W TEJ WITRYNIE SĄ WYKORZYSTYWANE PLIKI COOKIE, KTÓRYCH GOOGLE UŻYWA DO ŚWIADCZENIA SWOICH USŁUG I ANALIZOWANIA RUCHU. TWÓJ ADRES IP I NAZWA KLIENTA UŻYTKOWNIKA ORAZ DANE DOTYCZĄCE WYDAJNOŚCI I BEZPIECZEŃSTWA SĄ UDOSTĘPNIANE GOOGLE, BY ZAPEWNIĆ ODPOWIEDNIĄ JAKOŚĆ USŁUG, GENEROWAĆ STATYSTYKI UŻYTKOWANIA ORAZ WYKRYWAĆ NADUŻYCIA I NA NIE REAGOWAĆ.
REAGOWAĆ.

środa, 3 czerwca 2015

"Najgorszy człowiek na świecie" - Małgorzata Halber

Krystyna czuje się wśród ludzi niepewnie. Od zawsze tak było. Nie wie, jak i o czym z nimi rozmawiać, choć od lat pracuje w telewizji. Jednak umie się kamuflować. Dla znajomych jest przebojową imprezowiczką, wygadaną i wesołą – bo wie, jak można dodać sobie odwagi. Wystarczy mały drink, może dwa. Przed szkołą, po pracy, przed randką, na imprezie. Żeby dobrze się bawić. Żeby wreszcie się nie bać. Żeby cokolwiek poczuć. Przecież wszyscy tak robią. 
Ale to lekarstwo działa tylko do czasu. Przed trzydziestką Krystyna decyduje się przestać. Na dobre. Wyleczyć ciało, ale przede wszystkim umysł.
Brawurowy debiut Małgorzaty Halber to szczera i bezkompromisowa relacja z krainy nałogu. To opowieść o szukaniu nowej drogi i o znajdowaniu odwagi, by wreszcie być sobą.Za tydzień kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, zakupiony z tej okazji tom zaczął być moim wyrzutem sumienia, tym bardziej że obiecałam komuś ją jeszcze pożyczyć. Wzięłam ją więc, aby doczytać, wczoraj usnęłam – ale byłam bardzo zmęczona, dziś miałam doczytać. Plan zrealizowany, ale w środku pustka. Książka zdążyła stać się sławna, chociaż chyba nie tak jak powinna, z drugiej strony, czy ktoś nie wpadnie w nałóg po jej przeczytaniu? Przecież w Polsce mamy tyle ostrzeżeń przed nadużywaniem alkoholu, wystarczy przejść się pod pierwszy lepszy sklep na wsi, żeby zobaczyć ludzi, którzy wsiedli nie w ten co trzeba życiowy autobus. A jednak każdy myśli, że jego to nie dotyczy, bo to tylko lampka wina, a alkoholicy nie piją dobrych win, bo marihuana nie uzależnia, a dopalacze, no to tylko w kryzysowej sytuacji. Już z jedną koleżanką się pokłóciłam, ona twierdziła, że ponieważ wychowała się w alkoholowej rodzinie wie o tym więcej i nie mam racji twierdząc, że telenowele pokazujące młodych pięknych, sączących winko lansują nową falę alkoholików, owszem nie uzależnionych od wódki, ale od wina. Dla mnie uzależnienie od alkoholu to każdy przymus picia, lub regularność. Nieważne czy to wino patykiem pisane, czy piwo, czy wódka, to nałóg.  Ponieważ jednak nigdy nie byłam w takim stanie jak autorka nie umiałam się początkowo wczytać. To były obce dla mnie przeżycia, ja powiedziałabym musisz po prostu przestać pić. Ale w takim stanie nie jest już nic po prostu.


Bohaterka książki – Krystyna uświadamia sobie że ma problem z alkoholem. Nie jest to problem błahy, bo dziewczyna  pije od wczesnych nastoletnich lat. Nigdy nie potrafiłam zrozumieć, dlaczego ludzie nie chodzą cały czas najebani(18).  Skoro dla niej praca, szkoła nie są wystarczającym powodem, żeby być trzeźwą, właściwie tak się boi, że dlatego pije. Spirala, perpetuum mobile. Przygniata ją presja, oczekiwania współczesności:  Nie da się na dłuższą metę znieść tego, że trzeba cały czas być fajnym.(29). Więc pod tym wszystkim był lęk. I to, że żeby nie być kurwa sama, SAMA przez cały czas, w tych odmętach autobusu 521, w tym instytucie Filozofii, w tym pokoju na pięterku w domu moich rodziców, żeby nie być sama, musiałam być najebana(53). Gdy powoli czuje, że przesadza z alkoholem sięga po narkotyki, w końcu, gdy uświadamia sobie problem, jest już naprawdę źle. Psycholog kieruje ją na terapię. Jako to?? Terapia AA, wiemy jak to wgląda, widzieliśmy filmy, a wiadomo, że w Polsce wszystko wygląda jeszcze gorzej niż w amerykańskich filmach. Pójście na terapię, to kapitulacja, wiemy jak ci którzy kaptują są postrzegani przez społeczeństwo. Ta terapia jest już wyrazem ogromnej desperacji. Krystyna jest inteligentna, skończyła filozofię, ciężko jej usiedzieć na terapii, słuchać psychologicznego bełkotu i dzielić się przeżyciami z ludzi z którymi nie ma nic wspólnego. Ta książka to opowieść o człowieku uzależnionym i boleśnie autentyczna historia wychodzenia z nałogu, z wzlotami i upadkami.

Na początku było mi ciężko, bo nigdy nie piłam tyle i tak. Owszem zdarzały się porządne imprezy, ale chociażby to że nigdy nie urwał mi się film i nie musiałam dzwonić do znajomych pytać co się działo, pokazuje jaki ze mnie imprezowicz, albo mam po prostu mocną głowę. Pójście do pracy, szkoły na rauszu jest dla mnie do dziś niewyobrażalne, bo kilka razy, gdy poszłam chociażby do biblioteki na kacu powodują moją konsternację. Po prostu pewnych rzeczy się nie robi. Tak lubię wyjść do knajpy, wypić ze znajomymi piwo, czy drinka, od spożywania wódki odeszłam, gdy miałam do wyboru: sen – albo imprezę. Nie rozumiałam tej dziewczyny, która miała ciekawe życie, a zaczęła je rujnować. A później wczytałam się we fragmenty w których się boi, boi opinii innych, boi się, że ciągle jest dzieckiem, boi się co dalej z nią będzie. To takie... ludzkie, bliskie mi. Mocne. Jak cios w twarz.Wydaje mi się, że tej książki nie da się opowiedzieć, ją trzeba przeczytać i już cieszę się na dyskusję w DKK, oj będzie się działo. Linia pomiędzy życiem bez nałogu, a nałogiem – jest cienka, tak łatwo wpaść w sprężynę powtarzania, żeby poczuć się dobrze. Ja dziś przeżywam, że wpadłam w nałóg czytania i kupowania książek. I nie, wbrew temu co czytanie w książkowej blogsferze nie jest to jedyny dobry nałóg, każde zastępowanie życia, realnych konfrontacji czynnościami, które mają nam poprawić humor jest złe. I prędzej czy później źle się skończy.

Nie jest to książka przyjemna i lekka, naprawdę daje do myślenia i pokazuje świat alkoholika z nowej, nieznanej strony.


18 komentarzy:

 1. Spodobała mi się Twoja recenzja i zachęciła do przeczytania tej długo odkładanej na bok książki. Dzięki:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się i mam nadzieję, że się nie zawiedziesz :)

   Usuń
 2. Próbowałam się wczytać w "Najgorszego człowieka na świecie", ale nie dałam rady. Porzuciłam książkę (co rzadko mi się zdarza) po kilku rozdziałach. Zupełnie do mnie nie przemówiła...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale nie dziwię Ci się, ja też byłam tego bliska, ale końcówka, no dalszy ciąg - są lepsze

   Usuń
  2. Skoro twierdzisz, że dalszy ciąg jest lepszy, to może jeszcze do niej wrócę:)

   Usuń
 3. Faktycznie, tematyka książki skłania do myślenia. Początkowo nie miałam zamiaru jej poznawać, ale po twojej recenzji jednak zmieniłam zdanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też się na początku nastawiłam anty, ale DKK kolejny raz pokazał mi niezłą książkę

   Usuń
 4. Każda książka o nałogu nie jest lekka i przyjemna. Mam ją w planach. I nie ukrywam, że przyciąga mnie do niej nazwisko autorki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj nie jest, zwłaszcza gdy uświadamia jak łatwo wpaść w taką pułapkę

   Usuń
 5. Bardzo ciekawi mnie ta książka, lubię publikacje które poruszają skomplikowane tematy, których nie czyta się łatwo i przyjemnie, ciągle mam wątpliwości, bowiem książka ma tak skraje opinie... po Twojej recenzji chyba jednak się skuszę i sama się przekonam, jaki na mnie będzie miała wpływ ta książka :) Pozdrawiam serdecznie i życzę zaczytanego weekendu :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta książka jest warta uwagi, chociażby ze względu na celne - moim zdaniem - obserwacje współczesnego społeczeństwa, chociaż faktycznie początek mnie wymęczył

   Usuń
 6. Po tę książkę zamierzam sięgnąć ze względu na autorkę. Darzę ją dużą sympatią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a ja autorki nie kojarzyłam, jako dziecko nie przepadałam za 5-10-15 ;)

   Usuń
 7. Widać, że nigdy nie miałaś do czynienia z alkoholizmem, totalnie nie rozumiesz jak to działa. Masz szczęście, gdyż ten problem dotyczy większości polskich rodzin.
  P.S. Tak ogólnie rzec biorąc bardzo lubię twoje recenzje. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ad. PS - Dziękuję :)

   Nie będę ukrywała, że znam problem alkoholizmu, znam z obserwacji, bo mieszkam na wsi a to jest tu bardzo powszechny problem. Natomiast moja podstawowa komórka nie ma tego problemu i tak doceniam to szczęście i nie będę pisać, że mam eru wie jaką eksperiencję. Nie mam - i niech tak zostanie :)

   Usuń
 8. Przeczytałam całą książkę z zapartym tchem, bardzo poruszająca, ale uważam że potrzebna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O bardzo potrzebna, chociażby po to by parę rzeczy sobie uświadomić

   Usuń
 9. Smutne jest to, że niektórzy uważają, że alkoholikiem jest się tylko wtedy, gdy pije się codziennie litry napojów wysokoprocentowych, nie zdając sobie sprawy z tego, że codzienne picie nawet po dwa kieliszki wina czy po jednym piwie to też już nałóg, skoro człowiek nie wytrzyma bez tej dawki alkoholu... To smutne, ale niestety prawdziwe. A książka daje do myślenia i to bardzo.

  OdpowiedzUsuń

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.


Categories

2016 przeczytane (259) 30 dni z książkami (23) 52 filmy w 2014 (22) 52 filmy w 2015 (6) akcje (27) amor vincit omnia (10) Angielski ogród (6) audiobook (16) autobiografia (2) biografia (57) bolly (9) candy (2) Cmentarz Zapomnianych Książek (2) czytam przeleżałe trupy z półek (30) czytane 2018 (125) dzienniki (2) Euro 2012 (4) fantastyka (4) felietony (2) historia (28) kkd (4) klasyka (25) klasyka literatury popularnej (19) kolorowe czytanie (4) komedia (1) koty (5) kryminał (77) kucharzę (53) listy (1) literatura na peryferiach (4) łańcuszek (20) Mundial RPA (1) muzycznie (47) naturalnie (2) nie samą książką (141) oglądnęłam (189) ogrodowo (5) oscarowe wyzwanie (2) pachnące (129) planowanie i zagospodarowanie(niekoniecznie przestrzenne) (8) plany (7) podaj cegłę (13) podróże (4) podróże w czasie (13) podsumowanie (90) podsumowanie 2015 (12) podsumowanie 2016 (11) podsumowanie 2017 (14) podsumowanie 2018 (6) poezja (6) prawdziwe historie (15) projekt - nobliści (5) prywatne (74) prywatnie (9) przeczytałam (1687) przeczytałam 2015 (243) przeczytane w 2010 (1) przeczytane w 2011 (1) Real Madryt (3) recenzja książki (653) recenzyjne (956) religia i duchowość (4) reportaż (21) retro (3) robótki (24) roczne podsumowanie (7) romans (70) saga rodzinna (10) seriale (32) sportowo (26) stosik (102) test (1) top10 (12) turystycznie (1) village candle (12) w 2017 przeczytałam (226) woski (126) wymiana (8) wyzwanie - Agatha Christie (54) wyzwanie czytelnicze (69) wyzwanie filmowe (31) wyzwanie Picoult/Sparks (2) wyzwanie w centymetrach (1) yankee candle (94) z półki 2015 (3) zakupy (1) zapowiedź (11)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wg. Autorów ( w trakcie tworzenia)

Agata Christie (51) Agata Pruchniewska (1) Agatha Christie (16) Agnieszka Kaluga (1) Agnieszka Krakowiak-Kondracka (1) Agnieszka Lingas-Łoniewska (10) Agnieszka Wojdowicz (3) Aleksander Jażwiński (1) Aleksander Makowski (1) Aleksandra Szarłat (2) Alex Bellos (1) Alice Hoffman (1) Alina Białowąs (2) Aly Cha (1) Alyson Richman (1) Ałbena Grabowska (3) Ałbena Grabowska-Grzyb (4) Amy Hatvany (2) Andrzej Andrusiewicz (2) Andrzej Chwalba (1) Andrzej Grembowicz (1) Andrzej Kępiński (1) Andrzej Markowski (2) Angele Lieby (1) Angelika Kuźniak (2) Ann Brashares (1) Ann Wroe (1) Anna Bikont (1) Anna Fincer-Ogonowska (1) Anna Gavalda (1) Anna Herbich (3) Anna J. Szepielak (3) Anna Jean Mayhew (1) Anna Moczulska (1) Anna Nejman (1) Annabel Pitcher (1) Anne Brontë (2) Anne O'Brien (1) Anne Tyler (2) Antoni Słonimski (1) Antonina Kozłowska (2) Arael Zurli (1) Arthur Conan Doyle (1) Astrid Lindgren (4) Barbara Mutch (1) Barbara O`Neal (4) Barbara Sęk (2) Barbara Wachowicz (1) Becky Wade (1) Bill Bryson (2) Bolesław Prus (2) Bożena Keff (1) Brenda Reid (1) Brigitte Hamann (1) Brygida Grysiak (1) Carla Montero (1) Carlos Ruiz Zafón (3) Carrie Snyder (1) Cat Patrick (1) Cecelia Ahern (1) Cecilia Samartin (1) Cesarina Vighy (1) Chandra Hoffman (1) Charles Dickens (5) Charles Frazier (1) Charlotte Brontë (5) Cheryl Strayed (1) Chesley McLaren (1) Chris Columbus (1) Chris Fabry (1) Chris Grabenstein (1) Christian Jacq (1) Christina Baker-Kline (2) Chufo Llorens (1) Claire North (1) Clara Sanchez (1) Claude Quétel (1) Clive Staples Lewis (2) Colin Campbell (1) Colleen Hoover (9) Colleen McCullough (1) Conor Grennan (1) Consilia Maria Lakotta (2) Dan Brown (2) Daniel Silva (2) Danielle Steel (1) Danuta Awolusi (1) Danuta Pytlak (1) Dario Fo (1) Debbie Macomber (2) Denis Brian (1) Denis Diderot (1) Denise Hildreth Jones (1) Dennis Lehane (1) Diana Gabaldon (7) Diane Chamberlain (12) Doda Około-Kułak (1) Dodie Smith (1) Donald Spoto (2) Dorota Combrzyńska-Nogala (1) Dorota Gąsiorowska (3) Dorota Golińska (1) Dorota Ponińska (1) Dorota Terakowska (2) Dorothea Johnson (1) Dorothy Rowe (1) Dörthe Binkert (1) Douglas Smith (1) E. Lockhart (1) Edward Rutherfurd (2) Eileen Goudge (1) Eliza Orzeszkowa (2) Elizabeth Cooke (3) Elizabeth Gaskell (5) Elizabeth Haran (3) Elżbieta Cherezińska (5) Emilia Sokolik (1) Emily Jane Brontë (1) Emma Donoghue (1) Eowyn Ivey (1) Eric Lomax (1) Erin Morgenstern (1) Eugen Ruge (1) Eva Weaver (1) Ewa Bauer (2) Ewa Stachniak (2) Ewa Wróbel (1) Federico Moccia (4) Fern Britton (1) Fern Michaels (1) Florian Illies (1) Francine Rivers (3) Francis Hackett (1) Francis Scott Fitzgerald (1) Francoise Giroud (1) Gardner Raymond Dozois (1) Gavin Extence (2) George Orwell (1) George R.R. Martin (7) Georgia Bockoven (1) Gigi Buffon (1) Giovannino Guareschi (5) Glenys Carl (1) Grażyna Jeromin-Gałuszka (1) Greg King (1) Gregg Olsen (1) Grzegorz Sokołowski (1) Grzegorz Strzelczyk (1) Håkan Nesser (1) Hanna Cygler (3) Harper Lee (1) Helen Fielding (2) Helen Rappaport (1) Helena Mniszkówna (1) Helga Hoškova-Weissowá (1) Hellmut Andics (1) Henning Mankell (2) Henryk Sienkiewicz (1) Holly Peterson (1) Horacio Verbitsky (1) Ibn Warraq (1) Igor Sokołowski (3) Ismet Prcić (1) Iwona J. Walczak (3) Izabela Jung (1) Izabela Sowa (1) Izabella Frączyk (1) J.J. Renert (1) Jacek Dehnel (3) Jacek Hugo-Bader (1) Jacek Lusiński (1) Jadwiga Czajkowska (1) Jakub Puchalski (1) Jan Łoziński (1) Jan Miodek (2) Jan Paweł II (1) Jan Wróbel (1) Jane Austen (7) Janina Fedorowicz (1) Jaroslav Hašek (1) Jaume Cabré (2) Jaume Collel (1) Jean des Cars (2) Jean-Christophe Brisard (1) Jean-Jacques Sempé (1) Jean-Paul Roux (1) Jeannette Kalyta (1) Jennifer Kaufman (1) Jennifer Teege (1) Jennifer Worth (1) Jerzy Bralczyk (4) Jerzy Niemczuk (2) Jerzy Sosnowski (1) Jewgienij Wodołazkin (1) Jill Barnett (1) Jill Mansell (1) Joanna Konopińska (1) Joanna Marat (1) Joanna Szczęsna (1) Joanne Harris (1) Joanne Kathleen Rowling (13) Jodi Picoult (22) John Borrell (1) John Boyne (3) John Carlin (1) John Curran (1) John Green (1) John Grogan (1) John Ronald Reuel Tolkien (8) John Seeney (1) Jojo Moyes (8) Jolanta Król (1) Jolanta Kwiatkowska (1) Jon Ronson (1) Jonathan Littell (1) Jordi Pons Salas (1) Joyce Maynard (1) Józef Witko (2) Julia Alvarez (1) Julia Child (1) Julia P. Gelardi (1) Julian Tuwim (2) Julie Lawson Timmer (1) Julie Orringer (1) Jürgen Thorwald (6) Justin Go (1) Justin Peacock (1) Justyna Wydra (2) Ka Hancock (1) Kamil Janicki (2) Kard. Jorge Mario Bergolio (2) Karen Dionne (1) Karen Karbo (1) Karen Mack (1) Karolina Frankowska (1) Karolina Lanckorońska (1) Katarina Mazetti (2) Katarzyna Archimowicz (3) Katarzyna Bonda (7) Katarzyna Kołczewska (2) Katarzyna Kwiatkowska (5) Katarzyna Michalak (14) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (5) Kate Lord Brown (1) Katherine Webb (3) Kathryn Taylor (1) Keith Lowe (1) Kerstin Ekman (1) Kiera Cass (5) Kristina Sabaliauskaitė (1) Krzysztof Sadło (1) Krzysztof Ziemiec (2) ks. Jan Twardowski (1) Laila El Omari (1) Laurens van der Post (1) Leah Fleming (1) Lena Najdecka (1) Leslie Carroll (1) Levi Henriksen (1) Lily Koppel (1) Linda Green (2) Lisa Genova (3) Lisa Kleypas (1) Lisa Scottoline (1) Liv Tyler (1) Louisa May Alcott (1) Louise Walters (1) Lucy Ferriss (1) Lucy Maud Montgomery (8) Lucyna Olejniczak (1) Ludwig Winder (1) Ludwik Stomma (1) Łukasz Maciejewski (1) Łukasz Orbitowski (1) M.L. Stedman (1) Maciej Karpiński (1) Maciej Stuhr (1) Magda Gessler (1) Magdalena Grzebałkowska (3) Mag­da­lena Knedler (1) Magdalena Kordel (4) Magdalena Kulus (1) Magdalena Tulli (1) Maja Łozińska (1) Małgorzata Gutowska - Adamczyk (4) Małgorzata Halber (1) Małgorzata Hayles (1) Małgorzata Łukowiak (1) Małgorzata Maj (1) Małgorzata Musierowicz (16) Małgorzata Szejnert (1) Małgorzata Tusk (1) Małgorzata Warda (2) Mandy Hale (1) Marc Llewellyn (1) Marcin Górka (1) Marcin Mastalerz (2) Marcin Prokop (2) Marcin Wilk (1) Marcin Zaremba (1) Marek Aureliusz (1) Marek Grechuta (1) Marek Ławrynowicz (1) Marek Rybarczyk (2) Margaret Dilloway (1) Margaret Mitchell (1) Maria Dąbrowska (2) Maria Kruger (2) Maria Krüger (1) Maria Sveland (1) Maria Ulatowska (3) Marilyn Brant (1) Marina Stepnova (1) Mariola Pryzwan (1) Marion Zimmer Bradley (1) Mariusz Szczygieł (4) Mariusz Urbanek (6) Mariusz Wilka (1) Mariusz Ziomecki (1) Marta Kisiel (3) Martha Grimes (1) Martin Sixsmith (1) Matthew Quick (1) Melchior Wańkowicz (1) Melissa Hill (1) Meredith Goldstein (1) Mhairi McFarlane (2) Michał Heller (1) Mieczysław Mokrzycki (1) Mike Carson (1) Mira Suchodolska (1) Miriam Karmel (1) Mitch Albom (3) Monika A. Oleksa (6) Monika Szwaja (10) Nadine Gordimer (1) Natasha Walker (1) Ned Vizzini (1) Olle Lönnaeus (1) Papież Franciszek (2) Patrick Ness (1) Patrick Pesnot (1) Paul Arden (1) Paullina Simons (3) Penny Jordan (1) Peter Heller (1) Peter Kreeft (1) Platon (1) Pola Kinski (1) Priscille Sibley (1) Rachel Hauck (2) Rebecca Johns (1) Regina Brett (6) René Goscinny (1) Richard Paul Evans (6) Richard Phillips Feynman (3) Robert Galbraith (3) Robert J. Woźniak (1) Roma Ligocka (3) Ryszard Legutko (1) Sally Bedell Smith (1) Sam Pivnik (1) Samantha Hayes (1) Samantha van Leer (1) Sarita Mandanna (1) Seré Prince Halverson (1) Shelley Emling (1) Stanisław Zakościelny (1) Stephanie Evanovich (1) Stephenie Meyer (2) Sue Eckstein (1) Sue Woolmans (1) Sylwia Chutnik (1) Szymon Hołownia (12) Szymon Sokolik (1) Terry Pratchett (2) Trygve Gulbranssen (4) Tullio Avoledo (1) Victoria Twead (2) Walter R. Brooks (2) Wiesław Myśliwski (2) Wilkie Collins (2) Yrsa Sigurdardóttir (5) Zośka Papużanka (1)

Pogoda w mojej okolicy