czwartek, 15 sierpnia 2013

"Legion" - Elżbieta Cherezińska

Walcząc z Sowietami i Niemcami, dawali dowody, że państwo polskie trwa – karze przestępców, likwiduje zdrajców, chroni ludność i przygotowuje kadry dla niepodległego kraju. Byli solą tej ziemi, wyrośli w polskich lasach – liczyli tylko na siebie. Nie mieli broni ani z Londynu, ani z Moskwy. Ich jedynym orężem była odwaga. Kiedy wielu upadło na duchu i rozpoczęło pertraktacje z Sowietami, oni postanowili nie poddać się nikomu i przedrzeć do armii polskiej na Zachodzie. Ponad tysiąc karnych zdecydowanych na wszystko żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej dotarło do Czech. W Holiszowie brawurowo oswobodzili zaminowany i przygotowany do spalenia niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet. Setki uratowanych od śmierci Polek, Żydówek i Francuzek w dowód wdzięczności podarowały im serduszka uszyte z pasiaków. Najwyższe odznaczenie, jakie dostali w życiu. Razem z Amerykanami wzięli do niewoli sztab XIII armii niemieckiej. Generał Patton przywitał ich słowami: „Na Boga, powinniśmy podrzeć te cholerne, podłe porozumienia z Sowietami i ruszyć prosto na wschodnie granice”. W tak fascynujący, emocjonalny i pełen humoru sposób, może pisać tylko Elżbieta Cherezińska. O patriotyzmie bez patosu, o prawdziwych bohaterach bez bohaterszczyzny. Powieść z iście filmowym nerwem. Niczym Bękarty wojny i Złoto dla zuchwałych. Powieść o tych, którzy nie poddali się nikomu!


 Gdybym dwa lata temu nie zdjęła z półki „Gry w kości” moje życie literackie byłoby uboższe, gdybym pewnego dnia – na L4 nie przemaszerowała całego miasta, aby zdobyć „Sagę Sigrun” nie pokochałabym skandynawskiej sagi. Gdybym nie przeczytała „Legionu” byłabym pustym wewnętrznie człowiekiem. Właśnie skończyłam, nieco ponad tygodniową, przygodę z książką tak dobrą, że brak słów by to opisać. Książkę, którą chciałam czytać w nieskończoność, więc dawkowałam sobie fragmenty, aż dziś nie wytrzymałam, zasiadłszy ze słonecznikiem, tak długo skubałam, że dotarłam do końca. Niepostrzeżenie. I czuję pustkę, jestem jak skorupka, którą opuścił ślimak.

Przeczytałam prawie wszystkie książki Elżbiety Cherezińskiej, za każdym razem z ust wyrywało mi się krótkie „wow”, ale „Legionu” chyba nic nie przebije. Niezwykłe wrażenia obiecywała już lektura blurba. Popłakałam się czytając. Jestem kobietą, hormony i te sprawy.  Ale to nie hormony, to wspaniały styl Autorki. I blurb, w tym przypadku, nie był czczą obietnicą, był wielkim niedomówieniem, ale czy dało się inaczej, żadne słowa nie opiszą jak ta książka jest świetna.

Sukcesy w telewizji święci Czas Honoru, śliczny serial o pięknych, młodych ludziach walczących za Polskę. Za tą Polskę walczą oni w Warszawie, mają ładne mieszkania, piękne kobiety, bliskich pod ręką. Walczą w Armii Krajowej, która jedyną szansą Polski jest. Nie kwestionują, nie pytają, walczą za wolność. Skończyłam renomowane Liceum, wprawdzie na II wojnę światową i odzyskiwanie niepodległości brakowało już czasu(błogosławmy reformę edukacji : |), ale tam też tylko AK, zły Stalin, jeszcze gorszy Hitler, ale przecież Niedźwiadek, Bór, chluba, duma. Elżbieta Cherezińska mnie zawstydziła, pokazała mi palcem moją niewiedzę. Pokazała jej powierzchowność, bo lwia część książki opisuje „moje tereny” miejsca, nazwy które znam, które odwiedzałam, a o których historii nie wiedziałam nic.  Ale… zacznijmy od początku.

Jest wrzesień 1939 roku – wybuchła wojna. Wkroczenie wojsk niemieckich, później sowieckich, zaskakuje różnych ludzi, w różnych miejscach kraju. Łączy ich jedno, chcą walczyć, nie zgadzają się na okupację, zakorzenione w nich pragnienie wolności, niepodległości jest silniejsze niż biologiczny instynkt przetrwania. Ale wróg, wrogowie są silni, konsekwentnie dążą do zwycięstwa, gdy regularne, oficjalne wojsko składa broń,  ci niepokorni idą do lasu, inni przedzierają się na Zachód, skąd przylecą jako cichociemni skacząc w noc i w mgłę, aby stawiać opór najeźdźcy. Tylko, że walka z Niemcami i Sowietami byłaby prosta, ale naród jest podzielony, w lasach kryją się dziesiątki różnych ugrupowań, którzy z równą mocą zwalczają Niemca, Ruska i inne oddziały „swoich”. Równolegle z okupacją, toczy się leśna wojna domowa, na której tracą najwięcej miejscowi, plądrowani to przez jednych, to przez drugich. Tragiczne pokolenie… pokolenie Kolumbów, w lasach Lubelszczyzny, kielecczyzny, śląska oddawali życie, kochali, nienawidzili, zwykli ludzie, z wadami i zaletami o ogromnym honorze. Obok takiej historii nie można przejść obojętnie.

„Legion” ma taką moc, być może również dlatego, że  My wiemy, jak Ci ludzie skończyli, w katowni UB na Rakowickiej, w niesławie, na emigracji, sprawa o którą walczyli przegrała. Zresztą ten specyficzny „epilog” napisany przez autorkę, jest gwoździem do trumny. Sprawia, że człowiek martwieje. Ja zmartwiałam. W takim stanie będzie wielu czytelników, którzy będą mogli w losach bohaterów szukać historii swojej rodziny. A może ta książka będzie pretekstem aby zapytać, podrążyć, korzystajmy z ostatnich okazji, bo Ci którzy oddali swoje życie na służbę Ojczyźnie odchodzą, jest ich coraz mniej.

oj się czytało...
Elżbieta Cherezińska w… specyficzny sposób opowiada historię Brygady Świętokszyskiej, na początku byłam przekonana, że nie połapię się w nawale nazwisk, ale o dziwo poszło mi sprawnie, przez 800 stron powieści, ani się człowiek obejrzy a już każdego kojarzy, każdy staje mu się drogi, przeżywa żałobę po śmierci bohaterów z którymi zdążył się zżyć.  Świetny styl autorki sprawia, że chociaż „Legion” to spora cegła czyta się ją bardzo szybko i stron w niepokojącym tempie ubywa, dodatkowo książka jest napisana niezwykle lekko, ba! Z humorem. Bez zbędnego patosu, długich przemów o „świętej miłości, kochanej Ojczyzny”, czytelnik  nie jeden raz się zaśmieje, z sytuacji, ze zdarzenia, ze szpetnej latającej brwi Zęba, z odzywek. To jest coś niezwykłego, można bez patosu pisać o ruchu oporu, bez robienia od razu drugiego Allo Allo. Ewenement!

W ogóle, „Legion” jest dla mnie ewenementem, jest doskonałą książką, która pokazuje zupełnie nieznane oblicze II wojny światowej, tutaj na naszym podwórku, o tym nie uczą w szkołach, nie mówi się w telewizji. Czy godzi się, żebyśmy byli tak nieuświadomieni? Nie jest to, bynajmniej, podręcznik, ale poruszająca książka o ludziach, którzy istnieli, którzy wierzyli, że to co robią jest słuszne. A ta książka pokazuje, że ofiara ich życia nie była daremna, że nie udało się tym, którzy ich imię chcieli pozostawić w infamii.

Po stokroć polecam „Legion”, jest to genialna książka pod każdym względem!
Brawo dla Elżbiety Cherezińskiej, która – dla mnie – jest niekwestionowana Królową Literatury Polskiej!

Dodatkowo ze dwa razy wspomniane zostało miasto gdzie się urodziłam ; ) i w ogóle, naczytałam się o swoich dalszych – to prawda – okolicach w nieznanym kontekście!

21 komentarzy:

 1. No to już chyba wiem, co będzie moim kolejnym zakupem... Po takiej rekomendacji nie mogę się oprzeć, szczególnie, że od początku "Legion" przykuł moją uwagę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet się nie wahaj :) Mówię Ci, bardzo warto :)

   Usuń
 2. Jakze czekalam na taka recenzje! Mialam przeczucie, sporo oczekiwan, bo Cherezinska to moja ulubiona polska Autorka. Dokoncze zaczete ksiazki i jz sie biore za czytanie. Niech TAKA ksiazka nie czeka juz dluzej na przeczytanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na mnie można liczyć jak na Zawiszę :)

   Na Cherezińską jeszcze bardziej :D

   Usuń
 3. Eh nie czytałam jeszcze nic tej pani, ale widać, że warto!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie nadrób, pisze tak dobre książki, w różnym gatunku, że na pewno znajdziesz coś dla siebie, albo wszystko Ci się spodoba :)

   Usuń
 4. Tylko spojrzałam na twoje podsumowanie. Sama za Legion zabieram sie w najbliższym czasie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazdroszczę, że książka jeszcze przed Tobą, żałuję że już nigdy po praz pierwszy tych uczuć nie przeżyję ;)

   Usuń
 5. Świetna recenzja, nie potrzeba mi już innej zachęty, by po tę książkę sięgnąć. Pewnie też nie raz i nie dwa zawstydzę się swoją niewiedzą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję, mam ciągle wrażenie, że w 1/100 nie oddałam jak mi się książka podobała.

   Usuń
 6. Mam już na półce i czekam tylko na troche więcej wolnego czasu bo wiem, że jak zwykle przy książkach tej autorki nie oderwę się, aż nie skończę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem czy nie będziesz wolała przedłużać lektury i rozsmakowywać się w powolnym czytaniu ;)

   Usuń
 7. Oj nie wiem czy to książka do końca w moich klimatach, ale może pora spróbować czegoś nowego. super recenzja. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :)

   Książka moim zdaniem dla każdego.

   Usuń
 8. Pięknie opisałaś książkę. Podczas czytania Twojej opinii czułam, jakie emocje Ci towarzyszą. Zgadzam się, że II wojna światowa to bardzo ważna dla nas historia. Po "Legion" na pewno sięgnę :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, bardzo się cieszę, że tak odebrałaś moje słowa. Radam, że mi się udało.

   Usuń
 9. Właśnie kupiłam ebooka, bede używać :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. właśnie przed chwila skończyłem, tydzień czasu.....ale to był fantastyczny tydzień ...dzięki Pani Cherezińskiej.....
  dla mnie książka przynajmniej roku.... eh faktycznie teraz pustka jakaś.., chce więcej dalej ;)
  pozdrawiam i przyznaję świetna recenzja. Legion to faktycznie winien być lekturą obowiązkową każdego Polaka i trzeba być dumnym i stale walczyć, dziś także o tę niepodległość ,o którą walczyła większość bohaterów "Legionu "

  Łukasz ....33 ..Sokółka

  OdpowiedzUsuń
 11. Dopiero teraz pozwoliłam sobie na lekturę Twojego wpisu, bo chciałam najpierw skończyć czytać, a potem ochłonąć :) Mówiłam, że będziemy zgodne z odczuciami :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jak miło zobaczyć ile kobiet interesuje się opowieściami o naszej Histori . Książkę magiczną ,którą od pierwszego zobaczenia recenzji w telewizji wiedziałem że muszę mieć . Pozdrawiam .

  OdpowiedzUsuń

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.


Według Wydawnictw

Czarna Owca (12) Dom Wydawniczy Rebis (4) Replika (2) Wydawnictwo Psychoskok (2) Wydawnictwo Agora (10) Wydawnictwo Aktywa (2) Wydawnictwo Albatros (12) Wydawnictwo Bellona (5) Wydawnictwo Bukowy Las (3) Wydawnictwo Czarna Owca (17) Wydawnictwo Czarne (25) Wydawnictwo Czerwone i Czarne (1) Wydawnictwo Czwarta Strona (19) Wydawnictwo Czytelnik (3) Wydawnictwo Dobra Literatura (1) Wydawnictwo Dolnośląskie (8) Wydawnictwo Dowody na Istnienie (3) Wydawnictwo Dragon (2) Wydawnictwo Edipresse Książki (16) Wydawnictwo Erica (1) Wydawnictwo Esprit (2) Wydawnictwo Feeria (1) Wydawnictwo Filia (17) Wydawnictwo Franciszkanów "Bratni Zew" (1) Wydawnictwo Hachette (2) Wydawnictwo Harper Collins (7) Wydawnictwo Insignis (9) Wydawnictwo Iskry (8) Wydawnictwo J. Przeworskiego (1) Wydawnictwo Jaguar (3) Wydawnictwo JanKa (2) Wydawnictwo Kobiece (40) Wydawnictwo Książnica (9) Wydawnictwo Kwiaty Orientu (1) Wydawnictwo Lira (5) Wydawnictwo Literackie (42) Wydawnictwo MAG (1) Wydawnictwo Manufaktura Tekstów (1) Wydawnictwo Marginesy (45) Wydawnictwo Media Rodzina (8) Wydawnictwo Mg (26) Wydawnictwo Młodzieżówka (1) Wydawnictwo Muza (31) Wydawnictwo Nasza Księgarnia (3) Wydawnictwo Noir Sur Blanc (7) Wydawnictwo Nova Res (6) Wydawnictwo Nowa Proza (1) Wydawnictwo Otwarte (32) Wydawnictwo Pascal (16) Wydawnictwo Planeta (1) Wydawnictwo Poradnia K (4) Wydawnictwo Poznańskie (20) Wydawnictwo Prozami (1) Wydawnictwo Prószyński (58) Wydawnictwo PWN (3) Wydawnictwo Replika (34) Wydawnictwo Sic! (2) Wydawnictwo Smak Słowa (3) Wydawnictwo Sonia Draga (3) Wydawnictwo SQN (9) wydawnictwo Stara Szkoła (2) Wydawnictwo superNOWA (1) Wydawnictwo Szara Godzina (3) Wydawnictwo Szelest (1) Wydawnictwo Szósty Zmysł (6) Wydawnictwo Świat Książki (15) Wydawnictwo Święty Wojciech (1) Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (9) Wydawnictwo Uroboros (2) Wydawnictwo Vesper (1) Wydawnictwo W.A.B (35) Wydawnictwo WAM (2) Wydawnictwo WasPos (1) Wydawnictwo Wielka litera (5) Wydawnictwo WM (1) Wydawnictwo YA (3) Wydawnictwo Young (5) Wydawnictwo Znak (81) Wydawnictwo Zwierciadło (1) Wydawnictwo Zysk i s-ka (39)

Categories

2016 przeczytane (259) 2019 czytam (263) 2020 (111) 30 dni z książkami (23) 52 filmy w 2014 (22) 52 filmy w 2015 (6) akcje (27) amor vincit omnia (10) Angielski ogród (8) audiobook (16) autobiografia (5) biografia (75) bolly (9) candy (2) Cmentarz Zapomnianych Książek (2) czytam przeleżałe trupy z półek (62) czytane 2018 (244) dzienniki (4) Euro 2012 (4) fantastyka (10) felietony (3) historia (47) kkd (4) klasyka (35) klasyka literatury popularnej (21) kolorowe czytanie (4) komedia (1) koty (5) kryminał (93) kucharzę (53) listy (1) literatura na peryferiach (4) łańcuszek (20) Mundial RPA (1) muzycznie (47) naturalnie (2) nie samą książką (141) oglądnęłam (189) ogrodowo (5) oscarowe wyzwanie (2) pachnące (129) planowanie i zagospodarowanie(niekoniecznie przestrzenne) (8) plany (7) podaj cegłę (14) podróże (8) podróże w czasie (14) podsumowanie (96) podsumowanie 2015 (12) podsumowanie 2016 (11) podsumowanie 2017 (14) podsumowanie 2018 (12) poezja (8) prawdziwe historie (33) projekt - nobliści (5) prywatne (75) prywatnie (9) przeczytałam (2177) przeczytałam 2015 (243) przeczytane w 2010 (1) przeczytane w 2011 (1) Real Madryt (3) recenzja książki (1150) recenzyjne (1350) religia i duchowość (12) reportaż (53) retro (4) robótki (24) roczne podsumowanie (7) romans (120) saga rodzinna (19) seriale (33) sportowo (27) stosik (102) test (1) top10 (12) turystycznie (1) village candle (12) w 2017 przeczytałam (226) woski (126) wymiana (8) wyzwanie - Agatha Christie (54) wyzwanie czytelnicze (69) wyzwanie filmowe (31) wyzwanie Picoult/Sparks (2) wyzwanie w centymetrach (1) yankee candle (94) z półki 2015 (3) zakupy (1) zapowiedź (11)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wg. Autorów ( w trakcie tworzenia)

Agata Christie (51) Agata Pruchniewska (1) Agatha Christie (16) Agnieszka Kaluga (1) Agnieszka Krakowiak-Kondracka (2) Agnieszka Lingas-Łoniewska (12) Agnieszka Wojdowicz (3) Aleksander Jażwiński (1) Aleksander Makowski (1) Aleksandra Szarłat (2) Alex Bellos (1) Alice Hoffman (1) Alina Białowąs (2) Aly Cha (1) Alyson Richman (1) Ałbena Grabowska (4) Ałbena Grabowska-Grzyb (5) Amy Hatvany (2) Andrzej Andrusiewicz (2) Andrzej Chwalba (1) Andrzej Grembowicz (1) Andrzej Kępiński (1) Andrzej Markowski (2) Angele Lieby (1) Angelika Kuźniak (2) Ann Brashares (1) Ann Wroe (1) Anna Bikont (1) Anna Fincer-Ogonowska (1) Anna Gavalda (1) Anna Herbich (4) Anna J. Szepielak (3) Anna Jean Mayhew (1) Anna Moczulska (1) Anna Nejman (1) Annabel Pitcher (1) Anne Brontë (2) Anne O'Brien (1) Anne Tyler (2) Antoni Słonimski (1) Antonina Kozłowska (3) Arael Zurli (1) Arthur Conan Doyle (1) Astrid Lindgren (4) Barbara Mutch (1) Barbara O`Neal (4) Barbara Sęk (3) Barbara Wachowicz (1) Becky Wade (1) Bill Bryson (2) Bolesław Prus (2) Bożena Keff (1) Brenda Reid (1) Brigitte Hamann (1) Brygida Grysiak (1) Carla Montero (1) Carlos Ruiz Zafón (3) Carrie Snyder (1) Cat Patrick (1) Cecelia Ahern (4) Cecilia Samartin (1) Cesarina Vighy (1) Chandra Hoffman (1) Charles Dickens (5) Charles Frazier (1) Charlotte Brontë (5) Cheryl Strayed (1) Chesley McLaren (1) Chris Columbus (1) Chris Fabry (1) Chris Grabenstein (1) Christian Jacq (1) Christina Baker-Kline (2) Chufo Llorens (1) Claire North (1) Clara Sanchez (1) Claude Quétel (1) Clive Staples Lewis (2) Colin Campbell (1) Colleen Hoover (14) Colleen McCullough (1) Conor Grennan (1) Consilia Maria Lakotta (2) Dan Brown (2) Daniel Silva (2) Danielle Steel (1) Danuta Awolusi (1) Danuta Pytlak (1) Dario Fo (1) Debbie Macomber (2) Denis Brian (1) Denis Diderot (1) Denise Hildreth Jones (1) Dennis Lehane (1) Diana Gabaldon (7) Diane Chamberlain (15) Doda Około-Kułak (1) Dodie Smith (1) Donald Spoto (2) Dorota Combrzyńska-Nogala (1) Dorota Gąsiorowska (4) Dorota Golińska (1) Dorota Ponińska (1) Dorota Terakowska (2) Dorothea Johnson (1) Dorothy Rowe (1) Dörthe Binkert (1) Douglas Smith (1) E. Lockhart (1) Edward Rutherfurd (4) Eileen Goudge (1) Eliza Orzeszkowa (3) Elizabeth Cooke (3) Elizabeth Gaskell (7) Elizabeth Haran (3) Elżbieta Cherezińska (5) Emilia Sokolik (1) Emily Jane Brontë (1) Emma Donoghue (1) Eowyn Ivey (1) Eric Lomax (1) Erin Morgenstern (1) Eugen Ruge (1) Eva Weaver (1) Ewa Bauer (2) Ewa Stachniak (2) Ewa Wróbel (1) Federico Moccia (4) Fern Britton (1) Fern Michaels (1) Florian Illies (1) Francine Rivers (3) Francis Hackett (1) Francis Scott Fitzgerald (1) Francoise Giroud (1) Gardner Raymond Dozois (1) Gavin Extence (2) George Orwell (1) George R.R. Martin (7) Georgia Bockoven (1) Gigi Buffon (1) Giovannino Guareschi (5) Glenys Carl (1) Grażyna Jeromin-Gałuszka (1) Greg King (1) Gregg Olsen (1) Grzegorz Sokołowski (1) Grzegorz Strzelczyk (1) Håkan Nesser (1) Hanna Cygler (3) Harper Lee (1) Helen Fielding (2) Helen Rappaport (1) Helena Mniszkówna (1) Helga Hoškova-Weissowá (1) Hellmut Andics (1) Henning Mankell (2) Henryk Sienkiewicz (1) Holly Peterson (1) Horacio Verbitsky (1) Ibn Warraq (1) Igor Sokołowski (4) Ismet Prcić (1) Iwona J. Walczak (3) Izabela Jung (1) Izabela Sowa (1) Izabella Frączyk (1) J.J. Renert (1) Jacek Dehnel (3) Jacek Hugo-Bader (2) Jacek Lusiński (1) Jadwiga Czajkowska (1) Jakub Puchalski (1) Jan Łoziński (1) Jan Miodek (2) Jan Paweł II (1) Jan Wróbel (1) Jane Austen (8) Janina Fedorowicz (1) Jaroslav Hašek (1) Jaume Cabré (2) Jaume Collel (1) Jean des Cars (2) Jean-Christophe Brisard (1) Jean-Jacques Sempé (3) Jean-Paul Roux (1) Jeannette Kalyta (1) Jennifer Kaufman (1) Jennifer Teege (1) Jennifer Worth (1) Jerzy Bralczyk (4) Jerzy Niemczuk (2) Jerzy Sosnowski (1) Jewgienij Wodołazkin (1) Jill Barnett (1) Jill Mansell (1) Joanna Konopińska (1) Joanna Marat (1) Joanna Szczęsna (1) Joanne Harris (1) Joanne Kathleen Rowling (15) Jodi Picoult (23) John Borrell (1) John Boyne (3) John Carlin (1) John Curran (1) John Green (1) John Grogan (1) John Ronald Reuel Tolkien (11) John Seeney (1) Jojo Moyes (9) Jolanta Król (1) Jolanta Kwiatkowska (1) Jon Ronson (1) Jonathan Littell (1) Jordi Pons Salas (1) Joyce Maynard (1) Józef Witko (2) Julia Alvarez (1) Julia Child (1) Julia P. Gelardi (1) Julian Tuwim (2) Julie Lawson Timmer (1) Julie Orringer (1) Jürgen Thorwald (6) Justin Go (1) Justin Peacock (1) Justyna Wydra (2) Ka Hancock (1) Kamil Janicki (2) Kard. Jorge Mario Bergolio (2) Karen Dionne (1) Karen Karbo (1) Karen Mack (1) Karolina Frankowska (1) Karolina Lanckorońska (1) Katarina Mazetti (2) Katarzyna Archimowicz (4) Katarzyna Bonda (8) Katarzyna Kołczewska (2) Katarzyna Kwiatkowska (5) Katarzyna Michalak (15) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (5) Kate Lord Brown (1) Katherine Webb (3) Kathryn Taylor (1) Keith Lowe (1) Kerstin Ekman (1) Kiera Cass (5) Kristina Sabaliauskaitė (2) Krzysztof Sadło (1) Krzysztof Ziemiec (2) ks. Jan Twardowski (1) Laila El Omari (1) Laurens van der Post (1) Leah Fleming (1) Lena Najdecka (1) Leslie Carroll (1) Levi Henriksen (1) Lily Koppel (1) Linda Green (2) Lisa Genova (3) Lisa Kleypas (1) Lisa Scottoline (1) Liv Tyler (1) Louisa May Alcott (2) Louise Walters (1) Lucy Ferriss (1) Lucy Maud Montgomery (10) Lucyna Olejniczak (1) Ludwig Winder (1) Ludwik Stomma (1) Łukasz Maciejewski (1) Łukasz Orbitowski (1) M.L. Stedman (1) Maciej Karpiński (1) Maciej Stuhr (1) Magda Gessler (1) Magdalena Grzebałkowska (3) Mag­da­lena Knedler (1) Magdalena Kordel (4) Magdalena Kulus (1) Magdalena Tulli (1) Maja Łozińska (1) Małgorzata Gutowska - Adamczyk (6) Małgorzata Halber (1) Małgorzata Hayles (2) Małgorzata Łukowiak (1) Małgorzata Maj (1) Małgorzata Musierowicz (16) Małgorzata Szejnert (1) Małgorzata Tusk (1) Małgorzata Warda (3) Mandy Hale (1) Marc Llewellyn (1) Marcin Górka (1) Marcin Mastalerz (2) Marcin Prokop (2) Marcin Wilk (2) Marcin Zaremba (1) Marek Aureliusz (1) Marek Grechuta (1) Marek Ławrynowicz (1) Marek Rybarczyk (2) Margaret Dilloway (1) Margaret Mitchell (1) Maria Dąbrowska (2) Maria Kruger (2) Maria Krüger (1) Maria Sveland (1) Maria Ulatowska (3) Marilyn Brant (1) Marina Stepnova (1) Mariola Pryzwan (1) Marion Zimmer Bradley (1) Mariusz Szczygieł (4) Mariusz Urbanek (7) Mariusz Wilka (1) Mariusz Ziomecki (1) Marta Kisiel (3) Martha Grimes (1) Martin Sixsmith (1) Matthew Quick (1) Melchior Wańkowicz (1) Melissa Hill (1) Meredith Goldstein (1) Mhairi McFarlane (2) Michał Heller (1) Mieczysław Mokrzycki (1) Mike Carson (1) Mira Suchodolska (1) Miriam Karmel (1) Mitch Albom (3) Monika A. Oleksa (7) Monika Szwaja (10) Nadine Gordimer (1) Natasha Walker (1) Ned Vizzini (1) Olle Lönnaeus (1) Papież Franciszek (2) Patrick Ness (1) Patrick Pesnot (1) Paul Arden (1) Paullina Simons (3) Penny Jordan (1) Peter Heller (1) Peter Kreeft (1) Platon (1) Pola Kinski (1) Priscille Sibley (1) Rachel Hauck (2) Rebecca Johns (1) Regina Brett (7) René Goscinny (3) Richard Paul Evans (6) Richard Phillips Feynman (3) Robert Galbraith (4) Robert J. Woźniak (1) Roma Ligocka (3) Ryszard Legutko (1) Sally Bedell Smith (1) Sam Pivnik (1) Samantha Hayes (1) Samantha van Leer (1) Sarita Mandanna (1) Seré Prince Halverson (1) Shelley Emling (1) Stanisław Zakościelny (1) Stephanie Evanovich (1) Stephenie Meyer (2) Sue Eckstein (1) Sue Woolmans (1) Sylwia Chutnik (1) Szymon Hołownia (14) Szymon Sokolik (1) Terry Pratchett (2) Trygve Gulbranssen (4) Tullio Avoledo (1) Victoria Twead (2) Walter R. Brooks (2) Wiesław Myśliwski (4) Wilkie Collins (3) Yrsa Sigurdardóttir (5) Zośka Papużanka (1)

Pogoda w mojej okolicy