niedziela, 3 maja 2015

"Rozważna i romantyczna" - Jane Austen

Po śmierci męża pani Dashwood wraz z dziećmi opuściła ukochany dom i zamieszkała w posiadłości Barton. Dwie z jej córek - panny na wydaniu - choć różne pod względem charakterów, tak samo szukają szczęścia i miłości. Uczuciowa, impulsywna Marianna marzy o mężczyźnie szarmanckim, wrażliwym, lubiącym te same lektury co ona. Łagodna i rozważna Eleonora odda serce jedynie człowiekowi spokojnemu i odpowiedzialnemu. Niestety świat, którym - zamiast prawdziwych uczuć - rządzi pozycja społeczna i pieniądz, może boleśnie rozczarować te pełne uroku, ufne kobiety…


W ubiegłym tygodniu facebookową przestrzeń moli książkowych, instagram i blogi zalały posty, jakby sponsorowane prze sieć sklepów biedronka. Cała czytająca Polska ruszyła do tego dyskontu, uzbrojona w dziesięciozłotówki, aby w cenie niecałej paczki papierosów z akcyzą, jakiejś połowy flaszki wódki z nie najwyższej półki, nabyć książki. Nie byle jak wydane kieszonkowe wydania, z badziewnym papierem itp. Ale ślicznie wydane, przez Świat Książki, w serii Angielski ogród, dzieła z angielskiej klasyki. Napatrzyłam się na te zdjęcia i korzystając z leniwego, długiego weekendu postanowiłam zdjąć z półki książkę, która leży tam prawie pół roku. Rozważna i romantyczna,  jedna z moich ulubionych książek, od której zaczęła się moja przygoda z Austen. Książka, trochę zapomniana, chociaż biorąc pod uwagę styl Austen, w tej powieści prezentowany, nie jest to aż takie dziwne.do klasyki pasuje, gorąca czekolada

Książka jest opowieścią o trzech siostrach i ich matce. Umiera ojciec, kobiety zostają z minimalnymi środkami na utrzymanie, wprawdzie na łożu śmierci ojciec wymógł na synu z pierwszego małżeństwa, że zaopiekuje się macochą i siostrami, ale pamięć w takich chwilach jest zawodna. Na szczęście daleka rodzina owdowiałej pani Dashwood oferuje mały wiejski domek. W międzyczasie starsza i rozważniejsza siostra Eleonora zakochuje się, wydaje się że z wzajemnością w bracie swojej bratowej – Edwardzie. Bratowa daje do zrozumienia, że jej rodzina nigdy nie zaakceptuje takiego mezaliansu. Skryty Edward, również nie wyrywa się z padaniem do stóp.  Panie Dashwood, którym dopiekła rodzina wyjeżdżają do hrabstwa Devon, aby rozpocząć nowe życie, wszystkie wierzą, że wizyta i oświadczyny Edwarda to kwestia czasu. Po przyjeździe do Devon panie zaprzyjaźniają się z sąsiadami, bezpośrednimi ludźmi, zawierają nowe wiadomości. Zwłaszcza pułkownik Brandon, po trzydziestce, zamożny jest dobrym kandydatem na męża dla którejś z panienek, tym bardziej, że Brandon okazuje jawną skłonność ku Mariannie. Marianna jednak uważa go za starego i przedkłada nad pułkownika młodzieńca który ratuje ją w przykrym wypadku. O tak Willoughby to w oczach Marianny ideał, który zstąpił z nieba.

ale kawa w romantycznej pościeli też jest ok


Oczywiście fabuła jest wszystkim znana. Rozważna Eleonora, która nie skarży się, nie opowiada o tym co przeżywa… Po przeciwnej stronie charakterologicznej przepaści stoi Marianna, egzaltowana obwieszczającej całemu światu co w danej chwili przeżywa.  Austen opowiadając o dwóch siostrach przedstawia nie tylko dwie odmienne osobowości, ale także cały komplet ciekawych charakterów, krewnych i znajomych pań Dashwood. Spotkamy ludzi dobrych, otwartych, szczerych, ale także różne oblicza hipokryzji, dwulicowości, podłości.  Czyni to z ironią za którą pokochały ją miliony czytelników, bo ludzkich charakterów nie trzeba przerysować, aby rozbawić czytelnika, który bez problemy wśród swoich znajomych odnajdzie powieściowych sobowtórów.

tak sobie czytamy


Doskonałe tłumaczenie Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej, doskonale oddaje klimat tej powieści, słownictwo, chociaż czasami trąci myszką, sprawia że przenosimy się do Anglii, sprzed dwustu lat. Do czasów innych zasad, w których kobieta nie miała szans na zmianę swojej pozycji innej niż poprzez dobre zamążpójście.
Zawsze powtarzam, że jednym z moich ukochanych bohaterów literackich jest pułkownik Brandon. Trochę zapomniany, zepchnięty w cień przez swojego brata z Dumy i uprzedzenia. Bo Brandon jest taki zwyczajny. Starszy pan, według szesnastolatki oczywiście, bo nikt kto ma więcej – niż naście lat, nie uzna trzydziestopięciolatka za staruszka, na progu śmierci : P. Za sprawą niezapomnianej kreacji Rickmana, dla mnie zawsze będzie miał pełne tęsknoty, cierpliwości i zrozumienia oczu oraz głos, który jest tak hipnotyzująco cudowny, że wręcz nie do opisania. Uwielbiam pułkownika Brandona… zaraz ktoś mi powie, że ja po prostu lubię ofiary losu… no ale wiecie nemo iudex In causa sua. Będę prowadzić agitację na rzecz Brandona, póki tchu w piersi mam jeszcze.

ale jak to nie kochasz Brandona??


O ile wątek Eleonory i Edwarda – ten to jest ofiara losu, jest w miarę oczywisty i nie daje pola do imaginacji, bo i o czymże? Oboje kryształowo uczciwi, powściągliwi, zakochani, ich życie będzie spokojne i przewidywalne, o tyle Brandon i Marianna zawsze mnie frapowali, Austen pisze wprost, że Marianna poślubiła pułkownika nie z miłości a z szacunku i przyjaźni… później autorka pisze, że jako iż uczuciowa Marianna nie umiała robić nic inaczej niż z całego serca, pokochała swojego starszego małżonka, tak jak wcześniej kochałaby swojego wiarołomnego lubego. Zawsze mnie intrygowało prawdopodobieństwo takiego scenariusza… a teraz? Teraz chyba jestem w stanie bardziej w to wierzyć, niż dekadę temu…
 
czytanie z widokiem na zachodzące słońce
Naprawdę uwielbiam powieści Austen i każdy pretekst by do nich wrócić jest dobry. Wprawdzie nie mam wydania z Biedronki, ale to urocze z obwolutą, jako dodatek do poprzednich wydań… ale nie wydanie czyni książkę…  ale to kwiatowe jest wyjątkowo urokliwe.

jeszcze tyle do czytania : )

20 komentarzy:

 1. Uwielbiam Austen, uwielbiam Brandona i uwielbiam Rickmana!!! ♥

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka za mną :) Ja kupiłam ja w biedronce, ale już rok temu i nie w tak ładnej oprawie :)
  Pozdrawiam xD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak napisałam, nie liczy się treść a wnętrze ;)

   Usuń
 3. Dajesz wiarę, że kupiłam wszystkie książki z tej serii, które rzuciła na ruszt Biedronka, ale akurat TEJ nie dałam rady, bo ostatnią... kupiła moja BFF? Grr!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W moim świecie, dosyć powszechnie, takie zjawisko funkcjonuje jako poważny dramat, który usprawiedliwia objechanie trzech województw w poszukiwaniu ;)
   :utulam:

   Usuń
 4. Mnie też ogarnął biedronkowy szał i nabyłam tę książkę. Teraz muszę tylko usiąść i przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Biedronka spłukała połowę Polski widzę

   Usuń
 5. Książka Austen jest ciekawa, ale mnie zdumiewa za każdym razem szczęście Brytyjczyków, którzy mieli takie czasy, taką historię, że z prostej opowieści o zamążpójściu zrobili niemalże epos narodowy. Szczęściarze, którzy za sąsiadów mieli morze.
  Ale z tej serii angielskich romansów romantycznych najbardziej lubię 'Jane Eyre', bo narratorka jest inteligentna i samodzielna w myśleniu. Natomiast 'Wichrowe wzgórza' wzbudzają we mnie lęk przed takim obłędem.
  Ale książki te, trzeba przyznać, są napisane dobrze, na tyle, że wciąż się je z przyjemnością czyta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o tak, oni mieli szczęście, te dworki, pałace, nietknięte wojnami...

   O Jane Eyre uwielbiam <3

   Usuń
 6. Chyba jednak jeszcze raz przejdę się do Biedronki i kupię i tę książkę, nie czytałam, nie byłam jej ciekawa... ale teraz czuję się zaintrygowana... :) Miłego dnia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mam nadzieję, że jeszcze dorwałaś.

   Usuń
 7. To była jedyna książka, jaką kupiłam w czasie biedronkowej promocji i już nie mogę się doczekać kiedy po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zazdroszczę Ci pierwszych wrażeń

   Usuń
 8. Upolowałam w Biedrze i będę się zaczytywać, ale raczej zacznę od "Dumy i uprzedzenia" - będzie to bowiem moje pierwsze spotkanie z Austen :)
  http://chcecosznaczyc.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o tak Duma jest świetna na pierwsze spotkanie

   Usuń
 9. Rickman jako Brandon był wspaniały i też go uwielbiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ten aktor jest po prostu cudowny

   Usuń
 10. Ponieważ mam swój stary egzemplarz Rozważnej i Romantycznej, nie goniłam za tym opisywanym przez Ciebie - a jest rzeczywiście piękny, w przeciwieństwie do starego wydania Prószyńskiego. Właśnie niedawno zrobiłam sobie powtórkę tej lektury, ale chyba czas był niesprzyjający, bo raczej mnie znudziła lekko (do tej pory zawsze zachwycała). Zastanowiło mnie jedno: czy przekonała Cię "spowiedź" i pokuta Willoughby'ego? Po tym, co zrobił Mariannie i po wytłumaczeniu, jakie przedstawił, nie wybaczyłabym mu, a Ty?
  Swoją drogą Brandona zawsze lubiłam... :)
  Pozdrawiam
  Aniki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wybaczyłabym mu. On zrobił coś więcej niż zawiódł kobietę i to nie tylko jedną, on w Mariannie zabił naiwność, romantyzm, coś co o niej świadczyło. O tym kim była. Nie ma przeprosin za takie draństwo

   Usuń

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.


Categories

2016 przeczytane (259) 30 dni z książkami (23) 52 filmy w 2014 (22) 52 filmy w 2015 (6) akcje (27) amor vincit omnia (10) Angielski ogród (6) audiobook (16) autobiografia (2) biografia (55) bolly (9) candy (2) Cmentarz Zapomnianych Książek (2) czytam przeleżałe trupy z półek (28) czytane 2018 (93) dzienniki (2) Euro 2012 (4) fantastyka (4) felietony (2) historia (27) kkd (4) klasyka (25) klasyka literatury popularnej (19) kolorowe czytanie (4) komedia (1) koty (5) kryminał (74) kucharzę (53) listy (1) literatura na peryferiach (4) łańcuszek (20) Mundial RPA (1) muzycznie (47) naturalnie (2) nie samą książką (141) oglądnęłam (189) ogrodowo (5) oscarowe wyzwanie (2) pachnące (129) planowanie i zagospodarowanie(niekoniecznie przestrzenne) (8) plany (7) podaj cegłę (13) podróże (4) podróże w czasie (13) podsumowanie (88) podsumowanie 2015 (12) podsumowanie 2016 (11) podsumowanie 2017 (14) podsumowanie 2018 (4) poezja (6) prawdziwe historie (15) projekt - nobliści (5) prywatne (72) prywatnie (9) przeczytałam (1656) przeczytałam 2015 (243) przeczytane w 2010 (1) przeczytane w 2011 (1) Real Madryt (3) recenzja książki (621) recenzyjne (929) religia i duchowość (4) reportaż (20) retro (3) robótki (24) roczne podsumowanie (7) romans (70) saga rodzinna (10) seriale (32) sportowo (26) stosik (102) test (1) top10 (12) turystycznie (1) village candle (12) w 2017 przeczytałam (226) woski (126) wymiana (8) wyzwanie - Agatha Christie (54) wyzwanie czytelnicze (69) wyzwanie filmowe (31) wyzwanie Picoult/Sparks (2) wyzwanie w centymetrach (1) yankee candle (94) z półki 2015 (3) zakupy (1) zapowiedź (11)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wg. Autorów ( w trakcie tworzenia)

Agata Christie (51) Agata Pruchniewska (1) Agatha Christie (16) Agnieszka Kaluga (1) Agnieszka Krakowiak-Kondracka (1) Agnieszka Lingas-Łoniewska (10) Agnieszka Wojdowicz (3) Aleksander Jażwiński (1) Aleksander Makowski (1) Aleksandra Szarłat (2) Alex Bellos (1) Alice Hoffman (1) Alina Białowąs (2) Aly Cha (1) Alyson Richman (1) Ałbena Grabowska (3) Ałbena Grabowska-Grzyb (4) Amy Hatvany (2) Andrzej Andrusiewicz (2) Andrzej Chwalba (1) Andrzej Grembowicz (1) Andrzej Kępiński (1) Andrzej Markowski (2) Angele Lieby (1) Angelika Kuźniak (2) Ann Brashares (1) Ann Wroe (1) Anna Bikont (1) Anna Fincer-Ogonowska (1) Anna Gavalda (1) Anna Herbich (3) Anna J. Szepielak (3) Anna Jean Mayhew (1) Anna Moczulska (1) Anna Nejman (1) Annabel Pitcher (1) Anne Brontë (2) Anne O'Brien (1) Anne Tyler (2) Antoni Słonimski (1) Antonina Kozłowska (2) Arael Zurli (1) Arthur Conan Doyle (1) Astrid Lindgren (4) Barbara Mutch (1) Barbara O`Neal (4) Barbara Sęk (1) Barbara Wachowicz (1) Becky Wade (1) Bill Bryson (2) Bolesław Prus (2) Bożena Keff (1) Brenda Reid (1) Brigitte Hamann (1) Brygida Grysiak (1) Carla Montero (1) Carlos Ruiz Zafón (3) Carrie Snyder (1) Cat Patrick (1) Cecelia Ahern (1) Cecilia Samartin (1) Cesarina Vighy (1) Chandra Hoffman (1) Charles Dickens (5) Charles Frazier (1) Charlotte Brontë (5) Cheryl Strayed (1) Chesley McLaren (1) Chris Columbus (1) Chris Fabry (1) Chris Grabenstein (1) Christian Jacq (1) Christina Baker-Kline (2) Chufo Llorens (1) Claire North (1) Clara Sanchez (1) Claude Quétel (1) Clive Staples Lewis (2) Colin Campbell (1) Colleen Hoover (8) Colleen McCullough (1) Conor Grennan (1) Consilia Maria Lakotta (2) Dan Brown (2) Daniel Silva (2) Danielle Steel (1) Danuta Awolusi (1) Danuta Pytlak (1) Dario Fo (1) Debbie Macomber (2) Denis Brian (1) Denis Diderot (1) Denise Hildreth Jones (1) Dennis Lehane (1) Diana Gabaldon (7) Diane Chamberlain (12) Doda Około-Kułak (1) Dodie Smith (1) Donald Spoto (2) Dorota Combrzyńska-Nogala (1) Dorota Gąsiorowska (3) Dorota Golińska (1) Dorota Ponińska (1) Dorota Terakowska (2) Dorothea Johnson (1) Dorothy Rowe (1) Dörthe Binkert (1) Douglas Smith (1) E. Lockhart (1) Edward Rutherfurd (2) Eileen Goudge (1) Eliza Orzeszkowa (2) Elizabeth Cooke (3) Elizabeth Gaskell (5) Elizabeth Haran (3) Elżbieta Cherezińska (5) Emilia Sokolik (1) Emily Jane Brontë (1) Emma Donoghue (1) Eowyn Ivey (1) Eric Lomax (1) Erin Morgenstern (1) Eugen Ruge (1) Eva Weaver (1) Ewa Bauer (2) Ewa Stachniak (2) Ewa Wróbel (1) Federico Moccia (4) Fern Britton (1) Fern Michaels (1) Florian Illies (1) Francine Rivers (3) Francis Hackett (1) Francis Scott Fitzgerald (1) Francoise Giroud (1) Gardner Raymond Dozois (1) Gavin Extence (2) George Orwell (1) George R.R. Martin (7) Georgia Bockoven (1) Gigi Buffon (1) Giovannino Guareschi (5) Glenys Carl (1) Grażyna Jeromin-Gałuszka (1) Greg King (1) Gregg Olsen (1) Grzegorz Sokołowski (1) Grzegorz Strzelczyk (1) Håkan Nesser (1) Hanna Cygler (3) Harper Lee (1) Helen Fielding (2) Helen Rappaport (1) Helena Mniszkówna (1) Helga Hoškova-Weissowá (1) Hellmut Andics (1) Henning Mankell (2) Henryk Sienkiewicz (1) Holly Peterson (1) Horacio Verbitsky (1) Ibn Warraq (1) Igor Sokołowski (3) Ismet Prcić (1) Iwona J. Walczak (3) Izabela Jung (1) Izabela Sowa (1) Izabella Frączyk (1) J.J. Renert (1) Jacek Dehnel (2) Jacek Hugo-Bader (1) Jacek Lusiński (1) Jadwiga Czajkowska (1) Jakub Puchalski (1) Jan Łoziński (1) Jan Miodek (2) Jan Paweł II (1) Jan Wróbel (1) Jane Austen (7) Janina Fedorowicz (1) Jaroslav Hašek (1) Jaume Cabré (2) Jaume Collel (1) Jean des Cars (2) Jean-Christophe Brisard (1) Jean-Jacques Sempé (1) Jean-Paul Roux (1) Jeannette Kalyta (1) Jennifer Kaufman (1) Jennifer Teege (1) Jennifer Worth (1) Jerzy Bralczyk (4) Jerzy Niemczuk (2) Jerzy Sosnowski (1) Jewgienij Wodołazkin (1) Jill Barnett (1) Jill Mansell (1) Joanna Konopińska (1) Joanna Marat (1) Joanna Szczęsna (1) Joanne Harris (1) Joanne Kathleen Rowling (13) Jodi Picoult (22) John Borrell (1) John Boyne (3) John Carlin (1) John Curran (1) John Green (1) John Grogan (1) John Ronald Reuel Tolkien (8) John Seeney (1) Jojo Moyes (7) Jolanta Król (1) Jolanta Kwiatkowska (1) Jon Ronson (1) Jonathan Littell (1) Jordi Pons Salas (1) Joyce Maynard (1) Józef Witko (2) Julia Alvarez (1) Julia Child (1) Julia P. Gelardi (1) Julian Tuwim (2) Julie Lawson Timmer (1) Julie Orringer (1) Jürgen Thorwald (6) Justin Go (1) Justin Peacock (1) Justyna Wydra (2) Ka Hancock (1) Kamil Janicki (2) Kard. Jorge Mario Bergolio (2) Karen Dionne (1) Karen Karbo (1) Karen Mack (1) Karolina Frankowska (1) Karolina Lanckorońska (1) Katarina Mazetti (2) Katarzyna Archimowicz (3) Katarzyna Bonda (7) Katarzyna Kołczewska (2) Katarzyna Kwiatkowska (5) Katarzyna Michalak (14) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (5) Kate Lord Brown (1) Katherine Webb (3) Kathryn Taylor (1) Keith Lowe (1) Kerstin Ekman (1) Kiera Cass (5) Kristina Sabaliauskaitė (1) Krzysztof Sadło (1) Krzysztof Ziemiec (2) ks. Jan Twardowski (1) Laila El Omari (1) Laurens van der Post (1) Leah Fleming (1) Lena Najdecka (1) Leslie Carroll (1) Levi Henriksen (1) Lily Koppel (1) Linda Green (2) Lisa Genova (3) Lisa Kleypas (1) Lisa Scottoline (1) Liv Tyler (1) Louisa May Alcott (1) Louise Walters (1) Lucy Ferriss (1) Lucy Maud Montgomery (8) Lucyna Olejniczak (1) Ludwig Winder (1) Ludwik Stomma (1) Łukasz Maciejewski (1) Łukasz Orbitowski (1) M.L. Stedman (1) Maciej Karpiński (1) Maciej Stuhr (1) Magda Gessler (1) Magdalena Grzebałkowska (3) Mag­da­lena Knedler (1) Magdalena Kordel (4) Magdalena Kulus (1) Magdalena Tulli (1) Maja Łozińska (1) Małgorzata Gutowska - Adamczyk (4) Małgorzata Halber (1) Małgorzata Hayles (1) Małgorzata Łukowiak (1) Małgorzata Maj (1) Małgorzata Musierowicz (16) Małgorzata Szejnert (1) Małgorzata Tusk (1) Małgorzata Warda (2) Mandy Hale (1) Marc Llewellyn (1) Marcin Górka (1) Marcin Mastalerz (2) Marcin Prokop (2) Marcin Wilk (1) Marcin Zaremba (1) Marek Aureliusz (1) Marek Grechuta (1) Marek Ławrynowicz (1) Marek Rybarczyk (2) Margaret Dilloway (1) Margaret Mitchell (1) Maria Dąbrowska (2) Maria Kruger (2) Maria Krüger (1) Maria Sveland (1) Maria Ulatowska (3) Marilyn Brant (1) Marina Stepnova (1) Mariola Pryzwan (1) Marion Zimmer Bradley (1) Mariusz Szczygieł (4) Mariusz Urbanek (6) Mariusz Wilka (1) Mariusz Ziomecki (1) Marta Kisiel (3) Martha Grimes (1) Martin Sixsmith (1) Matthew Quick (1) Melchior Wańkowicz (1) Melissa Hill (1) Meredith Goldstein (1) Mhairi McFarlane (2) Michał Heller (1) Mieczysław Mokrzycki (1) Mike Carson (1) Mira Suchodolska (1) Miriam Karmel (1) Mitch Albom (3) Monika A. Oleksa (6) Monika Szwaja (10) Nadine Gordimer (1) Natasha Walker (1) Ned Vizzini (1) Olle Lönnaeus (1) Papież Franciszek (2) Patrick Ness (1) Patrick Pesnot (1) Paul Arden (1) Paullina Simons (3) Penny Jordan (1) Peter Heller (1) Peter Kreeft (1) Platon (1) Pola Kinski (1) Priscille Sibley (1) Rachel Hauck (2) Rebecca Johns (1) Regina Brett (6) René Goscinny (1) Richard Paul Evans (6) Richard Phillips Feynman (3) Robert Galbraith (3) Robert J. Woźniak (1) Roma Ligocka (3) Ryszard Legutko (1) Sally Bedell Smith (1) Sam Pivnik (1) Samantha Hayes (1) Samantha van Leer (1) Sarita Mandanna (1) Seré Prince Halverson (1) Shelley Emling (1) Stanisław Zakościelny (1) Stephanie Evanovich (1) Stephenie Meyer (2) Sue Eckstein (1) Sue Woolmans (1) Sylwia Chutnik (1) Szymon Hołownia (12) Szymon Sokolik (1) Terry Pratchett (2) Trygve Gulbranssen (4) Tullio Avoledo (1) Victoria Twead (2) Walter R. Brooks (2) Wiesław Myśliwski (2) Wilkie Collins (2) Yrsa Sigurdardóttir (5) Zośka Papużanka (1)

Pogoda w mojej okolicy