W TEJ WITRYNIE SĄ WYKORZYSTYWANE PLIKI COOKIE, KTÓRYCH GOOGLE UŻYWA DO ŚWIADCZENIA SWOICH USŁUG I ANALIZOWANIA RUCHU. TWÓJ ADRES IP I NAZWA KLIENTA UŻYTKOWNIKA ORAZ DANE DOTYCZĄCE WYDAJNOŚCI I BEZPIECZEŃSTWA SĄ UDOSTĘPNIANE GOOGLE, BY ZAPEWNIĆ ODPOWIEDNIĄ JAKOŚĆ USŁUG, GENEROWAĆ STATYSTYKI UŻYTKOWANIA ORAZ WYKRYWAĆ NADUŻYCIA I NA NIE REAGOWAĆ.
REAGOWAĆ.

piątek, 13 czerwca 2014

"Real Madryt. Królewska historia najbardziej utytułowanego klubu świata" - Phil Ball

Książka Anglika, który kilkadziesiąt lat spędził w Hiszpanii, zadziwia barwnością narracji oraz obiektywizmem i odwagą w odkrywaniu zarówno jasnych, jak i ciemnych kart historii Los Blancos. Prowadzi czytelnika od powstania klubu, przez prezydenturę legendarnego Santiago Bernabéu, wielki Real lat 50. i 60., Piątkę Sępa, Galácticos Florentino Péreza, po czasy obecnego Realu Madryt.
Czy Real założyli Katalończycy? Która z gwiazd klubu była bardziej znana od Grety Garbo, a do tego przystojniejsza? Jak doszło do słynnej masakry 11:1 nad Barceloną i czy sędziowie i faszystowskie władze zawsze faworyzowali Królewskich?
Alfredo Di Stéfano, Ferenc Puskás, Emilio Butragueño, Hugo Sánchez, Roberto Carlos, Raúl, Zinédine Zidane, Iker Casillas, Cristiano Ronaldo. 112 lat potęgi. Największe sukcesy, najwięksi piłkarze, największy klub piłkarski na świecie.
Królewskie hasło jesteśmy po prostu najlepsi nikomu nie pozwala pozostać obojętnym – Real Madryt można tylko kochać albo nienawidzić. Pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów Królewskich, ale dla każdego, kto mieni się znawcą piłki nożnej. Specjalnie dla polskich czytelników została uaktualniona przez autora.
Real Madryt to najlepszy klub XX wieku, który w bieżącym stuleciu chciałby to miano obronić. To wielcy piłkarze i fascynujące historie z nimi związane. To najbardziej znana na globalnym rynku sportowa marka. To rzesze kibiców na całym świecie, a ściślej: wyznawców religii o nazwie madridismo. Real to instytucja, która nikogo nie pozostawia wobec siebie obojętnym.
Leszek Orłowski, Canal+ oraz Piłka nożna
Każdy szanujący się fan Królewskich MUSI przeczytać tę książkę! Każdy szanujący się fan innej drużyny – POWINIEN!
Michał Pol


Myślałam jak zacząć recenzję. Miałam napisać, że Real Madryt jest obecny w moim życiu od dekady, niestety – czas nawet dla mnie nie stoi w miejscu. To już ponad dziesięć lat oglądania meczy, ściskania kciuków, łez radości, ale również gorzkich rozczarowań i – nie wstydzę się tego – płaczu, smutku, nieprzespanych nocy, gdy gryzłam się wynikiem. To dziesiątki kpin znajomych, po kolejnej odpadce z Ligi Mistrzów, po przegranych Gran Derby, to mecze oglądane kosztem snu, czasami w gorączce, będąc półprzytomną. Od ponad dziesięciu lat, od pierwszego meczu, który świadomie oglądnęłam, Real jest ze mną, w przypince na torbie, w poduszce na której śpię, w kubku z Ikerem na podstawce z herbem Realu i w takowych kolczykach. Kocham ten klub, mam białą duszę, wyznaję religięmadridismo.  Nie postawię tej książki obok Biblii, ale będzie ona zawsze w zasięgu ręki.


Tytuł: „Real Madryt. Królewska historia najbardziej utytułowanego klubu świata”, mówi wszystko. O tym co dzieje się w klubie teraz, czytamy w prasie, oglądamy w wiadomościach. Najnowsza historia dzieje się na naszych oczach. Jest za wcześnie aby oceniać decyzje włodarzy, trenerów. Przyjdzie czas na ocenę kontrowersyjnych sytuacji, gdy emocje opadną i przed oczami zostaną nam najważniejsze wydarzenia. To co dzieje się w klubie teraz, to co się dzieje w Primiera Division, przez wielu uznawaną za najlepszą ligę(jestem wśród nich), ma swoje korzenie na początku wieku XX, gdy wraz z angielskimi imigrantami na Półwysep Iberyjski zawitała piłka nożna.  Na złość wyznawcom Madrytocentryzmu hiszpański futbol nie narodził się w stolicy Hiszpanii, najpierw były kluby z Barcelony i z Bilbao. Madryt stworzył swoją drużynę dopiero kilka lat później i to o ironio!! Z inicjatywy Katalończyków.
Początki, jak to zwykle bywa – były trudne, Real zbierał baty, a mecze z Barceloną i z Bilbao oprócz sportowej rywalizacji miały jeszcze podtekst polityczny. To były dla piłki nożnej zupełnie inne czasy. Dziś nie do pojęcia.

Jako czytelnik wiem jak ciężko napisać książce o piłce nożnej , aby nawet największy fan nie poczuł znudzenia. Czy statystyki, fakty sprzed kilkudziesięciu lat kogoś interesują? Czy da się o tym pisać w zajmujący sposób? Phill Ball pokazuje, że dysponując sprawnym piórem, dużym talentem – można. To nie są nudne wypisy z podręcznika, ta książka, to jakbyśmy zasiedli w madryckim barze, nad kuflem zimnego piwa i posłuchali znawcy tematy o wybitnym gawędziarskim talencie.
Czytając tę książkę śmiałam się w głos, z anegdotek, z zabawnych porównań i stwierdzeń. Były też chwile, gdy ze wzruszenia łza w oku mi się kręciła. Taki Phill Ball ma talent do opowiadania historii, nie czyni tego jak nauczyciel zmęczony wieloletnią pracą, ale jak człowiek zafascynowany tematem. Rozprawia się z mitami, dementuje plotki, próbuje wyjaśnić tajemnice, zasypuje nas – ale z umiarem, ciekawostkami.


Życzyłabym sobie więcej tak fascynujących książek, które przykuwają uwagę, których nie chce się odkładać a każda przeszkoda, czy to sen, czy praca są niemiłym utrudnieniem. W książce znajdziemy fotografie, co ważne – również bardzo stare, dzięki temu zobaczymy ludzi którzy tworzyli legendę Realu.
Na okładce znajdziemy zachętę do lektury, mówiącą o tym, że nie jest to książka tylko dla fana Realu, ale dla każdego szanującego się kibica. Muszę zgodzić się z tym stwierdzeniem, bo ta książko to nie panegiryk, ale raczej głębokie studium piłki nożnej, hiszpańskiej filozofii gry. Niepowtarzalna i cudowna.
Naprawdę, naprawdę z całego serca polecam.

9 komentarzy:

 1. Ja się zupełnie nie interesuję piłką nożną, wolę sporty indywidualne ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piłka jest piękna, bywa przygnębiająca, ale jest piękna

   Usuń
 2. Wahałem się czy nabyć tę książkę, z przyczyn o których piszesz, ale widzę że moje obawy były nieuzasadnione. Muszę ją mieć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Serio masz kubek z Ikerem? Błagam, pokaż mi go!
  Cieszę się, że książka jest tak dobra, bo czeka już na mojej półce. A jako, że również jestem Madridistką to lektura obowiązkowa dla mnie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam :D na fanpejdżu bloga powinien być bo lubię w nim pić :))

   Usuń
 4. Choćbym bardzo chciała, nie wyrobię sobie opinii na temat tej książki z jednego prostego powodu - Barcelona ponad wszystko! I choć bardzo zagorzałą fanką piłki nożnej nie jestem, to podtrzymuję rodzinną tradycję ;) Choć myślę, że dla fanów Realu może to być ciekawa pozycja :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Μy initial word-of aide can pгoblem: Seek initially thee empire οf
  God. A number off oսr prospects regarding ministry devote tҺeir total life essentially
  “training” fߋr ministry within the waay oone that іs same maү tach
  tο get а location bƴ ѡhich God’s contacting is not
  a consideration. Subsequently ӏ օbtained а message from tɦem stating that Һe no-longer sought licensure inside
  our presbytery. The kingdom оf God is God’s reign total factors, including ourself.
  Ҭhus, conversely, if a male isn’t skilled tɦat were manifestly гegarding аn office Bʏ-God, next no matter ʝust how muϲh it
  mmay Ьe wаnted by ɦim, hе should not ƅe permitted to provide іn it.

  pastor ed young sr
  Bеϲause yoս can realize, this can Ьe an exlression from the
  Sermon aboսt the Mount (Shiny ՏIX:33).
  I am awarte this language wіll undoubtedly ƅе puzzling
  tօ ѕome folks, paгticularly iif yoս tend to think аbout the kingdom οf God as aѕ many fortunate ѕtate of matters ɑs an interior feeling οf tranquility, oor on earth, oг Nirvana.
  Within thе laѕt couple of years we in Calvary Presbytery acquired а man come rеgarding ordination (licensure аnd oreination aat tɦe
  ѕame moment). There's notɦing mߋre cruel and unbearable tҺan obtaining our household ρut thrօugh the ring while "choosing" аt

  А cathedral , realuzing tɦɑt theƴ are meetung you before аnd afteг ԝith
  mals tҺat are diffеrent. Ԝе аre searching for ɑ Worship Pastor,
  І ɑm assuming this coulԀ appl to this plаce as well.


  We've more candidates than pulpits tɦat are open cuгrently
  and thus thеrе is noo genuine pressure that miɡht stewr pulpits
  tօ popuate Һaving candidates that are scarcely capable.
  Νevertheless, we've numerous for-profit seminaries
  tɦat can make an effort to shokw one to do each (including а quantity of females) աhether or not tҺey'гe seriously called tօ ɗo so.
  Hence it's not largely a spot (Heaven, Israel)
  оr a stаtе of matters (common justice) οr poѕsibly
  a feeling (serenity), Ƅut God’s sovereign rule. Ԝe ɦave
  a neա pastor and also the older gentlemen attended towards tҺe pastor and
  deacons to lett us understand tɦɑt wе аre out-of-oгdeг.
  I think the latter was generally as a result ߋf fɑct that he wаs a gentlmen wɦo'd becߋme а Roscoe delayed, out of a qualifications, ɦaving small iin ɦow of training
  (thougɦ he performed possess аn MDiv in onee of our Reformed seminaries).

  OdpowiedzUsuń
 6. Ostatnio mam faze na książki tematyki piłkarskiej;) Zaciekawiłaś mnie tą książką i cieszę się, że kobiety tez siegaja po takie pozycje!;) Ja ostatnio recenzowałam książkę o Neymarze i jednak chyba Barcelona jest bardziej dla mnie;)
  Pozdrawiam!
  pokolenie-zaczytanych.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.


Categories

2016 przeczytane (259) 30 dni z książkami (23) 52 filmy w 2014 (22) 52 filmy w 2015 (6) akcje (27) amor vincit omnia (10) Angielski ogród (6) audiobook (16) autobiografia (2) biografia (57) bolly (9) candy (2) Cmentarz Zapomnianych Książek (2) czytam przeleżałe trupy z półek (30) czytane 2018 (126) dzienniki (2) Euro 2012 (4) fantastyka (4) felietony (2) historia (28) kkd (4) klasyka (25) klasyka literatury popularnej (19) kolorowe czytanie (4) komedia (1) koty (5) kryminał (77) kucharzę (53) listy (1) literatura na peryferiach (4) łańcuszek (20) Mundial RPA (1) muzycznie (47) naturalnie (2) nie samą książką (141) oglądnęłam (189) ogrodowo (5) oscarowe wyzwanie (2) pachnące (129) planowanie i zagospodarowanie(niekoniecznie przestrzenne) (8) plany (7) podaj cegłę (13) podróże (4) podróże w czasie (13) podsumowanie (90) podsumowanie 2015 (12) podsumowanie 2016 (11) podsumowanie 2017 (14) podsumowanie 2018 (6) poezja (6) prawdziwe historie (15) projekt - nobliści (5) prywatne (74) prywatnie (9) przeczytałam (1688) przeczytałam 2015 (243) przeczytane w 2010 (1) przeczytane w 2011 (1) Real Madryt (3) recenzja książki (654) recenzyjne (957) religia i duchowość (4) reportaż (21) retro (3) robótki (24) roczne podsumowanie (7) romans (70) saga rodzinna (10) seriale (32) sportowo (26) stosik (102) test (1) top10 (12) turystycznie (1) village candle (12) w 2017 przeczytałam (226) woski (126) wymiana (8) wyzwanie - Agatha Christie (54) wyzwanie czytelnicze (69) wyzwanie filmowe (31) wyzwanie Picoult/Sparks (2) wyzwanie w centymetrach (1) yankee candle (94) z półki 2015 (3) zakupy (1) zapowiedź (11)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wg. Autorów ( w trakcie tworzenia)

Agata Christie (51) Agata Pruchniewska (1) Agatha Christie (16) Agnieszka Kaluga (1) Agnieszka Krakowiak-Kondracka (1) Agnieszka Lingas-Łoniewska (10) Agnieszka Wojdowicz (3) Aleksander Jażwiński (1) Aleksander Makowski (1) Aleksandra Szarłat (2) Alex Bellos (1) Alice Hoffman (1) Alina Białowąs (2) Aly Cha (1) Alyson Richman (1) Ałbena Grabowska (3) Ałbena Grabowska-Grzyb (4) Amy Hatvany (2) Andrzej Andrusiewicz (2) Andrzej Chwalba (1) Andrzej Grembowicz (1) Andrzej Kępiński (1) Andrzej Markowski (2) Angele Lieby (1) Angelika Kuźniak (2) Ann Brashares (1) Ann Wroe (1) Anna Bikont (1) Anna Fincer-Ogonowska (1) Anna Gavalda (1) Anna Herbich (3) Anna J. Szepielak (3) Anna Jean Mayhew (1) Anna Moczulska (1) Anna Nejman (1) Annabel Pitcher (1) Anne Brontë (2) Anne O'Brien (1) Anne Tyler (2) Antoni Słonimski (1) Antonina Kozłowska (2) Arael Zurli (1) Arthur Conan Doyle (1) Astrid Lindgren (4) Barbara Mutch (1) Barbara O`Neal (4) Barbara Sęk (2) Barbara Wachowicz (1) Becky Wade (1) Bill Bryson (2) Bolesław Prus (2) Bożena Keff (1) Brenda Reid (1) Brigitte Hamann (1) Brygida Grysiak (1) Carla Montero (1) Carlos Ruiz Zafón (3) Carrie Snyder (1) Cat Patrick (1) Cecelia Ahern (1) Cecilia Samartin (1) Cesarina Vighy (1) Chandra Hoffman (1) Charles Dickens (5) Charles Frazier (1) Charlotte Brontë (5) Cheryl Strayed (1) Chesley McLaren (1) Chris Columbus (1) Chris Fabry (1) Chris Grabenstein (1) Christian Jacq (1) Christina Baker-Kline (2) Chufo Llorens (1) Claire North (1) Clara Sanchez (1) Claude Quétel (1) Clive Staples Lewis (2) Colin Campbell (1) Colleen Hoover (9) Colleen McCullough (1) Conor Grennan (1) Consilia Maria Lakotta (2) Dan Brown (2) Daniel Silva (2) Danielle Steel (1) Danuta Awolusi (1) Danuta Pytlak (1) Dario Fo (1) Debbie Macomber (2) Denis Brian (1) Denis Diderot (1) Denise Hildreth Jones (1) Dennis Lehane (1) Diana Gabaldon (7) Diane Chamberlain (12) Doda Około-Kułak (1) Dodie Smith (1) Donald Spoto (2) Dorota Combrzyńska-Nogala (1) Dorota Gąsiorowska (3) Dorota Golińska (1) Dorota Ponińska (1) Dorota Terakowska (2) Dorothea Johnson (1) Dorothy Rowe (1) Dörthe Binkert (1) Douglas Smith (1) E. Lockhart (1) Edward Rutherfurd (2) Eileen Goudge (1) Eliza Orzeszkowa (2) Elizabeth Cooke (3) Elizabeth Gaskell (5) Elizabeth Haran (3) Elżbieta Cherezińska (5) Emilia Sokolik (1) Emily Jane Brontë (1) Emma Donoghue (1) Eowyn Ivey (1) Eric Lomax (1) Erin Morgenstern (1) Eugen Ruge (1) Eva Weaver (1) Ewa Bauer (2) Ewa Stachniak (2) Ewa Wróbel (1) Federico Moccia (4) Fern Britton (1) Fern Michaels (1) Florian Illies (1) Francine Rivers (3) Francis Hackett (1) Francis Scott Fitzgerald (1) Francoise Giroud (1) Gardner Raymond Dozois (1) Gavin Extence (2) George Orwell (1) George R.R. Martin (7) Georgia Bockoven (1) Gigi Buffon (1) Giovannino Guareschi (5) Glenys Carl (1) Grażyna Jeromin-Gałuszka (1) Greg King (1) Gregg Olsen (1) Grzegorz Sokołowski (1) Grzegorz Strzelczyk (1) Håkan Nesser (1) Hanna Cygler (3) Harper Lee (1) Helen Fielding (2) Helen Rappaport (1) Helena Mniszkówna (1) Helga Hoškova-Weissowá (1) Hellmut Andics (1) Henning Mankell (2) Henryk Sienkiewicz (1) Holly Peterson (1) Horacio Verbitsky (1) Ibn Warraq (1) Igor Sokołowski (3) Ismet Prcić (1) Iwona J. Walczak (3) Izabela Jung (1) Izabela Sowa (1) Izabella Frączyk (1) J.J. Renert (1) Jacek Dehnel (3) Jacek Hugo-Bader (1) Jacek Lusiński (1) Jadwiga Czajkowska (1) Jakub Puchalski (1) Jan Łoziński (1) Jan Miodek (2) Jan Paweł II (1) Jan Wróbel (1) Jane Austen (7) Janina Fedorowicz (1) Jaroslav Hašek (1) Jaume Cabré (2) Jaume Collel (1) Jean des Cars (2) Jean-Christophe Brisard (1) Jean-Jacques Sempé (1) Jean-Paul Roux (1) Jeannette Kalyta (1) Jennifer Kaufman (1) Jennifer Teege (1) Jennifer Worth (1) Jerzy Bralczyk (4) Jerzy Niemczuk (2) Jerzy Sosnowski (1) Jewgienij Wodołazkin (1) Jill Barnett (1) Jill Mansell (1) Joanna Konopińska (1) Joanna Marat (1) Joanna Szczęsna (1) Joanne Harris (1) Joanne Kathleen Rowling (13) Jodi Picoult (22) John Borrell (1) John Boyne (3) John Carlin (1) John Curran (1) John Green (1) John Grogan (1) John Ronald Reuel Tolkien (8) John Seeney (1) Jojo Moyes (8) Jolanta Król (1) Jolanta Kwiatkowska (1) Jon Ronson (1) Jonathan Littell (1) Jordi Pons Salas (1) Joyce Maynard (1) Józef Witko (2) Julia Alvarez (1) Julia Child (1) Julia P. Gelardi (1) Julian Tuwim (2) Julie Lawson Timmer (1) Julie Orringer (1) Jürgen Thorwald (6) Justin Go (1) Justin Peacock (1) Justyna Wydra (2) Ka Hancock (1) Kamil Janicki (2) Kard. Jorge Mario Bergolio (2) Karen Dionne (1) Karen Karbo (1) Karen Mack (1) Karolina Frankowska (1) Karolina Lanckorońska (1) Katarina Mazetti (2) Katarzyna Archimowicz (3) Katarzyna Bonda (7) Katarzyna Kołczewska (2) Katarzyna Kwiatkowska (5) Katarzyna Michalak (14) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (5) Kate Lord Brown (1) Katherine Webb (3) Kathryn Taylor (1) Keith Lowe (1) Kerstin Ekman (1) Kiera Cass (5) Kristina Sabaliauskaitė (1) Krzysztof Sadło (1) Krzysztof Ziemiec (2) ks. Jan Twardowski (1) Laila El Omari (1) Laurens van der Post (1) Leah Fleming (1) Lena Najdecka (1) Leslie Carroll (1) Levi Henriksen (1) Lily Koppel (1) Linda Green (2) Lisa Genova (3) Lisa Kleypas (1) Lisa Scottoline (1) Liv Tyler (1) Louisa May Alcott (1) Louise Walters (1) Lucy Ferriss (1) Lucy Maud Montgomery (8) Lucyna Olejniczak (1) Ludwig Winder (1) Ludwik Stomma (1) Łukasz Maciejewski (1) Łukasz Orbitowski (1) M.L. Stedman (1) Maciej Karpiński (1) Maciej Stuhr (1) Magda Gessler (1) Magdalena Grzebałkowska (3) Mag­da­lena Knedler (1) Magdalena Kordel (4) Magdalena Kulus (1) Magdalena Tulli (1) Maja Łozińska (1) Małgorzata Gutowska - Adamczyk (4) Małgorzata Halber (1) Małgorzata Hayles (1) Małgorzata Łukowiak (1) Małgorzata Maj (1) Małgorzata Musierowicz (16) Małgorzata Szejnert (1) Małgorzata Tusk (1) Małgorzata Warda (2) Mandy Hale (1) Marc Llewellyn (1) Marcin Górka (1) Marcin Mastalerz (2) Marcin Prokop (2) Marcin Wilk (1) Marcin Zaremba (1) Marek Aureliusz (1) Marek Grechuta (1) Marek Ławrynowicz (1) Marek Rybarczyk (2) Margaret Dilloway (1) Margaret Mitchell (1) Maria Dąbrowska (2) Maria Kruger (2) Maria Krüger (1) Maria Sveland (1) Maria Ulatowska (3) Marilyn Brant (1) Marina Stepnova (1) Mariola Pryzwan (1) Marion Zimmer Bradley (1) Mariusz Szczygieł (4) Mariusz Urbanek (6) Mariusz Wilka (1) Mariusz Ziomecki (1) Marta Kisiel (3) Martha Grimes (1) Martin Sixsmith (1) Matthew Quick (1) Melchior Wańkowicz (1) Melissa Hill (1) Meredith Goldstein (1) Mhairi McFarlane (2) Michał Heller (1) Mieczysław Mokrzycki (1) Mike Carson (1) Mira Suchodolska (1) Miriam Karmel (1) Mitch Albom (3) Monika A. Oleksa (6) Monika Szwaja (10) Nadine Gordimer (1) Natasha Walker (1) Ned Vizzini (1) Olle Lönnaeus (1) Papież Franciszek (2) Patrick Ness (1) Patrick Pesnot (1) Paul Arden (1) Paullina Simons (3) Penny Jordan (1) Peter Heller (1) Peter Kreeft (1) Platon (1) Pola Kinski (1) Priscille Sibley (1) Rachel Hauck (2) Rebecca Johns (1) Regina Brett (6) René Goscinny (1) Richard Paul Evans (6) Richard Phillips Feynman (3) Robert Galbraith (3) Robert J. Woźniak (1) Roma Ligocka (3) Ryszard Legutko (1) Sally Bedell Smith (1) Sam Pivnik (1) Samantha Hayes (1) Samantha van Leer (1) Sarita Mandanna (1) Seré Prince Halverson (1) Shelley Emling (1) Stanisław Zakościelny (1) Stephanie Evanovich (1) Stephenie Meyer (2) Sue Eckstein (1) Sue Woolmans (1) Sylwia Chutnik (1) Szymon Hołownia (12) Szymon Sokolik (1) Terry Pratchett (2) Trygve Gulbranssen (4) Tullio Avoledo (1) Victoria Twead (2) Walter R. Brooks (2) Wiesław Myśliwski (2) Wilkie Collins (2) Yrsa Sigurdardóttir (5) Zośka Papużanka (1)

Pogoda w mojej okolicy