piątek, 10 kwietnia 2015

"Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak" - Jacek Hugo-Bader

Atak – linia śmierci – deadline. Kulisy tragicznej wyprawy.
Wielki sukces polskich himalaistów (pierwsze zimowe wejście) i jednocześnie wielki dramat. Hugo-Bader w czerwcu i lipcu 2013 roku przebywał w bazie, w Karakorum, był jednym z czterech członków polskiej wyprawy, która wyruszyła po zaginionych Tomasza Kowalskiego i Macieja Berbekę. Udało się odnaleźć tylko ciało Tomka. 
Czterech uczestników zimowego ataku na Broad Peak chciało przekroczyć granicę strachu, dwaj z nich przekroczyli granicę życia i śmierci. Co było przyczyną tragedii − miłość do gór, utrata instynktu samozachowawczego, czy pycha i żądza sukcesu? Komisja powołana przez Polski Związek Alpinizmu o tragiczne skutki wyprawy obwinia tylko Adama Bieleckiego. Ale czy to możliwe, aby błąd jednego człowieka przesądził o wszystkim? Jak było naprawdę?
Bielecki nie chce więcej wspinać się z Polakami, Kowalski i Berbeka nie wrócili spod Broad Peaku, wkrótce potem pod górą w Karakorum ginie Artur Hajzer, twórca programu Polski Himalaizm Zimowy. Autor kreśli portrety wspinaczy i rozmawia z żyjącymi bohaterami. Odsłania tajemnicę wysokogórskiej wspinaczki i wprowadza w jej magię. Hugo-Baderowi można zaufać: poznamy naturę lodowych (jak ich nazywają) wojowników, zapach górskich bitew, ich gorycz i słodycz.

Nie lubię gór. Mogę na nie patrzeć, podziwiać, ale chodzenie po górach nie jest moim hobby. Nie przekonałam się do tego sposób spędzania wolnego czasu, nawet w czasach licealno-studyjnych, gdy modne było chodzenie po górach w opozycji do spędzania wakacji nad morzem, co dobre jest dla starców, a nie młodych, co to zdobywają góry. U mnie wzięło się to z tego, że mając dziesięć lat na pierwszą kolonię pojechałam do Zakopanego, bo było blisko i gdybym odstawiała cyrk, jak ongi moja siostra, można byłoby mnie zwieźć. Dotrwałam do końca, ale jako człowiek, który wychował się na nizinie, nie byłam przyzwyczajona do długiego chodzenia pod górę. A na kolonii dzieci od 7 do 18 lat, ciężko dobrać takie trasy, żeby wszystkim siadło, a i z pogodą było różnie, tylko, czy deszcz, czy słońce program trzeba zrealizować. Brrr, jak to wspominam to mi zimno. Dlatego emocje związane ze zdobywaniem szczytu są mi totalnie obce. A hobby, które ma śmiertelność tak wysoką… no jawi mi się, jako szukanie śmierci, która przecież i tak nas znajdzie. Ale rozumiem, dla innych moje zainteresowania są dziwne. Jeden lubi róże, drugi piwo duże. Różne są pasje.


Kto nie słyszał o tragedii na Broad Peak? Nawet ja słyszałam, przeżywałam tragedię. Chociaż dla wielu osób, ktoś kto idzie w góry w takich warunkach, sam się prosi… wiele osób nie ma współczucia dla tych ludzi sami szukali kłopotów, przecież. Podczas zdobywania szczytu Broad Peak, już po zdobyciu szczytu, podczas zejścia dwóch himalaistów zginęło. Z jednym szybko stracono kontakt, nie włączył radiotelefonu, ale później Tomek Kowalski, który osłabł, został z tyłu, rozmawiając z kierownikiem wyprawy meldował, że Maciej Berbeka jest obok niego. Później okazało się, że to umierający mózg podsunął mu taką wizję. Żeby nie umierał w samotności. Po tragicznym końcu udanej wyprawy, w lecie wyrusza wyprawa ratunkowa, ma na celu odnalezienie i pochowanie Macieja Berbeki i Tomka Kowalskiego, żeby nie zostali na grani, aby nie służyli za obiekt zdjęć i nie stali się wiecznym drogowskazem. Wyprawę organizuje brat Berbeki – Jacek. Znany reporter – Jacek Hugo Bader wprasza się na wyprawę i to jego relację czytamy w tej książce. Książce, która niesie z sobą nie tylko ogromny ładunek emocjonalny, ale i sporo kontrowersji, autora oskarżano o plagiat i o przekłamania. Jak było naprawdę? Nie wiem. Wiem tylko, że książka mnie zmasakrowała, tak jak każda opowieść o miłości i śmierci na moich oczach.

chciałbym umrzeć z miłości”
O tym jest ta książka, o ludziach którzy szaleńczo kochają góry. Szanują je, ale porywają się na ogromne cele, aby tworzyć historię, bić rekordy. Lubią sytuacje ekstremalne… Gdy autor opisuje historie polskiego himalaizmu, nasze sukcesy, zamiast dumy, czułam głębokie niezrozumienie, smutek, że tyle osób zapłaciło najwyższą cenę za bycie „posągiem człowieka na posągu świata”.
Ta książka aż kipi od emocji, dobrych i złych. Od miłości, pasji, wrogości, tęsknoty i żałoby. Dlatego tak ciężko mi o niej pisać, opowiadać. Bo ciężko nazwać to co dzieje się w człowieku, gdy słucha jak kierownik wyprawy bezradnie słucha umierającego na grani chłopaka. Młodego chłopaka, który chciał na szczycie oświadczyć się swojej dziewczynie. Mówią, że wyprawa była źle przygotowana, że to była pewna śmierć. Łatwo mówić po fakcie. Łatwo oceniać. Ja się nie znam, więc z ocenami się nie wyrywam. Czytam, oglądam zdjęcia i czuję ogromny smutek… podbudowany niezrozumieniem, ale smutek jest smutkiem.

To moja pierwsza książka Badera, więc nie mam porównania, ale druga czeka w kolejce. „Długi film o miłości” to naprawdę mocna książka… ja ją polecać będę na pewno

22 komentarze:

 1. Odkąd ta książka się pojawiła cały czas mysśę o tym, żeby ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie czekała od premiery, gdyby nie DKK pewnie jeszcze by czekała.

   Usuń
 2. czytałam tę książkę, mocna rzecz, nie mogłam spać

  OdpowiedzUsuń
 3. To prawda, książka jest mocna, wywiera na czytelniku swoiste piętno. Pomimo tego, warto ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla mnie to książka nad książki. Mistrzostwo. Zazdroszczę tym, co przekraczają strefę śmierci. Gdybym mogła poszłabym bez zastanowienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jestem za chora, bez kondycji i chyba bym się bała.

   Usuń
 5. Uwielbiam góry, podziwiam himalaistów, zazdroszczę im odwagi. Sytuację Broad Peak śledziłam na bieżąco cała w nerwach, ostatnio byłam na spotkaniu z Krzysztofem Wielickim. Książkę na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jemu to bardzo współczuję, być świadkiem umierania i nie móc nic uczynić

   Usuń
 6. Taa, książka mocno bo przekoloryzowana przez autora. I wkurzająca dla himalaistów, przede wszystkim dla tych, którzy wzięli JHB na tę wyprawę. Ale efekt reporter osiągnął - ludzie książkę czytają, a jak było naprawdę, tego nie wiedzą

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też czytałam te głosy, że Berbeka był wściekły...

   Usuń
 7. Polecam Ci inne jego książki. ta była zupełnie inna, jakby pod publiczkę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię chodzić po górach, ale przyznam, że nie rozumiem narażania życia dla zdobywania kolejnych szczytów. Oczywiście nie mnie oceniać postępowanie Alpinistów i nie mam zamiaru głosić, że "sami się prosili", bo nieprawda. Niektórzy ludzie nie boją się ryzyka, chcą przekraczać własne ograniczenia i zobaczyć ile wytrzymają, ale na pewno nie chcą umierać. Ogromnie współczuję rodzinom, nie dość, że taka tragedia, to jeszcze złośliwe głosy, że "sami się prosili. Co do książki, raczej nie przeczytam. Przeżywam takie historie mocno i wolę sobie tych emocji oszczędzić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No ja przeżywam któryś dzień... niewyobrażalnie.

   Usuń
 9. Też nie rozumiem pasji do chodzenia po górach, w warunkach ekstremalnych gdzie można zginąć.

  OdpowiedzUsuń
 10. Kasiek, w tematyce gór to ja bym Ci bardzo polecała "Zwyciężyć znaczy przeżyć" Aleksandra Lwowa, mocna rzecz, którą doskonale się czyta.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ej, ja to na zielonej szkole w Rabce organizowałam strajki okupacyjne przeciwko chodzeniu po górach :D Też tego nie lubiłam, ale byliśmy raz z M. na wakacjach, bodaj w Korbielowie, i bardzo mnie te nasze górskie wycieczki radowały. Teraz, jako wykończona pani matka, chyba jednak zdecydowałabym się na morze, wobec którego też dawniej lubiłam się hipstersko buntować ;)

  Skusiłabym się na tę książkę właśnie dla tych emocji, tych ludzi i historii, które działają na wyobraźnię. Już parę razy zdarzyło mi się, że pisarz czymś mnie tak zafascynował, że nową pasję w sobie znalazłam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Morze uwielbiam... na góry mogę patrzeć i wycieczki w góry wspominam dobrze, zwłaszcza te prywatne podczas których nikt mnie nie wganiał na górę, w czasie deszczu. Brrrr.

   Usuń

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.


Według Wydawnictw

Czarna Owca (13) Dom Wydawniczy Rebis (4) Replika (2) Wydawnictwo Psychoskok (2) Wydawnictwo Agora (12) Wydawnictwo Aktywa (2) Wydawnictwo Albatros (12) Wydawnictwo Bellona (5) Wydawnictwo Bukowy Las (3) Wydawnictwo Czarna Owca (18) Wydawnictwo Czarne (25) Wydawnictwo Czerwone i Czarne (1) Wydawnictwo Czwarta Strona (20) Wydawnictwo Czytelnik (3) Wydawnictwo Dobra Literatura (1) Wydawnictwo Dolnośląskie (8) Wydawnictwo Dowody na Istnienie (3) Wydawnictwo Dragon (3) Wydawnictwo Edipresse Książki (16) Wydawnictwo Erica (1) Wydawnictwo Esprit (2) Wydawnictwo Feeria (1) Wydawnictwo Filia (18) Wydawnictwo Franciszkanów "Bratni Zew" (1) Wydawnictwo Hachette (2) Wydawnictwo Harper Collins (7) Wydawnictwo Insignis (9) Wydawnictwo Iskry (8) Wydawnictwo J. Przeworskiego (1) Wydawnictwo Jaguar (3) Wydawnictwo JanKa (2) Wydawnictwo Kobiece (42) Wydawnictwo Książnica (10) Wydawnictwo Kwiaty Orientu (1) Wydawnictwo Lira (5) Wydawnictwo Literackie (44) Wydawnictwo MAG (1) Wydawnictwo Manufaktura Tekstów (1) Wydawnictwo Marginesy (49) Wydawnictwo Media Rodzina (9) Wydawnictwo Mg (26) Wydawnictwo Młodzieżówka (1) Wydawnictwo Muza (33) Wydawnictwo Nasza Księgarnia (3) Wydawnictwo Noir Sur Blanc (7) Wydawnictwo Nova Res (6) Wydawnictwo Nowa Proza (1) Wydawnictwo Otwarte (32) Wydawnictwo Pascal (17) Wydawnictwo Planeta (1) Wydawnictwo Poradnia K (5) Wydawnictwo Poznańskie (22) Wydawnictwo Prozami (1) Wydawnictwo Prószyński (61) Wydawnictwo PWN (3) Wydawnictwo Replika (35) Wydawnictwo Sic! (2) Wydawnictwo Smak Słowa (3) Wydawnictwo Sonia Draga (3) Wydawnictwo SQN (9) wydawnictwo Stara Szkoła (2) Wydawnictwo superNOWA (1) Wydawnictwo Szara Godzina (3) Wydawnictwo Szelest (1) Wydawnictwo Szósty Zmysł (6) Wydawnictwo Świat Książki (15) Wydawnictwo Święty Wojciech (1) Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (9) Wydawnictwo Uroboros (2) Wydawnictwo Vesper (1) Wydawnictwo W.A.B (35) Wydawnictwo WAM (3) Wydawnictwo WasPos (2) Wydawnictwo Wielka litera (5) Wydawnictwo WM (1) Wydawnictwo YA (3) Wydawnictwo Young (5) Wydawnictwo Znak (86) Wydawnictwo Zwierciadło (1) Wydawnictwo Zysk i s-ka (42)

Categories

2016 przeczytane (259) 2019 czytam (263) 2020 (155) 30 dni z książkami (23) 52 filmy w 2014 (22) 52 filmy w 2015 (6) akcje (27) amor vincit omnia (10) Angielski ogród (8) audiobook (16) autobiografia (7) biografia (78) bolly (9) candy (2) Cmentarz Zapomnianych Książek (2) czytam przeleżałe trupy z półek (64) czytane 2018 (244) dzienniki (4) Euro 2012 (4) fantastyka (12) felietony (3) historia (49) kkd (4) klasyka (35) klasyka literatury popularnej (21) kolorowe czytanie (4) komedia (1) koty (5) kryminał (93) kucharzę (53) listy (1) literatura na peryferiach (4) łańcuszek (20) Mundial RPA (1) muzycznie (47) naturalnie (2) nie samą książką (141) oglądnęłam (189) ogrodowo (5) oscarowe wyzwanie (2) pachnące (129) planowanie i zagospodarowanie(niekoniecznie przestrzenne) (8) plany (7) podaj cegłę (14) podróże (8) podróże w czasie (14) podsumowanie (96) podsumowanie 2015 (12) podsumowanie 2016 (11) podsumowanie 2017 (14) podsumowanie 2018 (12) poezja (8) prawdziwe historie (33) projekt - nobliści (5) prywatne (75) prywatnie (9) przeczytałam (2217) przeczytałam 2015 (243) przeczytane w 2010 (1) przeczytane w 2011 (1) Real Madryt (3) recenzja książki (1193) recenzyjne (1382) religia i duchowość (13) reportaż (53) retro (4) robótki (24) roczne podsumowanie (7) romans (123) saga rodzinna (19) seriale (33) sportowo (27) stosik (102) test (1) top10 (12) turystycznie (1) village candle (12) w 2017 przeczytałam (226) woski (126) wymiana (8) wyzwanie - Agatha Christie (54) wyzwanie czytelnicze (69) wyzwanie filmowe (31) wyzwanie Picoult/Sparks (2) wyzwanie w centymetrach (1) yankee candle (94) z półki 2015 (3) zakupy (1) zapowiedź (11)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wg. Autorów ( w trakcie tworzenia)

Agata Christie (51) Agata Pruchniewska (1) Agatha Christie (16) Agnieszka Kaluga (1) Agnieszka Krakowiak-Kondracka (2) Agnieszka Lingas-Łoniewska (12) Agnieszka Wojdowicz (3) Aleksander Jażwiński (1) Aleksander Makowski (1) Aleksandra Szarłat (2) Alex Bellos (1) Alice Hoffman (1) Alina Białowąs (2) Aly Cha (1) Alyson Richman (1) Ałbena Grabowska (5) Ałbena Grabowska-Grzyb (5) Amy Hatvany (2) Andrzej Andrusiewicz (2) Andrzej Chwalba (1) Andrzej Grembowicz (1) Andrzej Kępiński (1) Andrzej Markowski (2) Angele Lieby (1) Angelika Kuźniak (2) Ann Brashares (1) Ann Wroe (1) Anna Bikont (1) Anna Fincer-Ogonowska (2) Anna Gavalda (1) Anna Herbich (4) Anna J. Szepielak (3) Anna Jean Mayhew (1) Anna Moczulska (1) Anna Nejman (1) Annabel Pitcher (1) Anne Brontë (2) Anne O'Brien (1) Anne Tyler (2) Antoni Słonimski (1) Antonina Kozłowska (3) Arael Zurli (1) Arthur Conan Doyle (1) Astrid Lindgren (4) Barbara Mutch (1) Barbara O`Neal (4) Barbara Sęk (3) Barbara Wachowicz (1) Becky Wade (1) Bill Bryson (2) Bolesław Prus (2) Bożena Keff (1) Brenda Reid (1) Brigitte Hamann (1) Brygida Grysiak (1) Carla Montero (1) Carlos Ruiz Zafón (3) Carrie Snyder (1) Cat Patrick (1) Cecelia Ahern (4) Cecilia Samartin (1) Cesarina Vighy (1) Chandra Hoffman (1) Charles Dickens (5) Charles Frazier (1) Charlotte Brontë (5) Cheryl Strayed (1) Chesley McLaren (1) Chris Columbus (1) Chris Fabry (1) Chris Grabenstein (1) Christian Jacq (1) Christina Baker-Kline (2) Chufo Llorens (1) Claire North (1) Clara Sanchez (1) Claude Quétel (1) Clive Staples Lewis (2) Colin Campbell (1) Colleen Hoover (14) Colleen McCullough (1) Conor Grennan (1) Consilia Maria Lakotta (2) Dan Brown (2) Daniel Silva (2) Danielle Steel (1) Danuta Awolusi (1) Danuta Pytlak (1) Dario Fo (1) Debbie Macomber (2) Denis Brian (1) Denis Diderot (1) Denise Hildreth Jones (1) Dennis Lehane (1) Diana Gabaldon (7) Diane Chamberlain (15) Doda Około-Kułak (1) Dodie Smith (1) Donald Spoto (2) Dorota Combrzyńska-Nogala (1) Dorota Gąsiorowska (4) Dorota Golińska (1) Dorota Ponińska (1) Dorota Terakowska (2) Dorothea Johnson (1) Dorothy Rowe (1) Dörthe Binkert (1) Douglas Smith (1) E. Lockhart (1) Edward Rutherfurd (4) Eileen Goudge (1) Eliza Orzeszkowa (3) Elizabeth Cooke (3) Elizabeth Gaskell (7) Elizabeth Haran (3) Elżbieta Cherezińska (5) Emilia Sokolik (1) Emily Jane Brontë (1) Emma Donoghue (1) Eowyn Ivey (1) Eric Lomax (1) Erin Morgenstern (1) Eugen Ruge (1) Eva Weaver (1) Ewa Bauer (2) Ewa Stachniak (2) Ewa Wróbel (1) Federico Moccia (4) Fern Britton (1) Fern Michaels (1) Florian Illies (1) Francine Rivers (3) Francis Hackett (1) Francis Scott Fitzgerald (1) Francoise Giroud (1) Gardner Raymond Dozois (1) Gavin Extence (2) George Orwell (1) George R.R. Martin (7) Georgia Bockoven (1) Gigi Buffon (1) Giovannino Guareschi (5) Glenys Carl (1) Grażyna Jeromin-Gałuszka (1) Greg King (1) Gregg Olsen (1) Grzegorz Sokołowski (1) Grzegorz Strzelczyk (2) Håkan Nesser (1) Hanna Cygler (3) Harper Lee (1) Helen Fielding (2) Helen Rappaport (1) Helena Mniszkówna (1) Helga Hoškova-Weissowá (1) Hellmut Andics (1) Henning Mankell (2) Henryk Sienkiewicz (1) Holly Peterson (1) Horacio Verbitsky (1) Ibn Warraq (1) Igor Sokołowski (4) Ismet Prcić (1) Iwona J. Walczak (3) Izabela Jung (1) Izabela Sowa (1) Izabella Frączyk (1) J.J. Renert (1) Jacek Dehnel (3) Jacek Hugo-Bader (2) Jacek Lusiński (1) Jadwiga Czajkowska (1) Jakub Puchalski (1) Jan Łoziński (1) Jan Miodek (2) Jan Paweł II (1) Jan Wróbel (1) Jane Austen (8) Janina Fedorowicz (1) Jaroslav Hašek (1) Jaume Cabré (2) Jaume Collel (1) Jean des Cars (2) Jean-Christophe Brisard (1) Jean-Jacques Sempé (3) Jean-Paul Roux (1) Jeannette Kalyta (1) Jennifer Kaufman (1) Jennifer Teege (1) Jennifer Worth (1) Jerzy Bralczyk (4) Jerzy Niemczuk (2) Jerzy Sosnowski (1) Jewgienij Wodołazkin (1) Jill Barnett (1) Jill Mansell (1) Joanna Konopińska (1) Joanna Marat (1) Joanna Szczęsna (1) Joanne Harris (1) Joanne Kathleen Rowling (15) Jodi Picoult (23) John Borrell (1) John Boyne (3) John Carlin (1) John Curran (1) John Green (1) John Grogan (1) John Ronald Reuel Tolkien (11) John Seeney (1) Jojo Moyes (10) Jolanta Król (1) Jolanta Kwiatkowska (1) Jon Ronson (1) Jonathan Littell (1) Jordi Pons Salas (1) Joyce Maynard (1) Józef Witko (2) Julia Alvarez (1) Julia Child (1) Julia P. Gelardi (1) Julian Tuwim (2) Julie Lawson Timmer (1) Julie Orringer (1) Jürgen Thorwald (6) Justin Go (1) Justin Peacock (1) Justyna Wydra (2) Ka Hancock (1) Kamil Janicki (2) Kard. Jorge Mario Bergolio (2) Karen Dionne (1) Karen Karbo (1) Karen Mack (1) Karolina Frankowska (1) Karolina Lanckorońska (1) Katarina Mazetti (2) Katarzyna Archimowicz (4) Katarzyna Bonda (8) Katarzyna Kołczewska (2) Katarzyna Kwiatkowska (5) Katarzyna Michalak (15) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (5) Kate Lord Brown (1) Katherine Webb (3) Kathryn Taylor (1) Keith Lowe (1) Kerstin Ekman (1) Kiera Cass (5) Kristina Sabaliauskaitė (2) Krzysztof Sadło (1) Krzysztof Ziemiec (2) ks. Jan Twardowski (1) Laila El Omari (1) Laurens van der Post (1) Leah Fleming (1) Lena Najdecka (1) Leslie Carroll (1) Levi Henriksen (1) Lily Koppel (1) Linda Green (2) Lisa Genova (3) Lisa Kleypas (1) Lisa Scottoline (1) Liv Tyler (1) Louisa May Alcott (2) Louise Walters (1) Lucy Ferriss (1) Lucy Maud Montgomery (10) Lucyna Olejniczak (1) Ludwig Winder (1) Ludwik Stomma (1) Łukasz Maciejewski (1) Łukasz Orbitowski (1) M.L. Stedman (1) Maciej Karpiński (1) Maciej Stuhr (1) Magda Gessler (1) Magdalena Grzebałkowska (3) Mag­da­lena Knedler (1) Magdalena Kordel (4) Magdalena Kulus (1) Magdalena Tulli (1) Maja Łozińska (1) Małgorzata Gutowska - Adamczyk (6) Małgorzata Halber (1) Małgorzata Hayles (2) Małgorzata Łukowiak (1) Małgorzata Maj (1) Małgorzata Musierowicz (16) Małgorzata Szejnert (1) Małgorzata Tusk (1) Małgorzata Warda (3) Mandy Hale (1) Marc Llewellyn (1) Marcin Górka (1) Marcin Mastalerz (2) Marcin Prokop (2) Marcin Wilk (2) Marcin Zaremba (1) Marek Aureliusz (1) Marek Grechuta (1) Marek Ławrynowicz (1) Marek Rybarczyk (2) Margaret Dilloway (1) Margaret Mitchell (1) Maria Dąbrowska (2) Maria Kruger (2) Maria Krüger (1) Maria Sveland (1) Maria Ulatowska (3) Marilyn Brant (1) Marina Stepnova (1) Mariola Pryzwan (1) Marion Zimmer Bradley (1) Mariusz Szczygieł (4) Mariusz Urbanek (7) Mariusz Wilka (1) Mariusz Ziomecki (1) Marta Kisiel (3) Martha Grimes (1) Martin Sixsmith (1) Matthew Quick (1) Melchior Wańkowicz (1) Melissa Hill (1) Meredith Goldstein (1) Mhairi McFarlane (2) Michał Heller (1) Mieczysław Mokrzycki (1) Mike Carson (1) Mira Suchodolska (1) Miriam Karmel (1) Mitch Albom (3) Monika A. Oleksa (8) Monika Szwaja (10) Nadine Gordimer (1) Natasha Walker (1) Ned Vizzini (1) Olle Lönnaeus (1) Papież Franciszek (2) Patrick Ness (1) Patrick Pesnot (1) Paul Arden (1) Paullina Simons (3) Penny Jordan (1) Peter Heller (1) Peter Kreeft (1) Platon (1) Pola Kinski (1) Priscille Sibley (1) Rachel Hauck (2) Rebecca Johns (1) Regina Brett (7) René Goscinny (3) Richard Paul Evans (6) Richard Phillips Feynman (3) Robert Galbraith (4) Robert J. Woźniak (1) Roma Ligocka (3) Ryszard Legutko (1) Sally Bedell Smith (1) Sam Pivnik (1) Samantha Hayes (1) Samantha van Leer (1) Sarita Mandanna (1) Seré Prince Halverson (1) Shelley Emling (1) Stanisław Zakościelny (1) Stephanie Evanovich (1) Stephenie Meyer (2) Sue Eckstein (1) Sue Woolmans (1) Sylwia Chutnik (1) Szymon Hołownia (14) Szymon Sokolik (1) Terry Pratchett (2) Trygve Gulbranssen (4) Tullio Avoledo (1) Victoria Twead (2) Walter R. Brooks (2) Wiesław Myśliwski (4) Wilkie Collins (3) Yrsa Sigurdardóttir (5) Zośka Papużanka (1)

Pogoda w mojej okolicy