W TEJ WITRYNIE SĄ WYKORZYSTYWANE PLIKI COOKIE, KTÓRYCH GOOGLE UŻYWA DO ŚWIADCZENIA SWOICH USŁUG I ANALIZOWANIA RUCHU. TWÓJ ADRES IP I NAZWA KLIENTA UŻYTKOWNIKA ORAZ DANE DOTYCZĄCE WYDAJNOŚCI I BEZPIECZEŃSTWA SĄ UDOSTĘPNIANE GOOGLE, BY ZAPEWNIĆ ODPOWIEDNIĄ JAKOŚĆ USŁUG, GENEROWAĆ STATYSTYKI UŻYTKOWANIA ORAZ WYKRYWAĆ NADUŻYCIA I NA NIE REAGOWAĆ.
REAGOWAĆ.

środa, 4 marca 2015

"Obietnica Łucji" - Dorota Gąsiorowska

Kiedy Łucja pierwszy raz zobaczyła pałac rodziny Kreiwetsów, od razu poczuła, że w starych komnatach zdarzyło się coś wyjątkowego. Małe miasteczko, urokliwy Różany Gaj, nad którym górowały malownicze ruiny, także skrywało niejeden sekret. Tajemnice aż prosiły się o odkrycie.
Łucja uciekła od zgiełku wielkiego miasta, od bolesnych wspomnień, by ukojenie odnaleźć właśnie tam. Przeprowadzka miała być próbą odzyskania siebie. Nie mogła wiedzieć, że w czarującym zaciszu na prowincji będzie musiała zmierzyć się z poważnymi wyzwaniami. Kiedy umierająca przyjaciółka prosi ją, aby odnalazła ojca jej małej córeczki, Łucja nie podejrzewa, że zadanie to zaprowadzi ją w nieoczekiwanym kierunku.
Okazuje się, że miłość czeka na nas tam, gdzie nigdy byśmy się jej nie spodziewali.
Poruszająca powieść Doroty Gąsiorowskiej to przesycona emocjami, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, magiczna historia, od której nie można się oderwać.


W Polskiej, ale nie tylko, literaturze wciąż modna jest ucieczka z wielkiego miasta, jako remedium. Zwykle model jest ten sam, kobieta w średnim wieku, znudzona swoją karierą, małżeństwem, które nie wyszło, ucieka gdzieś na zapadłą więc, rodem z Reymonta i zaczyna tam nieść kaganek oświaty, niczym Siłaczka. Na zapadłej wsi, są ludzie którzy mówią dziwnym akcentem, są dzieci z problemami, albo dorośli zagubieni w życiu. Misją uciekinierki jest naprostowania im życia. Problem jest taki, że: albo dlatego że nie jestem w średnim wieku, albo dlatego że mieszkam na wsi i wiem jak to wygląda, nie mogę jakoś przekonać się do takiej wizji jaką przedstawiają autorki.


Łucja spełnia wymogi. Jest zamożna, z wykształcenia nauczyciel historii, z krótkim epizodem w nauczaniu, marzyła o otwarciu biura podróży, dzięki mężowi udało się spełnić te zachciankę, jednak po latach kobieta przestaje czerpać z tego radość. Nie udało jej urodzić dziecka, oddala się od męża. W końcu się rozstają, mąż uczciwie się z nią rozlicza a Łucja zgłasza się do pracy w miejscowości Różany Gaj, gdzie chociaż było sporo kandydatów, zostaje wybrana w ciemno bo lubi zabytki. Przyjeżdża do miejscowości, zamieszkuje u emerytowanej nauczycielki i zaczyna działać.  Autorka sięga po wiele sprawdzonych chwytów, tajemnica, pałac który popadł w ruinę, ale nosi w sobie długą i tragiczną historię, ciężka choroba, wielka miłość, zagubione dziecko.
To nie jest zła książka i czyta się ją piorunem. Akurat zima sobie o nas przypomniała, więc z butelką cydru w dłoni(pycha! ale dla pełnoletnich!!) patrzyłam w okno za którym padał deszcz ze śniegiem i kartka za kartką mijały szybko, bardzo szybko. Wiem, że moja Mama będzie zauroczona książką.
Książkę czytało mi się dobrze, bo autorka naprawdę sprawnie operuje piórem, jej opisy są plastyczne, łatwo wczuć się i zobaczyć to co opisuje, zresztą nie katuje opisami przyrody. Wieś nie jest aż tak schematyczna, chociaż będę konsekwentna, nie lubię oddawania w piśmie gwary, mazurzenia. Nie lubię i już, bolą mnie od tego oczy. Co jeszcze… mam zastrzeżenia do konstrukcji bohaterów. Autorka konstruuje ich tak, aby wszystko pasowało do akcji, ale moim skromnym zdaniem bez dbania o realizm. Sięgnę do przykładu jaki znam. Dzieci ze wsi, nie nienawidzą rodziców za zabijanie zwierząt, w wieku kilku lat. Uwierzcie mi pochodzę z rodziny wrażliwych na los zwierząt ludzi. Kilkuletnie dziecko wychowane na wsi, traktuje wycieczkę „do pieńka” jako coś normalnego. Na wsi ludzie nie przywiązują się do kur, kaczek, gęsi, królików. Później postrzeganie tego, owszem – może się zmienić, ale w wieku kilku lat na wsi nie jest to jakaś trauma. Tak samo dziecko nie postrzegało czterdzieści lat temu, wsi jako brudną i śmierdzącą, nie miało punktu odniesienia. Po prostu. To jedne z kilku zarzutów jakie stawiam autorce jeśli chodzi o konstrukcję psychiczną  bohaterów.Nie wszyscy jednak są tak czepliwi, ale ja naprawdę mieszkam od dziecka na wsi i może nie wiem wszystkiego(któż bowiem, wie?), ale wiem i widziałam sporo.

Jeśli ktoś nie jest zapalonym wsiologiem, to może lekturą się rozkoszować. Książka ma rozgrzewać od środka, być bajką dla pań w pewnym wieku, że nigdy nie jest za późno na pewne rzeczy. Dobro tryumfuje, zło przegrywa. Tak jak powinno być.

Czekam na kolejną książkę autorki, wydaje mi się, że ma duży potencjał i możemy się spodziewać po Niej wielu dobrych książek.
Do czytania tej też zachęcam, okładka, styl, treść tworzą ciekawą kompozycję, owszem nie jest ona idealna, bez skazy, ale spróbujcie – ciekawa jestem jak odbierzecie tę książkę!

20 komentarzy:

 1. Ja też jestem ciekawa, jakbym ją odebrała, na wsi się wychowałam i mieszkałam tam 20 lat... A tyle się o tej książce słyszy ostatnio, że boję się, żeby nie okazała się przereklamowana...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to znasz ją od podszewki :D Skonfrontuj swoje wspomnienia :)

   Usuń
 2. Ja właśnie ją czytam i po kilkudziesięciu stronach jeszcze się w nią nie wciągnęłam. Nie wiem czemu, ale chyba coś mi w niej przeszkadza, ale jeszcze ciężko mi określić co.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś nieuchwytnego, jest ciężko - trochę

   Usuń
 3. Oj nie zgodzę się z tym, że dziecko wychowane na wsi traktuje zabijanie zwierząt jako coś normalnego. Pamiętam, że mając kilka lat, przeżywałam to, że sąsiedzi praktykowali właśnie egzekucje drobiu na tym nieszczęsnym pieńku. Także, taka perspektywa nie jest wyssana z palca :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo robili to sąsiedzi. Nie miałaś tego w rodzinie. W książce ojciec bohaterki zabijał ptaki, u mnie robiła to ponad połowa kobiet(takie równouprawnienie) i dla mnie to było normalne. Ba rosołek jak smakował.

   Usuń
 4. Choć rzadko zwracam uwagę na okładkę, to ta jednak zwróciła moją uwagę, bije z niej ciepło i chęć poznania poznania historii, która pod nią skrywa. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak okładka, też mi od razu wpadła w oczy.

   Usuń
 5. Niedługo zabieram się za tę książkę:) ciekawe czy będę miała podobne odczucia:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to ja sobie cierpliwie poczekam.

   Usuń
 6. Nie jestem wsiologiem, ale mam znacznie więcej zastrzeżeń do tego najnowszego hitu na naszej scenie wydawniczej...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic nie jest idealne, a tutaj jest kawałek do ideału :/

   Usuń
 7. Właśnie miałam nabyć, ale po Twojej recenzji chyba zarezerwuję miejsce na półce dla jakiejś innej książki...

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytam właśnie cześć drugą, i poszukałam w Twoim archiwum czegoś o części pierwszej, żeby skonfrontować wrażenia. Wiedziałam, ze trafiłam pod dobry adres.....
  Ja tez jestem ze wsi, i zgadzam się z tym, co napisałaś o zabijaniu kur.
  W części drugiej Łucja odnawia zamek.Liczę sobie, liczę. koszty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaamek? No oczywiście, tylko obdarci wariaci mieszkają nie- w zamkach :|

   z tej nauczycielskiej pensji odnawia?

   Usuń
  2. Tak jakby z gaży Tomasza. To i tak dobrze, że pracowała w normalnej szkole. Stać ją było na cytuję: 'jedwabną sukienkę przed kolano w pięknym zielonym kolorze'... Jakby pracowała w stowarzyszeniu, to nie miałaby takich luksusów. Pracowałam byłam (czas uprzedni. Świadomie). Jeszcze wczoraj mi się przyśniło, że dyrektorka mnie strofuje, że gazet nie mam za co kupować. Takie koszmarki.

   Ale książka jest OK.
   Ostatnio, gdy pisałyśmy o L4, odpisała pani Danuta Pytlak.

   Usuń
  3. O to lecę zerknąć :P

   Jedwabna sukienka... ja też pracuję w szkole... nie stać mnie na jedwabie :(
   Co robię źle drogie brawo?

   Usuń
 9. Właśnie czytam część drugą i pomyślałam, że skonfrontuję wrażenia z Twoimi z części pierwszej.
  Trafiłam dobrze...
  Zgadzam się z tym, co piszesz o reakcjach na zabijanie kur. To w książce napisano, że dzieci się tym przejmują?>>>> Może te z Warszawy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba tylko te. Byłam wrażliwa, ale patrzyłam na to od dziecka, dla mnie to było normalne.

   Usuń

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.


Categories

2016 przeczytane (259) 30 dni z książkami (23) 52 filmy w 2014 (22) 52 filmy w 2015 (6) akcje (27) amor vincit omnia (10) Angielski ogród (6) audiobook (16) autobiografia (2) biografia (57) bolly (9) candy (2) Cmentarz Zapomnianych Książek (2) czytam przeleżałe trupy z półek (30) czytane 2018 (126) dzienniki (2) Euro 2012 (4) fantastyka (4) felietony (2) historia (28) kkd (4) klasyka (25) klasyka literatury popularnej (19) kolorowe czytanie (4) komedia (1) koty (5) kryminał (77) kucharzę (53) listy (1) literatura na peryferiach (4) łańcuszek (20) Mundial RPA (1) muzycznie (47) naturalnie (2) nie samą książką (141) oglądnęłam (189) ogrodowo (5) oscarowe wyzwanie (2) pachnące (129) planowanie i zagospodarowanie(niekoniecznie przestrzenne) (8) plany (7) podaj cegłę (13) podróże (4) podróże w czasie (13) podsumowanie (90) podsumowanie 2015 (12) podsumowanie 2016 (11) podsumowanie 2017 (14) podsumowanie 2018 (6) poezja (6) prawdziwe historie (15) projekt - nobliści (5) prywatne (74) prywatnie (9) przeczytałam (1688) przeczytałam 2015 (243) przeczytane w 2010 (1) przeczytane w 2011 (1) Real Madryt (3) recenzja książki (654) recenzyjne (957) religia i duchowość (4) reportaż (21) retro (3) robótki (24) roczne podsumowanie (7) romans (70) saga rodzinna (10) seriale (32) sportowo (26) stosik (102) test (1) top10 (12) turystycznie (1) village candle (12) w 2017 przeczytałam (226) woski (126) wymiana (8) wyzwanie - Agatha Christie (54) wyzwanie czytelnicze (69) wyzwanie filmowe (31) wyzwanie Picoult/Sparks (2) wyzwanie w centymetrach (1) yankee candle (94) z półki 2015 (3) zakupy (1) zapowiedź (11)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wg. Autorów ( w trakcie tworzenia)

Agata Christie (51) Agata Pruchniewska (1) Agatha Christie (16) Agnieszka Kaluga (1) Agnieszka Krakowiak-Kondracka (1) Agnieszka Lingas-Łoniewska (10) Agnieszka Wojdowicz (3) Aleksander Jażwiński (1) Aleksander Makowski (1) Aleksandra Szarłat (2) Alex Bellos (1) Alice Hoffman (1) Alina Białowąs (2) Aly Cha (1) Alyson Richman (1) Ałbena Grabowska (3) Ałbena Grabowska-Grzyb (4) Amy Hatvany (2) Andrzej Andrusiewicz (2) Andrzej Chwalba (1) Andrzej Grembowicz (1) Andrzej Kępiński (1) Andrzej Markowski (2) Angele Lieby (1) Angelika Kuźniak (2) Ann Brashares (1) Ann Wroe (1) Anna Bikont (1) Anna Fincer-Ogonowska (1) Anna Gavalda (1) Anna Herbich (3) Anna J. Szepielak (3) Anna Jean Mayhew (1) Anna Moczulska (1) Anna Nejman (1) Annabel Pitcher (1) Anne Brontë (2) Anne O'Brien (1) Anne Tyler (2) Antoni Słonimski (1) Antonina Kozłowska (2) Arael Zurli (1) Arthur Conan Doyle (1) Astrid Lindgren (4) Barbara Mutch (1) Barbara O`Neal (4) Barbara Sęk (2) Barbara Wachowicz (1) Becky Wade (1) Bill Bryson (2) Bolesław Prus (2) Bożena Keff (1) Brenda Reid (1) Brigitte Hamann (1) Brygida Grysiak (1) Carla Montero (1) Carlos Ruiz Zafón (3) Carrie Snyder (1) Cat Patrick (1) Cecelia Ahern (1) Cecilia Samartin (1) Cesarina Vighy (1) Chandra Hoffman (1) Charles Dickens (5) Charles Frazier (1) Charlotte Brontë (5) Cheryl Strayed (1) Chesley McLaren (1) Chris Columbus (1) Chris Fabry (1) Chris Grabenstein (1) Christian Jacq (1) Christina Baker-Kline (2) Chufo Llorens (1) Claire North (1) Clara Sanchez (1) Claude Quétel (1) Clive Staples Lewis (2) Colin Campbell (1) Colleen Hoover (9) Colleen McCullough (1) Conor Grennan (1) Consilia Maria Lakotta (2) Dan Brown (2) Daniel Silva (2) Danielle Steel (1) Danuta Awolusi (1) Danuta Pytlak (1) Dario Fo (1) Debbie Macomber (2) Denis Brian (1) Denis Diderot (1) Denise Hildreth Jones (1) Dennis Lehane (1) Diana Gabaldon (7) Diane Chamberlain (12) Doda Około-Kułak (1) Dodie Smith (1) Donald Spoto (2) Dorota Combrzyńska-Nogala (1) Dorota Gąsiorowska (3) Dorota Golińska (1) Dorota Ponińska (1) Dorota Terakowska (2) Dorothea Johnson (1) Dorothy Rowe (1) Dörthe Binkert (1) Douglas Smith (1) E. Lockhart (1) Edward Rutherfurd (2) Eileen Goudge (1) Eliza Orzeszkowa (2) Elizabeth Cooke (3) Elizabeth Gaskell (5) Elizabeth Haran (3) Elżbieta Cherezińska (5) Emilia Sokolik (1) Emily Jane Brontë (1) Emma Donoghue (1) Eowyn Ivey (1) Eric Lomax (1) Erin Morgenstern (1) Eugen Ruge (1) Eva Weaver (1) Ewa Bauer (2) Ewa Stachniak (2) Ewa Wróbel (1) Federico Moccia (4) Fern Britton (1) Fern Michaels (1) Florian Illies (1) Francine Rivers (3) Francis Hackett (1) Francis Scott Fitzgerald (1) Francoise Giroud (1) Gardner Raymond Dozois (1) Gavin Extence (2) George Orwell (1) George R.R. Martin (7) Georgia Bockoven (1) Gigi Buffon (1) Giovannino Guareschi (5) Glenys Carl (1) Grażyna Jeromin-Gałuszka (1) Greg King (1) Gregg Olsen (1) Grzegorz Sokołowski (1) Grzegorz Strzelczyk (1) Håkan Nesser (1) Hanna Cygler (3) Harper Lee (1) Helen Fielding (2) Helen Rappaport (1) Helena Mniszkówna (1) Helga Hoškova-Weissowá (1) Hellmut Andics (1) Henning Mankell (2) Henryk Sienkiewicz (1) Holly Peterson (1) Horacio Verbitsky (1) Ibn Warraq (1) Igor Sokołowski (3) Ismet Prcić (1) Iwona J. Walczak (3) Izabela Jung (1) Izabela Sowa (1) Izabella Frączyk (1) J.J. Renert (1) Jacek Dehnel (3) Jacek Hugo-Bader (1) Jacek Lusiński (1) Jadwiga Czajkowska (1) Jakub Puchalski (1) Jan Łoziński (1) Jan Miodek (2) Jan Paweł II (1) Jan Wróbel (1) Jane Austen (7) Janina Fedorowicz (1) Jaroslav Hašek (1) Jaume Cabré (2) Jaume Collel (1) Jean des Cars (2) Jean-Christophe Brisard (1) Jean-Jacques Sempé (1) Jean-Paul Roux (1) Jeannette Kalyta (1) Jennifer Kaufman (1) Jennifer Teege (1) Jennifer Worth (1) Jerzy Bralczyk (4) Jerzy Niemczuk (2) Jerzy Sosnowski (1) Jewgienij Wodołazkin (1) Jill Barnett (1) Jill Mansell (1) Joanna Konopińska (1) Joanna Marat (1) Joanna Szczęsna (1) Joanne Harris (1) Joanne Kathleen Rowling (13) Jodi Picoult (22) John Borrell (1) John Boyne (3) John Carlin (1) John Curran (1) John Green (1) John Grogan (1) John Ronald Reuel Tolkien (8) John Seeney (1) Jojo Moyes (8) Jolanta Król (1) Jolanta Kwiatkowska (1) Jon Ronson (1) Jonathan Littell (1) Jordi Pons Salas (1) Joyce Maynard (1) Józef Witko (2) Julia Alvarez (1) Julia Child (1) Julia P. Gelardi (1) Julian Tuwim (2) Julie Lawson Timmer (1) Julie Orringer (1) Jürgen Thorwald (6) Justin Go (1) Justin Peacock (1) Justyna Wydra (2) Ka Hancock (1) Kamil Janicki (2) Kard. Jorge Mario Bergolio (2) Karen Dionne (1) Karen Karbo (1) Karen Mack (1) Karolina Frankowska (1) Karolina Lanckorońska (1) Katarina Mazetti (2) Katarzyna Archimowicz (3) Katarzyna Bonda (7) Katarzyna Kołczewska (2) Katarzyna Kwiatkowska (5) Katarzyna Michalak (14) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (5) Kate Lord Brown (1) Katherine Webb (3) Kathryn Taylor (1) Keith Lowe (1) Kerstin Ekman (1) Kiera Cass (5) Kristina Sabaliauskaitė (1) Krzysztof Sadło (1) Krzysztof Ziemiec (2) ks. Jan Twardowski (1) Laila El Omari (1) Laurens van der Post (1) Leah Fleming (1) Lena Najdecka (1) Leslie Carroll (1) Levi Henriksen (1) Lily Koppel (1) Linda Green (2) Lisa Genova (3) Lisa Kleypas (1) Lisa Scottoline (1) Liv Tyler (1) Louisa May Alcott (1) Louise Walters (1) Lucy Ferriss (1) Lucy Maud Montgomery (8) Lucyna Olejniczak (1) Ludwig Winder (1) Ludwik Stomma (1) Łukasz Maciejewski (1) Łukasz Orbitowski (1) M.L. Stedman (1) Maciej Karpiński (1) Maciej Stuhr (1) Magda Gessler (1) Magdalena Grzebałkowska (3) Mag­da­lena Knedler (1) Magdalena Kordel (4) Magdalena Kulus (1) Magdalena Tulli (1) Maja Łozińska (1) Małgorzata Gutowska - Adamczyk (4) Małgorzata Halber (1) Małgorzata Hayles (1) Małgorzata Łukowiak (1) Małgorzata Maj (1) Małgorzata Musierowicz (16) Małgorzata Szejnert (1) Małgorzata Tusk (1) Małgorzata Warda (2) Mandy Hale (1) Marc Llewellyn (1) Marcin Górka (1) Marcin Mastalerz (2) Marcin Prokop (2) Marcin Wilk (1) Marcin Zaremba (1) Marek Aureliusz (1) Marek Grechuta (1) Marek Ławrynowicz (1) Marek Rybarczyk (2) Margaret Dilloway (1) Margaret Mitchell (1) Maria Dąbrowska (2) Maria Kruger (2) Maria Krüger (1) Maria Sveland (1) Maria Ulatowska (3) Marilyn Brant (1) Marina Stepnova (1) Mariola Pryzwan (1) Marion Zimmer Bradley (1) Mariusz Szczygieł (4) Mariusz Urbanek (6) Mariusz Wilka (1) Mariusz Ziomecki (1) Marta Kisiel (3) Martha Grimes (1) Martin Sixsmith (1) Matthew Quick (1) Melchior Wańkowicz (1) Melissa Hill (1) Meredith Goldstein (1) Mhairi McFarlane (2) Michał Heller (1) Mieczysław Mokrzycki (1) Mike Carson (1) Mira Suchodolska (1) Miriam Karmel (1) Mitch Albom (3) Monika A. Oleksa (6) Monika Szwaja (10) Nadine Gordimer (1) Natasha Walker (1) Ned Vizzini (1) Olle Lönnaeus (1) Papież Franciszek (2) Patrick Ness (1) Patrick Pesnot (1) Paul Arden (1) Paullina Simons (3) Penny Jordan (1) Peter Heller (1) Peter Kreeft (1) Platon (1) Pola Kinski (1) Priscille Sibley (1) Rachel Hauck (2) Rebecca Johns (1) Regina Brett (6) René Goscinny (1) Richard Paul Evans (6) Richard Phillips Feynman (3) Robert Galbraith (3) Robert J. Woźniak (1) Roma Ligocka (3) Ryszard Legutko (1) Sally Bedell Smith (1) Sam Pivnik (1) Samantha Hayes (1) Samantha van Leer (1) Sarita Mandanna (1) Seré Prince Halverson (1) Shelley Emling (1) Stanisław Zakościelny (1) Stephanie Evanovich (1) Stephenie Meyer (2) Sue Eckstein (1) Sue Woolmans (1) Sylwia Chutnik (1) Szymon Hołownia (12) Szymon Sokolik (1) Terry Pratchett (2) Trygve Gulbranssen (4) Tullio Avoledo (1) Victoria Twead (2) Walter R. Brooks (2) Wiesław Myśliwski (2) Wilkie Collins (2) Yrsa Sigurdardóttir (5) Zośka Papużanka (1)

Pogoda w mojej okolicy