W TEJ WITRYNIE SĄ WYKORZYSTYWANE PLIKI COOKIE, KTÓRYCH GOOGLE UŻYWA DO ŚWIADCZENIA SWOICH USŁUG I ANALIZOWANIA RUCHU. TWÓJ ADRES IP I NAZWA KLIENTA UŻYTKOWNIKA ORAZ DANE DOTYCZĄCE WYDAJNOŚCI I BEZPIECZEŃSTWA SĄ UDOSTĘPNIANE GOOGLE, BY ZAPEWNIĆ ODPOWIEDNIĄ JAKOŚĆ USŁUG, GENEROWAĆ STATYSTYKI UŻYTKOWANIA ORAZ WYKRYWAĆ NADUŻYCIA I NA NIE REAGOWAĆ.
REAGOWAĆ.

środa, 6 maja 2015

"Dziewczyny z Syberii" - Anna Herbich

„Polka? Od razu widać, po charakterze!” Przeszły przez piekło. Nie poddały się.Stefanię kryminaliści z łagru przegrali w karty dwa razy – przeżyła dzięki przyjaciółce.Natalia stanęła w obronie bitej kobiety – za karę miała umrzeć w lodowatym karcerze.Alinę deportowano jako jedyną z całej rodziny – trafiła do łagru dla dzieci, miała dziesięć lat. 
Wszystkie pamiętają to samo: walenie kolbami w drzwi, kilka chwil na spakowanie rzeczy, płacz, wagony bydlęce i trzask ryglowanych drzwi. Kilka tysięcy kilometrów podróży w nieznane. Czekały je niewolnicza praca w sowieckich łagrach, walka o życie swoje i bliskich, głód, choroby i straszliwe syberyjskie mrozy. Doświadczyły niewyobrażalnego cierpienia, jednak nic nie było w stanie ich pokonać. Amnestia była wybawieniem. Część wyruszyła w wędrówkę z armią Andersa. Wiele zaczęło nowe życie w różnych zakątkach świata. Inne zdecydowały się na powrót do ojczyzny. Niektóre bohaterki tej książki nigdy nie opowiedziały bliskim o tym, co przeżyły na Syberii. Anna Herbich w przejmujący sposób pokazuje, jak naprawdę wyglądała walka o przetrwanie na nieludzkiej ziemi. Pozwala nam zobaczyć dramat sowieckiego zesłania oczami kobiet cudem ocalałych z syberyjskiej katorgi.

Bardzo lubię serię Wydawnictwa Znak Prawdziwe historie. Chociaż, nie wiem czy słowo lubię, właściwie opisuje moje uczucia do książek, które w większości przeciągają mnie przez wyżymaczkę. Poszłam spać o drugiej w nocy, bo nie mogłam odkleić od rąk książki, musiałam czytać i czytać. Podczas, gdy „Dziewczyny z powstania” były dobre, ale słusznie,  niektórzy zarzucali, że są wtórne, że o Powstaniu człowiek czytał tyle okropności,  że mało co o wstrząśnie, tak teraz Anna Herbich porusza temat, rzadko opisywanego, zwłaszcza w Polskiej literaturze, mamy Inny świat, a wiadomo że wszystko napisał Sołżenicyn. Tym chętniej sięgnęłam po głos kobiet zsyłanych w tak nieludzkie miejsca… one miały zginąć, musiały zginąć, ale przeżyły… jakim cudem? Nie wiem, ale to potwierdza to co mówi jedna z bohaterek, kobiety wcale nie są słabą płcią.


Dziesięć historii, jakże podobnych, pod drzwiami staną i nocą, kolbami  w drzwi załomocą. Sowieci pojawiali się Sowiecie, groza. Czasami próbowały uciekać, na Zachód, byle dalej… Inne za żadne skarby nie chciały porzucić polskiej ziemi. Ponieważ nie akceptowały nowej władzy były sądzone za zdradę ojczyzny, za to dostawało się wiele lat w gułagu i zalecenie specjalnego, ostrego traktowania, jako wroga ludu. I nie ważne czy walczyło się w partyzantce, czy było się kilkuletnią dziewczynką. Wróg ludu, to wróg ludu, trzeb go wywieźć, licząc, że wśród nieprzebytych śniegów tundry, padnie budując kraj marzeń chłopa i robotnika.  Wywożone samotnie, albo z rodzinami, różne pochodzenie, ale łączyło ich jedno, przyjechały z cywilizowanej Polski, w środek zacofanej Rosji, do więzień w których prym wiedli kryminaliści, kradzieże i gwałty były na porządku dziennym, a polskie panienki musiały się w tym odnaleźć i walczyć.
 
o co chodzi z tą polityką?
Lektura, opowieści tego, co te kobiety przeżyły, budzi zgrozę, wyciska łzy z oczu. Okrucieństwo systemu, do tej pory częściej omawiano zbrodnie nazizmu, ten komunizm, prze lata powojenne był naszym wymarzonym stanem, do którego dążyliśmy, gdy wróciła demokracja i wolność słowa, skupiliśmy się na bezsensownych sporach o tym komu bardziej zależy na Polsce i zapomnieliśmy o gehennie Sybiraków. Oni pamiętają… tak jak pani Weronika, która po powrocie z katorgi, wbrew rozsądkowi, jako wróg ludu została w Sowietach, ma już sto lat, kultywuje miłość do Polski, stawia krzyże, pamięta – Białoruś nadal ją represjonuje. Zresztą… czy represje są potrzebne? Gdy człowiek pamiętam, o ludziach którzy tam zostali, umarli, o umierających dzieciach, głodzie i strachu. Strachu tak silnym, że pcha do samobójstwa?

wschodni trunek i drang nach Osten


Ta książka jest mocna, należy do gatunku książek prawdziwych, takich które chce się mieć na półce. Opisać ją słowami, fajna, niezła, super, niesamowita to nieporozumienie, siła tej książki nie leży w opisie, w fabule, ale w uczuciach jakie towarzyszą przy czytaniu.
Anna Herbich użyła schematu znanego z poprzedniej książki, czyli krótkie słowo wstępne, później opis dzieciństwa i młodości, który przechodzi do zsyłki, następnie losy po uwolnieniu i doskonale puentujące słowa na koniec. Te kobiety mówią, cenię sobie, że Herbich nie wpycha się uparcie na pierwszy plan,  właściwie miałam uczucie, jakoby autorka występowała li i jedynie jako skryba. Dzięki temu, my słuchamy bezpośrednio tych kobiet, to spotkanie jest intymne i wzruszające, można płakać bez świadków.

Skończyłam czytać tę książkę o drugiej w nocy, popłakałam się, wzruszyłam i długo nie mogłam zasnąć. Przydałoby się, żeby politycy czytali te opowieści, może zamiast kłócić się o pieniądze i o prestiż, nauczyliby się słodkiej miłości, kochanej Ojczyzny. Współczesnemu człowiekowi też się lektura przyda, zobaczy jak mało znaczą rzeczy, a jak wiele miłość, ktoś dla kogo trzeba żyć, do kogo trzeba wrócić.Te historie są wstrząsające, ale i piękne, bo opowiadają nie tylko o zezwierzęceniu, wcielonym złu, ale też o lepszych obliczach człowieczeństwa, o mocy miłości… Naprawdę bardzo, bardzo polecam!! Okazało się, że piękna okładka to tylko zapowiedź, niezwykłej treści.

20 komentarzy:

 1. A ja ciągle nie przeczytałam "Dziewczyn z powstania", ale wiem, że i tę książkę muszę mieć pilnie na swojej półce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W porównaniu z tą - powstanie jest slabsze, ale i tak warte uwagi

   Usuń
 2. Mam mieszane uczucia co do tej serii. Z jednej strony ważne, żeby takie historie czytać, z drugiej: jakoś się ostatnio nie mogę przełamać. Może pod inny nastrój coś przeczytam, bo na razie chyba jestem na takie tematy za bardzo zmęczona.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, drug książka pod rząd o wojnie, terrorze, trzeba robić przerwy gdy organizm się domaga

   Usuń
 3. Ta książka wygląda na interesującą bo lubię takie z serii ''prawdziwe'' :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ta jest pięknie prawdziwa, ale bez turpizmu

   Usuń
 4. Serdecznie zapraszamy do dodawania wpisów do akcji KSIĄŻKA NA WIOSNĘ która wystartowała dziś na zBLOGowanych:
  http://zblogowani.pl/akcja/ksiazka-na-wiosne

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo chcę przeczytać tę książkę. Ciekawią mnie takie historię, które w dodatku są świetnie napisane.

  OdpowiedzUsuń
 6. Odkąd zobaczyłam zapowiedź tej książki na stronie Wydawnictwa, zapragnęłam ją przeczytać, na mojej półce stoją dwie z tej serii... jeszcze nieprzeczytane, ale niebawem po nie sięgnę, a "Dziewczyny z Syberii" z pewnością trafią do mnie jeszcze w tym miesiącu :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja kompletuję powoli całą serię i brakuje mi tylko jednej! Piękne i ciekawe

   Usuń
 7. "Inny świat" mną wstrząsnął, aż strach mi sięgać teraz po "Dziewczyny z Syberii". Jest to jednak dla mnie w tym miesiącu pozycja obowiązkowa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj "Inny świat" to jedna z lepszych lektur szkolnych

   Usuń
 8. Uwielbiam tę serię i strasznie się cieszę, że ta książka już do mnie jedzie:)
  Widzę, że wiosenna moda na zmiany zawitała i do ciebie:) Ślicznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też jej wyglądałam, niemalże tuptałam w furtce czekając na kuriera

   Usuń
 9. Dziewczyny z powstania przeczytałam błyskawicznie, dlatego Dziewczyny z Syberii są na mojej liście tytułów obowiązkowych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sądzę, że ta spodoba Ci się jeszcze bardziej

   Usuń
 10. Przeczytam Twoje wrażenie, gdy sama skończę książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. starałam się niby unikać spojlerów, ale faktycznie piszę uczuciami

   Usuń

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.


Categories

2016 przeczytane (259) 30 dni z książkami (23) 52 filmy w 2014 (22) 52 filmy w 2015 (6) akcje (27) amor vincit omnia (10) Angielski ogród (6) audiobook (16) autobiografia (2) biografia (57) bolly (9) candy (2) Cmentarz Zapomnianych Książek (2) czytam przeleżałe trupy z półek (30) czytane 2018 (124) dzienniki (2) Euro 2012 (4) fantastyka (4) felietony (2) historia (28) kkd (4) klasyka (25) klasyka literatury popularnej (19) kolorowe czytanie (4) komedia (1) koty (5) kryminał (77) kucharzę (53) listy (1) literatura na peryferiach (4) łańcuszek (20) Mundial RPA (1) muzycznie (47) naturalnie (2) nie samą książką (141) oglądnęłam (189) ogrodowo (5) oscarowe wyzwanie (2) pachnące (129) planowanie i zagospodarowanie(niekoniecznie przestrzenne) (8) plany (7) podaj cegłę (13) podróże (4) podróże w czasie (13) podsumowanie (90) podsumowanie 2015 (12) podsumowanie 2016 (11) podsumowanie 2017 (14) podsumowanie 2018 (6) poezja (6) prawdziwe historie (15) projekt - nobliści (5) prywatne (74) prywatnie (9) przeczytałam (1686) przeczytałam 2015 (243) przeczytane w 2010 (1) przeczytane w 2011 (1) Real Madryt (3) recenzja książki (652) recenzyjne (955) religia i duchowość (4) reportaż (21) retro (3) robótki (24) roczne podsumowanie (7) romans (70) saga rodzinna (10) seriale (32) sportowo (26) stosik (102) test (1) top10 (12) turystycznie (1) village candle (12) w 2017 przeczytałam (226) woski (126) wymiana (8) wyzwanie - Agatha Christie (54) wyzwanie czytelnicze (69) wyzwanie filmowe (31) wyzwanie Picoult/Sparks (2) wyzwanie w centymetrach (1) yankee candle (94) z półki 2015 (3) zakupy (1) zapowiedź (11)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wg. Autorów ( w trakcie tworzenia)

Agata Christie (51) Agata Pruchniewska (1) Agatha Christie (16) Agnieszka Kaluga (1) Agnieszka Krakowiak-Kondracka (1) Agnieszka Lingas-Łoniewska (10) Agnieszka Wojdowicz (3) Aleksander Jażwiński (1) Aleksander Makowski (1) Aleksandra Szarłat (2) Alex Bellos (1) Alice Hoffman (1) Alina Białowąs (2) Aly Cha (1) Alyson Richman (1) Ałbena Grabowska (3) Ałbena Grabowska-Grzyb (4) Amy Hatvany (2) Andrzej Andrusiewicz (2) Andrzej Chwalba (1) Andrzej Grembowicz (1) Andrzej Kępiński (1) Andrzej Markowski (2) Angele Lieby (1) Angelika Kuźniak (2) Ann Brashares (1) Ann Wroe (1) Anna Bikont (1) Anna Fincer-Ogonowska (1) Anna Gavalda (1) Anna Herbich (3) Anna J. Szepielak (3) Anna Jean Mayhew (1) Anna Moczulska (1) Anna Nejman (1) Annabel Pitcher (1) Anne Brontë (2) Anne O'Brien (1) Anne Tyler (2) Antoni Słonimski (1) Antonina Kozłowska (2) Arael Zurli (1) Arthur Conan Doyle (1) Astrid Lindgren (4) Barbara Mutch (1) Barbara O`Neal (4) Barbara Sęk (2) Barbara Wachowicz (1) Becky Wade (1) Bill Bryson (2) Bolesław Prus (2) Bożena Keff (1) Brenda Reid (1) Brigitte Hamann (1) Brygida Grysiak (1) Carla Montero (1) Carlos Ruiz Zafón (3) Carrie Snyder (1) Cat Patrick (1) Cecelia Ahern (1) Cecilia Samartin (1) Cesarina Vighy (1) Chandra Hoffman (1) Charles Dickens (5) Charles Frazier (1) Charlotte Brontë (5) Cheryl Strayed (1) Chesley McLaren (1) Chris Columbus (1) Chris Fabry (1) Chris Grabenstein (1) Christian Jacq (1) Christina Baker-Kline (2) Chufo Llorens (1) Claire North (1) Clara Sanchez (1) Claude Quétel (1) Clive Staples Lewis (2) Colin Campbell (1) Colleen Hoover (9) Colleen McCullough (1) Conor Grennan (1) Consilia Maria Lakotta (2) Dan Brown (2) Daniel Silva (2) Danielle Steel (1) Danuta Awolusi (1) Danuta Pytlak (1) Dario Fo (1) Debbie Macomber (2) Denis Brian (1) Denis Diderot (1) Denise Hildreth Jones (1) Dennis Lehane (1) Diana Gabaldon (7) Diane Chamberlain (12) Doda Około-Kułak (1) Dodie Smith (1) Donald Spoto (2) Dorota Combrzyńska-Nogala (1) Dorota Gąsiorowska (3) Dorota Golińska (1) Dorota Ponińska (1) Dorota Terakowska (2) Dorothea Johnson (1) Dorothy Rowe (1) Dörthe Binkert (1) Douglas Smith (1) E. Lockhart (1) Edward Rutherfurd (2) Eileen Goudge (1) Eliza Orzeszkowa (2) Elizabeth Cooke (3) Elizabeth Gaskell (5) Elizabeth Haran (3) Elżbieta Cherezińska (5) Emilia Sokolik (1) Emily Jane Brontë (1) Emma Donoghue (1) Eowyn Ivey (1) Eric Lomax (1) Erin Morgenstern (1) Eugen Ruge (1) Eva Weaver (1) Ewa Bauer (2) Ewa Stachniak (2) Ewa Wróbel (1) Federico Moccia (4) Fern Britton (1) Fern Michaels (1) Florian Illies (1) Francine Rivers (3) Francis Hackett (1) Francis Scott Fitzgerald (1) Francoise Giroud (1) Gardner Raymond Dozois (1) Gavin Extence (2) George Orwell (1) George R.R. Martin (7) Georgia Bockoven (1) Gigi Buffon (1) Giovannino Guareschi (5) Glenys Carl (1) Grażyna Jeromin-Gałuszka (1) Greg King (1) Gregg Olsen (1) Grzegorz Sokołowski (1) Grzegorz Strzelczyk (1) Håkan Nesser (1) Hanna Cygler (3) Harper Lee (1) Helen Fielding (2) Helen Rappaport (1) Helena Mniszkówna (1) Helga Hoškova-Weissowá (1) Hellmut Andics (1) Henning Mankell (2) Henryk Sienkiewicz (1) Holly Peterson (1) Horacio Verbitsky (1) Ibn Warraq (1) Igor Sokołowski (3) Ismet Prcić (1) Iwona J. Walczak (3) Izabela Jung (1) Izabela Sowa (1) Izabella Frączyk (1) J.J. Renert (1) Jacek Dehnel (3) Jacek Hugo-Bader (1) Jacek Lusiński (1) Jadwiga Czajkowska (1) Jakub Puchalski (1) Jan Łoziński (1) Jan Miodek (2) Jan Paweł II (1) Jan Wróbel (1) Jane Austen (7) Janina Fedorowicz (1) Jaroslav Hašek (1) Jaume Cabré (2) Jaume Collel (1) Jean des Cars (2) Jean-Christophe Brisard (1) Jean-Jacques Sempé (1) Jean-Paul Roux (1) Jeannette Kalyta (1) Jennifer Kaufman (1) Jennifer Teege (1) Jennifer Worth (1) Jerzy Bralczyk (4) Jerzy Niemczuk (2) Jerzy Sosnowski (1) Jewgienij Wodołazkin (1) Jill Barnett (1) Jill Mansell (1) Joanna Konopińska (1) Joanna Marat (1) Joanna Szczęsna (1) Joanne Harris (1) Joanne Kathleen Rowling (13) Jodi Picoult (22) John Borrell (1) John Boyne (3) John Carlin (1) John Curran (1) John Green (1) John Grogan (1) John Ronald Reuel Tolkien (8) John Seeney (1) Jojo Moyes (8) Jolanta Król (1) Jolanta Kwiatkowska (1) Jon Ronson (1) Jonathan Littell (1) Jordi Pons Salas (1) Joyce Maynard (1) Józef Witko (2) Julia Alvarez (1) Julia Child (1) Julia P. Gelardi (1) Julian Tuwim (2) Julie Lawson Timmer (1) Julie Orringer (1) Jürgen Thorwald (6) Justin Go (1) Justin Peacock (1) Justyna Wydra (2) Ka Hancock (1) Kamil Janicki (2) Kard. Jorge Mario Bergolio (2) Karen Dionne (1) Karen Karbo (1) Karen Mack (1) Karolina Frankowska (1) Karolina Lanckorońska (1) Katarina Mazetti (2) Katarzyna Archimowicz (3) Katarzyna Bonda (7) Katarzyna Kołczewska (2) Katarzyna Kwiatkowska (5) Katarzyna Michalak (14) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (5) Kate Lord Brown (1) Katherine Webb (3) Kathryn Taylor (1) Keith Lowe (1) Kerstin Ekman (1) Kiera Cass (5) Kristina Sabaliauskaitė (1) Krzysztof Sadło (1) Krzysztof Ziemiec (2) ks. Jan Twardowski (1) Laila El Omari (1) Laurens van der Post (1) Leah Fleming (1) Lena Najdecka (1) Leslie Carroll (1) Levi Henriksen (1) Lily Koppel (1) Linda Green (2) Lisa Genova (3) Lisa Kleypas (1) Lisa Scottoline (1) Liv Tyler (1) Louisa May Alcott (1) Louise Walters (1) Lucy Ferriss (1) Lucy Maud Montgomery (8) Lucyna Olejniczak (1) Ludwig Winder (1) Ludwik Stomma (1) Łukasz Maciejewski (1) Łukasz Orbitowski (1) M.L. Stedman (1) Maciej Karpiński (1) Maciej Stuhr (1) Magda Gessler (1) Magdalena Grzebałkowska (3) Mag­da­lena Knedler (1) Magdalena Kordel (4) Magdalena Kulus (1) Magdalena Tulli (1) Maja Łozińska (1) Małgorzata Gutowska - Adamczyk (4) Małgorzata Halber (1) Małgorzata Hayles (1) Małgorzata Łukowiak (1) Małgorzata Maj (1) Małgorzata Musierowicz (16) Małgorzata Szejnert (1) Małgorzata Tusk (1) Małgorzata Warda (2) Mandy Hale (1) Marc Llewellyn (1) Marcin Górka (1) Marcin Mastalerz (2) Marcin Prokop (2) Marcin Wilk (1) Marcin Zaremba (1) Marek Aureliusz (1) Marek Grechuta (1) Marek Ławrynowicz (1) Marek Rybarczyk (2) Margaret Dilloway (1) Margaret Mitchell (1) Maria Dąbrowska (2) Maria Kruger (2) Maria Krüger (1) Maria Sveland (1) Maria Ulatowska (3) Marilyn Brant (1) Marina Stepnova (1) Mariola Pryzwan (1) Marion Zimmer Bradley (1) Mariusz Szczygieł (4) Mariusz Urbanek (6) Mariusz Wilka (1) Mariusz Ziomecki (1) Marta Kisiel (3) Martha Grimes (1) Martin Sixsmith (1) Matthew Quick (1) Melchior Wańkowicz (1) Melissa Hill (1) Meredith Goldstein (1) Mhairi McFarlane (2) Michał Heller (1) Mieczysław Mokrzycki (1) Mike Carson (1) Mira Suchodolska (1) Miriam Karmel (1) Mitch Albom (3) Monika A. Oleksa (6) Monika Szwaja (10) Nadine Gordimer (1) Natasha Walker (1) Ned Vizzini (1) Olle Lönnaeus (1) Papież Franciszek (2) Patrick Ness (1) Patrick Pesnot (1) Paul Arden (1) Paullina Simons (3) Penny Jordan (1) Peter Heller (1) Peter Kreeft (1) Platon (1) Pola Kinski (1) Priscille Sibley (1) Rachel Hauck (2) Rebecca Johns (1) Regina Brett (6) René Goscinny (1) Richard Paul Evans (6) Richard Phillips Feynman (3) Robert Galbraith (3) Robert J. Woźniak (1) Roma Ligocka (3) Ryszard Legutko (1) Sally Bedell Smith (1) Sam Pivnik (1) Samantha Hayes (1) Samantha van Leer (1) Sarita Mandanna (1) Seré Prince Halverson (1) Shelley Emling (1) Stanisław Zakościelny (1) Stephanie Evanovich (1) Stephenie Meyer (2) Sue Eckstein (1) Sue Woolmans (1) Sylwia Chutnik (1) Szymon Hołownia (12) Szymon Sokolik (1) Terry Pratchett (2) Trygve Gulbranssen (4) Tullio Avoledo (1) Victoria Twead (2) Walter R. Brooks (2) Wiesław Myśliwski (2) Wilkie Collins (2) Yrsa Sigurdardóttir (5) Zośka Papużanka (1)

Pogoda w mojej okolicy