W TEJ WITRYNIE SĄ WYKORZYSTYWANE PLIKI COOKIE, KTÓRYCH GOOGLE UŻYWA DO ŚWIADCZENIA SWOICH USŁUG I ANALIZOWANIA RUCHU. TWÓJ ADRES IP I NAZWA KLIENTA UŻYTKOWNIKA ORAZ DANE DOTYCZĄCE WYDAJNOŚCI I BEZPIECZEŃSTWA SĄ UDOSTĘPNIANE GOOGLE, BY ZAPEWNIĆ ODPOWIEDNIĄ JAKOŚĆ USŁUG, GENEROWAĆ STATYSTYKI UŻYTKOWANIA ORAZ WYKRYWAĆ NADUŻYCIA I NA NIE REAGOWAĆ.
REAGOWAĆ.

sobota, 12 stycznia 2013

"Okrutne oskarżenie" - Fern Michaels

W olśniewającej nowej powieści autorki z pierwszego miejsca listy bestsellerów New York Timesa kobieta zniszczona przez zdradę rozpoczyna śmiałą walkę o sprawiedliwość… Straciła wszystko… Kate i Alex Roketowie są szczęśliwym małżeństwem, mają wspaniały dom. Kate nie może mieć dzieci, więc razem z Aleksem dbają o Sarę i Emily, córki ich przyjaciół, Dona i Debbie Winterów, jak o własne. Oprócz nadziei… Po jednym telefonie wszystko się zmienia. Sara oskarża Aleksa o potworny czyn, który staje się powodem rozpadu przyjaźni obu par. Kate przygląda się bezradnie, jak jej niewinny mąż zostaje skazany i wtrącony do więzienia. Jednak gdy spada na nią jeszcze większa tragedia, smutek Kate zmienia się w złość. Kate odkrywa wewnętrzną siłę, jest zdeterminowana, aby oczyścić imię męża i zrujnować tych, którzy zniszczyli ich wspólne życie. Największym wyzwaniem Kate będzie jednak pomścić Aleksa tak, żeby nie stracić szansy na nową przyszłość i wspaniałą nową miłość… „Okrutne oskarżenie” to książka którą wieczorem wyjęłam z półki, aby przeczytać tylko kilka stron. Cienka, lekka idealna do torebki a ja jutro posiedzę na przystanku. Miała mi umilić czas. Akurat! Jak zaczęłam ją czytać, ocknęłam się 25 po pierwszej w nocy, gdy książkę skończyłam. Jest szósta rana, znowu będę nieprzytomna, ale uwielbiam ten stan zaczytania, to pragnienie poznania zakończenia – z jednej strony, a z drugiej – chęć, aby książka się nie kończyła.

Opis nasunął mi skojarzenia z powieściami Jodi Picoult, która taki motyw czyni często pierwszoplanowym, ale intrygowało mnie, że za tak poważną tematykę bierze się autorka, opisywana jako „autorka od romansów”. Tak! Byłam bardzo zaintrygowana!

Poznajemy, z pozoru normalną, rodzinę Winterów, gdy wyjeżdżają do, jeszcze nam nieznanych, Kate i Alexa. Winterowie to rodzice – Debbie i Don, Don jest najlepszym przyjacielem Alexa, a Debbie sprawa wrażenie zimnej jędzy i dwie córki – urocza, starsza Emily i co najmniej irytująca, wiecznie głodna – niczym otchłań bez dnia, nienasycona Sara. Już podczas podróży możemy sobie wyrobić zdanie o Winterach. Don jest zmęczony małżeństwem z żoną, której zależy tylko na pieniądzach, która pomiata starszą córką, a spełnia wszystkie, nawet najbardziej niezdrowe zachcianki młodszej, cierpiącej już na otyłość dwunastoletniej Sary. Debbie jest bardzo zimną kobietą, typową nuworyszką, pieniądz jest dla niej najwyższą wartością, rodzina jej tylko przeszkadza i ją irytuje. Emily jest fajną rozsądną dziewczynką, owszem – kłóci się ze swoją młodszą siostrzyczką, dogryza jej, ale czytelnik w pełni ją popiera, bo Emily jest dojrzalsza i uważniejsza od swoich rodziców i o dziwo, chyba właśnie jej zależy na dobry Sary. A Sara, tak wrednego bachora ze świecą szukać. Jak to możliwe, że dwie siostry są tak różne? Czy odpowiedzialność za podły charakter Sary ponosi otyłość i naganne postępowanie matki?
Gdy Winterowie dojeżdżają do celu, wkraczamy w inny świat, świat pełen ciepła i miłości. Świat Alexa i Kate, którym dobrze się układa, nie tylko ze względu na pieniądze, chociaż tych mają w bród, chodzi o miłość, o pasję,  życie w zgodzie ze sobą. Ona lepi z gliny i gotuje, on zajmuje się hodowlą psów, mają w życiu wszystko, los odmówił im tylko dziecka. Dowiadujemy się, że Kate jest bezpłodna. Oboje rekompensują sobie ten brak opieką nad dziećmi przyjaciół, przy czym – gwoli ścisłości -  to Don jest przyjacielem obojga, Debbie chyba nie uznaje czegoś takiego jak przyjaźń.
Od razu po przyjeździe, zaczynają pojawiać się niepokojące sygnały. W Sarze zaszła jakaś niedobra zmiana, wydaje się że czarę goryczy przelano na początku, gdy dziewczyna niszczy kolekcję naczyń z gliny przeznaczoną na wystawę. Kate obiecuje porozmawiać sobie z rodzicami dziewczynki, ale jakoś nie dochodzi to do skutki. Kobieta bardzo tego żałuje, gdy po kilku tygodniach po powrocie z wakacji do domu na Florydę, do jej męża dzwoni Don i wręcz wypluwa, wyrzuca z siebie oskarżone, które wysunęła Sara. Alex miał ją molestować, jako że dziewczyna twierdzi iż do molestowania doszło również w ich domu na Florydzie proces odbędzie się tam, za sześć przypadków molestowania, Alexowi grozi łączna kara 120 lat pozbawienia wolności. Każdy się zgodzi, że to oskarżenie najwyżej wagi.
Sara okazuje się być świetną aktorka, jej zeznania doprowadzają do uznania Alexa za winnego zarzucanego mu czynów. Ma rozpocząć odsiadywanie kary, ale Kate się nie poddaje,, przysięga sobie uczynić wszystko, aby sprawiedliwości stało się zadość…

Jako rzekłam, pierwsza połowa książki kojarzyła mi się z najlepszymi powieściami Picoult, walka w sądzie, zbieranie dowodów, zeznania, walka z aparatem sprawiedliwości. To moja pierwsza książka autorki i zupełnie nie wiedziałam czego się spodziewać, toteż w pewnym momencie mnie po prostu zamurowało, siedziałam jak sparaliżowana, czekając na informację, dopisek, że to tylko żart. Druga połowa książki jest nieco przyspieszona, wszystko dzieje się  z zastraszającą prędkością, tylko, że mnie osobiście to nie przeszkadzało, ta prędkość nasunęła mi się na myśl dopiero teraz, czytając nie miałam wrażenia, że coś jest źle.
„Okrutne oskarżenie” to namiastka „Hrabiego Monte Christo”, namiastka, bo ta książka nie jest tak wielowątkowa i rozbudowana jak oryginał Dumasa i jednak „Okrutne oskarżenie” napisała kobieta, gdyby posiadaczka dwóch chromosomów X napisała losy wieloletniego lokatora Zamku If, jestem pewna, że mogłoby to wyglądać podobnie. ;)

Podczas lektury czytelnikiem targają różne uczucia, bardzo gwałtowne, u mnie w końcu poskutkowały zalaniem się łzami. Książka sprzyja refleksji, na pewno nad wymiarem sprawiedliwości, który może oszukać mała dziewczynka. Ja ciągle nie odpowiedziałam sobie na pytanie, co tak strasznego uczynił Alex, że „zasłużył” sobie na taki los, co zrobiła Kate – zawsze z sercem na dłoni. Czy istnieje wystarczająco surowa za zniszczenie życia? Czy możemy się bawić w wymierzanie sprawiedliwości? Osobiście, nie do końca podobała mi się ostateczna decyzja Kate.
A zakończenie jest…. Ci którzy nie chcą wiedzieć, niech przymkną oczy!!! Zakończenie jest bardzo ciepłe, takie spokojne, idealne po tych wzburzonych emocjach i przelanych łzach.

Książkę bardzo polecam, kojarzy mi się z Picoult i z „hrabią Monte Christo” a i autorkę i tą powieść bardzo lubię. Dzięki tej książce przeżyjemy katharsis, mogę zagwarantować, że zapomnimy o całym otaczającym nas świecie, przestanie się liczyć sen, zmęczenie, zobowiązania. Będziecie chcieli, z ludzkiej ciekawości wiedzieć, czy sprawiedliwość zatryumfuje w tym przypadku. Będziecie chcieli znaleźć odpowiedź, co się stało, że dziecko, małe, niewinne, jeszcze głupiutkie dziecko staje się tak okrutne i złe? Odpowiedzi trzeba udzielić sobie indywidualnie, a do ich poszukiwania w tej książce, naprawdę serdecznie zachęcam. Książkę się po prostu połyka!!

12 komentarzy:

 1. Mnie też książka bardzo się spodobała i zmusiła do poważnych refleksji nad oskarżeniami, dziećmi w ogóle i...karą śmierci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat o karze śmierci nie myślałam, ale już o takim sposobie wymierzania kary - owszem. A oskarżenia wytaczane przez dzieci... - jak nie wylać, nomen omen dziecka z kąpielą.

   Usuń
 2. Nie zwracałam na tę książkę do tej pory jakiejś szczególnej uwagi, ale teraz będę miała ją na oku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wśród takiej masy książek która zalewa rynek, latwo przegapić dobrą powieść.

   Usuń
 3. Jak jest podobna do twórczości Picoult to od razu jestem zainteresowana. Różne recenzje czytałam, niektóre były dość oszczędne w pochwałach, ale ja mam ochotę poznać tę historię :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest podobna bardzo, nawet do pewnego momentu, nadchodzi chwila, gdy Atorka troszeczkę odchodzi od schematu Jodi.

   Usuń
 4. Też sobie poszukam przy okazji tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. O matko, ale recenzja. No kupiłaś mnie! Zaraz dodaję do swojej listy i będę wypatrywać w bibliotece, bo czuję, że można się w tej książce zatracić bez pamięci.

  A, wypożyczyłam "W naszym domu" za Twoją radą! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że "W naszym domu" Ci się spodoba, to jedna z książek poruszających problem chorych dzieci, więc porusza bardzo, bardzo.

   Usuń
 6. Fabuła również skojarzyła mi się z Jodi Picoult. Mam ochotę na książkę, która mnie wciągnie ( i mogę być nawet niewyspana rano przez nią), więc zacznę się rozglądać za "Okrutnym oskarżeniem" ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam ten glód, czytasz książkę za książką i nie możesz się wciągnąć, tak bez reszty, właśnie z zarwaną nocą. Oj znam.... ta powinna zagwarantować takie "zatonięcie" w lekturze

   Usuń
 7. Słyszałam już o niej, czeka sobie spokojnie na przeczytanie :)

  OdpowiedzUsuń

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.


Categories

2016 przeczytane (259) 30 dni z książkami (23) 52 filmy w 2014 (22) 52 filmy w 2015 (6) akcje (27) amor vincit omnia (10) Angielski ogród (6) audiobook (16) autobiografia (2) biografia (57) bolly (9) candy (2) Cmentarz Zapomnianych Książek (2) czytam przeleżałe trupy z półek (30) czytane 2018 (125) dzienniki (2) Euro 2012 (4) fantastyka (4) felietony (2) historia (28) kkd (4) klasyka (25) klasyka literatury popularnej (19) kolorowe czytanie (4) komedia (1) koty (5) kryminał (77) kucharzę (53) listy (1) literatura na peryferiach (4) łańcuszek (20) Mundial RPA (1) muzycznie (47) naturalnie (2) nie samą książką (141) oglądnęłam (189) ogrodowo (5) oscarowe wyzwanie (2) pachnące (129) planowanie i zagospodarowanie(niekoniecznie przestrzenne) (8) plany (7) podaj cegłę (13) podróże (4) podróże w czasie (13) podsumowanie (90) podsumowanie 2015 (12) podsumowanie 2016 (11) podsumowanie 2017 (14) podsumowanie 2018 (6) poezja (6) prawdziwe historie (15) projekt - nobliści (5) prywatne (74) prywatnie (9) przeczytałam (1687) przeczytałam 2015 (243) przeczytane w 2010 (1) przeczytane w 2011 (1) Real Madryt (3) recenzja książki (653) recenzyjne (956) religia i duchowość (4) reportaż (21) retro (3) robótki (24) roczne podsumowanie (7) romans (70) saga rodzinna (10) seriale (32) sportowo (26) stosik (102) test (1) top10 (12) turystycznie (1) village candle (12) w 2017 przeczytałam (226) woski (126) wymiana (8) wyzwanie - Agatha Christie (54) wyzwanie czytelnicze (69) wyzwanie filmowe (31) wyzwanie Picoult/Sparks (2) wyzwanie w centymetrach (1) yankee candle (94) z półki 2015 (3) zakupy (1) zapowiedź (11)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wg. Autorów ( w trakcie tworzenia)

Agata Christie (51) Agata Pruchniewska (1) Agatha Christie (16) Agnieszka Kaluga (1) Agnieszka Krakowiak-Kondracka (1) Agnieszka Lingas-Łoniewska (10) Agnieszka Wojdowicz (3) Aleksander Jażwiński (1) Aleksander Makowski (1) Aleksandra Szarłat (2) Alex Bellos (1) Alice Hoffman (1) Alina Białowąs (2) Aly Cha (1) Alyson Richman (1) Ałbena Grabowska (3) Ałbena Grabowska-Grzyb (4) Amy Hatvany (2) Andrzej Andrusiewicz (2) Andrzej Chwalba (1) Andrzej Grembowicz (1) Andrzej Kępiński (1) Andrzej Markowski (2) Angele Lieby (1) Angelika Kuźniak (2) Ann Brashares (1) Ann Wroe (1) Anna Bikont (1) Anna Fincer-Ogonowska (1) Anna Gavalda (1) Anna Herbich (3) Anna J. Szepielak (3) Anna Jean Mayhew (1) Anna Moczulska (1) Anna Nejman (1) Annabel Pitcher (1) Anne Brontë (2) Anne O'Brien (1) Anne Tyler (2) Antoni Słonimski (1) Antonina Kozłowska (2) Arael Zurli (1) Arthur Conan Doyle (1) Astrid Lindgren (4) Barbara Mutch (1) Barbara O`Neal (4) Barbara Sęk (2) Barbara Wachowicz (1) Becky Wade (1) Bill Bryson (2) Bolesław Prus (2) Bożena Keff (1) Brenda Reid (1) Brigitte Hamann (1) Brygida Grysiak (1) Carla Montero (1) Carlos Ruiz Zafón (3) Carrie Snyder (1) Cat Patrick (1) Cecelia Ahern (1) Cecilia Samartin (1) Cesarina Vighy (1) Chandra Hoffman (1) Charles Dickens (5) Charles Frazier (1) Charlotte Brontë (5) Cheryl Strayed (1) Chesley McLaren (1) Chris Columbus (1) Chris Fabry (1) Chris Grabenstein (1) Christian Jacq (1) Christina Baker-Kline (2) Chufo Llorens (1) Claire North (1) Clara Sanchez (1) Claude Quétel (1) Clive Staples Lewis (2) Colin Campbell (1) Colleen Hoover (9) Colleen McCullough (1) Conor Grennan (1) Consilia Maria Lakotta (2) Dan Brown (2) Daniel Silva (2) Danielle Steel (1) Danuta Awolusi (1) Danuta Pytlak (1) Dario Fo (1) Debbie Macomber (2) Denis Brian (1) Denis Diderot (1) Denise Hildreth Jones (1) Dennis Lehane (1) Diana Gabaldon (7) Diane Chamberlain (12) Doda Około-Kułak (1) Dodie Smith (1) Donald Spoto (2) Dorota Combrzyńska-Nogala (1) Dorota Gąsiorowska (3) Dorota Golińska (1) Dorota Ponińska (1) Dorota Terakowska (2) Dorothea Johnson (1) Dorothy Rowe (1) Dörthe Binkert (1) Douglas Smith (1) E. Lockhart (1) Edward Rutherfurd (2) Eileen Goudge (1) Eliza Orzeszkowa (2) Elizabeth Cooke (3) Elizabeth Gaskell (5) Elizabeth Haran (3) Elżbieta Cherezińska (5) Emilia Sokolik (1) Emily Jane Brontë (1) Emma Donoghue (1) Eowyn Ivey (1) Eric Lomax (1) Erin Morgenstern (1) Eugen Ruge (1) Eva Weaver (1) Ewa Bauer (2) Ewa Stachniak (2) Ewa Wróbel (1) Federico Moccia (4) Fern Britton (1) Fern Michaels (1) Florian Illies (1) Francine Rivers (3) Francis Hackett (1) Francis Scott Fitzgerald (1) Francoise Giroud (1) Gardner Raymond Dozois (1) Gavin Extence (2) George Orwell (1) George R.R. Martin (7) Georgia Bockoven (1) Gigi Buffon (1) Giovannino Guareschi (5) Glenys Carl (1) Grażyna Jeromin-Gałuszka (1) Greg King (1) Gregg Olsen (1) Grzegorz Sokołowski (1) Grzegorz Strzelczyk (1) Håkan Nesser (1) Hanna Cygler (3) Harper Lee (1) Helen Fielding (2) Helen Rappaport (1) Helena Mniszkówna (1) Helga Hoškova-Weissowá (1) Hellmut Andics (1) Henning Mankell (2) Henryk Sienkiewicz (1) Holly Peterson (1) Horacio Verbitsky (1) Ibn Warraq (1) Igor Sokołowski (3) Ismet Prcić (1) Iwona J. Walczak (3) Izabela Jung (1) Izabela Sowa (1) Izabella Frączyk (1) J.J. Renert (1) Jacek Dehnel (3) Jacek Hugo-Bader (1) Jacek Lusiński (1) Jadwiga Czajkowska (1) Jakub Puchalski (1) Jan Łoziński (1) Jan Miodek (2) Jan Paweł II (1) Jan Wróbel (1) Jane Austen (7) Janina Fedorowicz (1) Jaroslav Hašek (1) Jaume Cabré (2) Jaume Collel (1) Jean des Cars (2) Jean-Christophe Brisard (1) Jean-Jacques Sempé (1) Jean-Paul Roux (1) Jeannette Kalyta (1) Jennifer Kaufman (1) Jennifer Teege (1) Jennifer Worth (1) Jerzy Bralczyk (4) Jerzy Niemczuk (2) Jerzy Sosnowski (1) Jewgienij Wodołazkin (1) Jill Barnett (1) Jill Mansell (1) Joanna Konopińska (1) Joanna Marat (1) Joanna Szczęsna (1) Joanne Harris (1) Joanne Kathleen Rowling (13) Jodi Picoult (22) John Borrell (1) John Boyne (3) John Carlin (1) John Curran (1) John Green (1) John Grogan (1) John Ronald Reuel Tolkien (8) John Seeney (1) Jojo Moyes (8) Jolanta Król (1) Jolanta Kwiatkowska (1) Jon Ronson (1) Jonathan Littell (1) Jordi Pons Salas (1) Joyce Maynard (1) Józef Witko (2) Julia Alvarez (1) Julia Child (1) Julia P. Gelardi (1) Julian Tuwim (2) Julie Lawson Timmer (1) Julie Orringer (1) Jürgen Thorwald (6) Justin Go (1) Justin Peacock (1) Justyna Wydra (2) Ka Hancock (1) Kamil Janicki (2) Kard. Jorge Mario Bergolio (2) Karen Dionne (1) Karen Karbo (1) Karen Mack (1) Karolina Frankowska (1) Karolina Lanckorońska (1) Katarina Mazetti (2) Katarzyna Archimowicz (3) Katarzyna Bonda (7) Katarzyna Kołczewska (2) Katarzyna Kwiatkowska (5) Katarzyna Michalak (14) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (5) Kate Lord Brown (1) Katherine Webb (3) Kathryn Taylor (1) Keith Lowe (1) Kerstin Ekman (1) Kiera Cass (5) Kristina Sabaliauskaitė (1) Krzysztof Sadło (1) Krzysztof Ziemiec (2) ks. Jan Twardowski (1) Laila El Omari (1) Laurens van der Post (1) Leah Fleming (1) Lena Najdecka (1) Leslie Carroll (1) Levi Henriksen (1) Lily Koppel (1) Linda Green (2) Lisa Genova (3) Lisa Kleypas (1) Lisa Scottoline (1) Liv Tyler (1) Louisa May Alcott (1) Louise Walters (1) Lucy Ferriss (1) Lucy Maud Montgomery (8) Lucyna Olejniczak (1) Ludwig Winder (1) Ludwik Stomma (1) Łukasz Maciejewski (1) Łukasz Orbitowski (1) M.L. Stedman (1) Maciej Karpiński (1) Maciej Stuhr (1) Magda Gessler (1) Magdalena Grzebałkowska (3) Mag­da­lena Knedler (1) Magdalena Kordel (4) Magdalena Kulus (1) Magdalena Tulli (1) Maja Łozińska (1) Małgorzata Gutowska - Adamczyk (4) Małgorzata Halber (1) Małgorzata Hayles (1) Małgorzata Łukowiak (1) Małgorzata Maj (1) Małgorzata Musierowicz (16) Małgorzata Szejnert (1) Małgorzata Tusk (1) Małgorzata Warda (2) Mandy Hale (1) Marc Llewellyn (1) Marcin Górka (1) Marcin Mastalerz (2) Marcin Prokop (2) Marcin Wilk (1) Marcin Zaremba (1) Marek Aureliusz (1) Marek Grechuta (1) Marek Ławrynowicz (1) Marek Rybarczyk (2) Margaret Dilloway (1) Margaret Mitchell (1) Maria Dąbrowska (2) Maria Kruger (2) Maria Krüger (1) Maria Sveland (1) Maria Ulatowska (3) Marilyn Brant (1) Marina Stepnova (1) Mariola Pryzwan (1) Marion Zimmer Bradley (1) Mariusz Szczygieł (4) Mariusz Urbanek (6) Mariusz Wilka (1) Mariusz Ziomecki (1) Marta Kisiel (3) Martha Grimes (1) Martin Sixsmith (1) Matthew Quick (1) Melchior Wańkowicz (1) Melissa Hill (1) Meredith Goldstein (1) Mhairi McFarlane (2) Michał Heller (1) Mieczysław Mokrzycki (1) Mike Carson (1) Mira Suchodolska (1) Miriam Karmel (1) Mitch Albom (3) Monika A. Oleksa (6) Monika Szwaja (10) Nadine Gordimer (1) Natasha Walker (1) Ned Vizzini (1) Olle Lönnaeus (1) Papież Franciszek (2) Patrick Ness (1) Patrick Pesnot (1) Paul Arden (1) Paullina Simons (3) Penny Jordan (1) Peter Heller (1) Peter Kreeft (1) Platon (1) Pola Kinski (1) Priscille Sibley (1) Rachel Hauck (2) Rebecca Johns (1) Regina Brett (6) René Goscinny (1) Richard Paul Evans (6) Richard Phillips Feynman (3) Robert Galbraith (3) Robert J. Woźniak (1) Roma Ligocka (3) Ryszard Legutko (1) Sally Bedell Smith (1) Sam Pivnik (1) Samantha Hayes (1) Samantha van Leer (1) Sarita Mandanna (1) Seré Prince Halverson (1) Shelley Emling (1) Stanisław Zakościelny (1) Stephanie Evanovich (1) Stephenie Meyer (2) Sue Eckstein (1) Sue Woolmans (1) Sylwia Chutnik (1) Szymon Hołownia (12) Szymon Sokolik (1) Terry Pratchett (2) Trygve Gulbranssen (4) Tullio Avoledo (1) Victoria Twead (2) Walter R. Brooks (2) Wiesław Myśliwski (2) Wilkie Collins (2) Yrsa Sigurdardóttir (5) Zośka Papużanka (1)

Pogoda w mojej okolicy