W TEJ WITRYNIE SĄ WYKORZYSTYWANE PLIKI COOKIE, KTÓRYCH GOOGLE UŻYWA DO ŚWIADCZENIA SWOICH USŁUG I ANALIZOWANIA RUCHU. TWÓJ ADRES IP I NAZWA KLIENTA UŻYTKOWNIKA ORAZ DANE DOTYCZĄCE WYDAJNOŚCI I BEZPIECZEŃSTWA SĄ UDOSTĘPNIANE GOOGLE, BY ZAPEWNIĆ ODPOWIEDNIĄ JAKOŚĆ USŁUG, GENEROWAĆ STATYSTYKI UŻYTKOWANIA ORAZ WYKRYWAĆ NADUŻYCIA I NA NIE REAGOWAĆ.
REAGOWAĆ.

czwartek, 4 września 2014

"Drzewo migdałowe" - Michelle Cohen Corasanti

Młody Palestyńczyk – Ahmad – żyje ze świadomością, że nie jest w stanie wygrać z logiką okrutnej wojny. Dorasta w środowisku przesiąkniętym strachem przed utratą domu, pracy albo życia. Najgorsza jest jednak obawa o bliskich. Nie wiadomo, co przyniesie jutro. W dwunaste urodziny Ahmad staje twarzą w twarz z najgorszymi widmami. Siostra traci życie, ojciec z jego winy trafia do więzienia, izraelskie wojsko konfiskuje dom, a ukochany brat pała żądzą zemsty, która może go doprowadzić tylko do zguby. Ahmad musi się zaopiekować skrzywdzoną rodziną i odnaleźć lepszą przyszłość dla siebie. Obdarowany cudownym umysłem, zdolnym przełamać wszelkie matematyczne granice, chce dać nadzieję sobie, swoim bliskim i udręczonej ojczyźnie.


Na „Migdałowe drzewo”, byłam napalona jak szczerbaty na suchary, od kiedy zaczęły się ukazywać recenzje tej książki. Wprawdzie niektóre były sceptyczne, niektóre głosy(chociaż nieliczne) niechętne, to ja i tak czułam, że muszę ją przeczytać. Kika razy miałam ją w rękach, ale brak czasu skutecznie tłumił moje zapędy. Aż w końcu… dostałam ją wczoraj, ponieważ dosłownie w chwili, gdy Mama wchodziła do kuchni po spotkaniu z listonoszem, ja kończyłam – poprzednio czytaną książkę. Przyjście „Drzewa migdałowego” jawiło się jako oczywisty znak. A znaków nie wolno lekceważyć.

Akcja zaczyna się w połowie lat pięćdziesiątych w Izraelu. Konflikt pomiędzy Żydami i Arabami zamieszkującymi państwo Izrael stopniowo przybiera na sile. Żydzi czują sprzeciw Arabów wobec polityki jaką prowadzą i prewencyjnie wprowadzają szereg represji. Bycie Arabem w Izraelu jest nieprzyjemne, za byle co można oberwać, za cień podejrzenia trafia się na lata do więzienia… dookoła miny i terror. Na polu minowym, pewnego dnia gnie Amal, mała siostrzyczka Ahmada, młodego Araba, rozkochanego w nauce a zwłaszcza w fizyce. Na rodzinę spada wiele kłopotów, muszą opuścić wygodny dom i zamieszkać w lepiance na wzgórzu. Obok domu rośnie drzewo migdałowca, w cieniu którego Ahmad przysiada by przemyśleć swe troski. A ma o czym myśleć. Jego ukochany ojciec trafia do więzienia, Ahmad obwinia się, nie do końca bezpodstawnie o to co się stało z ojcem, ale nie może sobie pozwolić na luksus opłakiwania ojca, musi bowiem zarobić na rodzinę, w wieku kilkunastu lat rzuca szkołę idzie do pracy, ciężkiej i niewdzięcznej.. po pracy uczy się, bo wciąż nie porzucił marzeń…
„Drzewo migdałowe” to powieść, która prowadzi nas przez półwiecze konfliktu Izraelczyków z Palestyńczykami, opowiada o losach człowieka, wplątanego w wir wielkiej historii. To opowieść o cierpieniu, dojrzewaniu, miłości i przebaczeniu. Porozumieniom, wbrew podziałom narodowym. Naprawdę mocna, ale i gorzka historia. Potrafi wstrząsnąć i wycisnąć łzy.Nie da się uciec przed porównaniem tej książki do „Chłopca z latawcem”. „Drzewo migdałowe”, opiera się na podobnym schemacie i nie mogę powiedzieć by wykonanie było słabsze. Zasługa jest niewątpliwie w okolicznościach towarzyszących, czyli okrutnej wojnie, przemocy i uprzedzeniom o których my w Polsce, od kilku dekad – szczęśliwie – nie mamy pojęcia. Czytając o chłopcu, którego w miarę stabilne dzieciństwo kończy się jednej nocy a on sam musi dźwigać brzemię, które przerasta siły nie tylko dziecka, ale i dorosłego sprawia, że zamieramy.
Książkę czyta się błyskawicznie, ale trzeba robić przerwy, by otrząsnąć się z tego koszmaru, bo w książce niewiele jest jasnych momentów. Pamiętam, że niektórzy zarzucali książce nagromadzenie nieszczęść.  Tak… jest tego sporo, ale czytelnik jest w stanie uwierzyć, że to prawda Jest wojna i tak jest łagodnie.
Ci którzy nie lubią smutku, nie lubią tragedii na kartach powieści, nie wybierają takich książek. Czy Ci którzy je lubią są masochistami? Skądże, po książkach takich jak „Migdałowe drzewo”, „Chłopiec z latawcem”, „Tysiąc wspaniałych słońc” trzeba złapać oddech, obejrzeć komedię romantyczną, zachwycić się zachodem słońca, zabrać do łóżka czytadło i kubek gorącej czekolady, bo one rozwalają nasz spokój, zmieniają nasze widzenie i pokazują świat prawdziwy, nie tylko zaróżowiony przez szkła okularów, ale brutalny i szary. To takie książki popychają nas ku budowaniu lepszego jutra. Jutra bez wojen, bez głodu i łez.  A dodatkowo – jesteśmy winni ludziom, którzy cierpią, gdy my śpimy spokojnie w łóżkach, chociaż minimalną świadomość o ich tragedii. Nie! Nie jest to książka leciutka jak piórko, nie rozbawi nas, ale takie książki trzeba czytać. I do tej gorąco Was namawiam.

Mocna, dobra książka!! Polecam!


Garść cytatów z książki:

"Zawsze w historii zwycięzcy traktowali zwyciężonych w ten sposób. Źli muszą wierzyć, że jesteśmy od nich gorsi, żeby usprawiedliwić to, jak się z nami obchodzą. Niestety, nie rozumieją, że wszyscy jesteśmy tacy sami."

"Odwaga - pojąłem - to nie brak strachu, lecz brak egocentryzmu, przedkładanie cudzych interesów nad własne."

"Dobre rzeczy utrudniają wybór, złe rzeczy nie pozostawiają wyboru."

"Sukces to nie brak porażek, ale umiejętność podnoszenia się w razie upadku."

"Tylko będąc gotowym na porażkę, można osiągnąć coś wielkiego."

26 komentarzy:

 1. Nic to... muszę w końcu po nią sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 2. "Jak szczerbaty na suchary..." - Kasiu potrafisz wywołać uśmiech na mojej twarzy.
  TYm razem mogę napisać, że mam i będę czytać skoro tak polecasz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, lubię swoją rolę rozbawiacza :)

   Będę czekała na Twoje wrażenia :)

   Usuń
 3. Po Twojej recenzji od razu przyszło skojarzenie z "Chłopcem z latawcem". Chętnie bym przeczytała!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od tego skojarzenia po prostu nie da się uciec.

   Usuń
 4. Ja tez lubię suchary, haha! A ksiązka juz czeka w kolejce.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo miło wspominam tę książkę, jest naprawdę dobra:) wybrałaś świetne cytaty:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję - to dzięki niezawodnym zakładkom indeksującym :)

   Usuń
 6. Wiem, że to mocna książka, dlatego na razie wzbaraniam się z jej przeczytaniem. Czekam na odpowiednią chwilę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Daje popalić, ale ja nie mogłam się wstrzymać z lekturą.

   Usuń
 7. Też mi się baaardzo spodobała :) Oby więcej takich książek czytali ludzie władzy i inne autorytety społeczne...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pamiętam, to przez Ciebie się tak napaliłam.

   Usuń
 8. Jakoś na razie mnie nie przekonuje, może kiedyś, ale na chwilę obecną na pewno nie;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem :) bo to nie jest książka na każdy okres życia.

   Usuń
 9. W chwili obecnej wybieram troszkę lżejsze historie, ale zgadzam się z Tobą, że takie książki trzeba czytać. Dlatego z chęcią po nią sięgnę, tylko w innym momencie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też w ramach odpoczynku muszę po czytadła sięgnąć, ale absolutnie nie żałuję, że czytałam "Drzewo"

   Usuń
 10. Ta pozycja zrobiła na mnie ogromne wrażenie i pewnie długo o niej nie zapomnę. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Daje popalić... masz rację, ciężko przestać o niej myśleć...

   Usuń
 11. Nie moja tematyka. Raczej nie przeczytam choć kto tam wie, może kiedyś w przyszłości;)
  pokolenie-zaczytanych.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubię książki w tych klimatach, przymierzam się do niej.

  OdpowiedzUsuń
 13. I bez Twojego polecenia bym się za nią wzięła. Twoja recenzja wyłącznie wzbudziła we mnie poczucie winy, że tego jeszcze nie uczyniłam :S

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie miej poczucia winy, pamiętaj o tym co mówił Puchatek, w jedzeniu miodu, najlepsze są te chwile tuż przed zjedzeniem :P

   Usuń

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.


Categories

2016 przeczytane (259) 30 dni z książkami (23) 52 filmy w 2014 (22) 52 filmy w 2015 (6) akcje (27) amor vincit omnia (10) Angielski ogród (6) audiobook (16) autobiografia (2) biografia (57) bolly (9) candy (2) Cmentarz Zapomnianych Książek (2) czytam przeleżałe trupy z półek (30) czytane 2018 (124) dzienniki (2) Euro 2012 (4) fantastyka (4) felietony (2) historia (28) kkd (4) klasyka (25) klasyka literatury popularnej (19) kolorowe czytanie (4) komedia (1) koty (5) kryminał (77) kucharzę (53) listy (1) literatura na peryferiach (4) łańcuszek (20) Mundial RPA (1) muzycznie (47) naturalnie (2) nie samą książką (141) oglądnęłam (189) ogrodowo (5) oscarowe wyzwanie (2) pachnące (129) planowanie i zagospodarowanie(niekoniecznie przestrzenne) (8) plany (7) podaj cegłę (13) podróże (4) podróże w czasie (13) podsumowanie (90) podsumowanie 2015 (12) podsumowanie 2016 (11) podsumowanie 2017 (14) podsumowanie 2018 (6) poezja (6) prawdziwe historie (15) projekt - nobliści (5) prywatne (74) prywatnie (9) przeczytałam (1686) przeczytałam 2015 (243) przeczytane w 2010 (1) przeczytane w 2011 (1) Real Madryt (3) recenzja książki (652) recenzyjne (955) religia i duchowość (4) reportaż (21) retro (3) robótki (24) roczne podsumowanie (7) romans (70) saga rodzinna (10) seriale (32) sportowo (26) stosik (102) test (1) top10 (12) turystycznie (1) village candle (12) w 2017 przeczytałam (226) woski (126) wymiana (8) wyzwanie - Agatha Christie (54) wyzwanie czytelnicze (69) wyzwanie filmowe (31) wyzwanie Picoult/Sparks (2) wyzwanie w centymetrach (1) yankee candle (94) z półki 2015 (3) zakupy (1) zapowiedź (11)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wg. Autorów ( w trakcie tworzenia)

Agata Christie (51) Agata Pruchniewska (1) Agatha Christie (16) Agnieszka Kaluga (1) Agnieszka Krakowiak-Kondracka (1) Agnieszka Lingas-Łoniewska (10) Agnieszka Wojdowicz (3) Aleksander Jażwiński (1) Aleksander Makowski (1) Aleksandra Szarłat (2) Alex Bellos (1) Alice Hoffman (1) Alina Białowąs (2) Aly Cha (1) Alyson Richman (1) Ałbena Grabowska (3) Ałbena Grabowska-Grzyb (4) Amy Hatvany (2) Andrzej Andrusiewicz (2) Andrzej Chwalba (1) Andrzej Grembowicz (1) Andrzej Kępiński (1) Andrzej Markowski (2) Angele Lieby (1) Angelika Kuźniak (2) Ann Brashares (1) Ann Wroe (1) Anna Bikont (1) Anna Fincer-Ogonowska (1) Anna Gavalda (1) Anna Herbich (3) Anna J. Szepielak (3) Anna Jean Mayhew (1) Anna Moczulska (1) Anna Nejman (1) Annabel Pitcher (1) Anne Brontë (2) Anne O'Brien (1) Anne Tyler (2) Antoni Słonimski (1) Antonina Kozłowska (2) Arael Zurli (1) Arthur Conan Doyle (1) Astrid Lindgren (4) Barbara Mutch (1) Barbara O`Neal (4) Barbara Sęk (2) Barbara Wachowicz (1) Becky Wade (1) Bill Bryson (2) Bolesław Prus (2) Bożena Keff (1) Brenda Reid (1) Brigitte Hamann (1) Brygida Grysiak (1) Carla Montero (1) Carlos Ruiz Zafón (3) Carrie Snyder (1) Cat Patrick (1) Cecelia Ahern (1) Cecilia Samartin (1) Cesarina Vighy (1) Chandra Hoffman (1) Charles Dickens (5) Charles Frazier (1) Charlotte Brontë (5) Cheryl Strayed (1) Chesley McLaren (1) Chris Columbus (1) Chris Fabry (1) Chris Grabenstein (1) Christian Jacq (1) Christina Baker-Kline (2) Chufo Llorens (1) Claire North (1) Clara Sanchez (1) Claude Quétel (1) Clive Staples Lewis (2) Colin Campbell (1) Colleen Hoover (9) Colleen McCullough (1) Conor Grennan (1) Consilia Maria Lakotta (2) Dan Brown (2) Daniel Silva (2) Danielle Steel (1) Danuta Awolusi (1) Danuta Pytlak (1) Dario Fo (1) Debbie Macomber (2) Denis Brian (1) Denis Diderot (1) Denise Hildreth Jones (1) Dennis Lehane (1) Diana Gabaldon (7) Diane Chamberlain (12) Doda Około-Kułak (1) Dodie Smith (1) Donald Spoto (2) Dorota Combrzyńska-Nogala (1) Dorota Gąsiorowska (3) Dorota Golińska (1) Dorota Ponińska (1) Dorota Terakowska (2) Dorothea Johnson (1) Dorothy Rowe (1) Dörthe Binkert (1) Douglas Smith (1) E. Lockhart (1) Edward Rutherfurd (2) Eileen Goudge (1) Eliza Orzeszkowa (2) Elizabeth Cooke (3) Elizabeth Gaskell (5) Elizabeth Haran (3) Elżbieta Cherezińska (5) Emilia Sokolik (1) Emily Jane Brontë (1) Emma Donoghue (1) Eowyn Ivey (1) Eric Lomax (1) Erin Morgenstern (1) Eugen Ruge (1) Eva Weaver (1) Ewa Bauer (2) Ewa Stachniak (2) Ewa Wróbel (1) Federico Moccia (4) Fern Britton (1) Fern Michaels (1) Florian Illies (1) Francine Rivers (3) Francis Hackett (1) Francis Scott Fitzgerald (1) Francoise Giroud (1) Gardner Raymond Dozois (1) Gavin Extence (2) George Orwell (1) George R.R. Martin (7) Georgia Bockoven (1) Gigi Buffon (1) Giovannino Guareschi (5) Glenys Carl (1) Grażyna Jeromin-Gałuszka (1) Greg King (1) Gregg Olsen (1) Grzegorz Sokołowski (1) Grzegorz Strzelczyk (1) Håkan Nesser (1) Hanna Cygler (3) Harper Lee (1) Helen Fielding (2) Helen Rappaport (1) Helena Mniszkówna (1) Helga Hoškova-Weissowá (1) Hellmut Andics (1) Henning Mankell (2) Henryk Sienkiewicz (1) Holly Peterson (1) Horacio Verbitsky (1) Ibn Warraq (1) Igor Sokołowski (3) Ismet Prcić (1) Iwona J. Walczak (3) Izabela Jung (1) Izabela Sowa (1) Izabella Frączyk (1) J.J. Renert (1) Jacek Dehnel (3) Jacek Hugo-Bader (1) Jacek Lusiński (1) Jadwiga Czajkowska (1) Jakub Puchalski (1) Jan Łoziński (1) Jan Miodek (2) Jan Paweł II (1) Jan Wróbel (1) Jane Austen (7) Janina Fedorowicz (1) Jaroslav Hašek (1) Jaume Cabré (2) Jaume Collel (1) Jean des Cars (2) Jean-Christophe Brisard (1) Jean-Jacques Sempé (1) Jean-Paul Roux (1) Jeannette Kalyta (1) Jennifer Kaufman (1) Jennifer Teege (1) Jennifer Worth (1) Jerzy Bralczyk (4) Jerzy Niemczuk (2) Jerzy Sosnowski (1) Jewgienij Wodołazkin (1) Jill Barnett (1) Jill Mansell (1) Joanna Konopińska (1) Joanna Marat (1) Joanna Szczęsna (1) Joanne Harris (1) Joanne Kathleen Rowling (13) Jodi Picoult (22) John Borrell (1) John Boyne (3) John Carlin (1) John Curran (1) John Green (1) John Grogan (1) John Ronald Reuel Tolkien (8) John Seeney (1) Jojo Moyes (8) Jolanta Król (1) Jolanta Kwiatkowska (1) Jon Ronson (1) Jonathan Littell (1) Jordi Pons Salas (1) Joyce Maynard (1) Józef Witko (2) Julia Alvarez (1) Julia Child (1) Julia P. Gelardi (1) Julian Tuwim (2) Julie Lawson Timmer (1) Julie Orringer (1) Jürgen Thorwald (6) Justin Go (1) Justin Peacock (1) Justyna Wydra (2) Ka Hancock (1) Kamil Janicki (2) Kard. Jorge Mario Bergolio (2) Karen Dionne (1) Karen Karbo (1) Karen Mack (1) Karolina Frankowska (1) Karolina Lanckorońska (1) Katarina Mazetti (2) Katarzyna Archimowicz (3) Katarzyna Bonda (7) Katarzyna Kołczewska (2) Katarzyna Kwiatkowska (5) Katarzyna Michalak (14) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (5) Kate Lord Brown (1) Katherine Webb (3) Kathryn Taylor (1) Keith Lowe (1) Kerstin Ekman (1) Kiera Cass (5) Kristina Sabaliauskaitė (1) Krzysztof Sadło (1) Krzysztof Ziemiec (2) ks. Jan Twardowski (1) Laila El Omari (1) Laurens van der Post (1) Leah Fleming (1) Lena Najdecka (1) Leslie Carroll (1) Levi Henriksen (1) Lily Koppel (1) Linda Green (2) Lisa Genova (3) Lisa Kleypas (1) Lisa Scottoline (1) Liv Tyler (1) Louisa May Alcott (1) Louise Walters (1) Lucy Ferriss (1) Lucy Maud Montgomery (8) Lucyna Olejniczak (1) Ludwig Winder (1) Ludwik Stomma (1) Łukasz Maciejewski (1) Łukasz Orbitowski (1) M.L. Stedman (1) Maciej Karpiński (1) Maciej Stuhr (1) Magda Gessler (1) Magdalena Grzebałkowska (3) Mag­da­lena Knedler (1) Magdalena Kordel (4) Magdalena Kulus (1) Magdalena Tulli (1) Maja Łozińska (1) Małgorzata Gutowska - Adamczyk (4) Małgorzata Halber (1) Małgorzata Hayles (1) Małgorzata Łukowiak (1) Małgorzata Maj (1) Małgorzata Musierowicz (16) Małgorzata Szejnert (1) Małgorzata Tusk (1) Małgorzata Warda (2) Mandy Hale (1) Marc Llewellyn (1) Marcin Górka (1) Marcin Mastalerz (2) Marcin Prokop (2) Marcin Wilk (1) Marcin Zaremba (1) Marek Aureliusz (1) Marek Grechuta (1) Marek Ławrynowicz (1) Marek Rybarczyk (2) Margaret Dilloway (1) Margaret Mitchell (1) Maria Dąbrowska (2) Maria Kruger (2) Maria Krüger (1) Maria Sveland (1) Maria Ulatowska (3) Marilyn Brant (1) Marina Stepnova (1) Mariola Pryzwan (1) Marion Zimmer Bradley (1) Mariusz Szczygieł (4) Mariusz Urbanek (6) Mariusz Wilka (1) Mariusz Ziomecki (1) Marta Kisiel (3) Martha Grimes (1) Martin Sixsmith (1) Matthew Quick (1) Melchior Wańkowicz (1) Melissa Hill (1) Meredith Goldstein (1) Mhairi McFarlane (2) Michał Heller (1) Mieczysław Mokrzycki (1) Mike Carson (1) Mira Suchodolska (1) Miriam Karmel (1) Mitch Albom (3) Monika A. Oleksa (6) Monika Szwaja (10) Nadine Gordimer (1) Natasha Walker (1) Ned Vizzini (1) Olle Lönnaeus (1) Papież Franciszek (2) Patrick Ness (1) Patrick Pesnot (1) Paul Arden (1) Paullina Simons (3) Penny Jordan (1) Peter Heller (1) Peter Kreeft (1) Platon (1) Pola Kinski (1) Priscille Sibley (1) Rachel Hauck (2) Rebecca Johns (1) Regina Brett (6) René Goscinny (1) Richard Paul Evans (6) Richard Phillips Feynman (3) Robert Galbraith (3) Robert J. Woźniak (1) Roma Ligocka (3) Ryszard Legutko (1) Sally Bedell Smith (1) Sam Pivnik (1) Samantha Hayes (1) Samantha van Leer (1) Sarita Mandanna (1) Seré Prince Halverson (1) Shelley Emling (1) Stanisław Zakościelny (1) Stephanie Evanovich (1) Stephenie Meyer (2) Sue Eckstein (1) Sue Woolmans (1) Sylwia Chutnik (1) Szymon Hołownia (12) Szymon Sokolik (1) Terry Pratchett (2) Trygve Gulbranssen (4) Tullio Avoledo (1) Victoria Twead (2) Walter R. Brooks (2) Wiesław Myśliwski (2) Wilkie Collins (2) Yrsa Sigurdardóttir (5) Zośka Papużanka (1)

Pogoda w mojej okolicy