W TEJ WITRYNIE SĄ WYKORZYSTYWANE PLIKI COOKIE, KTÓRYCH GOOGLE UŻYWA DO ŚWIADCZENIA SWOICH USŁUG I ANALIZOWANIA RUCHU. TWÓJ ADRES IP I NAZWA KLIENTA UŻYTKOWNIKA ORAZ DANE DOTYCZĄCE WYDAJNOŚCI I BEZPIECZEŃSTWA SĄ UDOSTĘPNIANE GOOGLE, BY ZAPEWNIĆ ODPOWIEDNIĄ JAKOŚĆ USŁUG, GENEROWAĆ STATYSTYKI UŻYTKOWANIA ORAZ WYKRYWAĆ NADUŻYCIA I NA NIE REAGOWAĆ.
REAGOWAĆ.

poniedziałek, 8 grudnia 2014

"Baśnie Braci Grimm dla młodzieży i dla dorosłych. Bez cenzury" - Philip Pullman

Autorska wersja „Baśni” braci Grimm opracowana przez Philipa Pullmana. Książka zawiera 50 wybranych baśni niemieckich autorów, które zostały na nowo opowiedziane prostym, precyzyjnym językiem, pozbawionym czułostkowości, infantylizmu i pseudoliterackich ozdobników. Nabrały dzięki temu ogromnej siły. Po każdej baśni zamieszczono notę autora z uwagami na temat danego utworu oraz informacje o odpowiednikach danej baśni w folklorze rosyjskim, włoskim, francuskim i angielskim.
Porywające. To uczta dla zardzewiałejwyobraźni dorosłychThe TelegraphNie planowałam Baśni braci Grimm do kupienia w najbliższym czasie, ale nie ukrywam, że książka mnie
był Mikołaj :-)
zaintrygowałą. Tytuł sprawił, że byłam bardzo ciekawa, co stworzył autor. Baśnie Grimmów znam od dziecka, bo jeszcze gdy moja Siostra była mała, Mama załatwiła egzemplarz, a później ja załatwiłam sobie drugi. Dodatkowo, gdy w LO robiliśmy na jakiejś akademii coś a`la Europa da się lubić(dinozaury pamiętają ten zacny program), ja z kolegą przebrani(ja bawarski strój i korona, kolega strój Bawarczyka z szelkami :D ) reprezentowaliśmy Niemcy właśnie(Dziadku wybacz!!), prof. Od niemieckiego przyniosła niemieckie wydanie baśni i rozmawiałyśmy właśnie o tym jak są krwawe i odległe od współczesnych wyobrażeń baśni dla dzieci(później miałam okres odejścia od baśni, gdy na niemiecki musiałam się nauczyć, po niemiecku bajkę o „Czterech muzykantach z Bremy” – trauma). Ponieważ znałam te baśnie wiedziałam jaka jest różnica pomiędzy oryginałem, a tym co zrobił Disney. Absolutnie nie mam pretensji do Walta, zawsze traktuję baśń i nakręconą na jej motywach bajkę, jako dwie osobne historie, które pochodzą od jednej małpy, ale wyewoluowały w dwa osobne stworki. Podtytuł „bez cenzury”, intrygował. Zresztą cały blurb obiecywał naprawdę genialną książkę, dla ludzi interesujących się baśniami i odniesieniami do baśni w kulturze tej wysokiej i tej pop. Dlatego napisałam do Mikołaja, a czerwony spaślak, mnie odwiedził :Pczy jestem uprzedzona, czy ta wersja brzmi lepiej

takie to bez klasy IMOHmmm od czego zacząć. Ci którzy śledzą Fun page bloga znają moje ogólne wrażenia, ale wypadałoby
napisać, chociaż raz, od głowy… Nacinajem – jak mawiają na Wschodzie.
Bracia Grimm spisali około dwustu baśni, zajmowali się językiem niemieckim, jego dialektami i wstrzelili się w dobrą epokę literacką, która wracała ad fontes, interesowała się korzeniami języka i narodu, a bezdyskusyjnie u podstaw naszej tożsamości leżą baśnie, bajki. Są to baśnie, które zna każdy, np. „Królewna Śnieżka”, „Kopciuszek”, „Jaś i Małgosia”(chociaż w każdej z tych baśni znajdą się elementy, które zaskoczą tych, którzy te opowieści znają li i jedynie z ekranu. Nie wiem czy książki z Baśniami Grimmów, obecne na rynku też wygładzają te historie, bo ja mam staaaare wydania). Są też historie mniej znane, ale naprawdę ciekawe np. „Gęsiarka”, „Braciszek i Siostra”. Autor Philip Pullman wybrał 50, niekiedy klucz jakim się kierował jest dla mnie niezgłębioną tajemnicą, ale pal sześć! Największą tajemnicą jest dla mnie sens wydania tej książki.

Wersja stara wołania rybaka


... a może wolicie nową?
Baśnie Grimmów – jakie są każdy chyba wie. Ja się na nich wychowałam, więc dla mnie świętością jest każde słowo, no może bez przesady, ale zmiana tłumaczenia wierszyków na badziewie „ni przypiął, ni wypiął”, przy których rymy częstochowskie to poezja, bez rymu to bezsens i profanacja. A przede wszystkim niepotrzebna zmiana. Autor wybrał baśnie bardzo znane i takie, które nie są tak popularne. Przeredagował je, gdy czytałam o tej redakcji myślałam, że dostosuje je do współczesności, a on dokonał naprawdę niewielkich przeróbek, jeżeli nie znamy tych baśni na pamięć co do słowa – nawet tego nie dostrzeżemy. Natomiast byłam wielce zaintrygowana obietnicą notek do każdej baśni, z wyjaśnieniem z przywołaniem odwołań do kultury, do innych dzieł. Taaa. Znacie lek na głupotę? Przede wszystkim praktycznie cała bibliografia jest nie po polsku. Niektóre notatki są napisane na kolanie, bez ładu i składu i czytelnik czytając je płacze nad smutnym losem lasów w Amazonii. Wypada to bardzo biednie. Bardziej to przypomina rozmowę dwóch naukowców po kilku piwach, którzy sobie coś tam bełkoczą, a nie uporządkowany, spójny wywód.

Wierszyk z Pullmana


Wersja, którą znałam pierwej

Co do tytułu „Baśnie braci Grimm dla dorosłych i młodzieży. Bez cenzury” to bardzo niefajny chwyt marketingowy, na który nabrałam się ja i jak sądzę, dziesiątki innych klientów. Pullman nie odkrywa tajnych rękopisów z krwawymi, ociekającymi seksem baśniami. On przepisuje to co dwieście lat temu napisali Grimmowie, lekko to redaguje i do każdej baśni dodaje notatkę, kiepskiej jakości – zasadniczo.

czytając ten wierszyk skapnęłam, że coś jest nie tak :PDlatego summa summarum, jestem ogromnie rozczarowana tą książką. O ile Grimmowie spisują się na ocenę celującą i baśnie czyta się cudownie, o tyle wkład Pullmana oceniam na niedostateczny i powinna ta książka się nazywać: „Baśnie braci Grimm zredagowane i opatrzone komentarzem P. Pullmana”. Moim zdaniem jego wkład nie jest aż tak duzy, by przypisywał sobie autorstwo. Zaznaczam jednak, że mogę się mylić, nie znam tych baśni w oryginale, co do słowa.
Z powyższego wynika kolejny fakt, nie wiem kogo opieprzyć za tekst, czy dziwne tłumaczenie to „zasługa” tłumacza, czy inwencja autora. Pozostawiam to nierozstrzygnięte.


Baśnie są świetne, ale miałam już na półce, pełniejsze wydanie. Książka – zawód.


A zobaczcie jak w Kasiolandzie jest pięknie. Tzn. w Stalowej Woli może lipa, ale na wsi, już inny, bajkowy świat!!
24 komentarze:

 1. Kurcze, miałam straszliwą ochotę na tę książkę, ale swoją opinią wywołałaś u mnie pewne wątpliwości. :)

  sklep-z-pamiatkami.blogspot.com Zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Same opowieści nie są złe, naprawdę, super się czyta baśnie Grimma, ale nie ma co obiecywać, że to cuda na kiju

   Usuń
 2. To doprawdy zadziwiające, jak wiele realnych sytuacji, aktualnych w dzisiejszych czasach odnaleźć można w bajkach braci Grimm. Kiedy czytałem je jako dziecko nawet nie zdawałem sobie z tego sprawy. Zbrodnia, namiętność, seks, przemoc wszystko to, czym epatują dzisiejsze media znalazło się już dawno w bajkowych opowieściach. Kilku ciekawych rzeczy o tym można dowiedzieć się z mojego artykułu: Prawdziwe oblicze znanych bajek na chwackiewiesciliterackie.blogspot.com. Zachęcam jeśli macie ochotę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a dziękuję!! Zaglądnę w wolnej chwili, ale już wiem, że masz rację, problemy poruszane w tej książce, czasami w zawoalowany sposób wciąż są aktualne

   Usuń
 3. Bardzo nieładnie oszukiwać tak potencjalnych czytelników... Ja na pewno nie dam się takim chwytom marketingowym, nie, nie, nie. ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie! Wiesz, gdyby mi ktoś obiecał - to Baśnie Grimmów, z krótkimi notkami, ale nihil novi to ja mogę sama podjąć decyzję czy kupuję, czy nie. A tak - czuję się nabita w butelkę.

   Usuń
 4. Czekałam na pierwsze recenzje tej książki, bo mnie naprawdę zaintrygowała. Dzięki tobie zaoszczędzę parę złotych:) - czyli pewnie wydam je na inne książki :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dobra lepsza książka, niż chłam

   Usuń
 5. Oglądałam je w księgarni, bo sama się bardzo na nie napaliłam, ale odniosłam podobne wrażenia do Twoich. Nie spodziewałam się, że baśnie będą "epatować seksem i przemocą", ale faktycznie oryginały od wersji dzisiejszych i Disney'a dzieli ogromnie dużo. Dlatego zabrałam się za książkę Bettelheima "Cudowne i pożyteczne"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, ja też nie kupiłam tej książki dla porno baśni, ale chciałam czegoś nowego i klops

   Usuń
 6. Piękne zdjęcia- nareszcie mamy zimę. A co do książki to gdy tylko zobaczyłam tytuł moja ciekawość sie rozpaliła, ale teraz już ostygła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już nie jest łądnie :(

   wolę ostrzec, bo tania książka to nie jest.

   Usuń
 7. Zimy i sniegu zazdroszcze. Ksiazki, jak widac, nie musze..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet zimy nie musisz bo zbrzydła

   Usuń
 8. Gosiarelli też się nie podobały, a ona pisze True Story, gdzie sięga do korzeni, naprawdę głębokich każdej bajki, więc już jej opinia mnie przekonała, że nie warto czytać tej książki, a Twoja dodatkowo utwierdza. Choć dziwi mnie, że Pullman tak po łebkach poleciał, Mroczne materie napisał świetnie, a tutaj taka wtopa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To moje pierwsze spotkanie z jego prozą, a właściwie z jego nazwiskiem, bo sądzę, że nie wniósł wielkiego wkładu

   Usuń
 9. Ależ szkoda, zapowiadało się tak ciekawie... :(

  https://booklovinbypas.wordpress.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. Też się nabrałam: kupiłam i rzuciłam w kąt w chwili, w której zrozumiałam czym to właściwie jest. A myślałam, że ułatwią mi robotę ;(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja jednak przebrnęłam do końca, bo baśnie są fajne... ;p

   Usuń
 11. I ja byłam wśród tych, którzy się nabrali na ten tytuł... na szczęście nie zdążyłam jeszcze kupić książki :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ha, dobrze, że nie zdążyłam kupić, a już mnie kusiło w szale przedświątecznych promocji. Spodziewałam się ciekawych odwołań do mitologicznych wątków baśni Grimmów, ale omijam z daleka w takim razie. Dzięki, mój portfel nie ucierpiał :)

  OdpowiedzUsuń
 13. O! A ja w ogóle byłam pewna, że baśnie SĄ pod redakcją Philipa Pullmana, tzn. pododawał niewiele od siebie, podał krótkie notki i tyle, więc wychodzi na to, że liczyłam chyba dokładnie na to, co dostałam w łapki. :) Prawdę powiedziawszy do zakupu przekonałam się po recenzji Karoliny z bloga TanayahCzyta i Kingi z EsyCzyta, nie czytałam reklamy wydawnictwa (i wychodzi na to, że chyba dobrze). :)
  Niebawem przetestuję, porównam - na pewno dzięki Twojej recenzji zachowam odpowiedni dystans. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. O! A ja w ogóle byłam pewna, że baśnie SĄ pod redakcją Philipa Pullmana, tzn. pododawał niewiele od siebie, podał krótkie notki i tyle, więc wychodzi na to, że liczyłam chyba dokładnie na to, co dostałam w łapki. :) Prawdę powiedziawszy do zakupu przekonałam się po recenzji Karoliny z bloga TanayahCzyta i Kingi z EsyCzyta, nie czytałam reklamy wydawnictwa (i wychodzi na to, że chyba dobrze). :)
  Niebawem przetestuję, porównam - na pewno dzięki Twojej recenzji zachowam odpowiedni dystans. :)

  OdpowiedzUsuń

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.


Categories

2016 przeczytane (259) 30 dni z książkami (23) 52 filmy w 2014 (22) 52 filmy w 2015 (6) akcje (27) amor vincit omnia (10) Angielski ogród (6) audiobook (16) autobiografia (2) biografia (57) bolly (9) candy (2) Cmentarz Zapomnianych Książek (2) czytam przeleżałe trupy z półek (30) czytane 2018 (125) dzienniki (2) Euro 2012 (4) fantastyka (4) felietony (2) historia (28) kkd (4) klasyka (25) klasyka literatury popularnej (19) kolorowe czytanie (4) komedia (1) koty (5) kryminał (77) kucharzę (53) listy (1) literatura na peryferiach (4) łańcuszek (20) Mundial RPA (1) muzycznie (47) naturalnie (2) nie samą książką (141) oglądnęłam (189) ogrodowo (5) oscarowe wyzwanie (2) pachnące (129) planowanie i zagospodarowanie(niekoniecznie przestrzenne) (8) plany (7) podaj cegłę (13) podróże (4) podróże w czasie (13) podsumowanie (90) podsumowanie 2015 (12) podsumowanie 2016 (11) podsumowanie 2017 (14) podsumowanie 2018 (6) poezja (6) prawdziwe historie (15) projekt - nobliści (5) prywatne (74) prywatnie (9) przeczytałam (1687) przeczytałam 2015 (243) przeczytane w 2010 (1) przeczytane w 2011 (1) Real Madryt (3) recenzja książki (653) recenzyjne (956) religia i duchowość (4) reportaż (21) retro (3) robótki (24) roczne podsumowanie (7) romans (70) saga rodzinna (10) seriale (32) sportowo (26) stosik (102) test (1) top10 (12) turystycznie (1) village candle (12) w 2017 przeczytałam (226) woski (126) wymiana (8) wyzwanie - Agatha Christie (54) wyzwanie czytelnicze (69) wyzwanie filmowe (31) wyzwanie Picoult/Sparks (2) wyzwanie w centymetrach (1) yankee candle (94) z półki 2015 (3) zakupy (1) zapowiedź (11)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wg. Autorów ( w trakcie tworzenia)

Agata Christie (51) Agata Pruchniewska (1) Agatha Christie (16) Agnieszka Kaluga (1) Agnieszka Krakowiak-Kondracka (1) Agnieszka Lingas-Łoniewska (10) Agnieszka Wojdowicz (3) Aleksander Jażwiński (1) Aleksander Makowski (1) Aleksandra Szarłat (2) Alex Bellos (1) Alice Hoffman (1) Alina Białowąs (2) Aly Cha (1) Alyson Richman (1) Ałbena Grabowska (3) Ałbena Grabowska-Grzyb (4) Amy Hatvany (2) Andrzej Andrusiewicz (2) Andrzej Chwalba (1) Andrzej Grembowicz (1) Andrzej Kępiński (1) Andrzej Markowski (2) Angele Lieby (1) Angelika Kuźniak (2) Ann Brashares (1) Ann Wroe (1) Anna Bikont (1) Anna Fincer-Ogonowska (1) Anna Gavalda (1) Anna Herbich (3) Anna J. Szepielak (3) Anna Jean Mayhew (1) Anna Moczulska (1) Anna Nejman (1) Annabel Pitcher (1) Anne Brontë (2) Anne O'Brien (1) Anne Tyler (2) Antoni Słonimski (1) Antonina Kozłowska (2) Arael Zurli (1) Arthur Conan Doyle (1) Astrid Lindgren (4) Barbara Mutch (1) Barbara O`Neal (4) Barbara Sęk (2) Barbara Wachowicz (1) Becky Wade (1) Bill Bryson (2) Bolesław Prus (2) Bożena Keff (1) Brenda Reid (1) Brigitte Hamann (1) Brygida Grysiak (1) Carla Montero (1) Carlos Ruiz Zafón (3) Carrie Snyder (1) Cat Patrick (1) Cecelia Ahern (1) Cecilia Samartin (1) Cesarina Vighy (1) Chandra Hoffman (1) Charles Dickens (5) Charles Frazier (1) Charlotte Brontë (5) Cheryl Strayed (1) Chesley McLaren (1) Chris Columbus (1) Chris Fabry (1) Chris Grabenstein (1) Christian Jacq (1) Christina Baker-Kline (2) Chufo Llorens (1) Claire North (1) Clara Sanchez (1) Claude Quétel (1) Clive Staples Lewis (2) Colin Campbell (1) Colleen Hoover (9) Colleen McCullough (1) Conor Grennan (1) Consilia Maria Lakotta (2) Dan Brown (2) Daniel Silva (2) Danielle Steel (1) Danuta Awolusi (1) Danuta Pytlak (1) Dario Fo (1) Debbie Macomber (2) Denis Brian (1) Denis Diderot (1) Denise Hildreth Jones (1) Dennis Lehane (1) Diana Gabaldon (7) Diane Chamberlain (12) Doda Około-Kułak (1) Dodie Smith (1) Donald Spoto (2) Dorota Combrzyńska-Nogala (1) Dorota Gąsiorowska (3) Dorota Golińska (1) Dorota Ponińska (1) Dorota Terakowska (2) Dorothea Johnson (1) Dorothy Rowe (1) Dörthe Binkert (1) Douglas Smith (1) E. Lockhart (1) Edward Rutherfurd (2) Eileen Goudge (1) Eliza Orzeszkowa (2) Elizabeth Cooke (3) Elizabeth Gaskell (5) Elizabeth Haran (3) Elżbieta Cherezińska (5) Emilia Sokolik (1) Emily Jane Brontë (1) Emma Donoghue (1) Eowyn Ivey (1) Eric Lomax (1) Erin Morgenstern (1) Eugen Ruge (1) Eva Weaver (1) Ewa Bauer (2) Ewa Stachniak (2) Ewa Wróbel (1) Federico Moccia (4) Fern Britton (1) Fern Michaels (1) Florian Illies (1) Francine Rivers (3) Francis Hackett (1) Francis Scott Fitzgerald (1) Francoise Giroud (1) Gardner Raymond Dozois (1) Gavin Extence (2) George Orwell (1) George R.R. Martin (7) Georgia Bockoven (1) Gigi Buffon (1) Giovannino Guareschi (5) Glenys Carl (1) Grażyna Jeromin-Gałuszka (1) Greg King (1) Gregg Olsen (1) Grzegorz Sokołowski (1) Grzegorz Strzelczyk (1) Håkan Nesser (1) Hanna Cygler (3) Harper Lee (1) Helen Fielding (2) Helen Rappaport (1) Helena Mniszkówna (1) Helga Hoškova-Weissowá (1) Hellmut Andics (1) Henning Mankell (2) Henryk Sienkiewicz (1) Holly Peterson (1) Horacio Verbitsky (1) Ibn Warraq (1) Igor Sokołowski (3) Ismet Prcić (1) Iwona J. Walczak (3) Izabela Jung (1) Izabela Sowa (1) Izabella Frączyk (1) J.J. Renert (1) Jacek Dehnel (3) Jacek Hugo-Bader (1) Jacek Lusiński (1) Jadwiga Czajkowska (1) Jakub Puchalski (1) Jan Łoziński (1) Jan Miodek (2) Jan Paweł II (1) Jan Wróbel (1) Jane Austen (7) Janina Fedorowicz (1) Jaroslav Hašek (1) Jaume Cabré (2) Jaume Collel (1) Jean des Cars (2) Jean-Christophe Brisard (1) Jean-Jacques Sempé (1) Jean-Paul Roux (1) Jeannette Kalyta (1) Jennifer Kaufman (1) Jennifer Teege (1) Jennifer Worth (1) Jerzy Bralczyk (4) Jerzy Niemczuk (2) Jerzy Sosnowski (1) Jewgienij Wodołazkin (1) Jill Barnett (1) Jill Mansell (1) Joanna Konopińska (1) Joanna Marat (1) Joanna Szczęsna (1) Joanne Harris (1) Joanne Kathleen Rowling (13) Jodi Picoult (22) John Borrell (1) John Boyne (3) John Carlin (1) John Curran (1) John Green (1) John Grogan (1) John Ronald Reuel Tolkien (8) John Seeney (1) Jojo Moyes (8) Jolanta Król (1) Jolanta Kwiatkowska (1) Jon Ronson (1) Jonathan Littell (1) Jordi Pons Salas (1) Joyce Maynard (1) Józef Witko (2) Julia Alvarez (1) Julia Child (1) Julia P. Gelardi (1) Julian Tuwim (2) Julie Lawson Timmer (1) Julie Orringer (1) Jürgen Thorwald (6) Justin Go (1) Justin Peacock (1) Justyna Wydra (2) Ka Hancock (1) Kamil Janicki (2) Kard. Jorge Mario Bergolio (2) Karen Dionne (1) Karen Karbo (1) Karen Mack (1) Karolina Frankowska (1) Karolina Lanckorońska (1) Katarina Mazetti (2) Katarzyna Archimowicz (3) Katarzyna Bonda (7) Katarzyna Kołczewska (2) Katarzyna Kwiatkowska (5) Katarzyna Michalak (14) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (5) Kate Lord Brown (1) Katherine Webb (3) Kathryn Taylor (1) Keith Lowe (1) Kerstin Ekman (1) Kiera Cass (5) Kristina Sabaliauskaitė (1) Krzysztof Sadło (1) Krzysztof Ziemiec (2) ks. Jan Twardowski (1) Laila El Omari (1) Laurens van der Post (1) Leah Fleming (1) Lena Najdecka (1) Leslie Carroll (1) Levi Henriksen (1) Lily Koppel (1) Linda Green (2) Lisa Genova (3) Lisa Kleypas (1) Lisa Scottoline (1) Liv Tyler (1) Louisa May Alcott (1) Louise Walters (1) Lucy Ferriss (1) Lucy Maud Montgomery (8) Lucyna Olejniczak (1) Ludwig Winder (1) Ludwik Stomma (1) Łukasz Maciejewski (1) Łukasz Orbitowski (1) M.L. Stedman (1) Maciej Karpiński (1) Maciej Stuhr (1) Magda Gessler (1) Magdalena Grzebałkowska (3) Mag­da­lena Knedler (1) Magdalena Kordel (4) Magdalena Kulus (1) Magdalena Tulli (1) Maja Łozińska (1) Małgorzata Gutowska - Adamczyk (4) Małgorzata Halber (1) Małgorzata Hayles (1) Małgorzata Łukowiak (1) Małgorzata Maj (1) Małgorzata Musierowicz (16) Małgorzata Szejnert (1) Małgorzata Tusk (1) Małgorzata Warda (2) Mandy Hale (1) Marc Llewellyn (1) Marcin Górka (1) Marcin Mastalerz (2) Marcin Prokop (2) Marcin Wilk (1) Marcin Zaremba (1) Marek Aureliusz (1) Marek Grechuta (1) Marek Ławrynowicz (1) Marek Rybarczyk (2) Margaret Dilloway (1) Margaret Mitchell (1) Maria Dąbrowska (2) Maria Kruger (2) Maria Krüger (1) Maria Sveland (1) Maria Ulatowska (3) Marilyn Brant (1) Marina Stepnova (1) Mariola Pryzwan (1) Marion Zimmer Bradley (1) Mariusz Szczygieł (4) Mariusz Urbanek (6) Mariusz Wilka (1) Mariusz Ziomecki (1) Marta Kisiel (3) Martha Grimes (1) Martin Sixsmith (1) Matthew Quick (1) Melchior Wańkowicz (1) Melissa Hill (1) Meredith Goldstein (1) Mhairi McFarlane (2) Michał Heller (1) Mieczysław Mokrzycki (1) Mike Carson (1) Mira Suchodolska (1) Miriam Karmel (1) Mitch Albom (3) Monika A. Oleksa (6) Monika Szwaja (10) Nadine Gordimer (1) Natasha Walker (1) Ned Vizzini (1) Olle Lönnaeus (1) Papież Franciszek (2) Patrick Ness (1) Patrick Pesnot (1) Paul Arden (1) Paullina Simons (3) Penny Jordan (1) Peter Heller (1) Peter Kreeft (1) Platon (1) Pola Kinski (1) Priscille Sibley (1) Rachel Hauck (2) Rebecca Johns (1) Regina Brett (6) René Goscinny (1) Richard Paul Evans (6) Richard Phillips Feynman (3) Robert Galbraith (3) Robert J. Woźniak (1) Roma Ligocka (3) Ryszard Legutko (1) Sally Bedell Smith (1) Sam Pivnik (1) Samantha Hayes (1) Samantha van Leer (1) Sarita Mandanna (1) Seré Prince Halverson (1) Shelley Emling (1) Stanisław Zakościelny (1) Stephanie Evanovich (1) Stephenie Meyer (2) Sue Eckstein (1) Sue Woolmans (1) Sylwia Chutnik (1) Szymon Hołownia (12) Szymon Sokolik (1) Terry Pratchett (2) Trygve Gulbranssen (4) Tullio Avoledo (1) Victoria Twead (2) Walter R. Brooks (2) Wiesław Myśliwski (2) Wilkie Collins (2) Yrsa Sigurdardóttir (5) Zośka Papużanka (1)

Pogoda w mojej okolicy