lekkie książki i nie zawsze się czepiam, nie wiem dlaczego ta mi nie podpasowała. Bywa.
   Tak więc obie nie wiemy czego się spodziewać po moich recenzjach.
   Dziękuję :*

   Usuń
  2. miałam to samo napisać co Miłośniczka, ale mnie ubiegła ;)
   to po prostu książka na wieczór, dwa, trzy nawet, od tak, do poczytania, a przy okazji do zapomnienia o swoich własnych codziennych troskach, zresztą po samym tytule wiadomo było, że będzie o wymarzonym domostwie :)))
   co nie oznacza, że Twoje argumenty do mnie nie trafiają, ja akurat takiej historii na tamten czas potrzebowałam i byłam zadowolona

   Usuń
  3. Kasiu przepraszam za prywatę, ale znasz mnie i wiesz,że nie potrafię przemilczeć pewnych spraw, a że już zostałam za mój niewyparzony język zablokowana na Fb - trudno najwyzej tu mnie Ty zablokujesz.
   Czego nie lubię?
   Fałszu!
   Nóż w kieszeni się otwiera czytając tutaj opinie Anny - zwykła, lekka książka - od taka sobie, szkoda, że z jej opinii wynika co innego...
   Nie pierwszy przypadek przypodobania się innym...i dostosowania się do innych i zmiany zdania...
   Żal...
   Ale nie znoszę czegoś takiego.

   Usuń
  4. Tutaj Asymako kochana piałaś z zachwytu: http://asymaka.blogspot.com/2014/02/malownicze-wymarzony-dom-magdalena.html
   Ja kupiłam z Twojego podpuszczenia, i nie żałuję, a Ty się podlizujesz chyba...
   Mi "Malownicze..." się podobało, dobra książka, może za wiele w niej nie ma śmiechu, ale oczy się szklą. Nie wiem, czy napiszę o niej na moim własnie powstałym blogu, czy też nie, ale Kasiek czytał(a) chyba inną książkę? Miałam zacząć blog od czegoś Ważnego, Wielkiego i Mądrego, bo kończę "Obok Julii", żeby wydać się mądrzejszą, ale później pochylę się, mimo LAWINY pozytywnych recenzji, nad "Malowniczem.", bo cholera - mi się podobało. A co do recki powyżej, ktoś tutaj pozuje na zwierza popcoś tam http://zpopk.pl/grafomanki-fantastyka-i-zadza-zysku-czyli-zwierz-czyta-gre-o-ferrin.html#axzz2uYY1eksu co nie?

   Usuń
  5. Pax! Dziewczyny, nie będę nikogo blokować, lubię Was obie. Mogę

   Pani Anielu, po pierwsze na nikim się nie wzoruje, moja schizofrenia ;) często każe mi pisać o sobie i mówić w trzeciej osobie. Recenzja zwierza mi się nie podobała, bo nie lubię uprawiać wycieczek osobistych. Poważam Panią Magdalenę Kordel, wiem że ma grono oddanych czytelniczek i nie uważam, że one są oddane z lizusostwa czy z powodu innych niskich pobudek, ani dlatego że się nie znają. Uważam, że każdy ma prawo do swojego zdania. Jednych książka bawi i śmieszy, innych - w tym mnie - nie. I wcale nie uważam, że czytałyśmy inne książki, ale miałyśmy inne wrażenia. Po prostu :)

   Pozdrawiam, po założeniu bloga, prosze podrzucić adres :) nie jestem hejterem. Lubię blogi czytać :)

   Usuń
  6. Powiem Ci Kasiu, że ja jestem sceptycznie nastawiona do ksiażek pisanych przez Kordel. Co prawda czytałam już jedną jej powieść, która całkiem mi się podobała, to chyba jednak nie mam ochoty na więcej. Być może tej książce dam szansę, ale na pewno nie będzie to miało miejsce w najbliższym czasie.

   Asymaka zazwyczaj ma dwie różne opinie na temat jednej książki. W zależności jak wiatr zawieje i czy rozmawia z kimś prywatnie (lub pod postami na blogach innych osób), czy może jest to oficjalny post na jej blogu. Tam zazwyczaj jest laurkowo i wszystko jest przecudowne. No ale to ona jest taka rzetelna i szczera. No ale... Kochani, to na niej wszyscy się uwzięli i to jej wszystkiego ludzie zazdroszczą. Do tej pory się zastanawiam, czego tej Ani mogę zazdrościć. Na pewno nie tego, że rodzina, gdy chce ze mną porozmawiać to musi się dobijać do mnie przez fb. No ale cóż... Ludzie mają różnego bzika, a że jeszcze chwalą się tym publicznie i robią z siebie ofiary to już insza inszość. No ale to tak odbiegając nieco od tematu.

   Kasiek niech się nie martwi. Jeszcze znajdzie się lektura, która kochanego Kaśka naprostuje po przygodzie z powieścią p. Kordel!

   Usuń
  7. Jeżeli można, to "Anielu", "Anielko" - lepiej nawet Dziękuję Kaśku (jeżeli mogę?) za odpowiedź, też nie zapaliłam się ognistym poparciem dla Zwierza za recenzję p. Michalak..., ale mi się tak skojarzyło... Nie zgadzam się z Twoją oceną "Malowniczego.", ale każdy może mieć swoje zdanie...
   I dzięki za odpowiedź... A btw polecam "Obok Julii" jeżeli jeszcze nie czytałaś... może tutaj się spotkamy...

   Usuń
  8. Wolę Anielko :) u Nas się zdrabnia :) Kasiu, Kaśku, nie lubię Kaśki :P Zwierz jak dla mnie jest prowokacyjny na siłę, owszem czyni to za pomocą bardzo spójnego wizerunku i jednolitego stylu, ale ja wolę zachwycać się książkami, niż je ganić i poprawiać sobie ego. A mam wrażenie, że to robi Zwierz, pokazuje "och jestem inteligentem, a ten kto to napisał to debil". Nie lubię takiej postawy.

   "Obok Julii" zanotuję :)) Dziękuję :))

   Usuń
 2. Cóż, chyba jest już przesyt książek o takiej tematyce. Gdyby nie Twoja recenzja to może i bym sięgnęła, ale opis wsi który przedstawiłaś jest dla mnie zbyt nierealny, żebym mogła go przecierpieć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kup, bo warto... Książka dobra i czyta się bardzo wciągająco, zresztą - Kasiek, chyba nie czytał, bo książka jest o czymś innym, niż mówi Jej recenzja. Zwykle Jej teksty są OK, ale tutaj chyba była śpiąca czytając... ;-) Zresztą zobacz inne recenzje...

   Usuń
  2. A taki komentarz sobie wypraszam, bo albo to protekcjonalizm, albo posądzanie mnie o nierzetelną recenzję.

   Usuń
  3. Nie chciałam być protekcjonalna... może trochę ironiczna, ale mi nie wyszło? Jeśli tak, to przepraszam...

   Usuń
  4. To i ja przepraszam za szorstkość, pierwsze koty za ploty :))

   Usuń
 3. Uuu, nijaka? Takich nie chcę czytać. ;) Jak każdy, więc dobrze, że przestrzegasz. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzisz, dla mnie nijaka, ale ma grono fanów :P

   Usuń
 4. Dziękuję za recenzję. Planowałam kupić jutro tego e-booka, ponieważ czytałam inne książki Magdaleny Kordel i nawet mi się podobały, ale dzięki Tobie zaoszczędzę parę złotych :). Nie mam ochoty na lekturę kolejnej słodkiej, odrealnionej sielanki. Ostatnio zaczęłam preferować bardziej wyraziste książki (podoba mi się to określenie). I miłego smażenia pączków życzę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja wolałabym wydać na coś innego, ale może kiedyś będziesz na mnie zła, że Ci odradziłam. ;)

   Usuń
 5. Chcę przeczytać jakąś książkę tej autorki,ponieważ nie mam jeszcze żadnej na koncie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. czytałam,już jakiś czas temu,ale chyba jest właśnie taka nijaka,bo nie potrafię sobie przypomniec szczegółów:)))nie uwiodła mnie:)))
  a co do wsi-to też zawsze było moje marzenie-domek na wsi i całe szczęście ,że został marzeniem,bo dziś już wiem,że to nie taka sielanka jak się mieszczuchom wydaje:)))pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Wiem, że nie jest dobrze widziane żeby autor komentował recenzje własnych książek, ale z jednym się absolutnie nie mogę zgodzić. Nikt nie poznał Julii po oczach ojca. Owszem zauważono, że ma taki sam kolor, ale to chyba nie grzech. A za opinię dziękuję, z ciekawością przeczytałam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Magdaleno, nie wiem jak gdzie indziej, u mnie nie jest źle widziane. :) Dziękuję Pani za fajną postawę, brak hejtu i sprostowanie. Przerysowałam tę kwestię, przepraszam ;)

   Usuń
 8. Kasiu, a gdzieś Ty Kochana tam wieś widziała?;) ;) ;)

  Hmmmm mam wrażenie, ze czytałyśmy inne książki, szkoda, że nie napisałaś konkretnie o minusach, tylko uczepiłaś się tej wsi... Jakiej wsi? Toć Malownicze to podgórskie miasteczko ;) od iluś już książek...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słonko ale ja nie czytałam innych książek, dla mnie te opisy jechały wsią, ryneczek, niby tak, ale to wszystko było takie wiejskie... być może mój błąd. Co nie zmienia mojej opinii o odrealnieniu.

   Usuń
 9. Od kilku dni czaiłam się na tą książkę, czekałam na wizytę w bibliotece, żeby o nią zapytać. Ale po Twojej recenzji chyba zrezygnuję. O ile ucieczka na wieś jak najbardziej w książkach jest mi mile widziana (jestem do cna wielkomiastowa i marzy mi się cisza, i ptaszki, i wiejska sielanka ;) ) o tyle na nijakie książki szkoda mi czasu.

  OdpowiedzUsuń
 10. Niby fajnei się zapowiada, ale ja również mam dosyć książek o tych wyprowadzkach na wieś, poszukiwaniu sensu życia itp. W sumie w większości opowiadają o tym samym ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie moja tematyka (ileż można o tym samym!) i na dodatek mówisz, że nie powala na kolana... Na pewno po nią nie sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Wielkie brawa dla autorki książki! Świetnie zarysowane postacie, dialogi. Przeczytałam z wielką przyjemnością i czekam na koleje części:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie czytam tyle co Ty - ale staram się ;) Pierwsza z wielu recenzji i chyba pierwsza osoba, której się "Wymarzony dom" nie podobał. Dla mnie to była najgorsza przeczytana książka 2014 roku. Zabierając się za nią chciałam przeczytać coś lekkiego !!!!! Rozczarowałam się, ta książka nie wniosła do mojego życia nic !!!
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak widzisz powyżej trochę mi się dostało. Ale albo piszę szczerze, albo wcale ;)

   Usuń

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.


Według Wydawnictw

Czarna Owca (12) Dom Wydawniczy Rebis (4) Replika (2) Wydawnictwo Psychoskok (2) Wydawnictwo Agora (10) Wydawnictwo Aktywa (2) Wydawnictwo Albatros (12) Wydawnictwo Bellona (5) Wydawnictwo Bukowy Las (3) Wydawnictwo Czarna Owca (17) Wydawnictwo Czarne (25) Wydawnictwo Czerwone i Czarne (1) Wydawnictwo Czwarta Strona (19) Wydawnictwo Czytelnik (3) Wydawnictwo Dobra Literatura (1) Wydawnictwo Dolnośląskie (8) Wydawnictwo Dowody na Istnienie (3) Wydawnictwo Dragon (2) Wydawnictwo Edipresse Książki (16) Wydawnictwo Erica (1) Wydawnictwo Esprit (2) Wydawnictwo Feeria (1) Wydawnictwo Filia (17) Wydawnictwo Franciszkanów "Bratni Zew" (1) Wydawnictwo Hachette (2) Wydawnictwo Harper Collins (7) Wydawnictwo Insignis (9) Wydawnictwo Iskry (8) Wydawnictwo J. Przeworskiego (1) Wydawnictwo Jaguar (3) Wydawnictwo JanKa (2) Wydawnictwo Kobiece (40) Wydawnictwo Książnica (9) Wydawnictwo Kwiaty Orientu (1) Wydawnictwo Lira (5) Wydawnictwo Literackie (42) Wydawnictwo MAG (1) Wydawnictwo Manufaktura Tekstów (1) Wydawnictwo Marginesy (45) Wydawnictwo Media Rodzina (8) Wydawnictwo Mg (26) Wydawnictwo Młodzieżówka (1) Wydawnictwo Muza (31) Wydawnictwo Nasza Księgarnia (3) Wydawnictwo Noir Sur Blanc (7) Wydawnictwo Nova Res (6) Wydawnictwo Nowa Proza (1) Wydawnictwo Otwarte (32) Wydawnictwo Pascal (16) Wydawnictwo Planeta (1) Wydawnictwo Poradnia K (4) Wydawnictwo Poznańskie (20) Wydawnictwo Prozami (1) Wydawnictwo Prószyński (58) Wydawnictwo PWN (3) Wydawnictwo Replika (34) Wydawnictwo Sic! (2) Wydawnictwo Smak Słowa (3) Wydawnictwo Sonia Draga (3) Wydawnictwo SQN (9) wydawnictwo Stara Szkoła (2) Wydawnictwo superNOWA (1) Wydawnictwo Szara Godzina (3) Wydawnictwo Szelest (1) Wydawnictwo Szósty Zmysł (6) Wydawnictwo Świat Książki (15) Wydawnictwo Święty Wojciech (1) Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (9) Wydawnictwo Uroboros (2) Wydawnictwo Vesper (1) Wydawnictwo W.A.B (35) Wydawnictwo WAM (2) Wydawnictwo WasPos (1) Wydawnictwo Wielka litera (5) Wydawnictwo WM (1) Wydawnictwo YA (3) Wydawnictwo Young (5) Wydawnictwo Znak (81) Wydawnictwo Zwierciadło (1) Wydawnictwo Zysk i s-ka (39)

Categories

2016 przeczytane (259) 2019 czytam (263) 2020 (111) 30 dni z książkami (23) 52 filmy w 2014 (22) 52 filmy w 2015 (6) akcje (27) amor vincit omnia (10) Angielski ogród (8) audiobook (16) autobiografia (5) biografia (75) bolly (9) candy (2) Cmentarz Zapomnianych Książek (2) czytam przeleżałe trupy z półek (62) czytane 2018 (244) dzienniki (4) Euro 2012 (4) fantastyka (10) felietony (3) historia (47) kkd (4) klasyka (35) klasyka literatury popularnej (21) kolorowe czytanie (4) komedia (1) koty (5) kryminał (93) kucharzę (53) listy (1) literatura na peryferiach (4) łańcuszek (20) Mundial RPA (1) muzycznie (47) naturalnie (2) nie samą książką (141) oglądnęłam (189) ogrodowo (5) oscarowe wyzwanie (2) pachnące (129) planowanie i zagospodarowanie(niekoniecznie przestrzenne) (8) plany (7) podaj cegłę (14) podróże (8) podróże w czasie (14) podsumowanie (96) podsumowanie 2015 (12) podsumowanie 2016 (11) podsumowanie 2017 (14) podsumowanie 2018 (12) poezja (8) prawdziwe historie (33) projekt - nobliści (5) prywatne (75) prywatnie (9) przeczytałam (2177) przeczytałam 2015 (243) przeczytane w 2010 (1) przeczytane w 2011 (1) Real Madryt (3) recenzja książki (1150) recenzyjne (1350) religia i duchowość (12) reportaż (53) retro (4) robótki (24) roczne podsumowanie (7) romans (120) saga rodzinna (19) seriale (33) sportowo (27) stosik (102) test (1) top10 (12) turystycznie (1) village candle (12) w 2017 przeczytałam (226) woski (126) wymiana (8) wyzwanie - Agatha Christie (54) wyzwanie czytelnicze (69) wyzwanie filmowe (31) wyzwanie Picoult/Sparks (2) wyzwanie w centymetrach (1) yankee candle (94) z półki 2015 (3) zakupy (1) zapowiedź (11)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wg. Autorów ( w trakcie tworzenia)

Agata Christie (51) Agata Pruchniewska (1) Agatha Christie (16) Agnieszka Kaluga (1) Agnieszka Krakowiak-Kondracka (2) Agnieszka Lingas-Łoniewska (12) Agnieszka Wojdowicz (3) Aleksander Jażwiński (1) Aleksander Makowski (1) Aleksandra Szarłat (2) Alex Bellos (1) Alice Hoffman (1) Alina Białowąs (2) Aly Cha (1) Alyson Richman (1) Ałbena Grabowska (4) Ałbena Grabowska-Grzyb (5) Amy Hatvany (2) Andrzej Andrusiewicz (2) Andrzej Chwalba (1) Andrzej Grembowicz (1) Andrzej Kępiński (1) Andrzej Markowski (2) Angele Lieby (1) Angelika Kuźniak (2) Ann Brashares (1) Ann Wroe (1) Anna Bikont (1) Anna Fincer-Ogonowska (1) Anna Gavalda (1) Anna Herbich (4) Anna J. Szepielak (3) Anna Jean Mayhew (1) Anna Moczulska (1) Anna Nejman (1) Annabel Pitcher (1) Anne Brontë (2) Anne O'Brien (1) Anne Tyler (2) Antoni Słonimski (1) Antonina Kozłowska (3) Arael Zurli (1) Arthur Conan Doyle (1) Astrid Lindgren (4) Barbara Mutch (1) Barbara O`Neal (4) Barbara Sęk (3) Barbara Wachowicz (1) Becky Wade (1) Bill Bryson (2) Bolesław Prus (2) Bożena Keff (1) Brenda Reid (1) Brigitte Hamann (1) Brygida Grysiak (1) Carla Montero (1) Carlos Ruiz Zafón (3) Carrie Snyder (1) Cat Patrick (1) Cecelia Ahern (4) Cecilia Samartin (1) Cesarina Vighy (1) Chandra Hoffman (1) Charles Dickens (5) Charles Frazier (1) Charlotte Brontë (5) Cheryl Strayed (1) Chesley McLaren (1) Chris Columbus (1) Chris Fabry (1) Chris Grabenstein (1) Christian Jacq (1) Christina Baker-Kline (2) Chufo Llorens (1) Claire North (1) Clara Sanchez (1) Claude Quétel (1) Clive Staples Lewis (2) Colin Campbell (1) Colleen Hoover (14) Colleen McCullough (1) Conor Grennan (1) Consilia Maria Lakotta (2) Dan Brown (2) Daniel Silva (2) Danielle Steel (1) Danuta Awolusi (1) Danuta Pytlak (1) Dario Fo (1) Debbie Macomber (2) Denis Brian (1) Denis Diderot (1) Denise Hildreth Jones (1) Dennis Lehane (1) Diana Gabaldon (7) Diane Chamberlain (15) Doda Około-Kułak (1) Dodie Smith (1) Donald Spoto (2) Dorota Combrzyńska-Nogala (1) Dorota Gąsiorowska (4) Dorota Golińska (1) Dorota Ponińska (1) Dorota Terakowska (2) Dorothea Johnson (1) Dorothy Rowe (1) Dörthe Binkert (1) Douglas Smith (1) E. Lockhart (1) Edward Rutherfurd (4) Eileen Goudge (1) Eliza Orzeszkowa (3) Elizabeth Cooke (3) Elizabeth Gaskell (7) Elizabeth Haran (3) Elżbieta Cherezińska (5) Emilia Sokolik (1) Emily Jane Brontë (1) Emma Donoghue (1) Eowyn Ivey (1) Eric Lomax (1) Erin Morgenstern (1) Eugen Ruge (1) Eva Weaver (1) Ewa Bauer (2) Ewa Stachniak (2) Ewa Wróbel (1) Federico Moccia (4) Fern Britton (1) Fern Michaels (1) Florian Illies (1) Francine Rivers (3) Francis Hackett (1) Francis Scott Fitzgerald (1) Francoise Giroud (1) Gardner Raymond Dozois (1) Gavin Extence (2) George Orwell (1) George R.R. Martin (7) Georgia Bockoven (1) Gigi Buffon (1) Giovannino Guareschi (5) Glenys Carl (1) Grażyna Jeromin-Gałuszka (1) Greg King (1) Gregg Olsen (1) Grzegorz Sokołowski (1) Grzegorz Strzelczyk (1) Håkan Nesser (1) Hanna Cygler (3) Harper Lee (1) Helen Fielding (2) Helen Rappaport (1) Helena Mniszkówna (1) Helga Hoškova-Weissowá (1) Hellmut Andics (1) Henning Mankell (2) Henryk Sienkiewicz (1) Holly Peterson (1) Horacio Verbitsky (1) Ibn Warraq (1) Igor Sokołowski (4) Ismet Prcić (1) Iwona J. Walczak (3) Izabela Jung (1) Izabela Sowa (1) Izabella Frączyk (1) J.J. Renert (1) Jacek Dehnel (3) Jacek Hugo-Bader (2) Jacek Lusiński (1) Jadwiga Czajkowska (1) Jakub Puchalski (1) Jan Łoziński (1) Jan Miodek (2) Jan Paweł II (1) Jan Wróbel (1) Jane Austen (8) Janina Fedorowicz (1) Jaroslav Hašek (1) Jaume Cabré (2) Jaume Collel (1) Jean des Cars (2) Jean-Christophe Brisard (1) Jean-Jacques Sempé (3) Jean-Paul Roux (1) Jeannette Kalyta (1) Jennifer Kaufman (1) Jennifer Teege (1) Jennifer Worth (1) Jerzy Bralczyk (4) Jerzy Niemczuk (2) Jerzy Sosnowski (1) Jewgienij Wodołazkin (1) Jill Barnett (1) Jill Mansell (1) Joanna Konopińska (1) Joanna Marat (1) Joanna Szczęsna (1) Joanne Harris (1) Joanne Kathleen Rowling (15) Jodi Picoult (23) John Borrell (1) John Boyne (3) John Carlin (1) John Curran (1) John Green (1) John Grogan (1) John Ronald Reuel Tolkien (11) John Seeney (1) Jojo Moyes (9) Jolanta Król (1) Jolanta Kwiatkowska (1) Jon Ronson (1) Jonathan Littell (1) Jordi Pons Salas (1) Joyce Maynard (1) Józef Witko (2) Julia Alvarez (1) Julia Child (1) Julia P. Gelardi (1) Julian Tuwim (2) Julie Lawson Timmer (1) Julie Orringer (1) Jürgen Thorwald (6) Justin Go (1) Justin Peacock (1) Justyna Wydra (2) Ka Hancock (1) Kamil Janicki (2) Kard. Jorge Mario Bergolio (2) Karen Dionne (1) Karen Karbo (1) Karen Mack (1) Karolina Frankowska (1) Karolina Lanckorońska (1) Katarina Mazetti (2) Katarzyna Archimowicz (4) Katarzyna Bonda (8) Katarzyna Kołczewska (2) Katarzyna Kwiatkowska (5) Katarzyna Michalak (15) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (5) Kate Lord Brown (1) Katherine Webb (3) Kathryn Taylor (1) Keith Lowe (1) Kerstin Ekman (1) Kiera Cass (5) Kristina Sabaliauskaitė (2) Krzysztof Sadło (1) Krzysztof Ziemiec (2) ks. Jan Twardowski (1) Laila El Omari (1) Laurens van der Post (1) Leah Fleming (1) Lena Najdecka (1) Leslie Carroll (1) Levi Henriksen (1) Lily Koppel (1) Linda Green (2) Lisa Genova (3) Lisa Kleypas (1) Lisa Scottoline (1) Liv Tyler (1) Louisa May Alcott (2) Louise Walters (1) Lucy Ferriss (1) Lucy Maud Montgomery (10) Lucyna Olejniczak (1) Ludwig Winder (1) Ludwik Stomma (1) Łukasz Maciejewski (1) Łukasz Orbitowski (1) M.L. Stedman (1) Maciej Karpiński (1) Maciej Stuhr (1) Magda Gessler (1) Magdalena Grzebałkowska (3) Mag­da­lena Knedler (1) Magdalena Kordel (4) Magdalena Kulus (1) Magdalena Tulli (1) Maja Łozińska (1) Małgorzata Gutowska - Adamczyk (6) Małgorzata Halber (1) Małgorzata Hayles (2) Małgorzata Łukowiak (1) Małgorzata Maj (1) Małgorzata Musierowicz (16) Małgorzata Szejnert (1) Małgorzata Tusk (1) Małgorzata Warda (3) Mandy Hale (1) Marc Llewellyn (1) Marcin Górka (1) Marcin Mastalerz (2) Marcin Prokop (2) Marcin Wilk (2) Marcin Zaremba (1) Marek Aureliusz (1) Marek Grechuta (1) Marek Ławrynowicz (1) Marek Rybarczyk (2) Margaret Dilloway (1) Margaret Mitchell (1) Maria Dąbrowska (2) Maria Kruger (2) Maria Krüger (1) Maria Sveland (1) Maria Ulatowska (3) Marilyn Brant (1) Marina Stepnova (1) Mariola Pryzwan (1) Marion Zimmer Bradley (1) Mariusz Szczygieł (4) Mariusz Urbanek (7) Mariusz Wilka (1) Mariusz Ziomecki (1) Marta Kisiel (3) Martha Grimes (1) Martin Sixsmith (1) Matthew Quick (1) Melchior Wańkowicz (1) Melissa Hill (1) Meredith Goldstein (1) Mhairi McFarlane (2) Michał Heller (1) Mieczysław Mokrzycki (1) Mike Carson (1) Mira Suchodolska (1) Miriam Karmel (1) Mitch Albom (3) Monika A. Oleksa (7) Monika Szwaja (10) Nadine Gordimer (1) Natasha Walker (1) Ned Vizzini (1) Olle Lönnaeus (1) Papież Franciszek (2) Patrick Ness (1) Patrick Pesnot (1) Paul Arden (1) Paullina Simons (3) Penny Jordan (1) Peter Heller (1) Peter Kreeft (1) Platon (1) Pola Kinski (1) Priscille Sibley (1) Rachel Hauck (2) Rebecca Johns (1) Regina Brett (7) René Goscinny (3) Richard Paul Evans (6) Richard Phillips Feynman (3) Robert Galbraith (4) Robert J. Woźniak (1) Roma Ligocka (3) Ryszard Legutko (1) Sally Bedell Smith (1) Sam Pivnik (1) Samantha Hayes (1) Samantha van Leer (1) Sarita Mandanna (1) Seré Prince Halverson (1) Shelley Emling (1) Stanisław Zakościelny (1) Stephanie Evanovich (1) Stephenie Meyer (2) Sue Eckstein (1) Sue Woolmans (1) Sylwia Chutnik (1) Szymon Hołownia (14) Szymon Sokolik (1) Terry Pratchett (2) Trygve Gulbranssen (4) Tullio Avoledo (1) Victoria Twead (2) Walter R. Brooks (2) Wiesław Myśliwski (4) Wilkie Collins (3) Yrsa Sigurdardóttir (5) Zośka Papużanka (1)

Pogoda w mojej okolicy