W TEJ WITRYNIE SĄ WYKORZYSTYWANE PLIKI COOKIE, KTÓRYCH GOOGLE UŻYWA DO ŚWIADCZENIA SWOICH USŁUG I ANALIZOWANIA RUCHU. TWÓJ ADRES IP I NAZWA KLIENTA UŻYTKOWNIKA ORAZ DANE DOTYCZĄCE WYDAJNOŚCI I BEZPIECZEŃSTWA SĄ UDOSTĘPNIANE GOOGLE, BY ZAPEWNIĆ ODPOWIEDNIĄ JAKOŚĆ USŁUG, GENEROWAĆ STATYSTYKI UŻYTKOWANIA ORAZ WYKRYWAĆ NADUŻYCIA I NA NIE REAGOWAĆ.
REAGOWAĆ.

środa, 27 kwietnia 2016

"Historia pszczół" - Maja Lunde [o zasługach pszczelego rodu]


Pszczoły, jeżeli wymrą, ludzkość, będzie miała bardzo policzony czas. O pszczołach wspomina się już od starożytności, a pochwałę pszczelego rodu wyśpiewuje się co roku w Wielką Sobotę w Orędziu Wielkanocnym, o pszczołach wspomina również Kodek cywilny, przewidując wyrojenie się pszczół i poszukiwanie tegoż roju. Dla mnie święta wielkanocne kojarzą się z zapachem pszczelego wosku, którym ozdabialiśmy pisanki, nigdy nie użądliła mnie pszczoła, chociaż staram się podchodzić do nich z rezerwą, mieszkam na wsi, więc są ule, latają pszczoły. Zawsze pracowite, uwijające się, wykonujące swój taniec.  Po co o tym się rozpisuję? Bo chcę Wam dziś opowiedzieć o Historii pszczół, głośnej nowości wydanej nakładem Wydawnictwa Literackiego. I chociaż sama nie wiedziałam czego się spodziewać, miodowa książka przyciągała i ciekawiła. Powieść częściowo postapokaliptyczna, pokazująca Armagedon, czyli nasz ekosystem, bez tych pracowitych owadów.Jeden z największych norweskich bestsellerów ostatnich lat. Książka, którą jeszcze przed premierą zakupiło 15 krajów.Trzy intrygujące historie, zwyczajni, a jednak niezwykli bohaterowie, pszczoły i walka o przyszłość naszej cywilizacji.
Epicka w swoim wymiarze, rozgrywana na trzech płaszczyznach czasowych, opowieść, której spoiwem są… pszczoły.Anglia, rok 1857. William marzył o karierze naukowca przyrodnika. Los jednak chciał inaczej. Żona, gromadka dzieci i sklep z nasionami. Poczucie życiowej porażki sprawiło, że William pogrąża się w depresji. Ponowne natchnienie przychodzi wraz z dawnym naukowym wywodem na temat życia pszczół. William postanawia zbudować ul. Ul, który przyniesie jemu i jego potomkom zaszczyty i sławę…Stany Zjednoczone, rok 2007. George jest hodowcą pszczół i właścicielem kilkuset uli. Chce rozwijać swoją farmę, by przekazać ją w spadku jedynemu synowi. Cóż z tego, skoro jego marzenia są tak dalekie od marzeń żony i syna. W dodatku wśród pszczelarzy coraz częściej pojawiają się pogłoski o niewyjaśnionej śmierci setek tysięcy owadów.Chiny, rok 2098. Jedyne miejsce na ziemi, które poradziło sobie z katastrofą. Młoda kobieta Tao całymi dniami ręcznie zapyla drzewa owocowe, które są podstawą gospodarki Chin. Rozpaczliwe chce dać synkowi szansę lepszego życia - życia nadzorcy…
Historia pszczół to do bólu prawdziwa powieść doskonale ukazująca meandry ludzkiej psychiki, napięcia między rodzicami i dziećmi, dojmującą szarość dnia codziennego i pasję, która daje siłę do walki o lepsze jutro. Maja Lunde porusza te wszystkie tematy snując równoległą i porywającą opowieść o niezwykłych owadach, ich miejscu w przyrodzie i ludzkiej cywilizacji.
Książka podzielona jest na trzy części, które stopniowo się rozwijają i przeplatają się. Mamy rok 2098, pszczoły wyginęły, a ich pracę wykonują ludzie. Rzecz się dzieje w Chinach i poznajemy rzeczywistość oczami Tao, kobiety która kiedyś marzyła, aby pójść wyżej, miała niezaspokojony głód wiedzy. Nie udało się. Ma nadzieję, że jej mały synek osiągnie więcej, niż mozolna wspinaczka po drzewach i zapylanie kwiatów. Nie idzie to łatwo, bo Wei-Wen nie chce się uczyć, aż pewnego dnia znika. Bez śladu. Matka wyrusza, aby go odnaleźć, nie spodziewa się, co odkryje przy okazji.
Mamy również rok 1852 Wiliam zmaga się z depresją, nie wstaje z łóżka, wegetuje. Porzucił pracę, porzucił badania jakie prowadził, aż jedna wizyta jego syna, jedynej jego nadziei sprawia, że znajduje nowy przedmiot zainteresowań, chce poznać życie pszczół, pracuje nad nową konstrukcją pszczelego domu, który umożliwi obserwację życia roju. Nie wie, że w Polsce(wówczas pod zaborami) nad identycznym zagadnieniem pracuje ten, którego historia ochrzci mianem ojca pszczelarstwa.
No i mamy również współczesność – w miarę – rok 2007 w Stanach Zjednoczonych, żyje sobie George. Jego rodzina od pokoleń zajmowała się pszczołami, on również kultywuje tradycję, wszystko robi sam i chce aby syn kontynuował pracę rodziny. Jednak Tom, ma wyższe aspiracje, chce studiować i nie to co każe mu ojciec, co ma pomóc rodzinnej pasiece. Chce studiować, pisać. Nie znajduje zrozumienia u ojca. Aż przychodzi lato a pszczoły z niewiadomych powodów zaczynają ginąć. Ul, za ulem odsłaniają rozdzierające serce każdego pszczelarza, obraz zagłady pszczelego rodu.Powiem Wam szczerze, że nie wiem czego się spodziewałam, ale jak słyszę hasło saga rodzinna to lecę jak pszczoła do rośliny miododajnej. To jest bardzo specyficzna saga, bo wprawdzie powiązanie wszystkich przedziałów czasowych istnieje, to nie jest ono tak ścisłe, jak zwykle w tym gatunku bywa.

Ta książka to opowieść o marzeniach, aspiracjach i trudnych relacjach rodzinnych. W każdym przedziale czasowym, mamy rodzica z aspiracjami, który chce przelać je na potomstwo, bez pytania latorośli o zgodę. Przekaz tej książki, jest kwestią interpretacji, tak jak zdrowy ekosystem nie może się obyć bez pszczoły, tak komórka rodzinna nie może się obejść bez akceptacji i wzajemnego szacunku. Nie można tylko wymagać, stawiać warunków, żądań.
Smutna jest ta książka, zwłaszcza w części, która rozgrywa się w przyszłości, wizja świata bez pszczół, ponurego, brutalnie pierwotnego, daje do myślenia, chociaż sądzę i obawiam się, że za mało. W sumie każdy z podrozdziałów zawiera solidną porcję mądrości i smutku, mam nadzieję, że skłaniającego do refleksji. Dobra książka, bardzo dobra i ambitna. Dzięki tej podróży do przyszłości powieść ta jest idealna na ten czas, który mamy obecnie, gdy sady zakwitają a powietrze wibruje od bzyczenia pszczół. Tao nie może uwierzyć, że kiedyś ludzie co roku podróżowali, by podziwiać kwitnące drzewa owocowe, my nie musimy podróżować, możemy wyglądnąć przez okno i po prostu cieszyć się widokiem, który tak rzadko doceniamy.

Wiem, że książka jest wszędzie i może niektórym z Was już bokiem wychodzi, ale zobaczcie na ten miodowo żółty kolor, na tę realistyczną pszczółkę i bądźcie pewni, ze warto robić wokół książki szum, bo po prostu jest dobra!!


31 komentarzy:

 1. Nie czytam twojej recenzji, a kysz. Ja książkę odbiorę z Polski osobiście dopiero za tydzień, ale zawsze:) Nastawiam się na doskonałą lekturę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja przez Ciebie tak z sobą walczę, żeby zatwierdzić zakupy, że nie zdajesz sobie sprawy

   Usuń
 2. Książka jest genialna, jestem nią oczarowana, polecam również! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My to mamy ogromnie podobny gust ;)

   Usuń
 3. Nie miałam jej w planie ale po przeczytaniu Twojej recenzji stwierdzam, że muszę ją przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też długo się broniłam, ale w końcu posłuchałam intuicji i nie żałuję.

   Usuń
 4. Widziałam już kilka recenzji tej książki, koniecznie muszę ją przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Szczególnie ciekawa jestem wizji świata z przyszłości, gdzie nie ma pszczół :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo to smutna wizja

   Usuń
  2. Nie wątpię :) Interesuje mnie, w jaki sposób według autorki ludzkość może sobie poradzić bez tych niezbędnych do zapylania roślin owadów :)

   Usuń
 6. Pszczoły są niesamowitymi zwierzętami - inteligentne i bardzo pracowite. Powinniśmy o nie dbać, a nie wszyscy o tym wiedzą. Coś mnie trafia jak widzę że w południe ktoś pryska na polu. Przecież to dla nich trucizna,
  Książka piękna, ale zarazem deko straszna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo ludzie są głupi i sami się wybiją...

   Usuń
 7. Ależ ja jestem głupia! Dlaczego jeszcze po nią nie sięgnęłam?! A wszyscy o niej piszą...

  OdpowiedzUsuń
 8. Trochę mnie zniechęcał ten czas akcji w przyszłości i dlatego nie zdecydowałam się na lekturę. Teraz żałuję. Oby jeszcze była okazja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ale miałam tak samo! na szczęście się opamiętałam ;)

   Usuń
 9. Właśnie czytam. Sama nie wiem czego mam się po niej spodziewać, a po blogosferze krąży tyle tych pozytywnych opinii... Ale na razie jest naprawdę dobrze :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Na pewno przeczytam, czekałam na recenzję, która potwierdzi moje przypuszczenia, że książka jest warta wszelkich "ochów i achów" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To cieszę się, że mam taką fajną rolę :)

   Usuń
 11. Czytałam i bardzo, ale to bardzo mi się podobała! :) Niezwykle ciepła, mądra i poruszająca historia... I wydanie wygląda naprawdę pięknie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wydanie jest palce lizać, jak garnuszek miodku ;)

   Usuń
 12. Ja juz sobie szykuje koszyczek zakupow na moje przyszle wakacje w Polsce i raczej Historia pszczol tam sie znajdzie bo nie ma jeszcze tlumaczenia francuskiego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ehhh te koszyczki, mnie też jeden kusi :(

   Usuń
 13. Tak wszyscy zachwalają tę książkę, że chyba muszę przekonać się do niej. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. musisz!! naprawdę nie masz wyjścia ;)

   Usuń
 14. Uwielbiam sagi rodzinne, a ta książka jest już na mojej liście lektur do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ale to naprawdę bardzo specyficzna saga ;)

   Usuń
 15. To prawda, ostatnio pojawiło się wiele recenzji tej książki i prawie każda z nich jest pozytywna. Coś w tym musi być i chyba zamówię egzemplarz dla siebie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ma siłę ta książka, nie dziwią mnie pozytywne teksty o niej ;)

   Usuń

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.


Categories

2016 przeczytane (259) 30 dni z książkami (23) 52 filmy w 2014 (22) 52 filmy w 2015 (6) akcje (27) amor vincit omnia (10) Angielski ogród (6) audiobook (16) autobiografia (2) biografia (57) bolly (9) candy (2) Cmentarz Zapomnianych Książek (2) czytam przeleżałe trupy z półek (30) czytane 2018 (124) dzienniki (2) Euro 2012 (4) fantastyka (4) felietony (2) historia (28) kkd (4) klasyka (25) klasyka literatury popularnej (19) kolorowe czytanie (4) komedia (1) koty (5) kryminał (77) kucharzę (53) listy (1) literatura na peryferiach (4) łańcuszek (20) Mundial RPA (1) muzycznie (47) naturalnie (2) nie samą książką (141) oglądnęłam (189) ogrodowo (5) oscarowe wyzwanie (2) pachnące (129) planowanie i zagospodarowanie(niekoniecznie przestrzenne) (8) plany (7) podaj cegłę (13) podróże (4) podróże w czasie (13) podsumowanie (90) podsumowanie 2015 (12) podsumowanie 2016 (11) podsumowanie 2017 (14) podsumowanie 2018 (6) poezja (6) prawdziwe historie (15) projekt - nobliści (5) prywatne (74) prywatnie (9) przeczytałam (1686) przeczytałam 2015 (243) przeczytane w 2010 (1) przeczytane w 2011 (1) Real Madryt (3) recenzja książki (652) recenzyjne (955) religia i duchowość (4) reportaż (21) retro (3) robótki (24) roczne podsumowanie (7) romans (70) saga rodzinna (10) seriale (32) sportowo (26) stosik (102) test (1) top10 (12) turystycznie (1) village candle (12) w 2017 przeczytałam (226) woski (126) wymiana (8) wyzwanie - Agatha Christie (54) wyzwanie czytelnicze (69) wyzwanie filmowe (31) wyzwanie Picoult/Sparks (2) wyzwanie w centymetrach (1) yankee candle (94) z półki 2015 (3) zakupy (1) zapowiedź (11)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wg. Autorów ( w trakcie tworzenia)

Agata Christie (51) Agata Pruchniewska (1) Agatha Christie (16) Agnieszka Kaluga (1) Agnieszka Krakowiak-Kondracka (1) Agnieszka Lingas-Łoniewska (10) Agnieszka Wojdowicz (3) Aleksander Jażwiński (1) Aleksander Makowski (1) Aleksandra Szarłat (2) Alex Bellos (1) Alice Hoffman (1) Alina Białowąs (2) Aly Cha (1) Alyson Richman (1) Ałbena Grabowska (3) Ałbena Grabowska-Grzyb (4) Amy Hatvany (2) Andrzej Andrusiewicz (2) Andrzej Chwalba (1) Andrzej Grembowicz (1) Andrzej Kępiński (1) Andrzej Markowski (2) Angele Lieby (1) Angelika Kuźniak (2) Ann Brashares (1) Ann Wroe (1) Anna Bikont (1) Anna Fincer-Ogonowska (1) Anna Gavalda (1) Anna Herbich (3) Anna J. Szepielak (3) Anna Jean Mayhew (1) Anna Moczulska (1) Anna Nejman (1) Annabel Pitcher (1) Anne Brontë (2) Anne O'Brien (1) Anne Tyler (2) Antoni Słonimski (1) Antonina Kozłowska (2) Arael Zurli (1) Arthur Conan Doyle (1) Astrid Lindgren (4) Barbara Mutch (1) Barbara O`Neal (4) Barbara Sęk (2) Barbara Wachowicz (1) Becky Wade (1) Bill Bryson (2) Bolesław Prus (2) Bożena Keff (1) Brenda Reid (1) Brigitte Hamann (1) Brygida Grysiak (1) Carla Montero (1) Carlos Ruiz Zafón (3) Carrie Snyder (1) Cat Patrick (1) Cecelia Ahern (1) Cecilia Samartin (1) Cesarina Vighy (1) Chandra Hoffman (1) Charles Dickens (5) Charles Frazier (1) Charlotte Brontë (5) Cheryl Strayed (1) Chesley McLaren (1) Chris Columbus (1) Chris Fabry (1) Chris Grabenstein (1) Christian Jacq (1) Christina Baker-Kline (2) Chufo Llorens (1) Claire North (1) Clara Sanchez (1) Claude Quétel (1) Clive Staples Lewis (2) Colin Campbell (1) Colleen Hoover (9) Colleen McCullough (1) Conor Grennan (1) Consilia Maria Lakotta (2) Dan Brown (2) Daniel Silva (2) Danielle Steel (1) Danuta Awolusi (1) Danuta Pytlak (1) Dario Fo (1) Debbie Macomber (2) Denis Brian (1) Denis Diderot (1) Denise Hildreth Jones (1) Dennis Lehane (1) Diana Gabaldon (7) Diane Chamberlain (12) Doda Około-Kułak (1) Dodie Smith (1) Donald Spoto (2) Dorota Combrzyńska-Nogala (1) Dorota Gąsiorowska (3) Dorota Golińska (1) Dorota Ponińska (1) Dorota Terakowska (2) Dorothea Johnson (1) Dorothy Rowe (1) Dörthe Binkert (1) Douglas Smith (1) E. Lockhart (1) Edward Rutherfurd (2) Eileen Goudge (1) Eliza Orzeszkowa (2) Elizabeth Cooke (3) Elizabeth Gaskell (5) Elizabeth Haran (3) Elżbieta Cherezińska (5) Emilia Sokolik (1) Emily Jane Brontë (1) Emma Donoghue (1) Eowyn Ivey (1) Eric Lomax (1) Erin Morgenstern (1) Eugen Ruge (1) Eva Weaver (1) Ewa Bauer (2) Ewa Stachniak (2) Ewa Wróbel (1) Federico Moccia (4) Fern Britton (1) Fern Michaels (1) Florian Illies (1) Francine Rivers (3) Francis Hackett (1) Francis Scott Fitzgerald (1) Francoise Giroud (1) Gardner Raymond Dozois (1) Gavin Extence (2) George Orwell (1) George R.R. Martin (7) Georgia Bockoven (1) Gigi Buffon (1) Giovannino Guareschi (5) Glenys Carl (1) Grażyna Jeromin-Gałuszka (1) Greg King (1) Gregg Olsen (1) Grzegorz Sokołowski (1) Grzegorz Strzelczyk (1) Håkan Nesser (1) Hanna Cygler (3) Harper Lee (1) Helen Fielding (2) Helen Rappaport (1) Helena Mniszkówna (1) Helga Hoškova-Weissowá (1) Hellmut Andics (1) Henning Mankell (2) Henryk Sienkiewicz (1) Holly Peterson (1) Horacio Verbitsky (1) Ibn Warraq (1) Igor Sokołowski (3) Ismet Prcić (1) Iwona J. Walczak (3) Izabela Jung (1) Izabela Sowa (1) Izabella Frączyk (1) J.J. Renert (1) Jacek Dehnel (3) Jacek Hugo-Bader (1) Jacek Lusiński (1) Jadwiga Czajkowska (1) Jakub Puchalski (1) Jan Łoziński (1) Jan Miodek (2) Jan Paweł II (1) Jan Wróbel (1) Jane Austen (7) Janina Fedorowicz (1) Jaroslav Hašek (1) Jaume Cabré (2) Jaume Collel (1) Jean des Cars (2) Jean-Christophe Brisard (1) Jean-Jacques Sempé (1) Jean-Paul Roux (1) Jeannette Kalyta (1) Jennifer Kaufman (1) Jennifer Teege (1) Jennifer Worth (1) Jerzy Bralczyk (4) Jerzy Niemczuk (2) Jerzy Sosnowski (1) Jewgienij Wodołazkin (1) Jill Barnett (1) Jill Mansell (1) Joanna Konopińska (1) Joanna Marat (1) Joanna Szczęsna (1) Joanne Harris (1) Joanne Kathleen Rowling (13) Jodi Picoult (22) John Borrell (1) John Boyne (3) John Carlin (1) John Curran (1) John Green (1) John Grogan (1) John Ronald Reuel Tolkien (8) John Seeney (1) Jojo Moyes (8) Jolanta Król (1) Jolanta Kwiatkowska (1) Jon Ronson (1) Jonathan Littell (1) Jordi Pons Salas (1) Joyce Maynard (1) Józef Witko (2) Julia Alvarez (1) Julia Child (1) Julia P. Gelardi (1) Julian Tuwim (2) Julie Lawson Timmer (1) Julie Orringer (1) Jürgen Thorwald (6) Justin Go (1) Justin Peacock (1) Justyna Wydra (2) Ka Hancock (1) Kamil Janicki (2) Kard. Jorge Mario Bergolio (2) Karen Dionne (1) Karen Karbo (1) Karen Mack (1) Karolina Frankowska (1) Karolina Lanckorońska (1) Katarina Mazetti (2) Katarzyna Archimowicz (3) Katarzyna Bonda (7) Katarzyna Kołczewska (2) Katarzyna Kwiatkowska (5) Katarzyna Michalak (14) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (5) Kate Lord Brown (1) Katherine Webb (3) Kathryn Taylor (1) Keith Lowe (1) Kerstin Ekman (1) Kiera Cass (5) Kristina Sabaliauskaitė (1) Krzysztof Sadło (1) Krzysztof Ziemiec (2) ks. Jan Twardowski (1) Laila El Omari (1) Laurens van der Post (1) Leah Fleming (1) Lena Najdecka (1) Leslie Carroll (1) Levi Henriksen (1) Lily Koppel (1) Linda Green (2) Lisa Genova (3) Lisa Kleypas (1) Lisa Scottoline (1) Liv Tyler (1) Louisa May Alcott (1) Louise Walters (1) Lucy Ferriss (1) Lucy Maud Montgomery (8) Lucyna Olejniczak (1) Ludwig Winder (1) Ludwik Stomma (1) Łukasz Maciejewski (1) Łukasz Orbitowski (1) M.L. Stedman (1) Maciej Karpiński (1) Maciej Stuhr (1) Magda Gessler (1) Magdalena Grzebałkowska (3) Mag­da­lena Knedler (1) Magdalena Kordel (4) Magdalena Kulus (1) Magdalena Tulli (1) Maja Łozińska (1) Małgorzata Gutowska - Adamczyk (4) Małgorzata Halber (1) Małgorzata Hayles (1) Małgorzata Łukowiak (1) Małgorzata Maj (1) Małgorzata Musierowicz (16) Małgorzata Szejnert (1) Małgorzata Tusk (1) Małgorzata Warda (2) Mandy Hale (1) Marc Llewellyn (1) Marcin Górka (1) Marcin Mastalerz (2) Marcin Prokop (2) Marcin Wilk (1) Marcin Zaremba (1) Marek Aureliusz (1) Marek Grechuta (1) Marek Ławrynowicz (1) Marek Rybarczyk (2) Margaret Dilloway (1) Margaret Mitchell (1) Maria Dąbrowska (2) Maria Kruger (2) Maria Krüger (1) Maria Sveland (1) Maria Ulatowska (3) Marilyn Brant (1) Marina Stepnova (1) Mariola Pryzwan (1) Marion Zimmer Bradley (1) Mariusz Szczygieł (4) Mariusz Urbanek (6) Mariusz Wilka (1) Mariusz Ziomecki (1) Marta Kisiel (3) Martha Grimes (1) Martin Sixsmith (1) Matthew Quick (1) Melchior Wańkowicz (1) Melissa Hill (1) Meredith Goldstein (1) Mhairi McFarlane (2) Michał Heller (1) Mieczysław Mokrzycki (1) Mike Carson (1) Mira Suchodolska (1) Miriam Karmel (1) Mitch Albom (3) Monika A. Oleksa (6) Monika Szwaja (10) Nadine Gordimer (1) Natasha Walker (1) Ned Vizzini (1) Olle Lönnaeus (1) Papież Franciszek (2) Patrick Ness (1) Patrick Pesnot (1) Paul Arden (1) Paullina Simons (3) Penny Jordan (1) Peter Heller (1) Peter Kreeft (1) Platon (1) Pola Kinski (1) Priscille Sibley (1) Rachel Hauck (2) Rebecca Johns (1) Regina Brett (6) René Goscinny (1) Richard Paul Evans (6) Richard Phillips Feynman (3) Robert Galbraith (3) Robert J. Woźniak (1) Roma Ligocka (3) Ryszard Legutko (1) Sally Bedell Smith (1) Sam Pivnik (1) Samantha Hayes (1) Samantha van Leer (1) Sarita Mandanna (1) Seré Prince Halverson (1) Shelley Emling (1) Stanisław Zakościelny (1) Stephanie Evanovich (1) Stephenie Meyer (2) Sue Eckstein (1) Sue Woolmans (1) Sylwia Chutnik (1) Szymon Hołownia (12) Szymon Sokolik (1) Terry Pratchett (2) Trygve Gulbranssen (4) Tullio Avoledo (1) Victoria Twead (2) Walter R. Brooks (2) Wiesław Myśliwski (2) Wilkie Collins (2) Yrsa Sigurdardóttir (5) Zośka Papużanka (1)

Pogoda w mojej okolicy