W TEJ WITRYNIE SĄ WYKORZYSTYWANE PLIKI COOKIE, KTÓRYCH GOOGLE UŻYWA DO ŚWIADCZENIA SWOICH USŁUG I ANALIZOWANIA RUCHU. TWÓJ ADRES IP I NAZWA KLIENTA UŻYTKOWNIKA ORAZ DANE DOTYCZĄCE WYDAJNOŚCI I BEZPIECZEŃSTWA SĄ UDOSTĘPNIANE GOOGLE, BY ZAPEWNIĆ ODPOWIEDNIĄ JAKOŚĆ USŁUG, GENEROWAĆ STATYSTYKI UŻYTKOWANIA ORAZ WYKRYWAĆ NADUŻYCIA I NA NIE REAGOWAĆ.
REAGOWAĆ.

niedziela, 14 lipca 2013

"Moja Siostra mieszka na kominku" - Annabel Pitcher

Moja siostra mieszka na kominku” Annabel Pitcher to jeden z największych bestsellerów angielskiej prozy ostatnich lat, sprzedany do kilkunastu krajów. To niezwykła powieść, która z perspektywy 10-letniego chłopca opisuje dramat, który dotknął jego rodzinę i to, w jaki sposób te wydarzenia odbiły się piętnem na wszystkich członkach tej rodziny i ich wzajemnych relacjach. Powieść urzeka niezwykłym typem narracji i emocjonalnością, która sprawia, że „Moja siostra mieszka na kominku” na długo pozostaje w sercach wrażliwych czytelników.

***Od tamtego wydarzenia dziesięcioletni Jamie nie płakał ani razu.
Chłopiec wie, że powinien – przecież Jasmine płakała, i mama, a tacie zdarza się to do dziś. Roger wprawdzie nie uronił ani jednej łzy, ale to w końcu kot, poza tym nie znał Rose aż tak dobrze.
Wszyscy dookoła zapewniali, że czas leczy rany, tylko że to jedno z tych kłamstw powtarzanych przez dorosłych, gdy nie wiedzą, co powiedzieć. Minęło już pięć lat, a jest jeszcze gorzej: tata wciąż pije, mama zniknęła, a Jamie został z pytaniami, na które sam musi sobie odpowiedzieć.
Ta historia to właśnie jego opowieść. To niewyobrażalnie prawdziwa i wzruszająca relacja z wysiłków małego chłopca, próbującego zrozumieć tragedię, która rozbiła jego rodzinę. 

Zapewne każdy z Was przeżył taką chwilę, tuż po zakończeniu książki, gdy nie wie co ze sobą zrobić. Gdy książki wywołała tak silne emocje i trudno sobie wyobrazić, jak wróci się do rzeczywistości, jak zabrać się do kolejnej lektury, gdy niemożliwym jest jeszcze zaprzestanie rozmyślania, nad tą fenomenalną, najlepszą! Ja mam teraz taki stan… czuję masę emocji kłębiących się, jak spienione wody. Nie wiem jak to wszystko opisać. Te emocje spowodowała książka, która – wiem to już teraz – będzie jedną z książek najważniejszych tego roku. Głośna, recenzje pojawiły się już na kilku blogach – przedpremierowo. I mi dane było ją przeczytać. Chodzi oczywiście o „Moja Siostra mieszka na kominku”. Pozwólcie, że spróbuję, nieudolnie, sklecić kilka zdań. Żadne z nich nie odda głębi tej książki, siły przeżyć. Trzeba ją po prostu przeczytać, może wtedy ktoś coś zrozumie z tej chaotycznej plątaniny moich słów.

W Wielkiej Brytanii żyje rodzina – Matka, Ojciec córka i syn. Kiedyś była jeszcze jedna dziewczynka, bliźniaczka Córki – Jas. Ta dziewczynka – Rose, zginęła w zamachu terrorystycznym i to zmieniło życie tej rodziny. Matka  odeszła i związała się z mężczyzną poznanym w grupie wsparcia. On stracił żonę. A Ojciec z, obecnie piętnastoletnią Jas i dziesięcioletnim Jamesem przeprowadza się. Ojciec ma problemy z alkoholem, przeprowadzka ma to zmienić, ma pójść do pracy i mają zacząć nowe życie. Nawet zwłokami Rose się podzielili – Matka je pochowała, Ojciec trzyma je w urnie – na kominku. Co roku podejmuje próbę rozsypania prochów, za każdym razem rezygnuje. Rose wraca na kominek. Ojciec dba o nią bardziej niż o żyjące dzieci, przy urnie kładzie kawałek tortu, wiesza skarpetę z prezentami, przypina urnę pasami. Robi wszystko, o czym zapomina w stosunku do żyjących dzieci. Wszystkie te wydarzenia oglądamy z perspektywy dziesięcioletniego Jamesa, który nigdy za Rose nie płakała. Gdy Rose zginęła on miał pięć lat. Za mało, aby siostrę poznać, czy pokochać, pamięta jaką była nieznośną dziewczynką. James był za mały aby zadziałały mechanizmy, które bez pudła działają w przypadku osób dorosłych, czyli wybielanie pamięci osoby którą kochaliśmy, a która odeszła. We wspomnieniach rodziców Rose jest, była idealna i wspaniała.
James jest zwykłym dziesięciolatkiem, który z typową dla dziecka bezpośredniością obserwuje i kwituje rzeczywistość, która go otacza. On o wiele bardziej tęskni za Mamą, która mieszka „tylko” w Londynie, która opuściła ich dla innego faceta, niż za siostrą, której twarz pamięta, bo była bliźniaczką Jas. Dla Jamesa największym problemem jest brak akceptacji w szkole, chęć niewyróżniania się – bo to niesie kłopoty. Sposób w jaki opisuje to co widzi, co czuje, poraża – dziecięca naiwność. Komentuje niekiedy w sposób szalenie zabawny, ale gdy czytelnik sobie uświadamia, że dotyczy to rodziny dotkniętej taką tragedią, dotyczy tak dramatycznego wydarzenia, śmiech zamiera na ustach – groteska.
Trudna sytuacja Jamesa budzi w czytelniku niemy sprzeciw, oto dziesięcioletni chłopiec zostaje niemalże sam z problemami, których nie są w stanie udźwignąć dorośli. Ma rodziców, ale oni są zajęci, wzajemnym obwinianiem się, zatapianiem własnych smutków, swoim żalem. Zapętlili się w swoim bólu, egoizm odebrał im zdolność tworzenia rodziny, a najbardziej cierpi mały chłopiec. Mały samotny chłopiec.
Wydaje mi się, że nie sposób tej książki nie przeżywać, ona wywołuje tak niesamowicie silne emocje, że człowiek aż drętwieje, za sprawą prostego języka i narratora, którym jest dziesięciolatek. Głowne     miejsce zajmują problemy tegoż chłopca, przemoc w szkole, nietolerancja  oraz dramat zaniedbanego, usychającego z potrzeby miłości i akceptacji dziecka.

Chociaż jest dopiero połowa lipca wiem, że to będzie jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałam w 2013 roku, książka która zostawia kilkudniowego kaca. „Moja Siostra mieszka na kominku” to opowieść dramatyczna i wciągająca, poruszająca do szpiku kości. Wyciska łzy i pozostawia w duszy trwały świat. Zmusza do refleksji, nad życiem, przemijaniem miłością i przyjaźnią.

Polecam!! Polecam z całego serca. Gwarantuję, że nikt kto zacznie czytać tę książkę nie odłoży jej, nie poczuje się zawiedziony! Genialna książka, chociaż trudno nazwać ją piękną – ze względu na tematykę. Wybitna!!

18 komentarzy:

 1. Zgadzam się całkowicie. Książka wywołała we mnie wiele emocji, zarówno uśmiech, jak i łzy. Poruszyła mnie historia tej rodziny, jak mało co. Oby więcej takich książek.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oby jak najwięcej. Książka, przez duże K

   Usuń
 2. Czytam tę książkę i muszę co jakiś czas odkładać. Z niej bije taka szczerość, okrutność i ogromny ładunek emocjonalny, że kac będzie na pewno...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też odkładałam, żeby złapać oddech. Chciałam z jednej strony przeczytać, a z drugiej strony trwać i czytac.

   Usuń
 3. Sporo słyszałam o tej książce, bardzo mnie zainteresowała. Muszę ją w końcu gdzieś znaleźć, ogromnie bym chciała :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka czeka na mnie na półce. Za jakiś czas sama się za nią wezmę i jestem strasznie ciekawa, jakie we mnie wzbudzi emocje :)
  pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będę czekała na recenzję :) Nie daj jej długo czekać

   Usuń
 5. Przyznam, że słyszę o niej po raz pierwszy, ale sądząc po Twojej recenzji nie tylko robi wrażenie, ale i jest warta przeczytania. Muszę jej poszukać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jakoś nie byłam dotąd zachęcona do przeczytania tej powieści. Ale teraz zmieniłam zdanie, nie mogę zignorować książki, którą uznałaś za najważniejszą tego roku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że też Tobą wstrząśnie. Nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej :)

   Usuń
 7. Również mogłam przeczytać ksiażkę przedpremierową. Jak dla mnie - jest cudowna, wyjątkowa i ma w sobie to coś :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak wszystkie książki PK jakie czytałam. Nie można przejść obok obojętnie

   Usuń
 8. Brzmi ciekawie, na pewno to historia z ogromnym ładunkiem emocjonalnym. Chętnie przeczytam. A przy okazji dodam tylko,że dokładnie taki sam stan jak Ty miałam po skończeniu wczoraj "Szarych śniegów Syberii". Książkowy kac ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O dopisuję do książek z którymi MUSZĘ się zapoznać.

   Usuń
 9. Mam ją na oku- czuję, że będę musiała się zaopatrzyć także w chusteczki, obym ją dała radę emocjonalnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie jest taki typowy wyciskacz łez. Ta książka wewnętrznie masakruje. Chociaż popłakać można. Momentami

   Usuń

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.


Categories

2016 przeczytane (259) 30 dni z książkami (23) 52 filmy w 2014 (22) 52 filmy w 2015 (6) akcje (27) amor vincit omnia (10) Angielski ogród (6) audiobook (16) autobiografia (2) biografia (57) bolly (9) candy (2) Cmentarz Zapomnianych Książek (2) czytam przeleżałe trupy z półek (30) czytane 2018 (125) dzienniki (2) Euro 2012 (4) fantastyka (4) felietony (2) historia (28) kkd (4) klasyka (25) klasyka literatury popularnej (19) kolorowe czytanie (4) komedia (1) koty (5) kryminał (77) kucharzę (53) listy (1) literatura na peryferiach (4) łańcuszek (20) Mundial RPA (1) muzycznie (47) naturalnie (2) nie samą książką (141) oglądnęłam (189) ogrodowo (5) oscarowe wyzwanie (2) pachnące (129) planowanie i zagospodarowanie(niekoniecznie przestrzenne) (8) plany (7) podaj cegłę (13) podróże (4) podróże w czasie (13) podsumowanie (90) podsumowanie 2015 (12) podsumowanie 2016 (11) podsumowanie 2017 (14) podsumowanie 2018 (6) poezja (6) prawdziwe historie (15) projekt - nobliści (5) prywatne (74) prywatnie (9) przeczytałam (1687) przeczytałam 2015 (243) przeczytane w 2010 (1) przeczytane w 2011 (1) Real Madryt (3) recenzja książki (653) recenzyjne (956) religia i duchowość (4) reportaż (21) retro (3) robótki (24) roczne podsumowanie (7) romans (70) saga rodzinna (10) seriale (32) sportowo (26) stosik (102) test (1) top10 (12) turystycznie (1) village candle (12) w 2017 przeczytałam (226) woski (126) wymiana (8) wyzwanie - Agatha Christie (54) wyzwanie czytelnicze (69) wyzwanie filmowe (31) wyzwanie Picoult/Sparks (2) wyzwanie w centymetrach (1) yankee candle (94) z półki 2015 (3) zakupy (1) zapowiedź (11)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wg. Autorów ( w trakcie tworzenia)

Agata Christie (51) Agata Pruchniewska (1) Agatha Christie (16) Agnieszka Kaluga (1) Agnieszka Krakowiak-Kondracka (1) Agnieszka Lingas-Łoniewska (10) Agnieszka Wojdowicz (3) Aleksander Jażwiński (1) Aleksander Makowski (1) Aleksandra Szarłat (2) Alex Bellos (1) Alice Hoffman (1) Alina Białowąs (2) Aly Cha (1) Alyson Richman (1) Ałbena Grabowska (3) Ałbena Grabowska-Grzyb (4) Amy Hatvany (2) Andrzej Andrusiewicz (2) Andrzej Chwalba (1) Andrzej Grembowicz (1) Andrzej Kępiński (1) Andrzej Markowski (2) Angele Lieby (1) Angelika Kuźniak (2) Ann Brashares (1) Ann Wroe (1) Anna Bikont (1) Anna Fincer-Ogonowska (1) Anna Gavalda (1) Anna Herbich (3) Anna J. Szepielak (3) Anna Jean Mayhew (1) Anna Moczulska (1) Anna Nejman (1) Annabel Pitcher (1) Anne Brontë (2) Anne O'Brien (1) Anne Tyler (2) Antoni Słonimski (1) Antonina Kozłowska (2) Arael Zurli (1) Arthur Conan Doyle (1) Astrid Lindgren (4) Barbara Mutch (1) Barbara O`Neal (4) Barbara Sęk (2) Barbara Wachowicz (1) Becky Wade (1) Bill Bryson (2) Bolesław Prus (2) Bożena Keff (1) Brenda Reid (1) Brigitte Hamann (1) Brygida Grysiak (1) Carla Montero (1) Carlos Ruiz Zafón (3) Carrie Snyder (1) Cat Patrick (1) Cecelia Ahern (1) Cecilia Samartin (1) Cesarina Vighy (1) Chandra Hoffman (1) Charles Dickens (5) Charles Frazier (1) Charlotte Brontë (5) Cheryl Strayed (1) Chesley McLaren (1) Chris Columbus (1) Chris Fabry (1) Chris Grabenstein (1) Christian Jacq (1) Christina Baker-Kline (2) Chufo Llorens (1) Claire North (1) Clara Sanchez (1) Claude Quétel (1) Clive Staples Lewis (2) Colin Campbell (1) Colleen Hoover (9) Colleen McCullough (1) Conor Grennan (1) Consilia Maria Lakotta (2) Dan Brown (2) Daniel Silva (2) Danielle Steel (1) Danuta Awolusi (1) Danuta Pytlak (1) Dario Fo (1) Debbie Macomber (2) Denis Brian (1) Denis Diderot (1) Denise Hildreth Jones (1) Dennis Lehane (1) Diana Gabaldon (7) Diane Chamberlain (12) Doda Około-Kułak (1) Dodie Smith (1) Donald Spoto (2) Dorota Combrzyńska-Nogala (1) Dorota Gąsiorowska (3) Dorota Golińska (1) Dorota Ponińska (1) Dorota Terakowska (2) Dorothea Johnson (1) Dorothy Rowe (1) Dörthe Binkert (1) Douglas Smith (1) E. Lockhart (1) Edward Rutherfurd (2) Eileen Goudge (1) Eliza Orzeszkowa (2) Elizabeth Cooke (3) Elizabeth Gaskell (5) Elizabeth Haran (3) Elżbieta Cherezińska (5) Emilia Sokolik (1) Emily Jane Brontë (1) Emma Donoghue (1) Eowyn Ivey (1) Eric Lomax (1) Erin Morgenstern (1) Eugen Ruge (1) Eva Weaver (1) Ewa Bauer (2) Ewa Stachniak (2) Ewa Wróbel (1) Federico Moccia (4) Fern Britton (1) Fern Michaels (1) Florian Illies (1) Francine Rivers (3) Francis Hackett (1) Francis Scott Fitzgerald (1) Francoise Giroud (1) Gardner Raymond Dozois (1) Gavin Extence (2) George Orwell (1) George R.R. Martin (7) Georgia Bockoven (1) Gigi Buffon (1) Giovannino Guareschi (5) Glenys Carl (1) Grażyna Jeromin-Gałuszka (1) Greg King (1) Gregg Olsen (1) Grzegorz Sokołowski (1) Grzegorz Strzelczyk (1) Håkan Nesser (1) Hanna Cygler (3) Harper Lee (1) Helen Fielding (2) Helen Rappaport (1) Helena Mniszkówna (1) Helga Hoškova-Weissowá (1) Hellmut Andics (1) Henning Mankell (2) Henryk Sienkiewicz (1) Holly Peterson (1) Horacio Verbitsky (1) Ibn Warraq (1) Igor Sokołowski (3) Ismet Prcić (1) Iwona J. Walczak (3) Izabela Jung (1) Izabela Sowa (1) Izabella Frączyk (1) J.J. Renert (1) Jacek Dehnel (3) Jacek Hugo-Bader (1) Jacek Lusiński (1) Jadwiga Czajkowska (1) Jakub Puchalski (1) Jan Łoziński (1) Jan Miodek (2) Jan Paweł II (1) Jan Wróbel (1) Jane Austen (7) Janina Fedorowicz (1) Jaroslav Hašek (1) Jaume Cabré (2) Jaume Collel (1) Jean des Cars (2) Jean-Christophe Brisard (1) Jean-Jacques Sempé (1) Jean-Paul Roux (1) Jeannette Kalyta (1) Jennifer Kaufman (1) Jennifer Teege (1) Jennifer Worth (1) Jerzy Bralczyk (4) Jerzy Niemczuk (2) Jerzy Sosnowski (1) Jewgienij Wodołazkin (1) Jill Barnett (1) Jill Mansell (1) Joanna Konopińska (1) Joanna Marat (1) Joanna Szczęsna (1) Joanne Harris (1) Joanne Kathleen Rowling (13) Jodi Picoult (22) John Borrell (1) John Boyne (3) John Carlin (1) John Curran (1) John Green (1) John Grogan (1) John Ronald Reuel Tolkien (8) John Seeney (1) Jojo Moyes (8) Jolanta Król (1) Jolanta Kwiatkowska (1) Jon Ronson (1) Jonathan Littell (1) Jordi Pons Salas (1) Joyce Maynard (1) Józef Witko (2) Julia Alvarez (1) Julia Child (1) Julia P. Gelardi (1) Julian Tuwim (2) Julie Lawson Timmer (1) Julie Orringer (1) Jürgen Thorwald (6) Justin Go (1) Justin Peacock (1) Justyna Wydra (2) Ka Hancock (1) Kamil Janicki (2) Kard. Jorge Mario Bergolio (2) Karen Dionne (1) Karen Karbo (1) Karen Mack (1) Karolina Frankowska (1) Karolina Lanckorońska (1) Katarina Mazetti (2) Katarzyna Archimowicz (3) Katarzyna Bonda (7) Katarzyna Kołczewska (2) Katarzyna Kwiatkowska (5) Katarzyna Michalak (14) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (5) Kate Lord Brown (1) Katherine Webb (3) Kathryn Taylor (1) Keith Lowe (1) Kerstin Ekman (1) Kiera Cass (5) Kristina Sabaliauskaitė (1) Krzysztof Sadło (1) Krzysztof Ziemiec (2) ks. Jan Twardowski (1) Laila El Omari (1) Laurens van der Post (1) Leah Fleming (1) Lena Najdecka (1) Leslie Carroll (1) Levi Henriksen (1) Lily Koppel (1) Linda Green (2) Lisa Genova (3) Lisa Kleypas (1) Lisa Scottoline (1) Liv Tyler (1) Louisa May Alcott (1) Louise Walters (1) Lucy Ferriss (1) Lucy Maud Montgomery (8) Lucyna Olejniczak (1) Ludwig Winder (1) Ludwik Stomma (1) Łukasz Maciejewski (1) Łukasz Orbitowski (1) M.L. Stedman (1) Maciej Karpiński (1) Maciej Stuhr (1) Magda Gessler (1) Magdalena Grzebałkowska (3) Mag­da­lena Knedler (1) Magdalena Kordel (4) Magdalena Kulus (1) Magdalena Tulli (1) Maja Łozińska (1) Małgorzata Gutowska - Adamczyk (4) Małgorzata Halber (1) Małgorzata Hayles (1) Małgorzata Łukowiak (1) Małgorzata Maj (1) Małgorzata Musierowicz (16) Małgorzata Szejnert (1) Małgorzata Tusk (1) Małgorzata Warda (2) Mandy Hale (1) Marc Llewellyn (1) Marcin Górka (1) Marcin Mastalerz (2) Marcin Prokop (2) Marcin Wilk (1) Marcin Zaremba (1) Marek Aureliusz (1) Marek Grechuta (1) Marek Ławrynowicz (1) Marek Rybarczyk (2) Margaret Dilloway (1) Margaret Mitchell (1) Maria Dąbrowska (2) Maria Kruger (2) Maria Krüger (1) Maria Sveland (1) Maria Ulatowska (3) Marilyn Brant (1) Marina Stepnova (1) Mariola Pryzwan (1) Marion Zimmer Bradley (1) Mariusz Szczygieł (4) Mariusz Urbanek (6) Mariusz Wilka (1) Mariusz Ziomecki (1) Marta Kisiel (3) Martha Grimes (1) Martin Sixsmith (1) Matthew Quick (1) Melchior Wańkowicz (1) Melissa Hill (1) Meredith Goldstein (1) Mhairi McFarlane (2) Michał Heller (1) Mieczysław Mokrzycki (1) Mike Carson (1) Mira Suchodolska (1) Miriam Karmel (1) Mitch Albom (3) Monika A. Oleksa (6) Monika Szwaja (10) Nadine Gordimer (1) Natasha Walker (1) Ned Vizzini (1) Olle Lönnaeus (1) Papież Franciszek (2) Patrick Ness (1) Patrick Pesnot (1) Paul Arden (1) Paullina Simons (3) Penny Jordan (1) Peter Heller (1) Peter Kreeft (1) Platon (1) Pola Kinski (1) Priscille Sibley (1) Rachel Hauck (2) Rebecca Johns (1) Regina Brett (6) René Goscinny (1) Richard Paul Evans (6) Richard Phillips Feynman (3) Robert Galbraith (3) Robert J. Woźniak (1) Roma Ligocka (3) Ryszard Legutko (1) Sally Bedell Smith (1) Sam Pivnik (1) Samantha Hayes (1) Samantha van Leer (1) Sarita Mandanna (1) Seré Prince Halverson (1) Shelley Emling (1) Stanisław Zakościelny (1) Stephanie Evanovich (1) Stephenie Meyer (2) Sue Eckstein (1) Sue Woolmans (1) Sylwia Chutnik (1) Szymon Hołownia (12) Szymon Sokolik (1) Terry Pratchett (2) Trygve Gulbranssen (4) Tullio Avoledo (1) Victoria Twead (2) Walter R. Brooks (2) Wiesław Myśliwski (2) Wilkie Collins (2) Yrsa Sigurdardóttir (5) Zośka Papużanka (1)

Pogoda w mojej okolicy