W TEJ WITRYNIE SĄ WYKORZYSTYWANE PLIKI COOKIE, KTÓRYCH GOOGLE UŻYWA DO ŚWIADCZENIA SWOICH USŁUG I ANALIZOWANIA RUCHU. TWÓJ ADRES IP I NAZWA KLIENTA UŻYTKOWNIKA ORAZ DANE DOTYCZĄCE WYDAJNOŚCI I BEZPIECZEŃSTWA SĄ UDOSTĘPNIANE GOOGLE, BY ZAPEWNIĆ ODPOWIEDNIĄ JAKOŚĆ USŁUG, GENEROWAĆ STATYSTYKI UŻYTKOWANIA ORAZ WYKRYWAĆ NADUŻYCIA I NA NIE REAGOWAĆ.
REAGOWAĆ.

czwartek, 2 lutego 2012

"Claude i Camille" - Stephanie Cowell


W połowie XIX w. młody Claude Monet postanowił, że woli cierpieć niewygody związane z życiem malarza aniżeli przejąć rodzinny interes. Wbrew ojcu, uzbrojony jedynie w marzenie, by stworzyć w sztuce nowy styl – wyruszył do Paryża. Tam jednak napotkał nieprzewidziane przeszkody: odrzucenie przez kręgi artystyczne, skrajną biedę, samotność. Na szczęście znalazł też szczerą przyjaźń z Renoirem, Cézannem, Pissarrem, Manetem, Jeszcze ważniejsza jednak była miłość życia, Camille Doncieux, piękna paryżanka z wyższej sfery, która odrzuciła dobrobyt, by stanąć u boku niedocenionego malarza. Muza, najlepszy przyjaciel, namiętna kochanka i matka dwojga jego dzieci – Camille nie opuściła Moneta i nie zwątpiła w jego wielkość mimo niedostatku. Dzięki jej pięknej postaci i historii ich tragicznego związku powieść Stephanie Cowell to nie tylko żywy portret artysty i narodzin impresjonizmu, ale przede wszystkim romans najwyższych lotów.Książka na która chorowałam dłuuuugo. Pięknie wydana z klimatycznym obrazem na okładce. Chce się czytać na zielonej trawie, właśnie w ogrodzie, gdy słychać ciepły wiatr wśród liści, gdy słoneczko błogo grzeje, kiedy jest po prostu bajkowo. Niestety… jak wiecie warunki obecne są nieco inne, ale ta książka przeniesie nas do ciepłych ogrodów Francji. Do miejsc gdzie Słońce i światło tworzą doskonale kompozycje. Nasza namiastka lata, w samym środku mroźnej zimy!

Ostrzegam wszystkiego romantyczki!! To będzie raczej gorzka opinia.

Ale zacznę od wstępnego pytania. Widzieliście mini serial produkcji BBC(swoją drogą chylę czoła przed brytyjskim kunsztem produkcji, nie tylko kostiumowych. Małe dzieła sztuki) o Impresjonistach, w których rolę Claude Moneta zagrał mój ukochany Richard Armitage(znany z naprawdę równie świetnych kreacji- a będzie jeszcze Thorinem w Hobbicie :) ). Serial opowiada o grupie młodych ludzi, którzy chcą „ruszyć z posad bryłę świata”, mają pomysł na malarstwo, świeży, nowy! Po latach zostaną nazwani impresjonistami, ich obrazy dziś są niemalże bezcenne, piękno chwili zaklęte na płótnie. Malarska fotografia. Jednak początki zawsze są trudne, przed młodzieńcami piętrzą się same trudności, cały artystyczny Paryż zdaje się być im przeciwko! Ale chyba nie samą sztuką żyją? Serial pokazuje ich życie w niesamowity sposób, opowiedziane z perspektywy Clauda, który w serialu za pomocą retrospekcji opowiada nam o nowym nurcie w sztuce, w świetle historii końca XIX wieku.
A książka? Zastosowano tu bardzo podobny zabieg. Oto mamy staruszka z długą brodą siedzącego w swoim domu w Giverny, doskonalącego swoje obrazy(tu konkretnie słynne nenufary – przepiękne!! Swoją drogą nenufary to piękne i romantyczne kwiaty, wystarczy wspomnieć Józia Tolibowskiego[który okazał się kanalią, ale romantyczny był]). List do szwagierki jest pretekstem do opowiedzenia historii życia Clauda, przedstawienia go jako chłopca niepokornego, ale zdeterminowanego, którego pasja była tak silna, że postawił na jedną kartę wszystko, porzucił stabilne, chociaż nudne życie w rodzinnym domu, by wyjechać do Paryża, miasta artystów i tam – nie bójmy się użyć tego słowa – dziadować i liczyć na uśmiech Fortuny, która jest bardzo kapryśna. Claude ma trudne początki i
trudne będzie całe jego życie, wojna, trudne warunki, brak uznania bieda – to wystarczy aby człowieka załamać, Claude jednak walczy. Wydaje się, że nigdy nie znajdzie uznania, aż spotyka swoją muzę – Camille, pannę z dobrego domu, która ma dobrą partię już niemalże zaklepaną i wydaje się że będzie – tak jak jej siostra – do końca swoich dni wiodła dostatnie, ale nudne życie. Camille będzie mu pozowała do wielu wspaniałych obrazów, także do tego, który będzie dopuszczony na prestiżowy Salon. Do obrazu „Kobieta w zielonej sukni”. Tu obok. Swoją drogą można zobaczyć jak zmienia się kanon urody, dziś ten obraz zapewne nazwano by turpistycznym, a wtedy – mężczyźni zakochiwali się w tej kobiecie!

Dzięki książce będziemy mogli prześledzić związek Clauda i Camille, bez wątpienia uczucie łączące ich było ogromne, każde z czegoś rezygnowało, najwięcej poświęciła Camille, porzuciła dostanie życie aby prowadzić niemalże koczowniczy tryb życia z mężem-nie-mężem. Claude zaś wiedział zawsze, ze ją unieszczęśliwia, ale niczym bohater tragiczny nie umiał, lub nie chciał tego zmienić. Dlaczego napisałam, że ta opinia będzie zaprawiona goryczą? Bo smutnie mnie natchnęła. Pokazuje wyraźnie, że nie da się żyć miłością, chociaż my kobiety chcemy być muzą, marzymy często o życiu artystycznym, mieszkaniu w mansardzie i twierdzimy, że przecież „pieniądze nie są najważniejsze”. Moim zdaniem ta książka zadaje kłam temu twierdzeniu, bo jak żyje Claude? Przez większość czasu zastawia co cenniejsze przedmioty aby opłacić czynsz i mieć co jeść, gdy dostaje trochę grosza, żyje jak król i spłaca długi, ale te okresy „płynności finansowej” są nieliczne i bardzo krótkie. Raz po raz wybuchają konflikty na tle finansowym. Zaś zachowanie Clauda na wieść o tym, że Camille jest w ciąży, uważam za skandaliczne! Zresztą w wielu momentach miałam ochotę dotelepać tego człowieka, który powinien być bardziej wrażliwy, bo nie chce mi się wierzyć, że takie piękne obrazy malował człowiek zły, lub emocjonalnie kaleki.

Podsumowując jest to ciekawa opowieść, o miłości dwojga ludzi, nie jest to klasyczny romans, czytadło na jeden wieczór, moim zdaniem to głęboka historia, historia chłopaka, który z ulicznego karykaturzysty stanie się prekursorem jednego z piękniejszych nurtów w malarstwie. Z tyłu książki znajdziemy wykaz obrazów, które w jakiś sposób łączą się z opowiedzianą w książce historią. Zaś książka podzielona jest na rozdziały, każdy zaś jest opisany, tzn. zaznaczono jakich lat dotyczy, więc nie ma obaw, ze zgubimy się w plątaninie lat.

Gorąco zachęcam do lektury tej książki, moim zdaniem o smutnym wydźwięku, o miłości spełnionej, chociaż nieszczęśliwej.


(czarnobiała fotografia przedstawiająca artystę znaleziona TU , następny obraz to "Kobieta w zielonej sukni" odnaleziona TU, a ostatni obraz to "Japoński mostek w Giverny" znalazłam go tutaj14 komentarzy:

 1. Rzeczywiście bardzo zachęcająca okładka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. obok okładki faktycznie nie da sie przejść obojętnie

   Usuń
 2. Kiedyś ta książka wpadła mi w ręce w empiku, bardzo spodobała mi się okładka. Jeszcze nie miałam okazji jej przeczytać, ale wszystko przede mną :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. swoją też mam z Empiku, chociaż rzadko tam kupuję

   Usuń
 3. Kasiek! Płakać mi się chce z żalu, bo gdy ostatnio byłam w bibliotece, widziałam tę książkę na półce i okładka mnie totalnie oczarowała, ale opis wydawcy nie skusił mnie na tyle, bym zdecydowała się na wypożyczenie. A teraz wchodzę tu do Ciebie i widzę, że jednak warto, bo powieść dobra. Wyobraź sobie teraz, jaka muszę być wściekła, że tak szybko ją odrzuciłam, nawet nie zaglądając do środka. Czuję się jak OSTATNIA KRETYNKA.
  (Sprawdziłam w bazie biblioteki i oczywiście książka jest wypożyczona do 17 lutego :////)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czyli nic straconego :) do 17 poczytasz inne fajne ksiazki a później przeniesiesz się do Paryża :D

   Usuń
 4. Paryż i tu na mojej twarzy pojawia się szeroki uśmiech. Nic tak nie przekonuje mnie do przeczytania jakiejś książki jak słowo: Paryż.
  Widziałam już parę książek z tej serii i mam ochotę się za nie zabrać.
  Chcę, muszę, potrzebuję przeczytać czegoś o nieszczęśliwej miłości, ostatnio się z niczym takim nie spotkałam (nie chodzi mi o paranormale), więc jak znajdę czas to biegnę i szukam. Jak nie tej, to "Tancerki Degasa" na przykład. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam bzika na punkcie Paryża :P ale i tak za całą tą serię muszę się zabrać też. Tancera Degasa również ma klimatyczną okladkę i jak zaobaczę to nabędę bo opis mnie skusił!

   Usuń
 5. Mam koleżankę, która ma bzika na punkcie Paryża, podsunę jej tą książkę.

  A sama przestanę chyba marzyć o facecie - artyście, bo jednak niestabilne ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo niestabilne, chociaż może czasy się zmieniły... :P i będziesz tylko leżeć i pachnieć a on dajmy na to będzie malował :D

   Usuń
 6. Kasiu ja mam pytanie masz może na stanie ten film z Richardem? Ja mogłabym ci pożyczyć np. Północ południe. Lub Naszego wspólnego przyjaciela!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś miałam na pewno, nie oglądałam dawno... musialabym poszukać, jak znajdę to nie ma problemu najmniejszego. :)

   Usuń
 7. Zapraszam na stronę dla fanów książki na fb :-)

  https://www.facebook.com/pages/Claude-i-Camille-Stephanie-Cowell/182140251888333

  OdpowiedzUsuń

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.


Categories

2016 przeczytane (259) 30 dni z książkami (23) 52 filmy w 2014 (22) 52 filmy w 2015 (6) akcje (27) amor vincit omnia (10) Angielski ogród (6) audiobook (16) autobiografia (2) biografia (57) bolly (9) candy (2) Cmentarz Zapomnianych Książek (2) czytam przeleżałe trupy z półek (29) czytane 2018 (110) dzienniki (2) Euro 2012 (4) fantastyka (4) felietony (2) historia (28) kkd (4) klasyka (25) klasyka literatury popularnej (19) kolorowe czytanie (4) komedia (1) koty (5) kryminał (76) kucharzę (53) listy (1) literatura na peryferiach (4) łańcuszek (20) Mundial RPA (1) muzycznie (47) naturalnie (2) nie samą książką (141) oglądnęłam (189) ogrodowo (5) oscarowe wyzwanie (2) pachnące (129) planowanie i zagospodarowanie(niekoniecznie przestrzenne) (8) plany (7) podaj cegłę (13) podróże (4) podróże w czasie (13) podsumowanie (89) podsumowanie 2015 (12) podsumowanie 2016 (11) podsumowanie 2017 (14) podsumowanie 2018 (5) poezja (6) prawdziwe historie (15) projekt - nobliści (5) prywatne (73) prywatnie (9) przeczytałam (1673) przeczytałam 2015 (243) przeczytane w 2010 (1) przeczytane w 2011 (1) Real Madryt (3) recenzja książki (638) recenzyjne (944) religia i duchowość (4) reportaż (20) retro (3) robótki (24) roczne podsumowanie (7) romans (70) saga rodzinna (10) seriale (32) sportowo (26) stosik (102) test (1) top10 (12) turystycznie (1) village candle (12) w 2017 przeczytałam (226) woski (126) wymiana (8) wyzwanie - Agatha Christie (54) wyzwanie czytelnicze (69) wyzwanie filmowe (31) wyzwanie Picoult/Sparks (2) wyzwanie w centymetrach (1) yankee candle (94) z półki 2015 (3) zakupy (1) zapowiedź (11)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wg. Autorów ( w trakcie tworzenia)

Agata Christie (51) Agata Pruchniewska (1) Agatha Christie (16) Agnieszka Kaluga (1) Agnieszka Krakowiak-Kondracka (1) Agnieszka Lingas-Łoniewska (10) Agnieszka Wojdowicz (3) Aleksander Jażwiński (1) Aleksander Makowski (1) Aleksandra Szarłat (2) Alex Bellos (1) Alice Hoffman (1) Alina Białowąs (2) Aly Cha (1) Alyson Richman (1) Ałbena Grabowska (3) Ałbena Grabowska-Grzyb (4) Amy Hatvany (2) Andrzej Andrusiewicz (2) Andrzej Chwalba (1) Andrzej Grembowicz (1) Andrzej Kępiński (1) Andrzej Markowski (2) Angele Lieby (1) Angelika Kuźniak (2) Ann Brashares (1) Ann Wroe (1) Anna Bikont (1) Anna Fincer-Ogonowska (1) Anna Gavalda (1) Anna Herbich (3) Anna J. Szepielak (3) Anna Jean Mayhew (1) Anna Moczulska (1) Anna Nejman (1) Annabel Pitcher (1) Anne Brontë (2) Anne O'Brien (1) Anne Tyler (2) Antoni Słonimski (1) Antonina Kozłowska (2) Arael Zurli (1) Arthur Conan Doyle (1) Astrid Lindgren (4) Barbara Mutch (1) Barbara O`Neal (4) Barbara Sęk (1) Barbara Wachowicz (1) Becky Wade (1) Bill Bryson (2) Bolesław Prus (2) Bożena Keff (1) Brenda Reid (1) Brigitte Hamann (1) Brygida Grysiak (1) Carla Montero (1) Carlos Ruiz Zafón (3) Carrie Snyder (1) Cat Patrick (1) Cecelia Ahern (1) Cecilia Samartin (1) Cesarina Vighy (1) Chandra Hoffman (1) Charles Dickens (5) Charles Frazier (1) Charlotte Brontë (5) Cheryl Strayed (1) Chesley McLaren (1) Chris Columbus (1) Chris Fabry (1) Chris Grabenstein (1) Christian Jacq (1) Christina Baker-Kline (2) Chufo Llorens (1) Claire North (1) Clara Sanchez (1) Claude Quétel (1) Clive Staples Lewis (2) Colin Campbell (1) Colleen Hoover (8) Colleen McCullough (1) Conor Grennan (1) Consilia Maria Lakotta (2) Dan Brown (2) Daniel Silva (2) Danielle Steel (1) Danuta Awolusi (1) Danuta Pytlak (1) Dario Fo (1) Debbie Macomber (2) Denis Brian (1) Denis Diderot (1) Denise Hildreth Jones (1) Dennis Lehane (1) Diana Gabaldon (7) Diane Chamberlain (12) Doda Około-Kułak (1) Dodie Smith (1) Donald Spoto (2) Dorota Combrzyńska-Nogala (1) Dorota Gąsiorowska (3) Dorota Golińska (1) Dorota Ponińska (1) Dorota Terakowska (2) Dorothea Johnson (1) Dorothy Rowe (1) Dörthe Binkert (1) Douglas Smith (1) E. Lockhart (1) Edward Rutherfurd (2) Eileen Goudge (1) Eliza Orzeszkowa (2) Elizabeth Cooke (3) Elizabeth Gaskell (5) Elizabeth Haran (3) Elżbieta Cherezińska (5) Emilia Sokolik (1) Emily Jane Brontë (1) Emma Donoghue (1) Eowyn Ivey (1) Eric Lomax (1) Erin Morgenstern (1) Eugen Ruge (1) Eva Weaver (1) Ewa Bauer (2) Ewa Stachniak (2) Ewa Wróbel (1) Federico Moccia (4) Fern Britton (1) Fern Michaels (1) Florian Illies (1) Francine Rivers (3) Francis Hackett (1) Francis Scott Fitzgerald (1) Francoise Giroud (1) Gardner Raymond Dozois (1) Gavin Extence (2) George Orwell (1) George R.R. Martin (7) Georgia Bockoven (1) Gigi Buffon (1) Giovannino Guareschi (5) Glenys Carl (1) Grażyna Jeromin-Gałuszka (1) Greg King (1) Gregg Olsen (1) Grzegorz Sokołowski (1) Grzegorz Strzelczyk (1) Håkan Nesser (1) Hanna Cygler (3) Harper Lee (1) Helen Fielding (2) Helen Rappaport (1) Helena Mniszkówna (1) Helga Hoškova-Weissowá (1) Hellmut Andics (1) Henning Mankell (2) Henryk Sienkiewicz (1) Holly Peterson (1) Horacio Verbitsky (1) Ibn Warraq (1) Igor Sokołowski (3) Ismet Prcić (1) Iwona J. Walczak (3) Izabela Jung (1) Izabela Sowa (1) Izabella Frączyk (1) J.J. Renert (1) Jacek Dehnel (2) Jacek Hugo-Bader (1) Jacek Lusiński (1) Jadwiga Czajkowska (1) Jakub Puchalski (1) Jan Łoziński (1) Jan Miodek (2) Jan Paweł II (1) Jan Wróbel (1) Jane Austen (7) Janina Fedorowicz (1) Jaroslav Hašek (1) Jaume Cabré (2) Jaume Collel (1) Jean des Cars (2) Jean-Christophe Brisard (1) Jean-Jacques Sempé (1) Jean-Paul Roux (1) Jeannette Kalyta (1) Jennifer Kaufman (1) Jennifer Teege (1) Jennifer Worth (1) Jerzy Bralczyk (4) Jerzy Niemczuk (2) Jerzy Sosnowski (1) Jewgienij Wodołazkin (1) Jill Barnett (1) Jill Mansell (1) Joanna Konopińska (1) Joanna Marat (1) Joanna Szczęsna (1) Joanne Harris (1) Joanne Kathleen Rowling (13) Jodi Picoult (22) John Borrell (1) John Boyne (3) John Carlin (1) John Curran (1) John Green (1) John Grogan (1) John Ronald Reuel Tolkien (8) John Seeney (1) Jojo Moyes (8) Jolanta Król (1) Jolanta Kwiatkowska (1) Jon Ronson (1) Jonathan Littell (1) Jordi Pons Salas (1) Joyce Maynard (1) Józef Witko (2) Julia Alvarez (1) Julia Child (1) Julia P. Gelardi (1) Julian Tuwim (2) Julie Lawson Timmer (1) Julie Orringer (1) Jürgen Thorwald (6) Justin Go (1) Justin Peacock (1) Justyna Wydra (2) Ka Hancock (1) Kamil Janicki (2) Kard. Jorge Mario Bergolio (2) Karen Dionne (1) Karen Karbo (1) Karen Mack (1) Karolina Frankowska (1) Karolina Lanckorońska (1) Katarina Mazetti (2) Katarzyna Archimowicz (3) Katarzyna Bonda (7) Katarzyna Kołczewska (2) Katarzyna Kwiatkowska (5) Katarzyna Michalak (14) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (5) Kate Lord Brown (1) Katherine Webb (3) Kathryn Taylor (1) Keith Lowe (1) Kerstin Ekman (1) Kiera Cass (5) Kristina Sabaliauskaitė (1) Krzysztof Sadło (1) Krzysztof Ziemiec (2) ks. Jan Twardowski (1) Laila El Omari (1) Laurens van der Post (1) Leah Fleming (1) Lena Najdecka (1) Leslie Carroll (1) Levi Henriksen (1) Lily Koppel (1) Linda Green (2) Lisa Genova (3) Lisa Kleypas (1) Lisa Scottoline (1) Liv Tyler (1) Louisa May Alcott (1) Louise Walters (1) Lucy Ferriss (1) Lucy Maud Montgomery (8) Lucyna Olejniczak (1) Ludwig Winder (1) Ludwik Stomma (1) Łukasz Maciejewski (1) Łukasz Orbitowski (1) M.L. Stedman (1) Maciej Karpiński (1) Maciej Stuhr (1) Magda Gessler (1) Magdalena Grzebałkowska (3) Mag­da­lena Knedler (1) Magdalena Kordel (4) Magdalena Kulus (1) Magdalena Tulli (1) Maja Łozińska (1) Małgorzata Gutowska - Adamczyk (4) Małgorzata Halber (1) Małgorzata Hayles (1) Małgorzata Łukowiak (1) Małgorzata Maj (1) Małgorzata Musierowicz (16) Małgorzata Szejnert (1) Małgorzata Tusk (1) Małgorzata Warda (2) Mandy Hale (1) Marc Llewellyn (1) Marcin Górka (1) Marcin Mastalerz (2) Marcin Prokop (2) Marcin Wilk (1) Marcin Zaremba (1) Marek Aureliusz (1) Marek Grechuta (1) Marek Ławrynowicz (1) Marek Rybarczyk (2) Margaret Dilloway (1) Margaret Mitchell (1) Maria Dąbrowska (2) Maria Kruger (2) Maria Krüger (1) Maria Sveland (1) Maria Ulatowska (3) Marilyn Brant (1) Marina Stepnova (1) Mariola Pryzwan (1) Marion Zimmer Bradley (1) Mariusz Szczygieł (4) Mariusz Urbanek (6) Mariusz Wilka (1) Mariusz Ziomecki (1) Marta Kisiel (3) Martha Grimes (1) Martin Sixsmith (1) Matthew Quick (1) Melchior Wańkowicz (1) Melissa Hill (1) Meredith Goldstein (1) Mhairi McFarlane (2) Michał Heller (1) Mieczysław Mokrzycki (1) Mike Carson (1) Mira Suchodolska (1) Miriam Karmel (1) Mitch Albom (3) Monika A. Oleksa (6) Monika Szwaja (10) Nadine Gordimer (1) Natasha Walker (1) Ned Vizzini (1) Olle Lönnaeus (1) Papież Franciszek (2) Patrick Ness (1) Patrick Pesnot (1) Paul Arden (1) Paullina Simons (3) Penny Jordan (1) Peter Heller (1) Peter Kreeft (1) Platon (1) Pola Kinski (1) Priscille Sibley (1) Rachel Hauck (2) Rebecca Johns (1) Regina Brett (6) René Goscinny (1) Richard Paul Evans (6) Richard Phillips Feynman (3) Robert Galbraith (3) Robert J. Woźniak (1) Roma Ligocka (3) Ryszard Legutko (1) Sally Bedell Smith (1) Sam Pivnik (1) Samantha Hayes (1) Samantha van Leer (1) Sarita Mandanna (1) Seré Prince Halverson (1) Shelley Emling (1) Stanisław Zakościelny (1) Stephanie Evanovich (1) Stephenie Meyer (2) Sue Eckstein (1) Sue Woolmans (1) Sylwia Chutnik (1) Szymon Hołownia (12) Szymon Sokolik (1) Terry Pratchett (2) Trygve Gulbranssen (4) Tullio Avoledo (1) Victoria Twead (2) Walter R. Brooks (2) Wiesław Myśliwski (2) Wilkie Collins (2) Yrsa Sigurdardóttir (5) Zośka Papużanka (1)

Pogoda w mojej okolicy