W TEJ WITRYNIE SĄ WYKORZYSTYWANE PLIKI COOKIE, KTÓRYCH GOOGLE UŻYWA DO ŚWIADCZENIA SWOICH USŁUG I ANALIZOWANIA RUCHU. TWÓJ ADRES IP I NAZWA KLIENTA UŻYTKOWNIKA ORAZ DANE DOTYCZĄCE WYDAJNOŚCI I BEZPIECZEŃSTWA SĄ UDOSTĘPNIANE GOOGLE, BY ZAPEWNIĆ ODPOWIEDNIĄ JAKOŚĆ USŁUG, GENEROWAĆ STATYSTYKI UŻYTKOWANIA ORAZ WYKRYWAĆ NADUŻYCIA I NA NIE REAGOWAĆ.
REAGOWAĆ.

wtorek, 18 listopada 2014

"Korea Północna - Tajna misja w kraju wielkiego blefu" - John Seeney

Nie ma takiej drugiej tyranii na świecie, jak Korea Północna. To Orwellowski "Rok 1984", który stał się rzeczywistością.
Reżim kontroluje przepływ informacji, zalewając kraj nieustającą, wydobywającą się ze wszechobecnych głośników propagandą. Wolność słowa jest iluzją: jedno nie tak wypowiedziane słowo może skończyć się wysłaniem do obozu koncentracyjnego. Szpiedzy reżimu są wszędzie, gotowi ukarać każdy przejaw nielojalności i najmniejsze oznaki niezadowolenia.
Musisz bić pokłony przed Kim Ir Senem, Wiecznym Wodzem, oraz jego synem, Generalissimusem Kim Dzong Ilem. Musisz oddawać kult zmarłym, a potem sławić żyjących – Najwyższego Przywódcę, Kim Dzong Una.
Koreańczykom z Północy mówi się, że ich kraj jest najwspanialszym miejscem na świecie. Wielki Brat ciągle czuwa.
Dziennikarz BBC John Sweeney, laureat wielu nagród, udał się do Korei Północnej, aby uzyskać bezprecedensowy dostęp do najbardziej tajemniczego państwa na świecie, udając profesora uniwersytetu. W oparciu o jego doświadczenia i wiele godzin rozmów z uciekinierami i innymi ważnymi świadkami, "Korea Północna. Tajna misja w kraju wielkiego blefu", unosi gęstą kurtynę, ukazuje życie codzienne w tym kraju, bada jego skomplikowaną historię oraz zadaje ważne pytania na temat jego niepewnej przyszłości.


Wiek XX był rokiem narodzin, ale i upadków wielkich dyktatur i tyranii, państwo Hitlera, Mussoliniego i Stalina, powstało, ale i upadło. Teraz mamy XXI wiek, a rysa na powierzchni demokratycznego świata wciąż się pogłębia. Korea Północna, państwo widmo o którym każdy z nas słyszał, ale tak naprawdę niewiele wie. Autor książki o której chcę Wam dziś napisać, często przyrównuje Koreę do Roku 1984 Orwella. Nie wiem czy mieszkaniec Polski, nawet pamiętający czasy realnego socjalizmu jest w stanie wyobrazić sobie surrealistyczną Koreę Północną. Gdy książka przyszła ja byłam w pracy, skutkiem tego Rodzicielka dokonała zamachu stanu i zaczęła czytać, aby Kasiek mógł się dorwać, musiał czekać na chwilę nieuwagi, aby wykraść drogocenny wolumin. Z Rodzicielką jesteśmy pod ogromnym wrażeniem i ucinamy długie dyskusje na temat sytuacji w Korei… bo po lekturze nie można przejść do porządku dziennego, ot tak. Na półce mam jeszcze tom z reportażem z Korei… niebawem przyjdzie i na niego pora. Tymczasem posłuchajcie co angielski reporter ma do powiedzenia o tym tajemniczym kraju.Dziennikarze w Korei Północnej nie są mile widzianymi gośćmi, toteż aby wjechać do tego cudownego miejsca John Sweeney podaje się za profesora historii, który jedzie z grupą studentów.  Oczywiście mistyfikacja jest przygotowana odpowiednio wcześniej, a celem Sweeney`a jest przygotowanie programu i zebranie materiałów o Korei. To co nam pokaże, zmieni Wasz światopogląd i namiesza Wam w głowach.

Zacznijmy od początku… to co dziś dzieje się w Korei Północnej to konsekwencja sytuacji politycznej z początków XX wieku, a może jeszcze wcześniejszych lat? Mieszkańcy Korei nigdy nie zaznali nigdy prawdziwej wolności, stale ktoś im mówił co mają robić, jak mają myśleć. Stale ktoś ich podbijał. Plamą na honorze Korei było podbicie ich przez Japonię na początku XX wieku. Kres tej okupacji położyło zakończenie II wojny światowej, którą Japonia przegrała. Wtedy też, dwóch wielkich tryumfatorów – USA i ZSRR, podzieliło Koreę, z ołówkiem i linijką w ręki, wzdłuż 38 równoleżnika. Stalin zaś chciał mieć we władzach Korei swojego człowieka(hmmm brzmi znajomo) i na skutek różnych zbiegów okoliczności padło na Kim Ir Sena, który w ten sposób zapoczątkował dynastię Kimów, stworzył doktrynę obowiązującą w Korei i zapoczątkował wiele absurdów, które wciąż doskonale się mają.

Autor pokazuje państwo, w którym ludzie od tak dawna żyją w terrorze, że jest to dla nich normalne. Kraj w którym przemysł leży, chociażby z powodu niewydolności energetycznej, ale mauzoleum z zabalsamowanymi zwłokami dwóch Kimów prąd ma Zawsze. Kraj w którym wielki głód spowodował ogromną liczbę ofiar, w tym samym czasie wydał kolosalne kwoty na zabalsamowanie Kim Ir Sena. Mieszkańcy Korei wciąż oddają niemal boską cześć swoim wodzą, kłaniają się ich posągom(na każdym kroku), a w domu mają portrety swych przywódców, które należy utrzymywać w należytym stanie. Kraj, którym rządzi rozkapryszone dziecko, które chociaż kształcone w Szwajcarii, kroczy drogą zmierzającą do dalszego wyzyskiwania ludzi.
Korea to kraj w którym system łagrów, obozów koncentracyjnych trzyma się doskonale, ludzie zsyłani są tam za naprawdę błahe rzeczy, a rodziny tych, których uznano winnymi występowania przeciwko systemowi, karani są do trzeciego pokolenia. Prawa człowieka? Wolne żarty!Autor pokazuje nam Koreę, tak jak widzi ją człowiek z Zachodu. Jest to kraj w którym na każdym kroku urąga się ludzkiej godności. Dlaczego więc  Koreańczycy nie powstaną? John Sweeney podejmuje kilka prób udzielenia odpowiedzi na to pytanie. Nie znam tego kraju, żeby samej podejmować taką próbę, zadowolę się odpowiedziami autora…
Książkę czyta się doskonale, chociaż opisy potrafią zagotować krew… to niemożliwe, że w XXI wieku ludzie żyją w takim terrorze.  Towarzyszy im głód i strach.
Polecam Wam książkową podróż do Korei Północnej, autor ma naprawdę wielki dar opowiadania. Może to zabrzmieć dziwnie, ale potrafi pisać z humorem o absurdach codzienności w Korei aby w następnym akapicie czytelnika poruszyć.
           

10 komentarzy:

 1. To co dziś dzieje się w Korei Północnej jest dla mnie nie do pomyślenia. Jak można tak uwłaczać ludzką godność? Nie wiem, czy dam radę przeczytać tę książkę, gdyż jej problematyka już gotuje mi krew w żyłach.


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Burzy krew to prawda, z ciężkim sercem czytało mi się jak tam ludzi stłamszono. I nic się nie ma na poprawę. Ale książka nie jest ciężka...

   Usuń
 2. Fascynuje mnie Korea Północna, ale nie tylko z uwagi na terror, lecz także z racji ich kultury, która jest tak zupełnie różna od naszej. Zastanawiam się w jaki sposób ludzie tam żyjący tłumaczą sobie swoje położenie - tego niestety nie ukażą nam żadne programy dokumentalne, próżno też takich wypowiedzi szukać w rozmaitych książkach, w tym w reportażach, gdyż mieszkańcy są tak bardzo zastraszeni, iż trudno odróżnić kto i kiedy mówi prawdę, a kto kłamie dla świętego spokoju swojego i bliskich.

  Kiedyś oglądałam w telewizji reportaż z przygotowań młodzieży koreańskiej do "igrzysk" oczywiście ku czci Wielkiego Wodza. Pokazywali codzienne życie Koreańczyków, to w jakich warunkach żyją, jak są od najmłodszych lat szkoleni, tresowani jak małe małpki, uczeni posłuszeństwa. Pokazywali wycieczki młodzieży w miejsce narodzin Wodza (a właściwie w miejsce bezwartościowe, polecane przez propagandę, bo wódz narodził się zupełnie gdzie indziej). Cała ta otoczka, fakt, że dzieci w szkole uczyły się angielskiego, bo to "język wroga", ich występy i wypowiedzi dotyczące miłości do Wodza, głoszone z tak ogromnym przekonaniem, sprawiły, iż ten program dokumentalny przedstawiający doskonałą Koreę, wielbiącą przywódcę, robiącą wszystko dla niego nie mówił wprost to co widać było na zdjęciach - chudziutkie i mizerne dzieci mówiące wyuczone formułki, przerażonych rodziców, skromne klitki, w których mieszkali, puste ulice, szarą i smutną rzeczywistość.

  Ten reportaż zrobił na mnie tak ogromne wrażenie (a było to dobre kilka lat temu), że gdy tylko zobaczyłam tę książę, na którymś z blogów od razu wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Utwierdziłaś mnie w tym przekonaniu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety ja tak rzadko oglądam telewizję, że umykają mi jak widzę prawdziwe perełki. To co piszesz, razem z książką składa się po prostu w makabryczną całość, no ale wiesz tam dzieci uczy się działań matematycznych na przykłądzie zabijania amerykańśkich żołnierzy. Zastanawiam się jaką przyszłość ma ten kraj, czy tych ludzi czeka kiedyś coś dobrego.

   Usuń
 3. Na pewno sięgnę po tę książkę, ponieważ po przeczytaniu reportażu Barbary Demick "Światu nie mamy czego zazdrościć" również zainteresowałam się tym, co dzieje się w Korei Północnej. Jeśli chodzi o bunt i powstanie, to z pewnością wiele czynników sprawia, że Koreańczycy nie mogą się uwolnić, ale chętnie poznałabym zdanie autora tej książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeraża mnie sama myśl, jaką formę przybrałby ów bunt, czym by się skończył... ale ludzi żal. Ciężko sobie wyobrazić, że nie możesz odetchnąć swobodnie, a tym gorzej, że nawet nie wiesz jak to jest i nie odczuwasz, że coś jest nie tak

   Usuń
 4. Niedawno oglądałam jakiś reportaż o Korei, interesują mnie dzieje tego kraju. Jest dla mnie niepojęte, że tak można żyć w XXI wieku. Sięgnę z pewnością, podsunę też tytuł mężowi...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda? zresztą ciężko to objąć rozumem, po prostu... ciekawe czy dożyjemy zmiany

   Usuń
  2. Prawda? zresztą ciężko to objąć rozumem, po prostu... ciekawe czy dożyjemy zmiany

   Usuń
  3. Prawda? zresztą ciężko to objąć rozumem, po prostu... ciekawe czy dożyjemy zmiany

   Usuń

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.


Categories

2016 przeczytane (259) 30 dni z książkami (23) 52 filmy w 2014 (22) 52 filmy w 2015 (6) akcje (27) amor vincit omnia (10) Angielski ogród (6) audiobook (16) autobiografia (2) biografia (57) bolly (9) candy (2) Cmentarz Zapomnianych Książek (2) czytam przeleżałe trupy z półek (30) czytane 2018 (127) dzienniki (2) Euro 2012 (4) fantastyka (4) felietony (2) historia (28) kkd (4) klasyka (25) klasyka literatury popularnej (19) kolorowe czytanie (4) komedia (1) koty (5) kryminał (77) kucharzę (53) listy (1) literatura na peryferiach (4) łańcuszek (20) Mundial RPA (1) muzycznie (47) naturalnie (2) nie samą książką (141) oglądnęłam (189) ogrodowo (5) oscarowe wyzwanie (2) pachnące (129) planowanie i zagospodarowanie(niekoniecznie przestrzenne) (8) plany (7) podaj cegłę (13) podróże (4) podróże w czasie (13) podsumowanie (90) podsumowanie 2015 (12) podsumowanie 2016 (11) podsumowanie 2017 (14) podsumowanie 2018 (6) poezja (6) prawdziwe historie (15) projekt - nobliści (5) prywatne (74) prywatnie (9) przeczytałam (1689) przeczytałam 2015 (243) przeczytane w 2010 (1) przeczytane w 2011 (1) Real Madryt (3) recenzja książki (655) recenzyjne (958) religia i duchowość (4) reportaż (21) retro (3) robótki (24) roczne podsumowanie (7) romans (70) saga rodzinna (10) seriale (32) sportowo (26) stosik (102) test (1) top10 (12) turystycznie (1) village candle (12) w 2017 przeczytałam (226) woski (126) wymiana (8) wyzwanie - Agatha Christie (54) wyzwanie czytelnicze (69) wyzwanie filmowe (31) wyzwanie Picoult/Sparks (2) wyzwanie w centymetrach (1) yankee candle (94) z półki 2015 (3) zakupy (1) zapowiedź (11)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wg. Autorów ( w trakcie tworzenia)

Agata Christie (51) Agata Pruchniewska (1) Agatha Christie (16) Agnieszka Kaluga (1) Agnieszka Krakowiak-Kondracka (1) Agnieszka Lingas-Łoniewska (10) Agnieszka Wojdowicz (3) Aleksander Jażwiński (1) Aleksander Makowski (1) Aleksandra Szarłat (2) Alex Bellos (1) Alice Hoffman (1) Alina Białowąs (2) Aly Cha (1) Alyson Richman (1) Ałbena Grabowska (3) Ałbena Grabowska-Grzyb (4) Amy Hatvany (2) Andrzej Andrusiewicz (2) Andrzej Chwalba (1) Andrzej Grembowicz (1) Andrzej Kępiński (1) Andrzej Markowski (2) Angele Lieby (1) Angelika Kuźniak (2) Ann Brashares (1) Ann Wroe (1) Anna Bikont (1) Anna Fincer-Ogonowska (1) Anna Gavalda (1) Anna Herbich (3) Anna J. Szepielak (3) Anna Jean Mayhew (1) Anna Moczulska (1) Anna Nejman (1) Annabel Pitcher (1) Anne Brontë (2) Anne O'Brien (1) Anne Tyler (2) Antoni Słonimski (1) Antonina Kozłowska (2) Arael Zurli (1) Arthur Conan Doyle (1) Astrid Lindgren (4) Barbara Mutch (1) Barbara O`Neal (4) Barbara Sęk (2) Barbara Wachowicz (1) Becky Wade (1) Bill Bryson (2) Bolesław Prus (2) Bożena Keff (1) Brenda Reid (1) Brigitte Hamann (1) Brygida Grysiak (1) Carla Montero (1) Carlos Ruiz Zafón (3) Carrie Snyder (1) Cat Patrick (1) Cecelia Ahern (1) Cecilia Samartin (1) Cesarina Vighy (1) Chandra Hoffman (1) Charles Dickens (5) Charles Frazier (1) Charlotte Brontë (5) Cheryl Strayed (1) Chesley McLaren (1) Chris Columbus (1) Chris Fabry (1) Chris Grabenstein (1) Christian Jacq (1) Christina Baker-Kline (2) Chufo Llorens (1) Claire North (1) Clara Sanchez (1) Claude Quétel (1) Clive Staples Lewis (2) Colin Campbell (1) Colleen Hoover (9) Colleen McCullough (1) Conor Grennan (1) Consilia Maria Lakotta (2) Dan Brown (2) Daniel Silva (2) Danielle Steel (1) Danuta Awolusi (1) Danuta Pytlak (1) Dario Fo (1) Debbie Macomber (2) Denis Brian (1) Denis Diderot (1) Denise Hildreth Jones (1) Dennis Lehane (1) Diana Gabaldon (7) Diane Chamberlain (12) Doda Około-Kułak (1) Dodie Smith (1) Donald Spoto (2) Dorota Combrzyńska-Nogala (1) Dorota Gąsiorowska (3) Dorota Golińska (1) Dorota Ponińska (1) Dorota Terakowska (2) Dorothea Johnson (1) Dorothy Rowe (1) Dörthe Binkert (1) Douglas Smith (1) E. Lockhart (1) Edward Rutherfurd (2) Eileen Goudge (1) Eliza Orzeszkowa (2) Elizabeth Cooke (3) Elizabeth Gaskell (5) Elizabeth Haran (3) Elżbieta Cherezińska (5) Emilia Sokolik (1) Emily Jane Brontë (1) Emma Donoghue (1) Eowyn Ivey (1) Eric Lomax (1) Erin Morgenstern (1) Eugen Ruge (1) Eva Weaver (1) Ewa Bauer (2) Ewa Stachniak (2) Ewa Wróbel (1) Federico Moccia (4) Fern Britton (1) Fern Michaels (1) Florian Illies (1) Francine Rivers (3) Francis Hackett (1) Francis Scott Fitzgerald (1) Francoise Giroud (1) Gardner Raymond Dozois (1) Gavin Extence (2) George Orwell (1) George R.R. Martin (7) Georgia Bockoven (1) Gigi Buffon (1) Giovannino Guareschi (5) Glenys Carl (1) Grażyna Jeromin-Gałuszka (1) Greg King (1) Gregg Olsen (1) Grzegorz Sokołowski (1) Grzegorz Strzelczyk (1) Håkan Nesser (1) Hanna Cygler (3) Harper Lee (1) Helen Fielding (2) Helen Rappaport (1) Helena Mniszkówna (1) Helga Hoškova-Weissowá (1) Hellmut Andics (1) Henning Mankell (2) Henryk Sienkiewicz (1) Holly Peterson (1) Horacio Verbitsky (1) Ibn Warraq (1) Igor Sokołowski (3) Ismet Prcić (1) Iwona J. Walczak (3) Izabela Jung (1) Izabela Sowa (1) Izabella Frączyk (1) J.J. Renert (1) Jacek Dehnel (3) Jacek Hugo-Bader (1) Jacek Lusiński (1) Jadwiga Czajkowska (1) Jakub Puchalski (1) Jan Łoziński (1) Jan Miodek (2) Jan Paweł II (1) Jan Wróbel (1) Jane Austen (7) Janina Fedorowicz (1) Jaroslav Hašek (1) Jaume Cabré (2) Jaume Collel (1) Jean des Cars (2) Jean-Christophe Brisard (1) Jean-Jacques Sempé (1) Jean-Paul Roux (1) Jeannette Kalyta (1) Jennifer Kaufman (1) Jennifer Teege (1) Jennifer Worth (1) Jerzy Bralczyk (4) Jerzy Niemczuk (2) Jerzy Sosnowski (1) Jewgienij Wodołazkin (1) Jill Barnett (1) Jill Mansell (1) Joanna Konopińska (1) Joanna Marat (1) Joanna Szczęsna (1) Joanne Harris (1) Joanne Kathleen Rowling (13) Jodi Picoult (22) John Borrell (1) John Boyne (3) John Carlin (1) John Curran (1) John Green (1) John Grogan (1) John Ronald Reuel Tolkien (8) John Seeney (1) Jojo Moyes (8) Jolanta Król (1) Jolanta Kwiatkowska (1) Jon Ronson (1) Jonathan Littell (1) Jordi Pons Salas (1) Joyce Maynard (1) Józef Witko (2) Julia Alvarez (1) Julia Child (1) Julia P. Gelardi (1) Julian Tuwim (2) Julie Lawson Timmer (1) Julie Orringer (1) Jürgen Thorwald (6) Justin Go (1) Justin Peacock (1) Justyna Wydra (2) Ka Hancock (1) Kamil Janicki (2) Kard. Jorge Mario Bergolio (2) Karen Dionne (1) Karen Karbo (1) Karen Mack (1) Karolina Frankowska (1) Karolina Lanckorońska (1) Katarina Mazetti (2) Katarzyna Archimowicz (3) Katarzyna Bonda (7) Katarzyna Kołczewska (2) Katarzyna Kwiatkowska (5) Katarzyna Michalak (14) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (5) Kate Lord Brown (1) Katherine Webb (3) Kathryn Taylor (1) Keith Lowe (1) Kerstin Ekman (1) Kiera Cass (5) Kristina Sabaliauskaitė (1) Krzysztof Sadło (1) Krzysztof Ziemiec (2) ks. Jan Twardowski (1) Laila El Omari (1) Laurens van der Post (1) Leah Fleming (1) Lena Najdecka (1) Leslie Carroll (1) Levi Henriksen (1) Lily Koppel (1) Linda Green (2) Lisa Genova (3) Lisa Kleypas (1) Lisa Scottoline (1) Liv Tyler (1) Louisa May Alcott (1) Louise Walters (1) Lucy Ferriss (1) Lucy Maud Montgomery (8) Lucyna Olejniczak (1) Ludwig Winder (1) Ludwik Stomma (1) Łukasz Maciejewski (1) Łukasz Orbitowski (1) M.L. Stedman (1) Maciej Karpiński (1) Maciej Stuhr (1) Magda Gessler (1) Magdalena Grzebałkowska (3) Mag­da­lena Knedler (1) Magdalena Kordel (4) Magdalena Kulus (1) Magdalena Tulli (1) Maja Łozińska (1) Małgorzata Gutowska - Adamczyk (4) Małgorzata Halber (1) Małgorzata Hayles (1) Małgorzata Łukowiak (1) Małgorzata Maj (1) Małgorzata Musierowicz (16) Małgorzata Szejnert (1) Małgorzata Tusk (1) Małgorzata Warda (2) Mandy Hale (1) Marc Llewellyn (1) Marcin Górka (1) Marcin Mastalerz (2) Marcin Prokop (2) Marcin Wilk (1) Marcin Zaremba (1) Marek Aureliusz (1) Marek Grechuta (1) Marek Ławrynowicz (1) Marek Rybarczyk (2) Margaret Dilloway (1) Margaret Mitchell (1) Maria Dąbrowska (2) Maria Kruger (2) Maria Krüger (1) Maria Sveland (1) Maria Ulatowska (3) Marilyn Brant (1) Marina Stepnova (1) Mariola Pryzwan (1) Marion Zimmer Bradley (1) Mariusz Szczygieł (4) Mariusz Urbanek (6) Mariusz Wilka (1) Mariusz Ziomecki (1) Marta Kisiel (3) Martha Grimes (1) Martin Sixsmith (1) Matthew Quick (1) Melchior Wańkowicz (1) Melissa Hill (1) Meredith Goldstein (1) Mhairi McFarlane (2) Michał Heller (1) Mieczysław Mokrzycki (1) Mike Carson (1) Mira Suchodolska (1) Miriam Karmel (1) Mitch Albom (3) Monika A. Oleksa (6) Monika Szwaja (10) Nadine Gordimer (1) Natasha Walker (1) Ned Vizzini (1) Olle Lönnaeus (1) Papież Franciszek (2) Patrick Ness (1) Patrick Pesnot (1) Paul Arden (1) Paullina Simons (3) Penny Jordan (1) Peter Heller (1) Peter Kreeft (1) Platon (1) Pola Kinski (1) Priscille Sibley (1) Rachel Hauck (2) Rebecca Johns (1) Regina Brett (6) René Goscinny (1) Richard Paul Evans (6) Richard Phillips Feynman (3) Robert Galbraith (3) Robert J. Woźniak (1) Roma Ligocka (3) Ryszard Legutko (1) Sally Bedell Smith (1) Sam Pivnik (1) Samantha Hayes (1) Samantha van Leer (1) Sarita Mandanna (1) Seré Prince Halverson (1) Shelley Emling (1) Stanisław Zakościelny (1) Stephanie Evanovich (1) Stephenie Meyer (2) Sue Eckstein (1) Sue Woolmans (1) Sylwia Chutnik (1) Szymon Hołownia (12) Szymon Sokolik (1) Terry Pratchett (2) Trygve Gulbranssen (4) Tullio Avoledo (1) Victoria Twead (2) Walter R. Brooks (2) Wiesław Myśliwski (2) Wilkie Collins (2) Yrsa Sigurdardóttir (5) Zośka Papużanka (1)

Pogoda w mojej okolicy